Debatten rond de Rijksbegrooting VRIJDAG 13 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER NOG BUIIG. DE BILT SEINT: Matige tot krachtige, later afnemende Noord-Westelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt met regen of hagelbuien, later opklarend, aanvankelijk kouder. Hoogste barometerst.: 768.5 te Lissabon. Laagste barometerst.: 750.1 te Blaavandshuk De depressie trekt, in diepte afnemend, langzaam naar het Noord-Oosten. Over de Britsche Eilanden ontwikkelt zich een rug van hooge drukking, waarachter bij IJsland een depressie verschijnt. Die bij Groenland vrij diep is. De Britsche Eilarr- den zijn sterk afgekoeld, plaatselijk tot bij het vriespunt. In Engeland waait het nog krachtig uit het Noorden, in het Westen klaart de lucht op. In Frankrijk is de lucht bedekt en valt vrij veel regen. Duitschland heeft nog krachtigen Zuid-Westelij ken wind in het Westen en ook daar valt regen op veel plaatsen. In Scandinavië bleef de ba rometer stijgen. In weerwil van de groo- tendeels bedekte lucht is de vorst er toe genomen, maar nergens meer dan licht. In het Noorden valt sneeuw. Aanvankelijk is het te lande nog vrij krachtige Noord- Westenwind te wachten met regen of ha gelbuien, daarna volgt waarschijnlijk af nemende en krimpende wind met tijdelijke opklaring. LUCHTTEMPERATUUR 10.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. SU Van Vrijdagnamiddag 4.40 uur to* Zaterdagmorgen 6.50 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 14 Nov. 2.27 en nam. 2.44 uur. RUBENS EN DE KUNST DER 17e EEUW. Lezing dr. Stubbe voor „Geloof en Wetenschap". Deze Rubens-avond van „Geloof en We tenschap"'" is geen onverdeelde hulde aan den grooten meester geworden! Bij de be wondering die zijn landgenoot, dr. A. Stubbe uit Zelzate voor den hemelhoog verheven Barok-kunstenaar koestert, heeft deze geleerde spreker niet verzwegen, wat wij allen bij het zien van Rubens' werk aanvoelen, dat diens kunst de diepte mist van het werk van een Michel Angelo. Spr. heeft o.i. het verschil tusschen beide bege nadigde kunstenaars scherp gesneden: Mi chel Angelo is tragisch, Rubens ispa thetisch! Het was een interessante avond, welke gelukkig door zeer velen werd bezocht. Dr. Stubbe begon met vooraf het oordeel van Taine: „In de schilderkunst is er geen gróóter dan Rubens" als niet geheel juist te kwalificeeren. Rubens hoort echter ongetwijfeld tot de allerhoogsten en waarom? Spr. motiveerde zijn uitspraak met in de eerste plaats te wijzen op het ontzaglijk oeuvre van den Vlaamschen meester. 2000 a 3000 werken van hem of gedeeltelijk van hem zijn ons nagelaten. Vervolgens wees spr. op het ge niale in Rubens' werk, waarin een totaliteit van innerlijke geesteskracht tot uiting is gebracht. En ten slotte hoort, volgens spr., Rubens tot de allerhoogsten wegens den invloed, welke hij heeft gehad op de ge- heele kunst in Vlaanderen en Frankrijk, ver daarbuiten en nog langen tijd na zijn dood. Het leven van Rubens geeft ons weinig noemenswaardige feiten: in 1577 te Siegen geboren, schildersleerling te Antwerpen, studiejaren in Italië, terug in Vlaanderen, diplomatieke zendingen voor Aartshertogin Isabella, toenemende weelde en rijkdom, een kort en zalig sterfbed in 1640. De kunst van Rubens vertoont bij het voortschrijden van zijn leven wel een vor melijke ontwikkeling doch geen diepere zieis-evolutie. In de eerste, minder goed-gesitueerde pe riode van zijn leven, schilderde hij veelal religieuse stukken in opdracht van prela ten. Tot roem en weelde gekomen werd hij hofkunstenaar en uitte hij zijn schilders talent grootendeels in mythologisch-alle- gorische voorstellingen, zooals de beroem de cyclus uit het leven van Maria de Me dici, thans in het Louvre. Deze allegorische kunst was, gewild en weloverwogen, het tegengestelde van een „volksche" kunst. De beschaving van die dagen was brilliant en schitterend, doch beperkte zich tot de hoogste kringen van hof en adel. 1 Spr. somde een drietal karakteristieken op, welke geldend zijn voor de Rubeniaan- sche kunst en voor de geheele 17e eeuwsche Vlaamsche kunst: 1. een treffende heroïciteit; de men- schelijke lichaams-figuren bij Rubens en navolgers zijn „olympisch" van vormge ving. 2. een pathetische expessivi- te i t; de Ruben iaansche kunst heeft een zekere voorkeur voor gruwzame tafereelen, waarvan het gruwzame sterk wordt geac centueerd. 3. een ongehoorde bewogen heid: zijn schilderstukken zijn een dwar reling van ledematen en kleedingstukken; zijn werk kent geen innigheid en stilte; het is al geweld en bewogenheid. Een tempo, als in Rubens' werk tot uiting komt, is slechts vol te houden door een zeer machtig kunstenaar. By de navolgers verwelkte het „genre" spoedig tot bombast en breedsprakerigheid. Bij al het gruwzame dei' onderwerpen heeft Rubens' kunst toch altijd iets zonnigs en licht-doorklaard. Rubens was een zon nekind. Vooral na zijn huwelijk met Helène Fourment (zijn tweede vrouw) is deze zon nigheid en warmte in zijn kunst tot uiting gekomen. Uitvoerig stond spr. stil bij den invloed die Michel Angelo heeft gehad op het ont staan van de Barok-kunst, van welke kunst Rubens ongetwijfeld het hoogtepunt is. De invloed van Michel Angelo op de Barok- kunst achtte spr. niet groot. De kunst van Michel Angelo staat zelfs lijnrecht tegen over de Barokkunst;gene is gespannen, deze ontspannend. Het leven in de 17e eeuw was gekenmerkt door geestelijke me diocriteit, welke zelfs op de hoogste kunst uitingen haar stempel drukt. Deze 17e eeuw heeft Michel Angelo niet begrepen, evenmin als Rembrandt en El Greco begrepen wer den. Het leven der 17e eeuw ging voorbij zonder groote religieuse en politieke con flicten; het was zelfgenoegzaam, met een zin voor weelderigheid en schoonvormelij- ke uitingen. Aan deze geestesgesteldheid beantwoordde de Barokkunst volkomen; ze is niet diep, doch gezond en machtig; ze is geboren uit een zeer begrensd geestelijk milieu. Deze kunst-karakteristiek sluit groot- religieuse impulsen uit. Spr. trok uit deze karakteristiek zelfs de conclusie, dat de kunsfr van de 17e eeuw niet religieus kan zijn. De Rubeniaansche kunst is in tegen stelling tot de ascetische vormgeving en beheerschte gevoelsuitdrukking van alle groote religieuse kunst zoowel in Azië als in Europa een uiterlijke vormenschoon heid, welke verstrooiend werkt en meestal niet vrij is van zinnelijkheid, zelfs van lichtzinnigheid, en bij Rubens' navol gers soms vergezeld gaat van een brutale virtuositeit en storende wulpse h- heid. Het is onbegrijpelijk, hoe deze kunst van Rubens en andere Barok-schil- ders als Correggio, Jordaens, Van Dijck en Caravaggio de kerken kon binnendringen. Het moderne leven, dat zich voor groote problemen ziet gesteld vindt in de Barok- kunst geen bevrediging. De moderne mensch heeft den weg weer gevon den naar Michel Angelo. Michel An gelo wordt wederom geëerd als het groote genie; Rembrandt wordt wederom aange voeld als onuitsprekelijk groot; zoo ook El Greco. Zoo ook een door zijn tydgenooten niet begrepen denker als PascaL In dezen tijd, waarin de mensch als vernietigd ligt tusschen tegenstrevende machten, midden-in de stryd vóór of te gen God, vragen wij niet naar Rubens' zonnige levenszang, doch naar kunstenaars, die ons stil helpen nadenken en bidden. Spr. besloot zijn met vele mooie licht beelden geïllustreerde lezing met nog maals Taine's uitspraak te citeeren, doch te verbeteren: er is één grooter dan Ru bens, èn als mensch, èn als kunstenaar èn als Christen, en dat is Michel Angelo. De vice-voorzitter, Jhr. de Milly, die den spreker had ingeleid, sprak namens alle G. en W.'ers een welgemeend dankwoord. SANTOS BLOEMENDAG. Zondag a.s. wordt een bloempjesdag ge houden ten bate van Santos. Het zal goed zijn nog even te herinneren aan het doel van deze vereeniging. Santos heeft tot doel Middenstanders te helpen, wanneer hun gezinnen bezocht worden door de ramp der tuberculose. Wanneer iemand uit een Middenstandsge zin door deze zoo gevreesde ziekte wordt bezocht, dan weet iedereen, die eenigszins op de hoogte is met de toestanden in Mid denstandsgezinnen, wat een debacle de boodschap van den dokter kan brengen: de patiënt moet naar een Sanatorium, an ders wordt hij of zij nooit goed gezond. Voor dit doel wordt van onze katholieke Leidenaars een offertje gevraagd in den vorm van het koopen van een bloempje. Nu zijn er meerdere Middenstandsgezin nen, die in deze droeve omstandigheden moeten geholpen worden om een patient naai' een Sanatorium te kunnen zenden. Daarom hopen wij ook, dat dit kleine offertje met liefde gegeven wordt.' Er wordt wel veel gevraagd, maar de last, die gevraagd wordt voor een zoo mooi doel, is, alles bijeengenomen toch ook niet zoo ontzettend. Daarom, Katholieke Leidenaars, laten de Middenstandsgezinnen, die over het al gemeen toch al zoo in druk zijn, niet te vergeefs een beroep doen op uw liefdadig heid, waar het gaat over de meest bekla- genswaardigen onder hen, die, welke be zocht worden door de zoo gevreesde tuber culose. VEILIG VERKEER! De tegenwoordige tijd staat in het teeken van Veilig Verkeer en daarvoor worden vele voorzorgen genomen. Daarvoor is ook het betegelde 3 M.- breede fietspad op den Haagweg (aan ééne zijde). Om het gevaarlijk oversteken nabij de Vink te voorkomen is nu het rij wielpad voor de Ter Waddingbrug aan de Korte Vliet met een bord afgezet, dat. dwars over het rijwielpad staat. Gisteravond is den geheelen avond de straatlantaarn, die dit bord moet verlichten, gedoofd geweest. Wij vragen ons af: is er den geheelen avond dan geen controle geweest van Lichtfabrieken of politie? Tentoonstelling „De Zanger." De eerste Leidsche Vereeniging van Ka narieliefhebbers en Vogelbeschermers „De Zanger" alhier, zal op Zaterdag 12 en Zon dag 13 Dec. a.s haar 10e jaarlijkschen on- derlingen wedstrijd met tentoonstelling houden in Caf Rest. „Royal", Doezastraat. Hierbij wordt ondergebracht de clubwed strijd van de kleurkanarieclub „Eendracht maakt Macht" (E. M. M.), secretariaat hier van is gevestigd in Den Haag. De jury be staat uit de volgende keurmeesters: Zand vliet, Den Haag; Willemstein, Dordrecht, en v. d. Handel, Amsterdam. De tentoonstelling is geopend Zaterdag 12 Dec. van 10 tot 22 uur, Zondag 13 Dec. van 1017 uur. Trekking loterij Zondag 13 Dec. 1936 om 19 uur. Deze tentoonstel ling beloofd daarom zoo interessant te worden omdat er dit jaar buitengewoon veel mooie kleurvogels in alle mogelijke variëteiten te zien zijn en ook veel exoti sche vogels door de deelname van de kleurkanarieclub (E. M. M.) welker leden over het geheele land verspreid zijn en die dit jaar in Leiden met elkander kam pen. Toegangsprijs tentoonstelling 10 cent. Vereeniging „Vrienden van Egmond". Aan hen, die het vorige jaar onder de nummers 5726 tot 5750 hun bewijs van lid maatschap van de vereeniging „Vrienden van Egmond" hebben ontvangen, wordt vriendelyk verzocht hun adres op te willen geven aan mevrouw J. MandersVermeu len, Oegstgeesterlaan 12. Tel. 292. Onschuldige Meisjes door Lilian Helman. Ver. Rotterdamsch Hofstadtooneel. De „onschuldige meisjes", die Cor van der Lugt Melsert gisteravond in den Schouw burg ten tooneele heeft gebracht, hebben behalve het probleem van dit stuk de laster en haar gevolgen nog een ander probleem geschapen, n.l. of onderwerpen als het onderhavige wel op het tooneel thuis behooren. Ons antwoord is kort en krachtig: Neen! En waar wy zoo afwijzend tegenover dit tooneelstuk staan en meenen, dat der gelijke zaken niet in het publiek dienen te worden genoemd, willen wij er ons van zelfsprekend niet aan bezondigen het in een critiek wel te doen. Wij volstaan daarom met te verklaren, dat dergelijke dingen in een rechtzaal met gesloten deuren, worden behandeld en nu kan men wel zeggen, dat dit noodzakelijk is, omdat daar dergelijke vergrijpen tot in finesses dienen te worden behandeld, hier wordt toch ver genoeg gegaan om de toe schouwers naar den feitelijken onsmakelij- ken inhoud nieuwsgierig te maken. Het stuk wordt in het programma aan gekondigd met een inleiding, een verkla ring. Dat is een veeg teeken. Dat de ver taalster een verklaring noodig acht, is een goed teeken. Het bewijst, dat zij ook ar gumenten ziet, die tegen de opvoering van een dergelijk gegeven pleiten, al tracht zij die argumenten dan ook te ontzenuwen. Dat er van een schuldige verhouding geen spakre is „tot de moralisten er zich mee gaan bemoeien" is een dwaasheid. En als zij 't wil goed praten met de mededeeling, dat de schrijfster heeft willen aantoonen, dat kinderen heelemaal niet zoo „lief en onschuldig", maar soms „wreed en leu genachtig" zijn en „tot misdadige hande lingen in staat alleen uit verlangen naar een pretje", dan was toch warempel juist dit gegeven daartoe niet noodig geweest, maar had ze tientallen andere gegevens kunnen bedenken. Hiermede hebben wij onze bezwaren te gen dit stuk voldoende aangetoond. Wat het stuk zelf betreft, ook dit is als tooneelstuk niet zóó sterk, dat het een opvoering nog eenigszins zou rechtvaardi gen. Het is op sommige plaatsen zelfs be slist zwak. Wij hebben dart vooral het oog op het feit, d^t de grootmoeder van het leugen achtige meisje maar direct en zonder na denken alle moeders der kostschoolkinde ren in alle verschillende steden opbelt, zoo dat de kinderen nog denzelfden dag van kostschool worden gehaald. Er vervolgens is er het feit, dat de laster, indien de meis jes maar even apart en niet te samen on derhanden waren genomen, direct aan het licht ware gekomen, maar dan zou het stuk een ontijdig einde hebben gevonden. O.i. rechtvaardigt dus niets de opvoering van dit stuk en wij meenen dan ook, dat Cor v. d. Lugt Melsert zijn voortreffelijke krachten als Annie v. d. LugtMelsertv. Ees en anderen heeft verspild aan een stuk, dat zonder schade onopgevoerd ware gebleven. VAN ONZE ADVERTEERDERS. SCHOENMAGAZIJN C. A. BUKS. Hedenmiddag heeft in perceel Haarlem merstraat 140 (hoek Janvossensteeg) de heropening plaats gehad van het schoen magazijn van den heer C. A. Buiks. Nu omstreeks zes jaar geleden opende de heer Buiks hier zijn schoenmagazyn, doch de eisch der tijden noodzaakte hem het pand te moderniseeren. Dit is op radi cale wijze geschied, want het oude hoek huis ging tegen den grond en ervoor in de plaats verscheen een modern ingericht winkelpand, dat men thans kan bewonde ren. Gedurende de verbouwing was de zaak ondergebracht in het pand Haarlem merstraat 159 van den heer v. Wijk. Aan de totstandkoming van dit nieuwe pand verleenden o.m. hun medewerking de fa. v. d. Voort, schilderwerk, fa. v. Eygen, betonwerk en J. v. Rijn, electrische instal latie. Het geheel ziet er welverzorgd uit en de groote sorteering schoeisel bewijst wel, dat de heer Buiks zijn zaak flink opgezet heeft. Tijdens deze winkelweek vooral zal het hem zeker niet aan belangstelling ont breken. AGENDA Vrijdag, R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphaël", leden vergadering Bondsgebouw, 8 uur. Zondag. Revue „Lachende Komedianten", Stadsgehoorzaal, 8 uur. Maandag: Revue „Lachende Komedian ten", Stadsgehoorzaal, 8 uur. Maandag: Tweede Abonnementsvoorstel ling „Het voorste legioen". Schouwburg, 8.15 uur. Donderdag: Ledenvergadering R. K. Vrou wenbond, Foyer van den Burcht, 8 uur. O.a. Causerie over „Hol landers in Ned. Indië." De avond-, nacht- en Zondagdienst dei- apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Nov a.s. waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502, D. J. v. Driel sum, Mare 110, telef. 406 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. TWEEDE KAMER U dacht Immer., dat u nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeerenl Maar langs den weg moet u dat niet „den ken", ti moet 't zeker wetenl Vergadering van gisteren. De heer SCHOUTEN vervolgt zijn rede. Men zou principieele verschillen kunnen laten, of kunnen moeten laten rusten, doch beginselen werken door; zij bepaien het leven; de grondslagen van het recht, gezin, onderwijs, 's lands defensie, de Vol kenbond, zij allen hangen samen met be ginselen. Kortom, het geheele economisch- staatkundig leven berust op beginselen. Daarbij kan er toch verschil bestaan t.a.v. belangrijke, concrete punten van staatsbe leid. Spr. vestigt hierop de aandacht van de heeren Albarda, Bierema en Joekes. Spr. wijst er voorts op, dat blijkens de Soc.- Dem. literatuur ook in de eigen soc.-dem. kringen een evolutie gaande is, mede om trent reeds lang in ons leven voorkomende vraagstukken. Wil de heer Albarda dan be weren, dat er eenheid kan zijn tusschen Soc.-Dem., Vrijz.-Uem. en Liberalen? Posi tief^Christelijke beginselen, ook al bestaat daar verschil tusschen, kunnen daarente gen grondslag zijn voor staatkundig beleid. Met groote belangstelling en op me nig punt met instemming heeft spr. naar de redevoeringen van de heeren Goseling en De Geer geluisterd. Ech ter kan nog niet worden beslist of het mogelijk is, overeenkomstig den door spr. aangegeven voorkeur te hande len; den uitslag der verkiezingen moe ten we afwachten. Eerst de stembus zal ontsluieren, in welke richting ons volk zich beweegt. De anti-rev. staan in den verkiezingsstrijd in een zuivere positie. Wat den algemeenen toestand betreft, de aspecten in Europa zijn niet aanlokke lijk. Ons vaderland is nog zeer bevoorrecht en dankbaarheid daarvoor vervult ons hart. De meerderheid van ons volk verzet zich tegen een het volkskarakter vijandige dic- tatuut. Dankbaar zijn we ook voor de be teeken is van het huis van Oranje, voor volk en vaderland. Tegen de dictatuur is niettemin positie ve bescherming onzer staatsinstellingen noodig. Niet de democratie i3 de waarde, doch alleen de onveranderlijke waarheid Gods is dat. Gerechtigheid verhoogt een volk. Dan alleen is er een dageraad, als Regeering en volk terugkeeren tot de ge tuigenis dat het leven in Zijn hand is. De anti-rèv. willen alleen met Gods Woord regeeren. Vroolijkheid aan den Ministers tafel. De heer VAN HOUTEN (Chr.-Dem.) is van oordeel, dat op sociaal-economisch ter rein dit kabinet een liberaal bewind voert. Van positief Christendom is in het poli tieke leven weinig sprake meer. De on christelijke structuur onzer samenleving is een groot gevaar. De diepste oorzaak daar van is de verhouding tusschen kapitaal en arbeid, het beschouwen van het geld als de eenige waardemeter, met economische slavernij als gevolg. We moeten de samen leving zoo vervormen, dat het christelijk beginsel er de grondslag van is. Samen werking van christelijke partijen is alleen gewenscht als Gods Woord er de grondslag van vormt. Doch aan vruchtbare samenwer king gelooft spr. niet. Hervatting der oude coalitie-politiek zal slechts groote teleur stelling kunnen veroorzaken. Spr. kan niet erkennen, dat de door deze regeering gevoerde politiek de best moge lijke is geweest. Spr. heeft de Regeering gesteund waar dit mogelijk was (vroolijkheid ook aan de ministers-tafel), maar wat de Regeering deed, kan over het algemeen niet voor zijn rekening nemen; Christelijk-sociale rechtvaardigheid heeft veelal ontbroken. Een financieele expert aan het woord. De heer TEULINGS (R.K.) acht de perspectief: bezuiniging op onderwijs, on voldoende. Spr. is er erkentelijk voor, dat de gevolgen der wachtgeld-regelingen thans op deze begrooting beter te overzien zijn. Ook spr. heeft beswaar tegen het over brengen van allerlei posten naar den ka- pitaaldienst Wat de ramingen der belastingen betreft, ramingen zijn altijd subjectief, maar ver schillende ervan vindt spr. toch wel wat optimistisch. Ook acht spr. het tekort ad 1% millioen van het Werkloosheidssubsi- diefonds, in deze begrooting genoemd, te gering. Dit is van belang ook voor de ge meenten, want budgetair hebben Rijk en gemeenten bij elkaar het grootste belang. Spr. heeft eerbied voor de bekwaamheid van den Minister van Financiën, en de slechte budgetaire toestand houdt met het algemeen beleid ten nauwste verband. Doch precair is de algemeene begrootingstoe- stand zeer zeker. Spr.' vraagt zich af, of de regeering, op het voorbeeld van Zwitserland geen be hoefte heeft aan een commissie van des kundigen ter voorlichting voor de maatre gelen, welke het gevolg zijn van de depre ciatie van den gulden. Wij wijken niet. De heer DUYS (partijloos) veroordeelt het optreden van de S.DA..P. en inzonder heid van eenige machthebbers aldaar te zij nen opzichte. Spr. zal zijn zetel bezet hou den totdat de geheele S.D.A.P. in het open baar haar houding jegens spr. zal hebben bepaald en gerechtvaardigd. Voor een behoorlijk besluit is spr. be reid, te wijken: voor een ostracisme niet. Spr. heeft sedert 1933 omtrent ver schillende beschouwingen van staats beleid een ander, spr. vertrouwt beter inzicht verkregen, wanneer de evolu tie in de S.D.A.P. geen tactiek is, dan zit hier toch in de. Kamer een twintig tal Kamerleden, wier standpunt geen sterveling van de S.D.A.P. als zoodanig meer kan erkennen. Waarom moet spr. in een uitzonderingspositie staan? Gaarne is spr. bereid, zijn zetel ter be schikking te stellen, doch dan in ge zelschap van zijn mede-bekeerlingen; samen uit, samen thuis. De soe.-demo- craten hebben revolutionnaire doelein den nagestreefd, feller dan de fascis ten of de communisten. Spr. denkt er niet aan, zich als zeden meester op te werpen. Maar velen in de S. DA..P. treden fel op tegen anderen, die niet meer doen dan wat de S.D.A.P. vroe ger nog veel scherper deed. De soc.-demo craten wenschten een uniform-verbod, doch jammeren, als dit ook de roode tulpen treft. In deze tijden hebben we noodig iemand, die met zijn gezag boven eenig congres staat, en in dit verband brengt spr. hulde aan den tegenwoordigen minister-presi dent. Rome heeft het weer gedaan. De heer KERSTEN (Staatk. Ger.) consta teert, dat er met man en macht wordt ge werkt om de coalitie te herstellen. Revolu tionairen, fascisme en Roomsch-Katholieken dingen naar de wereldheerschappijvoor de liberalen en de vrijz.-democraten is er in dezen tijd steeds minder plaats. Vooral de macht van Rome neemt toe, Rome dringt overal door; er komen steeds meer Room- sche ambtenaren, en bij examens over- heerscht een Roomsche geest. Gebleken is dat de soalitie ons volk steeds verder heeft afgebracht van de beginselen der reforma tie. Spr. moet vernieuwing van het monster verbond met Rome ten strengste ontraden. Hoe Rome zich ook aanpast bij de omstan digheden, het heeft maar een doel: den Paus de algemeene wereldmacht bezorgen. Daartegen moeten we ons verzetten, in het belang der gerelormeerden en hun kerk. Regeering en volk verwijderen er zich steeds meer van. God te eeren. Hoe kan men het gezag handhaven, als men zich aan Gods geboden niet onderwerpt? Inzonder heid critiseerde spr. de houding der over heid inzake lijkverbranding. Opnieuw ver zet spr. zich tegen allerlei crisis- en andere dwangmaatregelen. Van financieel herstel is er geen sprake geweest. De maatregeler van de Regeering waren niet voldoende oir het volk uit zijn nood te heffen. Het be drijfsleven moet weder vrij worden. D( ambtenarij moet worden ingeperkt.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2