STADS NIEUWS 28ste Jaargang VRIJDAG 13 NOVEMBER 1936 No. 8572 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pei week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 't Is niet anders! Er is sprake van dat in Duitschland de Rijksdag binnenkort geheel zal verdwijnen en zal worden vervangen door een partij- Senaat, bestaande uit door den Leider be noemde leden. De Leider, in wiens per soon zich part ij-leider en staat s-leider vereenigen, zal dus naar willekeur zijn advies-college kunnen samenstellen. Zijn advies-college; dit college zal n.l. adviezen kunnen uitbrengen aan den Leider, die zelf beslist. De nieuwe senaat zal, in vergelijking met den huidigen Rijksdag, een mensch- waardiger taak krijgen. Hij zal zelf iets mogen doen. Maar hij zal bestaan uit een zorgvuldig uitgekozen gezelschap van ge lijkgestemden, wier arbeid in wezen de beteekenis van adviezen aan den Lei der zal bezitten. Want ten slotte beslist de Leider, die door niemand ter verant woording kan worden geroepen. Het „Handelsblad" constateert deze on aantastbare, onafneembare bevoegdheid van den Leider en vervolgt dan: Dat blijft het kardinale punt. Dit systeem moge misschien zekere re- geer-technische voordeelen hebben zoolang de Leider kundig, belangeloos en rechtvaardig is. Maar wat moet er gebeuren wanneer hij zich onkundig gedraagt, of daden verricht die door breede kringen van zijn geregeerden iniet langer als rechtvaardig worden gevoeld? Hoe corrigeert men onder het Leidersbeginsel een tekortschieten den Leider? Hoe kan zonder revo- lutionnair verzet dan een gerecht vaardigde oppositie zich uiten in een stelsel dat elke ernstige oppositie on derdrukt? Op die vraag, die de fun damenten van het systeem raakt, heeft geen enkel fascistisch regiem een bevredigend antwoord kunnen geven. 't Is niet anders! Wij hebben 't al herhaaldelijk neerge schreven: In die absolute macht van den Leider schuilt een ontzaglijk groot ge vaar. 't Is niet anders niemand kan het ont kennen! Maar, zelfs al zou men er zeker van zijn, dat de Leider zijn macht goed zal willen gebruiken, zélfs dan nog brengt de dicta tuur groote gevaren met zich mede. Onze Bisschoppen wezen daarop in deze woorden: „Vervolgens vergete men niet, dat de leiders eener felle beweging niet altijd de eigenlijke leiders blijven, maar zelf meer malen geleid en gesteund worden door an deren, die de volle consequenties der theo rieën, waarop de beweging steunt in prac- tijk willen brengen. Een zekere gematigd heid bij de hoofdleiding is dus niet de minste waarborg voor de toekomstige ont wikkeling eener beweging". Nogmaals: 't is niet anders 't is geen persoonlijke meening, maar is 't de o b- jectieve werkelijkheid, welke klaar open ligt voor een ieder, die zien kan en zien wil: Een dictatuur, een één hoofdige Leiding brengt zeer groote ge varen met zich mede! In een land als 't onze speciaal groo te gevaren voor de katholieken, als zoodanig. Dat toch geen enkele katho liek voor die gevaren de oogen moge slui ten! DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DEN PAUS. VATICAANSTAD, 13 Nov. (A.N.P.) Naar aanleiding van de geruchten," die den laat- sten tijd de ronde doen, volgens welke de Faus niet in staat is te loopen, en in een stoel naar de audiënties wordt gedragen, wordt thans medegedeeld, dat dit niet ge heel juist is. Wanneer de Paus zich voor een ontvangst naar een lageer verdieping moet begeven, wordt hij reeds sedert ver scheidene maanden in een stoel daarheen gedragen, doch hij loopt normaal van de eene zaal naar de andere zaal. Men verklaart, dat de Paus slechts de ge volgen van zijn hoogen leeftijd ondervindt. Zooals men weet is Z. H. 79 jaar oud. De Bisschop collecteert Verleden Zondag heeft Mgr. Huibers in alle kerken van zijn Bisdom een dringend beroep gedaan op de onvolprezen liefdadig heidszin van zijn diocesanen en him ge vraagd hem te steunen bij de zware zorg, die op hem drukt wegens de finantieele moeilijkheden van vele parochiekerken van het Bisdom Haarlem. En aanstaanden Zondag collecteert de Bisschop Dit is niets te veel gezegd; want in den vollen zin des woords vraagt hij persoon lijk hem te helpen bij de zorgen, die hij op zich heeft moeten nemen toen hem het •bisschoppelijk bestuur werd opgelegd. In de laatste drie jaren zijn een vijftig tal parochies in zulke finantieele moeilijk heden gekomen, dat zij niet meer in staat waren hun verplichtingen na te komen. Toen is er met nauwgezetheid onderzocht wat zij in werkelijkheid konden dragen en tot de uiterste grens van die draagkracht moeten zij voor die verplichtingen staan. Voor de overige is een beroep gedaan op de crediteuren en deze hebben met niet- genoeg-te-prijzen welwillendheid er in be rust, dat zij voor dit meerdere geen rente zouden ontvangen. Daarop heeft het Bisdom beloofd de rentelooze schulden te helpen aflossen. Maar „het Bisdom" is feitelijk „de Bis schop". Want de aflossing der rentelooze schul den kan niet juit bestaande fondsen worden verkregen, maar moet jaar aan jaar moei zaam worden bijeen gebracht; en daarom vraagt de last van de aflossing een voort durende zorg van den bestuurder van het Bisdom, d.i. van den Bisschop. De toestand is dus deze: de „gesaneerde" parochies moeten alle en alle krachten inspannen om aan de ver plichtingen, die nu op haar rusten, te vol doen; de regelingen laten werkelijk niet zooveel speling, dat de bestuurders dier pa rochies er „op hun gemak" kunnen komen: het zijn ook nu arme parochies; de goedwillende crediteuren hebben een groot offer gebracht, dat him voortdurend op een belangrijke rente-derving komt te staan: en de billijkheid eischt, dat dit offer niet langer duurt dan strikt noodig is, m.a.w. dat de rentelooze schuld zoo spoedig mogelijk worde afgelost; voor dit laatste staat, practisch genomen: de Bisschop. Van de inkomsten van het Bis dom zuinigt hij uit wat mogelijk is; van zijn priesters vraagt hij jaarlijks een ruime bijdrage uit hun persoonlijk inkomen; ver schillende valide besturen helpen naar hun krachten; waar alle die bij het Bisdom met recht een beroep doen op zijn diocesanen, opdat ook zij hem helpen naar vermogen. En zij doen het! En niet alleen door hun lidmaatschap van het „Liefdewerk voor de Arme Parochies"! Reeds twee malen was het mogelijk een bedrag van „twee-ton" aan aflossing van rentelooze schulden te besteden, dank zij de groote edelmoedigheid van Haarlems ge- loovigen. Nu moet dit bedrag voor de derde maal worden bijeengebracht, en daarom collec teert de Bisschop aanstaanden Zondag! Die collectedag valt samen met zijn ver jaardag: een persoonlijke gedenkdag die tot een bewijs van hoogachting en liefde voor oen persoon uitnoodigt. Wat kan een kind beter doen op Vaders verjaardag dan zyn zorgen lichter maken! Deze gedachte vraagt geen nadere uitwerking: zij spreekt tot ons hart! En waar verstane en hart zoo samen- stemmen, dringt de edelmoedige daad zich vanzelf op. Daarom durven wij vertrouwen, dat dc Bisschop a.s. Zondag een goede collecte zal hebben! TH. M. P. BEKKERS, Pr. P.S. Mochten er katholieken zijn, die door bijzondere omstandigheden a.s. Zon dag niet aan de collecte kunnen geven, dan volge hier een bekend giro-nummer: 68277, Administratie van het Liefdewerk voor de Arme Parochies te Voorschoten. De wereld in vogelvlucht Hooge pauselijke onder scheiding voor Ned. hoogleeraren. Er hangt een dik wolkendek laag over Madrid en daaruit daalt een druilerige re gen neer op de stad en d, strijdende par tijden. Dit regen-weertje is blijkbaar gun stig voor de roode verdedigers van de hoofdstad, want met den aanval der witten wil het niet vlotten. Uit de telegrammen, die bijna alle afkomstig zijn uit het regee- ringskamp, blijkt, dat de nationalisten geen stap vooruit zijn gekomen, hier en daar zelfs zijn teruggeslagen. Verscheidene dor pen ten Zuiden van Madrid, o.a. Getafe, bekend als luchthaven van de Spaansche hoofdstad, zouden door de roode militie herover zijn. Het schijnt, dat het succes der verdedigers voor een groot deel te danken is aan een zeer goede bediening van het afweer-geschut, dat de tanks der nationalisten tot werkloosheid doemt. De tanks zijn'overal een geducht aanvalswa pen gebleken in de handen der rechtsche troepen, maar thans schijnen zij te falen. Generaal Queipo de Llano heeft getracht eeS doekje voor het bloeden te vinden in de overweging, dat het heelemaal niet erg is, als de val van Madrid wat langer op zich laat wachten dan aanvankelijk ge dacht werd. De tijd zou n.l. een bondgenoot der nationalisten zijn, omdat iederen dag de aanvoer van levensmiddelen naar Ma- rid moeilijker wordt, 't Kan zijn, maar wij vermoeden, dat Franco dezen bondgenoot toch liever niet zag. Te Weenen is de conferentie der Drie Mogendheden (n.l. Italië, Oostenrijk en Hongarije) geëindigd. Een van de voor naamste besluiten is wel, dat het recht van Oostenrijk-Hongarije om zich te wapenen wordt erkend. Een besluit, dat in de lan den der Kleine Entente niet bepaald met instemming zal worden ontvangen. Als tegen-prestatie tegenover Italië hebben Oostenrijk en Hongarije het Italiaansch Abessijnsche Imperium de jure (rechtens) erkend. Prof. dr. W. H. Keesom Een 70-tal geleerden, waarvan 40 bui ten Italië, zijn door den Paus benoemd tot lid van de nieuw opgerichte Pauselijke Akademie „Pontificia Accademia Scien- tiarum". Een vijftal Nederlanders is «deze hooge onderscheiding te beurt gevallen n.l. uit Amsterdam prof. P. Zeeman, uit Groningen prof. F. I. J. Buytendijk, uit Leiden prof. W. H. Keesom, uit Utrecht prof. A. K. M. Noyons en uit Berlijn prof. dr. P. J. W. Debije. Prof. Debije, aan wien juist gisteren de Nobelprijs voor scheikunde is toegekend, woont wel is waar te Berlijn, doch is Ne derlander. Den 9en Februari a.s. zijn alle leden uitgenoodigd tot een plechtige bijeenkomst te Rome. Tot degenen die deze onder scheiding hebben verkregen behooren ook de bekende buitenlandsche natuurkundigen prof. Bohr (Denemarken), prof. Millikan (Amerika), prof. lord Rutherford (Enge land), prof. Marconi (Italië) en prof. Planck (Duitschland). EEN PROPAGANDA-AVOND VAN DE GRAAL. Filmavond. In de Klein Stadszaai draaide gisteravond de graalfilm. In een aantal korte flitsen werd het werk van da Graal voor de oogen van de toeschouwers ontrold. „De Graal, wat zij wil en hoe zij werkt", „Het Ly- dwina-spel", Het Rorate-spel", waren de titels van de films, die een indruk gaven van het streven en het volbrachte werk van de Vrouwelijke jeugdbeweging van Katholieke Actie. In dt eerstgenoemde film krijgen we een inzicht in het werk in de graalhuizen in een van onze groote steden. Wat al clubs en cursussen worden daar wekelijks gegeven! Ontwikkeling, ontspan ning, vorming; alle terrein van het cul- tureele leven hebben de belangstelling van de Graalleden. De andere films gaven schet sen weer van de verschillende spelen, die door de Graal zijn uitgevoerd. Bovendien kregen .de aanwezigen enkele nummertjes van de voll^sdansclub en de zangclub te bewonderen. Ten slotte werd een film gedraaid van het Moederhuis van het Gezelschap der Vrouwen van Nazareth „De Tiltenberg". Een stukje „Heilig Land", te midden der bloemvelden, waar de novicen hun drie jarig noviciaat doorbrengen alvorens in het praktische Graalwerk in de verschillen de steden te worden opgenomen. Een mooie avond van propagandistische j waarde, die geheel aan het doel een betere kijk op de beweging te geven, zoo als Juffr. Spronk, de huis-overste van Lei den, in haar voorwoord zeide beant woordde. Moge de Graal, die aller sympathie ver dient, deze ook ruimschoots genieten! 't Staat buiten eiken twijfel, dat de Graal in den betrekkelijk korten tijd van haar bestaan, reeds ontzaglijk veel heeft gedaan en bereikt voor de godsdienstig-cultureele vorming van de katholieke meisjes. De katholieken moeten daarvoor dankbaar zijn en hun dankbaar heid toonen, door, waar mogelijk, mede te werken met de Graal, opdat deze haar doel zoo volkomen mogelijk bereikt! PRINSES JULIANA HUWELIJKS FEESTDAG. Feestviering Buurtcommissies. De Contact-Commissie van Organisaties op Nationalen Grondslag, bericht ons, dat haar van eenige buurtcommissise het ver zoek bereikte de vertegenwoordigers van alle buurtcommissies voor een bespreking bijeen te roepen, teneinde een zoo groot mogelijke eenheid in de feestviering te verkrijgen. Gaarne zal de Contact-Commissie aan dit verzoek voldoen en zij roept langs de zen weg alle buurtcommissies, van welke zij de adressen niet kent, op tot een samen spraak op Vrijdag 20 November 's avonds te 8.15 uur „In den Vergulden Turk". Vooraf ontvangt zij gaarne aan het adres van den heer J. Mulder, Steenschuur 16, bericht, welke commissies aan dezen op roep gevolg zullen geven. DE HAARLEMMERSTRAAT WINKELWEEK. Het gepleegde overleg tusschen de po- litie-autoriteiten en de. Haarlemmerstraat- Winkelweekcommissie inzake den raad- wedstrijd heeft tot het vinden van een op lossing geleid waardoor eenerzijds een con flict met de Loterij wet wordt voorkomen en anderzijds de raadwedstrijd doorgang kan vinden. Hedenmorgen zijn dan ook opnieuw bus sen bij verschillende winkeliers geplaatst, waarin de antwoorden op den wedstrijd kunnen worden gedeponeerd. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De verdedigers van Madrid slaan de aan vallen der nationalisten op de stad met suc ces af (2de blad). De Drie Mogendheden-conferentie heeft rechtsgelijkheid op bewapeningsgebicd er kend voor Oostenrijk en Hongarije (2e bl.) Spoedig einde van de scheepvaartstaking in Amerika? (2e blad). De vliegtuigramp in Italië blijkt 20 slachtoffers te hebben geëischt (Luchtv. 2e blad). BINNENLAND. Drie Nobelprijzen toegekend. Eén aan een landgenoot. (2de blad). Naar wordt medegedeeld zijn onze land- genooten, die zich in Spanje bevonden, in goeden welstand. (2de blad). Een lichte daling in het aantal werkloo- zen in de groote gemeenten, ,2de blad). Volgens de statistiek zijn de kosten voor levensonderhoud in October niet aanmerkelijk gestegen. (2de blad). Het begrootingsdebat in de Tweede Ka mer. Heden Minister Colijn aan het woord. (1ste blad). Tengevolge van de vleeschvergiftiging te Herzogenrath zijn twee personen overle den. (1ste blad). Te Best is een groote klompenfabriek tot den grond toe afgebrand. (Gem. Ber., 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De 1ste Rotterdamsche Zesdaagsche door het koppel PijnenburgWals gewonnen. (4de blad). „SL Raphaël." De leden worden er aan herinnerd, dat de H. Mis voor de overleden- en levende leden van onze afdeeling wordt opgedra gen, op Zondag 15 Nov. in de Kerk van den H. Leonardus a. P. M. Haagweg" te 9 uur. Beleefd wordt verzocht, zooveel mo gelijk ter H. Tafel te naderen. Er zijn nog introductiekaarten verkrijg baar voor den feestavond op Woensdag 18 Nov., 8 uur, bij de bestuursleden alsmede programma's. HET BESTUUR. DE HEER M. BOLDERDIJK 25 JAAR DIRECTEUR VAN DE HARMONIE „DE POST." Ter gelegenheid van het feit, dat de heer M. Bolderdijk vijf en twintig jaar als di recteur der Harmonie „De Post" verbon den was, werd hem door het gezelschap gisteravond een serenade gebracht. De beschermheer, de heer A. v. d. Eelaart, directeur van het P. T. T.-kan- toor en echtgenoote had zich reeds tevo ren naar de woning van den jubilaris be geven. Even half negen kwam het muziek gezelschap aan de Jan van Houtkade, waar staande voor de woning de Feestmarsch van v. d. Glas ten gehoore werd gebracht, ge volgd door de marsch Athalia van den jubilaris. Vervolgens begaf het bestuur zich met den eere-voorzitter, den heer H. W. Metselaar, naar binnen, waar de voor zitter, de heer D. v. d. Schee den jubilaris toesprak. Hij dankte den heer Bolderdijk voor al hetgeen hij in de afgeloopen jaren voor het gezlschap had gedaan en over handigde hem een blijvend geschenk. De heer Metselaar, daarna het woord voeren de memoreerde nog in het kort de eerste jaren van het corps en wees er tevens op, dat hij het genoegen had gehad, den jubi laris het insigne als directeur op de borst te spelden. De heer Bolderdijk dankte daarna den beschermheer en zijn echtgenoote voor de vriendelijke attentie om persoonlijk hierbij tegenwoordig te zijn en dankte verder bei de andere sprekers. Nadat alle leden van het gezelschap den jubilai'is hadden geluk gewenscht vertrok de muziek onder het spelen van een flinke marsch. Het was voor den jubilaris een heerlijke avond.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1