ZATERDAG 14 NOVEMBER, 's namiddags 2 uur II lltM I Mil Ml lil IINDEAEN lis lit IIIFF ONGEKENDE VOORDEEEEN tl HUIF HUSKI HET LEIDSCHE WOLLEN DEKENHUIS' VRIJDAG 13 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 BEGINT TEW EERSTE; U ontvangt voor Uwe kinderen bij al Uwe aankoopen vanaf 50 ets. tot en met 5 ÜBC. onze bekende St. Nicolaasbons, recht gevend op een bezoek aan St. Nicolaas en in ont- vangstnemen van aardige geschenken en verrassingen TEW TWEEDE; ledereen, die vanaf Zaterdag a.s. tot en met Dinsdag I Dec. voor onverschillig welk bedrag, boven 25 ct. bij OWS zijn inkoopen doet, neemt gratis deel aan onze behendigheidswedstrijd, waarvoor wij een étalage vol prachtige waardevolle prijzen beschikbaar stellen. De prijzen bestaan uit: een groot aantal Prima Leidsche Wollen en Zijden Dekens, Opklapbed compleet met ombouw en matras, Tafel-, Divankleeden enz enz. voor iederen dag meerdere prijzen, terwijl eiken Woensdag de gelukkige winnaars worden bekend gemaakt, en de gewonnen prijzen in de étalage zichtbaar aangegeven TEW DERDE: Elke kooper die IWEEWS voor tenminste f 7.50, 115.- of f 25.- en hooger bij ons be steedt, ontvangt bovendien als extra St. Nicolaas- reclame een overheerlijke banketletter te leveren door de Leidsche Banketbakkers Koopt dus WU bij OWSy U ontvangt prima kwaliteitsartikelen voor onze bekende lage prijzen en profiteert zonder kosten Uwerzijds van bovenstaande buitengewone voordeelen Haarlemmerstraat 137 opgericht 1875 hoek Donkersteeg 2-4-6 KOSTEN LEVENSONDERHOUD NAUWELIJKS GESTEGEN Ondanks de depreciatie van den gulden Bij de publicatie van het index-cijfer der kosten van het levensonderhoud over September j.l. heeft het bureau van sta tistiek der gemeente Amsterdam erop ge wezen, dat dit cijfer nog geenerlei invloed van de depreciatie van den gulden kon hebben ondergaan, aangezien het gebaseerd was op het gemiddelde prijsniveau gedu rende die maand en de gevolgen van de waardevermindering van den gulden zich niet anders dan geleidelijk konden doen gevoelen. Tevens gaf het zijn voornemen te kennen om in verband met de tijdsom standigheden het indexcijfer voortaan maandelijks in plaats van driemaande- lijk te berekenen (alleen het indexcijfer voor arbeidersgezinnen, dat voor meerge- goeden, als steeds, per dri,* maanden zal worden berekend), ten einde de werking der devaluatie op het algemeene prijzen- pijl aldus beter op den voet te kunnen volgen. De berekening van October is thanjs gereed gekomen. Het indexcijfer der kosten van het levensonderhoud voor arbeidersgezin nen is sedert September gestegen met 1.1 procent (133.5 tegen 132.0 op de basis van de prijzen voor den oorlog is 100). Deze stijging is vooralsnog zeer gering. Dit komt, doordat bij een aantal rubrie ken (brood, suiker, melk, huishuur, gas, electriciteit, contributies, fondsgelden, ont spanning), welke gezamenlijk een belang rijk gedeelte van het gezinsbudget uitma ken, geen toeneming te constateeren valt en de toeneming bij de rubrieken welke een stijging vertoonen, hierdoor in be langrijke mate wordt verzwakt. Tot deze laatste behooren: grutterswaren (hoogere prijzen van den nieuwen oogst van boo- nen en erwten), kruidenierswaren, (onder den invloed der duurdere prijzen van thee), kaas, eieren, visch, aardappelen, grenten, fruit, schoeisel, brandstof (onder den invloed van de duurdere winterprijzen van huisbrand en van een prijsverhooging van petroleum) huisraad en meubilair. Op te merken valt, voor zoover ver schillende van laatstgenoemde uitgaafpos ten aangaat, met name grutterwaren, kaas, eieren, visch, aardappelen, groenten, fruit, dat de prijsverhooging onafhankelijk is van de depreciatie van den gulden. Bij enkele der artikelen, zooals b.v. grutters waren,, eieren, huisbrand zijn seizoens invloeden aan het werk, zoodat als zeker mag worden aangenomen, dat ook zonder den maatregel van 26 September de prij zen zijn gestegen. Wordt deze factor uit de berekenin gen geëlimineerd, door aan te nemen, dat de prijzen van de desbetreffende artikelen sedert September ongewij zigd zijn gebleven dan wordt boven genoemde stijging van het indexcijfer teruggebracht van 1.1 procent tot iets minder dan een half procent (0.4 pro cent). De belangrijkste stijging vertoonen tot dusver schoeisel, huisraad en meubilair, hoewel ook zij beneden het depreciatie percentage van den gulden blijft, zulks als gevolg van nog aanwezige voorraden. Met belangstelling ziet het bureau de verdere ontwikkeling, zooals zij in het No- vember-indexcijfer tot uitdrukking zal komen, tegemoet. De cycloon in Br. Indië Bisdom van Mgr. W. Bouter geteisterd Ou den 3den November ontving ik van mijn Bisschop Z. D. H. Mgr. W. Bouter, Bisschop van Nellore, het volgende ont stellende telegram: „Nellore 2 Nov. Cycloon Gunter Dis trict, priesters en zusters behouden, groote schade aan kerken, pastorieën, en scholen, vele kapellen verwoest, bij zonderheden volgen. Bisschop Bouter". Toen ik op Zondagmorgen las over de cycloon in Britsch-Indië, werd ik bevreesd voor het missie-bisdom, waar ik tien jaar werkzaam ben geweest, maar dat het zoo erg zou zijn, kon ik niet vermoeden. Ze ven jaar lang ben ik, als secretaris van Mgr. W. Bouter getuige geweest van den zielenijver van een missie-bisschop, van den grooten vooruitgang door hem in die jaren behaald, maar ook van de zware zor gen en kruisen, die een Bisschop in heiden- sche landen ten deel vallen. En toen ik tien missiejaren voltooid had, maakte ik gaarne gebruik van de gelegenheid om voor een tijdje naar het vaderland en mijn cude moeder terug te keeren, en nimmer zal ik den dag van mijn aankomst thuis 10 October j.l. ve, geten. Het doet me laar- om groot leed rat alweer een stormramp onze arme, veelbelovende missie getroffen heeft. Het Bisdom Nellore, toevertrouwd aan de St. Josef's Congregatie van Mill Hill, sinds 1929 door Mgr. Bouter, een Amster dammer, bestuurd, is ongeveer driemaal zoo groot als Holland, en telt een bevol king van bij de 7 millioen, van wien er 44.000 Katholiek zijn. Met haar 30 Holland- sche priesters en 45 Hollandsche zusters (van J. M. J. 's Bosch) is het een grooten- deels Hollandsche Missie, door Holland sche liefdadigheid opgebouwd. Een groote feestdag was het toen in 1929 het bestuur van dit bisdom aan mgr. W. Bouter, als jongste Bisschop van de wereld, werd toe vertrouwd. Gedurende die jaren steeg het aantal Katholieken van 29.000 tot 44.000, duizenden van de armsten der armen tre den toe tot het H. Geloof zooals mgr. Bou ter beschreven heeft in zijn boekje: Geloof onder Tomtoms. Het aanbreken van de Noord-Oost-moe- son in Oct., Nov., die koelte brengt na maandenlange brandende hitte en regen, is een welkom tijdstip voor den missiona ris en ook den landbouwer, maar vaak vormt zich dan in de Golf van Bengalen, waaraan het bisdom gelegen is een depres sie, welke met volle kracht groeiend tot een orkaan hier of daar de kust beukt en groote verwoesting aanricht tot ver in de binnenlanden. Toen ik in 1927 met Mgr., toen nog Father Bouter, in het Groot-Se minarie te Nellore werkzaam was, maak ten we zulk een cycloon mee, die alleen de plaats Nellore teisterde, en in één angsti gen nacht aan Seminarie, kerk, klooster en scholen een schade berokkende van onge veer 20.000. Telkenjare nog spreken onze menschen met vreeze van die „galiwana", en de leeftijd van hun kinderen meten ze bij deze verschrikkelijke gebeurtenis, ze weten precies te vertellen hoe lang voor of na die cycloon deze geboren werden. Ons Guntur District thans door de cy cloon getroffen, zoo groot als half Neder land, is het beste gedeelte van het bisdom, Van de 28 hoofdstaties telt dit district er 12 met 25.000 Katholieken, de meesten on zer 21 inlandsche priesters zijn uit het dis trict afkomstig; het klein-Seminarie is er gelegen en ook onze mooiste kerkjes; het bezit vier inlandsche kloosters en één klooster van de Zusters van J. M. J. onge veer 60 lagere schooltjes, en het aantal dorpskapellen op de buitenstaties over schrijdt de 150. Nadere bijzonderheden over die cycloon zijn natuurlijk noch onbekend, maar uit de bewoordingen van het telegram van Mgr. Bouter moet men toch wel afleiden, dat een aanzienlijk stuk van het zoo moei zaam opgebouwde werk door de cycloon is verwoest. Nadere bijzonderheden zullen later worden vei'meld. Een diepgetroffen Hollandsche Missie-bisschop doet een be roep op de liefdadigheid van zijn landge- nooten om hem te helpen in dien benar den toestand, om- hem in staat te stellen de verblijven van zijn priesters en de ka pellen van zijn christenen, arm aan wereld- sche goederen, te herstellen. Spoedige hulp is hier van het grootste belang. Giro no. 292664: Father Bl Vlasveld (Secretaris van mgr. W. Bouter, bishop's House, Nel lore), Lage Rijndijk 40, Leiden. 11 Nov. 1936. B. VLASVELD, pr. miss. RECHTZAKEN De Nijenrode-zaak Mr. N. C. J. M. Kappeyne van de Cop- pello, tweede verdediger van den heer On nes, die gisteren na de pauze aan het woord kwam, gaf in zijn pleidooi een scherts van de persoonlijkheid van den heer Onnes en bediende zich daarbij van brieven en ver klaringen uit het particuliere leven van verdachte en m.enscfien, die met hem in aanraking zijn geweest. Daarin wordt de heer Onnes geken schetst als iemand van gaaf karakter, een bekwaam, dikwijls geniaal zakenman, een man tevens die zich zeer ruim bewoog op de gebieden van kunst, heemschut en wel dadigheid. PI. bracht ook naar voren de verklaringen, door vooraanstaande figuren uit de Amsterdamsche zakenwereld voor de Rechtbank afgelegd, waarin zij den verdachte prijzen als iemand die veel voor het algemeen zakenbelang heeft gedaan en in den oorlogstijd zich jegens zijn land groote verdiensten heeft verworven. In zijn beschouwingen over de chantage bracht pl. naar voren, dat verdachte, toen hij gearresteerd was, eigenlijk nog niet eens bekend was met de slechte reputatie, welke Koning genoot; pl. wilde de reputa tie niet uitvoerig nagaan, hij verwees slechts naar drie in het dossier genoemde gevallen, waarbij ook steeds de persoon van Witbraad op het tooneel verschijnt. Ook pl. heeft zich m den beginne afge vraagd, waarom Onnes op deze chantage is ingegaan, doch toen hij de zaak kon over zien, was hij van meening dat Onnes, door aan de bedreiging gehoor te geven, den meest veiligen en opportunistischen weg heeft bewandeld. De heer Onnes, die uit hoofde van zijn maatschappelijke positie „vulnerable" was, ook in zijn familieleven waarin hem toen juist nieuwe en groote waarden waren ten deel gevallen, heeft gevreesd dat .moeilijkheden, die men hem wilde bezorgen, haar neerslag zouden heb ben in zijn maatschappelijk- en familie leven. De financieele positie van den heer On nes besprekende, verzette pl. zich tegen de zienswijze van rden procureur-generaal, als zoude de inbraak redding hebben gebracht. In Maart van '32 had Onnes nog zooveel middelen, dat hij eerst disposities had te treffen voor een tijdstip, dat twee maan den verder lag. Van verdachte, zoo zeide pl., die ongetwijfeld een aarts-optimist is, is het begrijpelijk, dat hij traineerde met het treffen van disposities, toen de „in braak" hem de assurantiepenningen deed toevloeien. De heer Onnes, die een groot vermogen bezat aan bezittingen, kuntschatten, enz., was, aldus pl., onder deze omstandigheden extra „vulnerable" op het oogenblik, dat Koning zijn chantage inzette. Onnes, zoo concludeerde pl., kan niet de man zijn geweest die de inbraak heeft ge- escèneerd. Het is niet de taak der verde diging, zich tot het vaststellen van dit feit te bepalen; in deze zaak heeft zij wel de gelijk tot taak te onderzoeken, wie dan wel de bedrijver daarvan is geweest. Ter beantwoording van deze vraag bezag pl. in den breede alle feiten en verklaringen en de rollen, die de verschillende men schen in deze zaak hebben gespeeld, om ten slotte het duidelijk te achten, dat Ko ning heeft geprobeerd door een inbraak op Nijenrode kostbaar goed in handen te krijgen, dat hij, ware het niet dat de „ver huizers" met de verzekeringen in contact waren gekomen, zeker getracht zou heb ben in Londen te gelde te maken. z Bewezen is, concludeerde pl., dat Onnes onschuldig is, en Koning als de werkelijke dader moet worden aangemerkt. Ik vraag, zoo besloot pl. zijn betoog, voor dezen ver dachte geen vrijspraak waarin gezegd wordt dat mij zijn schuld niet bewezen acht ik vraag een vrijspraak, die voor hem waarde heeft voor zijn verdere leven, een vrijspraak welke geformuleerd zal zijn in rehabiliteerende woorden. De zitting wordt geschorst tot heden morgen, om dan mr. Muller Massis gele genheid te geven een juridisch pleidooi te houden, voor re- en dupliek, en voor het laatste woord aan verdachte. HET VERHOOR VAN HEDEN. Vandaag zette het Gerechtshof onder pre sidium van mr. Joh. M. Jolles de behande ling van de Nijenrodezaak voort. Mr. Muller Massis vervolgt dan zijn plei dooi met de behandeling van het juridisch materiaal. Pl. is van meening, dat de dag vaarding hinkt op twee gedachten, het mid dellijke daderschap wordt niet uitgewerkt. Ook op juridische gronden is naar de meening van mr. Muller Massis geen ver oordeeling mogelijk. De president neemt dan met verdachte de dagvaarding nog eens door. Hij heeft het stuk zelf niet gelezen: „Ik ben onschuldig en toen ik de dagvaarding kreeg, heb ik haar direct aan mijn verde digers gegeven". Het Hof gaat naar Nijenrode. De president deelt dan mede, dat het Hof er over denkt om een bezoek aan Nijen rode te brengen om de situatie op te nemen. Het Hof gaat in raadkamer; na heropening deelde de president mede, dat het Hof een schouw beveelt en wel op Woensdag 2 December te half elf. Ook de politie te Breu- kelen, die na de inbraak het eerste onder zoek instelde, zal ter plaatse zijn. De zitting wordt geschorst tot half twee, het Hof zal dan de behandeling van de zaak tegen Koning voortzetten. HOOGE RAAD. Mob ilisatieslach tof f ers. De Hooge Raad wees heden arrest in de bekende procedure van P. de Boer, voor zitter van den Bond van Mobilisatie-inva- lieden, tegen den Staat. De eischer stelde, dat hij op 15 Februari 1915 gezond als mi licien in dienst is getreden en den dienst op 16 December als invalide heeft verla ten en dat de ziekte en invaliditeit zijn ver kregen in en door den militairen dienst, met name door herhaaldelijk slechte lig ging, door het moeten verrichten van dien sten, waartoe hij lichamelijk ongeschikt was, door onjuist optreden van den genees kundigen dienst en doordat hij wederrech telijk in dienst is gehouden, nadat hij reeds ongeschikt was bevonden. Mitsdien werd gevorderd, dat de Staat zal worden veroordeeld tót vergoeding van alle door den betrokkene geleden schade De Haagsche Rechtbank heeft in eerste instantie de B. niet ontvankelijk verklaard, op grond van verjaring. Het Hof te 's-Gra- venhage sprak ook de niet-ontvankelijk- verklaring uit, doch op andere gronden, namelijk, dat de beoordeeling van het al of niet te kort schieten van den Staat in een functie, die aan het maatschappelijk verkeer vreemd is, aan het oordeel van den rechter is onttrokken. Naar men zich herinnert, heeft de pro cureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Besier, eveneens tot niet- ontvankelijkver- klaring van de vordering moeten conclu- deeren, naar hij zeide tot zijn leedwezen, daar hij moest toegeven, dat deze slotsom niet bevredigend is. De Hooge Raad heeft thans overwogen, dat de Staat tegenover de Boer zóó slechts heeft kunnen handelen krachtens de macht, die de Staat over hem uitoefende op grond van het militaire dienstverband, waarin de Boer zich tegenover den Staat bevond, dat de Staat deze macht heeft uit te oefenen in het belang van de landsver dediging en den aard van de taak der over heid op dit gebied noodzakelijk een ruime mate van vrijheid vereischt, om te har er bevoordeeling te handelen als de omstan digheden gebieden, welke omstandigheden destijds van dien aard waren, dat uit hoof de van oorlogsgevaar het leger gemobi liseerd was. Voor zoover die vrijheid reikt zegt de Hooge Raad komt den burgerlijken rechter geen oordeel toe, over de vraag of de militaire overheid op de juiste wijze rekening heeft gehouden met het licha melijk welzijn der manschappen en aan dat belang bij de afweging tegenover andere door haar te behartigen belangen voldoen de gewicht heeft toegekend. In dezen is slechts dan onrechtmatig in den zin van art. 1401 B. W. gehandeld, indien de in validiteit van de Boer 'is veroorzakt door een gedragslijn te zijnen aanzien, die re delijkerwijze niet meer is te beschouwen als uitvoeisel van afweging door de mili taire organen van de hun toevertrouwde belangen, doch die kennelijk slechts wijst op door de omstandigheden niet te veront schuldigen misbruik van bevoegdheid. Dan zouden die organen een onrechtmatigen inbreuk hebben gemaakt op het recht van de Boer om niet door toedoen van een an der lichamelijk letsel te ondergaan en zou den zij tevens hebben gehandeld in strijd met den rechtsplicht, die den grondslag vormt van het voorschrift, neegrelegd in art. 308 van het Wetboek van Strafrecht. De Hooge Raad overweegt ten slotte i zijn arrest, dat de concrete feiten die o'

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11