DONDERDAG 12 NOVEMBER 193b DE LEIDSCHE COUWANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 NIEUWE WETTELIJKE BEPALINGEN INZAKE AUTOBUSDIENSTEN. Per 1 Januari treedt een concessieregeling in werking. De strijd om de wilde busdiensten tus- schen de ondetrnemers eenerzijds en den Dienst van het Rijkstoezicht op de Spoor wegen anderzijds verkeert op het oogen- blik in een phase, waarin gesproken mag worden van een volledige nederlaag van het overheidslichaam. Immers heeft de Haagsche Rechtbank in hooger beroep tot tweemaal toe een vrijspreKend vonnis ge veld, op grond van het feit, dat het betrof vervoer van personen, die lid waren van een bepaalde vereeniging. Het Rijkstoezicht staat daardoor voor het oogenblik vrijwel machteloos, maar dat zal niet lang duren, want per 1 Januari treden bepalingen in werking, ter ver van- ging van dat deel van de Wet op de Open bare Middelen van Vervoer, dat op het mo- torvervoer slaat. De bepalingen zijn geba seerd op een ontwerp regeling van het auto-vervoer van personen, samengesteld door de commissie- )e Vries, en worden op grond van de machtigingswet door den minister van Waterstaat ir» werking ge steld. In de nieuwe bepalingen wordt het ver voer van personen per mt torvoertuig ge heel aan vaste regels gebonden. Voor de vaste autobusdiensten is een concessie noo- dig, welke niet meer verleend zal worden door Gedeputeerde Staten, maar door een centrale commissie van vijf nader aan te wijzen personen. Voor toer wagen-ritten zyn vergunningen noodig, welke verleend kunnen worden door den Rijksinspecteur van de Verkeers- inspectie in het betrokken district Com munale busdiensten behoeven een vergun ning van het betrokken gemeentebestuur, hetwelk ook de bedrijfsvergunningen voor taxi's en huur-auto's dient te verleenen. Het z.g. eigen vervoer, waaronder wordt verstaan bet vervoer van fabriekspersoneel e.d. behoeft eveneens een bijzondere ver gunning. Na inwerkingtreding van de nieuwe be palingen komt er dus feitelijk geen bus op den weg zonder concessie of vergunning terwijl bovendien iedere politie-agent, ma rechaussee of veldwachter het recht heeft om bij het* ontbreken van een concessie de vergunning proces-verl aal op te maken. SALARISSEN. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake hoofdstuk V van de Rijksbegrooting voor 1S37 ontleenen wij: Door verscheidene leden werd de op merking gemaakt, daA de gewijzigde mone taire politiek ook op het terrein van de toepasing der artikelen 125 en 126 der amb- teiarenwet een nieuwe oriënteering nood zakelijk zal maker en dat, na de verla gingen, welke de salarissen en loonen heb ben ondergaan, bij eventueele stijging van de kosten van het levensonderhoud zal die nen te worden nagegaan, hoe daaraan zal moeten worden +egemoet gekomen. Men sprak daarbij den wensch uit, dat dan tij dig overleg zal worden gepleegd met de gemeenten en de centrale organisaties voor overheidspersoneel, terwijl voorts de vraag werd gesteld, of de minister van doorvoe ring van nog aanhangige voorstellen tot verlaging van loonen en salarissen wil af zien en zich van verderen drang in de richting van verlaging wil onthouden. Ter zake maakt de minister als zijn mee- ning kenbaar, dat het aanbeveling zal ver dienen, af te wachten, hoe de gewijzigde monetaire politiek zich zal ontwikkelen en meer in het bijzonder, welke invloed op de kosten van het levensonderhoud en daar mede verband houdende factoren zal wor den uitgeoefend. Het verzoek om af te zien van nog aan hangige voorstellen tot verlaging van sala rissen en loonen kan door den minister niet worden ingewilligd. Met verschillende leden is hij van meening. dat zulks tot on billijkheden zou leiden tegenover gemeen ten, die tijdig tot verlaging van salarissen en loonen zijn overgegaan. Het personeel dezer organen is al gedurende eenigen tijd op de verlaagde salarissen werkzaam. Dat van andere organen, die tot dusverre nog niet tot salarisverlaging «vergingen, ver keert dus in een gunstigen uitzonderings toestand, waaraan zoo spoedig mogelijk een einde dient te worden gemaakt, niet slechts uit een oogpunt van billijkheid tegenover het personeel der organen, die zioh dili gent hebben getoond, maar bovendien ook met het oog op het budgetair evenwicht der betrokken gemeenten. NATIONALE VLAG. Het overleg, bij de behandeling van de behandeling voor het loopende dienstjaar terzake van de nationale vlag toegezegd, heeft nog niet tot een resultaat geleid, dat zich leent voor openbaarmaking te dezer plaatse aldus de Regeering in de Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake hoofdstuk V der Rijksbegrooting voor 1937. VEREENVOUDIGING GEMEENTELIJKE EN PROVINCIALE ADMINISTRATIE. Indiening van een wetsontwerp kan binnenkort tegemoet worden gezien. De Minister van Binnenlandsche Zaken deelt in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, betreffende de begrooting Van zijn departement mede, dat een wets ontwerp, beoogende vereenvoudiging van de gemeentelijke en de provinciale admi nistratie, samengesteld op basis van voor stellen der commissie-Kooiman, binnen af- zienbaren tijd tegemoet kan worden gezien. Het ligt in de oedoeling van den minis ter, daarbij ook het vraagstuk der zeker heidstelling door ambtenaren te betrekken en een voorstel te doen tot eenvoudiger re geling ter zake. De Minister hoopt binnenkort een voor stel ter zake te kunnen doen verschijnen. HERDENKING NEERLANDS ONAFHANKELIJKHEID. Op Dinsdag, 17 November, zal te Den Haag een'plechtige herdenking plaats heb ben van het feit, dat Nederland zijn onaf hankelijkheid herkreeg. Deze herdenking zal uitgaan van het Haagsch Comité voor Volksfeesten. Het Plein 1813, waar de herdenking zal plaats hebben, zal dien avond feestelijk verlicht zijn. De herdenking zal geschieden als volgt: Des namiddags te 3 lur zullen voor het gedenkteeken Plein 1813 door schoolkin deren eenige liederen worden gezongen. Voorts zal des avonds voor het verlichte gedenkteeken muziek n zang ten geboore worden gebracht. Voorts zal voor den beel denaar van het driemanschap van Hogen- dorp, Van der Duijn van Maasdam en Van Limburg Stirum en voor den beeldenaar van Koning Willem I op het gedenkteeken een krans worden neergelegd. Ook zal voor elk der huizen, waarin de grondleggers van de Nederlandsche vrij heid hebben gewoond, t.w Nieuwehaven 6a, Kneuterdijk 8 en Lange Voorhout 21, door het koor van de afdeeling 's-Graven- hage van de Nederlandsche Vereeniging voor den Volkszang een aantal liederen ten gehoore worden gebracht. HET BOEK OVER PRINS BERNHARD. De Prins ontvangt schrijvers en uitgever. Woensdag heeft Z. D. H. Prins Bernhard op het Loo ontvangen de beide schrijvers van het reeds eerder aangekondigde boek, dat aan hem en zijn huis gewijd zal zijn, n.l. prof. dr. Georg Freiherr von Eppstein, en Hofrat Max Staercke, die vergezeld werden door den uitgever van het boek, den heer A. W. Bruna, uit Utrecht. De drie heeren werden ontvangen door den adju dant van H. M. de Koningin, generaal-ma- joor tit. D. Q. C. F. de Jonge van der Ha len, en begroet door den hofmaarschalk mr. F. F. baron de Smeth, en daarna bij Prins Bernhard toegelaten. Prins Bernhard ontving de beide trouwe vrienden van zijn familie op zeer harte lijke wijze. Ook Prins Aschwin begroette het gezelschap. Na een hartelijk onderhoud zijn de heeren weer naar Utrecht vertrok ken. Prins Bernhard komt 19 November naar Schiphol. Op Donderdag 19 Nov. a.s. zal, naar wij vernemen. Z. D. H. Prins Bernhard zijn eerste bezoek brengen aan onze grootste nationale luchthaven, Schiphol. De Prins zal door de directie van de K. L. M. rond geleid worden en het geheele bedrijf van de K. L. M. in oogenschouw nemen en voorts ook door de autoriteiten van Am sterdam, voornamelijk van de afdeeling xiandeJsinrii-htir.gen, waaronder de lucht haven ressorteert, op de hoogte gesteld worden van alles wat betreft de inrich ting van onze luchthaven zooals deze wordt bestuurd door de gemeente Amsterdam. Naar alle waarschijnlijkheid zal 's Prin sen broeder, prins Aschwin, mede tegen woordig zijn, terwijl voorts zijn particulie ren secretaris, jhr. ir. W. G. Röell en mr. P. Crena de Iongh, president-directeur van de Nederlandsche Handel-Maatschappij, den Prins zullen vergezellen. In het restaurant boven het stationsge bouw zal de lunch worden gebruikt. Zoo als men weet, heeft Prins Bernhard dezer dagen de Fokkerfabrieken bezocht. Hij is zeer enthousiast voor alles wat de lucht vaart betref omdat hij als houder van een brevet, ook zelf vliegt. „Tel." Viering van het vorstelijk huwelijk te Zaandam. Alles wijst er op, dat Zaandam zich in de komende maanden ernstig voorbereidt op het vieren van het a.s. vorstelijk huwe lijksfeest. Reeds thans staat vast, dat op de Burcht een tent geplaatst zal worden, waarin 1700 zitplaatsen zullen zijn. Het Algemeen Oran je Comité organiseert feesten voor de schooljeugd. Burgemeester Ter Laan heeft het eere voorzitterschap aanvaard van het Plaat selijk Inzamelingscomité voor het Nat. Hul deblijk. Huwelijksgeschenk van de Amsterdamsche vrouwen. In antwoord op den brief, waarin aan Prinses Juliana mededeeling werd gedaan van het voornemen der Amsterdamsche vrouwen om haar bij haar aanstaand hu welijk een geschenk aan te bieden, heeft het comité van den kamerheer van de Prinses, mr. J. C. baron Baud, de mede deeling ontvangen, dat het geschenk gaar ne aanvaard zal worden. „Uiteraard", aldus de brief, „zal het zeer op prijs worden gesteld, indien met het nationaal comité tot het aanbieden van een huldeblijk overleg wordt gepleegd over den aard van het geschenk". Intusschen heeft het prinselijk paar den wensch te kennen gegeven, dat de noodige veranderingen en inriehting van hun aan staande woning (zijnde een gedeelte van het paleis Soestdyk), onder het nationaal geschenk begrepen zullen zijn. Het dage lij ksch bestuur van het Amsterdamsche vrouwencomité heeft thans besloten, dat het geschenk van het vrouwelijke deel der Amsterdamsche burgerij verband zal hou den met deze meubileering. Het spreekt vanzelf, dat de aard van het geschenk eerst zal kunnen worden vastgesteld, in dien gebleken is, welk bedrag er voor kan worden besteed. Onderscheiding voor prof. dr. G. A. F. Molengraaf. Bij K. B. is prof. dr. G. A. F. Molengraaff te Wassenaar benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Officieele Crisisberichten REGELINGEN BETREFFENDE HET UITPOTEN VAN FABRIEKS AARDAPPELEN OOGST 1937. De Nederlandsche Aardappelmeelcentrale maakt bekend, dat zij, die in 1937 in aan merking wenschen te komen voor een uit- pootvergunning voor fabrieksaardappelen, vooraf een vragenlijst moeten beantwoor den en vóór 1 December 1936 inzenden aan de Nederlandsche Aardappelmeelcentrale te Veendam. Aan degenen, die in het bezit zijn van een uitpootvergunning voor fabrieksaard appelen vooi 1936, zal zooveel mogelijk een dergelijke vragenlijst uiterlijk 2 November 1936, namens de Prov. Landbouw-Crisis- Organisatie, rechtstreeks door de Neder landsche Aardappelmeelcentrale worden toegezonden. Degenen, Jie uiterlijk dien datum niet een dergelijke vragenlijst ontvingen en van meening zijn, voor een uitpootvergunning voor fabrieksaardappelen voor 1937 in aan merking te komen, moeten tusschen 23 en '28 November 1936 toezending van de vra genlijst verzoeken aan de Nederlandsche Aardappelmeelcentrale, Kerkstraat 22, Veendam. Zij die nalaten voor 1 December 1936 de beantwoorde vragenlijst aan genoemd adres in te zenden, komen niet voor een uitpoot vergunning voor fabrieksaardappelen oogst 1937 in aanmerking. Voor de bedrijven, welke voor een uit pootvergunning fabrieksaardappelen oogst 1937 in aanmerking komen, wordt vastge steld het z.g. normaal oppervlak. In het algemeen wordt daaronder ver staan het oppervlak, hetwelk gemiddeld geregeld op een bedrijf met fabrieksaard appelen werd bebouwd. Bij het vaststellen van deze normale oppervlakte zal er rekening mede wor den gehouden, dal nieuw ontgonnen veenkoloniale gronden, welke in 1937 eerste vrucht zullen dragen en uiter lijk 1 Maart 1937 voor de cultuur ge reed zijn, onder normale omstandig heden geheel met aardappelen zouden worden bepoot. Onder dergelijke gronden zullen worden verstaan dalgtonden, dat zijn ontginningen, welke werden verveend en welke zijn ge legen op ten hoogste 300 M. afstand van een kanaal of wijk en liggende in een omgeving, waar algemeen geregeld fabrieksaardappe len worden verbouwd. Nieuw ontgonnen gronden, welke in 1937 eerste vrucht zullen dragen en welke uiterlijk 1 Maart 1937 voor de cultuur gereed zijn. zuilen geacht wor den normaal ten hoogste voor 80% van de oppervlakte met aardappelen te worden bebouwd, indien deze gronden, wat den aard der samenstelling betreft, met dalgronden ongeveer zijn gelijk te stellen en vooi zoover ze zijn gelegen in een omgeving, waar algemeen ge regeld fabrieksaardappelen worden ge teeld. NIEUWE REGELING LANDSREIZIGERS NAAR EN VAN NEDERLANDSCH-INDIë. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Koloniën, van 12 Maart 1936 (opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van 18 Maart j.l.) werd een nieuwe regeling vastgesteld betreffende de klasse-indeeling van de landsreizigers naar en van Nederlandsch-Indië, welke een ver meerdering van het aantal landsreizigers 3de klasse ten gevolge heeft gehad. Daar echter door de overbezetting van de 3de klasse der mailschepen, moeilijkhe den zijn ontstaan, is van Regeeringswege besloten, daaraan eenigermate tegemoet te komen. Derhalve is bepaald, dat (behalve de reeds in de 2e klasse gerangschikte bur gerlijke landsdienaren) tijdelijk ook in de 2e klasse worden ingedeeld de manne lijke burgerlijke landsdienaren met een be zoldiging van 275.— tot 330.— 's maands, terwijl voorts ook eveneens t ij d e 1 ij k alle onderofficieren boven den rang van sergeant-majoor van leger en marine in genoemde klasse zullen reizen. Deze regeling gaat in, voor zoover be treft reizen van Nederland naar Ned.-In- dië, op 1 December as., terwijl het tijd stip van ingang voor reizen in omgekeerde richting door den Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indië zal worden vastgesteld. CHR. L. WESSELING Mzn. Administrateur van h,et R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. In den ouderdom van 59 jaar is te 's Gra- venhage overleden den heer Chr. L. Wesse- ling Mzn., in leven administrateur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, waaraan hij vanaf de oprich ting van dit bekende instituut verbonden was en een bekende figuur in Katholiek Den Haag. De heer Wesseling is den 5en Maart 1877 geboren. Hij heeft dus den ouderdom van 59 jaar bereikt. In 1894 werd hij onderwijzer, was eerst bij het bijzonder onderwijs, later korten tijd aan het openbaar onderwijs verbonden. In 1906 werd hij belast met de leiding van de door Pastoor van den Ven z.g. te Scheveningen opgerichte scholen, het be kende complex „Cordi Sacratissimo", dat onder de leiding van den heer Wesseling spoedig tot grooten bloei kwam. Tot 1920 heeft de heer Wesseling, in nau we samenwerking met Pastoor van der Ven, zijn krachten aan den bloei van „Cor di Sacratissimo" gegeven. In 1920 kwam de gelijkstelling tot stand en begon het twee de tijdperk van arbeid voor den heer Wes seling, thans in samenwerking met Mgr. Overige nieuw ontgonnen gronden, welke m 1937 eerste vrucht zullen dragen, worden bij het vaststellen der normale oppervlakte niet in aanmerking genomen. Gronden, welke in 1936 eerste vrucht droegen en waarvoor een vergunning voor uitpoot van fabrieksaardappelen werd toe gestaan, zullen in 1937 in het algemeen voor eenzelfde percentage normaal gere kend worden als de overige gronden van het bedrijf waartoe ze behooren. In geen geval zal echter met inachtne ming van het bovenstaande het normaal oppervlak voor een bedrijf hooger vastge- steld,.mogen worden dan 65% van het oper- lvak bouwland van het bedrijf. Op het normaal oppervlak fabrieks aardappelen, hetwelk aldus voor elk der bedrijven wordt vastgesteld, zal het nader te bepalen beperkingspercentage van toe passing worden gebracht. Dit beperkingspercentage wordt dus ook toegepast op de normale opper vlakte, voor de bedoelde nieuw ont gonnen gronden vast te stellen. Verder is een regeling vastgesteld met betrekking tot overschrijding van de op pervlakte, op de uitpootkaart aangegeven, in geval van verbouw van na te noemen aardappelrassen op bedrijven, waarvoor voor oogst 1937 een vergunning voor uit poot van fabrieksaardappelen wordt ver leend. Voor zoover de aardappelvariëteiten Eersteling, Ideaal, Bintje, Frühmölle en Alberta worden verbouwd, zal het toege wezen oppervlak, vermeld ip de uitpoot kaart voor fabrieksaardappelen, mogen worden overschreden met de helft van het oppervlak, hetwelk met bovengenoemde rassen wordt bebouwd, met inachtneming van het volgende. Om van die regeling gebruik te mogen maken, moet de verbouwer: a. Voor het geheele oppervlak in 1937 met genoemde rassen te bebouwen, gebruik maken van in klasse A te velde en op party goedgekeurd pootgoed. b. In 1936 reeds van die zelfde rassen perceelen aan den Nederlandschen Alge- meen en Keuringsdienst ter goedkeuring hebben aangeboden. c. Zich voor den verbouw van Eersteling en Ideaal beperken tot 67% van den ver bouw in 1933 (Tuinbouw-teeltregeling) en de daarvoor door de Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentrale gesteld voorwaarden in acht nemen. d. Het geheele oppervlak met genoemde rassen bebouwd, in 1937 ter keuring aan geven bij den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst. e. Het opervlak, vermeld op de uitpoot kaart voor fabrieksaardappelen oogst 1937 ten hoogste overschrijden met het opper vlak, waarmee de verbouwer in 1935, krach tens de voor dat jaai geldende overeen komstige regeling, zijn uitpootvergunning mocht c verschrijden. f. Vóór 1 Mei 1937 een opgave doen aan ae Nederlandsche Aardappelmeelcentrale te Veendam, in hoeverre hij met inachtneming van de gesteid voorwaarden zyn uitpoot vergunning 1937 heeft overschreden. 's-Gravenhage, 10 November 1936. Verhoeven aan het in datzelfde jaar 1920 opgerichte R. K. „Centraal Bureau voor Op voeding en Onderwijs". In 1913 schreef hij het „Handboek der Zielkunde", tezamen met prof. Aengenent, den lateren Bisschop van Haarlem. Hij schreef een methode voor het onderwijs in de Fransche taal, stelde platen samen voor het liturgie-onderwijs en, tezamen met den heer Badoux, een landkaart van het Heilige land. Toen in 1920 de Lager Onderwijswet tot stand kwam, werd tevens de Onderwijsraad ingesteld. Wesseling werd lid van de afdee ling algemeen vormend lager onderwijs van dien raad, en is dat 12 jaar gebleven, totdat gezondheidsredenen hem dwongen zijn ontslag aan te vragen. NEDERLANDSCHE VISSCHER1J- CENTRALE. De Minister van Landbouw en Visschertf heeft benoemd tot voorzitter der Neder landsche Visschery -Centrale mr. J. H. Kiewiet de Jonge, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. „Minister Deckers" Chrisanth uitgekomen. Naar wij vernemen heeft mr. dr. L. N. Deckers, minister van Landbouw en Vis- scherij, in een persoonlijk schrijven zijn goedkeuring eraan genecht, dat de handels- kweekery C. M. van Zaal Mzn te De Kwa- kel, gemeente Uithoorn, een harer nieuw gekweekte Chrysanthei. den naam zal geven van „Minister Deckers". Deze nieuwe bloem werd bij speciaal daarvoor ingestelde keuring door de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, met de hoogste beoordeeling bekroond. Na dit resultaat heeft de kweeker zich gewend tot den Mi nister Deckers, welke onlangs de bloemen tentoonstelling te De Kwakel heeft geopend. De Minister had groote bewondering voor de nieuwe bloem en gaf gaarne zyn toe stemming om deze prachtige Chrysanth den naam te geven van „Minister Deckers". i/IT DE RIJNSTREEK NOORDEN. Moedercursus. Gisteravond is in het handwerklokaal van de St. Antoniusschool een moedercursus geopend, uitgaande van de afdeeling van den R. K. Vrouwenbond. De cursus wordt gegeven door mej. M. Hos- kam uit Den Haag. Het aantal deelneem sters bedraagt niet minder dan 32. ALPHEN AAN DEN RIJN. Werkloozensteun B. Binnenkort zal een begin gemaakt worden met de uitvoe ring van de steunverleening B voor werk- looze arbeiders. Voor deze steun komen al leen in aanmerking werkloozen, die uitkee- ring genieten uit een van Rijkswege gesub sidieerde steunregeling en of bij een zoo danige werkverschaffing zijn geplaatst. Werkloozen, die uit een werkloozenkas trekken, kunnen, voorzoover zij daaraan behoefte hebben, eveneens hiervoor in aan merking komen. De steun is in de eerste plaats bestemd voor de grootste gezinnen, waar, in verband met langdurige werkloos heid, een achterstand is ontstaan in de aanschaffing van kleeding dekking en schoeisel en extra hulp derhalve noodza kelijk is. De schriftelijke aanvragen kun nen ingeleverd worden tot en met Zater dag 14 Nov. bij A. van Hoorn, v. Boetse- laerstraat, alhier. BOSKOOP. „St. Willlbrordus". Dinsdagavond hield de Land- en Tuinbouwbond „St. Willibror- dus" een algemeene vergadering. Na opening en vaststelling der notulen, deelde de voorz., de heer M. Mathot, mede, dat deze vergadering bijeen was geroepen om contact te houden met elkaar, doch dat er weinig belangryks te bespreken was. Naar aanleiding van de nieuw opgerichte Chris telijke Tuindersbond sprak spr. zyn vreug de hierover uit en hoopte, dat er thans meer samenwerking zal komen. Ook de katholie ken behooren thans geen lid meer te blij ven van de Boom- en Plantenbeurs, daar deze thans is aangesloten bij de N. P. B., hetgeen een standsorganisatie is. De katho lieken moeten zich daarom aansluiten bij hun eigen standsorganisatie, de L. T. B. Voorts deelde de voorz. mede, dat de tuindersvergadering plaats heeft op 30 No vember te Haarlem. Na enkele besprekingen werd voorts be sloten geen gelden beschikbaar te stellen voor de paleisversiering. Bij de rondvraag kwam nog de rentever laging der credieten ter sprake. De voorz. zeide, dat een renteverlaging in het alge meen niet mogelijk is, daar er verschillen de kweekers zijn, die rente kunnen betalen, ja zelfs aflossingen. Een algemeene rente verlaging zou dus voor diegenen een voor deeltje zijn. Daar het grootste gedeelte der credietnemers er echter niet zoo rooskleu rig voor staan, zou men kunnen trachten, een renteverlaging voor bijzondere geval len gedaan te krijgen, dus voor ieder een aparte berekening, hetgeen de voorz. zal bespreken in de eerstvolgende vergadering met de Sierteeltcentrale. Hierna sloot de voorz. de vergadering. Tentoonstellingsgebouw gegund. Aan den heer J. Reym te Waddinxveen is opge dragen de bouw van een tentoonstellings hal met overgangsgebouw en kantoor, al hier, voor de som van 66.529. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). Volksbond. Dinsdagavond werd in de zaal van het Patronaat een propaganda- vergadering gehouden voor den R.K. Volks bond, afdeeling Zoeterwoude-Leiderdorp. De voorzitter, de heer I. J. Klaver, sprak een kort welkomstwoord, in 't byzonder tot den spreker van dezen avond, den heer G. v. Slingerland, lid van het Centraal Be st uur. Spr. was tevreden over de redelij ke opkomst voor deze vergadering, welke was belegd om allen nog eens duidelijk te overtuigen van de noodzakelijkheid tot aansluiting by den R.K. Volksbond. Het verheugde de voorzitter te kunnen mede- deelen, dat als geestelijk adviseur voor de afdeeling was benoemd de weleerw. heer Kapelaan P. Kroon. Hierna was het woord aan den heer v. Slingerland, die verklaarde gaarne de uit- noodiging te hebben aanvaard om in deze afdeeling, welke hij geboren had zien wor den, eens te komen spreken. Na een kort inleiding, waarin vooral ge wezen werd op de groote gave van ons H. Geloof, behandelde spr. het onderwerp: „Welke richting". Er ligt nog zoo'n gewel dig terrein te bewerken, vooral voor onze arbeidersbeweging, maar daarvoor is noo dig een onmisbaar vertrouwen te stellen in die beweging, welke ons lief is geworden. Wij kunnen ons niet alleen bepalen tot ver dediging maar wij moeten tot het offensief overgaan. De weg links leidt tot de ver schrikkelijke ellende van het Communisme, de weg rechts leidt tot ons. Wij vragen leeken-apostelen, soldaten voor Christus en Zijn Kerk. Wy moeten onze beginselen beleven. De groote moeilijkheid om te ko men tot bedrijfs-organisatie is, omdat de fundamenten, de menschen, niet deugen. Wij willen den organisonen opbouw. Het tegenwoordig wereldgebeuren wijst er op, dat wij alkaar noodig hebben, wij moeten een groot leger vormen, dat strijd voor het zelfde doel en onder voorlichting van den Paus. In het heden en in de toekomst heeft de arbeidersorganisatie een groote taak te vervullen, vooral tegenwoordig: wij staan op een keerpunt. Tegen de stroom van on geloof en zedeloosheid moeten wij een dam opwerpen. Geen verbetering is mogelyk zonder verbetering der menschen. Vernieu wen wy ons vertrouwen in de R.K. arbei dersbeweging in de vaste overtuiging, dat wij ons doel zullen bereiken. Na deze met aandacht gevolgde rede dankte de voorz. den heer v. Slingerland en sprak daarbij den wensch uit, dat dit propagandistisch woord vrucht zou mo gen dragen, door uitbreiding van ledental en meer intensief medewerken. Door enkele personen werden nog eeni ge vragen gesteld, welke door den spreker naar genoegen werden beantwoord. De nieuwe Geestelijke Adviseur, Kape laan Krom, dankte den voorzitter en hoop te mede te mogen werken aan den bloei van den R.K. Volksbond. Hierna sluiting.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7