No. 8571 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang DONDERDAG 12 NOVEMBER 1936 OF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leideü 19 cent pex weekJ 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bjj vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 De liberale partij Uit het Kameroverzicht van de „Avond post" liberaal dagblad van gistermor gen: Bij den aanvang heeft de Kamer de nieuwe Pachtwet met 76 tegen 12 stemmen aangenomen. Er tegen waren de staatkundig-gereformeerden, voorts de heeren Lingbeek, Westerman en Ver voorn, en de liberalen. Ja: waar hebben de liberalen in de laat ste jaren eigenlijk niet tegen ge stemd, als het iets belangrijks gold. En daarbij vertoonden ze zich her haaldelijk in zonderling gezelschap. Er wordt vaak gezegd, dat de liberale partij quantitatief is achteruitgegaan, maar: qualitatiefis zij nog alle respect onverminderd en volkomen waard! waard! Met bovenstaande uitspraak van den hoofdredacteur van de „Avondpost" voor oogen een uitspraak, die inderdaad op feiten berust moet men echter wel tot een wat minder vleiende waardeering ko men voor de liberale partijw Wij constateeren dit. Maar bekrompen zou 't zijn, als wij er ons over zouden ver heugen! Dat een partij als de liberale partij haar politiek zoekt in het negatieve, is (al leiden daartoe haar beginselen maar al te gemakkelijk) niet slechts blameerend en denigreerend voor die partij zelf, maar óók niet voordeelig voor de politiek in het algemeen, niet positief in 's lands belang! Een diepe klove In de rede, die de voorzitter der Tweede Kamerfractie van de R. K. Staatspartij, mr. Goseling, gisteren in de Tweede Ka mer heeft gehouden, bepleitte hij o.m. maatregelen tegen de propaganda voor de Vrijdenkerij en tegen de populariseering van moderne zedelijksheidsopvattingen. De socialistische pers zet boven dat ge deelte van Goselings rede: „De geestelijke vrijheid bedreigd?" Ziehier in-eens voor ons het principieel verschil in levensbe schouwing, in levenshouding tusschen ka tholieken en socialisten! Wij erkennen geen geestelijke vrijheid, welke een recht is, om slecht te doen.' En wij zijn er van overtuigd, dat er een objectieve maatstaf is, om te bepalen wat slecht is. En, als de menschen, misbruik ma kend van hun geestelijke vrijheid, om da den te stellen, waarvan objectief vast staat, dat ze slecht zijn, 'en de slechtheid dier daden tot schade en nadeel strekt voor de samenleving dan vergrijpt de over heid zich niet aan anderer recht, wanneer zij als beschermster dier samenleving beschermster bij de gratie Gods in grijpt om dat misbruik te weren en uit te snijden. Zoo is de katholieke, de christelijke op vatting. En hier openbaart zich de diepe klove tusschen rechts en links, 't Zou struisvogel politiek zijn, als wij willende zoo gaar ne toenadering aller groepeeringen in ons volk voor deze klove de oogen zouden sluiten. HET BOEK DER SPAANSCHE MARTELAREN. In verband met de bloedige terreur waar aan priesters en kloosterlingen in Spanje reeds maandenlang bloot staan vernemen wij uit Rome nog de navolgende bijzonder heden: In de Kerkprovincie van Aragon heeft het gepeupel vier Paters Jezuieten en een Broeder vermoord n.l. Pater Felix Cots, Joseph Roma, Paulinus Martinez, Joseph Veigers en Broeder Philip Irondo. In Malaga werden gemarteld Pater Al- cis Gordillo, Leopold Barba, Innicantia Nemesus Murez en Broeder Garcia. De lijst der slachtoffers te Gij on moet nog worden aangevuld met Pater Nemesus Gcnzaies. In Santander werden doodge schoten Pater Ruiz en Nicolas Serrano, die uit het Seminarie van Gemillias gekomen waren. De wereld in vogelvlucht De aanval der rechtsche troepen op Ma drid is gisteren tot staan gekomen, althans voorloopig. Uit de telegrammen blijkt, dat zij weinig of niets gevorderd zijn en dat de verdediging der linksche militie-troepen uiterst fel is. De berichten van de zijde der nationalisten maken geen melding van ver overingen en geven slechts te verstaan, dat de toestand aan het Madrileensche front onveranderd is gebleven. Om te voorkomen, dat het vastloopen van den aanval ver keerd zal worden uitgelegd, meent de le gerleiding een verklaring te moeten ge ven van het trage tempo, waarin de bezet ting van de hoofdstad geschiedt. Dat is heel gewoon, zegt radio-Sevilla, gezien de uitgestrektheid van de stad. Voorts is het een gevolg van de nood zakelijkheid om de achterhoede op onberis pelijke wijze te organiseeren. Dat is allemaal goed en wel, maar de felle verdediging zal ook wel een hartig woordje meespreken. Generaal Franco heeft reeds gedreigd, de heele stad wijk voor wijk te zullen plat schieten, als de verdedigers voortgaan met zich zoo fel te verdedigen. Te Weenen, waar op het oogenblik een conferentie plaats vindt, heeft men gister avond een feestdiner gegeven ter eere van den verjaardag van den Italiaanschen ko ning. De Oostenrijksche bondskanselier dr. Schuschnigg verzocht daarbij graaf Ciano om den koning van Italië en keizer van Ethiopië de gelukwenschen van de Oosten rijksche regeering met zijn verjaardag over te brengen. Daarmede heeft Oostenrijk for meel de annexatie van Abessinië door Ita lië erkend. De Hongaarsche minister van buitenland- sche zaken Kanya sloot zich bij de rede van Sschuschnigg aan en deelde verder mede, dat Rijksbestuurder Horthy zeer binnen kort naar Rome zal vertrekken, om den Italiaanschen koning persoonlijk mede te deelen, dat de Hongaarsche regeering het Italiaansche keizerrijk erkent. TOEWIJZING 3 PCT. STAATSLEENING 1936. Bij de eergisteren gehouden inschrijving op bovengenoemde leening is ingeschreven voor een totaal bedrag van 338.392.500. De toewijzing op deze inschrijvingen heeft op zoodanigen voet plaats, dat alle gevraag de obligatiën van 100 ten volle worden beschikabra gesteld en dat op de inschrij vingen voor obligatiën van f 500 20% en op de overige inschrijvingen 14,15% wordt toegewezen. STORM AAN DE BRITSCHE KUST. LONDEN, 12 November. (A. N. P.). De storm, welke gisteravond en vannacht aan de Britsche kust en boven het Kanaal woedde, is hedenmorgen niet in kracht af genomen. Vannacht bereikte de wind een snelheid van meer dan 100 K.M. per uur. De nachtdienst van de veerboot Londen Parijs werd afgelast. Te Portland, waar de koning heden een revue van de „home" vloot zal bijwonen, woedt eveneens een hevige storm. De ko ninklijke trein stoomde hedenochtend vier uur het station binnen en twee uur later werd het station overstroomd. De koning bleef tot half negen in zijn wagon. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt nog mede, dat in het Kanaal de storm een snel heid van 130 K.M. per uur bereikte. Een deel van de Britsche haringvloot, welke zich ten Westen van Zuid-Engeland be vond, moest terugkeeren. Het radiostation Landsend deelde mede, dat het s.s. „Fancromeno" in nood ver keert op 47 graden 45' N.B. en 6 graden 43' Westerlengte. De stuurinrichting is be schadigd. TREINONGELUK EISCHT TALRIJKE SLACHTOFFERS. FAIRLAND (Indiana), 12 November. (A. N.P.) In het nabije London zijn 10 wagens van den expressetrein ChicagoCincinnati ontspoord. Tengevolge hiervan zijn twee personen gedood en minstens twintig per sonen gewond. TWEEDE KAMER Begrootingsdebatten. Vergadering van gisteren. REDE Mr. GOSELING In groote lijnen kent men dus de voor waarden tot vruchtbare samenwerking met spr.'s fractie, ook ten aanzien van wat. er niet gebeuren moot. Men moet ook niet te star vasthouden aan de woorden „par lementair kabinet" in de klassieke betee- kenis. Moge 1937 brengen, wat 1933 niet gebracht heeft. In de toekomst zal men de groote vraagstukken niet ter zijde kun nen laten. B.v. lijkverbranding, het gezant schap bij den Paus e.d. zijr geen groote politieke vraagstukken, ten hoogste een politieke kluif (vroolij'iheid). Het accent van coördinatie en samenwerking komt meer naa1" voren en dat trekt spr. aan. Spr. verwijst ten deze naar het rapport over ordening in het bedrijfsleven van het Centraal Comité v~n Anti-Rev. Kiesver- eenigingen. Het overgroote deel onzer bevolking blijkt groote waarde te hechten aan con stitutioneel opvattingen en het nationale koningsschap. Spr. waarschuwt tegen zich zelf opwerpende, zoogenaamde algemeene leiders. Op den voorgrond jtaa' nu algemeen, met name bij de R.-I". Staatspartij, de leuze: arbeid voor het volk.Alles moet worden gedaan om zoo spoedigjnogelijk tot normale verhoudingen terug te komen. Het gaat voornamelijk om jonge menschen, aan wie alle perspectief niet kan blijven ont houden. Verschillende crisis-instellingen kunnen wellicht worden herzien. Spr. beschikt niet ovei voldoende algemeene gegevens. Maar b.v. de seheepvaartsteun zou wellicht ge heel of ten deele kuXnen vervallen. Spr. vraagt naar de werking van het ega lisatiefonds. De memorie van antwoord zegt dat niet de bedoeling is, de goud waar de van den gulden op te schroeven. Maar hoe staat het met de voorbereiding der her ziening van de bepalingen in zake de goud clausule in contracten? Zonder eenige prijsverhooging zal de de preciatie van den gulden voor de binnen- landsche markt niet kunnen blijven, dit wil echter niet zeggen, dat een algemeene prijsverhooging noodig zal zijn. De inschrijving op de jongste conversie- leening opent hoopvolle perspectieven. Bij het streven naar belastingverlaging moet vooral worden gestreefd naar een betere verhouding van directe en indirecte belas tingen, in het raam eener juiste gezinspo litiek. De Regeering toone zich bereid tot breed overleg met de Kamer, ook inzake finan- cieele verhoudingen. Niet alles, in de Troonrede aangekondigd kan dit jaar tot stand worden gebracht. Maar moge van de vennderde omstandig heden in de eerste plaats het werkende volk profiteeren. De term „aanpassing" mag blijven behou den, als de Regeering zelve zich maar aan past bij de gewijzigde omstandigheden. Dat alle gezag van God komt, moge zich "manifrsteeren in de gezagdragers; vol gens het apostelwoord is God liefde. (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage). Een liberaal geluid. De heer BIEREMA (Lib.) betoogt, dat in ternationaal da laatste jaren de positie van Nederland is verzwakt. Te verwachten is dat het ruilverkeer vrijer zal werden. Het bedrijfsleven moet dan ook vrijer worden t.a.v. de crisismaat regelen. Als de crisisin voer wet voor orde ningsdoeleinden wordt gebruikt, moet spr.'s fractie overwegen, haar houding jegens de Regeering te herzien. De Regeering bevordere met meer kracht de uitvoering van productieve werken. Wil men werkverruiming bereiken, dan moet niet op loonsverhooging de nadruk worden gelegd. Het is moeilijk, thans te zeggen of de depreciatie van den gulden het even wicht tusschen productiekosten binnen- en buitenlands zal herstellen. Het komt spr. voor dat de wijze waarop de regeering bij draagt in de werkloosheidskosten, voor vele gemeenten onvoldoende is. Wat de ordening betreft, is spr. het eens met wat dienaangaande in de memorie van antwoord voorkomt. Als de Regeerings medewerkt aan het ver bindend verklaren van arbeidsovereen komsten, moet ze dit oók kunnen doen t.a.v. het onverbindend verklaren, j Voor, onze zelfstandigheid is versterking der weermacht onvermijdelijk. Spr. is het op dit punt eens met den heer Goseling; de Regeer ing dient haar standpunt ten deze te herzien. Spr. heeft geen bezwaar tegen positief christelijke grondslageh en levensbeschou wingen; integendeel. Maar wel heeft spr. bezwaar tegen de vroegere coalitie-politiek met haar onwaarachtige anti-these. Een bemoedigend teeken. De heer JOEKES (Vrijz. Dem.) vestigt er wederom de aandacht op, dat de crisisom standigheden moeten leiden tot beperking der regeerings-bemoeiingen. Het standpunt der regeering in zake het lidmaatschap van ambtenaren van bepaalde organisaties moet worden herzien. Misschien zal een persoonlijke verklaring van trouw aan de overheid het gewenschte resultaat bereiken. De monetaire maatregelen van de regee ring waren noodzakelijk. Spr. heeft felle critiek voor pampletten als dat van de N.S.B., hetwelk kort na de genomen maat regelen verscheen. Spr. acht doeltreffende maatregelen van het volk in zake financieele en economische maatregelen der regeering noodzakelijk. Spr. wijst op het succes der jongste 3% leening, in wezen een 3 1/2% leening, een zeer bemoedigend teeken. Er is nu een ver laging var den rentevoet in het algemeen te verwachten. Wat de maatregelen tegen prijsopdrijving betreft, vraagt spr. naar den omvang van inbeslagnemingen. Het heeft spr. verheugd, dat de Regeering van verlaging van huurbijslag voor werk- loozen heeft afgezien. Spr.betreurt het mislukken van ontwa peningspogingen. De organisatie van den Volkenbond is nog te zwak. Wij moeten een weermacht in stand houden om ons deel van de collectieve veiligheid te verzekeren. Wy kunnen dienaangaande slechts zoover gaan, als onze financiën veroorloven. Het hoofd omhoog en niet. in het zand. De heer DE GEER (Christ. Hist.) consta teert, dat de beklemming, waaronder we nu al jaren leven, t.a.v. de economische om standigheden nog niet is geweken. De op leving hier te lande was slechts incidenteel. Spr. waarschuwt tegen misplaatst optimis me. Niettemin: het hoofd omhoog; en dat is het tegendeel van: den kop on het zand. Wat de begrootingscijfers, als ook werk loosheidsuitgaven, betreft, zijn er vele over geheveld naar den kapitaaldienst, zoowel bij Rijk als gemeenten; voorts worden ook crisiskosten ingedeeld bij den gewonen dienst. Spr. waarschuwt er tegen, door groe peering der cijfers een onjuist begrootings- beeld te geven. Spr. vraagt zich af, of de voordeelen der muntcorrectie de nadeelen zullen overtref fen; de meeningen zijn verdeeld. De uitslag der laatste leening, de stijging van het staatscrediet, is een der eerste vruchten van de monetaire politiek. Verlaging van rente is een publiek belang, en ze komt in het zicht, voor Rijk, gemeenten, hypothecaire leeningen enz. Alle mogelijkheden der muntcorrectie moeten worden aangewend voor werkverruiming. Spr. verheugt zich over de versterking der nationale eenheid, welke o.m. tot uiting komt in zake de defensie en de gemeen schapsgedachte. Spr. betreurt dat de Re geering zal alles doen om de wereld tot ten wil wachten op een uitspraak der kie zers. Dit geeft een onjuist beeld; bovendien behoort in defensie-vraagstukken de Re geering de leiding te behouden. Spr. wijst op de dreigende internationale verhoudingen Hier te lande heerscht ge lukkig groote eenstemmigheid. Onze Re geering zal ales doen om de wereld tot bezinning te brengen. In zake vrede en ver spreiding van internationaal recht kan elk klein volk groot zijn. De gemeenschapsgedachte besprekend, bestrijdt spr. zoowel de Soc. Dem. als den heer Lingbeek; de eerste wilde de R. Kath. trekken, de tweede juist afstooten. Spr. be roept zich in den breede op Groen van Prinsterer ter verdediging van samengaan van rechtsche partijen. Spr. betoogt ten slotte dat de Regeering ten onrechte verantwoordelijk gesteld wordt voor de gevolgen der crisis. Het doet hem denken aan een Fransch versje, dat hij vrij zou willen vertalen: Faalt de regen ons, de milde, 't Ligt aan Deckers of De Wilde, Mangelt het aan zonneschijn, "t Is de schuld van H. Colijn. De heer SCHALKER (Comm.) schetst de algemeene verarming en de gevolgen daar van voor gezondheid, geestesgesteldheid enz. Alleen in Rusland heerscht geen alge meene werkloosheid; toenadering zou in ons voordeel kunnen zijn. Speculanten hebben 600 millioen deva luatie-winst weten te maken, doch de Re geering heeft geweigerd, daarvan haar deel tot zich te trekken! Actief is de Regeering alleen geweest in afbraak van het levens peil der massa! Slechts constructieve wel- vaartspolitiek kan eenigermate de koop kracht vermeerderen. De vergadering wordt te 6.10 uur ver daagd tot heden één uur Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De stormloop der nationalisten op Ma drid tot staan gekomen. (2de blad). Gaat Kardinaal Pacelli naar Berlijn? (2de blad). Berichten omtrent een a.s. regeeringswij- ziging in Duitschland. (2de blad) Oostenrijk en Hongarije erkennen het Romeinsch Keizerrijk. (2de blad). Een Duitsche spionnage-affaire in Rus land. (2de blad). BINNENLAND. Voortzetting an de algemeene beschou wingen over dc Rijksbegrooting in de Twee de Kamer (1ste blad). De toewijzingen van de 3 pet. Staatslee- ning. (lste bla) Vergadering van heden. De VOORZITTER deelt mede dat mor gen bij den aanvang der openbare verga dering zullen worden behandeld de wets ontwerpen: 1. Goedkeuring van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en regeling van de toelating van getuigen bij de voltrekking van dit huwelijk, alsmede van eenige ge volgen van deze echtverbintenis; 2. Natura lisatie van Z.D.H. Prins Bernhard en rege ling van eenige gevolgen dier naturalisatie. De VOORZITTER deelt mede, dat a.s. Dinsdagavond een aanvang wordt ge maakt met de behandeling van hoofdstuk 5 (binnenlandsche zaken) der rijksbegroo ting 1937. Thans wordt voortgegaan met de alge meene beschouwingen over deze begroo ting. De heer SCHOUTEN (A.-R.) verklaart, dat de anti-rev. fractie het over 't algemeen met het regeeringsbeleid en met de Memo rie van antwoord eens is. Het effect der monetaire maatregelen moet nog worden afgewacht. Spr. kan niet zonder meer instemmen met het overbren gen van uitgaven uit den gewonen naar den kapitaaldienst, het aantal arbeidscontracten is wel zeer groot, van het instituut wordt gebruik gemaakt voor een doel, waartoe het niet dient. Wat de defensie-kwestie be treft, neme de regeering de bestaande on rust weg. De soc.-democraten verzuimen, uiteen te zetten, hoe de toestand van ons land zou zijn, als hun wenschen in vervulling waren gegaan. Bovendien is de economische po sitie van ons land niet zoo ongunstig als de soc.-dem. het wel willen doen voorko men. Spr. acht een samengaan met de soc.- dem. voor de anti-revolutionairen uitge sloten. Hun desiderata zijn niet die van de anti-revolutionairen. Voor een combinatie, waarvan de soc.-dem deel uitmaken, behoeft men op den steun der anti-rev. niet te rekenen. Zij willen medewerken aan hand having van aloude volksgoederen. De evo- lutioneering van soc.-dem. beginselen na gaande, zegt spr., dat op de vraag naar hun oorzaken het antwoord nog niet is te geven. Er zou in werkelijkheid al veel be reikt zijn, als de soc-democraten inder daad opschuiven naar de vrijzinnig-demo craten, al gaan spr.'s wenschen naar méér (vroolijkheid). Zoolang b.v. de werksta king als politiek strijdmiddel niet wordt afgezworen, zoolang acht spr. samenwer king met de soc-dem. niet wel mogelijk. Wat de samenstelling van het huidige en het vorige kabinet aangaat, in 1934 en 1935 was er geen meer acceptabele oplossing der kabinets-crisis mogelijk, dan de ver- kregene, al zijn er wel bezwaren tegen. De strijd om de principen behoort eigenlijk voort te gaan.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1