'AMES RUBRIEK FLUWEEL, DE GROOTE MODE. Practische wollen japonnen. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Patronen van ln deze rubriek voorko mende genummerde modellen zyn op aan vraag te verkrijgen „Het Practisch Mo deblad", Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel Meer en meer mag fluweel zich in de gunst der dames verheu gen, hetgeen niet te verwonderen is. In de eerste plaats is het een buitengewoon flatteus materiaal en in de tweede plaats laten de fabrikanten geen enkele poging voorbij gaan, om het zoo vol maakt mogelijk op de markt te brengen en tevens kreukel-vrij. Fluweel voegt zich zoo bijzonder goed en vooral de modellen, die de tegenwoordige mode aangeeft dragen er toe bij het volkomen recht te doen wedervaren. Voor 's avonds wordt veel zij den fluweel gedragen, dat dun en glanzend is, zoowel voor ro bes als voor capes, die meestal een binnen voering in lichte tint hebben, öf van hetzelfde mate riaal of van glanzend satijn. Mantelcostum.es van fluweel met bont omzoomd zijn up to date. De aansluitende boven stukken krijgen in de taille een aangezette, ruim klokkende vo lant. Opstaande kraag en bont muts. De gekleede blouse met aange knipt schootje is uiterst elegant. De raglan mouw, die naar de pols toe wijder wordt, is afge werkt met een rechte manchet. Het is vrijwel overbodig te zeg gen, dat men veel fluweel voor kinderjurken verwerkt, alsmede voor jongenspakjes of broeken. Voör deze laatste wordt vooral veel geribd fluweel gebruikt. We zouden ten slotte nog zeer onvolledig blijken te zijn, indien wij nog niet even de Ceintuurs en Sjerpen. worden op verschillende wijze gedragen, nu eens eenvoudig als een band met gesp om het middel dan weer van velours of satin met een andere kleur tegengevoerd. Nieuws zijn sjerpen van duvetine met atlas zijde tegen gevoerd, oog ziet men fluweel met zilver lamé. VOORZORGEN VOOR DEN WINTERVOORRAAD. Wie een grooteren voorraad winteraard appelen wil inslaan moet alle mogelijke voorzorgsmaatregelen nemen om te voor komen, dat niets bederft. In de eerste plaats worden de aardappelen in een luchtig ver trek uitgespreid om volkomen te drogen, in dien dit althans nog niet het geval is, daar na worden ze in de silo of kisten gedaan. De minste vocht draagt er toe bij om na verloop van tijd de aardappelen onbruik baar te maken. Indien men kisten gebruikt moeten deze niet te hoog zijn, en de bodem openingen hebben, waardoor ook van anderen af lucht kan toetreden. De kisten zelf worden aan de hoeken op turven of steenen geplaatst. Aan te bevelen is om de aardappelen te sor- teeren naar grootte b.v. om de grootste voor stamppot en puree en de kleinere voor gewoon gebruik bij de hand te heb ben. Trouwens men kan beter overzicht houden over de algemeene toestand, indien men steeds aardappelen van ongelijke grootte gebruikt. De ruimte, waar de aardappelen be waard worden moet droog en luchtig zijn en zoo noodig moet het licht getemperd kunner worden. De hoogte van de kisten, bestemd voor winteraardappelen, mag nim mer meer dan 80 c.M. bedragen, omdat ze anders te veel gaan broeien en eerder lee- iijke plekken krijgen. Het be..oeft geen betoog, dat de kelder regelmatig gelucht moet worden. Vanzelf sprekend zijn de z.g. aardappel silo's het meest aan te bevelen, omdai zij de meeste waarborgen bieden, dat de aardappelen goed blijven. Bij nachtvorst wordt de bovenlaag met V.roomatten bedekt en houdt men het kel dervenster gesloten. ST. NICOLAAS IN AANTOCHT. Nog eenige weken en het traditioneele, eoht-Nederlandsche huiselijke St. Nicolaas- feest is er weer. Wij laten er nu reeds onze gedachten over gaan, wat wij aan familie leden en kennissen zullen schenken, waar bij dan vooral de financieele draagkracht een groote rol speelt. Velen onzer toch zijn niet in staat dure cadeaux te koopen en zijn aangewezen op wat wij zelf kunnen maken. Wij kunnen, met een beetje handigheid, zelf heel wat maken. By voorbeeld kinder speelgoed en nuttige geschenken voor man, dochter en zoon. Hoe U b.v. kinderspeel goed kimt maken staat in onze St. Nicolaas- premie. Deze premie vertelt U ook, hoe U nuttige geschenken voor grootere kinderen kunt maken. Snoepgoed voor de kinderen kost veel geld; onze premie leert U van weinig geld het onontbeerlijke snoepgoed voor St. Nicolaas te maken. Deze zeer nuttige premie kunt U aan vragen bij de Redactrice Damesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag, onder bijsluiting van twaali cents aan postzegels of door gireeren van twaalf cents op post rekening 62626 van den Modedienst te Den Haag. BONTGARNEERINGEN. Bontgarneeringen vragen de aandacht niet alleen voor mantels doch ook voor ves ten, sjaals, handschoenen en zelfs voor handtasschen. Traditioneele modellen wor den geheel nieuw en apart. Inderdaad bui tengewoon geslaagd mogen wij het fluwee- len vest noemen, dat over japonnen ge dragen wordt en een heerlijke bescherming tegen koude biedt. Bonten manchetten en zelfs geheele, bij de mantel passende hand tasschen ziet men als zeer en vogue. Zeer nieuw zijn fluweelen shawls met bontrand afgewerkt. GEKLEEDE BLOUSES. Lang is het geleden, dat men blouse en rok niet geschikt achtte voor gekleede doel einden. Thans toch zijn de modellen zóó, dat ze inderdaad tot het grande toilet behoo- Garneeren met kant. Men ziet weer veel kant dragen op de tegenwoordige japonnen en hierdoor wordt een gunstige gelegenheid geboden om ja ponnen op handige wijze te modern is eeren. Een zijden japon, die reeds teekenen van veelvuldig gebruik vertoont onder de ar men en aan de mouwen krijgt een met pun ten ingezet bovenstuk en mouwen, die naar de pols toe aanmerkelijk wijder en met een smal biesje afgewerkt worden. Heeft men een geklemd zijden japon, dan laat men de kant, die crème van toon gekocht wordt in de tint bijverven. Zwarte zijde is heel mooi voor oudere dames met zwarte kant,, jon gere dames daarentegen nemen rose- of zalm-kleurige kantstof, die ook bij bruin goed staat. Voor wollen weefsels heeft men vele mooie soorten wollen kantstof. In plaats van nieuwe kanten mouwen in een arms gat te naaien, kan men ook met veel suc ces garlan modellen nemen. Als garneering in de halsuitsnijding van blouses zijn dubbele ruches, stijf gesteven, vaak heel flatteus. GEEN GELD EN TOCH GEEN ZORGEN. Zoo is de titel van een bekend liedje. Zoo zou ook de titel kunnen, luiden van het in teressante boekje „De Huishouding in Cri sistijd", waarover wij hier reeds een en ander hebben gezegd, 't Is al bezuinigen wat de klok slaat en dikwijls zitten wij met de handen in het haar, omdat wij meenen, dat er verder niets meer te bezuinigen valt. Jawel! er valt te bezuinigen op dingen, waaraan U nooit gedacht hebt. Dat leert U in „De Huishouding in Crisistijd", onze extra-premie, welke U wordt toegezonden na inzending van twintig cents aan post zegels aan Het Practische Modeblad, Post bus 36, Den Haag, of na gireeren van twin tig cents op postrekening 203203 van Het Practisch Modeblad te Den Haag. mooie fluweelen toques en flatteuse mut- i pulair belovende te worden mof, die meest- sen noemden en last not least de po- al een versiering heeft van bloemen. ren. Zij worden van de fijnste weefsels ge maakt en zelfs met bont afgezet. De meest linksche' blouse valt even over de taille en is eenigszins gedrapeerd. De halslijn is opgeknipt terwijl de half lange mouwen met ruimte zijn ingezet. Satin imprimé is hiervoor verwerkt, een mate riaal, dat verdere garneering overbodig maakt. Het gekleede model, dat even aan een heeren-rok costume doet denken sluit met een knoop in de taille en heeft een over de heupen en achterzijde vallende volant. Rechts is een mooie Casaque in mo derne lijn, die bijzonder geschikt is voor groote, rijzige vrouwen, terwijl de getail leerde blouse een mooie knoopversiering heeft en een klokkend schootje, dat de voor baan gedeeltelijk vrij laat. Meestal worden bij deze gekleede blouses velourschiffon, fluweelen of satijnen rok ken gedragen. Indien men aan een vrouw vraagt, wat zij noodig heeft, zal zij ongetwijfeld een of ander kleedingstuk noemen, hetzij dit een hoed, een japon of iets anders is. Bij voor keur zal zij een japon kiezen, die alhoewel eenvoudig, toch gekleed is. De opgave uit te voeren lijkt gemakkelijker dan in wer kelijkheid het geval is en veeil hangt af van de keuze der stof. Japonnen uit twee, deelen, casaque en dergelijke bieden vele mogelijkheden, knoopgarnituren, passen in ronde of schuine lijn, lichtklokkende rokken, ingezette plooi- Gelukkig zijn er echter een menigte andere stoffen, die zich aan de verschillende beur zen aanpassen. We noemen cloqué, wol met zijde, crêpe achtige weefsels, velvet e.d. Drie kwart lange casaques ziet men zeer veel dragen soms met een smal randje bont afgewerkt. Het eerste model heeft midden vóór een opgestikte pas met kleine knoopjes en aparte mouwen. Rok met smalle tusschen- baantjes. Als materiaal wordt een uoppé stof verwerkt. De japon er naast is van Angorastof gemaakt en heeft opgestikte 393 en, moderne mouwen en nog verschillende andere details dragen er eveneens het hun ne toe bij een geheel te laten slagen. Ver sieringen in den vorm van ruches, plissé's en garnituren vragen deze eenvoudige, ge kleede modellen niet. Wat wèl staat bij deze japonnen zijn doorgestikte naden, zak ken, tressen, shawls e.d. Angora weefsels blijven zich handhaven, doch deze zijn evenals de mooie Fransche weefsels, waaronder de Rodierstoffen een voorname plaats innemen, tamelijk prijzig. naden en kleine zakjes. Driekwart lange mouwen met poffen. De zittende dame heeft een japon van wollen crêpe met opge knoopt voorstuk en smal opstaand boord. De beide andere japonnen zyn zeer ge slaagd voor werkende vrouwen. Het eerste model kan open en gesloten gedragen wor den met een effen shawl er onder. Rok met ingezette waaie plooi. De casaque er naast heeft een opgestikte bies met knoopgaraeering en moderne mouwen. ONS PATRON ENHOEKJE. EENVOUDIGE HUISKLEEDING. Schort voor huis- en werkende vrouwen. Prijs 0.25 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Het eerste model kan zoowel van zephir als zwart satinet gemaakt worden. Ge bloemd materiaal doet de typisch strenge lijn verloren gaan, alhoewel ieder hare keus natuurlijk in dit opzicht kan volgen. Uiterst geschikt is dit model ook voor werkende vrouwen, die het over hare kan- toorkleeding kunnen dragen, b.v. van sa tinet, misschien is zwart met een Schotsche strik hiervoor wel zeer geschikt. De kraag is tamelijk lang en geeft een mooie halslijn, over de schouders loopt een schouderstuk, dat rug en voorpanden verbindt. De ruimte aan den rug valt in het midden, de zijkan ten blijven glad, terwijl die aan de voor kant over de schouderstukken verdeeld wordt, met dien verstande, dat 21/2 c.M. ■van armsgat en den hals glad blijven. Slui ting met knoopen, op gestikte zakken en blousemouwen. Patronen in de maten 42, 44, 46, 48. MORGENJAPON. VKK2024. Prijs 0.25 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Deze meer gekleede morgenjapon kan van effen wollen stof gemaakt worden, doch is ook bijzonder aardig, wanneer een gekleur de moes op een donkere fond gekozen wordt. De shawl-kraag loopt tot nu toe uit tot op taille-hoogte, terwijl een tamelijk breede pelerine van onder de kraag uit komt. Deze maakt echter volstrekt niet breed, omdat soepele stof gekozen wordt. Om het middel een smalle ceintuur, die even op zij dicht gestrikt wordt, de japon zelf kan met enkele drukknoopen over de rok verdeeld gesloten worden. Aansluitende mouwen met een smal bandje, dat opge stikt wordt en knoopgarneering op den pols. Het model leent zich ook zeer goed voor oudere dames. Patronen in de maten 46, 48, 50, 52. BON VOOR GOEDKOOPS PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat.... Hierbij ingesloten f aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van ..Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 11/2, 3 of 6 cents)

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8