ZATERDAG 7 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 3 Lldo. Hoe Wallace Beery in het gewone leven zich voordoet, is ons niet bekend, maar op de film is hij altijd een vreeselijk vieze en vuile kerel, te smerig om aan te raken. Voor de rol, welke hij in de film „Met verzegelde orders" vervult, is Beery als gegoten. Hij dient een geheime bode van de Amerikaansche regeering als gids door de oerwouden van Cuba, een verhaal van sterke spanning, veel avonturen, een korte liefde in het diepst der bosschen en een ontelbaar aantal ontdekkingen, verraad plegingen en knalpartijen. Maar het prach tigst, en zeer vermakelijk bovendien, is de figuur van Wallace Beery, den verloopen matroos, die, trouweloos schijnend, trouw blijft tot in den dood. Een film, die veel sensaties en vele lachbuien verwekt. In de tweede film „De zwarte Kamer" speelt Boris Karloff. De naam én van den acteur èn van de film verraden reeds, dat dit een griezel-film is, waarbij alles te pas komt wat een verhaal griezelig maakt: een oud, verweerd kasteel, een geheime kamer, een diepe, zéér diepe put, een fa milie-vloek, twee moorden en een zelf moord! Het verhaal is wel aardig be dacht, maar wij zullen het niet vertellen, want dan is voor „degenen, die na ons ko men" de spanning gebroken. Het is een programma, goed voor iedereen. Luxor. Na het voorprogramma van actueele nieuwtjes uit binnen- en buitenland o.m. over den jongsten storm en van het bezoek van Prins Bernhard aan den Bosch gaat deze week 'n aardige teeken-film in kleuren. Voor de pauze wordt als hoQfdfilm Cas ta Diva (Maddalena), een liefdesromance meto Maria Eggerth en- Philipp Holmes in de hoofdrollen. Deze jonge Amerikaansche acteur speelt de rol van den componist Vincenzo Bellini en componeert voor Maddalena, 'n schoone jonge gravin 'n meesterwerk, dat hij haar naam geeft. Hierdoor hoopt hij tevens haar hart te winnen, hetgeen inderdaad het geval zou geweest zijn, indien zij niet reeds verloofd ware met graaf Tosi, secretaris des konings. Graaf Tosi wil den jongen componist, op voorspraak van Maddalena, voorthelpen en beroemd maken. Vincenzo wil hiervan echter niets weten, slaat het aanbod af, doch als hij later bemerkt, dat het Maddalena's werk geweest is, komt hij op zijn besluit terug. Hij componeert ver der, doch zijn muziek heeft niet meer de liefde tot ondergrond, doch de haat, waar door de première van zijn opera „Norma" een fiasco wordt. Zijn vriend Rossini meesterlijk naar den grooten meester uit gebeeld spreekt hem moed in, zonder resultaat en weer is het Maddalena, die hem zonder dat hij het weet te huJp komt, doordat zij de directie van de opera haar Maddalena-lied ter beschik king stelt, dat natuurlijk 'n uitbundig succes oogst. Doch Maddalena heeft op haar reis naar Milaan kou gevat en als Bellini zijn groote triomfen viert sterft zij. 'n Majestueuze film door de entourage, Het Scala-theater te Milaan in volle glorie, schitterende decors, fijne fotografie en heerlijke muziek, is film, welke het moet doen. Na de pauze 'n film van geheel ander gehalte: „Het geheim van Slot Vogelöd", een filmroman van Rudolph Strats, welk filmwerk het geheim verbergt van den moord op 'n slotvoogd, dat wij niet willen verklappen, om ook den toeschouwer der komende dagen het genoegen niet te ont houden te raden naar de oplossing van het geheim, dat hier de slotbewoners en de justitie langen tijd gevangen houdt. Casino. Ieder, die deze week Casino bezoekt, zal na de voorstelling moeten bekennen, dat hij waar voor zijn geld gekregen heeft en goede waar ook. Zoo is b.v. „De Wilton affaire" een spannende film, die 'n moord geschiedenis op echt Amerikaansche wijze uitbeeldt. Journalisten bivakkeeren in het politiebureau: Persfotografen maken kiek jes van de verdachten, waarvan er niet minder dan drie zijn. Kruisverhooren wor den afgenomen enz. Bij de eerste beelden op 't doek komt de spanning er bij 't pu bliek al in en blijft er in tot het einde toe. Een tweede film „Dr. Satan", waarin Warner Oland de voornaamste rol vervult, is al even spannend. De geheimzinnige Dr. Karlov vervolgt een Russisch prinsenge slacht, omdat een hunner den dood van zijn dochter heeft veroorzaakt. Welke middelen deze Dr. Satan bij die vervolging aanwendt, cm zijn doel te bereiken en hoe hij zelf later in de val loopt is 't onderwerp van deze film, die ieder zal boeien. En dan ten derde nog „De Smokkelaars van El Rio", ook alweer vol sensatie. Uit het bovenstaande blijkt, dat het publoek in Casino zich niet zal vervelen. Voor volwassenen. Trianon. Het succes van „Merijntje Gijzen's jeugd" heeft de directie doen besluiten deze Ne- derlandsche film te prolongeeren. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag: Jaarfeestviering. Des morgens wordt in alle parochiekerken een H. Mis opgedragen ter intentie van levenden en overleden leden. Men wordt verzocht ter H. Tafel te naderen. Zondag: Barbara vereening. Bidstond te 1 uur in de kapel op het R. K. Kerkhof. Zondag: Jaarfeestviering. Te 8 uur Too- neelavond in de Groote Stadszaal. Leden hebben op vertoon van programma toe gang met één huisgenoot. Maandag: Rechtskundig Advies Bureau voor de leden van afd. Leiden en Om streken van 6.308.00 uur, Bondsgebouw, Steenschuur 15. Maandag: Repetitie R. K Gem. Zang- vereeniging „Pulchri Studio", 8 uur. Maandag: Bestuursvergadering Hout bewerkers, 8 uur. Dinsdag: Ontwikkelingsavond voor de R. K. Werkloozen, - 8 uur. Woensdag: De Poedelaars. Woensdag: Cursus Bakkers, 8 uur. Donderdag: Maria-Congregatie. Bijeen komst te 8 uur. Donderdag: Damclub „Gezellig Samen zijn", 8 uur. Vrijdag: Ledenvergadering „St. Ra- phaël", 8 uur. Zaterdag: Spaarbank op het Kantoor, 7 uur. Zaterdag: Bibliotheek, 7.00—8.00 uur. GEZELLEN-VEREENIGING. INTERPAROCHIEELE SINT JOSEPHS- Rapenburg 52. Toegang tot de bijeenkomsten voor fietsers uitsluitend Pieterskerkhof; voet gangers Rapenburg 52. Heden, Zaterdag van 89 uur Bibliotheek Beurtrooster: Zondag: C. Bilderbeek en C. v. d. Meel; Maandag: A. Uphoff en Th. van Schaik; Dinsdag: J. van Steen en G. Bot; Donderdag: F. v. Hal en H. Klein; Zaterdag: G. Cambier en H. Brasker. Zondag is de zaal geopend van 12.30— 2.30 uur en van 7.0010.15; verplichte bij eenkomst van 8.459.45 uur; om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Van 1—2 uur Bibliotheek. Geen zitting St. Joseph's Spaarkas. 8.30 uur Kegelwedstrijd. 8.30 uur Prijsbiljarten; hoofdprijs een overhemd met das. Bij het sluiten van het veertig uren ge bed in de St. Petruskerk zullen aan de processie deelnemen: Overpelt, Senior Afd. Gehuwden; Vuurpijl, G. Cambier, C. Bilderbeek en W. Boogers, Commissaris sen. Maandag Van 8.00—10.15 uur Bijeen komst voor de leden. 8.30 uur Kegelclub Afd. Jongeren. Dinsdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.00—10.15 uur. 8.30 uur Verplichte Maandvergadering Afd. Gehuwden. 9.15 uur Commissarissen vergadering, Afd. Gezellen. Woensdag. 8.15 uur Repetitie Liederta fel „Sebastian Schat fier'. Men kome allen op tijd. Donderdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.00—10.15 uur. Vrijdag: 8.30 uur Repetitie Muziekgezel schap „Frans Schweitzer." 8.30 Aspirantencursus. Zaterdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.0010.15 uur. 8.30 uur Kegelclub „De Poedelaars". Van 89 uur Bibliotheek. Verdere mededeelingen: Dinsdag 17 No vember eerste Studie-avond; voor alle le den toegankelijk. Spreker: de weled. heer Engels. Donderdag 19 November 8.45 uur Recollectie-oefening. Gezellen, de retraite gaat naderen; spaart goed en werft er een bij. KRUISVAART. Cohort: St. Petrus. Burcht: Garenmarkt 36. Zondag: 5 uur Oranje Vendel (Tarcisius, Aloysius en Godfriedban). 8.45 uur Aloysiusban. Maandag 7 uur Don Boscoban ontspan ning. 7.15 uur Lode wij kban, ontspanning. 8.30 uur Tarcisiusban. Donsdag 8.30 uur Groepbyeenkomst. Woensdag: 7.15 uur Don Boscoban. 7.15 uur Godfriedban. 8.15 uur Godfriedban, ontspanning. 8.30 uur Tarcisiusban, ontspanning. Donderdag K. J. C.-Mis voor Kruisvaar ders der St. Josephparochie. Vrijdag: 7.159.30 uur Huisvlijt. Zaterdag. 7 uur KJ.C.-Mis voor Kruis vaarders der St. Petrus-Parochie. 2.30 uur Sloyd. 5 uur contributie betalen, sparen, Jon ge Wacht en 3 cent-fonds. Burcht: St. Antonius-Clnbhuis. Cohort: Aeterne Pater. Zondag: 4 uur ontspanning. 4.10 Aspiranten I en II. Maandag 7.30 uur Antonius-, Hubertus- en Arnoldusban. Dinsdag 7 uur Zaagclub. Woensdag 7.30 uur Martinus, Servatius en Pascahsban. 8.15 uur Trommelen. Vrijdag: 8.10 uur Esperantoclub. Zaterdag 7 uur Bibliotheek. Cohort: St. Pancras. Burcht: Anna Paulownastraat. Maandag: 7.0U uur Gedialogeerde H. Mis voor Verkenners en Kruisvaarders. 8 uur Paulusban. Dinsdag: 7.30 uur Viviaanban, Lode- wijkvendel en Norbertusvendel. Woensdag: 8 uur Joris vendel. Donderdag: 8 uur Godfriedban. Vrijdag: 7.30 uur Adelbertusvendel. Zaterdag 56 uur 3 cents-fonds afreke nen en Kamp? paarbank. Zondag 22 November, 3.30 uur Eind strijd 3 maandenactie. Tarcisius, Godfriek en Hubertusban. Cohort: St. Franciscus. Burcht: Nieuwe Rijn 52. Zondag 6 uur Installatie van nieuwe Kruisvaarders, alle kruisvaarders aanwe zig in uniform. Woensdag: 4 uur Tarcisiusban. Donderdag: 6 uur Aloysiusban; 7.30 uur Antoniusban. Vrijdag: 8 uur St. Jorisban. ST. FRANCISCUS-LIEFDEWERK. i Nieuwe Rijn 52) Zondag: 9 uur morgengebed waarna de H. Mis. 10.15 mm bibliotheek. 6 uur Lof. ontspanning als gewoon. Maandag: 6.30 Sloydclub I. Dinsdag: 4.30 uur Bijeenkomst Francis cus' vrienden. 7 uur Huisvlijtclub A. 8.15 uur Huisvlijt B. Woensdag: 7 uur Zangclub I. 8.15 uur Lof en groepsbijeenkomst v. d. twee oudste afdeelingen. Donderdag: 7.30 uur Vakteek enen. Vrijdag: 6.30 uur Sloydclub II. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE ..DE GRAAL' Zaterdag: 2.30—4.00 uur Muloclubs. 34 uur gym. kleuters in de Ursula- steeg. 6.007.30 uur reidansen voor Mulo meisjes. 8.15 uur Rep. „Katholiek Leiden". 8.30 uur reidansen II. 9.15 uur reidansen I. 8.30—10.00 uur contributie betalen. Zondag: 12—1 uur plaatsbespreken voor de film avond in het clubhuis. 12—1 uur contributie betalen. 1.30 uur Inkleeding van de nieuwe Graalleden. 3.30 uur Vergadering voor de leden van 1217 jaar. 5 uur zangles. 5 uur Inwijding van enkele leidsters. 8.30 uur Repetitie van „Maria, Koningin des Vredes", dus voor alle groepen, die meedoen aan den avond van „Katholiek Leiden Maandag: 7 uur H. Mis. 78 uur Repetitie „Profeten-groep." 7.30 uur Volkszang. En congregatie Zangkoor Oegstgeest. 8.009.45 uur charitatiefnaaien, missie- handwerken, naaien, handwerken en viool club. 8.309.30 uur „Actief" damesafd. I. 9.15 uur reidansen I. Dinsdag: 45 uur gym. kleuters St. Pe- trusnarochie. Dinsdag: 56 uur gym. kleuters Hee- rensingelschool. Dinsdag: 7—9 uur vrije clubs in hand werken en naaien 6.30 uur danscursus, 89.45 uur huis vlijt en Engelsch. 9.15 uur Repetitie Engelengroep. Gen dadenclubs. Woensdag: 2—3 uur kruiskinderen. 2.304.30 uur kinderkoor. 78 uur repetitie grauwe groepen. Ó.00—9.30 uur naaien, reidansen I en III, huisvlijt. Geen dadenclub. Donderdag: Filmavond. Geen clubs. Van 121 uur plaatsbespreken. Vrijdag: 6.157.15 uur „Actief" meisjes- afdeeling I. 7.158.15 uur „Actief" meisjesafdeeling II 8.309.30 uur damesafdeeling II. 8 uur tooneelclub. 8.30 uur E. H. B. O. cursus. Zorgen jullie er voor, dat Zondag 8 No vember de Kapel mooi versierd is? WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 9.081/2 Berlijn 75 05 Parijs 8 64l/2 Brussel 3152 Zwitserland 42.84 Kopenhagen 40 57ï/2 Stockholm 46 85 Oslo 45.671/2 New York 1.867/16 Praag 6.60 ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Propaedeutisch examen Theologie, de heer E. J. Eichhorn, Delft; doctoraal examen rechten, mej. E. de Ruyter de Wildt, Den Haag; doctoraal examen geneeskunde de diames M. J. Vrolijk, Overveen en J. J. de Nijs, den Haag, en de heeren J. H. Binnerts, Leiden en J. W. Broekhuijzen, den Haag; artsexamen eerste gedeelte A. J. van Tig- gele, Rotterdam; E. Janssen, den Haag; Liem Soei Ding, Leiden; J. E. Willems, den Haag; J. M- C. Nuijt, Rotterdam; voor het examen Apothekers-assistent al hier de dames J. Kettner te Rotterdam; J. C. Koster, Delft; P. A. van Maas, Rotterdam; C. M. van Dooren, Roelof arends- veen. Bevorderd: tot arts: K. E. H. P. Neering, den Haag. LAND- EN TUINBOUW DE STEUN AAN DEN TUINBOUW. Bedrijfskosten voor de wintermaanden kunnen niet worden opgebracht. De tweede voorschotuitkeering, die dezer dagen aan den tuinbouw is verstrekt, blijkt niet voldoende te zijn om de in nood ver- keerende bedrijven door den winter heen te helpen. Over het algemeen zijn de uitkeeringen tegen gevallen. Vooral voor tomaten, die de laatste weken van het seizoen zoo goed als niets hebben opgebracht en in ruime mate naar de mestvaalt verhuisden, is een uitkeering van 2.50 per 100 k.g. bij lange na niet voldoende gebleken om het groote verlies, op de tomatenteelt geleden, ook maar eenigermate te overbruggen. Wanneer men het verloop van den tuin- bouwhandel beziet, moet 1936 wel als het meest ongunstige jaar aangemerkt worden. De producten hebben over het algemeen zeer lage prijzen opgebracht, terwijl thans als gevolg van de devaluatie de be drijfskosten nog zijn gestegen. Deze meer dere kosten, gepaard gaande aan het ont breken van eenige reserve, zullen menig bedrijf dezen winter in groote moeilijkhe den brengen. „N. R. Crt." SPORT DAMMEN Jeugdclub Leidsche Damvereeniging. Door bovengenoemde club zal aanstaande Dinsdag de eerste wedstrijd in clubver band gespeeld worden. De tegenstanders zijn een combinatie 3e en 4e tiental der L. D.V. Aangezien dit de eerste maal zal we zen, dat er in Leiden een dergelijke wed strijd gespeeld wordt, vertrouwen wij, dat de belangstelling groot zal zijn. Nog zij vermeld, dat de wedstrijd aan vangt om 8 uur en de toegang vrij is voor ouders en belangstellenden. Er wordt ge speeld in café-restaurant „Zomerlust". De gespeelde borden wedstrijden hadden tot resultaat: H. WijsmanF. H. Klinkenberg 02 W. HeemskerkP. v. Es 20 W. HuismanJ. Bar then 20 N. BlootD. Offringa 20 W. de RoodeW. Huisman 20 BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen Lido: Goedgekeurd voor volwassenen Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen LAATSTE BERICHTEN PROVINCIALE BIJDRAGEN VOOR HERSTEL VAN MONUMENTEN. Het Stadhuis te Leiden. De Hervormde kerk te Koudekerk. Onder de aanvragen om provinciaal subsidie in de kosten van herstel van mo numenten van geschiedenis en/of kunst, welke thans bij Ged. Staten van Zuid- Holland aanhangig zijn, zijn er acht, wel ke betrekking hebben op bouwwerken, in welker herstelkosten het Rijk bereids 'bij dragen toegekend heeft of de regeering bij de ingediende staatsbegrooting voor 1937 het voorstel tot bijdragen heeft gedaan. Deze monumenten zijn: 1. de Nieuwe Kerk toren te Delft; 2. het kerkgebouw der Ned. Hervormde gemeente Koudekerk; 3. de gevel van het uitgebrande stadhuis te Leiden; 4. de St. Rosaliakerk te Rot terdam; 5. de Nieuwe Kerk te Delft; 6. de St. Janstoren te Gorinchem; 7. de toren van het kerkgebouw der Ned. Hervormde gemeente te Koudekerk; 8. het kerk gebouw der Ned. Hervormde gemeente te Strijen. Het is aan Ged. Staten gelukt een rege ling te ontwerpen, waardoor zij kunnen voorstellen ten aanzien van al die acht aanvragen een gunstige beschikking te nemen. De toren van de Nieuwe Kerk te Delft BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Robert z. v. A. F. V. d. Oord en W. E. Witteman. Marinus Johannes z. v. A. Zaalberg en D. Smit. Rudolf z. v M. Langezaal en C. Smit. Hendrikus z. v. G. Mete en M. Janssens. Cornelis Thedodorus z. v. H. G. Hoogervorst en A. M. v. d. Plas. Lambertus Syne z. v. Ph. Kraak en J. Oosterling. Jacobus Ber- nardus z. v. C. J. Hijstee en A. M. v. d. Meer. Aart z. v. A. Boehmer en W. A. Foekking. Pieter z. v. J. Vlok en M. Veenman. Alida d. v. J. A. Voskuil en M. J. Hoogeveen. Overleden: Th. Cuperus z. 4 j. P. Stam m. 58 j. W. Mosselman wend. 84 j.' P. v. d. VlistKlootwijk wed. 72 j. Ondertrouwd: J. Diepenbach jm. 24 j. en J. M. Bavelaar jd. 23 j. verkeert tengevolge van verweering, ver zakking, doorroesten van ankers en an dere ouderdomsgebreken in zoodanigen toestand, dat onverwijld herstel noodza kelijk gebleken is. Door zijn bekroning van de Nieuwe Kerk, het mausoleum der Oranjes, is de toren een monument van nationale betee- kenis, da tvoor ondergang behoed moet worden. Echter niet alleen hieraan ont leent hij zijn beteekenis: de toren is ook een bouwwerk van groote architectonische waarde. De kosten van herstel zijn op 280.000.geraamd. Ged. Staten stellen verder voor aan de kerkvoogdij der Ned. Hervormde gemeen te te Koudekerk een subsidie te verleenen in de kosten van restauratie van het kerk gebouw dier gemeente tot een bedrag van 20 pet. der kosten en ten hoogste 13.200 te verdeelen over de dienstjaren 1937 en 1938. Aan de gemeente Leiden een sub sidie in de kosten van restauratie van den gevel van het uitgebrande stad huis tot een bedrag van 20 pet. der kosten en ten hoogste 44.000.te verdeelen over de dienstjaren 1937 tot en met 1943. Aan het kerkbestuur van de parochie van de H. Rosalia te Rotterdam een sub sidie in de kosten van herstel van de St. Rosaliakerk c.a. aldaar tot een bedrag van 10 pet. der kosten van restauratie van het kerkgebouw, 10 pet. der kosten van het schilderen van het orgel en 20 pet. der kosten van het schoonmaken van de preek stoel en de communiebank, een en ander tezamen tot een maximum van 3.372. Ten aanzien van de Nieuwe Kerk te Delft wordt in herinnering gebracht, dat het eerst het koor hersteld is, daarna het dwarsschip of transept, terwijl thans het schip met de zijbeuken gerestaureerd wordt. Plet herstel van schip met zijbeuken ge schiedt dan nog weer in twee gedeelten: eerst is begonnen met de meest dringende werken, welke de z.g. constructieve ge zondmaking beoogen, terwijl daarna de overige herstelwerken zullen volgen. De restauratie van het koor, welke een bedrag van 400.000.gevorderd heeft, is, gelijk bekend, geschied als nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin ter ge legenheid van de viering van haar 25-ja- rig regeeringsjubileum (1923). Ten slotte stellen zij voor 1.800.sub sidie te verleenen voor de restauratie van den St. Janstoren te Gorinchem, 1.800. voor den toren te Koudekerk en 7.840. voor het herstel van de kerk te Strijen. DE SLACHTOFFERS VAN DE „SCH 179". Minister Deckers bezoekt hun nagelaten betrekkingen. De Minister van Landbouw en Visscherij, mr. dr. Deckers, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de familieleden van de slachtoffers van de „Soh. 179", die in den jongsten storm op zee zijn omgekomen en haar zijn deelneming betuigd. DE ZAANLANDSCHE BANK. Vanmorgen is in het Paleis van Justitie te Haarlem een vergadering gehouden van schuldeischers der N.V. Zaanlandsche Bank te Kromenie, aan welke instelling op 8 September door de Rechtbank te Haarlem een voorloopige sursance van be taling was verleend. Blijkens de overgelegde stukken bedroe gen de activa der N.V. 1.459.782.en de passiva 1.014.181. Met algemeene stemmen aanvaardden de crediteuren het voorstel van den be windvoerder mr. A. Bruch om een defi nitieve surseance te verleenen voor den tijd van een jaar en zes maanden. Dins dag zal de rechtbank beslissen over de goedkeuring der te verleenen surseance.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3