DONDERDAG 5 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 IMWISSELADRES VOOR „RADION TOP-PRESTATIES" BIJ MEJUFFROUW KOORNHOF. HOOIGRACHT 90. LEIDEN DE VAARTOCHT DER KONINKLIJKE FAMILIE MET DEN „DE RUYTER". Landing der hooge gasten te Willemsoord. ZEGETOCHT NAAR HET STATION. Uit den Heider wordt door A.N.P. ge meld: De datum 4 November 1936 zal in de ge schiedenis der Nederlandsche marine een van bijzondere beteekenis blijven, wijl op dezen dag de aanstaande Prins der Nedex-- landen voor het eerst op officieele wijze •in aanraking is geweest met onze zee macht. Een gebeurtenis, welke te meer tot vol doening kan stemmen, nu zij zioh voltrok ken heeft in den vorm van een vaartocht met de jongste aanwinst der marine: Hs. Ms. kruiser „De Ruyter", op welken vaar tocht, die zich bij schitterend herfstweer heeft uitgestrekt van IJmuiden tot de ree- de van Texel, Prins' Bernhard Hare Maje steit de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana heeft vergezeld. Zoo de bevolking van IJmuiden vóór den middag den hoogen gasten in de oogen- blitoken vóór het aan boord gaan een har telijke ontvangst heeft bereid, niet minder j spontaan is, na de landing te Willemsoord de blijdschap der Heldersche burgerij over de zij het korte aanwezigheid van de Koninklijke Familie in haar gemeente tot uiting gekomen tijdens den rit van den Ko ninklijken stoet van de Buitenhaven naar het station. Huis aan huis was de vlag uit gestoken, terwijl langs de geheele route hoofdgracht, Kanaalweg, Prins Hendrik- i laan. Stationsplein vele duizenden, van wie vooral het jeugdig element aan het ge- heel kleur en fleur gaf door de massale aanwezigheid van kleine vlaggetjes en het dragen van oranjesjerpen, zich hadden op gesteld achter de afzettingen, in de hand having waarvan de gemeentepolitie geas sisteerd werd door militaire politie, rijks- veldwacht en marechaussée. Heerschte onder die duizenden langen tijd een sfeer van gespannen wachten, niet minder was dit het geval met degenen, autoriteiten zoowel als publiek, die aan de buitenhaven te Willemsoord de komt van den kruiser en het debarkeeren der hooge gasten verbeidden. Het gedeelte der haven voor het commandementsgebouw, waar de Koninklijke Familie aan wal zou gaan, was geheel voor de hooge autoritei ten en een aantal andere bevoorrechten viijgehöuden. Het ook hier zeer talrijke publiek was opgesteld aan den kant van het naast het commandementsgebouw ge legen instituut voor adelborsten. In de na bijheid van Hr. Ms. wachtschip, zoomede aan den kant van de Hoofdgracht. Voorts bevonden zich achter de hekken van het commandementsgebouw vele marine-offi cieren, van wie de meesten door hun da mes waren vergezeld. Wachten behoort in het algemeen tot de vervelendste bezigheden, voor zoover dan op dit punt van bezigheid kan worden ge sproken. Het wachten in deze contreien werd echter veraangenaamd door verschil lende kleine gebeurlijkheden, waartoe o.m. behoorden het aanmarcheeren van het corps adelborsten, dat zioh onder comman do van den kapitein van de mariniers Roe- lofsen vóór het cömmandementshuis als eerewacht opstelde, het cirkelen, laag bo ven de haven, van het catapultvliegtuig van den „De Ruyter", de Fokker C. 11 W., als ook het passeeren van de motorreddingboot „Dorus Rijkers", die met haar geheel in stormkleedij gestoken bemanning het hoo ge gezelschap aan boord van den kruiser een groet ging brengen. Te ruim tien voor drie werd van het cömmandementshuis het sein gegeven, waaruit blijken kon, dat de „De Ruyter" in zicht was, want als gevolg van dit sein werden op alle marine-vaarutigen in de haven, waarvan mede twee nabij de lan dingsplaats gelegen torpedojagers, de Z. 7 en de Z. 8, deel uitmaakten, de pavodseer- vlaggen geheschen, vlaggen die eerst na het vertrek van de Koningin ingehaald zouden worden. Tien minuten later reeds verscheen de grijze kruiser ter reed© van Texel. Ondanks den verren afstand vielen bijzonderheden op: de koninklijke standaard, fier uit waaiend boven de pavoiseervlaggem, de langs den geheelen gangboord opgestelde eerewacht van matrozen en mariniers, het opstuivende water van de achteruitslaan de schroeven, het vallen van de ankers en het strijken van de commandantssloep. Weer volgden hierna momenten van ge spannen wachten, momenten, die op haar beurt verlevendigd werden door het bin nenkomen van de gepavoiseerde Texelsche boot, welke haar passagiers aan den steiger achter den torpedojagers aan land zette, zoomede door een „optrekkende" beweging van het publiek aan den kant van het adel borsten-instituut, een publiek van eenige honderden, dat onder het strenge toezicht van gemeentepolitie en rijksveldwacht en kele tientallen meters naar voren mocht komen om beter te kunnen zien. Maar eindelijk klonk dan, even vóór half vier, het doffe gedreun van de eerste der 35 door den „De Ruyter" af te geven sa luutschoten, het bewijs dat de comman dantssloep met de hooge gasten zich van den dwars voor den havenmond liggenden oorlogsbodem had losgemaakt. Terwijl bo ven en om den kruiser de vuilgrijze kruit damp der schoten hing, zette de motorbar kas snel koere naar den landingssteiger. Het was 3.34 uur, toen zy terzijde van de torpedojagers in het volle gezicht dei- wachtenden kwam en het hooge gezelschap duidelijk waarneembaar was: de Koningin, zittend op de aohterbank, met vóór haar, staande, de Prinses en Prins Bernhard. Uiterst vlug voltrok zich het aanleggen aan den steiger en het debarkeeren van de hooge gasten. Het eerst was het de Ko ningin, die de sloep verliet. Onmiddellijk gevolgd door den commandant der marine te Willemsoord, vice-admiraal T. L. Kruys, die den tpcht met den „De Ruyter" had medegemaakt. Onmiddellijk achter hem volgde de Prinses, daarna, blootshoofds, Prins Bernhard. Ter begroeting van het hooge gezelschap op het cömmande mentshuis was onmiddellijk nadat de landsvrouwe den wal had betreden, de ko ninklijke standaard geheschen waren aanwezig de stelling-commandant, overste Bêntz van den Berg, de burgemeester van den Helder, de heer G. Ritmeester, de ha venmeester, kolonel Wakerlin, comman dant van het wachtschip, zoomede de com mandant van het koninklijk instituut voor opleiding van zeeofficieren, baron van As- beck. Na zioh met enkelen der autoriteiten te hebben onderhouden, die even later door vice-admiraal Kruys aan Prins Bern hard werden voorgesteld, inspecteerde Hare Majesteit de met de vooruitgestoken ge weren stram in de houding staande eere wacht der adelborsten, met wier vaandel bij het passeeren van de Koningin de ge bruikelijke groet werd gebracht. Het was na deze inspectie, dat het pu bliek, hetwelk tot dusver een eerbiedig stil zwijgen in acht had genomen, een spon taan gejuich aanhief, dat bleef voortduren totdat de hooge gasten met het kleine ge volg in de gereedstaande auto's hadden plaatsgenomen en van deze plaats vertrok ken. De route naar het station was hierna één zegetocht, dank zij het op tal van plaat sen losbarstend enthousiasme der menigte, welker belangstelling uiteraard vooral uit ging naar Prins Bernhard. Op het Stations plein werden de eerbewijzen gebracht door de onder commando van kapitein de Bruyn staande eerewacht der mariniers, waarbij de stafmuziek was ingedeeld en welke, vóór het hooge gezelschap den Helder met den gewonen sneltrein van 15.55 uur, waarin het salonrijtuig was gehaakt, verliet, mede door de landvrouwe werd geïnspecteerd. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN DE RESIDENTIE TERUGGEKEERD. Na den tocht, dien de Koninklijke fami lie gisteren met den nieuwen kruiser Hr. Ms. De Ruyter heeft gemaakt, zijn de Ko ningin en het vorstelijk paar per trein naar de residentie vertrokken. De beide salonwagens, waarin het hooge gezelschap en enkele leden van de hofhou ding hadden plaats genomen, waren tot Alkmaar in een gewonen trein gevoegd. Van Alkmaar af hebben de vorstelijke per sonen in de koninklijke salonwagens, welke thans getrokken door een locomotief, waaraan de koninklijke bagagewagen was gekoppeld een extra trein vormden, de reis naar den Haag voortgezet. Op den vastgestelden tijd, om 5.42 uur, reed de trein onder de overkapping het Hol- landsche spoorstation binnen. Voor de ko ninklijke wachtkamer op het eerste perron, was de looper uitgelegd. Enkele tientallen belangstellenden, door eenige agenten op een behoorlijken afstand gehouden, waren van de aankomst van de Koningin, Prin ses Juliana en Prins Bernhard getuige. De stationschef, de heer J. A. Breekpot, leidde de vorstelijke personen naar de wachtkamer, onder hoera-geroep van de be langstellenden. Enkele oogenblikken later verlieten de Koningin en het vorstelijk paar het sta tionsgebouw. Buiten stond in 'n druilerigen regen een honderdtal belangstellenden te wachten. Ook hier was politie aanwezig, welke voor een afzetting zorgde, In de eerste hofauto namein de Koningin, haar dochter en Prins Bernhard plaats, vriendelijk dankende voor de toejuichingen van de wachtenden. Vijf minuten later reed de koninklijke auto het plein voor het paleis Noordeinde op. Ondei de kastanjeboom stonden slechts weinigen, die uit de aanwezigheid van een versterkte politiemacht afleidden, dat er iets bijzonders zou gebeuren. Vrijwel onge merkt dus betraden de vorstelijke personen het paleis Noordeinde. KERKNIEUWS DE CYCLOON IN BRITSCH-INDIë. Geen missionarissen gedeerd. Ter geruststelling van de vele familie leden hier te lande deelen wij op verzoek van bevoegde zijde nogmaals mede, dat bij dezen cycloon in Nellore in de missie van mgr. Bouter, alle missionarissen, priesters en zusters ongedeerd zijn gebleven. „Msbd." Broeder Martinus Donkers O.S.C. t In het Kruisheerenklooster te Uden is overleden Broeder Martinus Donkers. Hij werd geboren te Uden 17 Juli 1871, deed zijn professie in de Orde van het H. Kruis 21 Januari 1906. Lange jaren vervulde hij in het Udensche klooster de functie van portier. Als zoodanig zullen nog vele oud studenten zich hem herinneren en gaarne een gebedje storten tot zijn zielerust. De plechtige uitvaart en begrafenis zijn Donderdag om 9 uur. „Tijd". KDOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAG4LAD ADVERTEER RECHTZAKEN De „inbraak" in het kasteel Nijenrode De zitting van gisteren na de pauze. De „verhuizer" van Binsbergen is de eer ste, die in de middagzitting voor het hekje komt om in de zaak tegen Onnes te getui gen. „Ei* was gezegd, dat alles in orde was. We konden gerust komen, de kasteelbewo ner wist er van. We dachten, zoo verdui delijkt getuige, dat het een familie of een erfeniskwestie betrof. Over oplichting van de verzekering heeft het edele trio aan vankelijk niet gedacht. Er was uitvoerig aangegeven, welke weg moest worden ge volgd. Pres.: Weet je zeker, dat er maar vijf schilderijen zijn meegenomen en geen zeven. Getuige is er absoluut zeker van. Pres.: En bent u in het kasteel een trap opgeloopen bij vergissing? Getuige: Ja, dat welik keek of daar misschien nog iets gehaald moest worden. En ik keek of ik misschien den eigenaar zag. Pres.: We zullen acte van die verklaring nemen. Denkt u er om, dat u onder eede staat. Tenslotte verklaart getuige nog, en dit in tegenstelling met de andere verhuizers, dat hij, de man, die de trap opliep, geen ge klop had gehoord. Getuige Biesing, de man, die de opdracht aan de drie „verhuizers" had gegeven, ver klaarde dat hij van Witbraad uitvoerige in structies had gekregen. Verdachte Onnes: 't Is toch erg vreemd, getuige, dat u die inbraak op liet knappen. U hoorde van Witbraad, dat het „safe" was en die had het weer van Koning en die zou dan volgens u, namens mij hebben gesproken. U hebt maar een, twee, drie aangenomen, dat dat waar was en.... u liet inbreken. Getuige: Het werd zoo aannemely k voor gesteld Getuige Witbraad, de vriend van Koning, komt ook in deze zaak getuigen. Deze ge tuige, die in de geheele comedie zoo'n be langrijke rol heeft gespeeld, is ervan over tuigd, dat Onnes inderdaad schuldig is. Koning wachtte b.v. altijd met de beant woording van een vraag die ik hem stelde, tot hij met Onnes overleg kon hebben ge pleegd. Wat zon U doen, meneer de president? Pres.: Dat kan heel goed een kunstje van Koning geweest zijn. Getuige Witbraad: Zoo., maar waarom heeft Onnes dan die twee mannen niet de deur uitgegooid, toeh zij hem aan de in braak kwamen herinneren? Wat doet u wanneer chantage-plegers bij u komen? President: Dat zal ik u niet verteilen! Getuige: U waarschuwt de politie of u neemt een advocaat. Verd. Onnes: Ik heb den Officier van Justitie te Utrecht gewaarschuwd. Getuige W.: Ja, ik dacht wel, dat dat komen zou. Toen ik in December 1932 bij Onnes kwam, waarom heeft hij toen de politie niet gewaarschuwd, als hij zoo brandschoon wasdat dorst hij niet. Nadat het verhoor van deze getuige is geëindigd, wordt Koning weer voorgeroe pen. Voortzetting van het duel Onnes-Ko- ning. Behandeld werd de z.g.n. chantagepoging, waarbij weinig nieuws aan het licht kwam. De zitting is daarna tot heden geschorst. De zitting van heden. Voortzetting getuigenverhoor. Vandaag zette het gerechtshof de behan deling voort van de Nijenrode-zaak. Het verhoor in de zaak tegen den verd. Onnes wordt voortgezet. Mevrouw Onnes, a décharge gedagvaard, is de eerste getuige die voor het hekje komt. Zij geeft op verzoek van den president inlichtingen over de plaatselijke situatie van het kasteel en zijn omgeving. De slaapkamer van het echtpaar was bo ven de ridderzaal. In den nacht van de inbraak (29 Febr. op 1 Maart 1932) had zij niets verdachts gehoord. Dat juweel vraa"t dan de president dat door uw man is beleend, droeg u dat niet? Getuige: Dat deel droeg ik nooit. Getuige weet zich niet meer te herinne ren of haar man Koning na de beleening heeft ontmoet in het station te den Haag. Pres.: Hebt u Johanknegt wel eens op het kasteel gezien? Ja getuige had den detective wel eens op Nijenrode gezien. Ook herinnert zij zich een brief van Witbraad te hebben gekre gen, waarin deze schrijft geld van haar man te moeten ontvangen. Hij drong in het briefje op betaling aan. Dan stelt mr. Kappeyne eenige vragen: Liet uw man aan bezoekers het geheele kasteel zien? Getuige: Ja, tot zelfs de slaapkamers toe. In een van de slaapkamers zetelde vroeger het gerecht van Breukelen. Betreffende de relatie met Koning ver klaart getuige, dat haar man wel eens had gezegd, dat Koning zoo „lastig" was. „En waren er geldzorgen?" wil de ver dediger weten. „Geen sprake van", zegt mevrouw Onnes. Er werd wel eens een rekening terugge stuurd Pres.: Eh dat gebeurde toch niet, omdat er overvloed van contanten was. „Misschien was het slofheid", vindt ge tuige. Het vernoor van mevrouw Onnes is hier mede ten einde. Zij krijgt van den presi dent verlof de zaal te verlaten. Accountant gehoord. Het Hof hoort hierop getuige-deskunalge Hamelberg, accountant. Deskundige heeft een onderzoek naar de geldmiddelen van Onnes ingesteld vlak voor en na de in braak. Betreffende de liquiditeit was desk. tot de conclusies gekomen, dat verdachte zich tot einde Febr. 1932 kon redden. Daarna zou hij moeten overgaan tot verpanden, be- leenen of verkoopen van kunstvoorwerpen. Als hij geen 10.000 voor de gebroken beeldjes had gekregen van de verzekering, zou hij reeds eerder debet hebben gestaan bij zijn bank. Voorts had verd. pas 9000 van Goudstikker gekregen. Verdachte zegt, dat zijn schuld bij de Holl. Handels Compagnie die niet op- vorderbaar was gedekt was door de over waarde van het huis in den Haag. Dit per ceel is volgens verd. twee ton waard en er staat een hypotheek van 150.000 op. Pres.: (tot desk.) „Tegen de jongens, die het goed hebben weggehaald is steeds ge zegd, dat het voor 1 Maart moest gebeu ren. Is er in den vermogegnstoestand een aanleiding om dezen datum te rechtvaar digen. Deskundige: Integendeel. Onnes had juist op 1 Maart 9000.van Goudstikker te vorderen. Getuige-deskundige Hogeweg, die jaren lang accountant voor Onnes' Handelsver- eeniging is geweest, verklaart, dat het verlies van die vennootschap over 1930 184.000, over 1931 10.000 heeft bedra gen. De heer Onnes stond 27.000 debet by de N.V. „Rijk en geen geld". Getuige vulde ook het belastingbiljet in: op 1 Mei 1932 was de opgave 20.000 in komen, maar dat ging weg aan onkosten. Het vermogen van Onnes bedroeg nog wel 560.000 „Rijk en geen geld.' zoo kenschetste getuige den vermogenstoestand van Onnes. Mr. Kappeyne (tot getuige): U hebt Onnes 20 jaar lang in zaken gekend. Hebt u ooit iets ongunstigs van verd. ondervon den. Getuige: „Nooit, hij was steeds zeer cor rect. Hij was een optimist in zaken. Ver dachte had plannen zijn kunstvoorwerpen te verkoopen. Een vertegenwoordiger van den krantenkoning Hearst was bij ver dachte geweest om over aankoop te pra ten. Voorts deelt deskundige nog mee, dat de koffiezaak in 1931 nog een winst van 3000.had opgeleverd. Mr. A. Sternheim, advicaat en accoun tant wordt vervolgens gehoord. Getuige is de accoui tant van Goudstikker. Ge tuige geeft inlichtingen over de financieele verhouding tusschen Onnes en Goudstik ker. Het karieel was gerestaureerd door Onnes en Goudstikker samen. Begin 1932 zocht verdachte een groot crediet, dat hij via Goudstikker poogde te vinden. Onnes had 80 000 noodig „om rustig te kunnen blijven wonen." Over dit crediet is langdurig onderhandeld. Onnes had Goudstikker gevraagd voor dit be drag bnrg te blijven. Dit werd echter ge weigerd. In Februari 1932 "had verdachte een voorschot gevraagd op de 12.000 „sala ris", die Goudstikker ieder jaar op 1 Maart moest betalen. Goudstikker had toen 3000 vooruit gegeven. Vesndachte: dat was geen gegld om van te leven, doch voor een handels-transactie. Hoewel ik schatrijk was liep ik vast, wan neer ik me geen contanten kon verschaf fen. Van „vastloopen", zoodat ik me zor gen moest maken, is geen sprake, dat hoeft iemand, die zes ton aan kunstwerken bezit niet te doen. Pres.: U-had er groot belang bij, dat de kunstwerken verkocht werden Zoo is deze inbraak eigenlijk een geforceerde verkoop, die zeer voordeelig voor u was. Wanneer u op de gewone wijze een kunstvoorwerp verkocht moest u de helft van de winst aan Goudstikker geven. Nu kreeg u de heele "erzekeringssom zelf. Verd. Onnes (opgewonden): Maar ik heb nooit gezegd, dat de inbraak me geen voor deel opleverde. Maar daarvoor begaat men toch geen misdrijf, daarvoor offert men zijn leven toch niet. Ik ben voor verliezen niet bang. In oorlogstijd heb ik drie mil- lioen voor Nederland opgeofferd. Dat kan ik bewijzen. Maar een misdaad doet men niet voor geld. Ik heb u gisteren al ge zegd: als een erftante van me sterft kan ik het aangenaam vinden, maar dan heb ik toch geen moord begaan! President: U moet u niet zoo opwinden. Ik behandel alle punten objectief en zoo stel ik objectief vast, dat de inbraak u voordeel opleverde. De president zet het verhoor voort: De verzekering heeft 10.000 betaald voor de gebroken beeldjes en daarvan heeft Goud stikker niets gehad. Was hij daar niet een beetje boos om? Getuige: Ja, hy vond het niet aangenaam. Nadat nog enkele getuigen zijn gehoord over de financieele situaties van verdachte wordt de zitting geschorst tot twee uur. HAAGSCHE RECHTBANK. Oplichting van veilingen. Drie jongemannen, M. M., L. van W. en. S. A. W., stonden terecht wegens valsch- heid in geschrifte en oplichting. Laatstgenoemde heeft de beide medever dachten aangezet tot het vervalschen van bonnen, welke door veilingmeesters voor ontvangst van ledige kisten waren afge- teekend, waardoor hun door den kassier belangrijke hoogere bedragen dan ver schuldigd waren, werden uitbetaald. Op deze wijze waren zij op de veilin gen te Barendrecht, Zwijndrecht, Stomp- wij k, Naaldwijk, Veur en Schipluiden te werk gegaan. Voor de feiten in de twee eerstgenoemde plaatsen gepleegd, waren twee der verdachten reeds door de Rot- terdamsche rechtbank gestraft. Het drietal legde een volledige bekente nis af. De chauffeur S. A. W., die wegens uitlokking en heling terecht stond, had hun dit middel aan de hand gedaan om aan geld te komen. Het O. M. waargenomen door jhr. mr. van Asch van Wijck, zeide, dat de veilingen door de handelingen van verdachten voor groote bedragen zijn benadeeld. Een bon afgegeven te Stompwijk waarop drie kisten waren vermeld, werd veranderd in een bon voor 331 kisten, zoodat de kassier een bedrag van 99.30 uitbetaaled. Insge lijks waren de veilingen te Naaldwijk en Schipluiden voor resp. 93 en 67 opge licht. Verdachten hebben alles verdeeld en verdienen dan ook een gelijke straf. Met het oog op een gunstig reclasseeringsrap- port vorderde de Officier tegen ieder der verdachten een jaar gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De rechtbank zal 19 November uitspraak doen. Wie de stevige, flinke badhanddoek en de twee theedoeken gratis wil ontvangen, moet hiervan thansdirect werk maken. Voor 8 uitknipsels „Radion ...'n ttop-prestatie", ont vangt U een sterke badhanddoek en voor 5 dezer „top-prestaties" 2 flinke theedoeken, j Inzenden aan Lever's Zeep Mij.N.v., j Afd. Spec. Cadeaux, Vlaardingen; maar denk er om alleen uitknipsels „top-prestatie" en beslist geen andere. Is in Uw woonplaats een Sunlight Geschenkendepot of een tijdelijk inwisseladres, dan kunt U de artikelen aldaar persoonlijk afhalen. Zorg, dat U van alle extra voor delen van Radion profiteert! Uw was. met Radion gewassen, zal witter worden dan ooit, want het zuurstofhoudende Radion sop dringt door het gehele weefsel heen en verwijdert alle vuil. Haal nu wat Radion in huis, want 21 November is de laatste dag van deze speciale Radion aanbieding.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7