DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE HAND VAN MOSKOU IN SPANJE Gruwelen volgens een tevoren beraamd plan. Overal dezelfde methode. VOORNAAMSTE NIEUWS 28ste Jaargang DONDERDAG 5 NOVEMBER 1936 No. 8565 DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leideo 19 cent pei week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Salarissen van „bonzen" Er is slechts korten tijd geleden ver schenen een brochure „De N.S.B.-leiding ontmaskerd", geschreven door F. W. Wes- sels, oud-gewestelijk propaganda-inspecteur der N.S.B. in Drente en Noord-Overijsel. En nu zijn er vijf drukken van, elk in een oplaag van 10.000 exempkuen. Wij hebben tot op heden in onze courant geen woord over deze brochure vermeld. Geen woord. Waarom niet. Wij plaatsten ons op het standpunt, dat wij eerst wilden afwachten, hoe de N.S.B.- leiding op dit geschrift zou reageeren. Uit dit geschrift mededeelingen doen en dan later weer een eventueele tegenspraak opnemen, scheen ons geen rechtvaardige manier van handelen! Er blijft immers van iets, wat gepubliceerd is, altijd wat hangen! Zelfs al komt er later een afdoende tegenspraak. En a priori de waarheid en de juistheid van wat medegedeeld wordt in genoemde brochure aannemen dat zou, naar onze meening, ook niet te rechtvaardigen zijn. De schrijver ervan heeft de N.S.B. ver laten, en niet in alge'heele pais en vrede. Welnu, niemand neemt, zonder verdere in formaties, als waar en juist aan, wat een in onmin gescheiden man van zijn door hem verlaten vrouw wil vertellen! Wij wachtten dus af. En nu, na eenigen tijd wij hadden het eerder verwacht heeft de heer Mussert in zijn blad een verweer geschreven tegen bedoelde brochure. Een verweer, dat iedereen zal 't toegeven niets of weinig weerlegt en niet veel meer is dan een fel schelden op den vroegeren bondgenoot. Met name worden niet tegengesproken de feiten, die de heer Wessels noemt wat betreft de zeer royale salarieering van de voorname functionarissen in de N.S.B. Over die salarissen willen wij vandaag een en ander opmerken. Die salarissen zijn inderdaad hoog. Zelfs als ze met 1 a 2 duizena gulden en meer ver minderd zouden worden,- zouden ze nog heel goed zijn, in verhouding met de sala rissen, welke die functionarissen verdien den in de betrekking, die zij bekleedden, vóórdat zij zich gingen wijdden aan de na- tionaal-socialistische beweging. Maar dat is nog niet zoo héél erg! Als een partij of „beweging" zijn hooge functionarissen aldus wil honoreeren zij moet dat zelf weten. In de N.S.B. is het niet de partij of „beweging", die aldus besluit, maar de leider, die hiervoor geen verant woording aan anderen schuldig is. En ook dit moeten ten slotte de menschen, die lid zijn van die partij of „beweging", zelf maar weten. Als zij 't goed vinden, dat aldus de mede door hen bijeengebrachte gelden wor den besteed, dan hebben anderen er niets mee te maken. Die anderen kunnen de feiten constateeren (als ze er toevallig, zooals hier, achterkomen!); constateeren en er een of meer consequenties uit trek ken. Op een consequentie uit de feiten van hooge salarissen in de N.S.B. willen wij nu even de aandacht richten. En dan merken wij op, dat wij h e t e r g e in die hooge salarissen achten, niet, zoo als wij reeds opmerkten, die hooge salaris sen zélf, maar dat van de zijde der N.S.B. als 't ware dag-in dag-uit wordt geschol den op de hooge salarissen van de.... „bonzen".in de politieke partijen. Gespot wordt, op vaak demagogische wijze, met de toewijding van die „bonzen", welke voor hun werk veel royaler inkomen ontvan gen, dan zoo menigeen hunner volgelingen, die, niet „in de politiek" werkende, voor zijn niet minder kennis en inspanning ver- eischenden geesterarbeid, minder verdient. Gespot wordt dan met het opofferende van het werk dier „bonzen"! En ziet nu tegenover de inkomens dier laatstbedoelde „bonzen" (welke gecontro leerd kunnen worden) de (niet te contro- leeren) inkomens der „bonzen" van de N.S.B. Ziet en vergelijkt. En iedereen, die dat doet, zal de consequentie moeten trek ken, dat het schelden van de N.S.B. spe- De wereld in vogelvlucht Ondanks alle berichten van een groot tegenoffensief der Madrileenen, dringen Franco's troepen voortdurend meer op naar Madrid. Gisteren hebben zij het dorp Getafe, op 13 K.M. afstand van de hoofd stad gelegen, waar zich het Madrileensche vliegveld bevindt, bezet. De voorstad Cara- banchel ligt thans binnen het bereik der nationalistische kanonnen en generaal Varela heeft reeds tegen de journalisten gezegd, dat nog deze week Madrid zal val len. Nu moet men aan dergelijke voorspel lingen niet te veel waarde toekennen; nie mand weet wat er intusschen nog gebeuren kan. Maar dat het einde van de Madrileen sche regeering nabij is, kan veilig voor speld worden. Wij leven weer geheel in den ban van oorlogsrumoer, grensbeschermingen en voorbereidingen voor nieuwe oorlogen. Wat een verschil met eenige jaren terug, toen overal gesproken werd van ontwapening. Dat wil zeggen: men deed het niet. maar het behoorde tot de mode van die dagen om er over te spreken. Tegenwoordig is alles wat de klok slaat: versterking der be wapening. De Fransche minister van defensie, Dala- dier, heeft gisteren aangekondigd, dat hij een crediet van 500 millioen francs zou aanvragen ten behoeve van de vervolma king der defensieve organisatie aan de Fransche grenzen. De fortenlinie zal aan de Noord-grens en aan de Zwitsersche grens worden uitgebreid. Wij zitten tot aan de hals in een pantser van ijzer en staal, alles terwille van den vrede. f Uit Boedapest komt het bericht, dat Mus solini binnenkort een bezoek aan Hongarije zal brengen. ALs het waar is, dan zou dat de eerste buitenlandsche reis van Musso lini zijn sinds de Locarno-conferentie in 1925. WAT ANDERE BLADEN SCH KIJVEN DE ORDEVERSTORING IN DE VERGADERING VAN DE DAGERAAD. De Standaard (ar.) schrijft: „Over hetgeen verleden week Maandag in Utrecht heeft plaats gehad, kan men den ken, zooals men wil, maar in elk geval heeft de Nederiandsche leeuw goed gebruld". Aldus ds. v. Duyl gisteravond in het Con certgebouw te Amsterdam, waar de N.S.B. een protestvergadering hield tegen de Vrij- denkersvereeniging De Dageraad. Nu zal men zich herinneren, wat er ver leden week Maandag in Utrecht gebeurd is. Hoe daar een groep uit Amsterdam gere- quireerde N.S.B.-ers met eieren, tomaten en vuurwerk een vergadering van De Dage raad verstoord heeft en op een zoodanige wijze huisgehouden en tegen het gezag zich verzet heeft, dat een Utrechtsche politie dienaar werd gewond. Dat dominé v. Duyl zich niet meer tot zulk een hoogte kan opwerken om derge lijke uitingen van bruut geweld door kwa jongens, die daartoe opgecommandeerd zijn, af te keuren, pleit niet voor hem. Doch, dat imoet deze dominé zelf weten. Maar dat hij, daarover sprekende, praat van den Nederlandschen leeuw, die „goed gebruld heeft" dat kan er niet mee door. Zeker, gebruld is er. Door kwajongens, die nog niet droog achter hun ooren zijn. Gebruld is er! Op commando. Orders om een tasch of iets dergelijks van een spreker of een bestuurslid weg te nemen zooals wij in Amsterdam beleefd hebben waren er ditmaal blijkbaar niet gegeven door hem of hen, die de jongens opgecommandeerd heeft (hebben). Zeker gebruld is er. Maar ds. v. Duyl mag dat niet vergelijken met het gebrul van den Nederlandschen leeuw. Dat is beleecügendvoor de Neder landschen leeuw, die zich heusch met der gelijke uit een naburig land geïmporteer de praktijken niet zal inlaten. Ds. v. Duyl moet maar liever niet over den Nederlandschen leeuw spreken. Er zijn Nederlanders, die zoozeer vergeten, dat zij Nederlanders zijn, dat de Nederiandsche leeuw zich over hen slechts kan schamen ciaal op de hooge salarissen van de door haar verachte „bonzen" der politieke par tijen op z'n zachtst gezegd heel erg brutaal is. Een bijzondere correspondent van de K. W. P. die nu reeds meer dan drie maanden de troepen van Gene raal Franco volgt, deed ons vanuit het hoofdkwartier op 17 K.M. afstand van Madrid enkele brieven over de roode terreur in Spanje toekomen, waarvan wij thans de eerste aan onze lezers voorleggen. Deze brieven zijn daarom van des te meer belang om dat ze geschreven zijn door een Ka tholiek priester die onder de journa listen een uitstekende reputatie ge niet. Wij laten thans de K. W. P.-cor respondent aan het woord. In de roode dagbladpers wordt iederen dag opnieuw den indruk gewekt, alsof de misdaden, plunderingen, brandstichtingen, moorden en heiligschennissen die door de Marxistische troepen in Spanje bedreven zijn, niets anders beteekenen dan een on middellijke reactie van het volk tegen over de sociale en politieke wantoestanden die er in Spanje bestonden. In allerlei toonaarden wordt getracht om de gruwe len die over Spanje als een vloedgolf zijn uitgestort en die een schande zijn voor onze beschaving, heel verklaarbaar zijn en dat er verschillende redenen zijn aan te halen om deze barbaarschheden te ver ontschuldigen. Maar het onderzoek dat ik heb inge steld op alle fronten die ik bereisd heb, heeft heel andere resultaten opgeleverd. Ik heb een uitgebreide enquête ingesteld in St. Sebastian, Bilbao, Badajoz, Anda- lusië, Avila, Toledo, Saragossa en ik ben tot de bevinding gekomen dat er in alle plaatsen duidelijk viel te constateeren dat de Volksfronters te werk gingen volgens een weloverwogen, goed georganiseerd plan, dat reeds lang tevoren was opge maakt en dat met koelbloedigheid en zonder erbarmen werd ten uitvoer ge bracht. De ontkerstening van de massa was reeds jaren tevoren beraamd; ieder zede lijk begrip en beginsel was kapot gemaakt, de laagste en meest dierlijke instincten waren wakker geroepen en wachtten slechts op een sein om over te gaan tot de meest geraffineerde en satanische gru welen. Overal kon ik constateeren dat gelijk luidende bevelen waren uitgegeven, dat men bij het bedrijven van wreedheden stelselmatig te werk is gegaan en dat men overal handlangers aantrof die dezelfde opleiding in het bedrijven van wreedheden hadden genoten. Het is een feit dat in Andalusië, Asturië en Catalonië streken die ver van elkaar gelegen zijn en die ieder hun eigen volks aard en karakter hebben, dat in al deze streken dezelfde gruweldaden en op de zelfde wijze werden verricht. In de roode pers in Spanje en elders heeft men deze misdaden verheerlijkt en beschouwd als heldendaden, als een triumf der gerechtig heid en als de bevrijding van het heele volk. De eenvoudige soldaten zijn bitter teleurgesteld, hetgeen ze volmondig er kennen, wanneer ze krijgsgevangen zijn gemaakt. Ze dachten dat ze vochten tegen tyrannen, tegen vampiers; zij meenden dat zij een sociale omwenteling en her vorming bewerkten, en ze wisten niet eens dat zij de eigenlijke uitvoerders waren van het plan dat te Moskou werd opgemaakt. Vaak genoeg walgden de leden van de roode militie er van om de gijzelaars, mannen, vrouwen en kinderen te vermoor den, om religieusen te onteeren: zij gaven dikwijls genoeg hun afschuw te kennen wanneer zij priesters moesten folteren of verminken, wanneer zij de heilige vaten moesten ontheiligen, kruisbeelden stuk slaan, kerken in brand steken en de H. Hosties moesten bezoedelen Velen dezer regeeringstroepen hielden niet van dit werk, dat is geen oorlog meer maar ze werden gedwongen om mee te doen; zij moesten meedoen anders kregen ze de kogel. Verschillende soldaten hebben mij dat eerlijk bekend met tranen in de oogen. Maar de F. A. I. (Federatie van Iberische Anarchisten) is meedoogenloos; zij is de absolute meesteres die over alles beslist. De soldaten moesten vaak gehoorzamen aan Russische officieren of andere bolsje wistische leiders. Op de vergadering van de Komintern die op 2 Augustus 1936 te Moskou werd gehouden onder voorzitter schap van Kussinon (notulen pag. 1841) constateert het Comité zelf dat de Volks- j frontregeering een bewind van strijd is. Dit comité mpet de gunstige condities scheppen voor de revolutionaire actie en i de massa-organisaties, waarvoor drie me- thoden noodzakelijk zijn. i 1. Wanorde brengen in het regeerings- apparaat en lamleggen van den Staat door uit het leger, de administratie en het po litiecorps alle roode elementen terug te trekken. 2. Door het stichten van een Roode Mi litie en revolutionaire organisaties die on der leiding van de Communistische partij een Sovjet-bewind moeten vestigen. 3. Ontbinding van de socialistische en andere politieke partijen teneinde de massa op te ruien en mee te krijgen voor den aanval op de burgerlijke staat. In Spanje heeft men dit plan ten uitvoer gebracht in alle streken die in handen wa ren van de Rooden. Azana en Companys zijn gevangen gezet: de anarchistische en revolutionaire organisaties hebben alle macht in handen. De Sovjets deelen de la kens uit, Moskou geeft instructies en de landen waar een Volksfront regeert heb ben deze bevelen uit te voeren. Op alle fronten die ik bezocht heb heeft men Russische officieren en recruten ge vangen genomen, wapens en ammunitie buit gemaakt die door Rusland, Frankrijk en België zijn geleverd (ondanks het non- intërventiepact) En ondanks dat alles zijn de leiders niet voldaan. Alle krachten worden ingespannen om complicaties te veroorzaken, die een in ternationaal conflict in het leven zouden kunnen roepen, waardoor de nederlaag in Spanje gecamoufleerd zou worden, doch waardoor ook heel Europa in vuur en vlam zou komen te staan. Dat zou de zegepraal van de revolutie beteekenen. Van verschillende zijden heeft men ons bevestigd, dat alleen in Barcelona 50.000 vreemdelingen waren neergestre ken, waaruit men brandstichters, moorde naars en sadisten heeft gerecruteerd. Wanneer men hen aan het werk ziet, be seft men dat hun haat tegen den gods dienst hun politieke strijd tegen het ka pitalisme overheerscht. Wanneer men echter ondanks de over stelpende bewijzen die men bezit over de gebeurtenissen in Spanje, toch nog zou moeten constateeren dat er zelfs nog katho lieken gevonden worden die deze misda den door de Marxisten bedreven nog zou den trachten te verklaren, verontschuldi gen en goed te praten, dan ziet het er voor de Kerk droevig uit. Waren de Marokkanen even wreed? In de Marxistisch georiënteerde pers heeft men den indruk trachten te wekken dat de troepen der Nationalisten even goed wreedheden hebben bedreven als de leden der Roode Militie. Gedurende de drie maanden, dat ik nu bijna iederen dag in aanraking kom met de Legioensoldaten, Marokkanen, leden der Spaansche Phalanx, kan ik onder eede verklaren, dat ik nog nooit een geval heb kunnen constateeren als zouden er gruweldaden door hen zijn verricht. Men zal mij direct opwerpen dat ik niet overal ben. Natuurlijk! Maar ik ben toch langs alle fronten geweest, zonder dat iemand tevoren van mijn bezoek verwit tigd werd. Indien er ook door de Nationa listische troepen wreedheden waren be gaan, dan zouden wij daar zeker de ge volgen van hebben kunnen aanschouwen. Misschien kan er zich een enkel op zich zelf staand geval hebben voorgedaan, wat door een of andere Legioensoldaat voor eigen rekening en verantwoording werd verricht, maar van een georganiseerde wraakname is nergens sprake geweest. Maar bovendien onder de Legioensolda ten heerscht een voorbeeldige tucht en hun officieren zijn meestal hoogstaande men schen. Wat de vrijwilligers betreft: deze kunnen als model-katholieke soldaten wor den beschouwd. In hun reglement leest men immers: „Denk er aan dat gij geroe pen zijt om aan Christus de Natie zijner uitverkiezing terug te schenken, die Hem door de anderen was ontrukt. Indien gij u geheel in dtenst stelt van deze verheven zaak, uw leven daarvoor opoffert, prijst gij de Goddelijke Barmhartigheid, die het geweten overstraalt met dat verheven Licht, waardoor de weg van de Martelaren wordt beschenen. Uw heldenmoed, uw aanvaarden van het martelaarschap leidt u tot één ideaal: van God en Vaderland. Indien gij de Godsvrucht tot grondslag van uw offer maakt, indien gij al uw han delingen een bovennatuurlijk karakter geeft, zult gij een dapper soldaat zijn, een verbinding tusschen hemel en aarde. Gij draagt dus in uw hart het vuur van een apostel, en uw handen moeten het werk tuig zijn van de Goddelijke Almacht". Indien de soldaten van het Nationalisti sche leger met een dergelijke geest be zield zijn dan behoeft men van hen geen wreedheden te vreezen. Dit nummer bestaat uit vier bladen. BUITENLAND. De nationalisten bezetten het vliegveld Getafe, 13 K.M. van Madrid. (2de blad). Kardinaal Faulhaber bij Hitier. (2de blad). De Fransche grenzen worden versterkt. (2de blad). Zal Mussolini naar Hongarije reizen? (2de blad). BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft een aanvang ge maakt met de behandeling van het ont- werp-Rijtijdenbesluit. (1ste blad). Tocht van de Koninklijke familie met Hr. Ms. De Ruyter; de aankomst in Den Helder en de terugtocht naar Den Haag. (2de blad). De Koningin heeft zich vanmorgen naar Schevcningcn begeven, om de families der omgekomen visschers, allen afzonder lijk, van haar medeleven te doen blijken, (lste blad). Treffende plechtigheid te Scheveningen DE KONINGIN HOUDT EEN TOE SPRAAK TOT DE NAGELATEN BETREKKINGEN DER OMGEKOMEN VISSCHERS. Het was vanochtend tusschen half 11 en 11 uur voor de Prinses Julianakerk aan den Nieboerweg te Scheveningen een druk aanrijden van auto's. Voorbijgangers vroe gen zich af, wat er aan de hand was en nieuwsgierigen wendden zich tot de kos teres der kerk, die echter van niets af wist. Uitsluitend genoodigden werden tot het kerkgebouw toegelaten en deze ge noodigden, allen nagelaten betrekkingen van de omgekomen Scheveningensche vis schers, waren alleen op de hoogte van den aard der plechtigheid, welke in de kei"k zou plaats hebben. Er hadden zich vrij veel belangstellen den bij den ingang van het kerkgebouw opgesteld, toen men precies 11 uur in de verte een auto zag naderen met den ko ninklijken standaard. De Koningin, be greep men, had behoefte gevoeld, persoon lijk de zwaar getroffenen te troosten. In derdaad bleek Hare Majesteit zich naar het kerkgebouw te begeven. Onze vorstin, die bij den ingang ontvangen werd door de predikanten ds. H. Stolk en ds. J. G. Feenstra, 'werd door de omstanders eer biedig gegroet. Zij begaf zich naar de consistoriekamer, waar haar diep be droefde onderdanen in groote spanning en aandoening wachtten. In verband met de weemoedige omstan digheden had de Koningin gewenscht, dat deze ontvangst zoo eenvoudig mogelijk zou verloopen. Vandaar, dat er ook te voren zoo weinig mogelijk ruchtbaarheid aan ge geven was. Bij haar komst in de kerk was de Ko ningin vergezeld van haar hofdame, freu le Schimmelpenninck van der Oye, en haar adjudant, luitenant ter zee, le klasse jhr. van Holthe. Hare Majesteit begaf zich vervolgens naar de spreekkamer, waar zij iedere fa milie afzonderlijk ontving in het bijzijn van den predikant van het kerkgenoot schap, waartoe de betreffende familie be hoort. De Koningin sprak bijzonder hartelijk, vriendelijk en troostvol. Daarbij vertelde zij met grooten weemoed onder meer, dat zij gisteren op haar vaartocht met de „de Ruyter" langs de wrakken van de beide verongelukte visschersschepen had geva ren. Aan het einde der bezoeken hebben de beide predikanten Hare Majesteit de dank der kerkeraden overgebracht. De Koningin verliet eerst kwart voor één weer het kerkgebouw. De band tusschen oranje en de eenvou dige visschersbevolking, welke toch reeds immer zoo sterk was, is door dit medeleven der vorstin ongetwijfeld nog inniger aan gehaald.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1