UUNDtlüJAlj 5 riUVtlBBEK IS3B DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. II GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR Afwezig waren met kennisgeving de hee- ren Kolff en mr. Kiewiet de Jonge. Bij de ingekomen stukken was o.m. een advies van de afd. Wassenaar van den Bond van Overheidspersoneel om met het oog op de wijziging van den monetairen toestand te trachten de voorgestelde ver laging der salarissen met 5 pet. ongedaan te maken. De voorzitter wees erop, dat een beroep op den Minister in deze geen kans van slagen zal hebben, weshalve hij voorstelt afwijzend op het adres te beschikken. Al dus wordt besloten. „Maatschappelijk Hulpbetoon". Verder was ingekomen een schrijven van den heer Wildt Meijboom, warin hij mededeelde ontslag te nemen als lid van Maatschappelijk Hulpbetoon wijl Burge meester en Wethouders waren afgeweken van de voordracht van dat College ter be noeming van een ambtenaar bij die instel ling. De heer Idenburg vondt de motiveering voor de ontslagname bevreemdend. Hij erkent, dat B. en W. ten deze geen ver antwoording hebben, waar hierover nogal wat stof is opgewaaid, zou hij gaarne wil len weten, waarom het College van B. en W. is afgeweken van de voordracht. De heer Breedvelt komt hiertegen op. Het betreft hier een ondergeschikte be trekking en het gaat niet aan B. en W. hierover ter verantwoording te roepen. De heer van der Stoel begrijpt niet dat de heer Wildt Meijboom om een dergelijke futiliteit is heengegaan. Het is toch be kend, dat B. en W. niet over ijs van één nacht gaan. Hij wil dan ook B. en W. niet pressen tot het geven van inlichtingen, al zou hij toch wel gaarne de redenen ver nemen. De heer Wildt Meijboom acht zich thans verplicht te spreken, om niet den indruk te wekken, dat hij het besluit wat haastig heeft genomen. Hij is van meening, dat, wanneer Maatschappelijk Hulpbetoon met een goed overwogen voordracht komt, het niet aangaat om daarvan zonder goede gronden af te wijken. Hij lag den nadruk op de woorden „zonder goede gronden", omdat het voorafgaand onderzoek naar de sollicitanten niet voldoende is geweest. Slechts telefonisch zijn inlichtingen inge wonnen. Spreker achtte dit onvoldoende en heeft daarop schriftelijk informaties in gewonnen. Daarbij is gebleken, dat de door Maatsch. Hulpbetoon aanbevolen sol licitant een zeer voortreffelijk ambtenaar was en dat zij in alle opzichten beter was dan de benoemde; om die reden' heeft spreker de voordracht zooals die van M. H. luidde, bevorderd. De heer van Moorsel zeet. dat over deze zaak al zeer veel is gesproken. Hij acht het betoog van den heer Wildt Meijboom onlogisch evenals zijn ontslagname. Hij stelt, dat de door hem voorgedragen can- didaat zoo veel beter was, maar heeft naar de anderen geen inlichtingen ingewonnen. Hij kan dus onmogelijk vergelijkingen ma ken. Voorts zou spreker het hoogst on juist achten, wanneer B. en W. verplicht zouden zijn een voordracht van M. H. te volgen. De voorzitter wijst erop, dat B. en W. verantwoording hebben voor de benoe ming. Zij dragen die volkomen. Hij laat in het midden of zij verantwoordingsplicht hebben. Hij wil alleen zeggen, dat B. en W. uit de voortreffelijke candidaten de voorkeur hebben gegeven aan een inge zetene. De discussie hierover wordt ge sloten. Daarna wordt benoemd tot lid van Maat schappelijk Hulpbetoon de heer ir. H. Dresselhuijs, die de benoeming aanneemt. De voorzitter brengt hierna dank aan den heer Wildt Meijboom voor het vele en belangrijke werk, dat hij als lid van de instelling heeft verricht, waarbij de. heer van Moorsel zich aansluit. Aangeboden wordt hierna de begrooting der gemeente over het jaar 1937. In de commissie van onderzoek worden benoemd de heeren Breedveld, Dresselhuys en Hen driks. Ten behoeve van de Chr. H.B.S. te Lei den wordt over 1933 een subsidie toegekend van 593.40 voor 25 leerlingen uit deze gemeente, die de H.B.S. hebben bezocht. Besloten wordt de huur van het perceel Pieter Twentlaan 10 te verlagen met 50. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten tot restitutie van betaalde rente voor de late betaling van koopsommen voor grond aan de N.V. Nieuwbouw XII ten be drage van 225.40. Aan A. A. G. van der Kleij en H. Geels wordt ontheffing verleend van bepalingen der bouwverordening, beiden voor op richting van een meubelmakerswerkplaats. Aan de Eerste Wassenaarsche Houthan del wordt verhuurd een perceel grond na bij de Haven, groot 234 M2. voor den prijs van 117.per jaar. Aan dezelfde firma werd restitutie van landhuur voor een tweetal andere perceelen verleend tot een bedrag van 51.» Besloten wordt verweer te voeren te gen een door W. P. de Vreede te Noordwijk ingestelde vordering tot vergoeding van 268,30 wegens schade door een auto ongeval overkomen. In verband met een door den Minister van Binnenlandsche Zaken tot de ge meentebesturen gerichte circulaire inzake plaatselijke protectie wordt besloten in raadsbesluiten tot verkoop van grond niet meer op te nemen de bepaling dat aan de koopers een reductie van f 0.25 per vierk. meter zal worden verleend, voor het ge val zij bij den bouw der op den grond te stichten huizen alleen Wassenaarsche ar beidskrachten worden tewerkgesteld. Salarissen politiepersoneel. Hierna komt aan de orde een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een ver ordening regelende de salarieering van het politiepersoneel. Zooals bekend heeft de Raad de vaststelling in de zitting van 30 September j.l. aangehouden tot het tijd stip, waarop op monetair gebied meer ze kerheid zou zijn verkregen. Hiervan werd aan den Minister kennis gegeven, echter met het resultaat dat de Minister hier mede niet accoord gaat en bovendien be zwaren heeft tegen een kindertoelage van af het eerste kind, wijl bij het vaststellen der normen reeds rekening was gehouden met kindertoelage in den vorm van 6 pet. verhooging. B. en W. adviseerden de verordening vast te stellen overeenkomstig den wensch van den Minister echter met behoud van kindertoelage vanaf het eerste kind. De heer Hendriks wijst erop, dat nu is gebleken, dat de Minister een definitieve uitspraak wenscht. al is die dan slechts formeel, op den Raad de plicht rust met groote verantwoordelijkheid, de jaarwed den te herzien. In de vorige zitting heeft spreker reeds gezegd, dat hij de voorge stelde salarissen te laag acht, een meening die overeenkwam met die van B. en W. Hij herhaalt nog eens, waarom hij die meening is toegedaan en stelt dan voor eenige wijziging aan te brengen. In de eer ste plaats wil hij den inspecteur een per- soneele toelage van 150.— toekennen, tweedens wil hij de salarissen van hoofd agenten en agenten handhaven en op de basis van de 5 pet. verlaging en in de der de plaats wil hen toegekend zien 6 ver hoogingen van 75 inplaats van 9 van 50.—. Voor een agent die op proef is aange steld. wenscht hij bij vaste aanstelling een aanvangssalaris van 1500.—. Tenslotte •wil hij niet blijven aandringen bij den Mi nister om het abuis met den kindertoeslag te erkennen, en aan de verwachtingen, die gewekt zijn, voldoening te geven, maar den Minister verzoeken alsnog met die verwachtingen rekening te houden. De heer Idenburg acht het wel wensche- lijk dit onderwerp in besloten zitting te behandelen en stelt voor hiertoe over te gaan. Aldus besloten. Na heropening zegt de heer Boender, het te betreuren, dat men in Den Haag geen rekening wil houden met onze wen- schen. Serieus wordt hier alles bekeken. Hij spreekt over die houding afkeuring uit. Wat het voorstel Hendriks aangaat meent hij, dat het zeker zal worden afge wezen, ook staat niet vast, dat de Minister de kindertoelage vanaf het 1ste kipd zal goedkeuren. Echter om nadrukkelijk de houding van den raad te demonstreeren, zal spreker het voorstel Hendriks steunen. Volgend jaar doet de stembus weer uit spraak over de komende regeering. Mis schien is er daarna gelegenheid de salaris sen weer op peil te brengen. De heer Wildt Meijboom heeft in de vo rige zitting handhaving van de oude sala rissen bepleit. Hij acht het daarom het beste zich nu aan fe sluiten bij het voor stel Hendriks. Alleen wil hij niet de ver hoogingen. De kindertoelage wil hij ook gewijzigd zien. De heer Breedveld komt op tegen de critiek van den heer Boender op de Re geering. Hij acht het 't beste ons neer te leggen bij het standpunt van den Minis ter. Mogelijk is ten aanzien van de kin dertoelage nog wel iets te bereiken. Als het voorstel Hendriks wordt aanvaard vreest spreker, dat er een non possumus zal komen. De heer Idenburg is het met den heer Breedveld eens. Alhoewel het voorstel van den Minister niet bevredigt, gelooft hij toch, dat het 't meest tactisch is, dit te volgen. De heer Dresselhuys had gehoopt dat de autoriteiten een beter inzicht zouden hebben gekregen in de Wassenaarsche toe standen. Hij is er voor om het standpunt van den Raad te handhaven. De heer van Bemmelen uit zich in denzelfden geest. Wethouder van Moorsel zou ook geneigd zijn het voorstel Hendriks te volgen, ware het niet, dat er een gevaar in schuilt. Hij meent, dat men moet trachten te berei ken, wat mogelijk is en gelooft dat met eenige kans op succes kan worden bepleit een toeslag vanaf het 1ste kind. De voorzitter wijst erop, dat het voorstel Hendriks geen kans heeft. Hij acht het veiliger dat van B. en W. te aanvaarden. De heer Hendriks begrijpt de houding van B. en W. niet. Zij hebben steeds ver klaard, dat er geen reden is tot verdere verlaging. Hij stelt nogmaals voor de sa larissen van Januari te handhaven. Dit voorstel komt 'in stemming en wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Besloten wordt bij te dragen in het na- deelig saldo op de exploitatie van een per ceel grond, door de bouwvereeniging St. Willibrordus met gemeentevoorschot aan gekocht. Dading met Kerkbestuur. Hierna kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om een dading aan te gaan met het kerkbestuur van de parochie „De Goede Herder" inzake betaling van grond renten. In 1928 werd besloten tot afkoop van grondrechten rustende op diverse per ceelen grond van het Kerkbestuur met bepaling, dat de afkoopsom en rente ad *14288.76 op 5 Mei 1936 moest worden voldaan. Het Kerkbestuur heeft bericht, dat het niet in staat is die som te voldoen. Het vraagt ter regeling een gedeeltelijke vrijstelling voor 3684 M2. over te dragen weg en het restant af te betalen in jaar- lijksche termijnen van 500. B. en W. stellen voor hierop in te gaan als eenig mogelijke uitweg uit de moeilijk heid. De heer Idenburg uit zijn ergernis in de eerste plaats tegenover het college van B. en W. dat in 1930 op ergerlijke wijze is omgesprongen met de rechten der ge meente en in de tweede plaats tegenover het kerkbestuur, dat, wetend dat ruim 14.000.aan de gemeente moest worden betaald, groote schuld heeft aangegaan en de eigendommen zoodanig heeft bezwaard, dat niets te verhalen overblijft. De heer van der Stoel neemt aan, dat B. en W. voor een moeilijke zaak zijn ge plaatst en een uitweg wenschen. Toch acht hij hun voorstel niet acceptabel. Hij wil alsnog het kerkbestuur tot betaling van rente verplichten. De heer Breedveld heeft den indruk ge kregen, dat het kerkbestuur wel wat luchthartig is opgetreden op financieel gebied. Hij weet uit ondervinding dat pre dikanten, pastoors, professoren niet de j beste financiers zijn. Hij betreurt deze j zaak. Hij neemt het standpunt in, dat de j Kerk ook ten opzichte van de overheid volkomen vrij moet zijn. Hij heeft hoop dat de leden der Kerk zullen samenspan- nen om de schuld in korten tijd af te 1 doen. Hij ondersteunt het voorstel van B. en W. De' heer Wildt Meijboom keurt de hou ding van het kerkbestuur af. Het had zich verbonden bij notarieele acte de afkoop som te betalen. En deze" verbintenis had de goedkeuring van de Kerkelijke Overheid I verworven. Hij had verwacht, dat het kerkbestuur de verbintenis loyaal zou zijn I nagekomen en dat de Kerkelijke Overheid j een wakend oog daarop zou hebben ge- I houden. Hij vertrouwt, dat de schuld spoe- dig zal worden afgedaan. Na verdere discussie wordt het voorstel van B. en W. aanvaard, nadat een voor stel van den heer van der Stoel, om als nog rente te vorderen geen steun had ge vonden. Op een verzoek van het Kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente tot afkoop van grond rente van een perceel, tegen betaling van het twintigvoudig bedrag dier grondrente wordt gunstig beschikt. Besloten wordt tot uitleening van 10.000.aan de gemeente Nootdorp als kasgeld. Vastgesteld worden enkele wijzigingen van de begrooting. Besloten wordt tot het aangaan van een overeenkomst met de Haagsche Tramweg Maatschappij ten behoeve van den aanleg van een tegelpad langs de trambaan van den Prinsenweg tot de Backershaegenlaan. De aanlegkosten zijn ook het onderhoud, geheel voor rekening der gemeente. De aanlegkosten bedragen 2900. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten aan den heer P. Elzerman een per ceel bouwterrein te verkoopen groot 1636 vierk. meter tegen den prijs van 8.94 per vierk. meter. Bebossching. Hierna was aan de orde een voorstel om medewerking te verleenen aan een pro vinciaal plan tot bebossching van de dui nen onder deze gemeente. Het ligt in de bedoeling van de provincie ongeveer 50 H.A. bezuiden de Wassenaarsche Slag en 100 H.A. benoorden daarvan te bebos- schen. De kosten worden geschat op ƒ1200 per H.A., waarvan 70 pet. arbeidsloon is. Aangenomen wordt dat het werk 5 jaren zal duren. De provincie zal, als het voor stel van Ged. Staten wordt aangenomen. 50 pet. van de kosten, welke buiten de ar- beidsloonen voor dit werk benoodigd zul len zijn, voor haar rekening nemen, mits deze gemeente de overige 50 pet. zal dra- j gen. Buiten de loonen zal er benodigd zijn 55000.zoodat het aandeel der gemeen te 27.500.zal bedragen of jaarlijks 5500.—. Als voorwaarde stellen B. en W. dat het beboschte terrein zal worden en blijven bestemd als recreatieoord, terwijl de in gezetenen der gemeente Wassenaar van de betaling van eventueel te heffen en treegelden worden vrijgesteld en voorts dat het werk uitsluitend met Wassenaar sche arbeidskrachten zal worden uitge voerd. De heer Idenburg hoopt, dat de kosten zullen worden uitgespaard op andere wer ken. De voorzitter zegt, dat het in de bedoe ling ligt dit werk te laten voorgaan. Na eenige discussie wordt het voorstel aangenomen. Ingesteld wordt een plaatselijke Com missie van Toezicht op het Middelbaar on derwijs, waarin worden benoemd mevrouw H. D. BegeerVon Weiier, mevr. van Rossum du Chattel geb. de Graaf en de heeren prof. dr. P. N. van Eijk, N. H. de Graaf, prof. dr. P. T. I. Kan, mr. A. J. M. van Moorsel en prof. Martin. -Hierna sluiting. GEMEENTERAAD VAN NOORDW1JKERHOUT Aanwezig 12 raadsleden. Afwezig de heer J Padding wgens ziekte. Voorzitter: de Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige zitting worden dooi den secretaris voorgelezen en onveranderd gearresteerd. Een aantal ingekomen stukken, die voor kennisgeving worden aangenomen, passee- ren den hamer. Op de verzoeken van de Vereeniging voor Christelijk Middelbaar Onderwijs te Leiden en van het Bestuur der R. K. Hoogere Bur gerschool om een subsidie van respectieve lijk 32.56 en 80.59 wordt gunstig be schikt, daar de begrootingspost zulks thans toelaat. Naar de voorzitter er aan herinnert, heeft men thans van hoogerhand toegegeven, dat het redelijk is dat ook een noodlijdende ge meente het bfj-zonder middelbaar on derwijs subsidieerd, waar zij tot het bekos tigen van het openbaar middelbaar onder wijs wettelijk verplicht is. Geen groentendistributie. De voorzitter meent in deze vergadering de groentendistributie nog erin te moeten bespreken. Het is al een tijd geleden, dat de Raad tot groentendistributie besloot. Al vorens tot uitvoering van dit besluit over te gaan, hebben B. en W. gemeend in de omgeving een onderzoek te moeten instel len De resultaten van dit onderzoek zijn niet erg bevredigend. Noordwijk distribueert, omzet is gering, vernietiging van groenten komt veel voor. Hillegom: geen distributie. Lisse: idem. Sassenheim distribueert, werkt redelijk, omzet gering. Voorhout: geen distributie. Wateringen: aanvankelijk distributie, werkte onbevredigend, veel groenten moes ten worden vernietigd, distributie werd af geschaft. Onder deze omstandigheden meenen B. en W. dat beter is hier niet met de distri butie te beginnen. Bij acclamatie wordt hiermede accoord gegaan. De gemeenterekening en de rekening van het grondbedrijf over 1935 worden aange boden. Tot lenen der Commissie van onderzoek worden bij eerste stemming benoemd de heeren J. v. d. Berg Veregaal, C. W. v. d. Klauw en J. W. van Parera met respectie velijk 10, 9 en 9 stemmen, terwijl op den heer J. Westrik 4, op den heer L. de Winter 2 en op de heeren J. v. d. Voet en L. M. van Noort ieder één stem werd uitgebracht. De voorzitter merkt op, dat op verzoek van wethouder Warmerdam B en W. het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de perceelen Zilkerduinweg nos. 25, 27, 29, 31 en 33 terugnemen, om dit een volgende vergaderinig nader ter tafel te brengen. De heeren van Parera en J. v. d. Berg Verdegaal wijden enkele beschouwingen aan dit voorstel. De voorzitter zegt, dat, als het voorstel voorloopig wordt teruggenomen, beschou wingen in deze vergadering niet op haar plaats zijn. Bij acclamatie wordt tot aanhouding be sloten. Tot leden der Monumenten-commissie worden benoemd de heeren J. v. d. Berg Vex-degaal, bloembollenkweeker, F. J. J. Kerstens, eerste geneesheer aan het St. Bavogesticht* beiden te Noordwijkerhout en A. A. Kok, architect, secretaris van den Bond Heemschut te Amsterdam. De begrooting van den Schoolartsendienst 1937 wordt goedgekeurd. De salarisregeling der gemeente-werk lieden wordt gewijzigd in dien zin, dat de overwerk-vergoeding voortaan zal worden verleend als tijdelijke toelage, zulks ten ein de moeilijkheden in verband" met de pen sioenswetgeving te voorkomen. Aan de verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der veldwachters, wordt een bepaling toege voegd, luidende als volgt: „De dienstjaren, door capitulanten bij het „Rijk, hetzij bij de Koninklijke Marechaus see, de Politietroepen of bij een ander „wapen doorgebracht, worden niet voor „periodieke verhoogingen in aanmerking „genomen". Aan H.M. de Koningin zal ontheffing wor den gevraagd van de verplichting om een capit'ulantenverordening vast te stellen. Land- en tuinbouwverlof voor kinderen. Vastgesteld wordt een nieuwe verorde ring, aanwijzende het tijdvak van land- en tuinbouwverlof als bedoeld in art. 15 der Leerplichtwet. Voorheen mocht het land- en tuinbouw verlof gedurende twee weken in de maand Juli worden genomen. De praktijk bracht veelvuldig mede, dat dit de eerste 2 weken van Juli werd genomen en dat men er ge makshalve de twee laatste weken van Juli onmiddellijk voor de vacantie ook maar bij nam, al was dit dan niet geoorloofd. Ten einde mede te werken tot opruiming van dezen verkeerden toestand, die aller minst m het belang der kinderen is, wordt bepaald, dat land- en tuinbouw-verlof voortaan uitsluitend zal kunnen worden verleend in de twee volle weken van de maand Juli, die onmiddellijk aansluiten aan de groote of zomervacantie. Aan J. Duivenvoorde Heremenis wordt een perceeltje grond verhuurd voor 25. per jaar. De begrooting, dienst 1936, wordt gewij zigd. De voorzitter merkt op, dat op deze begrootingswijziging een post voorkomt van 100.als gratificatie voor den volon tair ter secretarie Horsthuis. Het is niet de bedoeling dat volontairs ter secretarie een toelage of gratificatie ontvangen. De heer Horsthuis is echter veelvuldig behulpzaam bij de uitvoering van de steunregeling en de distributie van levensmiddelen. Het is billijk hem daarvoor als bewijs van waar deering een bescheiden gratificatie toe te kennen. Bij acclamatie wordt aldus besloten. In de overeenkomst met de provincie Noord-Holland ter zake van waterlevering aan de Zilk worden enkele wijzigingen aan gebracht. Het is namelijk gebleken, dat Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland aan de vergunning voor de provincie Noord-Hol land om buizen in de provinciale wegen te mogen leggen, enkele voorwaarden hebben verbonden, die door de provincie Noord- Holland om principieele reden bezwaarlijk konden worden aanvaard. Om uit deze im passe te geraken, zal de gemeente Noord wijkerhout de eventueele gevolgen, die voor Noord-Holland uit de gewraakte voorwaar den zouden kunnen voortvloeien, voor hare rekening nemen. B. en W. hopen, dat het heele geval de gemeente praktisch niet meer dan 25 per jaar zal kosten. Ook wordt in de overeenkomst de bepa ling opgenomen, dat, mocht te eeniger tijd de gemeente Noordwijkerhout overgaan tot heffing van een waterleidingbelasting wat echter allerminst in de bedoeling ligt de gemeente Amsterdam daarvan prak tisch vrijgesteld zal zijn. Deze bepaling is noodig omdat voor de watervoorziening in de Zilk door het pro vinciaal waterleidingbedrijf van Noord- Holland de toestemming van de gemeente Amsterdam noodig is. Amsterdam, dat te Noordwijkerhout baatbelasting betaalt voor electrieiteit, is van deze belasting zoo ge schrokken, dat het zich in elk geval wil vrijwaren tegen een waterleidingbelasting. Rondvraag. Bij de rondvraag vraagt de heer v. d. Voet of de gemeente-werklieden op Zater dagmiddag geen vrij kunnen krijgen. De voorzitter zegt, dat dit geen aange legenheid is om bij de rondvraag te behan delen. Intusschen wil hij wel opmerken, dat de Zaterdagmiddag moet worden gewerkt om te zorgen dat 's Zondags in de gemeente de boel er helder uitziet. De heer van der Voet meent dat de Zater dagmiddag als vrij middag zoo mogelijk dient te worden bevorderd. In andere be drijven heeft men ook de vrije Zaterdag middag. De voorzitter merkt op, dat de gemeente werklieden de arbeiders in het vrije bedrijf over het algemeen een stuk voor zijn. Spre ker betwijfelt of het verzoek om den vrijen Zaterdagmiddag van het gemeentepersoneel is uitgegaan. De heer v. d. Voet bevestigt, dat hem een verzoek om den vrijen Zaterdagmiddag te bevorderen vanwege de gemeente-werk lieden niet heeft bereikt. De voorzitter geeft den heer v. d. Voet in overweging om te zijner tijd een voor stel in den Raad in te dienen. De zaak lean dan worden bekeken zoowel van haar prin cipieele als van haar praktisch zijde. De heer v. d. Klauw zou het beter vin den, als B. en W. aan deze aangelegenheid hun aandacht eens schonken. De voorzitter zal dit overwegen. De heer L. de Winter klaagt over de wijze, waarop de vuilnisman zijn taak vervult, met name over de manier waarop hij den afval op zijn wagen opstapelt tengevolge waar van ongewenschte ingrediënten over den weg slingeren. De vuilnisman zal aan zijn contracteeren- de verplichtingen worden herinnerd. Verder maakt de heer de Winter zijn be klag over de wijze waarop aan den Zilker duinweg in de Zilk de beerputten worden geledigd of liever niet geledigd worden. Spreker vraagt of hier voor de gemeente geen taak is weggelegd met name of de* gemeente de beerputten kan doen ledigen. De voorzitter zegt, dat dit wel kan, doch dan zal een belasting-verordening moeten worden gemaakt, die de restitutie regelt. De vraag is of dit in dezen tijd de meest ge- wenschte oplossing is. Vervolgens wordt de openbare vergade ring gesloten. WILT U IETS WETEN? Vraag: Ik heb een vaatje boter van de fabriek, doch deze (de boter) is te sterk ge worden. Wat hiertegen te doen? Antwoord: Meestal helpt het door de boter verschillende keeren met schoon koud water uit te kneden. Wanneer de boter erg sterk is, is er niet veel aan te doen. Voor bakken en braden kan ze misschien nog gebruikt worden. Vraag: Hoe verwijdert men een bloed vlek uit zijde? Antwoord: Tracht de vlek te verwij deren met lauw warm pekelwater. Ook kan men een dikke taaie pap maken van wat tarwestijfsel en water en die vrij dik op de vlek leggen. Laat de pap drogen en klop ze af. De bewerking zoo noodig eenige malen herhalen. Vraag: Hoe verwijdert men een boter vlek uit een velours stoelzitting? Antwoord: Tracht de vlek te verwij deren met wat benzine of tetra of verwarm de witte terpentijn. Vraag: Hoe kan men een wieg van pitriet schoonmaken? Antwoord: Borstel de wieg eerst flink uit. Behandel de wieg daarna met sterke pekel en spoel ze met schoon water na. Vraag: Hoe verwijdert men bloedvlek ken uit een lichtblauwe zijde japon? Antwoord: Zie bovengenoemde mid delen. Vra ag: Hoe kan men zwarte glacé hand schoenen die met bruine plekken zijn uit geslagen weer zwart maken? Antwoord: Wrijf de plekken in met een weinig zwarte schoen-crême en wrijf de handschoenen daarna stevig uit zoodat ze niet afgeven. Behandel de plekken met een weinig witte schoen-crême na om even tueel afgeven te voorkomen. Vraag: Hoe kan men bakkerstorren verdelgen? Antwoord: Strooi een dun laagje van een mengsel bestaande uit gelijke deelen tarwemeel en kiezelfluorbarium of kiezel- fluornatrium. Dit product is voor deze die ren sterk* vergiftig, voor den mensch tame lijk ongevaarlijk (niet. bij levensmiddelen bewaren). Genoemd product is verkrijg baar bij eiken drogist. N+ET-N-A-A-S-T-E-bK-A-A-R Uiterst hinderlijk en vol ge varen is het, wanneer meer dan twee fietsers naast elkaar rijden. (Op smalle wegen en paden is zelfs twee nog te veel!)

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11