No. 8564 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang WOENSDAG 4 NOVEMBER 1936 S)e Êcki&eheSoii/fccmt Of ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toormtbetalmg: Voor Leiden 19 cent pei week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Hulde aan de regeering Nederland móet zijn vrijheid behouden. En de regeering moet voor die vrijheid op de bres staan! Een elementaire eisch van die vrijheid is, dat niet een groep in de bevolking zich een macht kan toeëigenen, waarop alleen het Gezag recht heeft, de macht, om b.v. openbare vergaderingen te verstoren. Wij maken daarom op deze plaats met waardeering en dankbaarheid melding van de volgende mededeeling van den re- geerin gsp ersdi enst De Regeeringspersdienst meldt: In verband met het feit, dat de laatste weken eenige malen geoorloofde openbare vergaderingen met voorbedachten rade zijn gestoord, wordt het volgende ter al- gemeene kennis gebracht. Het opzettelijk storen van een geoor loofde openbare vergadering door het ver wekken van wanorde of het maken van gedruisch is een misdrijf." Het wordt ingevolge art. 144 van het wetboek van strafrecht gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste 'twee we ken of een geldboete van ten hoogste 60.In aanverwante gevallen kunnen bovendien nog aanzienlijk zwaardere straffen worden opgelegd. De Regeering acht stori.n* gen, als hebben plaats gehad, ontoelaatbaar. Zij heeft de betrokken organen van justi tie en politie opdracht ver leend in eventueel nog vol gende gevallen met de groot ste gestrengheid, op te treden en zich daarbij van alle in aanmerking komende midde len te bedienen. Aldus de mededeeling van den regee ringspersdienst. Wij hopen, dat het niet noodig zal zijn „met de grootste gestrengheid op te tre den". Een dergelijk verstoren van vergade ringen, als hier bedoeld, is geen spontane opwelling van verontwaardiging. In verre weg de meeste gevallen is die verontwaar diging slechts voorwendsel, wat poppen- kasterij, en is d,e eigenlijke drijfveer: po litieke winst te behalen op politieke te genstanders. Dat er een regeering is, die zich tegen dién vorm van..,, „democratie", tegen dien uitwas van partij-politiek krachtig keert wy herhalen 't: wij zijn er dank baar voor! Geen devaluatie De zeereerw. pater Hendrichs S.J. deelt in zijn „Canisiusklok" mede, dat hij dit jaar niet meer zelf de op de Conferenties volgende Vervolgcursussen zal geven. Het werk moet hij overdragen aan zijn con frater pater Strick. Dit besluit is genomen „met het oog op de langzamerhand onver antwoordelijke vermoeienissen voor een man van 75 jaar", aldus schrijft pater Hen dricks, die nu echter de „praatavonden" en „recollecties" voor zijn rekening zal nemen. Pater Hendrichs schrijft boven het ar tikeltje, waarin hy dit mededeelt: Devalu atie. Hij zou gedevalueerd zijn.... „Ze dachten erover mij te devalueeren en ze hebben het heusch gedaan en ik kan het niet veranderen. Wij plaatsen hier boven deze mededee ling: niet gedevalueerd. Niet gedevalu eerd is het werk van pater Hendrichs; het is niet in waarde gedaald. Alleen een te groote bescheidenheid kan - die gedachte suggereeren. Het is veranderd in aard, in beteekenis, in effect, en noem nog meer op. N i e t in waarde. Zoolang het werk 'vari pater Hendrichs het werk van pater Hendrichs blijft, devalueert het niet. De Bisschoppen en de politiek In het Apologetisch maandschrift „Het Schild" komt de hoofdredacteur Prof. J. P. Verhaar, naar aanleiding van een gestelde vraag, nog eens terug op de kwestie van de bisschoppelijke leiding en de houding, welke een katholiek ten opzichte van die leiding behoort aan te nemen. Prof. Ver haar schrijft het volgende: De bisschoppen hebben ons inderdaad lei ding te geven niet alleen in zuiver-reügieuse vragen en praktijken, maar ook in z.g. ge mengde vraagstukken, dus ook in sociale, economische, paedagogische en politieke vragen, enz., in zooverre ook deze vragen gedragen worden door religieus e en ethi sche richtlijnen. En gelukkig wij kunnen God er niet dankbaar genoeg voor wezen dat en de Paus en onze bisschoppen dat voortdurend doen. Wanneer ik echter schreef, dat de bisschoppen zich niet met politieke vraag stukken bemoeien, dan bedoelde ik daar mede: zuiver-poütieke vragen, zooals de valuatie, woningwet, crisiswetten, enz., die derhalve geen zedelijke of reügieuse be langen raken. Maar wel kunnen de bis schoppen waarschuwen en veroordeelen aüerlei politieke partijen, die een gevaar zijn voor het geestelijk belang der geloo- vigen of der kerk (zooals communisten, socialisten, liberalen, nationaal-socialisten) en ook de kathöüéke eenheid bevorderen, gelijk ze dan ook herhaaldelijk gedaan heb ben. Dat is niet: een zich bemoeien met politiek, maar een bewaken en bevorderen van het geestelijk welzijn der kerk. Met u ben ik het volkomen eens en het kan niet genoeg in het openbaar gezegd en ge schreven worden dat de katholieken den zwaren pHcht hebben, om hun bisschop pen onvoorwaardelijk te volgen in de lei ding die zij geven, ook in gemengde vraag stukken, omwille van liet belang der Kerk. Reeds vanaf de apostolische tijden heeft het grondprinciep gegolden: wie luisteren naar hun bisschoppen, zijn waarlijk katholiek; wie dat niet doen, zijn opstandig en stellen zich buiten de Kerk; en de ervaring leert, dat het hun meestal zeer slecht vergaat: gewoonüjk eindigt een dergelijke opstan digheid met afgeheele afval. Ik hoop, dat u door deze duidelijke taal voldoende begre pen zult hebben, dat ik uw standpunt vol komen deel. De wereld in vogelvlucht Wanneer wij vandaag een blik werpen op de wereld, die onverstoorbaar blijft voortdraaien, dan zien wij verscheidene belangrijke gebeurtenissen. In Spanje zien wij een wriemelende mie renhoop in de omgeving van Madrid. Uit het Noorden rukt een gedeelte van het leger der „witte" mieren naar het Zuiden op. hetgeen men beschouwt, als het sein tot den algemeen en aanval. Tot nu toe heeft dit Noordelijke leger een vrij afwachtende houding aangenomen. De „roode" mieren zitten echter ook niet stil en hebben ten Zuiden van Madrid een nieuw tegenoffensief ontketend en voor zoover wij zien kunnen, is het een verwoe de strijd om het bezit van de hoofdstad. Het zou ons niets verwonderen binnenkort de witte mieren te zien tippelen in de stra ten van Madrid. Er valt evenwel nog weinig te voorspel len. In Weenen bespeuren wij bondskanselier Schuschnigg, te midden van zijn nieuwe regeering. Gisteravond heeft hij zijn kabi net met voortvarendheid gereorganiseerd en de Heimwehr-elementen, die na de ver wijdering van prins Starhemberg nog in het kabinet waren achter gebleven opge ruimd. Men meent, dat thans de weg vrij is, voor een verbetering der betrekkingen met Duitschland. In hoeverre dat juist is, zullen wy moeten afwachten. Wenden wij het oog naar Amerika, dan zien wij te Washington president Roosevelt zitten. Hij kan wegens de verlamming in zyn beenen weliswaar geen luchtsprongen maken, maar hij lacht toch met zijn ge- heele gezicht, omdat zyn herkiezing tot pre sident der Ver. Staten verzekerd is. Voor 4 jaar kan hy weer in het Witte Huis blijven zitten. Zijn voornaamste tegenstander Lan- don heeft hem reeds gefeliciteerd, wat zeer sportief is. Maar 't is wel sneu voor al de mooie redevoeringen, die hij heeft afgesto ken. De zee geeft haar slacht offers weer. De Sch. 179 inderdaad voor IJmuiden vergaan. De veertien opvarenden verdronken. Een der lijken aangespoeld. Het wrak van de Sch. 179 is gevonden. Het laatste sprankje hoop, dat de Scheve- ningsche logger misschien toch nog heel laat zou terugkeeren, is gedoofd en de pij nigende onzekerheid heeft nu voor de droe ve werkelijkheid plaats gemaakt. In den loop van den morgen gaven Dins dag de golven een zeemanslijk terug. Het was een der mannen der Sch. 179. Het was de opvarende Taal. Gistermiddag voer de loodsboot uit. 'Vier Scheveningsche visschers gingen mee, om te zien, of nu klaarheid gebracht kon wor den in het mysterie, dat de wateren tot nu toe verborgen: het wrak voor LJmuiden. Nabij het wrak stapten zij van de loods boot over in een jol. In gezelschap van den commissaris van het loodswezen te IJmui den, den heer R. Dobbenga, en een broer van den schipper van de Sch. 179 roeiden zy naar het wrak. Hier vond men een stuk van een krib, dat was geteekend met het cijfer 187. Dit was het oude merk van de Sch. 179, dat nog op verschillende onderdeelen van het vaartuig voorkwam. Het wrak vóór IJmuiden is hiermede vol doende geïdentificeerd. Tóch nog twijfel?. Men meldde gisteravond uit IJmuiden nader aan de „Msb.": Ofschoon daarvan weinig gewag is ge maakt, heeft ook het loodswezen zijn volle medewerking verleend bij de pogingen tot ht identificeeren van het bij de brulboei van IJmuiden gesignaleerde wrak van een klein vaartuig, waarvan de masten gedeel telijk boven water uitsteken. Dezer dagen was reeds met een jol van de kruisende stoomloodsboot een voorloo- pig onderzoek ingesteld, dat evenwel geen opheldering kon verschaffen. Met de stoomloodsboot no. 5, welke gistermorgen van IJmuiden uit ter vervanging van den weekdienst naar zee stoomde, begaven zich een paar broers van den schipper en een broer van den stuurman van den vermisten logger Sch. 179, mede naar buiten, om te probeeren, of zij aan de masten of andere te vinden voorwerpen nog zouden kunnen vaststellen of het wrak identiek is met het vermiste vaartuig. Naar wij vernemen heeft geen der vis schers positief durven verklaren, dat de masten, van welke de fokkemast afgebro ken is, doch de bezaanmast nog vaststond op het wrak aan den logger „Sch. 179" toe- behooren. Een mededeeling, dat dit wel het geval is, moet dan ook als zeer voorbarig worden beschouwd. Uit het onderzoek moet nog gebleken zyn, dat het wrak met den kop om den West ügt. Deskundigen meenen hieruit de gevolgtrekking te mogen maken, dat het schip door den storm overvallen, nog ge tracht heeft van de kust vrij te komen, doch bij de boei door een grondzee voor over is geworpen, waardoor de mast af brak. Het is natuurüjk ook niet uitgesloten, dat de mast door een passeerend schip in de duisternis is afgevaren. De eenige en meest afdoende wijze om werkelijk te con- stateeren met welk schip men te doen heeft, zou volgens deskundigen zijn met een ster ke sleepboot den mast te laten aftrekken, waardoor ook het zeil met het opgeschil derde visohnummer zou boven komen. Een andere oplossing is nog bij kalm weer een duiker te laten afdalen, die iets van het dek of uit de logies kan boven brengen tot her kenning, Doch daarmee dient niet te lang te worden gewacht, omdat elke dag opont houd meer kans op verzanding van het wrak geeft. HET WRAK VAN DE SCH. 68. Zoo spoedig mogelijk zal men trachten den logger te lichten. De duiker Sperling, ded gedoken heeft naar het wrak van de Sch. 68 heeft gecon stateerd, dat de logger met het achterschip in den bodem van de haven is weggezakt. Het schip staat met den voorsteven om hoog, zoódat het mogelijk wordt geacht, zonder wegzuiging van grond, een tros on der het schip aan te brengen. Zoo spoedig mogelyk vermoedelijk, indien het weer dit toelaat, reeds heden De moord in een Leidsche bioscoop Wederom 12 jaar geëischt. In hooger beroep stond terecht de 25-ja- rige meesterknecht M. C. B., uit Leiden, gedetineerd, die door de Haagsche Recht bank is veroordeeld tot vijf jaar gevan genisstraf, wegens doodslag, gepleegd in den avond van 14 April in de hal van een bioscooptheater aan den Stationsweg te Leiden, waar hij de 22-jarige fabrieks arbeidster Johanna Siera uit Zoete r- woude, uit wraak met een broodmes eenige steken in den rug heeft toegebracht, tengevolge waarvan het slachtoffer na kor ten tijd is overleden. De officier van justitie, die tegen B., we gens moord twaalf .jaar gevangenisstraf had geëischt, heeft tegen dit vonnis geap pelleerd. De verdachte, door den president, mr. Lodder, ondervraagd, zeide, dat hij zijn daad in wanhoop verrichtte, daar hij door toedoen van het meisje, met wie hij een ver houding had, was ontslagen. Hij had daar bij echter niet de bedoeling om haar te dooden. De president hield B. voor, dat diens ver klaringen voor de politie afgelegd, er op wezen, dat hij wel degelijk de bedoeüng heeft gehad om het meisje te dooden en dat hij, geen kans ziende om zijn plan om naar Zuid-Afrika te vertrekken ten uitvoer te brengen, aan dat voornemen gevolg heeft gegeven. Er heeft dien avond geen enkele woordenwisseling tusschen verdach te en het meisje plaats gehad, maar deze' is door hem in koelen bloede doodgestoken. Er waren thans geen getuigen gedag vaard. Requisitoir. De advocaat-generaal mr. - L. B. J. Ver meulen, betoogde, dat de lezing die B. thans geeft geenszins overeenstemt met zijn vroegere uitlatingen, waaruit blijkt, dat wel degelijk bij verdachte de bedoeling voorzat om het meisje te dooden. Het plan is na kalm beraad met ijzige onverschillig heid uitgevoerd. Volgens zijn eigen verkla ringen was hij van plan het meisje van kant te maken. Ook na zijn vreeselijke daad bewaarde hij een ijzige kalmte en dit alles wijst op opzettelijke levensberooving met voorbedachte rade. De reahtbank heeft in haar vonnis zeer zwaar later wegen den gemoedstoestand waarin verdachte verkeerde. Spreker is het echter met den officier van justitie eens, dat hier sprake is van moord en dat de opgelegde straf geenszins in ver houding staat tot den ernst van het mis drijf. Mitsdien vroeg spr. vernietiging van het vonnis en veroordeeling wegens moord tot twaalf jaar gevangenis straf. Pleidooi. Mr. W. H. Krijgsman, raadsman van E., zeide, dat de rechtbank na een diepgaand onderzoek van alle factoren tot haar con clusie is gekomen. Pleiter besprak uitvoerig de antecedenten van zijn cliënt, die na al de ellende, die hij heeft doorgemaakt naar Zuid-Afrika wilde vertrekken, doch ook daarin werd te leurgesteld. B. is daardoor in een geestes toestand gekomen, die hem in de richting dreef van wraakneming op haar, die hij als oorzaak van zijn ongeluk beschouwde en die hij wel letsel wilde toebrengen, maar niet dooden. Volgens pleiter is hier sprake van mishandeling met doodelijken afloop en hij verzocht de uiterste clementie voor zijn cliënt. Het Hof zal 18November uitspraak doen. zal met behulp van twee drijvende bokken de logger worden gelicht, waarna het schip, als het niet lek is, leeggepompt zal worden. Doordat zich veel netwerk, afkomstig van de vleet, rondom het wrak bevindt, was het werk van Sperüng niet alleen moeilijk, maar ook gevaarlijk, daar het niet uitge sloten was, dat de duiker in het net ver ward raakte. DE SPORTVLIEGERS HEYMANS EN SLUYTERS TE RANGOON. De Nederlandsche sportvliegers Heymans en Sluyters zijn vandaag tot Rangoon ge vorderd. Zij vertrokken om 6.45 uur (pl.t.) uit Calcutta en maakten een tusschenlanding te Akyab. Om 11.25 (pl.t.) zetten zij de tocht voort en landden om 14.40 (pl, t.) te Ran goon. Het weer was goed. Morgen zal de tocht worden voortgezet. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De strijd om Madrid hervat. (2de blad). Het Oostenrijksche kabinet gereorgani seerd. (2de blad). De herkiezing van president Roosevelt verzekerd. (2de blad). BINNENLAND. De Koninklijke familie is hedenmorgen van IJmuiden vertrokken voor een tocht ever zee naar den Helder. (1ste blad). De moord op een fabrieksmeisje in de hal van een bioscoop te Leiden voor het Haagsch Gerechtshof. (1ste blad). Wetsontwerpen zijn ingediend tot goed keuring van het voorgenomen huwelijk van de Prinses en tot naturalisatie van Prins Bernhard. (1ste blad). De „Sch. 179" inderdaad voor IJmuiden gezonken. (1ste blad). Nieuw diphteriegevallen te Blijerheïdé. (Gem. Ber. 3de blad). Zee-reis van de Koninklijke Familie Van IJmuiden naar den Helder Onder enorme belangstelling heeft de Koninklijke Familie zich hedenmorgen in de Noordersluis ingescheept aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter", om daarmede naar den Helder te varen. Reeds vroeg in den morgen was een enorme stroom belangstellenden naar de Noordersluis vertrokken en toen de Ko ninklijke Familie te ruim elf uur aldaar arriveerde, waren er zeker tienduizend menschen aanwezig. Een luid gejuich steeg uit de menigte op, toen de vorstelijke per sonen hun auto verlieten. Prinses Juliana en Prins Bernhard begaven zich eerst naar de Roode Kruis brigade, welke bij de statietrap stond opgesteld. H. K. H. dank te den leider voor deze attentie. De hooge bezoekers werden vervolgens begroet door de commissie van ontvangst, bestaande uit vice-admiraal Bauduin en den commandant van den kruiser, kapt, ter zee Van de Sande Lacoste. Statig re zen de koninklijke en de prinselijke stan daards omhoog toen de Koninklijke Fami lie het dek van den kruiser betrad. Allereerst werd het detachement mari niers, dat onder commando van luit. Nass was opgesteld geïnspecteerd. Steeds weer steeg gejuich uit de menigte op. Men zong het Wilhelmus, waarbij de duizenden schoolkinderen, die in de voorste rijen stonden, den toon aangaven. Slechts met moeite slaagde de marechaussee te paard er in de menigte op een afstand te hou den. Omstreeks half twaalf werden de trossen losgegooid en spoedig kwam er beweging in den oorlogsbodem. Langs de kaden en de oevers van het buitentoeleidingskanaal, bij de Se maphore en zelfs op de pier stond het zwart van de menschen. Van de sluis tot het uiterste puntje van de pier gleed de kruiser als het ware door een haag van menschen, die spontaan uiting gaven aan hun üefde voor het Koninklijk gezin. Er zij nog vermeld, dat even voordat de stoet arriveerde Vice-Admiraal Kruys zich aan boord van den kruiser had begeven. Het gemeentebestuur van Velsen was vertegenwoordigd door burgemeestér M. M. Kwint en de wethouders. Niet alleen op de sluis en langs de ha ven naar ook langs de wegen, welke de stoet volgden, stonden veel belangstellen den.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1