nederl r.k. Volksbond WEEK-END UED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 31 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. li PLAATSELIJKE CENTRALE ARBEIDERSBEWEGING ALLERZIELENMAAND. In de maand, die ons het sterkst in her innering brengt, dat de pracht der natuur gedoemd is tot sterven, richt de H. Kerk onze blikken naar het land, waar men van geen sterven weet, zoowel naar het land der eeuwige gelukzaligheid, als naar den voorhof van dit paradijs, het vagevuur. Wanneer in de loop van het kerkelijk jaar de leden der Kerk misschien te veel ver gaten, dat zij niet alleen staan in hun gees telijk leven, maar door on verbreekbare banden verbonden zijn aan allen, die het Mystieke Lichaam vormen, dan worden onze gedachten nu vooral weer eens ver breed en naar wijder verten gevoerd. Het meest komt echter wel naar voren de devotie voor de zielen in het vagevuur. Het is de maand der doodenherdenking. En dan kennen wij, katholieken, niet dat leege en niets zeggende wereldsche cere monieel, dat dan ook niets meer is dan een doodenherdenking, d.w.z. in het gun stigste geval een vertoeven van de gedach ten in het verleden bij toenmaals geliefde personen. Wij kennen slechts een herden ken, dat tegelijkertijd is een vertoeven bij onze geliefden, die voor ons nog bestaan, al zijn zij door de geheimzinnige sluier der eeuwigheid voor onze oogen niet meer zichtbaar. Onze maand van doodenherdenking is de maand van gebed, offers en boete ten bate van onze afgestorvenen. Het is waar, de herinneringen, die daar door worden opgeroepen, kunnen menige teere snaar nog wel eens al te zeer doen trillen. Maai- onze plicht van gebed wordt daardoor niet uitgeschakeld. Welnu, wij willen dan hier nog eens her inneren aan de mooie onderafdeeling van den Volksbond „St. Barbara"!. Deze onder afdeeling wil deze groote christenplicht door concrete daden 'onderstreepen. Zij laat H. Missen lezen voor de zielerust der overleden leden, bij overlijden zend zij een of meei' bestuursleden naar het sterfhuis om daar te bidden, maar vooral en dit is voor deze maand van belang zij or ganiseert bidstonden op het Kerkhof. De tijd van deze bidstonden is weer aan gebroken. In de Novembermaand wordt iederen Zondag van 1—2 uur gebeden op het R.K. Kerkhof. A.s. Zondag, dus op Al lerheiligendag zullen de oefeningen een aanvang nemen. Des middags om 1 um1 worden deze oefeningen geopend met een korte toespraak, waarna de gemeenschap pelijke gebeden voor de overledenen een aanvang nemen. Wat is dit een mooie instelling in het verband van een R.K. Standsorganisatie, hierdoor vat zij haar taak zoo breed moge lijk op: haar zorg over haar leden uitstrek ken, zelfs, wanneer zij 'in het graf zijn af gedaald. Mogen deze oefeningen in de nu komen de maand zich in minstens even groote be langstelling verheugen als de andere ja ren. Zondag 1 November dus allen om 1 uur op het Kei'khof. We verwijzen naar een advertentie van de Barbara-vereeniging in het nummer van heden. VAN EEN BISSCHOPPELIJK SCHRIJVEN. „Daarom moeten, ook wij al onze krach ten vereenigen tot een vast aaneengesloten „groep, die een krachtig eenheidsfront „vormt tegen de misdadige slagorden, die „vijandig staan tegenover God en het ge- „heele menschelijk geslacht. Dat daartoe „noodig is ook de eenheid te bewaren op „staatkundig gebied, hebben wij u in een „vroeger bisschoppelijk schrijven voorge houden. Een dringend beroep „doen wij op allen, die vereenigd „zijn inde standsorganisaties, „welke hier een machtig terrein vinden „voor de katholieke actie". Wij hebben al zoo veel hoor en spreken over katholieke actie, het bleef iets, dat maar in theorie bestond, nu staan wy in eens voor een barre werkelijkheid. De bis schoppen roepen ons op, nu niet meer tot een praten over de katholieke actie, maar tot de daad en deze is een d iep-ernstigs, daar gevaarlijke vijanden tegen de poorten der Kerk opstormen. Van zelf rijst dan de vraag: zijn onze standsorganisaties reeds klaar voor deze groote taak? Er is al zoo lang gezegd: wan neer de bisschoppen spreken, moeten de leeken klaar staan om hen bij te staan in het vervullen van het hiërarchisch aposto laat. Zij doen een oproep met name tot de standsorganisaties. Van dezen is steeds ge zegd, dat zij welkome hulpkrachten zijn voor de katholieke actie, door beïnvloe ding van het maatschappelijk milieu moe ten zij tot de verbreiding van het Rijk van Christus machtige hulp vorleenen. Welnu, zij worden in het geweer geroe pen tegen de gevaren van moderne godloo chening en nieuw-heidendom. Zijn de standsorganisaties klaar voor deze taak? Bange vraag, omdat men zoo weinig volmondig het antwoord bevesti gend durft geven. Of laten wij eerlijk zeg gen: zij zijn niet klaar. Want voor dit werk moet in onze sociale organisaties een geest 'bestaan, die volop zuiver katholiek is, zon der eenige bijmenging van welke geestes richting ook. En dit karakter van volkomen zich zelf zijn hebben onze organisaties nog niet. Neem eens een proef met welke organi satie gij ook wilt. De leden worden opge roepen tot een feestavond, een enkele op roep is voldoende, tot de laatste plaats is bezet. Een andere oproep: voor een gods dienstige oefening voor de leden. Alle mid delen worden gebruikt om het toch maar niet aan de aandacht te laten ontsnappen. Even groote opkomst? Lezer, laten wij even lachen, hoe droevig het feit ook is. En dan keeren wij weer terug tot dezelfde onverbiddelijke vraag: zijn zij klaar, is de geest katholiek genoeg om vandaar uit heldhaftige apostolaatsgeest te laten stor men over vijandelijke gelederen? Meer nog. Hebben wij niet te veel met getallen willen werken, en is wel voldoende naar de kwaliteit van de leden gekeken. Wij moeten oppassen, alles wat maar eenigszins zweemt naar een niet-zich-zelf zijn wordt gevaarlijk in dezen tijd van con sequent extremisme. Onze naaste omgeving heeft het genoeg bewezen. Zou het woord zuivering niet op de eerste plaats moeten genoemd worden, voordat wij gaan spre ken over uitvoering van de bisschoppelijke wenschen en opdrachten? DE ONTWIKKELINGSAVONDEN. Wij hebben ons winterprogramma aan gekondigd onder den titel: „Ons Offensief in dezen tijd"! een zinspreuk die ons zegt, dat wij onze defensieve of heeft u dat lie ver, onze verdedigende houding moeten la ten varen om over te gaan tot den aanval. De Herderlijke brief van het Nederlandsche Episcopaat heeft ons immers een taak op gelegd, een taak, die wij zoo maar niet zonder meer mogen verwaarloozen! De ge varen die om ons dreigen, nopen ons daar toe. Een krachtig eenheidsfront! dit zij onze leus. Om ons nu volkomen ons zelf te doen zyn, daartoe is in de eerste plaats noodig voorlichting! En waar kan men die beter opdoen dan op de avonden daarvoor georganiseerd door den R.K. Volksbond afd. Leiden. Wij vragen nu de aandacht voor den tweeden avond, welke gehouden wordt op Woensdag 25 November a.s. Deze moet in het brandpunt staan van de algemeene belangstelling, niet alleen om den spreker, maar vooral om het on derwerp, dat dien avond behandeld wordt: „Het Communisme economisch een misluk king, gezien naar Rusland als voorbeeld". Als wij nu nog mededeelen, dat de heer P. J. S. Serrarens, Secretaris van het Inter nationaal Christelijk Vakverbond, voor Lei den geen onbekende, dit interessante on derwerp voor ons zal behandelen, zeggen we niets te veel door te verklaren, dat vao dezen avond veel goeds zal uitgaan. Men zorge er voor, dat de zaal te klein zal blij ken om alle belangstellenden te bevatten! DE JAARFEESTVIERING. Wij deelden reeds mede, dat de R.K. Too- neelvereeniging „Vondel" op Zondag 8 Nov., des avonds te 8 uur in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal voor het voetlicht zal komen met een kluchtig spel, getiteld „Haaien op de Kust". Het muzikale gedeel te van den avond zal verzorgd worden door het Jazz-gezelschap „Tempo", onder leiding van den heer Jean van Zijp. Kaarten voor dien avond kunnen op het Kantoor afge haald worden Dinsdag-, Woensdag- en Donderdagavond 3, 4 en 5 Nov., eiken avond van 79 uur. Men wordt verzocht het bewijs van lidmaatschap mede te bren gen. Voorts vestigen wy er de aandacht op, dat op Zondag 8 November, daags na het feest van den H. Willibrordus, des morgens in alle Leidsche-parochiekerken een H. Mis zal worden opgedragen voor de overlede ne en levende leden van den Ned. R.K. Volksbond, afd. Leiden. Verwacht wordt, dat de Volksbonders allen in eigen Paro chiekerk ter H. Tafel zullen naderen en van het Bijzonder privilegie, aan den Volksbond als eenige sociale organisatie door Paus Leo XIII z.g. verleend, gebruik zullen maken, het verdienen van een volle aflaat op de bekende voorwaarden. WAT BETEEKENT STIMULANS? Het komt nog al eens voor, dat wij in een brochure of bij een lezing, woorden te verwerken krygen, waarvan wij de betee- kenis niet snappen, en hierdoor gaat dan dikwijls veel goeds verloren. Een woord, dat voor velen een struikel blok kan zijn, is het woord: Stimulans, Sti mulatie, Stimuleeren, hetwelk beteekent, aansporen, er toe prikkelen. De stimulans der twee mooie avonden door onze afdeeling van den Volksbond, als begin van afwerking van ons winter- program, is dus een aansporing, een prik kel, om steeds de volgende avonden ook te bezoeken. De stimulans der vergadering van 21 over het communisme, zal zeker de toen October ji., waar Hans Hermans sprak aanwezigen wel dwingen, aansporend en prikkelend te werken bij onze andere bondsbroeders, om de volgende avonden met ons te bezoeken: doen we dit, dan wer ken wij stimuleerend. Deze rubriek zal velen kunnen helpen, wanneer men met de moeilijkheid zit, de beteekenis van een woord te kennen, die soms een heele zin onduidelijk of onbe grijpelijk maakt, laat men er dan om vra gen, het is leerzaam voor u en ook voor andere. Dat nu het woord stimulans gekozen is, het zal u duidelijk zijn, is, omdat de waarde van, en de waardeering voor hetgeen de twee eerste avonden geboden is, zoo sti- muleerend werkt, dat het onmogelijk is, de weggebleven Bondsbroeders, met rust te laten. De stimulans van hetgeen pater dr. v. Rooyen en den heer „Hermans geboden hebben is dus, de drang op te wekken aan het welslagen van ons winterprogram mee te werken, en ook de volgende avonden aanwezig te zijn. Ik hoop, dat de stimulatie van dit artikel tje tot gevolg heeft, dat we tevreden mo gen zijn over de opkomst den volgenden avond, dan zal het verder nog wel stimu- leerend werken op het bestuur, om dezen winter te geven, wat mogelijk is. Hebt ge het begrepen? U zegt, ja! Dan mijn vraag: „U komt -de volgende avon den?" U antwoord: „ja, ja!" Dank dan bij voorbaat. ZEG HET MET BLOEMEN. En om dit te verwezenlijken heeft het Comité, dat belast is met de zorg voor onze werkloozen, gemeend, begin Januari van het volgend jaar een bloemententoonstel ling te organiseeren. Om tot dit doel te ge raken, worden gratis bloembollen beschik baar gesteld, te bekomen op het Kantoor, welke in potten moeten worden gepoot. Zij die van deze gelegenheid willen en kunnen gebruik maken zijn allen wel kom. Hij, die de mooiste exemplaren op de te houden tentoonstelling kan exposee- ren, zal bovendien nog voor zijn moeiten en zorgen worden beloond, wantmooie prijzen worden beschikbaar gesteld! Allen doen natuurlijk mee! Ik zie dan ook reeds, in mijn verbeelding, de groote zaal van het Bondsgebouw in een bloemhof herschapen. Aan u om mijn verbeelding in werkelijk heid te doen veranderen! Zeg het met bloemen....!? DE JAARBOEKEN VAN HET VERBOND. Tot op heden zijn bij het secretariaat de bestelde jaarboeken nog niet ontvangen. Zoodra deze daar worden ontvangen zullen ze aan de aanvragers worden toegezonden. Dus nog even geduld. ALS H. DE GREEVE KOMT....!? op een avond, georganiseerd door de Ver- eeniging Katholiek Leiden, te houden op Zondag 29 November a.s., in de groote Stadszaal te Leiden, dan zijn de Volksbon ders daar natuurlijk ook aanwezig. Door den eerw. spreker zal dien avond gesproken worden over „Christenvervolging". Voor onze werkloozen zal reductie verleend wor den op den toegangsprijs, welke in het be kende berichtenkastje nader zal ^worden bekend gemaakt. Men houde dien avond vrij. STUDIEDAGEN TE VOORHOUT. Het verslagboek van de gehouden Studie dagen op Oud-Hageveld te Voorhout van 22 tot 25 Augustus 1936, is verschenen. Mijn Politiek is het Kruis, onderverdeeld in 10 lessen, is in een boekje samengevat dat 159 bladzijden telt, makkelijk leest en den lezer een duidelijk beeld geeft van het ver handelde, hetgeen zeer actueel is. Wie zich zoo'n verslagboek wil aanschaffen doe het spoedig. Men schrijve even een kaartje aan het Redactie-adres, Verl. Bloemistenlaan 45. ONTWIKKELINGSAVOND VOOR DE WERKLOOZEN. Het Winterseizoen 19361937 heeft zijn Intrede gedaan en daarin zal, evenals in voorgaande jaren, weer een reeks van ont- wikkelings- en ontspanningsavonden voor de werkloozen georganiseerd worden. De eerste wordt gehouden op Dinsdag 10 No vember a.s. des avonds te 8 uur in het Bondsgebouw. Er zal .op dien avond worden medegedeeld wannéér de ontspanningszaal zal worden opengesteld, er zal een film gedraaid worden en de Geestelijk Adviseur, prof. A. Cleophas "zal een woordje spreken op zijn bekende gemoedelijke wijze. We vertrouwen er op, dat het dien avond aan belangstelling niet zal ontbreken. Indien noodig volgen nadere aankondi gingen op het bekend bord! DE WINTER ACTIE. De R.K. Commissie voor Werkloozen doet wederom een beroep op aller liefdadigheid. Dit doet zy in een circulaire, welke is of nog wordt toegezonden, op een wijze die aan duidelijkheid niets te wenschen over Iaat, en waarin de hoop wordt uitgespro ken liefdevolle hulp van zeer veleai te ver wachten. Iedere gave, hoe klein ook, is welkom! In wekelijksche of maandelijk- sche bedragen, die bij hen die dit wenschen aan huis worden afgehaald, kunt u het werk van dit Comité steunen. Dat velen aan deze oproep gevolg mogen geven! BESTUURSRAAD. Woensdag, 4 November, des avonds te 8 uur wordt een Bestuursraadvergadering gehouden waar besproken zal worden het winterprogram voor de nverkloozen. Aller Opkomst dringend gevraagd en gewenscht. VAN DE REDACTIE. De correspondentie deze rubriek betref fende, moet worden gezonden aan het Re dactie-adres: Verl. Bloemistehlaan 45. De eerstvolgende' Rubriek verschijnt 21 No vember a.s. Bijdragen "daarvoor bestemd worden ingewacht uiterlijk Woensdag 13 November. De witste tanden, indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ot. Doos 20 ct. IVOROL „CONTACT". Wanneer men dit woord leest, gaan de gedachten aanstonds uit naar electriciteit en hoogspanning, en nu wij juist dezer da gen in de courant gelezen hebben dat in Leiden de 50.000ste aansluiting bij de Ste delijke Lichtfabrieken tot stand 'kwam, nu gaat ge wellicht denken, dat ik U een en ander over dit feit wil uiteenzetten. Mis hoor! Ik ga trachten uw belangstelling en sympathie op te wekken voor een geeste lijk „contact"; ik wil U bekend maken met een boekje, dat dezen naam draagt en dat U op de hoogte brengt van het Missiewerk van de oudste Orde op Java, n.l. die der Religieusen Ursulinen van de Romeinsche Unie, wier Hollandsch Novi ciaat gevestigd is in Huize „Mariaoord" te Vught bij Den Bosch. Deze zegenrijke In stelling, die ruim 6000 leden telt over de verschillende wereld deelen verspreid, is in onze Noordelijke Provinciën nog veel te weinig bekend. Maar dat diezelfde Orde in onze Overzeesche Bezittingen zulk een uitgebreid Missieveld bewerkt, dat is ook voor de meesten onzer Kath. Stadge- nooten een openbaring. En daarom kom ik U een tijdschrift aanbieden, waarin U in pittige en onderhoudende lectuur veel, heel veel kunt lezen over alles wat de Zus ters Ursulinen daar onder Gods zegen tot stand brengen. Ge zult kennis nemen van een schoon en edel werk n.l. de opvoeding van meer dan 400 weeskinderen, die ge heel voor rekening der Zusters komen, 't Zijn meerendeels arme verlaten stum- perds, die niet meer bezitten dan wat ze aan hebben, terwijl ze dikwijls op nog zoo'n jeugdigen leeftijd reeds zoo pijnlijk moeten missen, wat ons het dierbaarst is op aarde, een eigen huis. Geen wonder, dat menigmaal de vraag rijst: „Waar moe ten de finantiën vandaan komen om ons liefdewerk in stand te houden?"- Want niettegenstaande de inkomsten schrikba rend dalen, blijven de vragen om opname binnenkomen. Wat nu gedaan? Ze eenvou dig afwijzen? Maar dat beteekent dan niet alleen, de kleinen aan een groot lichame-. lijk lijden blootstellen, doch wat erger is, dan gaan voor God verloren kinderzielen, die door Zyn Kostbaar Bloed zijn vrijge kocht. En nu kom ik U vragen, geachte lezer of lezeres, Gij die wellicht zelf kin deren hebt: zoudt Ge niet graag willen medewerken, tot instandhouding van dit schoone werk? En dat kunt ge reeds door het nemen van een abonnement op „Con tact" wat U slechts f 1.per jaar kost, en waarvoor ge dan nog ieder kwartaal een boekje ontvangt, dat zeker met graag te zal worden gelezen. Doch ge krijgt in ruil voor uw kleine bijdrage een gave door God zelf beloofd toen Hij zeide: „Een dronk water in Mijn Naam gegeven, zal zijn loon in eeuwigheid niet missen". Zoudt ge na dit alles nog talmen? Weineen, de mis sieliefde van Kath. Leiden is in de Alma- week immers ondubbelzinnig tot uiting gekomen. Welnu dan, per priefkaart van 2 cent kunt ge U als abonné opgeven aan: Mej. E. Speet, Huize Duinzicht, Oegst- geest en dar. komt het wel in orde. U ontvangt dan tevens nog een proefnum mer gratis ter kennismaking. Al zullen er wel geen 50.000 aansluitingen op „Con tact" te verwachten zijn, toch vertrouw ik, i dat velen aan deze oproep gehoor zullen geven. S. Waarop? Nu, natuurlijk op do verkeersfouten, die de ge achte lezer van deze regelen maakt als hij weet, dat er geen agent in de buurt is. GEMEENTE-ONTVANGER. Veen lijkt mij een idyllisch dorpje. Er gens in het Brabantsch ven of bij de bosschen ik weet dat niet precies maar idyllisch moet het zijn. Want niet de luchten met wolken, dich te bosschen of weilanden met molens ma ken een omgeving idyllisch, maar de gees ten der menschen. Ik heb altijd geloofd, dat de mensch goed is en het idyllisch Veen versterkt mijn illusie. Goede menschen zijn er overal. In ons park aan den Singel zie ik een oud heertje lief spelen met kindertjes-met snotneuzen uit de achterbuurt en een ke- rel-met-zulke-spierballen, die je met een zucht van verlichting langs zeven onbe kende straten tracht mis te loopen, ont moet je in de achtste met een bibberend poesje, verdwaald in het oorlogsrumoer van ons leven, in zijn veilige armen. Er zijn goede menschen. Zoo stel ik mij de leden van den ge meenteraad van Veen stuk voor stuk voor. Op hun kleine plekje van deze vree» selijke wereld, die den menschen zelfs het droge brood onthoudt, zagen zij een Veensche timmerman, als dat poesje bib berend in dit barre leven. Werkloos, koud en hongerig en zoo. Eerlijkheidshalve en opdat u een volledig beeld krijge van mijn oordeel, moet ik zeg gen, dat niet alle timmerlieden mijn gene genheid hebben. Om nog duidelijker te zijn, er zijn er zoo, zoo; er zijn er ook, wien ik een goed hart toedraag. Tegenover den Veen sta ik neutraal. Ik heb zelfs medelijden met hem. Juist zooals de vroedere vaderen van Veen, die den bibberenden timmerman za gen. En zij hielden een gemeenteraads vergaderingetje in de Dorpsstraat, be raadslagend, wat zij voor den timmerman konden doen. En het geschiedde, dat er een echte ge meenteraadsvergadering op volgde, waar op de timmerman benoemd werd tot ge meente-ontvanger. Daarover behoeven al le serieuze, echte, goed-bezoldigde ge meente-ontvangers het hoofd niet te schud den. Want Veen is een noodlijdende ge meente en er waren te dien tijde slechts tien gulden in de Veensche gemeentekas. Meer niet. En toen de regeering zich uit hoofde van het prestige der gemeente-ontvangers te gen deze benoemnig verzette met het ar gument, dat in een gemeente als Veen het ambt van ontvanger met dat van secre taris diende te worden gecombineerd, vond de gemeenteraad deze oplossing, dat de timmerman secretaris werd ook. Toen waren de poppen aan 't dansen. Maar de menschlievendheid gaat ver in Veen. En sindsdien worden in Veen alle stuk ken van den Raad geschreven en getee- kend met timmermanspotlood, zoo'n plat potlood met een ovale punt. En zoo nu en dan vinden de Raadsleden tusschen hun stukken gratis een platte grond van een koeienstal of een kippen hok. Als dank voor bewezen diensten. Maar de regeering accepteert den tim merman niet als gemeente-ontvanger ook nu niet na diens benoeming tot gemeente secretaris. Vanwege het prestige der gemeente-ont vangers. Want ook als er maar 10.in de ge meentekas is, is dat ambt geen sinecure. Dat zullen alle gemeente-ontvangers on derschrijven. Maar er zijn nog goede menschen. En dat is hoopvol. DANIEL. WIE GRAAG IN DE KRANT WIL KOMEN. Wie graag in de krant wil komen Om de roem en om de eer, En zyn conterfeitsel zien wil Als een deftige mijnheer, Met een prachtig hoofdartikel En zijn naam, heel groot en vet, Luist're naar dees ongeschreven, Onontkoombaar strenge wet. Als hij altijd binnenkamers, Stil en rustig heeft geleefd, Met de vreugde, die zijn arbeid En zijn wetenschap hem geeft. Dan verbrande hij zyn boeken. Waar de wetenschap in staat En hij leze van Lord Lister En zijn trouwe kameraad. Hij vermijde alle kunsten. Want daar vordert hy niet mee. En hij sluit' met zeven sloten 't Deurtje van zijn atelier. Want het sahild'ren of boetseer en Levert hem geen daaglijksch brood. En hij luis'tre naar de schreeuwers Met de handen in de schoot. Als hy geld heeft en veel rijkdom En een massa vrijen tijd, Hij zij nimmer dan menschlievend En vermijd' milddadigheid. Daarmee zal hij nooit bereiken, Dat zijn naam klinkt in het land, Hoogstens staan er, als hij dood gaat, Twee, drie regels in de krant. Maar wanneer hij bij zijn leven Groot wil zijn, geroemd, geëerd, Mag hij nooit een kunst'naai wezen Of liefdadig of geleerd. Wil hy dat hij by de menschen d! Allerhoogste roem geniet, Zal hij moeten kiezen tusschen Filmster, bokser of bandiet. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11