St Lidwinagesticht agenda academienieuws laatste berichten VRIJDAG 30 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER ZWAAR BEWOLKT. DE BILT SEINT: Meest matige Zuid-Westelijke tot Zui delijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, aanvankelijk zachter. Hoogste barometerst.: 774.2 te Toulouse. Laagste barometerst.: 732.6 te Janmayen. De depressie bij IJsland trok Noord- Oostwaarts; verder in het Westen naderde een volgende. De hooge drukking heeft zich verder over het vaste land uitgebreid en herstelde zich in het Zuid-Westen op den Oceaan. In Zuid-Frankrijk en Zuid- West-Duitschland heeft de heldere nacht de temperatuur hier en daar tot onder het vriespunt doen dalen. Het is daar windstil en op vele plaatsen mistig, maar in de bovenlucht helder en droog. De Britsche Eilanden kwamen verder onde invloed van de depressie, bij meest matige Zuid wester winden is de lucht bedekt en hier en daar valt motregen, Aan de Noorsche kust waait een Zuid-Westerstorm met re genbuien. Ouk Zweden heeft bij minder wind op vele plaatsen regen en in het Noor den sneeuw. In Oost-Duitschland waait nog een matige Noorder wind onder in vloed van een aftrekkende secundaire, die in Weenen 6- m.m. regen bracht en nu nog daar en in Polen regen brengt. Voorloopig is vast weer met een matigen Zuid-Wester- wind en af en toe eenige regen te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 10.5 gr. C. -W LICHT OP VOOR FIETSERS e. ft. Van Vrijdagnamiddag 5.03 uur tot Zaterdagmorgen 6.26 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Ze; op Zaterdag 31 Oct. DE TROONREDE VAN KONING EDWARD LONDEN, 30 October (A.N.P.). In zijn rede ter gelegenheid van de voortzetting der zittingen van het parlement, verklaarde koning Edward o.a. het volgende: „Voor de eerste maal richt ik thans als souverein het woord tot u. Mijn betrek kingen tot het buitenland blijven van vriendschappelijken aard. Mijn vaste hoop is, dat het Britsch Egyptische bondgenoot schapsverdrag een nieuw tijdperk zal in luiden, waarin de Britsch-Egyptische sa menwerking zal women verstevigd. Het gelukkige resultaat van de Dardanellen- conferentie heeft een mooi voorbeeld ge geven voor de toekomst. Mijn regeering, die vast verknocht blijft aan de beginselen van het Volkenbondspact, heeft reeds haar standpunt medegedeeld ten aanzien van de wijze, waarop de toepassing er van zou kunnen worden verbeterd. De onderhande lingen omtrent een Locarno-pact worden voortgezet. Met ongerustheid volg ik de gebeurte nissen in Spanje. Mijn regeering heeft geen moeite gespaard om de menschlievende po gingen, het lijden van het Spaansche volk te verlichten, aan te moedigen. Door den nood, die het gevolg is van deze onlusten, te verlichten, handelt mijn vloot in over een stemming met hooge tradities. Het is voortdurend de politiek mijner regeering geweest te trachten, den ongelukkigen strijd te localiseeren, en te dien einde heeft zij haar steun gegeven aan het initiatief der Fransche regeering tot het sluiten van een aon-interventie-accoord, en zal zij krach tig medewerken aan de onderhandelingen en aan de toepassing van het accoord. Ik hoop, dat de monetaire maatregelen, öde kort geleden door de Fransche en an dere regeeringen genomen zijn, den weg zullen effenen voor een nieuwe verbetering in het internationaal handelsverkeer. Ik dank u voor de maatregelen, genomen tot handhaving van de eer en de waardig held van de Kroon. De hoognoodige maatregelen tot verbete ring en versterking der defensiemiddelen zijn met kracht voortgezet. Ik verheug mij over de nieuwe opleving in den handel en de vermindering van het aantal werkloozen in het loopende jaar". De rede behandelt vervolgens maatrege len van socialen en binnenlandschen aard. Overeenkomstig het gebruik is deze rede voorgelezen door de Kuninklijke commissie, doch bij de opening van de nieuwe parle- mentszitting zal zij door den koning zelf worden voorgelezen. VIER DOODEN BIJ EEN AUTO-ONGELUK. PARIJS, 30 October (A. N. P.). Bij een auto.-ongeluk op den weg van Marseille naar Aix zijn vier personen om het leven gekomen. Inderdaad 't is een blijde dag voor de gemeente Leiden, zooals onze Burge meester vanmorgen opmerkte. Officieel is vanmorgen geopend het St. Lidwina-gesticht, internaat voor zwak zinnige voogdijkinderen, aan den Zoeter- woudschen Singel, waarbij ook zooals men weet een school voor buitenge woon lager onderwijs. 't Is heerlijk te weten, dat in onze stad bestaat eten inrichting, waar de Zusters van „De Voorzienigheid" de grootste zorg wij den aan een deel der jeugd, dat zoo bui tengewoon groote behoefte heeft aan spe ciale toewijding! 't Is heerlijk, dat te weten. Maar.wij moeten ons niet met die wetenschap tevre den stellen, den gang van zaken verder maar aan anderen overlatend. De Rector van het gesticht, de zeereerw. heer Beune, heeft vanmorgen kort en krachtig aange maand, om het bestuur der Inrichting en de Zusters in hun arbeid te steunen, daadwerkelijk! Vanmorgen om negen uur was er een plechtige H. Mis in de kapel van het ge sticht. De H. Mis werd opgedragen door den hoogeerw. heer Deken A. Homulle, geassisteerd door de zeereerw. heeren rec tor L. Beune en rector A. Kluivers van het St. Cuneragesticht aan de Hoogewoerd. Het altaar en priesterkoor waren smaakvol versierd. Een Zusters-koor voerde de ge wijde gezangen uit. Wij hadden reeds meer in deze kapel een kerkelijke plechtigheid bijgewoond. De sociaal-voelende Zusters met hun mid den in het sociale leven werkenden Rector staan zoo eenigszins mogelijk hun "kapel ook gaarne af voor plechtigheden, welke bezwaarlijk in een parochie-kerk kunnen plaats hebben. Maar weer trof ons de devote sfeer, welke de architecten de heeren v. d. Laan in deze kapel hebben weten te scheppen, 't Is een be- wonderenswaardige praestatie van kerke lijke architectuur. Velen woonden deze plechtigheid bij. De zeereerw. heer pastoor Th. Beukers, voor zitter van regenten van het gesticht, en zijn mede-regenten de heeren R. Hueber, J. Hermans, P. Plouvier, de zeereerw. heer I pastoor G. Klaverweyde, O.S.Cr., de zeer eerw. heeren rectoren R. Reijnen en Th. Westgeest, weleerw. heeren kapelaans der St. Petrusparochie, de inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer J. Baak, afgev. van sociale corporaties te dezer stede, mej. E. Langezaal, namens Maatschappe lijk Hulpbetoon, afgev. der R.K. Raads fractie, de architecten, aannemers, enz. enz. Na de H. Mis was er gelegenheid om de inrichting te bezichtigen, terwijl ie hoogeerw. heer Deken het gebouw inze gende. In allen eenvoud maakt het gebouw een rustigen, een blijden indruk. Ruim, frisch, doelmatig. Lucht en licht in de bree- de gangen en in de echt-prettig gearran geerde localen voor de kinderen. Wij kun nen allen aanraden, zoo mogelijk zelf 'ns deze model-inrichting te gaan bezichtigen. Men zal er verrast door zijn! Om half elf had de officieele opening plaats. Intusschen was het aantal belang stellenden nog zeer in aantal toegenomen. Behalve degenen, die reeds in de kapel aanwezig waren, zagen wij er de Burge meester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, den gemeentesecretaris, mr. dr. C. E. van Strijen, den referendaris van de afd. Onder wijs, den heer Vriend, nog meerdere afgev. van sociale instelilngen, afgev. uit andere gemeenten, o.w. de directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon uit Den Haag, de heer L. Hoejenbos, Katholieke genees- heeren, enz. enz.. Wij kunnen geen aan spraak maken op volledigheid! Het hoofdbestuur van de Congregatie der Zusters was vertegenwoordigd door de Algemeene Overste Maria Magdalena de Paezzi, en den Algem. Directeur rector W. de Jongh, te Amsterdam. De voorzitter van het Bestuur hield een rede, Pastoor Beukers was zoo welwillend ons deze af te staan. De lezing hiervan de rede werd door allen met gespannen aandacht gevolgd zal velen diep over tuigen van het voortreffelijk nut dezer in stelling (waarover wij ook reeds uitvoerig schreven in ons nummer van 22 Juli 1935). Rede pastoor Beukers. Het zal misschien aan sommigen vreemd zijn, dat we dit huis met zooveel plechtig heid willen openen: het geldt toch slechts een eenvoudig internaat. Enkele feiten uit de wordingsgeschiede nis en een kleine toelichting ten opzich te van het speciale doel dezer inrichting zullen het U duidelijk maken. Voor een jg.ar of 10. 12 werd door ons reeds de behoefte gevoeld aan R. K. b u i- tengewoon onderwijs, want meerdere kinderen van de scholen der Voorzienig heid konden het gewoon lager onder wijs niet volgen; en onder hen behoorde ook een tiental voogdijmeisjes, die in het St. Cunera-gesticht aan de Hooge woerd waren opgenomen. En zoo kwamen wij dank zij de wel willende medewerking van onze Gemeen te en van de Prov. Staten tot de stich ting der St. Lidwinaschool voor zwakzin nige kinderen, welke op 1 Oct. 1930 werd ingewijd. Daardoor werd de bijzondere aandacht van de Vereenigingen voor kinderbescher ming en van de Gestichten voor voogdij meisjes op ons huis gevestigd, en van heinde en ver van Heerlen, Weert en Roermond, van Eindhoven en Tilburg, van Nijmegen en Utrecht, van Rotterdam en Den Haag stroomden ons de z.g. „moeilijke" kinderen toe, die men elders weigerde op te nemen, of die den geest in eigen huis bedierven Zoo klom in korten tijd het aantal reeds tot dertig. Dat was de oorzaak van een noodzake lijke inwendige verandering op de Hoo gewoerd: we moesten nu wel een schei ding maken tusschen de normale en de abnormale kinderen. Zoolang dat s c h o o 1-kinderen betrof, bracht dat niet veel moeilijkheden mee, want de „Lidwina-kinderen", zooals zij, voorzichtigheidshalve, in huis genoemd werden, waren bijna den geheelen dag in de St. Lidwinaschool met haar boschrijke tuinen. Moeilijker was het, toen na eenige jaren de noodzakelijkheid gevoeld werd van een splitsing voor de grootere meisjes. Een radicale verandering kon slechts de op lossing zijn en: we besloten een tweede gesticht te bouwen. Het oude Berkzicht waar de school stond had nog een romantisch tuinhuis, en op den lsten Juli 1933 gaf een gunstige beschikking van het Departement van Justitie verlof met eenige kinderen van 15, 16 jaar die idyllische buitenplaats te betrekken, doch onder voorbe houd, dat onverwijld met den bouw van een nieuw huis zou worden begonnen. In December waren de volledige plan nen reeds goedgekeurd en kon het eerste gedeelte worden aanbesteed; en op het feest van Onnoozele kinderen in het jaar 1934 had de inwijding plaats en werd de kapel en het huis toegewijd aan de H. Lidwina en het Doorl. Episcopaat bestem de ons huis tot het eenige huis in Neder land voor R. K. achterlijke voogdij meis jes. We begonnen met 50 kinderen en 16 Zusters. Maar het huis kon nog niet voldoen aan alle eischen: slaapzalen voor de kin deren en voor de Zusters ontbraken nog de ruime zolders waren er tijdelijk voor ingericht er waren nog niet genoeg dag-verblijfzalen, er ontbrak een behoorlijke badinrichting en er was noe geen rectoraat. Niettegenstaande de moeilijke tijdsom standigheden durfde het bestuur. einde Juli 1935, toch tot de aanbesteding van het 2de gedeelte over te gaan, vol vertrouwen op de Voorzienigheid en op de voorbede van St. Lidwina. Het is wel jammer, dat door den bouw van het internaat het s c h o o 1-gebouw in gedrang moest komen; maar zoodra dit tij delijke gebouw in een definitief zal zijn omgezet en dit is ons ideaal! dan zal het geheele plan voltooid zijn. Een kleine uiteenzetting over het spe ciale doel dezer inrichting, lijkt mij niet ondienstig. De opvoeding van zwakzinnige kinderen want het gaat hier om de op voeding moet op heel andere leest ge schoeid worden dar van de normale kin deren: want er zijn bij hen vele gebreken: minder verstandelijke bevaafheid of aan leg met stoornissen in denk- en redeneer vermogen, met zekere lichamelijke afwij kingen in zenuwstelsel of bewegingsorga nen, en dat alles treedt in grootere ge meenschappen. zooals een internaat, heel bijzonder op den voorgrond. Door hun vreemde manieren en domme gezegden maken zij steeds een slecht figuur in de groep; dat geeft hun een sterk min derwaardigheids-gevoel. Zij worden uitgelachen en geplaagd, en om zich dan toch een houding te geven, om dan toch nog op den voorgrond te kunnen treden, toonen zij een groote bru taliteit en trachten ze de anderen te overtreffen in het uithalen van ondeugen de streken. Gewoonlijk zijn ze ook plage rig, twistziek, ongeze«gelijk, en dat werkt fanaal op heel de groep. We hebben het zelf ondervonden op de Hoogewoerd. dat na de splitsing in beide groenen de algemeene geest beter en de onderlinge verhouding prettiger is ge worden: het was een opluchting voor de normalen, zoowel als voor de abnormalen. Het is wel heel opvallend, dat kinderen met gelijke gezindte, gelijke ontwikkeling elkaar steeds zoeken en elkaar ook beter begrijpen, waardoor ook minder conflic ten optreden Zoo zijn bij ons twee zéér laagstaande Mongooltjes, met wie geen ge woon gesprek te voeren is, maar die sa men op de speelplaats heel druk redenee ren, elkaar volkomen schijnen te begrij pen en de grootste pret met elkander heb ben. Ze zouden tusschen normalen vast en zeker worden geplaagd en dan schuw in een hoek gaan zitten of een grooten bru talen mond opzetten. Het is waar, dat zwakzinnige kinderen van nature iets hartelijks, iets dankbaars schijnen te hebben ten opzichte van hun opvoeders; maar hier zijn onze meisjes bo vendien nog v o o g d ij -kinderen: zij zijn dus niet alleen verstandelijk misdeeld, maar er is ook bij velen een min of meer verkeerde aanleg aanwezig, hetzij door afkomst, hetzij door verwaarloozing in de eerste opvoeding. Die allerongelukkigsten schijnen toch van nature het gemis te voelen aan ware ouderlijke liefde, welke de Schepper ook ter wille van de opvoeding heeft willen griffen in de harten der kinderen. Want het zal wel niet toevallig zijn, dat juist die kinderen, die geheel verlaten zijn, tot de meest moeilijke behooren. Dat zich los voelen van alle echte, natuurlijke ban den. waaraan ieder mensch een houvast heeft en zich sterk voelt, maakt bij deze kinderen ontwrichte karakters, zij zijn onevenwichtig, zij nemen zelfs reeds zeer jonge soms een soort van vijandi ge houding aan tegenover de andere men- schen, zij gelooven niet in goede bedoelin gen bij hun opvoeders; en van den an deren kant is er toch weer een geheime kracht, die hen trekt. Vandaar dat zij nu eens overdreven snakken om geliefkoosd te worden en dan weer alles doen om zich vijandig te toonen. En die geheime drang naar ouderliefde komt dan dikwijls uit in vragen als deze: „Zuster, heb ik ook een moeder?; Zuster, waarom komt mijn moeder nooit hier?; Juffrouw, komt u wel eens in Den Haag, en ziet u daar wel eens een juffrouw die op mij lijkt; zou dat mijn moeder zijn?" En wat moet er omgaan in het hart van een kind, dat weet, dat haar moeder dicht bij woont en die jarenlang niets van zich laat hooren; of van een ander, die niet j weet of zy nog een moeder heeft en wan neer dan plotseling voor haar de moeder komt opdagen. Al deze eigenaardigheden doen zien, dat een huis als dit geen gewoon internaat is, en dat er van de Zusters veel gevergd wordt. Met een eindeloos geduld moeten zij telkens weer conflicten weten te voor komen of op te lossen; zij moeten weten af te dalen tot al die verschillende groep jes, ook tot de allerlaagste; zij moeten de j middelen zoeken om de min of meer mis vormde, dikwijls ook nog verstandelijk laagstaande karakters te vormen en te ver beteren; zij moeten een diepen godsdienst zin trachten in te pfenten in de jeugdige harten, opdat zij in hun verder leven daar door kracht zullen vinden in hun oneven wichtigheid en steun in hun verlatenheid en troost in hun misdeeldheid. De ondervinding heeft reeds nu geleerd, dat er in dit opzicht veel te bereiken is, maar dan n*ogen de Vereenigingen van kinderbescherming er zich wel ter dege rekenschap van geven, dat zij bij het zen den van kinderen niet wachten tot deze 13, 14 jaar geworder. zijn, want dan is ge woonlijk de zedelijke opvoeding al reeds voltooid en de persoonlijkheid voor een groot gedeelte reeds gevormd. Na deze korte inleiding roep ik alle aan wezigen het Welkom toe. in het bijzon der en ik verzoek den Hoogeerwaarden Deken het St. Lidwinahuis officieel te wil len in gebruik stellen. Rede Deken Homulle De hoogeerw. heer Deken hield nu een rede, waarin hij begon met erop te wij- zenn, dat alles is gelegen aan Gods zegen, ook in dit huis. Daarom is deze dag be gonnen met een heilige Mis. Een heiliee Mis. ter eere van Koning Christus. Hier in dit huis moge zijn een afstraling van het Rijk van Koning Christus Dit Rijk is een rijk van leven en waar heid. iHer zal worden gegeven het brood voor het lichamelijk leven, maar ook het brood der waarheid, het bovennatuurlijk Brood, dat het eeuwig leven schenkt. Dit Rijk is een rijk van heiligheid en genade. Alles is er hier op gericht, om de kinderen te brengen tot grooter heilig heid, meer vatbaar voor de genade. Dit Rijk is een rijk van gerechtigheid. In dit huis zullen worden gevormd, voor zoover mogelijk en voorzoover het van ons afhangt, rechtvaardige menschen, die leven uit het Geloof. Dit Rijk is een rijk van liefde en vrede. Hier zal worden gepredikt de liefde, doch niet alleen in woorden, doch ook in de daden van de dienende liefde der Zusters. Daardoor zal gekweekt worden liefde voor God en God zal die liefde beantwoorden met Zijne liefde hier in dit huis, waar de kleinen, Zijn bijzondere lievelingen, tot Hem komen. De Deken memoreerend de inwijdings plechtigheid. die zoo juist geschied was, en waarbij de psalm „Miserere mei" werd gebeden, wekte op tot vol vertrouwen op Gods barmhartigheid. Tenslotte bracht de Deken dank aan Be stuur en Rector en Zusters voor hun initiatief en hun zorgen, om dit gesticht tot stand te brengen. En Zijnhoogeerw. wekte allen op, om voort te gaan met hun arbeid in den geest van gehoorzaamheid aan en eerbied voor het geestelijk en we reldlijk gezag. Dan zal het loon, dat God hun schenken zal overvloedig zijn. Verschillende toespraken. Hierna werden door verscheidenen der aanwezigen gelukwenschen aangeboden. De burgemeester sprak namens het gemeentebestuur en noemde dit een blijde dag voor de gemeente, nu deze verrijkt is met een zoo schitterende instelling. Hier komt weer tot uitdrukking, dat particulie ren zeer veel tot stand kunnen brengen, in broederlijke en zusterlijke liefde, wat de overheid niet kan doen. De heer mr. P. v. To or en burg, se cretaris van den Armenraad, zeide, dat wij God dankbaar moeten zijn, omdat Hij hier een toevluchtsoord heeft laten tot stand brengen voor zwakzinnige kinderen, waar deze in eigen sfeer zullen vinden het ge luk en den zegen van den Godsdienst. Mr. B o 1 s i u s bracht over de gelukwen schen van den Voogdijraad. Terwijl elders zooveel goeds wat tot stand is gebracht wordt afgebroken, zijn wij hier zoo geluk kig, aldus spr., een nfeuwe instelling te hebben kunnen opbouwen. Dr. v. Voorthuyzen, Inspecteur B. L. O., betoogde, dat zwakzinnige voogdij kinderen niet behooren in de gewone voog dij-scholen, maar in afzonderlijke scholen, omdat alleen zóó aan hen de gewenschte zorg kan worden besteed. Spr. moest constateeren, dat de school naast het internaat een ietwat jammerlijk figuur maakt, wat het uiterlijke betreft, doch het onderwijs is er voortreffelijk. Spr. bracht onder applaus hulde aan het hoofd der school Zuster Accursia. Dr. E y k e 1 bracht over de gelukwen schen van de paedologische instituten te Nij megen, waar wetenschappelijk wordt be studeerd, wat ook hier in practijk kan wor den gebracht. Hij hield tevens een pleidooi voor gestichtsverpleging boven gezinsver pleging voor zwakzinnige kinderen. De heer Christ, voorzitter van den Kath. Bond ter bevordering van het bui tengewoon lager onderwijs, hield o.m. een pleidooi voor financieele gelijkstelling ook 1 op dit terrein van het onderwijs. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Oct. tot en met Zondag 1 Nov. a.s. waargenomen door de aphoteken: G. F. Reijst, Steenstr. 35, telef. 136, A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. Dra. Murkorten bracht over de ge lukwenschen van het internaat voor zwak zinnige voogdijkinderen te Boxtel, dat be stemd is voor jongens. Rector Beune bracht namens de Zusters dank aan allen, die hebben mede gewerkt om deze Inrichting tot stand te brengen, speciaal aan de regenten en heel bijzonder aan de heer Hueber en beval de Inrichting aan in aller steun. Pastoor Beukers sprak ten slotte een hartelijk dankwoord, waarna een aantal kinderen een uitstekend verzorgd zang nummer uitvoerden en eenige proeven van gymnastische vaardigheid gaven. Hierna werd koffie geserveerd en de mooie plechtigheid was ten einde. Door den Leidschen Bestuurdersbond is aan het College van Burgemeester en Wet houders dezer gemeente het volgend adres verzonden: Geeft beleefd te kennen, het bestuur van den Leidschen Bestuurdersbond: dat een niet onbelangrijk aantal werk loozen, die na 1 October werkloos zijn ge worden, door de intrekking van den huur- toeslag in slechtere positie zijn komen te verkeeren dan de overige werkloozen; dat de regeering, voelende de onbillijk heid van dezen maatregel, voor een aantal gemeenten een aanvullingstoelage heeft vastgesteld, voor hen, die na 1 October werkloos zijn geworden; dat de minister blijkbaar wacht op aan drang uit de overige gemeenten, om tot in voering van deze toelage over te gaan; dat daarom adressant Uw College beleefd doch dringend verzoekt zich tot den Mi nister van Sociale Zaken te richten, met het verzoek ook voor Leiden deze aanvul lingstoelage vast te stellen. LEIDEN. Geslaagd: Voorbereidend Kerkelijk examen de heer D. v. d. Ent Braat, Voorschoten; Propaedeutisch examen Theologie de heeren C. M. M. Ferguson, Den Haag, C. Fortuin, Maassluis; Candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid de heeren E. G. Wesseling, Leiden, P. de Kuijper, Rotterdam, M. F. F. A. de Neree tot Babberich, den Haag, S. H. Kijlstra, den Haag, J. C. W. M. Huysmans, Scheve- ningen, I. Opstelten, Zutphen, F. A. des Tombe, Oegstgeest, mej. J. M. Harry, den Haag, Ph. M. Chr. Buys, den Haag; Doctoraal examen Geneeskunde de da mes J. N. Schmidt, den Haag en K. O. Zwanenburg, den Haag; Doctoraal examen Rechtsgeleerdheid de heer J. C. W. van Dam, Rotterdam; Artsexamen 1ste gedeelte mej. G. J. Hoedemaker, Bergschenhoek, mej. A. C. Thomee, Oegstgeest. Bevorderd tot arts: J. de Boer, Eind hoven, C. A. de Reede, Leiden, mej. O. G. E. Gorter, Leiden. N-l-E-T-N-A-A-S-T-E-bK-A-A-R Uiterst hinderlijk en vol ge varen is het, wanneer meer dan twee fietsers naast elkaar rijden. (Op smalle wegen en paden is lelfs twee nog te veel -#ft> v<&). BEZOEK VAN PRINS BERNHARD AAN DE PHILIPSFABRIEKEN. (Vervolg van 2de blad). Op voorstel van dr. Philips werd namens de hier aanwezige 250 leden van het staf personeel en vertegenwoordigers van de arbeiders een telegram van aanhankelijk heid gezonden aan H. M. de Koningin bri een huidetelegram aan H. K. H. Prinses Juliana gezonden. Dr. Philips drukte daar na tegenover Prins Bernhard aller vreugde uit over de komst van den Prins in Eind hoven, waar hij een indruk heeft kunnen krijgen van de Philipsindustrie. Na her innerd te hebben aan de bezoeken van H. M. de Koningin en Prinses Juliana, besloot dr. Philips met Prins Bernhard veel ge luk toe te wenschen. Prins Bernhard dank te voor de vriendelijke ontvangst, die hem in staat had gesteld een goed beeld van het Philipsbedrijf te krijgen. De Prins ein- WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 9.03 Berlijn 74.20 Parijs 881 2 Brussel 31 17V2 Zwitserland 42.44 Kopenhagen 40 321/2 Stockholm 46 571/2 Oslo 45.40 New York 1.84U/10 Praag 6.54

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2