VRIJDAG 30 OCTOBER 1936 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Opleving in de textielcentra Op zoek naar het wrak van de „Sch. 179" I .'«ViAv: VOORNAAMSTE NIEUWS 28ste Jaargang No. S560 S)e £eki&eli£(3oii/Ya/itt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leideo 19 cent pex week2.50 per kwartaal Bü onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Na de depreciatie van den gulden Werkloosheidscijfers zijn de laatste weken te Tilburg sterk gedaald. DE CONCURRENTIE VAN ITALIë EEN GEVAAR? Het loslaten van den gouden standaard blijkt voor onze textielnijverheid van groo- te beteekenis te zijn. Zoo heeft Twente op belangrijke schaal weer arbeidskrachten in dienst kunnen nemen, terwijl ook in het Tilburgsche textielcentrum een merk bare opleving valt te constateeren. Telkens kan weer een nieuwe daling der werkloosheidscijfers worden vastge steld en het ziet er naar uit, dat dit geen oplevingen van zeer tijdelijken aard zijn, maar alles wijst er op, dat het verschijnsel langzamerhand een meer permanent ka rakter gaat aannemen. De officieele cijfers uit het textielbe drijf te Tilburg gedurende de laatste vijf weken zien er aldus uit: Geheel Gedeeltelijk 23 September 1293 404 30 September 1253 340 7 October 1160 283 14 October 911 135 21 October 680 109 Het totale cijfer van 1697 op 23 Sept. is dus in vier weken gedaald tot 789 ofwel 5314 pet. Tal van fabrieken zijn dan ook, aldus lezen wij in het „Handelsblad", reeds met dubbele ploegen aan het werk en andere, die jaren lang nauwelijks de 30 uren haalden per week, hebben zich verplicht gezien zij- het zonder personeelsuitbrei ding van beteekenis om weer tot de volle 48 uur te gaan. Er zijn fabrikanten, die in deze enkele weken hun productie met vele honderden procenten hebben zien klimmen, zoowel voor de binnenlandsche markt, alsook voor export. Belangrijke orders. Het is voorts opmerkelijk, dat nu ook door bemiddeling van groote Amsterdam- sche grossiers in manufacturen en con fectie. zeer belangrijke orders uit Spanje in Tilburg konden worden geplaatst. Van vele duizenden yards die, naar men van bevoegde zijde verzekerde, zonder munt- correctie positief naar een ander land zou den zijn verhuisd. Er doemt nu echter een uitdrukkelijk gevaar op. n.l. de concurrentie van Italië. Uit rechtstreeksche bron is namelijk bekend geworden, dat men in de gros sierswereld verder een afwachtende hou ding wil aannemen ten aanzien van het doen van bestellingen, teneinde te kunnen beoordeelen of er altemet in Italië met zijn zooeven met 41 pet. gedevalueerde lire niet nog goedkooper zaken zijn te doen dan ten onzent. Weliswaar is de uitvoer van Italië in wollen stoffen en katoenen weefsels in Nederland aan contingent on derworpen en wel verdeeld over tijd perken van drie maanden maar in die hoeveelheid kan telkens wijziging worden gebracht. Ook in den zin van verhooging. Wat zal de groothandelaar doen? De groothandel wacht uiteraard zoo lang mogelijk met het nemen eener be slissing. Blijft de bekendmaking van het nieuwe contingent te lang uit, dan moeten de orders in snel tempo in het binnenland geplaatst worden, met den eisch natuur lijk, dat ze nog sneller moeten worden af geleverd. Gevolg: de fabrieken moeten alle hens aan dek roepen en zelfs twee ploegen gaan aanzetten wat hier alge meen als in wezen een funest systeem wordt geacht en in enkele weken is de drukte gedaan en moeten weer honder den arbeiders de straat op worden ge stuurd. Van den anderen kant staat ook dit vast, dat wanneer de industrie de binnengeko men orders niet „op tijd" naar het verlan gen der opdrachtgevers kan leveren, aan drang tot uitbreiding van het contingent vanzelfsprekend niet uitblijft. In textielkringen te Tilburg maakt men zich inderdaad over dezen toestand eenigs- zins ongerust. Het zal dus zaak zijn, om aan deze on gewisheid te ontkomen, dat spoedig be kend worden de contingenten voor het voorjaar 1937. Een regelmatige gang van zaken in de thans zoo hoopvol weer oplevende textiel nijverheid en ook in den handel, zou daar door zeker bevorderd worden. Ook opleving in andere bedrijven. Maar niet alleen in de textielnijverheid heerscht meer levendigheid ook in an dere bedrijven te Tilburg is de vraag naar meer werkkrachten langzamerhand stij gende en vertoont ook de duur der werk week een opgaande lijn. Dit alles blijkt uit de totaal werkloos heidsstatistiek der laatste weken. Ziehier de cijfers: Geheel Gedeeltelijk 23 September 4160 538 30 September 4118 478 7 October 4025 421 14 October 3781 240 21 October 3428 210 Hetgeen zeggen wil dat in vier weken het totaal cijfer daalde van 4698 tot 3638, oftewel 22 yi pet. En naar men verwacht, zullen deze cij fers aan het eind van deze week, wanneer de nieuwe statistiek wordt opgemaakt, nog weer vrij aanzienlijk gunstiger zijn. De schoenindustrie is niet zoo gunstig als de textiel, maar ook daar is vooruit gang. blijkens het feit, dat in vier weken het werkloosheidscijfer in deze nijverheid met ongeveer 10 pet. daalde en in het al gemeen de werkweek van 32 tot 48 uur toenam. Voorts vertoonen een tendenz van voor uitgang de bedrijven van voedings- en genotmiddelen; ook met ongeveer 10 pet. Alleen de bouwbedrijven, aldus het „Han delsblad", houden nog geen gelijken tred met den algemeen en vooruitgang, die over de gansche linie in het bedrijfsleven te Tilburg heerscht. Voor de Tilburgsche gemeentekas alleen beteekent deze toestand een voordeeltje nu reeds van niet minder dan rond 3000 per week! „Tijd." Vergeefsche reis van de „Breeveertien" Een gure herfstmorgen, een koude, natte wind scheert over het pas zoo onstuimige water van de buitenhaven van IJmuiden, alles veryaagt door den mist, die over het water hangt. Maar toch gaat de „Breeveer tien", 'n dienstboot van de N.V. A. Volker's aannemingsmaatschappij van openbare wer ken, voor dit doel welwillend door deze firma beschikbaar gesteld, naar bui ten om een onderzoek in te stellen naar het wrak, dat nu al eenige dagen voor de haven van IJmuiden drijft. Men zal trach ten de angstige geheimzinnigheid, die dit wrak omhult te ontsluieren. Men hoopt een einde te kunnen maken aan de onzeker heid, die nu al eenige dagen leeft in de har ten van zoovele Scheveningers, wier ver wanten zijn uitgevaren met de „Sch. 179". Is het wrak van de „Sch. 179"? Of is er nog een ander vaartuig dicht bij die haven van IJmuiden verongelukt? Men hoopt hierop spoedig een antwoord te kunnen geven. Aan boord van de „Breeveertien" bevin den zich de heeren J. Seyffert, Rijkshaven meester van IJmuiden, A. van Wijngaarden, directeur van de firma Volker en ook de heer G. Blok, uit Seheveningen, een maga zijnbediende van de firma Frank Vrolijk, de reeder van de „Sch. 179'", die zal onder zoeken of zich aan de wrakstukken verken- ningsteekens bevinden. De heer Blok is met alle onderdeelen van de schepen van de reederij bekend. En licht vindt men iets, dat hem in staat zal stellen ja of neen te zeg gen. De storm is gaan liggen, maar er staat nog een felle bries en de buitenhaven is nog vol deining. Een honderd meter van de Noorderpier stopt de „Breeveertien" even. Daar ligt de „Sch. 68". Een mast, een stuk van een gaf fel, een stag, en daar omheen flarden van de vleet, dat is alles, wat er van de „Sch. 68" te zien is. Wü gaan de haven uit. De zee is verre van kalm en de „Breeveertien" danst rustig op de golven. Nu en dan verdwijnt de kop onder water en komt een golf over het schip. Boven het gestamp van de machine uit, klinkt het eentonig geloei van den misthoorn, die den schepeling den weg naar de veilige haven moet wijzen. Maar geen schip is er te zien. Een logger, die voor ons uit de haven verliet, is spoe dig in den mist verdwenen. Nog slechts en- kele minuten is de „Breeveertien" buiten of om haar heen is niets meer te zien dan de woelige golven, die hooger worden, naar mate we verder op zee komen. Steeds weer boort de „Breeveertien" haar steven in de witte kruinen. Zoo gaan we een half uur lang zeewaarts, springend en dansend over de golven. Ka pitein Heiemig laat de machine stoppen. Vele paren oogen turen over de zee, maar zoover het oog reikt, is er niets te zien Dit is trouwens niet heel ver, want de mist blijft hangen en op een paar honderd meter van ons af vervaagt alles in den nevel. Een logger vaart dicht langs ons, haven- waarts. Slechts even blijft hij zichtbaar. Een tijd lang laat de kapitein de machine stoppen en blijven allen rondkijken, maar noch de brulboei, noch het wrak, dat ge zocht wordt, is te zien. Het is hopeloos werk. Het gèluk moet ons dienen, willen wij succes hebben. Maar het geluk laat ons in den steek. Een half uur lang blijft de „Breeveertien" ronddobberen iii de buurt, waar de brulboei ongeveer moet liggen, maar er iets niets te zien. Jammer voor de moeite, jammer voor den heer Blo en voor allen, die met belang stelling het resultaat van dit onderzoek hebben afgewacht. De onzekerheid blijft voortduren. De ontknoopirig van het drama laat nog op zich wachten De „Breeveertien" keert terug, nu voort gestuwd door de landwaarts loopende zee- en. Het valt niet mée de pieren terug te vin den, Zekerheidshalve wordt er nog even gelood. Wij zijn op zes vaam water. Als dan eindelijk de loodsboot uit den nevel opdoemt, komt ook spoedig de Zuider- pier in zicht, even later de Noorderpier. En dan is "de „Breeveertien" weer binnen, na een vergeefsche reis. HET GESIGNALEERDE WRAK BIJ CASTRICUM. De „Neeltje Jacoba" uitgevaren. In verband met het bericht, dat er zich bij Castricum een wrak in zee bevindt, is de „Neeltje Jacoba" hedenmorgen te kwart voor tien uitgevaren om een onderzoek in te stellen. KERKNIEUWS BENOEMINGEN PATERS MINDERBROEDERS. Het Hoogwaardig Definitorium van de Nederlandsche Provincie der Minderbroe ders heeft benoemd tot Overste van de eerste Missionarissen die binnenkort naar de Missie van Nieuw-Guinea zullen ver trekken, Pater Saturninus van Egmond, tot secretaris van de Provincie, Pater Pru- dentius van Leusden, tot Magister en Lec tor van de Pastoraal-theologie te Maas tricht Pater Diomedes Pernot, tot Vicaris te K a t w ij k a. d. R ij n Pater Josephat Hulshof, tot Gardiaan van het klooster te Nieuwe-Niedorp Pater Lucas Berben uit het klooster te Drachten. Voor de Missie van Nieuw-Guinea wer den bovendien a'ngewezen Paters Nerius Louter, Zeno Moors, Fulco Vugts, Philip- pus Tetteroo en Broeder Sebastianus Ven- drig. PATERS MONTFORTANEN NAAR PORTUGAL. 28 October zijn met de „Sibajak" van de Rotterdamsche Lloyd de E.E. Paters Montfortanen L. Limpens, J. Frissen en J. Menten naar Portugal vertrokken om in de nabijheid van Lissabon een nieuwe residen tie te stichten. CONGREGATIE-FEEST TE SCHIJNDEL. Zuster Maria Theresia benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Ter gelegenheid van het eeuwfeest der Congregatie van de Zusters van O. L. Vr. van Altijddurenden Bijstand te Schijndel is de algemeen Overste Zuster Maria The resia Veltman benoemd tot ridder in de or de van Oranje Nassau. MILITAIRE STAATSGREEP TE BAGDAD? Gebeurt er weer iets in Perzië? CAIRO, 30 October. (A.N.P.) Het ge rucht doet hier de ronde, dat te Bagdad een militaire staatsgreep is ondernomen. Het gerucht schijnt door later ontvangen be richten te worden bevestigd, doch bijzon derheden ontbreken nog. Ambtsaanvaarding prof dr. J J Lijnst Zwikker Inauy... r^le rede over „De wor ding van den ArtsenijSChaft" Hedenmiddag heeft prof. dr. J. J. Lijnst Zwikker, benoemd tot hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit om onderwijs te ge ven in de artsenij-bereidkunde, de phar- maceutische chemie en de vergiftleer, zijn ambt aanvaard met het houden van een inaugureele rede over „d.j Wording van den Artsen ij sch at". In zijn inleiding begon spr. de 300-jari- ge herdenking te memoreeren van het ver schijnen van de eerste pharmacopee in Ne derland, n.l. de Pharmacopoea Amstelre- damensis van Mei 1636, die een eind maak te aan een chaotischen toestand en een heid bracht op het gebied van het voor schrijven en afleveren van geneesmiddelen en waardoor een vaste basis gelegd werd voor een officieelen geneesmiddelschat en de eischen daaraan te stellen. Beschouwt men den artsenijschat in zijn huidigen vorm, dan neemt men een uiterst complex geheel waar van overoude tot zeer mo derne middelen, waaraan alle bescha vingstijdperken en alle volkeren der aarde bijgedragen hebben. Spr. stelde daarop de vraag, op welke wijze men er toe geko men is uit de veelheid der natuurproduc ten en dat tallooze voortbrengeselen der nijverheid, datgene te kiezen, wat voor het herstel der gezondheid van nut kan zijn. Deze vraag werd in het vervolg der rede beantwoord door een uiteenzetting van de verschillende factoren, die tot het verwerven der geneesmiddelen geleid heb ben. In de eerste plaats heeft van oudsher de toevallige ervaring een rol gespeeld, wat tot in dezen tijd van systematisch onder zoek het geval is, wat spr. met voorbeel den illustreerde. Verder hebben vroeger gangbare natuurbeschouwingen, als de Grieksche elementenleer en de astrologie der Renaissance, tot deducties geleid, waardoor belangrijke geneesmiddelen te voorschijn kwamen. De grootste stoot kwam echter van de samenwerking tus- schen de chemische synthese en het phar- macologisch experiment, waardoor correla ties gevonden werden tusschen constitutie en werkzaamheid der stoffen en geheele reeksen voortreffelijke en onmisbare ge neesmiddelen gevonden werden. Spr. wees evenwel op het empirisch karakter, dat ook thans deze wetenschap nog draagt; met ze kerheid is vooraf geen nieüwe stof als geneesmiddel te voorspellen en het onver wachte speelt nog steeds een groote rol bij het vinden van geneemiddelen. Na deze wording besprak spr. in het kort symptomen van verwording van den ge neesmiddelschat, die zich steeds ernstiger doen voelen. De overmatige belangstelling van de industrie voor het geneesmiddel als winstobject en de gebrekkige aanpas sing der merken wet aan het bijzondere karakter, dat geneesmiddelen hebben, de den misstanden ontstaan, die den artsen en apothekers vele lasten en zorgen baren. Spr. wees hierbij op het groote belang van een instelling als het Rijks-Instituut voor Phar- macotherapeutisch onderzoek, dat den practici bijstaat in het beoordeelen van de merites van de duizenden door woordmer- ken gespecialiseerde geneesmiddelen en daardoor de juiste geneesmiddelvoorziening van ons volk bevordert. Spr. eindigde met de gebruikelijke toe spraken. Dit nummer vijf bladen, bestaat uit BUITENLAND. Een tegen-offensief der regeeringstroepen bij Madrid. Een dagorder van Largo Cabal- lero. Verscheidene dorpen zouden weer door de Madralenen heroverd zijn. (2de blad). De gespannen verhouding tusschen Kerk en Staat in Duitschland. (2de blad). Minister Eden over den Spaanschen bur geroorlog. (2de blad). De toestand in Palestina weer normaal. (2de blad). BINNENLAND. Opleving in de textiel-industrie na het loslaten van de gouden standaard. (1ste blad). Bezoek van Prins Bernhard aan Eindho ven. (2de blad). De ongeregeldheden bij het Vlissingsche Crisis-comité voor de rechtbank. (5de blad) Benoemingen Paters Franciscanen. (Kerkn., 1ste blad). Aangenomen wordt, dat de „Sch. 179" In derdaad met man en muis vergaan. (3de blad). Nadere bijzonderheden omtrent het dra ma te Venlo. (Gem. Ber. 3de blad). LEIDEN. Ambtsaanvaarding van prof. dr. J. J. Lijnst Zwikker. (1ste blad). De wereld in vogelvlucht Wij hebben gisteren op deze plaats bij onzen vlucht in hooger sferen rond de wereld gemeld, dat er rookwolkjes vie len waar te nemen in de buurt van Madrid. Wij hadden toen nog geen berichten over het tegen-offensief der regeeringstroepen, maar deze wolkjes waren in werkelijkheid afkomstig van een verwoeden tegen-aanval op de vooruitgeschoven posten van Fran co's leger. Ten Zuiden van Madrid hebben de roode militie-troepen gisteren eenige dorpen, welke door de rechtschen waren bezet, heroverd. Of zij ze hebben kunnen houden, weten wij niet. Een communiqué der nationalisten, dat melding maakt van dezen aanval vanuit Madrid, beweert dat de rooden zijn teruggeslagen en dat ver scheidene tanks van Russischen oor sprong, zegt het communiqué er venijnig bij zijn buit gemaakt. Wat de resultaten van het tegen-offensief zijn, kunnen wij nu nog niet onderscheiden. Wij zijn op onze hoogtevluchten aangewezen om te turen door een verrekijker van telegrammen, waarvan het eene glas wordt gevormd door nationalistische en het andere door regee- ringsberiohten. Deze twee glazen zijn abso luut niet op elkaar ingesteld en geven niet bepaald een zuiver beeld. In Engeland zien wij minister Eden staan in het Lagerhuis; hij zegt, dat Engeland aan de politiek van non-interventie in Spanje zal vasthouden, wijl zij onder de -bestaan de omstandigheden de beste is. Deze poli tiek geniet, aldus de bewindsman, den steun van het Britsche volk, want men is het er algemeen over eens, dat non-inter ventie het eenige middel is, waardoor wij misschien de oorlogsgevaren kunnen beper ken. Zij is als het ware een geïmproviseerd brandscherm. Tenslote zien wij vlak in de buurt een vliegtuig op Croydon dalen. Het is Jim Mollison, de 50 pet. van het vliegende echt paar u weet wel, Jim en Amy die over den Oceaan is gevlogen en al wee: een record heeft gebroken. Wie veegt de scherven van al die gebn ken records eens bij elkaar?

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1