VRIJDAG 3„ OCTOBER 1936 DE LF.IDSCHE COURANT VIJFDE BLAD. - PAG. 17 RECHTZAKEN Crisis-comité bestolen. Zeven inwoners van Vlissingen voor de Rechtbank Het was op 11 Juli 1936 dat te Vlissin gen de eerste arrestaties plaats vonden die het begin vormden van een reeks ge beurtenissen die tot ver buiten Zeeland sterk de aandacht hebben getrokken. Op genoemden datum werden door de Vlissingsche politie vier collectanten van het plaatselijk crisis-comité Vlissingen ge arresteerd, die zich schuldig bleken te heb ben gemaakt aan diefstal van goederen ten nadeele van genoemd comité. Zag het er aanvankelijk naar uit, dat het gebeurde niet veel onl het lijf had, spoedig bleek, dat men een verbijsterende reeks misstanden op het spoor was. Vrijdag 17 Juli volgde een arrestatie van den commies ter secretarie J. P. L., van wien gebleken was, dat hij zich ver schillende goederen eigendom vam het plaatselijk crisis-comité had toegeëigend; voorts had hij zich gelden uit de collecte bussen ter hand doen stellen (hetgeen mo gelijk was, daar hij als secretaris van het crisiscomité fungeerde), terwijl hij ook goederen uit het magazijn van het crisis comité aan niet-ingezetenen van de stad Vlissingen had doen verstrekken. Dit alles bleek mogelijk te zijn, doordat aan de controle veel, zoo niet alles ha perde. Het bleek reeds spoedig dat de onregel matigheden uitgebreider waren dan aan vankelijk werd vermoed, zoodat op Zater dag 18 Juli de administratie van het plaat- gelijk crisiscomité ten stadhuize in beslag werd genomen. De toenmalige wethouder voor sociale zaken werd voor het geven van inlichtin gen enkele malen door politie en justitie verhoord, waarbij bleek, dat ook hij zijn bevoegdheden had overschreden door uit de gelden van het crisiscomité een bedrag aan een ambtenaar van Maatschappelijk Hulpbetoon te doen uitbetalen; voorts had hij goederen die de gemeente Vlissingen toebehoorden, afgestaan aan den admini strateur van Maatschappelijk Hulpbetoon W. de W. (die op 22 Juli werd gearres teerd); hij had zich gelden doen uitbeta len, afkomstig uit de collectebussen van het plaatselijk crisiscomité, terwijl hij voorts door tusschenkomst van W. de W. een plaatselijken leverancier een nota heeft doen opstellen, die hoogere bedragen vermeldde dan de prijs der geleverde goe deren. Bij het voortgezet onderzoek kwamen eigenaardige feiten aan het licht ten aan zien van de wijze waarop de heer P. G. L. gebruik maakte van in blanco geteekende kwitanties; feiten die later mede aanleiding zijn geworden tot de ontdekking van de malversaties bij den Bijzonder Vrij willi gen Landstorm gewest Zeeland waarvoor de heer L. 29 September werd gearresteerd en waarvoor hij t.z.t. zal moeten terecht staan. De rechtszitting. Vandaag stonden zeven verdachten voor de arrondissementsrechtbank te Middel burg terecht. Wat ten laste werd gelegd. In de dagvaardingen wordt o.a. ten laste gelegd aan verdachte C. R., kraandrijver te Vlissingen, dat hij in de jaren 1932 1936, le. op verschillende tijdstippen met het oogmerk tot wederrechtelijke toeëige- ning verschillende goederen heeft wegge nomen; voorts dat hij uit de collectanten- bus op verschillende tijdstippen geldsbe dragen heeft weggenomen. De verdachten H. V., werkman te Vlis singen, Chr. G. zonder beroep te Vlissin gen en Adr. B., scheepsbouwer te Vlissin gen, staan terecht omdat zij op verschil lende tijdstippen in de jaren 19321936 met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening in de dagvaardingen met name genoemde goederen hebben weggenomen. Verdachte J. P. L. commies ter secre tarie te Vlissingen is ten laste gelegd, dat hij te Vlissingen als secretaris van het plaatselijk crisiscomité zich in de jaren 19321936 opzettelijk verschillende goede ren toebehoorende aan genoemd crisis comité heeft toegeëigend en verder dat hij zich op drie verschillende tijdstippen in het laatst van 1935 geldbedragen ontvan gen uirt een collecte van het plaatselijk crisiscomité, heeft toegeëigend. Verdachte W. de W., administrateur der afdeeling Sociale Zaken der gemeente Vlissingen, staat terecht wegens het aan nemen van verduistering afkomstige goe deren als geschenk en terzake van het valschelijk opmaken van rekeningen. Aan verdachte P. C. L., oud-wethouder van Vlissingen, die thans in het Huis van Bewaring te Middelburg verblijft, is ten slotte ten laste gelegd het zich wederrech telijk toeëigenen van eenige goederen (twee rollen linoleum), welke hij als wet houder had gekocht voor de inrichting van het gebouw van Maatschappelijk Hulp betoon, het zich toeëigenen van een drie tal bedragen, welke voor het plaatselijk crisiscomité waren gecollecteerd, subsidiair deze door misdrijf verkregen gelden als geschenk heeft aangenomen, en het uit lokken van het misdrijf, dat aan verdachte W. de W. is ten laste gelegd. Verdachte R. gaf toe, dat hij uit het magazijn verschillende goederen heeft weggenomen, welke goederen hij heeft weggegeven aan het gezin waarbij hij in woonde. Ook bekende verd. dat hij ver schillende keeren geld uit het collecte busje heeft gehaald, welk busje hij thuis bewaarde. I>e andere verdachten legden eveneens een bekentenis af, waarbij de president zijn afkeuring uitsprak over deze feiten, waar de verdachten toch reeds meer ont vingen dan andere menschen die in nood verkeerden. De officier van justitie merkte in zijn requisitoir öp, dat wat hier gebeurd is, alle perken te buiten ging. Er is hier sprake van een bedenkelijke mentaliteit bij de verdachten van wie een zelfs de brutaliteit had om na de ontdekking in een ingezonden stuk zijn onschuld te be tuigen. De officier vorderde ten slotte tegen de verdachten B., B. en G. wegens diefstal een gevangenisstraf van een maand en tegen R. die als ergste schuldige moet worden aangemerkt een straf van vier maanden. De verdediger mr. Zaayer noemde de straf wel zeer hoog vooral waar de ver dachten voor het gebeurde nog nimmer met de politie in aanraking zijn geweest en gunstig bekend stonden. Daarom drong pl. aan op een voorwaardelijke straf. De uitspraken van deze zaken werd be paald op 13 November. Vervolgens stond als verdachte terecht J. P. L. Als getuige verklaarde de administra teur de W. dat hij in tegenwoordigheid van den verdachte verschillende goede ren uit het magazijn heeft ontvangen wel ke goederen bestemd waren voor getui- ge's broer in Souburg die in behoeftige omstandigheden verkeerde. Verdachte gaf dit toe maar merkte op, dat dit is geschied op uitdrukkelijk verlangen van de W. De adjunct-commies Zurmond die mede belast was met de maandelijksche inning van de opbrengst der collectebussen ver klaarde dat hij op verzoek Vgin verdachte eenige malen een gedeelte van die op brengst heeft afgezonderd, en dit aan ver dachte heeft ter hand gesteld. Hiervoor werd geen kwitantie afgegeven. Verd. merkte op, dat dit gebeurd is of) last van wethouder L., die nog een vordering we gens reiskosten op het crisiscomité beweer de te hebben. Het ging hier om een totaal bedrag van ongeveer 35. De officier van justitie noemde ook de handelingen van deze verdachte in hooge mate bedenkelijk en eischte tegen deze verdachte veroordeeling tot twee maan den gevangenisstraf, met aftrek der pre ventieve hechtenis. Ook in deze zaak werd de uitspraak bepaald op 13 November. Vervolgens stond terecht de oud-wet houder van Vlissingen C. L. Bij het verhoor van den verdachte noemde de president het nemen van gel den uit de collectebusjes een zeer onbe hoorlijke en onsociale daad waarbij men in aanmerking moet nemen dat deze gel den met groote opoffering zijn bijeenge bracht en'het doel om daarmee den nood te leenigen van menschen die in behoef tige omstandigheden verkeeren. Hierna werd gepauzeerd. PARTICULIERE BOTERREREIDING. Per advertentie demonstraties van de bereidingsmethode aangeboden. Wegens overtreding van artikel 133 van het wetboek van strafrecht, dat straf be dreigt tegen hem, die in het openbaar o.a. bij geschrifte aanbiedt inlichtingen te ver schaffen om eenig strafbaar feit te plegen, heeft de 23-jarige werklooze slagersknecht A. N. van der K. te Roterdam, terecht ge staan. De dagvaarding legde hem ten laste dat hij 10 Januari 1.1. in het algemeen ad vertentieblad van den groot- en kleinhan del „de Bazuin", dat iederen Vrijdag in Rotterdam-Zuid verspreid wordt, een ad vertentie heeft doen opnemen, waarin hij demonstraties van de bereiding van boter aankondigde. Verdachte gaf de feiten toe. Hij wist het recept om margarine te bereiden, welke niet meer dan dertig cent per pond behoef de te kosten en wilde voor zestig cent deze methode demonstreeren. Tevoren had hij den rechtskundigen adviseur van een te Rotterdam verschijnend dagblad advies ingewonnen. Deze had gemeend, dat de de monstraties niet indruischen tegen de wet. Bovendien had verdachte op Feijenoord tal van keeren gezien, dat in brievenbussen recepten voor boterbereiding werden ge worpen. Hij legde eenige van die papier tjes over. Getuige Henriëtte C. Groenendijk ver klaarde dat verdachte haar de advertentie ter plaatsing in „de Bazuin" had aangebo den. Hij had ook de kosten voldaan. De substituut-officier van justitie, mr. F. M. Wilbrenninck, achtte het ten laste gelegde bewezen, o.m. omdat van alge- meene bekendheid is, dat het recht om bo ter of margarine te bereiden slechts is toe gestaan aan de bij de crisiszuivelcentrale ingeschreven personen of ondernemingen. Spr. wilde er echter rekening mee houden, dat ten tijde van de overtreding recepten voor de bereiding van margarine veelvul dig werden verstrekt en eischte daarom ƒ25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Uitspraak 12 November. MET EEN MES GESTOKEN. De 28-jarige arbeider J. S. uit Oss had zich voor de Bossche rechtbank te verant woorden ter zake van poging tot doodslag, gepleegd op 18 September j.l. te Oss op J. H. van Bergen, wien hij verscheidene mes steken had toegebracht, zonder hem echter doodelijk te treffen. Verd. zeide uit nood weer te hebben gehandeld. B. zou hem hebben aangevallen. Get. v. B. ontkent dit. Het O.M. requireerde wegens mishande ling zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende tot een veroordeeling tot één jaar en zes maanden. Uitspraak 12 November. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. HET HINDERLIJK PNEUMATISCH KLINKEN. Schriftelijk vonnis gewezen. Gisteren heeft de Kantonrechter te Al phen schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen den heer W. B. te Alphen, één UIT DE OMGEVING LEID SCHEND AM. Volksbond. Onder voorzitterschap van den heer Th. Blokland hield de R.-K. Volks bond zijn maandelijksche ledenvergade ring. De voorzitter feliciteerde namens de afdeeling den secretaris bij gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest en biedt hem bloemen aan, wat vergezeld gaat van de noodige goede wenschen. Hierna wordt het winterprogram medegedeeld en uiteen gezet. Als officieele feestdag van de vie ring van het zilveren jubileum van de af deeling is vastgesteld Zondag 10 Januari, terwijl ook op 12 en 13 Januari feestavon den zullen worden georganiseerd. De voor zitter doet hieromtrent eenige rnetiedee- lingen, o.m. ook inzake de deelname aan het gemeenschappelijk ontbijt. Een vijftal nieuwe leden worden door den voorzitter met toepasselijke woorden geïnstalleerd. Daar de spreker voor dezen avond niet is gekomen, spreekt de voorzitter een pro pagandistisch en opwekkend woord voor de Volkskrant. Hierna sluiting. „Onderling Vertrouwen". Gisteravond Werd door de R.K. Coöperatie „Onderling Vertrouwen" in hotel „De Zwaan" voor haar leden een groote filmavond gegeven. Door den voorzitter, den heer A. Winter- mans, werd de avond geopend. Hierna werden een viertal interessante en mooie films vertoond, o.m.: „Dat is van ons", film van de Hakafabrieken te Jutphaas, „Op de bres", Propaganda-geluidsfilm Volkskrant en de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernhard. NOOTDORP. Personalia. Tot volontair ter secreta rie is toegelaten jhr. Stern, te Voorburg. SASSENHEEVI. Winkeweek. Door de plaatselijke win keliersvereniging is besloten om met St. Nicolaas een winkelweek te houden. Ook werd besloten ter gelegenheid van het hu welijk van het vorstelijk paar een extra etalage-wedstrijd te houden. Verder werd overwogen hoe tijdens de Wereld-Jamboree de aandacht van het publiek op deze ge meente kan worden getrokken. Geboren: Frederik Wilhelmina Lea d. van B. van Lenning en E. Brokschmidt. Alida Catharina d. van H. G. A. van der Laan en M. Brouwer. Theodoras Johan nes z. v. J. M. van Vliet en C. J. van der Hulst. Ingekomen: A. M. van Kesteren, van Heemstede, A. M. Noordermeer, van Wassenaar. C. J. de Water, van Rhe- den. A. A. E. van Meij gaarden, van Voorschoten. Vertrokken: C. J. Rotteveel, naar Leiden. J. M. de Regt, naar Wassenaa.r L. A. Natzyl, naar Streefkerk. L. M. Granneman, naar Bloemendaal. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN. DEN RUN. Verdronken. Vannacht omstreeks half twaalf is de pl.m. 20-jarige dekknecht J. v. E. varende aan boord van de motorboot Rijnstroom, toebehoorende aan de firma v. d. Horst en v. d. Bijl alhier, op de Heimanswetering overboord gevallen en verdronken. Pogin gen om den jongen te redden mislukten. Hedenmorgen om 9 uur is het lijk gevon den. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Woensdag 4 Novem ber des namiddags 2 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Vaststelling van de notulen van de vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken. 4. Vaststelling van het ontwerp-wijziging-uitbreidingsplan m. ontwerp bebouwingsverordening. 5. Voor stel tot wijziging der veldwachtersveror dening. 0. Voorstel tot vaststelling van pensioensgrondslagen. 7. Voorstel tot het vragen van ontheffing van de verplichting tot het benoemen van capitulanten. 8. Voorstel tot het verleenen van ontheffing van aanslagen in het schoolgeld. 9. Behan deling gemeente-begrooting en begrooting electriciteitsbedrijf voor 1937. Groote zandafgraving aan de Zuidzijde. Nieuwerbrug zal binnen afzienbaren tijd vele duizenden vierkante meters wa ter rijker worden. Een groote uitgestrekt heid weiland zal in een geweldige water massa worden herschapen. Voor het aanleggen van de nieuwe Rijksweg nummer 12 (de weg Den Haag- Utrecht-Driebergen) zijn reeds vele kunst werken gereed gekomen en er zal thans binnen zeer korte tijd begonnen worden met de aanleg van de aarden baan. Reeds is het gedeelte Zwammerdam, Bodegraven, Lange Ruige Weide, Waarder, Barwouts- waarder en Woerden aanbesteed en ge gund aan den aannemer Broekhoven te Nijmegen voor ruim 1*4 millioen gulden. Voor deze werkzaamheden is een gewel dige hoeveelheid zand noodig en daartoe zijn dan ook reeds eerder bij verschillen de landbouwers in deze omgeving in de der directeuren van de scheepsbouwwerf „De Industrie" voorheen de firma D. en Joh. Boot aldaar, die veertien dagen te rug zich had te verantwoorden wegens overtreding der hinderwet, n.l. het inwer king hebben en houden van een pneumati sche klinkinrichting, waarover wij reeds uitvoerig hebben gesthreven. Overeen komstig den eisch werd verdachte ver- ooi-deeld tot tweemaal 10.geldboete subsidiair tweemaal 10 dagen hechtenis. weilanden boringen verricht. Vooral by de wed. G. Rijlaarsdam bleek veel zand aanwezig te zijn en, naar wij vernemen zijn deze stukken weiland door genoemde firma aangekocht voor afgraving van het zich aldaar bevindende zand. Omtrent de diepte van deze afgraving doen diverse geruchten de ronde en zou dit varieer en tot een diepte van 8 tot 16 meter. Hieromtrent konden wij echter geen zekerheid verkrijgen. Wel meenen wij te weten dat bij de boringen op ver schillende plaatsen een zandlaag bevond tot een diepte van 8 meter. Neemt men nu echter eens aan dat dit 8 meter diep wordt, dan wordt het nog een geweldige wateroppervlakte daar het door ons be doelde gedeelte, gelegen tusschen de Zuid zijde en de spoorbaan LeidenUtrecht, ongeveer 12 bunder (H.A.) groot is of wel 120.000 vierkante meter, zal dan op een diepte van 8 meter een watermassa ont staan van 960.000 kubieke meter of 960.000.000 liter water. Deze kleine glo bale rekening geeft eenigszins weer de grootte van het uit te graven gedeelte. Behalve dit gedeelte zullen nog enkele andere stukken weiland worden uitgegra ven, zoodat ook hier weer „meertjes" zul len ontstaan. Verder deelde men ons mee, dat wel licht de volgende week met de werkzaam heden een aanvang zal worden gemaakt, althans met de toebereidselen hiervoor. Vanzelfsprekend zal dit voor deze omge ving een prachtige werkverruiming ge ven. daar hier geruimen tijd een flink aantal menschen werk zal kunnen vinden. Zooals men ons verder nog mededeelde zou volgende week met een dertig perso nen worden aangevangen. Ook hier kon den wij echter nog geen zekerheid van verkrijgen en hopen wij dan ook later nog uitvoeriger op een en ander terug te ko men. Jubileum. Op 1 November a.s. zal de heer J. D. Zaal, kantonnier aan den Rijks waterstaat, het feit herdenken dat hij vóór 25 jaren als zoodanig werd aangesteld. Auto omgeslagen. Op de Zuidzijde reed een groote melkvrachtauto met flinke snelheid in de richting Woerden, toen deze voor een tegenligger moest uitwijken. Daar de Zuidzijde echter niet al te breed is, raakte de melkauto in de kant en sloeg over den kop, het naast den weg liggende slootje in, waar de auto precies ten onder ste boven terecht kwam. Bestuurder en een passagier wisten zich in veiligheid te stellen. 40 bussen met ,wei" moesten het ontgelden. Later werd de auto gelicht. Ondertrouwd: J. W. Hommel 28 j. en T. Lugtenburg 22 j. Getrouwd: T. G. Louwen 25 j. en W. A. Kranenburg 19 j. A. Blok 23 j. en A. F. Mak 19 j. Overleden: A. Vermeulen 21 mnd. Gevestigd: G. J. van. Rijswijk van Haarlem T. Groeneveld van Zwammer dam H. N. Koek van Nederweert. Vertrokken: B. Tuis naar Alphen a. d. Rijn L. van Egmond en gezin naar Zwarrumerdam A. van Dijk naar Was senaar J. Spierenburg en gezin naar Alphen a. d. Rijn J. H. Vernet en gezin naar Nederhorst den Berg D. Streef- land naar Boskoop. WOERDEN. Schaakclub. De simultaan-séance, die Woensdagavond georganiseerd was door de R.K. Schaakclub „Het Kasteel v. Woerden", mag voor déze véreeniging een succes ge noemd worden. De heer Robijns uit Utrecht had met genoegen aan de uitnoodiging vol daan om naar Woerden te komen en zooals hij na afloop zeide, het was hem opgeval len hoeveel theoretische kennis reeds in verschillende spelers aanwezig was. Er was hem flink partij gegeven. Nadat de voor zitter der vereeniging, de heer Bitterling, den heer Robijns, alsmede den heer Scheep maker, voorzitter van de Schaakclub „U.A. T." uit Utrecht, en spelers en belangstel lenden had welkom geheeten, werd te on geveer 8.15 uur een aanvang gemaakt. Er waren in 't geheel 17 borden bezet. Het resultaat was, toen de laatste partij te ongeveer twaalf uur beëindigd werd, dat door den heer Robijns 10 partijen werden gewonnen, 6 verloren en 1 remise werd gemaakt. Nadat de voorz. hartelijk dank had ge bracht aan den simultaanspeler (als blijk van waardeering werd hem een kistje si garen aangeboden) speelde de heer Robijns onder geestige opmerkingen nog eenige de monstratie-partijen. Dan was het eind*» van dezen mooie avond gekomen. Moge het resultaat zijn: een vooruitgang en bloei der vereeniging. Tenslotte mogen we nog. vermelden de namen der winnaars. Dit waren de heeran: Th. Teunissen, J. Verlaat, J. A. Peerdeman, A. Peerdeman, H. Marsman en A. Vergeer, terwijl de heer J. Beving remise behaalde. KOUDEKERK. Geboren: Neeltje d. van S. W. Lekx en M. Hoogerbrag Jacob z. vair J. van der Heiden en J. J. van Ginhoven. Gehuwd: Jan van Heiningen 30 j. en Lijsbet Martina van Brugge 29 j. Overleden; Teuntje Slingerland 87 j., (wed. A. de Jong) levenl. kind van J. J. Zwartjes en M. J. Fase. ZEVENHOVEN. L. T. B. Woensdagavond had in de R. K. school de opening plaats van den landbouwcursus, welke gegeven wordt door den heer v. d. Brink. De cursus gaat uit van den L.T.B. van de afd. Zevenho- ven-Nieuwveen en bestaat uit 17 leerlin gen. Tegenwoordig was het geheele bestuur. De voorz. sprak een inleidend woord; daarna werd een begin gemaakt met de lessen. Geboren: Cor z. van C. Q. Verleun en A. Klever Adriana d. van C. H. v. Rosensberg en" J. C. Könst. Getrouwd: W. Hakker 50 j. en A. J. H. Krijnen 60 j. Overleden: C. Verleun 5 dg„ (te Leiden). NOG EVEN ATTENTIE VOOR KISUMU. „Hoe staat het njet uw motorfiets?" „Komt er nog wel zoo het een en ander binnen?" 't Zijn vragen, die me nogal eens gesteld zijn, sinds ik een beroep ge daan heb op uw missieliefde en milddadig heid. En, om meteen maar een antwoord op die vragen te geven, moet ik u zeggen, dat er aardig wat binnen is gekomen. De tijdsomstandigheden in acht genomen, ben ik heel tevreden, De woorden „Elke gift is welkom, zoo wel het dubbeltje of zelfs het stuivertje van den armen drommel, als de gulden, rijksdaalder of tientje van den welgestel- den zakenman", zijn letterlijk opgevat. Giften van stuivertjes, van dubbeltjes, van kwartjes, van guldens, van rijksdaal ders, en van tien gulden zijn binnengeko men. Hartelijk dank voor uw milde giften. Sommigen heb ik persoonlijk kunnen be danken. Anderen lieten hun naam en hun bekendheid alleen aan God. Maar aan al len, bekend of onbekend, nogmaals mijn hartelijken en oprechten dank. En nu u, geachte lezers-missievrienden, zoo mild hebt bijgedragen voor het aanschaffen van een motorfiets, twijfel ik er niet aan, dat u uw Leidschen Kisumu-missionaris niet zult vergeten. Ik weet, dat de crisis bij velen van u diep heeft ingeslagen. Ik weet dat velen van u dag en nacht in zorg zitten om de zaken gaande te houden en het gezin bo ven water te houden. Ik weet dat er veel armoe in stilte wordt geleden, en daarom zal ik niet aandringen op financieelen steun. Maar één wijze van steun en hulp kunt u allen beoefenen, n.l. de steun van een gebedje. Missiewerk is genadewerk. En genade werk steunt weer op gebe.^werk. Genade is een vrije gave. Maar deze kan van de goddelijke liefde en barmhartigheid af gebeden en afgesmeekt worden. „Vraagt en gy zult verkrijgen". Zondag 1 Nov. a.s. hoop ik in een af- scheids- en liefdadigheidspredicatie afscheid van u te nemen. Ik beloof voor u te bid den, en ik zal een H. Mis opdragen voot alle edelmoedige bijdragers voor de mo torfiets. Eenmaal in Kisumu hoop ik u nog eens via „De L^idsche Courant" het een en an der te vertellen van mijn ondervindingen daar. Ik dank u. FATHER BERT VERHOEF. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 30 Oct. Vee. Totaal aanvoer: 873 runderen, 393 kalveren, 642 schapen, 817 varkens, 4 paarden, 4 veulens, 18 bokken of geiten. Prijzen: 24 stieren 70230, Schoon gewicht 42—54 cent, handel stug; 211 kalf- en meikoeien 110230, handel traag; 452 varekoeien a.a. 70150, han del vlug; 186 vette koeien 120230, schoon gewicht .4062 cent, handel stug; 130 graskalveren f 2050, handel slecht; 21 vette kalveren 3575, schoon gewicht 4884 cent, handel stroef; 142 nuchtere kalveren 59, handel matig; 100 vette schapen 1823, handel matig; 400 vette lammeren 1114 handel matig; 142 wei- deschapen 1318 handel matig; 32 'zeugen 3548, handel tamelijk; 360 mestvar- kens 1125, handel stug; 425 biggen 69, handel stug; 18 bokken en geiten 38. handel slecht. Kaas. Aangevoerd 87 partijen, waar van 68 partijen Goudsche kaas le soort 2223, 2e soort 2021 en 19 partijen Leidsche kaas 2224 en 2e soort f 2021 per 50 kg. Handel kalm. ALKMAAR, 30 Oct. Kaas. Aangevoerd: 73 stapels, zijnde 130.000 kg. Fabriekskaas kleine 18.50, Boerenkaas kleine 17. Boerenkaas commissie 23 per 50 kg. Handel matig. LEEUWARDEN, 30 Oct. Vee. 48 Enter- stieren 115170, 85 Twenterstieren f 170 270, 541 vette koeien 120200 per stuk, 3654 cent per kg.; 1212 melk- en kalf- koeien 105—220. 115 pinken f 70—130, 10 vette kalveren f 2058, 1182 graskal veren 2090, 390 nuchtere kalveren f 3 8, 515 vette schapen 1324, 140 weide- schapen 1020, 390 lammeren f 816, 560 vette varkens 25110 per stuk, 35 42 cent per kg., 39 magere varkens f 16 42; 106 kleine biggen 610 per stuk, 28 bokken of geiten en 30 paarden. Totaal aanvoer 5391 stuks. NOOTDORP, 29 Oct. Eierenveiling. Op de eierenveiling alhier werden deze week de volgende prijzen genoteerd: kippen eieren 1054 stuks 5.606.20, eendeneieren 3.904.15, heneieren 3.905.05 per 100 stuks, kippen 3540 cent, hanen 6075 cent, konijnen 90 cent per stuk, kaas 22 26 cent per pond. BOSKOOP, 29 Oct. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks Golden Ophe lia 1016 cent, Hadley 1530 cent, Clau dius Pernet 1330 cent, Columbia 1215 cent, Butterfly 1723 cent, Rosalandia 20 41 cent, Florex 1524 cent, Phoebe 40 70 cent, Wendland 4070 cent, Kraus 25 ce nt, Edith Helen 55 cent, Aug. Noack 17 cent, Else Poulsen 45 cent, Gloria Mun- di 35 cent, Briarcliff 1316 cent, -Pechtold 3051 cent, Ellen Poulsen 2035 cent, Chrysanten, grootbloemig 6090 cent. idem tros 1226 cent, Catoneaster 1624 cent, Clematis Prins Hendrik 1.101.50, Clematis l'Azurstem 1.00, Clematis le Coultre 90 cent, Pot Chrysanten 1315 cent, Pernettia 2226 cent. ZEVENHOVEN, 28 Oct. Eierenveiling. Aanvoer 511 stuks. Prijzen: kippeneieren 5.656.25, kuikeneieren 3.85 per 100 stuks, bananen 18 cent per 5 stuks, druiven 2025 cent per kg. RIJPWETERING, 29 Oct. Veiling R. P. V. Aanvoer 984 stuks, kippeneieren 4 6 per 100 stuks, kaas 3446 cent per k" kippen 50—60 cent per stuk, konijnen 120 cent, eenden 45 cent en duiven cent per stuk.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 17