UIT DE OMGEVING VRIJDAG 30 OCTOBER 1936 ÜE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 OEGSTGEEST. JONGERENGROEP DER STAATSPARTIJ OPGERICHT. Na een geestdriftig betoog van mr, Donders De afd. der R.K. Staatsparty hield een vergadering in het Patronaat om te komen j tot oprichting eener Jongerengroep. De be langstelling was zeer goed te noemen. Nadat „Triumph" o. 1. v. haren nieuwen directeur, den heer de Haan, eenige num mers ten gehoore had gebracht, opende de voorz., de heer A. J. V es ter, de bijeen- j komst met den chr. groet. In zijn openings- j woord verwelkomde hij in het bijzonder den spr. voor dezen avond, nor. Donders, I Pastoor de Vetten en den heer de Haan. I Na het doel van dezen avond te hebben uit- eengezet gaf -hij het woord aan mr. Don- i ders. Spr. kan zioh voorstellen, dat een andere spreker, by wijze van beleefdheid, zou zeg- gen, dat hij de uitnoodiging van het be- stuur met zeer veel vreugde heeft aan- j vaard. Hij wil echter verklaren, dat het hem leed doet, dat een woord van derden tot opwekking van politiek leven nog nood zakelijk is. Waar andere politieke partijen een bedrijvig enthousiasme vertoonen, ont breekt dit bij de R.K, Staatspartij. Wel is er op de landdagen begeestering, doch dit ia incidenteel. Het enthousiasme is spoedig weer geluwd en komt men weer in de oude bedding terug. Men moet komen tot perma nente actie en daadwerkelijk medestrijden in de gelederen der R.K. Staatsparty, daar anders rampen over ons en ons land ko men. Politiek is geen tijdpasseering. Het gebrek aan enthousiasme komt vol gens spr. hierdoor, dat men te weinig be sef heeft van de gewichtige belangen, die op het spel staan. Men beschouwt politiek als iets aparts, waarin men zin moet heb ben, een tijdpasseering dus. Dit is een fa tale misvatting, daar politiek allernauwst samenhangt met onze levensbeschouwing. Ter verduidelijking hiervan stelt spr. aan den eenen kant den Staat en aan den an deren kant de Kerk. De Staat beoogt het algemeen welzijn op tijdelijk gebied, ter wijl de Kerk het algemeen welzijn beoogt onder het licht der eeuwigheid. Beide in stellingen hebben regels, die nageleefd moeten worden. Doch Staat en Kerk zijn op eigen gebied souverein. De kerkelijke souvereiniteit is niet altijd erkend en her innert spr. aan de Catacomben, de plakka- tentijd in Nederalnd, Mexico en Spanje. Dan zijn er de gemengde zaken, d.w.z. kwesties die op het terrein van Staat en Kerk beide liggen. Deze zijn oorzaak van wrijvingen, die door alle eeuwen heen heb ben bestaan, zooals de huwelijkswetgeving, openbare zedelijkheid, opvoeding jeugd. Toch zijn er tijden aan te wijzen, waarin deze kwesties in goede harmonie zijn opge lost. De oplossing dezer kwesties is niet gehouden aan een bepaalden Staatsvorm en kan onder een koningsschap, republiek i of dictator plaats vinden. De Staatsvorm moet echter waarborgen geven, dat Staat en Kerk harmonisch tot elkaar kunnen ko men. De politieke stroomingen. Tegenwoordig draait het politieke leven in Nederland om de kwestie of by de ge mengde zaken de belangen der Kerk in het gedrang komen. Hierby dreigt gevaar van marxistische zijde en van hen die den tota- litairen Staat voorstaan. 5 a 6 jaar ge leden ging de politieke strijd bijna uitslui tend tegen het marxistisch gevaar. Sinds kort is hierin kentering gekomen. Toch blijft dit gevaar groot en kan niet fel ge noeg bestreden worden, omdat het marxis me theoretisch en practisch tegen de Ka tholieke opvatting indruischt. Theoretisch omdat hun Staatsvorm den godsdienst als privaatzaak beschouwt, hetwelk een erfe nis van de Fransche revolutie is. Practisch omdat het marxisme anti-katholiek is en de leiders grootend eels godloochenaars zijn. Thans zijn de heeren nationalistisch ge worden, doch hoe lang is het geleden, dat men „dapper ongehoorzaam" moest zijn als de NederL grenzen in gevaar kwamen. Op het oogenblik pogen de heeren zich an ders voor te doen uit angst, dat ze ten on der gaan. Ze weten, dat, als de chr. par tijen het onderspit delven, ze zelf ook on der gaan. Hun waren aard verloochenen de heeren niet, daar het N.V.V. een subsidie ad 10.000.heeft toegekend aan hen, die in Spanje de kerken platbranden en de priesters vermoorden. Spr. wil niet zoo dwaas zijn te beweren, dat het socialisme op economisch gebied niet veel heeft gedaan, doch het is niet v/aar, dat zij daartoe de motoren geweest zijn, daar het vaststaat, dat werken op so ciaal gebied zijn uitgevoerd, voordat het socialisme bestond. In den tijd van Domela Nieuwenhuis, etc. stond men de directe ac tie voor, dooh toen men zag, dat dit geen winst opleverde, is men aan parlementair werk gaan doen en hebben ze meegeholpen verschillende sociale wetten tot stand te brengen. Alleen in tijden van hoog-con- junctuur kunnen zij productief werk ver richten, doch bij laag-conjunctuur brengen zij niets tot stand, en houdt men de raen- schen zoet met een „Plan van den Arbeid" dat niet te verwezenlijken valt. Door Span je is de anti-katholieke houding der so cialisten gebleken en is samengaan met hen de doodsteek voor de Katholieke party. Komende tot de N.S.B. zeide spr., dat zij, die den totalitairen Staat voorstaan, ten opzichte van de gemengde kwesties, alles tot zich willen trekken. Het spreekt van zelf, dat de strijd evengoed tegen die Be weging gaat. Ter verduidelijking citeert spr. enkele artikelen uit „Volk en Vader land" van 20 April 1935. De N.S.B. tegenover de Katho lieke levensbeschouwing. De N.S.B. noemt zich een levens- en we reldbeschouwing. Men diene dit goed te realiseeren. De N.S.B. is principieel voor scheiding tusschen Kerk en Staat. Door de tijdsomstandigheden zouden de Katholie ken noodgedwongen hierin moeten bewil ligen, doch het is een anti-katholieke op vatting. Ten opzichte van talrijke kwes ties, o.a. de huwelijkswetten, staan Kerk en Staat gelijkgerechtigd tegenover elkaar, zegt de N.S.B. en hebben de kerken advi- seerende bevoegdheid in de cultuurkamer. Het principieels onderscheid is, dat de Kerk geen wetgevende en medesprekende be voegdheid heeft. De levensbeschouwing van de N.S.B. staat daarom diametraal te genover de Katholieke levensbeschouwing. Alhoewel spr. niet alles gelooft wat men van Duitschland zegt, daar er een groote dosis „hetze" bijkomt, zegt het toch genoeg als de r'aus zegt, dat zijn ziel met zorg is vervuld over Duitschland. Oppervlakkig lijkt alles daar in ordp. doch spr. herinner de aan de onderwys-oekase, etc. Talrijke maatregelen zyn er genomen, waarbij de Kerk in haar levensbelangen wordt aan getast. Actieve Katholieken moeten wij zijn? Het is de plicht van oud en jong ooi strijd te voeren tegen de beginselen van de N.S.B. Vooral de jongeren dienen aan dezen strijd deel te nemen en actief mede te werken met de R.K. Staatsparty, daar deze blijk heeft gegeven ten aanzien van prmcipieele kwesties het juiste inzicht te hebben. Tenslotte is elk menschelijk werk onvol maakt. Dit is echter geen reden niet mee te doen, want door er uit te loopen bereikt men niets, hetgeen men bij de Kath.-Dem. Partij kan constateeren en waarvan spr. voorbeelden gaf. Alleen het lidmaatschap is niet voldoen de. Men diene ook actief mede te werken aan den groei der partij. Op allerlei wijze kan men dit doen. Het gesproken woord is een voox-treffelijk propagandamiddel, wat ook in het huisbezoek tot zijn recht komt. We mogen in 1937 niet achterblijven, daar dan beslist wordt over de lyn, die voor de toekomst zal worden uitgestippeld. Met een beroep op saamhoorigheid en eensgezindheid besloot spr. zijn met gloed uitgesproken rede, welke enthousiast werd toegejuicht. De voorzitter dankte mr. Donders voor het gesprokene. De aanwezige jongeren gaven zich al len als lid van Jongerengroep der Staats partij op. Binnen eenige dagen zullen zy wederom tot een vergadering worden bij eengeroepen, om de werkwijze samen te stellen. Hierna volgde sluiting. HILLEGOM. Verkooping. Gisteravond werd in hotel Sistermans bij afslag ten overstaan van notaris D. Lodder geveild de villa „Joma" aan de Haarlemmerstraat, groot 4.84 A. Het perceel was in hoogste bod ge bracht op 8300 door den heer Joh.D. Philippo alhier en op f 200 gemijnd door denzelfde. Het perceel werd gegund. STOMP WIJK. Bezoekt den feestavond. Ja, geacht publiek van Stomp wijk, bezoekt den feest avond. U weet zeker niet, wat dat zeggen wil hè. Neen, dat begrijpen wij weL Maar u zult vandaag of morgen wel de reclame biljetten zien hangen. Maar die feestavond is georganiseerd door den R.-K. Volksbond. En zal gegeven worden in de zaal van het „Blessepaard". En denk er allen s.v.p. om 8 uur precies. Daar zullen optreden „The Dutch Players". Nu zult u wel zeggen, dat is zeker Duitsch, daar versta ik toch niks van. Maar u hebt het mis. Het is een echt reuze Hollandsch cabaretgezelschap, uit Leiden, dat iedereen de lachspieren al ge- duchtig los gemaakt hebben. En onder lei ding van den beroemden humorist en con- ferancier Albert Gerritsen. U ziet voor drachten, tooneelspelen, goochelen, buik spreken. Ja te veel om op te noemen. Trou wens, dat verklappen wij niet. Het be stuur van den R.-K. Volksbond heeft ge meend, nu het eerste lustrum van den Volksbond wordt gevierd, met een bekend cabaret te voorschijn te moeten komen. Nu heeft het bestuur een vriendelijk maar ook dringend verzoek deze avond vrij te houden. Want het bestuur wil met de le den er ook heel eensgezind met het Stomp- wijksche publiek dezen feestavond vieren. Het zal bij een ieder zonder uitzondering de lachspieren wel eens los willen zien. En dat kan dien avond. Weet u wat de en- trée-prijs is? Neen, hè! Zegge 35 cent. Dat is iets wat door ieder betaald kan worden. En u ziet wat voor uw geld. Doet nu allen verstandig en voorziet u tijdig van plaats- kaarten. Want die niet komt heeft spijt en zegt, als ze iets van dezen avond hooren: Ik wou dat ik er ook maar heengegaan was." Maar dan is het te laat. Dus, dames en heeren, komt allen Donderdag 5 Nov. naar „Het Blessepaard" om te lachen en te genieten. Dat doet je weer goed aan je body is het spreekwoord. Dus allen pre sent om 8 uur precies. VOORHOUT. Personalia. Voor het te 's-Hertogen- bosch gehouden examen vanwege den Ned. R. K. Politiebond van Politieperso neel „St. Michael" slaagden onze plaats- genooten de heeren Nic. J. van der Post en Th. J. Borst. Vciligverelag D.V.V. De aanvoer was aeze week wederom buitengewoon te noe- DRAISI+IA-VAN-VALKENBURG 'S>-: c i .1 LEVERTRAAN- ~"2ACHT WW SMAAK-PROS 70ct men. De prijzen waren als voorgaande weken en de kooplust en belangstelling bleken zeer goed, want geen exemplaar bleef onverkocht. De prijzen welke besteed werden waren als volgt: Konijnen 0.22 1 35; Jonge hanen 0.250.45; Duiven 0.080.16. Alles per stuk. ZOETERMEER. TUSSCHEN DEN PHARAO EN DE ROODE ZEE. Trouw aan de Staatspartij, desnoods door dik en dun. Woensdagavond te 7 uur vergaderde de afd. Zoetermeer van de R.-K. Staatsparty ten huize vcan den heer A. v. Well. De voorzitter, de heer W. Grimbergen, opende de vergadering als gewoonlijk en heette allen, in 't bijzonder den zeereerw. heer pastoor, van harte welkom. Daarna sprak de voorzitter de volgende rede uit: Het verheugt mij, dat u in zoo'n groot ge tal hier aanwezig zijt, en als ik mij af vraag, wat hier wel de oorzaak van kan zijn, dan geloof ik niet mis te tasten, als ik de oorzaak dezelfde beschouw, die de vergadering van de Kamer-Centrale te Lei den op 10 Oct. zoo buitengewoon druk be zocht maakte. De oorzaak, dunkt mij, is het handtastelijk begrijpen, het instinct matig voelen, zou ik bijna zeggen, dat in deze hoogste nood en verwarring der tij den, het werken en streven der R.-K. Staatsparty door een massa, door een me nigte moet worden gesteund. Willen wij te eener zijde niet verzwolgen worden door de R o o d e Zee, die de grondslagen van godsdienst en maatschappij ondermijnt, willen wy ter andere zijde niet verslagen worden door de Pharao die ons de vrij heid van den Christenmensch ontneemt en de Christelijke rechtvaardigheid tot een aanfluiting maakt, dan dienen wij ie staan achter het vaan van de R.-K. Staatspartij, dan dienen wij ons met haar te bezinnen op de Christelijke beginselen van staatsbe leid, dan dienen wij haar te steunen, waar zij tracht deze beginselen in daden om te zetten. Het is nu geen tijd van weifelen en om zien, wij moeten zonder afbrekende critiek getrouw zjjn aan de Staatspartij, getrouw tot het uiterste, ja desnoods door dik en dun, evenals onze tegenstanders dat doen. Dit nu, dat die dreiging van uiterst links en uiterst rechts handtastelijk begrepen en aangevoeld wordt, dat acht ik de oorzaak, dat de vergaderingen van de Staatspartij en ook deze, zoo druk worden bezocht. Het is reeds vele jaren geleden, dat het bestuur van deze afdeeling voor de leden een film had gereserveerd, die de Staats partij als propaganda door het land liet rondgaan. Op het aangekondigde uur, was alleen de voorzitter met enkele bestuurs leden aanwezig. Een kwartier daarna doet een juffrouw, de eerste bezoekster, de deur ropen, doet een paar pasen achteruit, van verwondering waarschijnlijk.... en roept uit: Ik dacht, dat er vanavond wat aan de hand was! Dat was een pijnlijke situatie.... het is zoo ongeveer als dat je door iemand, die van den prins geen kwaad weet, op je eksteroog getrapt wordt. Maar verbeeldt u nu eens, dat ook dezen avond om 7 uur het bestuur was present geweest en dat het heel geduldig, zooals een bestuur dat alleen, doen kan, had zitten wachten op de menschen die niet kwamen en dat na een half uur iemand de deur open gedaan had met de vraag: Is er vanavond wat aan de hand? dan was de situatie, in aanmerking genomen het huidige ernstige tijdsge wricht, nog pijnlijker geweest, want er is veel aan de hand in staat en maatschap pij, wat onze aandacht, onze steun en on zen stryd vraagt. Het spreekwoord zegt: het hemd is na der dan de rok, zoodat het niet anders kan, dan dat wij allereerst aandacht hebben voot datgene, wat ons vaderland betreft. Aller eerst is er dan het heuglijke feit van de verloving der prinses, ook staatkundig en politiek van groote beteekenis, en het even verheugende feit, dat deze verloving in de verschillende geledingen van ons volk zulk een enthousiaste en spontane vreugde heeft verwekt. En vervolgens is er de devalua tie of de waardevermindering van den gulden. Nadat men elkaar jaar en dag heeft gevraagd.zou hij of zou hij niet... nadat devaluisten en anti-devaluisten elkaar jaar in jaar uit hebben bekogeld, zonder elkaar gelukkig ernstig lichamelijk letsel te hebben toegebracht, is de devaluatie ge komenkalm en rustig, als een dief in den nacht. Wij gingen met den gaven gul den naar bed en stonden met den gedeva- lueerden op. En wat wel het meest ver wonderlijke was, 't wekte geen hefitige be roering, geen uitgelaten blijdschap en geen troostelooze droefheid. Alleen vroegen sommigen zich af: wat beteekent devaluatie toch eigenlijk? En als ze het dan begonnen uit te leggen, legden ze het in den regel uit in hun eigen voordeel. Een bode van een guldensfonds, die des Maandags een gulden in zijn hand werd gelegd, zeide: pardon, juffrouw ik krijg van u 1.30, want de gulden, is geduikeld en de juffrouw, die een huis bewoonde van 5 per week, gaf haar huisbaas 5 maal 70 pent, want zeide ze: de gulden is gedui keld. Zoo stelde ieder in zijn eigen voor- deel het percentage van de waardevermin dering op eigen houtje vast. Wij weten al len, dat wy thans het wonderlijk tegen strijdige ding hebben van een zwevende guldeneen protest tegen de zwaarte kracht. En vraagt nu iemand: heeft deva luatie iets met politiek te maken, dan moet VERXEERSVERBETERINGEN ROND GOUDA. Van het gemeentebestuur van Gouda ont ving de K.N.A.C. mededeeling over de plan nen tot verbetering van de Noord-Zuid traverse door de stad. Deze zal van bijzon der belang worden, zoodra de nieuwe weg 's-GravenhageUtrecht tot aan de brug over de Gouwe zal zijn voltooid, waar schijnlijk eind 1937. Het verkeer uit 's-Gravenhage zal dan aan de Oostzijde van de Gouwe aansluiting vinden op den provincialen weg BoskoopGouda. Ten Noorden van het spoorwegemplace ment zal het Rijk een breeden weg aanleg gen, welke den provincialen weg verbindt met de stad en met den weg GoudaBode graven, Ter plaatse van den spoorwegover gang in de Spoorwegstraat juist ten Oosten van het station zal een tunnel worden ge bouwd onder de spoorbaan. Het thans naast den weg gelegen sluisje zal verdwijnen en het water worden gedempt. De tunnel zal een 6.40 M. breede rybaan uitsluitend voor snelverkeer verkrijgen met ter weerszij den wegen voor langzaam verkeer en wiel- ik antwoorden: Ja, zeer zeker. Ook in onze partij was de strijd groot tusschen voor- en tegenstanders. Oud-minister Steenberghe hield een pleidooi voor waardeverminde ring te Amsterdam op den landdag van de Staatsparty en de voorzitter mr. Goseling bleek het tamelijk met hem eens te zijn. Toch wilde de Staatspartij deze kwestie niet maken tot een politiekemaar moei lijk was 't in ieder geval. Het coonflict tus schen de Staatsparty en min. Colijn in Juli 1935 lag op dit terrein. Minister Aalberse eischte: vermindering van de vaste lasten of devaluatie. Dat min. Aalberse met de vorming van een nieuw ministerie niet slaagde, kwam, omdat hij weigerde met de S D. A. P. alleen in zee te gaan. Sindsdien was het een gewapende vrede tusschen Staatsparty en regeeringvelen meen den dat een nieuw conflict, de uiterste noodzaak tot een voldongen feit zou ma ken, d.w.z. vorming van een zwart-rood- blok. De heftige ag-'tatie van het commu nisme, de burgeroorlog in Spanje, waar men op ongehoorde wijze kerk en geeste lijkheid bestrijd, brachten die mogelijkheid hoe langer hoe meer op den achtergrond. Dat ten slotte de gedwongen devaluatie ook op politiek gebied een groote opluch ting heeft gebracht is begrijpelijk. Op de eerste plaats valt daardoor de tegenstel ling in de Staaspartij zelf wegko mende verkiezingen behoeven niet meer te staan in het teeken van devaluatie of anti devaluatie, het samengaan met andere parijen na de verkiezingen is zooveel ge makkelijker geworden. Ook op economisch gebied zijn de pers pectieven niet ongunstig, staan wij dan nog slechts aan 't begin. Mijne heeren, ik meen door deze korte inleiding eenig inzicht gegeven te hebben van wat er leeft in de Staatsparty en hoop dat dit voor u een aanleiding mag zijn om de Staatspartij steeds te blyven steunen. Vervolgens gaf de voorzitter de secreta ris gelegenheid tot het voorlezen der no tulen, welke met een kleine wijziging in dank werden aanvaard. De beide aftreden de bestursleden de heeren A. G. de Groot en J. Moers werden met overgroote meer derheid van stemmen herkozen. Het voor stel van den heer A. van Well tot wijzi ging van het reglement vond slechts in stemming by elf leden, zoodat het bestaan de reglement werd gehandhaafd. Voor de rondvraag gaven zich op de hee ren: C. Vollebregt, N. Garenman en J. van Diemen. Hun moeilijkheden werden op afdoende wijze door het bestuur beant woord. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering op de gebrui kelijke wijze. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Het hoofdproduct is sinds eenige dagen de bloemkooL De aanvoer varieert van 60.000 tot 70.000 per veiling. Het product, dat aanvankelijk vroeg was, is tengevolge van de strenge nachtvorsten van pl.m. 14 dagen geleden, nog vrij laat ge komen. Het gevaar is dan ook vrij groot, dat lang niet ales binnen zal komen. Im mers als 1 November is gepasseerd, is de kans voor vorst iederen dag toenemend. En er staat nog zeer veel te veld. De schade zou bij intredende vorst buitengewoon groot zijn. De prijzen zijn den laatsten tijd allesbehalve goed. Integendeel. Het tweede soort gaat voor het grootste gedeelte naar de zouterijen tegen een prijs van 1.60 tot 2.50 en de eerste kwaliteit bracht van 2.80 tot 5.80 per 100 op. Gelukkig dat er aardig wat voor export gekocht wordt. Met bospeen is het niets gedaan. De prijs varieerd van 2.10 tot f 3.90 per 100 bos. Ook voor waschpeen lage prijzen. Vorige week was er een klein verbetering doch dit is weer voorbij. Betaald werd van 30 60 ct. per kist van 20 K.G. Met Roode en Gele kool nog dezelfde misère. Beste kwa liteit kan niet meer halen dan 1.301.60 per 100 K.G. Een gedeelte wat iets af wijkt brengt nog minder op. Ook met Groene kool is het niets gedaan. Prijzen van 0.501.50 per 100 stuks. Knolselde- rljders. Ten Zuiden van de tunnel zal men aansluiting vinden op den Bleekerssingel en Fluweelsingel, welke beide naar de wa terzijde zullen worden verbreed en dan het volgende dwarsprofiel zullen verkrij gen: 2 M. trottoir aan de huizenzijde, 6 M, rijweg, 1.50 M. rijwielpad en 3 M. trottoir aan de waterzijde. De K.N.A.C. heeft ver zocht het rijwielpad te verbreeden tot 2.00 of 2.50 M. ten koste van het laatstgenoem de trottoir. De singels geven bij den Haas- trechtschen tol aansluiting op den verbeter den Haastrechtschen dijk, waarlangs men over Montfoort Uirecht kan bereiken. Van eind 1937 af zal het verkeer 's-Gra venhageUtrecht dus tot Gouda gebruik kunnen maken van den nieuwen autosnel weg en van hier af kunnen kiezen tusschen twee door tolgaarders bewaakte wegen, n.l.: Gouda Bodegraven Woerden Utrecht en den eerder genoemden weg over Haastrecht en Montfoort. Begin 1940 zal naar wordt verwacht de geheele nieuwe weg 's-Gravenhage Utrecht voor het verkeer ter beschikking zijn. rie ging voor 22.60 per 100 en voor Kro ten schijnt er een eenheidsprijs te be staan. Hiervoor nog steeds dezelfde notee ring van ƒ1.101.75 per 100 K.G. Ook uien zijn al hooger geweest dan deze dagen. De noteering is thans van 22.30 pér 100 K.G. Het gaat den laatsten tijd niet naar genoegen. LEIMUIDEN. Nationaal huldeblijk. Voor het aan bieden van het Nationaal huldeblijk bij het as. huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Z. D. H. Prins Bemhard heeft alhier zich een comité gevormd bestaande uit de heeren pastoor J. L. Speet, ds. E. Jongens, B. J. Wolken, respectievelijk voorzitter, secretaris en penningmeester. De heeren dr. D. Stapensea, J. Maarse, J. W. de Ren en C. A. Beuk als leden van het bestuur. De edelachtbare heer burge meester J. A. Bakhuizen heeft het Eere voorzitterschap aanvaard. RUNSBURG. Tuinbouw. Het was een week vol te leurstellingen die thans weer achter den rug is. Geen enkel der producten bracht eenigszins bevredigende prijzen op. Zelfs bloemkool kon niet meer opbrengen dan 3.20 tot 5.60 in de 1ste soort. Tweede soort ging bijna geheel voor de zouteryen tegen f 1.50 tot f 2.10 per 100. Gele, roode en groene kool gaat maar juist boven den minimumprijs, de gele en roode voor 1— 1.70 per 100 K.G. Groene kool voor 0.40 1.15 per 100 stuks. Uien zyn weer in dalen de richting, gaan voor 1.802.10 per 100 K.G. En waschpeen brengt van ƒ2.3. per 100 K.G. De noteering voor Kroten is thans 1.501.80 per 100 K.G. WASSENAAR. Reddingsbrigade. In het Cenfraal Theater hield de Wassenaarsche Reddings brigade haar algemeene ledenvergadering. Er moet, aldus de voorz., sterk worden aangepakt om verdere diploma's te beha len. Van de voor de examens opgegane candidaten slaagden in het afgeloopen jaar de volle 100 pet. maar alle leden moeten zoowel voor zichzelf als voor de W. R. B. zien het diploma te behalen. Verder is het dringend noodig dat men naast het diplo ma reddend zwemmen ook gediplomeerd wordt voor het E.H.B.O.-werk zoodat al len een volledig Oranjekruis-diploma zul len behalen. Uit het jaarverslag ontleenen we o.m., dat er in het afgeloopen winterseizoen yverig werd geoefend; 31 candidaten gin gen op voor de examens reddend zwem men en allen slaagden. Van de 22 candi daten examen E.H.B.O. Roode Kruis werd ür slechts één afgewezen. De vereeniging telt 157 werkende leden en adspiranten en 106 begunstigers. Het bootenhuis dat door storm op 22 Juli ge heel werd vernield werd met eigen krach ten en minimum kosten geheel en gedeel telijk vernieuwd weer opgezet. Aan het financieel verslag ontleenen wy: De totale inkomsten hadden beloopen een bedrag van f 1791.68 en de uitgaven 1485.93 zoodat het boekjaar sluit met een batig slot van 305.75. De aftredende bestuursleden, de heeren A. H. Atsma en J. H. Boddeus werden met groote meerderheid van stemmen herko zen. Op voorstel van het bestuur werd ook overgegaan tot uitbreiding van het bestuur met een 2den secretaris. Hiertoe werd met groote meerderheid van stemmen gekozen de heer Jac. Visser. Tot leden der kascommissie 19361937 werden vervolgens gekozen de heeren van der Gaag, Wagenmaker en Otterloo en tot- plaatsvervangers de heeren Stoelman en Jan zee Jr. Hierop werd het woord verleend aan den heer Lokhorst, leider der W. R. B. die een besehouwing hield over het strand - selzoen 1936 en de revue liet passeeren hoe niet en hoe wel de leden zich in func tie moeten dienstbaar maken aan het goe de doel der W. R. B. Hierna sluiting.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10