De wereld in vogelvlucht Een Scheveningsche logger vergaan tengevolge van den hevigen storm Vier personen worden vermist. Meerdere schepen verkeeren in nood VOORNAAMSTE NIEUWS 28ste Jaargang DINSDAG 27 OCTOBER 1936 No. 8557 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pei week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Priesters belasterd In N.S.B.-kringen wordt gewekt een anti katholieke stemming, een afkeer van de priesters! Dat is helaas! een con clusie, welke men trekken moét uit ver schillende uitlatingen van N.S.B.-zijde, hier en daar. Zoo hebben wij nu voor ons een artikel uit het Kringblad der N.S.B. voor Nijme gen, waarin wij lezen, dat „mannen als mgr. Poels, mgr. prof. dr. Hoogveld, prof. dr. T. Brandsma e.d." zijn „sympathiseerenden met het communisme", in welke mannen „wij, Katholieken, met den besten wil ter wereld geen communisten-bestrijders meer zien". „Wij, Katholieken"!! Is dat nu geen schandelijke laster lijke ophitserij tegen priesters, tegen be kende priesters, die het vertrouwen heb ben zoowel van hun geestelijke Overheid als van het Katholieke volk, tegen mannen als de genoemden endergelijke. E n dergel ij ken zóó staat 't er! Als 't waarlijk door een katholiek is ge schreven, dan is 't, hoe onontwikkeld deze schrijver ook moge zijn, geschreven tegen heter weten in. Maar ook bij niet-katholieken kunnen wij geen goede trouw aanvaarden, wanneer zij beweren, dat onze katholieke priesters sympathiseeren met het Communis me het Communisme, zoo als we dat ken nen uit Rusland, uit Spanje! Och, misschien komt dit artikeltje on der de pogen van een katholiek, die sym pathiseert met de N.S3. Laat deze eerlijk zijn eerlijk als katholiek, als mensch en den moed hebben er is wel eenige moed voor noodig; wij erkennen het om mét ons dergelijk geschrijf te kwalificee- ren als schandelijk; om niet op zulk een infame wijze zijn priesters te laten belasteren! V Katholieke sport Katholieke sportorganisatie is niet Ka tholiek om wat er om heen groeit en gedijt. Katholieke sportorganisatie is Katholiek om de opvatting van de sport en de beoefe ning van de sport. Maar toch ook, wat er rondom de ka tholieke sportorganisatie gebeurt en wat niet direct of indirect met de sport, als zoo danig, eenig verband heeft, óók dat kan de katholieke sportorganisatie voor Katholie ken mooi en aantrekkelijk maken. Mooi en aantrekkelijk, inderdaad, voor jonge mensohen met warmte en geestdrift voor hun beginselen, hun overtuiging. Zoo staat er vandaag in onze sportrubriék vermeld, dat in de bestuursvergadering der R. K. F. besloten is, 3000 gld. uit het Missie fonds of te staan voor een Missiekerk. Ziet, is dat niet iets moois, iets grootsch, wat jongens, die geen sport-slungels zijn, maar lichamelijk én geestelijk gezonde en frissche boys, pakken moet! De burgeroorlog in Spanje is als een kwaadaardig inwendig gezwel in het lichaam van Europa, waarvan de pijn naar buiten uitstraalt. Het gezwel kruipt lang zaam verder naar het hart van het Iberisch schiereiland, naar de hoofdstad en naar het zich laat aanzien, verloopt deze ziekte doo- delijk voor de Madrileensche regeering. Wanneer het juist is, dat de nationalisten gisteren de stad Guadalajara hebben inge nomen, scheelt het niet veel of de ring rond Madrid is gesloten. De gevolgen van de zen gang van zaken doen zich gevoelen in de hoofdsteden van Europa. Berlijn en Rome zouden reeds afgesproken hebben, om de diplomatieke betrekkingen met Ma drid te verbreken, zooals Portugal reeds ge daan heeft, als inleiding tot de erkenning van de regeering te Burgos. Men meent, dat dit is afgesproken tijdens het bezoek van graaf Ciano. Er schijnt trouwens een geheel nieuwe politieke oriëntatie in de maak te zijn. Naar verluidt, zou Joego-Slavië ook overwegen Te ruim half tien is hedenmorgen een thuisgaande Scheveningsche logger voor IJmuiden tengevolge van den storm door een grondzee beloopen. De beman.ung slaagde er nog in, het schip binnen de pie ren te brengen, waarna het bij de Noord- pier gezonken is. De sleepboot „Nestor" van het bureau Wijsmuller is ter pLaatse om te trachten, de bemanning te redden Omtrent het verloren gaan van den Scheveningschen logger vernemen wij na der, dat het schip, na door een grondzee beloopen te zijn, binnen de pieren een tweede klap van een hoog aanloopende golf kreeg, tengevolge waarvan het aan den binnenkant van den Noordpier kap seisde. De sleepboot „Nestor", die spoedig ter plaatse was, heeft eenige leden van de bemanning aan boord kunnen nemen. Kort daarna was ook de motorreddingboot, „Neeltje Jacoba" van de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingsmaatschappij ter plaatse, terwijl ook de sleepboot „Stentor" van het bureau Wijsmuller onmiddellijk naar de plaats van de ramp is uitgevaren. - Nader meldt men ons: De bemanning van de sleepboot „Nestor" is er in ge slaagd negen der opvarenden op te pikken van den gezonken Scheveningschen log ger, welke bleek te zijn de „Sch. 68" van de reederij A. den Duik. De motorredding boot „Neeltje Jacoba" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-maatschappij heeft voorts nog twee of drie drenkelingen aan boord genomen. Aangezien er zich vermoedelijk veertien personen aan boord van het visschersvaartuig bevonden, zijn er dus twee of drie vermisten. De sleepboot I „Stentor" is thans uitgevaren om naar de overige drenkelingen te zoeken, j De ramp heeft zich zeer snel voltrokken. I De Sch. 68 was er met veel moeite in ge- slaagd, binnen de pieren van IJmuiden te komen. Het schip werd daar door een he vige grondzee beloopen. In de haven zag men, dat 'de logger de noodvlag heesch. Voordat de „Nestor" het schip evenwel be reiken kon, was het reeds omgeslagen en kort daarop gezonken. Met groote moeite konden negen opvarenden door de „Nes tor" aan boord genomen worden. Van hen was een aantal reeds bewusteloos. Intusschen was ook „Neeltje Jacoba" uit gevaren, die nog eenige drenkelingen op pikte. Bij het verzenden van dit bericht was de „Nestor" met de negen geredde dren kelingen in de visschershaven aangekomen. Intusschen zijn auto's gerequireerd om de geredden naar het ziekenhuis over te brengen. In de haven waren reeds eenige doktoren van het roode kruis en dokter van Havele aanwezig, om bij aankomst onmiddellijk geneeskundige hulp te ver- leenen. Met spanning wacht men in de haven op den terugkeer van de „Neeltje Jacoba" en van de „Stentor" en men hoopt, dat alle opvarenden van het visschersvaartuig ge red zullen worden. Omtrent den scheepsramp met den logger Sch. 68 wordt nader gemeld, dat, toen het schip door de grondzee werd beloopen, de stuurhut is wegge slagen en in zee verdwenen. Hierin bevonden zich drie personen, nl. de schipper Jacob de Heyer, de stuurman Wout Verbaan in nog een derde lid der bemanning. Aangenomen wordt, dat dit drietal, dat nog buiten de pie ren over boord is geslagen, verdron ken is. Het schip is, toen het binnen de pieren" kwam, rondgedraaid en aan den binnen- om zich bij Duitschland en Italië aan te sluiten. Dat zou een heele wijziging bren gen in de politieke constellatie van Euro pa. Koning Carol van Roemenië is naar Praag vertrokken om besprekingen te voe ren met Benes, want de Kleine Entente zal in dat geval ook ingrijpende veranderingen ondergaan. kant van de noordpier op de blokken ge- loopen en vervolgens gekapseisd. Met den achtersteven steekt het vaartuig nog bo ven water uit. Aangezien het .wrak zich aan den Noor delijken ingang van de haven bevindt, is het niet uitgesloten, dat er gevaar bestaat voor andere binnenkomende schepen, doch men veronderstelt, dat zulks niet het ge val is. Een onderzoek dienaangaande wordt ingesteld. In verband met dezen scheepsramp kan eraan worden herinnerd, dat in 1915 het Engelsche s.s. „Eastwell" op dezelfde plaats als de logger is gestrand. Nader is komen vast te staan, dat het vergane schip door veertien kop pen was bemand. Hiervan zijn er ne gen door de sleepboot „Nestor" gered, terwijl de „Neeltje Jacoba" ook een drenkeling aan boord heeft.. Er wor den thans dus nog vier personen ver mist. namelijk de drie mannen, die zich in de stuurhut bevonden, welke buitengaats over boord is geslagen en een ander, die binnen de pieren te wa ter moet zijn geraakt. De geredden hebben allen nog kans ge zien hun zwemvesten aan te doen, doch de zee stond zoo hol, dat allen voortdurend door de golven werden overspoeld. Sléchts een der drenkelingen, een bejaar de visscher, was bewusteloos, doch men is er in geslaagd, de levensgeesten op te wek ken, waarna hij naar het Roode Kruis Zie kenhuis te Beverwijk vervoerd is. Ook een der anderen, die verschijnselen van een shock vertoonde, is naar dit zieken huis overgebracht. De toestand van de overige geredden was betrekkelijk gunstig. De indruk te Scheveningen. Naar wij uit Scheveningen vernemen, worden de volgende leden van de beman ning van de Sch. 68, welke hedenochtend bij IJmuiden is vergaan, nog vermist: schipper den Heyer, Kuiper, Vink en Verbaan. De storm giert over Scheveningen en zwaar rollen de brekers tegen de pieren en op het strand. De wolkenflarden wor den door den storm weggevaagd en een grauwe herfstzon ligt over de straten en over de haven. Toch heerscht er een trieste stemming op enkele punten, waar kleine groepjes visschers bijeenstaan. Het droeve nieuws dat hedenochtend uit IJmuiden werd ge meld is nog niet algemeen bekend, doch langzamerhand dringt het tot de visschers- bevolking door: de Sch. 68 is vergaan voor IJmuiden. De omvang van den ramp is beperkt, want gelukkig zijn tien van de veertien opvarenden gered en reeds in IJmuiden binnengebracht. Doch naar gevreesd wordt zijn er vier Scheveningsche gezinnen in rouw gedom peld. De reeder A. den Duik Pzn., is heden ochtend met zijn zoon per auto naar IJmui den vertrokken. Een beambte van den ha vendienst, die het huis achter den vuur toren verlaat, wordt aangeklampt door een bejaarde vrouw, die hem met betraan de oogen aankijkt, zonder iets te zeggen. „Ga maar naar huis, vrouw", zegt de be ambte, „je zoon is gered". De titanen stroomden haar nu vrijelijk langs de wan gen en nog steeds zonder iets te zeggen, tornt zij tegen den storm op, terug naar haar woning. Nog weten de verwanten van de slachtoffers het droeve nieuws niet. De reederij heeft ds. Veenstra gewaarschuwd, die de zware taak op zich heeft genomen, de getroffen gezinnen de droeve bood schap te gaan brengen. Hoe de redding is gegaan. Men meldt ons nog uit IJmuiden: Honderden hebben vanochtend van IJmuiden's havenkant de tragische worste ling van den logger Sch. 68 in den mond van de haven gevolgd. Met ontzetting waren zij getuige van de ontknooping van het drama: den ondergang van het vaartuig. Een zucht van verlichting ging uit de menigte op, toen men vernam, dat van de veertien opvarenden negen man door de sleepboot „Nestor" en een man door de motorreddingboot „Neeltje Jacoba" waren gered. Slechts één van de opvarenden, de ma troos P. Kult, is bij het zinken van den log ger omgekomen. De andere slachtoffers, de schipper J. den Heyer, de stuurman W. B. Verbaan en de matroos P. Vink, waren reeds eerder ovér boord geslagen en ver dronken. De logger, die gisteren was uitgevaren, moest spoedig door het noodweer terug- keeren. Ontzettend waren de zeeën, die voortdurend "over het schip sloegen. Eenige mijlen uit de kust, ongeveer ter hoogte van den brulboei, sloeg de brug, met allen, die 'zich daarop bevonden van boord. De drie mannen, genoemde schipper, stuurman en matroos, verdwenen voor de oogen van alle opvarenden in de kokende zee. Maar ook voor de elf man, diie zich nog aan boord bevonden, dreigde het grootste gevaar, want men was door het verliezen van schipper en stuurman en door het weg slaan -van de brug, een prooi der golven geworden. Met de noodvlag in top kwam de logger naar de haven. Onmiddellijk nadat de kustwacht het noodsein had opgemerkt, waarschuwde deze het bureau Wijsmuller en de plaatselijke commissie 'der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij, waarop de sleepboot „Nestor" naar he,t in nood verkeerends schip voer, spoedig daarop ging ook de „Neeltje Jacoba" naar buiten. Toen de sleepboot bij het in nood ver- keerende vaartuig kwam, was het achter schip van den logger al geheel onder water. De opvarenden, die zich op dit gedeelte van het vaartuig bevonden, dreven in de wilde branding, die hen voortstuwde in de rich ting van de „Nestor", aan boord waarvan men reeds gereed stond om de drenkelingen op te pikken. Het voorschip stak toen nog boven het water uit. Even nadat de dren kelingen aan boörd van de „Nestor" waren gehaald, ging de logger ten- onder en ge raakten bok de andere opvarenden te water. Deze werden eveneens gered. Onder de ge redden was er één, dien men meer dood dan levend binnen boord haalde. Deze dreef met een zwemvest in de haven. Inmiddels had ook de „Neeltje Jacoba" één man op gepikt, zoodat tien opvarenden gered wa ren. Het vierde slachtoffer was de matroos P. Kuit, die vermoedelijk'onmiddellijk na dat de logger gezonken was, is verdronken. De man, die het laatst door de „Nestor" was opgepikt, was er slecht aan toe. Hij werd per ziekenauto naar het St. Anthoniuszie- kenhuis overgebracht. De schipbreukelingen, die allen drijfnat en verkleumd waren, werden gastvrij op de „Nestor" ontvangen en zij werden in de gelegenheid gesteld, zich bij de vuren te verwarmer.. Onmiddellijk nadat de „Nestor" in de visschershaven was aangekomen, kon den zij aan wal gaan. Zij werden voor- loopig opgenomen in het schaftlokaal „De Leeuw", waar zij van droge kleeren wer den voorzien, en het noodige voor hen ge reed stond om hen weer op verhaal te bren gen. Onder de drenkelingen bevinden zich eenige jongens van veertien k vijftien jaar. Het spreekt vanzelf, dat allen zeer onder den indruk waren van het gebeurde, niet het minst door het verlies van vier hunner makkers. De positie van het wrak. Omtrent de positie van het gezonken vaartuig kan nader ter waarschuwing van de scheep\aart worden medegedeeld, dat het wrak vast zit binnen de pieren van de buitenhaven in de lijn op Noordpier naar zwarte ton nr. 1, maar dan ongeveer veer tig meter naar de as van de haven toé De mast steekt boven water uit. Alle loodsen zijn door den loodscommis- saris in kennis gesteld van de positie van het gezonken schip. De loodsboot blijft ech ter voorloopig, in verband met den nog al tijd hevig woedenden storm, binnen. TJALK BENOORDEN TERSCHELLING IN NOOD. Uit Terschelling werd hedenmorgen ge meld: De motorreddingboot „Brandaris" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij is uitgevaren om hulp te bieden aan een tjalk, welke benoorden Oosterend op Terschelling noodseinen heeft gegeven. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De opvarenden gered. De reddingboot „Brandaris" is er he denochtend omstreeks half twaalf in ge slaagd de beide opvarenden van den be zuiden Oosterend op Terschelling in nood verkeerende tjalk, schipper Borst en een Dit nummer bestaat uit drie bladen. BUITENLAND. Guadalajara zou door de Spaansche na tionalisten bezet zijn. Willen Berlijn en Rome breken met Madrid? (2de blad). Geruchten, dat Hitier het keizerrijk zou willen herstellen. (2de blad). Wil Joego-Slavië samengaan met Duitsch land en Italië? (2de blad). De Italianen rukken op naar Gore. (2de blad). BINNENLAND. Ingediend is het wetsontwerp herbere kening van Indische pensioenen. (2de bl.). Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsont werp houdende vestigingseischen; geen inschakeling van het behoefte-element. (2de blad). Bij den hevigen storm, welke weer over land en zee raast, is hedenmorgen voor IJmuiden een Scheveningsche logger ver gaan; vier opvarenden verdronken. Meerdere schepen in benarde positie. (1ste blad) SPORT EN WEDSTRIJDEN, De R. K. Federatie van Voetbalbonden hield een belangrijke vergadering. (3de blad). HAZERSWOUDE GROENEDIJK. Zilveren Professiefeest. Den 29en October a.s. hoopt Mère Ger- truda (in de wereld Maria Jacoba de Jong) van de Orde der Witte Zusters van Afrika haar 25-jarig Professiefeest te vieren, te Boxtel „Huize Lavigerie." tweede persoon, in veiligheid te brengen. Het schip was vol water geloopen. De tjalk onderhield een beurtdienst tus- schen Amsterdam en Terschelling. Nader wordt gemeld, dat het schip is de „Midsland". Het vaartuig ligt voor an ker. De sleepboot „Texel" van de reederij Doeksen was ook ter assisentie uitgevaren. DUITSCHE TANKBOOT IN NOOD. Omstreeks kwart over tien zijn te" IJmui den noodseinen opgevangen van de Duit- sche tankboot „Grete Glad", dat dertien mijl van de haven van IJmuiden ten ge- 'volge van het wegslaan van het roer in nood verkeert. Gevaar voor stranding. Het Duitsche tankscheepje „Grete Glad" dat reeds den geheelen ochtend noodseinen geeft op korten afstand van IJmuiden, is langzamerhand in een zeer gevaarlijke po sitie gekomen. De sleepboot „Witte Zee", welke van Hoek van Holland was uitge varen naar de „Grete Glad", is terugge roepen om hnlp te verleenen aan een ander Duitsch schip, de „Kurt Hartwig Siemers"

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1