MADRID IN HET NAUW. Franco's mannen dringen op. BUITENLAND NED. OOST-INDIE BINNENLAND otiM&kjz stuMen DONDERDAG 22 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 ALGEMEEN OFFENSIEF RONDOM MADRID. Gisteren is het bevel gegeven voor een algemeen offensief der rechtsche troepen aan alle fronten om Madrid. Te 13 uur rukten infanterie en cavalle- rie van het Zuiden, het Zuid-Westen, het Westen en het Noord-Westen op, nadat de stellingen der regeeringstroepen hevig ge bombardeerd waren. Een groot aantal vliegtuigen bestookte de linksche troepen en maakte iedere actie van de luchtmacht der regeering onmogelijk. De aanval was in hoofdzaak geconcentreerd op Naval Car- nero, dat om 5 uur door de rechtsche troe pen werd bezet. Gisteravond om 7 uur heeft radio-Te- toean o.a. gemeld, dat volgens mededee- ling van het hoofdkwartier te Valladolid de troepen, die Siguenza bezet hadden, den opmarsch hebben voortgezet en zich thans te Jadraque op den weg naar Guadalajara bevinden. De regeering te Madrid treft toebereid selen voor verplaatsing naar Catalonië. President Azana heeft zich gistermorgen met zijn gevolg naar het parlementspaleis te Barcelona begeven, waarin thans zijn officieel bureau is ondergebracht. Caballero uitgefloten? Radio-Sevilla bericht, dat volgens de mededeelingen van vluchtelingen uit Ma drid in de hoofdstad gróote verwarring heerscht. Vrouwen en kinderen trekken door de straten en roepen: „Wij willen geen bloedvergieten meer: Wij eischen dat de stad wordt overgegeven". Minister-president Largo Caballero zou vanaf het balkon van het regeeringspaleis een verklaring hebben willen afleggen, doch de menigte op straat zou hem hebben uitgefloten. Aanval op het Escurial begonnen. Om elf uur gisteravond deelde de radio club van Teneriffa mede, dat de aanval der nationalisten op het Escurial is begon nen. De uit Siguenza komende troepen zetten hun opmarsch naar Madrid voort zonder tegenstand te ontmoeten. AANVAL OP LAS NAVAS AFGESLAGEN In een officieel communiqué deelt de regeering mede, dat de opstandelingen Las Navas hebben aangevallen, doch werden teruggeslagen. De regeeringstroepen hebben moedig ge streden om een krachtigen aanval der op standelingen in den sector van Siguenza te niet te doen. De opstandelingen hebben eveneens aan vallen ondernomen in de zone van Terre SabinanMira Bueno, doch de regeerings troepen deden een verwoeden tegenaanval, waarbij zij er in slaagden eenige gevan- BELGIE. REXISTEN-OPMARSCH VERBODEN. Socialisten wilden zich reeds verzetten. Zooals gisteren onder Telegrammen mee gedeeld, hadden de Rexisten voor Zondag a.s. een groote opmarsch naar Brussel aan gekondigd. Zij wilden met 200.000 man r.aar de hoofdstad trekken en daar tegen de regeering-van Zeeland demonstreeren. Deze manifestatie zou samenvallen met een bij eenkomst van het socialistisch congres en de socialisten beschouwden deze Rexisti- sche opmarsch dan ook zonder meer als een provocatie. Zij wilden hunnerzijds 100.000 aanhangers te Heysel laten manifes teeren. Tevens zouden zich, naar zij ver klaarden, duizenden in de Brusselsche straten zich tegen den marsch der rexisten verzetten. De regeering heeft evenwel besloten, de bijeenkomst van de Rexisten te verbieden. - In een communiqué, dat na afloop van den kabinetsraad, die gisteravond gehouden is, is gepubliceerd, wordt o.a. met betrek king tot het verbod van de Rexistische be tooging medegedeeld, dat de regeering Van meening is, dat in de tegenwoordige perio de van economisch herstel iedere betooging van dezen aard bezwaren en risico's met zich medebrengt, waarvoor het land ge spaard moet worden. De kabinetsraad heeft in deze zitting voorts zijn goedkeuring gehecht aan het antwoord van België op het Britsche me morandum aan de Locarno-staten van 17 September. Voorts heeft de raad bepalingen vastge steld van een wetsontwerp, waarbij de ope ning van nieuwe eenheidsmagazijnen en van groote warenhuizen wordt verboden tot dat het parlement zich over deze kwes tie zal hebben uitgesproken. HONGARIJE. DE REGEERINGSVERKLARING. Daranyi legt den nadruk op de kwestie. De nieuwe Hongaarsche minister-presi dent Daranyi heeft gistermiddag in de Ka- genen te maken en een hoeveelheid oor- logsmaeriaal buit te haken. ONDERHANDELINGEN OVER DE OVERGAVE VAN BILBAO MISLUKT. De onderhandelingen, welke zijn ge voerd tusschen de vertrouwenslieden van generaal Franco en de Baskische Separa tisten over de capitulatie van Bilbao, zijn mislukte, aangezien de Basken een alge- meene amnestie verlangen alsmede erken ning van de door Madrid toegekende auto nome rechten. Generaal Franco wilde deze eischen niet inwilligen. DE NON-INTERVÈNTIE. Duitschland wijst alle beschuldigingen af De Duitsche regeering heeft gisteren door haar zaakgelastigde te Londen een nota aan den voorzitter der non-interven- tie-commisise laten overhandigen, waarin zij stelling neemt tegen de onlangs door de regeering van Madrid en Sovjet-Rusland geuite beschuldigingen, dat Duitschland het wapen-embargo geschonden heeft. In de Duitsche nota worden deze be schuldigingen als volkomen onhoudbaar en met de grootste beslistheid afgewezen. Te vens heeft de Duitsche regeering de com missie een groot aantal gevallen medege deeld, waaruit blijkt, dat van Sovjet-Rus sische zijde het wapen-embargo herhaalde lijk geschonden is. Ook Praag ontkent. Ten aanzien van de verklaring van den verdediger van Oviedo, generaal Aranda, dat de regeeringstroepen Tsjechi-Slowaak- sche wapenen gebruikten, deelt het Tsje- cho-Slowaaksch persbureau mede, dat ge durende den burgeroorlog in Spanje de regeering te Madrid geen wapens in Tsje- cho-Slowijke heeft besteld. Ook zijn haar geen wapens of uitrustingstukken door Tsjecho-Slowakije verkocht. De regeering van Tsjecho-Slowakije houdt zich nauw keurig aan de bepalingen van de niet-in- menging in Spanje. mer zijn regeeringsprogramma uiteengezet. Hij zeide, dat er geen enkele wijziging zal komen in de groote lijnen der buitenland- sche politiek. „Wij zullen aldus zeide hij de con structieve vredespolitiek blijven volgen op de basis waarvan wij tot dusverre hebben samengewerkt met een geheele reeks Euro- peesche staten. De vriendschapsbanden zullen gehandhaafd en zelfs versterkt wor den. Wij zullen natuurlijk groote aandacht schenken aan de goede traditioneele be trekkingen met Duitschland. Gevoelens van erkentelijke vriendschap koesteren wij voor Polen en Bulgarije, die hebben gedeeld in den nationalen rouw. Intusschen is de sa menwerking tusschen Hongarije en zijn vrienden tegen niemand gericht: wij stre ven naar een algemeene verzoening. Het land wenscht zich te verzekeren van de vriendschap van Engeland en zou zich ver heugen in een vriendschappelijke ontwik keling der betrekkingen met Frankrijk op de basis van erkening der wederzijdsche belangen. In de toekomst, aldus vervolgde de pre mier, zullen wij dein toestand der Hongaar sche minderheden in de naburige landen zeer aandachtig volgen. Hoewel wij gaarne erkennen, dat de Volkenbond heeft kun nen medewerken aan de oplossing van eenige gecompliceerde kwesties, moeten wij beslist constateeren, dat de Bond zich ten aanzien van de bescherming der minderhe den niet bewust is van zijn nobele taak. Hongarije zal nooit ophouden aan te drin gen op verbetering in den toestand der Hongaarsche minderheden, zoowel door middel van den Volkenbond als door an dere wettige middelen. Het is overbodig te zeggen, dat op de zelfde wijze zal worden getracht, verwe zenlijking der andere desiderata te ver krijgen". Daranyi verklaarde verder, dat de regee ring de gerechtvaardigde cultureele en economische belangen der vreemde min derheden in Hongarije erkent. RUSLAND STEEDS NIEUWE ARRESTATIES. Oekrainers gefusilleerd. Naar het Duitsche Nieuwsbureau mee deelt, wordt te Warschau van welingelich te zijde vernomen, dat in de Sovjet-Unie een aantal Oekrainers werd gefusilleerd, die nog niet lang geleden uit Oost-Polen i naar de Sovjet-Unie zijn gevlucht. Op dc lijst van de slachtoffers staan o.a. de ge- i broeders Kossak, die vroeger een leiden de rol hebben gespeeld in de West-Oekrain- sche coijimunistische partij. Naar verder verluidt zijn ook in het Ver re Oosten verscheidene hooge functionna- rissen van leger, partij en regeering gear resteerd, o.a. alle districts-secretarissen der partij, de voorzitter van de comsomol in het Verre Oosten, Kogan, en een aantal aanhangers van maarschalk Bluecher, de opperbevelhebber van het Oostelijke roo- de leger. De toenemende zelfstandigheid van Blue cher in het Verre Oosten zou te Moskou be zorgdheid wekken. In Moskou wordt ver teld, dat zekere aanwijzingen bestaan, wel ke wijzen op het voornemen van Bluecher om de machthebber in het Kremlin de ge hoorzaamheid op te zeggen. Bluecher heeft alle garnizoenen in het Verre Oosten ach ter zich. Tenslotte deelt het Duitsche Nieuwsbu reau nog mede, dat eergisteren de beman ning van den kruiser „Gilak" aan het mui ten is geslagen. Men is erin geslaagd den opstand te dempen en de muiters, aan wel ker hoofd een oude communist, Schymo- najef genaamd, stond, te arresteeren. PALESTINA. BOOM UIT PARK VAN WINDSOR GEVELD. De verleden jaar door wijlen koning George V van Engeland uit het park'van het kasteel van Windsor voor Palestina geschonken en in tegenwoordigheid van den Britsöhen hoogen commissaris door de ver tegenwoordigers der Joodsche organisaties op plechtige wijze geplante „konings-jubi- leum-boom" werd gisteren door onbekend gebleven daders geveld. De boom, welke in het zjg. Jubileum bosch bij Jeruzalem stond, was tijdens de onlusten in Palestina bijzonder scherp be waakt. BRITSCH-INDIE. DE ONLUSTEN TE BOMBAY. Alle voorzorgsmaatregelen van de po litie hebben niet kunnen verhinderen, dat nog in drie gevallen te Bombay werd ge tracht brand te stichten. De politie is uitgerust met geweren en de streken, welke nog door ongeregeldhe den worden geteisterd, zijn omsingeld. Bij huiszoeking zijn talrijke wapenen in beslag genomen en reeds zijn 200 personen tot stokslagen veroordeeld. NA DE RAMP VAN DE „VAN DER WIJCK". Plaatsen op de Woensdag vertrokken „Johan de Witt" bleven ledig.... Aneta seint uit Batavia: Bij het vertrek van de „Johan de Witt" gistermorgen van Tand jong-Priok, was een tragische noot, dat de plaatsen, welke besproken waren door passagiers van de „Van der Wijck" ledig bleven. Voor deze boot was tot Sin gapore geboekt door den heer Exley, super intendent-engineer van dé Straits Steam ship Cy., die begin 1937 zou worden ge- pensionneerd en die thans nog wordt ver mist. De heer Franken, die eveneens voor de „Johan de Witt" boekte, is in het zie kenhuis te Soerabaja opgenomen in ver band met zijn overspannen zenuwen. De gezagvoerder van de „Van der Wijck", de heer Akkerman, die zeven uur in het water ronddreef, bemerkte op een gege ven moment in zijn nabijheid mevrouw Hartman en haar baby. Hij bond deze aan zich vast teneinde te voorkomen, dat zij zouden afdrijven. Nadat twee visschersprauwen, boordevol met geredden, waren gepasseerd, werden mevrouw Hartman, haar baby en de heer Akkerman door een derde prauw opgeno men en aan land gebracht. Onze minister van koloniën, dr. Colijn, heeft den gouverneur-generaal verzocht om aan de nabestaanden van de bemanning en passagiers, die bij de ramp van de „Van der Wijck" zijn omgekomen, zijn oprechte deelneming te betuigen. De gouverneur- generaal heeft hieraan onmiddellijk gevolg gegeven. Verhaal van een ooggetuige. Een der geredde passagiers van de „Van der Wijck", de heer A. M. Schoevers, directeur van de algemeene Volkscrediet- bank, keerde te Batavia terug. In een on derhoud, dat hij had met een vertegen woordiger van Aneta, verklaarde de heer Schoevers, dat de „Van der Wijck" in feite, niet kapseisde, doch zwaar overhellend in de diepte zonk. De heer Schoevers ver klaarde voorts, dat hij na het vertrek uit Soerabaja niets bijzonders had bespeurd, doch toen hy om 1 uur ontwaakte hoorde hij een geluid alsof het regende. Even la ter aan het dek komende bleek hem dat aan de stuurboordzijde het promenadedek reeds gelyk lag met het water. Even later zag hij, dat de officieren en inlandsche schepelingen onder het geroep tot de pas sagiers van „Naar de sloepen" de reddings booten trachtten te vieren, terwijl de stoomfluit loeide. Plotseling gingen alle lichten uit, waar op even later de „Van der Wijck" bijna geruischloos in de diepte verdween. Hier bij speelden zich hartroerende tooneelen af. De heer Schoevers, die gedurende zeven uur met de anderedrenkelingen rond dreef, sprak na zijn redding den gezag voerder. Deze was vol lof over het per soneel, dat tot op het laatste moment op zijn post bleef. De tweede werktuigkundige, die nog trachtte het schip te redden door water en olie in tanks over te pompen, slaagde er in tijdig de vuren te dooven, waardoor ketelontploffingen zijn voorkomen." Mevr. Brandes overleden. De passagiere Mevrouw Brandes, die ge wond was, is gisteravond aan de bekomen verwondingen overleden. Een onderzoek door den havenmeester van Soerabaja naar de oorzaak van den ramp, is in vollen gang. Het stoffelijk overschot van mevrouw Wisse, is gistermiddag onder de allergroot ste belangstelling ter aarde besteld. De „Banckert" is thans te Soerabaja te ruggekeerd. Echter is thans een bebake- ningsvaartuig ter plaatse, dat op de plaats waar de „Van der Wijck" onderging, een wrak-boei met groen licht heeft neerge legd. Als merkwaardige bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de K. P. M.- stoomer „Reaal" om 00.55 uur de „Van der Wijck" op korten afstand passeerde. Toen echter was niets bijzonders te bemerken. Tien minuten later echter ging de „Van der Wijck" naar de diepte. Het echtpaar Raaff, waarvan de man is verdronken, sliep nog toen de sirene begon te loeien. Zij haastten zich om aan dek te komen, waar zij in een sloep werden ingedeeld. Toen de „Van der Wijck" zonk, werd de heer Raaff uit de sloep geslingerd, waar door hij bewusteloos werd, terwijl de sloep even later omsloeg. Mevrouw Raaff, die een reddingsgordel wist te grijpen, greep toen haar in de nabijheid drijvenden echt genoot bij zijn borstrok, welke echter scheurde, waarop de heer Raaff kort daar na in de diepte verdween. BUITENLANDSCHE BERICHTEN DIJKDOORBRAKEN IN BELGIë. De Noordwesterstorm der laatste dagen heeft het water in de Schelde en haar zij rivieren doen stijgen. Op twee plaatsen, n.l. bij de brug van Waesmunster en bij de ge meente Zele zijn de dijken bezweken, waar van overstroomingen het gevolg waren. Alle maatregelen zijn getroffen om de ga ten te dichten. BRAND TE SAN DIEGO. Te San Diego in Californië heeft een ge weldige brand in de zakenwijk een geheel blok huizen vernield. Volgens raming van de deskundigen bedraagt de schade meer dan twee millioen dollar. KRANKZINNIGE VERMOORDT ZES MENSCHEN. In het Frahsche bergdorp Lardiers bij Forcalquier heeft een achttienjarige hout hakker in een aanval van krankzinnigheid een geheel gezin, bestaande uit vijf per sonen en een herder met zijn jachtgeweer neergeschoten. De dader is vervolgens ge vlucht en is nog niet teruggevonden. Eenige jaren geleden is de vader van den dader in een krankzinnigengesticht op gesloten. ROOVENDE MAS AI-KRIJGERS DOOR VLIEGTUIGEN OPGESPOORD. Met behulp van vliegtuigen is de Brit sche politie er in geslaagd, roovende krij gers van de Masai-stam op te sporen. Deze krijgers die nog geregeld rooftochten hou den, hadden onlangs een bezoek aan een nederzetting gebracht, 600 stuks vee ge stolen en verscheidene inboorlingen ge dood. De bewoners der nederzetting ach tervolgden de roovers, maar werden op de vlucht gedreven. De Masai schoten daarbij met vergiftige pijlen. De politie trok er met vliegtuigen op uit en het gelukte haar, een deel van de roofzuchtige bende te ontdekken. Bij de grens van Kenya worden daarop 55 ge wapende mannen aangetroffen, die zich overgaven zonder weerstand geboden te hebben. U dacht bnmers, dat o nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeeren! Maar langs den weg moet u dat niet „den ken", u moet 't zeker wetenl y HET HUWELIJK VAN PRINSES JULLANA EN PRINS BERNHARD. Nationaal geschenk. Het „U. D." zegt van welingelichte zyde te vernemen, dat Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana er in toegestemd heeft als algemeen huwelijksgeschenk van het geheele Nederlandsche volk een jacht, be stemd voor de vaart in de West-Europee- sche wateren te aanvaarden. Een huwelijksgeschenk voor de Prin ses van vrouwen uit de hoofdstad. Onder den naam comité „Vrouwen van Amsterdam" voor de aanbieding van een huwelijksgeschenk aan H. K. H. Prinses Juliana heeft zich daar ter stede een groot aantal vrouwen van vrijwel alle richtingen en uit alle kringen vereenigd tot een comité, welks taak het zal zijn, op zoo ruim mogelijke schaal het denkbeeld te propageeren om Prinses Juliana bij haar huwelijk een geschenk aan te bie den namens de vrouwen van Amsterdam en om voor dit doel de benoodigde gelden te verzamelen. Dezer dagen is ten huize van mevrouw de VlugtFlentrop een persconferentie gehouden, waarin omtrent den gang van zaken een en ander werd medegedeeld. Hierbij bleek, dat reeds een uitgebreid comité werd gevormd, waarvan douarière Th. van LoonEgidius, dame du palais van H. M. de Koningin, het eerelidmaat schap en mevrouw C. de VlugtFlentrop, echtgenoote van Amsterdam's burgemees ter, het eere-presidium hebben aanvaard. Dit comité bestaat uit ruim twee honderd vijftig vrouwen van uiteenloopende rich ting en maatschappelijke positie. Uit deze breede schare, die vrijwel alle lagen der bevolking omvat, werd een werkcomité gerecruteerd, waarvan het dagelij ksch be stuur bestaat uit de dames A. L. Rahu- senHooft, voorzitster, F. G. Vattier KraaneDaendels en A. C. Schippers, res pectievelijk eerste en tweede secretaresse en mevr. E. Testa baronesse van Wijnber gen, penningmeesteres. Omtrent den aard van het geschenk zul len zoo spoedig mogelijk nadere bijzonder heden bekend worden gemaakt. Men stelt er grooten prijs op, het geschenk in over leg met de Prinses te kiezen en wel zoo danig dat- het een werkverschaffingsobject zal kunnen vormen. De organisatie van boomplant- dagen. De Centrale vereeniging voor school- werktuinen en boomplantdagen in Neder land heeft aan de gemeentebesturen in Nederland een mededeeling gezonden, 'waarin o.m. gezegd wordt: Allerwege is men in den lande bezig voorbereidingen te treffen v. feestelijkheden ter gelegenheid van he huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernard. Daar nu deze bijzondere gebeurtenis valt in een jaargetijde, waarin bomen geplant kunnen worden, zal er wellicht in vele gemeenten als onderdeel van de feestelijkheid gedacht worden aan het planten van een herinneringsboom. Het bestuur van de centrale vereeniging verklaart gaarne voorlichting te willen ge ven bij het organiseeren van een feestelij ken boomplantdag met de jeugd. Binnenkort zal de jeugd van 's-Graven- land, op initiatief van de vereeniging, een boom als herinnering aan de vorstelijke verloving planten voor het landgoed Sper wershof van jhr. W. F. Röell. Prins Bernhard wordt officier der blauwe huzaren. Op den dag van zijn huwelijk met Prin ses Juliana zal Prins Bernhard zoo ver neemt de „Tel." gekleed zijn in de uni form van officier der blauwe huzaren. Dat zal dus de eerste uiterlijke manifestatie zijn van 's Prinsen opneming in het Korps officieren der Nederlandsche landmacht. Vermoedelijk zal de Prins worden be noemd bij het eerste regiment huzaren, dat onder commando staat van den luitenant kolonel K. G. van der Mandele, en dat is samengesteld uit het eerste half-regiment huzaren te Amersfoort en het vierde half- regiment huzaren te Deventer. In welken rang de Prins zal worden benoemd is nog niet bekend. Zijn particulier secretaris, jhr. ir. W. G. Röell, behoort als reserve-eerste- luitenant eveneens tot het eerste regiment huzaren. Prinselijk paar Vrijdag terug naar ons land. Aanstaande Vrijdag, aldus de „Tel.", zul len Prinses Juliana en Prins Bernhard de terugreis van Reckenwalde, waarschijnlijk per auto, aanvaarden. Zij zullen bij vrien den in de omgeving van Berlijn lunchen en van daar den tocht naar Nederland voortzetten. BOSKOOP LUISTERT HET VORSTELIJK HUWELIJKSFEEST OP. Ter medewerking aan de versiering van 1 enkele vertrekken van het Koninklijk Pa- I leis te 's-Gravenhage, ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard hebben zich ruim negentig plaatselijke vereenigingen te Boskoop aan gemeld. Met de algemeene leiding der versiering zijn belast de heeren mr. E. P. Verkerk, burgemeester van Boskoop, voorzitter, H. W. E. Struve. boomkweeker te Boskoop, secretaris en C. Plaatsman, directeur van het kantoor Boskoop der Rotterdamsche Bank vereeniging, penningmeester. Daar naast zijn enkele commissies gevormd, t.w. een plan-commissie, een technische-com missie, een plantenmateriaal-commissie en een financieele commissie. Bij de versiering, die uoor een serieuze voorbereiding wordt voorafgegaan, zal uit sluitend Boskoopsch bloemen- en planten- materiaal worden gebruikt. en Son oool aeScAenien

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6