DONDERDAG 22 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. U WELK RECHT GEEFT DE KLEINE VISCHAKTE? Belangwekkende conclusie van procureur-generaal. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft conclusie genomen in de zaak van A. F. G., die door den Haagschen kan tonrechter was vrijgesproken, doch nadat het O. M. in beroep was gekomen, door de Haagsche rechtbank op 26 Mei jl. was ver oordeeld tot ƒ1.boete wegens het vis- schen met sleephengel op 8 October 1935, in de Benoordenhoutschesloot te 's Gra- venhage, terwijl hij in het bezit was van een kleine vischakte tot het visschen met een hengel, geaasd met vïsch. De kwestie is, dat art. 16 van de Vis- scherijwet bepaalt, dat kleine vischakten worden uitgereikt tot het visschen hetzij met 'n peur, hetzij met een hengel, geaasd met visch of een sleephengel. Appellant G. beriep zich erop, dat hij, de kleine vischakte aanvragende, door de desbetreffende autoriteit verplicht was ge worden een keuze te doen uit de drie ge noemde vischtuigen, doch dat die keuze niet door de wet wordt voorgeschreven. Het vonnis der rechtbank berustte even wel op de overweging, dat, hoewel de wetsbepaling onduidelijk is, de wetgever bedoeld zou hebben, dat de kleine visch akte (tegen betaling van 1.slechts zou worden uitgereikt tot net visschen met één van de in het artikel genoemde drie vischtuigen. Naar de meening van den procureur-ge neraal bij den Hoogen Raad, blijkt ner gens, dat men zich bij het vragen om een kleine vischakte moet beperken tot het kiezen van een dezer drie vischtuigen. Wel vloeit er uit voort, dat men, na zoo'n kleine akte gekregen te hebben, tegelijkertijd, niet meer dan een dier middelen om visch te vangen mag gebruiken, maar dat is het ook onverschillig, welk dier soorten van vischtuigen men te water brengt. Vast staat, dat requirant in het bezit was van een kleine vischacte, waarin tegen zijn wil is vermeld, dat zij gold voor het visschen met 'n hengel, geaasd met visch. De pro cureur-generaal beschouwde deze laatste toevoeging als overbodig en concludeerde tot vernietiging van het vonnis en verwij zing der zaak naar het Gerechtshof te 's Gravenhage, teneinde verder te worden berecht. HET KINDJE VAN ZIJN DOCHTER VERMOORD. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft heden vonnis gewezen in de strafzaak te gen den 63-jarigen arbeider B. W., wonen de te Wellerlooi, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, die op 8 October heeft terecht gestaan als verdacht, dat hij op 5 Januari van dit jaar te Wellerlooi het kind je van zijn dochter Wilhelmina heeft ver moord. Het kindje was eenige dagen oud. De Officier van Justitie had tegen W. wegens moord een gevangenisstraf van vijf tien jaren geëischt. De rechtbank veroor deelde W. wegens moord tot een gevange nisstraf van zes jaren, met aftrek van het voorarrest. MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. De Rechtbank te 's-Hertogenbosch deed voorts uitspraak in de zaak tegen den 30- jarigen gedetineerden koopman J. M. S., wo nende te Uden, die op 8 October terecht heeft gestaan omdat hij op 9 November 1933 tijdens een vechtpartij te Heesch den arbeider A. van B. met een mes in de borst heeft gestoken, tengevolge waarvan van B. kort daarna is overleden. De Officier van Justitie had tegen S. wegens mishandeling den dood tengevolge hebende, een gevangenistraf van vijf ja ren geëischt, met aftrek van het voorarrest. De Rechtbank veroordeelde S. tot een ge vangenisstraf van twee jaren en zes maan den, met aftrek van het voorarrest. INBREKER VEROORDEELD. De Haarlemsche Rechtbank heeft heden morgen den 25-jarigen Hongaar A. Z., die in begin Augustus te Haarlem en Bloe- mendaal ingebroken heeft, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met af trek van de voorloopige hechtenis. De Officier van Justitie had een gevan genisstraf van drie jaar geëischt eveneens met aftrek van de voorloopige hechtenis. Verdachte heeft ook nog in België ho teldiefstallen gepleegd. De Belgische regee ring heeft deswege zijn uitlevering ge vraagd. OPLICHTER VEROORDEELD. Veertien dagen geleden heeft de Haar lemsche Rechtbank een zaak behandeld te- •gen den 59-jarigen C. A. B., uit Zandvoort, verdacht van oplichting van mevrouw M. en haar zoon uit Den Haag, voor een be drag van ƒ25.000; De zoon zou een politiek dagblad oprich ten van de N. S. D. A. P. en verdachte zou naar Duitschland gaan, om relaties aan te knoopen met vooraanstaande personen. Met het geld van de Haagsche dame ging hij naar Duitschland en maakte pleizierreisjes. Geld uit Duitschland kwam er niet, zoodat de politie werd gewaarschuwd. Verdachte, die reeds verschillende malen wegens oplichting is veroordeeld, werd thans veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van de voorloo- -'%e hechtenis. UIT DE OMGEVING NOORDWIJKERHOUT. Zilveren klooster feest. Zaterdag 17 October was het 25 jaar ge leden, dat de Eerw. Zuster M. Adriana (in de wereld Hillegonda Apolonia Droogh) in de kloosterorde van de Arme Zusters van het Goddelijk Kind „De Voorzienigheid" werd ingekleed. Zuster Adriana werd geboren 27 Mei 1895 te Langeraar, gemeente Ter Aar. Den 14en September 1911 trad zij in het klooster te Amsterdam. 17 October van dat jaar werd zij ingekleed. Achtereenvolgens was zij in de kloosters van deze orde te Leiden (Hoo- gewoerd), Noordwijkerhout (Retraitehuis), Nederhorst den Berg, Driehuis (gem. Vel- sen), Loosduinen, Leiden (Zoeterwoudsche singel), en Noordwijkerhout (Retraitehuis), Maandag 26 October a.s. zal dit jubileum in het retraitehuis feestelijk worden her dacht. NOORD WLJK. Reddingsbrigade. Maandagavond ver gaderde de Reddingsbrigade in de „Zee leeuw", onder presidium van dr. Herma- nides. De goede opkomst typeert wel de echte brigade-geest, want ondanks de storm en regen komt een brigade-lid niet alleen als er nood is om zijn krachten te geven ter redding, doch ook op de verga deringen om met energie ook daar zijn krachten ten beste te geven. Met deze lof tuiting opende de voorz. deze bijeenkomst, aan welke toespraak hij tot zijn groot ge noegen de mededeeling kon toevoegen, dat het bestuurslid Wassink van een ernstige ziekte, goed herstellend is. Na lezing der keurig gestelde notulen, bracht de 1ste secretaris verslag uit van de gevoerde correspondentie dezen zomer, waarbij tevens werd medegedeeld, dat het verzoek gericht tot de Hillegomsche Bri gade, om des Zondags een strandwacht in te stellen ter hoogte van hun plaats, niet is ingewilligd, hetgeen te betreuren is, want dit zou in onze kustbewaking een zeer nuttige schakel geweest zijn. Met al- gemeene stemmen werd hierna besloten ook dit jaar weer een bedrag van 200.in de verzekeringskas te storten, zoodat dit fonds thans 3000 groot is. De bespreking win ter campagne had tot gevolg, dat een seincur- sus zal worden gegeven door den heer J. van der Bent, waarvoor zich reeds een 12- tal leden opgaven. Voor den cursus E. H. B. O., onder leiding van dr. Hermanides, gaven zich reeds een 20-tal leden op, voor beide cursussen kunnen nog opgaven wor den gedaan bij he! lestuur. Het begin de zer cursussen werd gesteld op Vrijdag 6 Nov. a.s. E. H. B. O. te 7.30 uur en sein- cursus te 9 uur in de bovenzaal van hotel Passage. Het zwemmen dezen winter in de „Regentes" te Den Haag kreeg ook zijn be slag; hiervoor had het bestuur uitgetrok ken 80.Het verzoek om het toegestane bedrag hiervoor nog te verhoogen moest worden afgewezen, waarna een tusschen- voorstel werd gedaan, dat, als de zwem mers zorgen voor een aantal nieuwe le den, het contributiegeld hiervan aan het toegestane bedrag zal worden toegevoegd, zoodat de leden het nu zelve in de hand hebben om hiervan te profiteeren. De or ganisatie van de j aarlij ksche feestavond werd in handen gesteld van het bestuur, dat met afgeronde voorstellen zal komen, daar deze vergadering geen beslissing wenschte te nemen. De voorzitter deed nog mededeeling dat de navolgende leden had den deelgenomen aan de examens en wel: mej. v. d. Haak, voorbereidend, mej. v. Oosten, P. v. d. Aartweg en L. Wassink aan A., mevr. v. d. Kraats en mej. Wannink- hoff aan B, waarvan officieus bekend was dat allen geslaagd waren. Na rondvraag sluiting. WASSSENAAR. Moeilijkheden bij het viaduct.. Geble ken is, dat de verkeerssituatie aan weers zijden van het viaduct in den rijksweg 's-GravenhageWassenaar vanwege het zeer toegenomen verkeer uiterst moeilijk is geworden, vooral vanwege het oversteken van voetgangers en het veelvuldige afslaan van het rij verkeer van de Zijdelaan (Mar lot) naar de Zijdeweg (Wassenaar) en om gekeerd. De K-N.A.C. heeft in verband hier mede aan den wegbeheerder verzocht voor voetgangers een verplichte overgang, bijv. in den vorm van een luchtbrug te doen in richten en voor dit wegvak, dat als een uitgerekt kruispunt is te beschouwen, een inhaal verbod te bevorderen. Een afdoende verbetering zal naar vermeend op den duur slechts kruinen worden verkregen door een systeem van lichtsignalen en drempels waar mede zoowel een vlotte als een veilige ver keersafwikkeling het beste zal zijn gediend. Tuinbouw en Plantkunde. -- In het Dorpshuis hield de afdeeling Wassenaar van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde haar maandelij ksche leden vergadering onder voorzitterschap van den heer J. Polderman. Op voorstel van het bestuur wordt met algemeene stemmen besloten, toe te tre den als lid van de Wassenaarsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer. Hierop werd het woord verleend aan den heer C. van Drent tot het houden van zijn lezing over vruchtencultuur onder glas. Tijdens de pauze had een jury, bestaan de uit de heeren A. van der Schans, D. Wiegerinck en W. Maarsen, het ingezonde- ne aan een keuring onderworpen. Op de uitgeschreven prijsvraag, luidende: De mooiste fruitmand of fantasiestuk van fruit en bloemen, waren een viertal inzen dingen. De uitslag was: fruitmanden: le prijs J. Anderson, tuinbaas van het land goed Voorlinden; 2de prijs G. de Gooijer, tuinknecht op „De Vrije Bliek"; 3de prijs G. Verlind, tuinknecht op Rust en Vreugd. Fantasiestuk: le prijs J. van Noort, tuin knecht bij den heer D. T. Ruys. Voor het puntenstelsel behaalde de heer G. de Gooijer, eveneens met Begonia Ex quisite 10 punten; Emita 8 p.; Baarnsche Wonder 8 p.; Jdhan Mensing 8 p. Hierop werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen naar aanleiding van de gehouden lezing. Hiervan ward een ruim gebruik ge maakt, waarna de voorzitter den heer Drent namens de aanwezigen hartelijk dank bracht voor het vele mooie en leer zame door hem naar voren gebracht. Naar aanleiding van bovenbeschreven le zing werd besloten een excursie te organ i- seeren op Woensdag 4 November a.s. naar de kweekerij De Voordes te Rijswijk bij den heer van den Akker aldaar, waar een moderne vruchtenkweekerij in praktijk te zien is. Nadat de voorzitter allen heeft opgewekt op de eerstvolgende vergadering weder aanwezig te zijn op Kasteel Oud-Wassenaar waar o.a. ruim 300 prijzen werden uitge reikt voor de gehouden tuinenkeuring en waarbij hij verzocht zoo mogelijk materiaal mede te brengen ter opluistering, werd deze leerzame avond door hem gesloten. Geboren: Boris, z. v. G. H. Nagtegaal en I. G. M. van Dorsser. Elisabeth Ma ria, d. v. J. T. Schroder en M. T. Gottenbos. Hendrika Maria, d. v. A. H. Kramer en P. M. de Regt. Franciscus Petrus, z. v. J. A. Boerkamp en Z. Lobbes. Johannes Thomas, z. v. J. Remmerswaal en C. van Haastrecht. Jozef Maria, z. v B. A. W. Snelderwaard en E. C. G. Rooijakkers. Jan, z. v. J. de Koning en C. M. Lange- veld. Overleden: Christine Smit, 71 jaren, weduwe van B. Koster. Petrus Cornelis Schilte, 58 jaren, ongehuwd. Ondertrouw d:J. C. Snijder van Wissenkerk en R. J. D. Levi. A. M. Looijestein en A. van der Eems. Getrouwd: W. Engel en C. Meihuizen-, J. Pieterse en J. J. A. E. Thiel. A. vap der Meulen en G. M. van Everdingen. H. S. van der Lee en L. A. Puijgers, Ingekomen: A.M. Beer, geen, dienst- bode, uit den Haag, Buurtweg 1C9. J. G. van den Berg, N.H., hulp in de huish., uit Amsterdam, Buurtweg 8. M. Bichler, Vreemd, R.K., dienstbode, uit den Haag, Bloemcamplaan 62. M. E. Siebel geb. Boon, Prot., zonder beroep, uit Batavia, Buurtweg 153. J. P. M. Boost, geen Vreemd, Leeraar, uit Ommen, Juliana weg 8. M. Brochtropp, Vreemd, R.K., dienstbode, uit Walstedde (Did.), Eikenlaan 3/5. F. M. Buchholz, Vreemd, R.K., dienstbode uit Bottrop (Did.), KI. Persijnlaan 16. L. J. H. Englebert, R.K., autohandelaar, uit den Haag, Aarweg 18.G. P. G. Gottschalk, Vreemd geen, dienstbode, uit Leipzit (Did.), Storm van 's-Gravesandeweg 59. J. C. Beltman geb. Heemskerk, R.K., zon der beroep, uit Stompwijk, Papeweg 27. H. B. J. Hofte, geen, dienstbode, uit En schede, Wittenburgerweg 16. J. Hooge- veen, N.H., boerenknecht, uit Alphen aan den Rijn, Oostdorperweg 140. S. Chr. Hijlink en gezin, N.H., boomkweeker, uit Winterswijk, Kerkstraat 61. J. J. Klompe, N.H., zonder beroep, uit Haarlem, Amazone laan 3. C. M. Klumper, R.K., verpleeg ster, uit Amsterdam, Eikenlaan 3/5. M. M. Lagerberg geb. Koenig, R.K., zonder be roep, uit den Haag, Tulpweg 4. M. Krot- ki, Vreemd, D.Ev., dienstbode, uit den Haag, L. Kerkdam 9. D. van der Maas en gezin, N.H., kantoorbediende, uit den Haag, Dr. Mansveltkade 14. L. J. van der Maesen, D.G., hoofd van Adan Djatïbedrijven, uit Buitenzorge, Hertelaan 13. L. Mosselman, N.H., dienstbode, uit den Bommel, Lijster- laan 1. B. Nickl, Vreemd, R.K. dienst bode, uit den Haag, Oud Wassenaarscheweg 3. J. de Nijs, N.H., huishoudster, uit Hil- legom, Raadhuislaan 1. J. M. can Oos tendorp, R.K., dienstbode, uit den Haag, Beukenlaan 7. D. van Praag en gezin, N.H., controleur Pandhuisdienst, uit Koe does, Gr. Hoefijzerlaan 51. H. Redzinski, Vreemd, R.K., dienstbode, uit den Haag, van Calcarlaan 27. H. Rietveld, G.K. dienstbode, uit Ter Aar, Langstraat 77. M. Samrnet, Vreemd, Ev., dienstbode, uit den Haag, Gr. Haesebroekscheweg 17. A. Sipma, G.K., hulp in de huishouding, uit Leiden, van Zuylen van Nijeveltstr. 193.' J. Slootweg, R.K., slager, uit Oostvoorne, Kerkstraat 31. J. Starkenburg, N.H., dienstbode, uit Leiden, Bloemluststraat 80. A. W. Turk, N.H., Insp. Opium en Zout- regie, uit Batavia, Kerkstraat 57. J. Untersaubach, Vreemd, R.K., dienstbode, uit den Haag, Raaphorstlaan 17B. T. Veltman, G.K.. leerling verpleegster, uit den Haag, Gravestraat 1. P. Vonk, N.H., boe renknecht, uit den Haag, Deijlerweg 143. Th. Weber, Vreemd, R.K., dienstbode, uit den Haag, Hertelaan 10. W. J. Wester huis, N.H., verpleegster, uit den Haag, Groot Hoefijzerlaan 3. F. Zellhofer, Vreemd, R.K., dienstbode, uit den Haag Duindigt 4. D. M. Zoetmulder en vrouw, R.K., -zonder beroep, uit Schiedam, Papegaaienlaan 11. Vertrokken: Wed. Naus geb. Tille- mans en gezin naar den Haag, Arnhemsche- straat 1. C. W. van Doorn naar den Haag, Arnhemsch est/raat 1. B. Vonk naar den Haag, bezuidenhout 627. J. P. Muste naar Zierikzee, Regenboogstraat C 403 A. M. Trimborn naar den Haag, Kweekerij weg 17c. Th. Oberlechner naar den Haag, Mechelschestraat 30. H. W. van der Steeg naar Alphen aan den Rijn, Visserstraat 30. A. Grzibel, naar den Haag, Tapijtweg 5. M. V. Heister naar den Haag, Juliana van Stolberglaan 7. J. van Elswijk naar Bleiswijk, Oosthoekeindscheweg 97. G. van Druten naar den Haag, Theresiastraat 141. W. A. Ruys naar Egmond aan Zee, Herstellingsoord Prinses Juliana. L. A. van der Lee geb. Pluijgers naar Zeist, Verl. Slotlaan 120. J. C. Tuns naar den Haag, Rijswijkscheweg 678. Wed. R. E. C. Vië- tor geb. Götz naar Rheden, Velp, Rosen- daalschelaan 23a. S. I. W. en J. M. H. Jansen naar den Haag, Waalsdorperweg 17. F. Kreeft naar Oegstgeest, Laan van Oud Poelgeest 28. M. G. Hoogendoorn naar Oudewater, Marktstraat 251. M. C. Pil- kes geb. Hage naar Rotterdam, West Kruis kade 30a. Chr. R. Thyssen geb. Lubbers, naar Leiden, Aalmarkt 5. B. Becker naar Voorburg, Bilderdijkplein 5. F. G. West geest naar den Haag, Broekstraat 21. J. G. Wakkie naar Arnhem, Roëllstraat 11. Th. E. Dickau naar den Haag, Benoorden- houtscheweg 134. G. M. van der Meulen geb. Everdingen naar Wageningen, Harten- scheweg 38. D. Roessing naar 's-Graven- hage, Riouwstraat 107. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Maandag 26 October, des namiddags 7 uur. Agenda: 1. Opening. la. Beëediging van den heer S. Groenen dijk als lid van den Raad. 2. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Ingekomen stukken. 5. Voorstel van B. en W. ike rui ling van eigendommen met het Hoogheem raadschap van Rijnland. 6. Voorstel van B. en W. in zake ver koop van een perceel bouwgrond aan den heer J. Westmaas alhier. 7. Voorstel van B. en W. in zake ver koop en uitgifte in erfpacht van een per ceel grond aan den Buitenweg, aan de hee ren W. en J. Brouwer q.q. 8. Voorstel van B. en W. in zake aan vaarding van een opstalrecht voor den aan leg van een brug over de Pis wetering. 9. Voorstel van B. en W. inzake onthef fing van G. Heimei te Aarlanderveen van het met hem gesloten huurcontract en ver huring van het pand Dorpsstraat 103 aan H. N. Giesbergen te Aarlanderveen. 10. Voorstel van B. en W. in zake ver koop gedeelten berm van den Rijksstraat weg, aan het rijk. 11. Voorstel van B. en W. in zake vast stelling eener capitulantenverordening en wijziging van het ambtenarenreglement. 12. Benoeming van een lid van de com missie van toezicht op het middelbaar on derwijs, in de vacature ontstaande op 1 Januari a.s., weegns periodieke aftreding van mr. A. Korver. Aanbevolen worden de heeren: 1. mr. A. Korver, aftredend; 2. A. J. Groen, arts alhier. 13. Voorstel van B. en W. in zake vast stelling der vergoeding ex art. 101 der La- ger-Onderwijswet 1920, aan de besturen der bijzondere lagere scholen over 1933 en af rekening over het driejarig tijdvak 1931 t/m. 1933. 14. Voorstel van B. en W. in zake naam geving aan enkele straten. 15. Voorstel van B. en W. in zake een verzoek van J. Stellingwerf te Aarlander veen, om toekenning eener vergoeding ex artikel 13 der lager onderwijswet 1920. 16. Voorstel van B. en W. in zake ver huring van de woning Schoolstraat 20. 17. Voorstel van B. en W. in zake het verleen en van vergunning tot straataan- leg aan de N.V. Woonihuisbouw te 's Gra- venhage. 18. Voorstel van B. en W. in zake wijzi ging der gemeentebegrooting, dienst 1936. 19. Voorstel van B. en W. in zake deel neming in garantiestelling voor de stichting van een tentoonstellingsgebouw te Bos koop. 20. Verdeeling van den Raad in afdee- iingen. Verkoop van grond. B. en W. stellen voor aan den heer Joh. Westmaas, aanne mer, q.q. onderhands te verkoopen een perceel bouwgrond, gelegen aan een zij straat van de Van Velzenstraat, groot on geveer 55 vierkante meter, tegen den prijs van 225.in totaal, en verder onder de gewone voorwaarden. B. en W. stellen voor aan de heeren W. Brouwer, architect alhier en J. Brouwer te Utrecht, Predikheerenstraat no. 36, q.q. onderhands te verkoopen een perceel bouwgrond, gelegen aan den Buitenweg, groot ongeveer 680 vierkante meter tegen den prijs van 6.per M2. voor pl.m. 560 M2. en van 4.per M2 voor pl.m. 120 M2., en verder onder de gewone voor waarden. Bijzonder onderwijs. De kosten van het openbaar onderwijs bedragen voor het gewoon lager onderwijs f 10.45, voor het uitgebreid lager onderwijs 28.45. Volgens deze kosten zal de vergoeding voor de bijzondere scholen worden vastgesteld. Tentoonstellingsgebouw te Boskoop. B. en W. stellen den Raad voor tot deel neming in de, door het gemeentebestuur van Boskoop, voor de stichting van een tentoonstelingsgebouw gestelde garantie, en wel tot een percentage van 12 procent 688.50). Gemengde Zangvereeniging „O. B. K." Een bijna geheel gevulde zaal met aanwezigen voor het bijwonen eener uit voering; welke vereeniging kan hierop aanspraak maken? Wij antwoorden: de R. K. Gemengde Zangvereeniging „Oefe ning baart kunst". De reden hiervan is o.i.s niet ver te zoeken. „Oefening baart kunst" heeft zich langzamerhand, onder leiding van haar bekwamen .directeur, den heer Th. van Niekerk te Leiden, een ze kere populariteit weten te verwerven, waardoor zeer velen zich getrokken voe len, dit koor te gaan beluisteren. Dit bleek weer duidelijk, toen O.B.K. gisteravond in de St. Josephzaal haar jaarlijksche uit voering gaf. Nadat door den voorzitter deze avond met een kort woord van welkom was ge opend, werd met de afwikkeling van het muzikale programma aangevangen en de vertolking ervan was in een woord „af". Na ieder nummer viel het koor en direc teur een welverdiend applaus ten deel. Ook de nummertjes, welke het kinderkoor ten gehoore bracht, waren het beluisteren waard. Het eerste deel van den avond werd besloten met het populaire nummer: de Kikkercantate van Herming, een mooi slot. Tijdens de pauze bracht een tombola zonder nieten de noodige hilariteit te weeg. De avond werd besloten met de opvoe ring van „Cartouche", 'operette voor hee ren met soli, duet, koor, waarvan de pia nobegeleiding was toevertrouwd aan den heer J. Verkley. Het stuk speelt zich af in een dorpsherberg in Frankrijk begin 19de eeuw. In een rustig dorp worden de bewoners eensklaps opgeschrikt door een brutale inbraak bij den ouden molenaar Janus geheeten, die bekend om zijn gie righeid, heel wat duitjes had opgespaard. Er ontstond in het dorp een groote con sternatie, omdat algemeen werd gevreesd, dat Cartouche, de gevreesde rooverhoofd- man, de schuldige was. Nadat hij een gift had geschonken aan een arme man, uit het zakje dat hij bij Janus de molenaar ontvreemd had, werd Cartouche gearres teerd. De ontknooping kwam ten slotte door de erkenning van zijn moed en rechtschapenheid, door zijn vorst den Hertog van Normandië, die Cartouche het opperbevelhebberschap over zijn troepen deed aanbieden. De aanwezigen hebben ook van dit muzikaal spel kunnen genie ten, 't Was bijna half twaalf, toen de tal rijke aanwezigen voldaan huiswaarts keer den. Verkeersstremming. Wegens repara ties aan de Gouwsluische weg zal het verkeer langs den Rijksstraatweg van Za terdag tot Maandag afgesloten zijn. 281 Toontje stond verstijfd van schrik. De man stond te draaien op zijn beenen van de klap die hij gekregen had en schreeuwde luidkeels om hulp. Daar kwam zijn knecht aanloopen die hem bij den arm pakte, want hij dreigde ieder oogenblik tegen den grond te slaan. 282. Nu kwam het al erg ongelukkig uit voor Toontje, daar de man een wijd en zijd bekend toovenaar was. Toen hij dan ook wat bekomen was van den klap, die hij gekre gen had, zon hij op een middel om wraak te nemen op Toontje; en zijn bedreigingen waren zoo vreeselijk dat zijn knecht er zelfs van schrok.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 12