WOENSDAG 21 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RUN. ERNSTIGE VERGIFTIGING. Na het eten van bedorven worst. In het gezin van de familie L. doet zich, waarschijnlijk door het gebruik van worst, een geval van vergiftiging voor. Na dat door het gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, worst was ge nuttigd, deden zich de bekende verschijn selen van vergiftiging voor. De dadelijk ontboden geneesheer de N., constateerde een geval van ernstige vergiftiging, welke waarschijnlijk was ontstaan door het eten van bedorven worst. Een restant van de worst is door dr. N. opgezonden naar het bacteriologisch instituut te Utrecht. De toestand van de patiënten is vrij ernstig. Vingers verminkt. Gisterenmiddag heeft zekere S., werkzaam or de drukke rij en papierwarenfabriek van de firma Paul en Keldermans, het ongeluk gehad met zijn hand tusschen een machine te ge raken, waardoor drie zijner vingers ernstig werden verminkt. Dr. Munting heeft hem de eerste hulp verleend. Daarna is de pa tiënt ter verdere behandeling naar een Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Postkantoor. De Directeur van het P.T. T.-Kantoor te Alphen aan den Rijn verzoekt ons mede te deelen, dat het kantoor met in gang van Maandag 26 October a.s. voor den P.T.T.-dienst ook van 13—14 gesloten zal zijn. De openstelling van den Telefoondienst blijft voor de geabonneerden ongewijzigd. Bazar „Hou Vast". In het Nutsgebouw had gisteravond door den Burgemeester de officieele opening plaats van de bazar, ge organiseerd door de Vereen. „Hou Vast." HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Woensdag 21 Octo ber, des voormiddags 10 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Inge komen stukken. 2. Voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing en een op de invordering van gelden, als bedoeld in artikel 21 der Besmettelijke Ziekten- wet. 3. Voorstel tot onderhandsche verhu ring van het stukje tuingrond bij de Kou- dekerksche brug. 4. Voorstel tot vaststel ling van een verordening betreffende de nog geldende strafverordeningen. 5. Voor stel tot wijziging van de instructie voor den hulpkeurmeester by den keurings dienst voor vee en vleesch. 6. Aanbieding van de begrooting der gemeente en die van het Waterbedrijf voor het dienstjaar 1937. 7. Aanwijzing van een Commissie tot het onderzoeken van deze begrootingen. 8. Voorstel tot wijziging van de gemeente- begrooting, dienst 1936 en hetgeen verder door den voorzitter of de leden mocht worden ter tafel gebracht. NIEUWKOOP. Een ontvoering". Zondag j.l. heeft een clubje Nieuwkoopsche jongelui per auto een bezoek gebracht aan een Nieuwkooper, sinds korten tijd opgenomen in het R.K. Blinden- gesticht te Grave om aldaar een vak te lee- ren. Na gegeten te hebben gingen zij met den patiënt diens slaapvertrek bezichtigen, pak ten heimelijk alles in en zonder in het ge sticht hierover iets te vragen of te zeggen namen zij den patiënt mede in de auto en kwamen er mee thuis. De indruk, welke dit zoowel in het gesticht als bij elk verstandig Nieuwkooper heeft gemaakt, laat zich ge makkelijk denken. Volksbond. Gisteravond werd in het Parochiehuis door den R.K. Volksbond een eerste cursusavond gehouden van 'n serie waarvan het algemeene onderwerp is: Ons offensief in dezen tijd. De meeste leden wa ren aanwezig, terwijl ook meerdere niet-le- den, die vrijen toegang hebben, waren opge komen. De inleiding van den eersten avond werd gehouden door den heer J. M. Steinmetz, lid van de Tweede Kamer en lid van den Ge meenteraad van Amsterdam, die na een kort openingswoord van den Voorzitter, den heer Alb. van Houten, het woord nam. Spr. behandelt den oorsprong en geschie denis van het Communisme, het allereerste en allergrootste gevaar in dezen tijd, zooals de Paus zich uitdrukte. Een volgende maal zal behandeld worden de vraag: Waarom de Paus het Communis me noemt het" allereerste en grootste ge vaar. Na een dankbaar applaus maakte eenige aanwezigen gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen. WOERDEN. Gemeenteraad. De Raad dezer verga- gadert Vrijdag, 23 October des namiddags 7 uur ten Stadhuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Adres Koninginnedag. 3. Adres R.K. Schoolbestuur art. 72 L.O.-Wet. 4. Reclames precariorech ten. 5. Adres art. 179, 2e lid Gemeentewet, (aanwijzing functies voor capitulanten). 6. Onbewoonbaarverklaring. 7. Concessie aan vrage Woerdensche Verlaat. 8. Verkoop wo ningen Julianastraat. 9. Verpachting sluis- gelden. 10. Rapport salariscommissie. 11. Wijziging buizennet Gasfabriek. 12. Benoe ming handwerkonderwijzeres. 13. Verlen ging geldigheidstijd Beheer verordeningen voor 1937. 14. Benoeming waarnemend ont vanger. 15. Bespreking Badhuis. 16. Be- j grootingswijziging 1936. (No. 6.) Volksbond-feest. Een mooie avond gaf de R.K. Volksbond aan zijn-leden, Zondag j.l. in het Patronaatsgebouw. De belangstel ling was zeer groot, toen de voorzitter een kort openingswoord sprak en allen 'n plezie- 1 rigen avond toewenschte. Daarna sprak de Weleerw. pater v. d. Boezem, de geestelijke adviseur eenige woorden van propagandis- tischen aard, waarin hij tot uiting bracht de waarde der organisatie. Toen uit volle borst het strijdlied gezongen was, werd begonnen met de opvoering van een tooneelspel, ge titeld: „Toen de Zon opging". Alle drie bedrijvan van dit spel werden met groote aandacht gevólgd en aan het eind klonk een luid applaus. Gedurende de pauze werd nog een collecte gehouden voor de Kerstgaven aan de werkloozen. Wie een avond wil genieten.... hedenavond wordt oe opvoering herhaald. ZOETRWOUDE (H.R.) St. Joseph's-Gezellen. Hedenavond om 8 uur gecomb. vergadering der St. Joseph's- Gezellen en Propagandaclub. Aller opkomst dringend gewenscht! Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. LEIDEN. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Hedenmiddag hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland een openbare vergadering onder voorzitter schap van den heer D. ten Cate Brouwer. De notulen der vorige vergadering wer den vastgesteld. De ingekomen stukken leverden geen stof tot bespreking op. Naar aanleiding van een bij het bureau der Kamer ingekomen klacht van bewo ners van de Haarlemmerstraat, of niet meer spoed kon worden betracht bij de «sphalteering van de Haarlemmerstraat, had het bureau een verzoek daartoe ge richt tot het gemeentebestuur alhier. In antwoord hierop berichtte liet gemeente bestuur, dat de uitvoering der werkzaam heden reeds zoo spoedig mogelijk ge schiedt. Verwacht wordt, dat het werk op 15 November gereed zal zijn. Maatregelen tegen ongemotiveerde prijsopdrijving. In verband met de plaats gehad heb bende monetaire maatregelen, was bij het Bureau der Kamer van het Departement het verzoek ingekomen om toe te zien, dat geen ongemotiveerde prijsverhoogin- gen zouden plaats hebben. Het aantal klachten, bij de Kamer in gekomen, is gelukkig niet zoo groot ge weest mede wijl door tactisch optreden veel voorgenomen verhoogingen niet wer den doorgevoerd. De noodzakelijke verhoogingen van bui- tenlandsche artikelen wekken bij het pu bliek over het algemeen ongenoegen en, wijl dergelijke verhoogingen een billijk en rechtvaardig karakter droegen, achtte spr. het gewenscht in dien geest een uiteenzet ting van zijn standpunt in de pers te geven. Dit artikeltje heeft intusschen critiek uitgelokt, ook in den Leidschen Gemeente raad, waar de burgemeester mededeelde het met de plaatsong en strekking daarvan niet eens te zijn. Om zijn standpunt nader te doen ken nen, gaf spr. hierna de volgende verkla ring: De psychologische druk, die de verschil lende persberichten terzake van ongemo tiveerde prijsopdrijving bij de winkeliers in ons district veroorzaakte, vervulde mij met eenige vrees. Bij het publiek en daarbij ook bij den winkelstand werd immers de indruk ge wekt, dat in elk geval de bestaande voor raden tegen de oude prijzen moesten woi- den verkocht. Speciaal te Leiden, zulks in tegenstel ling met berichten uit andere plaatsen, bleek mij deze indruk overheerschend te zijn. Toen dan ook circa een week na de depreciatie de kans op eenige paniek vrij wel uitgesloten was, achtte ik het mijn plicht een bepaalde zijde van de deprecia tie te belichten, die speciaal onze midden standers in staat zou stellen zuiverder af te wegen wat zou moeten worden gedaan bij hun keuze om óf terwille van een goe den indruk bij het publiek en de sterke concurrentie de prijzen niet te verhoogen óf terwille van de rentabiliteit van hun zaak een prysverhooging toe te passen, voor zoover deze door de depreciatie ge motiveerd geaëht moest worden. Bij my stond ,op grond van de mij ten dienste staande gegevens, vast, dat de middenstand in het algemeen niet in slaat zou zijn om den schok op te vangen door de prijsverhooging' van de geimporteerde artikelen en grondstoffen veroorzaakt. Nu was tevens niet algemeen bekend, dat het regeeringsstandpunt terzake van de ge- importeerde goederen deze is, dat een prijs- verhooging overeenkomende met de waar- deverhooging van de buitenlandsche valu ta, geoorloofd geacht wordt, ook wat de hier te lande aanwezige voorraden betreft. De billijkheid en rechtvaardigheid brach ten mede, dat ook de winkeliers en pu bliek met deze omstandigheid ten volle rekening zouden houden. Voorts is door mij gewezen op het door velen veronachtzaamde feit, dat bij een depreciatie van den gulden van 20 pet. de buitenlandsche valuta- en derhalve normaliter de inkoopprijzen met 25 pet. stijgen. Op een bepaald moment was de depre ciatie t. o. v. den dollar, die, in tegen stelling met het pond op het goud is gebaseerd, zelfs meer dan 23 pet. wat over-, eenkomt met een stijging van 30 pet. iets wat door. bepaalde bladen dan ook ons volk werd berichtj. De inmiddels verloopen periode van de plaatsing van mijn stuk van 10 October heeft bewezen, dat er van dit stuk een goede werking is uitgegaan. De winkeliers zijn gewaarschuwd en hebben met ver stand van 'zaken de situatie kunnen over zien. Tal van hen zijn nog niet tot prijs- verhooging overgegaan, ook al worden door hen geimporteerde goederen verkocht. De zaken ontwikkelen zich geleidelijk ter wijl bij het publiek het inzicht thans meer doordringt, dat, als een winkelier zijn prij zen in overeenstemming brengt met de valuta-situatie, hij daarbij slechts zijn plicht doet. Gemotiveerde prijsverhoogin- gen kan niemand tegenhouden. Hoogstens kunnen ze eenigen tijd worden opgehou den. Komen doen ze echter toch. In deze overgangsperiode wordt van de winkeliers veel inzicht gevergd. Bovendien zat nog de bedoeling voor, het Nederlandsche publiek er op te wijzen, dat alleen de buitenlandsche goederen sterk in prijs zullen stijgen, waardoor au tomatisch de afzet van Nederlandsche pro ducten een goede stiiïmlans zal ontvangen. Na deze verklaring van den voorzitter, gaf dr. v. Dorp eenige beschouwingen ten beste over den monetairen toestand van het oogenblik, hij sprak over schijnwinst en werkelijke winst, waarmede de zaken man terdege rekening zal moeten houden, zoodat de fiscus geen gelegenheid zal hebben het zakenleven onredelijk hoog te verzwaren. De heer v. -Appel zeide zich geheel te kunnen vereenigen met de verklaringen van den voorzitter, doch hij vond het een aanranding van de Middenstandsvrijheid door de regeering, om zoo maar aanstonds maatregelen voor te schrijven, waardoor de middenstand al bij voorbaat veroor deeld werd onredelijke of onbillijke han delingen te doen. De heer v. Hoek zeide, dat'het schrijven van den voorzitter in Alphen aan den Rijn veel voldoening heeft gewekt. Het zou volgens spr. ondoenlijk zijn voor den voorzitter der Kamer tevoren overleg te plegen. Immers, de voorzitter zou dan niet mogen volstaan met overleg alleen met den burgemeester van Leiden, doch dan zou hij zich moeten verstaan met de bur gemeesters van het geheele district Rijn land. Dat is veel te omslachtig en het schrijven zou dan tenslotte weinig succes hebben. Onmiddellijk optreden, zooals hier ge schied is. acht spreker van veel meer waarde. (Applaus). Hierna werd gepauzeerd. CORRESPONDENTIE. M. J. te Voorschoten. Ingezon den stukken, waarvan de schrijver zijn naam niet aan de redactie bekend maakt, kunnen niet worden opgenomen. LAATSTE BERICHTEN TWEEDE KAMER. Interpellatie-aanvraag van den heer Sehalker. Aan de orde is een verzoek van den heer Sehalker om verlof tot het richten van vra gen aan de Ministers van Defensie a.i. en van Buitenlandsche Zaken, betreffende de houding van de Regeering ten aanzien van den burgeroorlog in Spanje en haar positie in de z.g. niet-inmengingscommissie. De voorzitter ziet voor deze inter pellatie geen reden daar het onderwerp ter sprake kan komen bij de binnenkort aan de orde komende behandeling van hoofdstuk 3 der Rijksbegrooting 1937. De heer Sehalker (Comm.) is hier door teleurgesteld. Spr. vreest, dat het dan te laat zal' zijn. Volgens het Volkenbonds- recht heeft de Spaansehe regeering ook recht op de hulp van Nederland. De heer Vliegen (S.D.) zegt, dat de BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Toelaatbaar voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Gerrardina Agatha d. van H. Werter en G. J. Vonk Willem Iisaac z. van W. I. Erades en D. C. Lantrok Wolter Reinold z. van L. U. de Sitter en I. C. M. Frick Petronella Elisabeth Ma ria d. van W. Breedevelt en J. A. M. Kor- pershoek. Overleden: J. Overduin ongeh. m. 78 jaar. non-interventie zeer onvolledig wordt toe gepast doch spr, weet niet, wat de Neder landsche regeering thans zou kunnen doen. Het spreekt vanzelf dat de Kamer overi gens achter de wettige regeering staat. Red.). Bij zitten en opstaan wordt het verzoek met groote meerderheid afgewezen. Contingenteering van kofife. Aan de orde is het wetsontwerp tot rege ling van den.invoer van koffie. De heer T e u 1 i n g s (R.K.) is van oor deel, dat de Kamer ten deze door de Re geering niet is behandeld, zooals het be hoort. N. G. JANNINK OVERLEDEN. Op bijna 60-jarigen leeftijd is gisteren avond plotseling te Hengelo overleden de Enschedesche textielfabrikant de heer N. G. Jannink, die vele jaren lid was van de bekende Enschedesche textielfirma Ger hard Jannink en Zonen. Sinds de omzet ting der firma in een N. V. was de over ledene commissaris daarvan. De heer Jannink was ook een bekende figuur op het gebied van veeteelt en sport. TAXE-GEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche Zuivelcentrale, 25 Octo ber t.m. 31 October 1936 consumptiemelk regeeringscontract, taxegedeelte 6,25 cent, eventueel verhoogd met premie of vermin derd met afdracht voor de kwaliteit. Over- melk regeeringsminimumprijs 4,60 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2,50 cent. RECHTZAKEN BRANDSTICHTING TE BOSKOOP? In hooger beroep bevestiging van het vonnis geëischt. De winkelier F. J. C. uit Boskoop, stond in hooger beroep terecht van een vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij hij wegens opzettelijke brandstichting op den zolder van zijn woning aan de Bootstraat te Boskoop, tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. De officier van justitie, die tegen C. drie jaar had geëischt, heeft mede geappelleerd. Verdachte hield vol, dat de brand niet opzettelijk door hem is gesticht. Hij heeft dien ochtend op zolder zijn haar met ben zine gewasschen en volgens hem zou de oorzaak van den brand hierin gezocht moe ten worden, dat, een brandende cigaret, welke hij op een kist had gelegd, op den grond zou zijn gevallen, waardoor de ben zinedampen vlam zouden hebben gevat. Evenals in eerste instantie werd door de deskundigen, de inspecteur S. de Graad, brandmeester uit den Haag en dr. van Led den Hulsebosch uit Amsterdam, verklaard, dat dit niet mogelijk is, daar benzinedampen slechts dan kunnen ontbranden, wanneer deze in aanraking komen met open vA. Voorts is door een kap'per ter plaatse ver klaard, dat slechts een uur voor het uit breken van den brand verdachte, die last had van roos, aan zijn zaak was gekomen om zich het hoofd met spiritus te doen was- schen. Verdachte ontkende zulks ten stel ligste. De advocaat-generaal, mr. L. B. J. Ver meulen, ging uitvoerig in op de door ver dachte gegeven lezing van het geval. Deze heeft ons beweerd, dat hij in hooge mate last van haarroos had. Hiervan is echter niets gebleken. Zonderling is, dat verdachte een hoeveelheid van tien liter ongezuiverde benzine insloeg, om daarmede het haar te wassohen. Ook de in deze zaak gehoorde deskundigen achtten alle verklaringen van verdachte onaannemelijk, zoodat spr, beves tiging van het vonnis requireerde. De verdediger mr. C. Jonker uit Gouda, concludeerde tot vrijspraak Arrest 4 November. TELEGRAMMEN DE STRUD RONDOM MADRID. ILLECAS, 21 Oct. (A. N. P.). Gistermor gen tegen negen uur trokken vijf batail- lons militiemannen en regeeringstroepen op uit het dorp' Ugena, dat 4 km. van Ille- cas ligt. Zij vielen de vooruitgeschoven stellingen van de colonne Baron aan, ge steund door drie 75 m.m.-batterijen. De stellingen der opstandelingen werden on middellijk versterkt en twee batterijen ar tillerie brachten den opmarsch der loyalen tot staan, terwijl tusschen de infanterie- linies geweervuur gewisseld werd. Tegen den middag werd het rustig. Om half di-ie trachtten de regeeringstroe pen een nieuwe aanval door te zetten, maar de troepen van Baron deden, de ba jonet op het geweer, een tegenaanval en om half vijf waren de loyale troepen te ruggetrokken met achterlating van 150 dooden. De voorposten van de colonne-Baron trok hier profijt van door op hun beurt op te rukken. Zij bevinden zich thans op 30 km. van Madrid. Aan den anderen kant is de uiterste lin kervleugel van Varela gisteren drie kilo meter opgerukt in de richting van Bru nette. Varela is gistermorgen vertrokken naar Salamanca om te overleggen met de generaals Franco en Mola. Des avonds keerde ^arela weer te Illes- cas terug. Welingelichte kringen denken, dat de' generalissimus mogelijk bevelen heeft ge geven voor het beslissende offensief. REXISTISCHE „MARSCH NAAR BRUSSEL." BRUSSEL, 21 Oct. (A. N. P.) De Rexis- ten maken bekend, dat zij Zondag een „Marsch naar Brussel" zullen organisee- ren met 200.000 .aanhangers. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM. 21 Oct. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 210 vette kalveren 5662, 4854 en 4046 cent per kg. levend gewicht; 44 nuchtere kalveren 7—10 per stuk; 270 varkens. Vleeschvar- kens, wegende van 90110 kg. 5152 cent, zware 5051 cent vette 4950 cent per kg. slachtgewicht. Overzicht: vette kalveren korten aanvoer, zeer stuggen handel en duur. nuchtere kalveren klei ne aanvoer, weinig handel, prijzen lager; varkens behoorlijke aanvoer, handel slee- pend, prijzen iets lage. BOSKOOP, 20 Oct. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 1216 cent, Rosa Mundi 3362 cent, Hadley 20—36 cent, Columbia 12—18 cent, Butterfly 20—40 cent, Wilh. Kor des 20— 33 cent, Kraus 57 cent, Rosalandia 25—43 cent, Florex 15—24 cent, Phoebe 40—61 cent, Wendland 20—40 cent, Chas. P. Kil- ham 12—18 cent, Edith Helen 30—45 cent, Aug. Noack 13—16 cent, Else Poulsen>25— 40 cent. Gloria Mundi 20—35 cent, Paul Grampel 18—34 cent, Pechtold 24—42 cent Briarcliff 14—21 cent. Ellen Poulsen 20— 38 cent, Chrysanten, grootbloemig 4080 cent, idem tros 10—20 cent. Clematis Prins Hendrik f 2.40, Skunmia 25 cent, Pernet- tia 3046 cent(, Chrysanten in pot 15 cent. KOUDEKERK, RIJNDIJK, 20 Oct. - Eierenveiling". Aanvoer 3133 stuks. Prijzen: kippeneieren 5.005.40. kuikeneieren 3.503.90. eendeneieren f 3.70 per 100 stuks, boter 7075 cent en kaas 2025 ct. per pond, kippen 50—70 cent en konijnen 1.00—1.25 per stuk. HAZERSWOUDE, 19 Oct. Eierenveiling. Aanvoer 1556 stuks. Prijzen: kippeneieren 5.05—5.55 en eendeneieren f 3.15—3.25 per 100 stuks VOORSCHOTEN, 20 Oct Vrije veiling. Prijzen: kippeneieren 5.806.40 per 100 stps: kuikeneieren 4.00—5.00 idem; kip pen 35—50 cent, hanen 40—75 cent, konij nen 0.40—1.20. duiven 5—12 cent per stuk WOERDEN, 21 Oct. Kaas. Wegens de jaarlijksche paarden- en koeienmarkt he den te Woerden gehouden is de kaasmarkt Woerden uitgesteld tot Vrijdag a.s. VEUR, 20 Oct. Eierenveiling. Café „Het Wapen van VeurAangevoerd: 22143 kippeneieren 5.20—6.0. 315 eendeneiren 2 75—3.30 per 100 stuks. 1167 kippen 20 _100 cent, 72 eenden 25—100 cent. 33 ko nijnen 20—150 cent. 72 duiven 10—20 cent per stuk. WISSELNOTEEKINGEN (AMSTERDAM) 9.001/, G.571/.,

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3