gemengde berichten Mm RADIO-PROGRAMMA'S PP DINSDAG 20 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 DE NIEUWE STORM. ZWAAR WEER VOOR DE ZEESCHEPEN. Tijdens den hevigen storm, die gister avond opnieuw woedde, is te ongeveer 8 uur op eigen gelegenheid in de Scheve- ningsche haven binnengeloopen de haring-' boot Sch. 63. schipper Klaas Buis. Nauwelijks was het schip behouden bin nen, of de storm wakkerde aan. zoodat aan de Scheveningsche taven terdege de wacht gehouden moest worden. De loggers die in de oude binnenhaven lagen, zijn bijtijds in de nieuwe haven ge bracht. Maar ook daar spookte het. Drie schepen weiden van hun trossen afgegooid en sloegen op drift. Doordat personeel aan wezig was, konden de schepen spoedig weer aan den kant worden gemeerd en werd schade voorkomen. Vanmorgen was er tijdens hoog water veel drukte aan de haven, doch de storm woedde nog zoo hevig, dat van uitvaren geen sprake kon zijn. Het mag wel 'n wonder heeten, dat een storm als hedennacht gewoed heeft, het zuiderhoofd, dat in reparatie is, niet verder heeft beschadigd. Van IJmuiden meldt men ons nog, dat de stoomtrawler Sch. 61, schipper Arent Groen, welke gisteren met een defecte stoom machine op halve kracht in den storm voer, vannacht behouden te iJmuiden is binn en gekom en SCHEEPVAART STILGELEGD. Ook voor den Nieuwen Waterweg en het Noordzee-kanaal werd de toestand evenals Zaterdagavond van dien aard, dat het niet meer raadzaam was binnen te vallen of uit te varen. In Hoek van Holland werd daarom om 8.35 uur gisteravond de loodsdienst ge staakt. GRIEKSCH STOOMSCHIP IN NOOD. Hedenochtend omstreeks tien uur werden te IJmuiden noodseinen opgehangen van het Grieksche s.s. „Okeanis" groot 3400 ton, dat zich op 36 mijlen W.N.W. van IJmuiden bevond. Het schip heeft ernstige lekkage opgeloopen. De sleepbooten Utrecht van de firma Wijsmuller te den Helder en Witte Zee van L. Smit en Co., te Hoek van Holl&nd spoedden zich naar het in gevaar verkee- rende schip. Ook de motorreddingsboot „Neeltje Jacoba" van de Noord-Zuid-Hol- landsche Reddings-Maatschappij werd ge reed gemaakt om uit te varen. Na de eerste S.O.S.-seinen heeft de I „Okeanis" om sleep- en reddingboothulp verzocht. Hoewel de storm in kracht is af- i genomen is de zee nog zeer ruw. Tusschen de buien door is het echter helder zicht. Verwacht wordt, dat de sleepböoten eerst na 21/2 uur varen het schip zullen berei ken, terwijl de reddingboot waarschijnlijk vier uur zal noodig hebben om bij het schip te komen. Indien de „Okeanis" evenwel de te hulp snellende vaartuigen tegemoet mocht varen, dan zal er natuurlijk minder tijd mee heen gaan. De „Neeltje Jacoba" welke om 10.36 is vertrokken,-en de beide sleepbooten staan in voortdurende radio- telefonische verbinding met de kust. Het schip in zinkenden toestand. Reeds twee sloepen uitgezet. Het Nederlandsche s.s. „Beurs plein" in de nabijheid. Omstreeks kwart vooi twaalf werd draad loos bericht ontvangen, dat het Nederland sche s.s. „Beursplein" van de scheepvaart maatschappij „Millingen" zich in de nabij heid van de „Okeanis" bevindt. Verder werd medegedeeld, dat het Griek sche schip reeds twee sloepen had uitgezet, hetgeen er op wijst, dat het schip in zin kenden toestand verkeert. Onmiddellijk ge vaar voor de bemanning schijnt' ër niet te zijn, aangezien kan worden aangenomen, dat de „Beursplein" de opvarenden aan boord zal kunnen nemen. De „Okeanis" is inmiddels een heel eind in Z.O. richting naar den wal - gedreven. Het bevond zich om twaalf uur precies ten Westen van IJmuiden, ongeveer 20 mijl uit den wal. Aan de „Neeltje Jacoba" is opdracht ge geven, dat zij in verband hiermede van koers moet veranderen. De 34 opvarenden gered. Nader wordt gemeld, dat de bemanning van het Grieksch schip, bestaande uit 34 koppen, te omstreeks half elf aan boord is genomen door de „Beursplein", welke op weg is naar Rotterdam. Korten tijd later echter hebben de geredde opvarenden van de „Okeanis" het Nederlandsche schip weer verlaten en zijn zij overgegaan naar het Grieksche schip „Belgion", dat eveneens in de buurt was. De „Okeanis" had in Rotterdam kolen ge laden en was vandaar vertrokken met be stemming naar de Middellandsche zee. TANKSCHEPEN IN BENARDE POSITIE OP DE SCHELDE. Een tweetal Zwitsersche tankschepen, op weg van Antwerpen naar Straatsburg en getrokken door de sleepboot „Schelde" ge raakte gisteravond tijdens de vaart op de Westerschelde in het Schaar van Waarde door den storm in benarde positie. Sleep boothulp vertrok derwaarts voor het ver- leenen van assistentie. Een dei schepen, de „Berezina", Ji'erd overgenomen door de sleepboot „Directeur Ulcke" en behouden in de haven van Hansweert binnengebracht. Het andere schip is met behulp van twee sleepbooten van den sleepdienst W. Muller eveneens die haven binnenges'eept. Oogen- schijnlijk heeft geen van beide schepen averij bekomen. DIJK BIJ AMELAND VERNIELD. Een niet het minst onaangenaam gevolg van den storm is, dat in de steenen glooiing van den Zuidelijken zeedijk van Ameland, welke behoort tot het waterschap Nes- Buren, die eerst in den afgeloopen zomer gereed is gekomen, gisternacht eenige groote gaten zijn geslagen. Sommige gaten zijn twintig meter lang, terwijl hier en daar de kruin geheel is weggeslagen. De bevol king van beide dorpen is den geheelen nacht in d-e weer geweest om de gaten te dichten, meldt de „Tel.". Van alle kanten kwamen burgers en boe ren met zakken en zeilen, die ter plaatse met zand gevuld werden. Het is slechts ten deele gelukt de gaten te dichten. Indien de storm blijft aanhouden, wordt voor een doorbraak op sommige plaatsen gevreesd. Over een lengte van vier Kilometer is de dijk zwaar beschadigd. Er zijn meer dan zestig gaten ontstaan, waarvan sommige ruim vijf meter lang en twee meter diep zijn. De nieuwe steenen glooiing, die dezen zomer langs den geheelen dijk is aange bracht en meer dan een halve ton heeft ge kost, biedt een droevigen aanblik. Overal ziet men daartusschen gaten, gevuld met zakken zand, klei en zeil en alles, wat daar voor maar in aanmerking komt. In de duinstrook bij Hollum zijn groote stukken duin aan den Zuidwestkant van het eiland weggeslagen. De toestand ter plaatse is hachelijk. Dijkgraaf ir. Bierma van Leeuwarden is in gezelschap van den hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat, ir. v. d. Burg, in den loop van den dag op het eiland aangekómen om de noodzakelijke maatregelen te bespreken. Thans worden besprekingen gevoerd over de te nemen maatregelen Noodzaak is, dat het herstelwerk zoo spoedig mogelijk ter hand wordt genomen, omdat de dijk in dezen toestand geen tweeden Westervloed als dien van gisteren kan doorstaan. Op het Oerd zijn 'n twintig schapen door het in de ouinen binnenstroomende water verdronken. AUTO IN EEN SLOOT GEDUIKELD. Vier inzittenden kwamen er betrekkelijk goed af. Gistermiddag omstreeks drie uur is op den Rijksstraatweg, tusschen Abcoude en Duivendrecht, even voorbij het voormalige fort, een personenauto, komende uit de richting Utrecht, waarschijnlijk door slip pen van den hoogen berm gereden en in een daar langs loopende sloot geduikeld, waarin de wagen ondersteboven bleef lig gen. Voorbijgangers snelden onmiddellijk toe en hebben de vier inzittenden, twee hee- ren, een dame en een kind bevrijd. Het viertal, dat water binnen had ge kregen, was aanvankelijk buiten kennis, doch spoedig keerde het bewustzijn terug. De inzittenden bleken te zijn de heer en mevrouw Verbeek en hun kind uit Hilver sum, en een kennis van de familie. De beide heeren hadden verschillende verwondingen opgeloopen aan armen en beenen, doch deze waren niet van ernsti- gen aard. De dame had een rib gebroken, terwijl het kind ongedeerd was. De vier personen zijn per particuliere auto's naar het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam vervoerd. KLEEREN BIJ PETROLEUM- VERGASSER. Vrouw in levensgevaar. Gisternamiddag heeft in een woning in de Tweede Helmersstraat te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij een vrouw zware brandwonden heeft op geloopen. De vijftigjarige juffrouw R. be woont een zolderkamer in perceel Tweede Helmersstraat 35. Zij stond te wassohen, waarbij haar kleeren in aanraking kwa men met een petroleumvergasser, die vlak naast haar op den grond stond. Voor zij besefte wat er gebeurde, stond haar japon in brand. Op haar gegil en hulpgeroep snelde de hospita, mej. Z„ die op de tweede étage woont, toe. Het gelukte haar echter niet de brandende kleeren te dooven. In angst vluchtte mej. R. de trap pen af. Gelukkig waren ook de andere be woners van het huis doör haar gillende angstkreten gealarmeerd De bewoner van de eerste étage schoot te hulp en het ge lukte hem met een kleed de vlammen te dooven. De vrouw had evenwel reeds zware brandwonden opgeloopen. Zij werd in zorgwekeknden toestand naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht. Haar hospita had brandwonden aan beide handen opgeloopen. Ook zij is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, doch na ver bonden te zijn, kon zij naar haar woning terugkeeren. bare stoffen gretig voedsel. De brand weer, die spoedig op het terrein van den brand was, gaf met een groot aantal slan gen water. Tegen de vuurzee was echter niets te beginnen en het pakhuis brandde dan ook geheel uit. De brandweer bepaal de zich vervolgens tot het nathouden van het gesticht, dat intusschen reeds vlam ge vat had. Dank zij den regenval was het vuur hier spoedig gebluscht. Het huis be kwam evenwel groote waterschade. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. De schade, welke in de dui zenden beloopt, wordt door verzekering ge dekt. GROOTE BRAND IN OPSLAGPLAATS VAN GLAS- EN VERFWAREN. Gestichtsverpleegden moeten goed heenkomen zoeken. Een zeer felle brand heeft in den afge loopen nacht te Steenwijk gewoed in een opslagplaats voor glas en verfwaren van den heer P. Hollander. Dit pakhuis vormde een onderdeel van het gesticht van liefdadigheid aan den Kornputsingel, waarin zich ruim twintig verpleegden veelal ouderen, bevinden. Een der verpleegden werd wakker door den vuurgloed. Hij wekte den vader van het gesticht en daarna ook de overige ver pleegden. Een geweldige schrik maakte zich aanvankelijk van hen meester. Onder leiding van den huisvader en de regenten, werden de verpleegden, waaronder zich ook een zieke bevond in veiligheid gebracht Zij vonden bij buren een liefderijk onder komen. Het vuur in het pakhuis had intusschen enorme afmetingen aangenomen, en vond in de groote hoeveelheid licht ontbrand- WOENSDAG 21 OCTOBER. EEN VOORTVLUCHTIGE BEDRIJFSLEIDER IN CADZAND GEPAKT. Een leegstaand strandhuisje als schuilplaats. De 55-jarige voortvluchtige bedrijfslei der Wietze Nestra uit Oudorp bij Alkmaar, wiens opsporing en voorgeleiding verleden week in een buitengewoon politieblad door den commissaris van politie te Alk maar werd verzocht in verband met een verduistering van ongeveer 40.000, is zooals reeds gemeld Zondagavond door den dorpsveldwachter van Cadzand (Zeeuwsch-Vlaanderen) op aanwijzing van eenige personen, die Nestra's schuilplaats hadden ontdekt, aangehouden en gearres teerd. Hij had pogingen tot zelfmoord ge daan. Het „Volk" deelt naar aanleiding van deze arrestatie nog het volgende mede: Zooals bekend, is Nestra het slachtoffer geworden van zijn speculaties en gegok op binnen- en buitenlandsche courses. Na eerst zijn eigen geld verspeeld te hebben, tracht te hij de verliezen goed te maken door ver der te gokken met het geld van de hout handel, waarin hij een vertrouwenspositie bekleedde. Op deze wijze maakte hij een bedrag van ongeveer 40.000 zoek. Hóe dit in ertkele jaren tijds mogelijk was, laat zich verklaren wanneer men weet, dat Nestra zoowel in Amsterdam als Den Haag dagelijks telefonische opdrachten gaf aan de bookmakers, om tot bedragen van hon derden guldens op de Fransche courses te speculeeren. Toen de débacle onvermijde lijk was, heeft de fraudeur, geen raad meer wetend, een goed heenkomen gezocht. Zeer vermoedelijk heeft „meneer Theo" in Amsterdam en in Den Haag nog om steun aangeklopt bij duistere figuren uit de onderwereld, die hun thans volledig uitgeschudde relatie echter niet verkozen te helpen. Niet in het bezit zijnde van een buitenlandsch paspoort en geen vreemde talen sprekende, kon Nestra moeilijk an ders doen dan binnen de landsgrenzen een goede schuilplaats te zoeken. Met het wei nige, hem overgebleven geld reisde hij naar Rotterdam om vervolgens te trachten langs 'niet-officieele wegen over de Belgische grens te komen. Dit is hem niet gelukt. Groote gemeenten en druk bewoonde centra mijdend is Nestra ten slotte na veel omzwervingen in de duinen van Zeeuwsch- Vlaanderen terecht gekomen, waar hij on der de gemeente Cadzand een onbeheerd en leegstaand strandhuisje vond. Tot dit huisje verschafte hij zich door het verbre ken van een ruit toegang. Aan wanhoop ten prooi heeft de onfor tuinlijke speculant, geen raad meer we tend, toen bij herhaling getracht door zelf moord een eind te maken aan het voor hem waardeloos geworden leven. Deze po gingen mislukten. Zondagavond bemerkte een eenzaam wandelaar de inbraak in het strandhuisje. Voor de verbrijzelde ruit was een mat ge hangen. De wandelaar waarschuwde den eigenaar van het huis, waarna zij gezamen lijk een onderzoek instelden. Bij het ope nen van de deur vonden zij een hun onbe kenden man met sterk opgezette handen en voeten en kleine sneden in handen en p-ols, welke wezen op de pogingen tot zelf moord. De indringer scheen versuft en reageer de op geen enkele vraag. Hij liet zich ech ter zonder zich te verzetten wegvoeren. Nadat de veldwachter van Cadzand ont dekt had, dat 'smans signalement beant woordde aan dat van den gezochten Nestra en er geen twijfel meer bestond, dat de le vensmoede onbekende identiek was aan den gezochten bedrijfsleider uit Alkmaar, is on middellijk de commissaris van politie al daar telefonisch met de aanhouding op de hoogte gesteld. Nestra is nog dezelfde avond overge bracht naar het ziekenhuis in Oostburg, waar hij ter verpleging is opgenomen. Zijn toestand zou niet zorgwekkend zijn. De commissaris van politie te Alkmaar, die ook Zondag bij de rennen op Duin- digt vergeefs naar hem gezacht had, is gis termorgen naar Oostburg gereisd om Nes tra een eerste verhoor te kunne afnemen. De arrestant had juist gisteren zijn 55ste jaar bereikt. In het Oostburgsche ziekenhuis wilde men Nestra aanvankelijk op de algemeene patiëntenzaal brengen. De politie vond het echter beter gezien het feit, dat de ge wonde feitelijk reeds in arrest was gesteld hem van de andere patiënten volkomen te isoleeren en dus een afzonderlijke ka mer te geven. Nestra kwam weldra bij zijn positieven. Hij bleef zeer rustig en toonde verheugd te zijn, dat hij zich niet langer als een op gejaagd stuk wild hoefde te verbergen. Hij gedroeg zich zoodanig, dat de politie het niet noodig oordeelde, een wachtpost bij zijn kamer te plaatsen; de „bewaking" is aan de zusters overgelaten. De marechaussée van de brigade Oost burg heeft den arrestant op zijn ziekbed, met goedvinden van den directeur van het ziekenhuis, reeds een voorloopig verhoor afgenomen. Nader wordt uit Retranchement aan het „Volk" gemeld; Vergezeld van eenige rechercheurs is de commissaris van politie uit Alkmaar, de heer C. C. Walrave, gistermiddag per auto Hilversum I, 1875 M. NCRV -uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.109.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Orgelspel. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Vocaal en instrumentaal concert. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.003.45 Vioól-recital met pianobege leiding. 4.00 Chr. liederenuurtje m.m.v. viool. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Landbouwhalfuurtje. 6.30 Onderwijsfonds Binnenvaart. 7.00 Berichten. 7.15 „Hoe ik West-Friesland zie". 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniging m.m. v. harp en hobo. 9.10 „Neutraliteit". 0.40 Vervolg concert. 10.20 Berichten ANP. 10.25 Schaakcursus. 10.4011.30 Gramofoonplaten. Schrift lezing. H i t v e r s u m II, 301 M. VAR A-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Orgelspel, voordracht en Plan lezing. 11.30 „Is massa-werkloosheid onontkoom baar?". 12.00 Gramofoonplaten. 12.15 Concert door de „Melody Circle". I.00—1.45 „De Flierefluiters" en zang.. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-Orkest en Gramofoonpl. 7.00 Schaakpraatje. 7.15 Zang. 7.40 „Sociale verzekering". 8.00 Herh. SOS-berichten. 8.03 ANP, VARA-Varia. 8.20 Uit Brussel: Het Omroep-symphonie- orkest en Omroepkoren. 9.20 Radiotooneel. 9.55 Gramofoonplaten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Dansmuziek. II.00 „Huwelijksverhoudingen". 11.30—12.00 Gramofoonplaten. Droitwich, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 12.05 BBC-Northern-orkest en zang. 12.50 Jazzmuziek. I.202.20 Birminghamsch Hippodrome- orkest. 3.10 Het Morris Motors orkest. 3.50 Piano-recital. 4.20 Vesper. 5.10 Het Mac Arthur kwiwnwtet. 5.35 Dansmuziek. 7.00 Piane-syncopations. 7.10 Komische dialoog. 7.20 -Dansmuziek. 7.50 Radio-tooneel. 8.35 BBC-Symphonie-orkest, koor en so listen. 9.45 Vervolg concert. 10.55 Vocaal en instrumentaal concert. II.3512.20 Dansmuziek. Radid-Paris, 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 2.50 Concert. 4.50 Zang. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Zang en gitaar. 9.05 Radiotooneel met muziek. Keulen, 456 M. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Landes-symphonie-orkest Saarpflaz. 1.35 Gevar. concert. 3.50 Sted. Witten-Ruhr. 5.20 Westduitsch Kamerorkest. 6.20 Pianorecital. 9.5011.20 Omroepkleinorkest. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Dansmuziek. 1.30 Klein-orkest. 1.502.20 Gramofoonplaten. 6.20 Cello-recital. 6.50, 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 8.50 Radio-tooneel. 9.35 Klein-orkest, 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Klein-orkest. 1.30 Dansmuziek. I.502.20 Gramofoonplaten. 5.25 Dansmuziek. 6.35 Gramofoonplaten. 8.20 Symphonie-concert. 9.20 Omroeporkest en reportage. II.0011.20 Gramofoonplaten. Deutschlandsender, 1571 M. 7.35 Solistenconcert. 8.05 Rijkszending. 8.35 Populair concert. 9.50 Gamba en cembalo. 10.2011.20 Europeesch concert uit Brus sel (Gramofoonpl.). Gem. Radio-distributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.05 Parijs R. 9.05 Keulen. 9.50 Deutschlandsender. 11.20 R. Danmark of div. 12.20 Brussel VI. 12.50 Droitwich. ±13.15 Brussel VL 14.20 Parijs Radio. 15.50 Keulen. 16.50 Londen R. 17.20 Keulen. 19.05 Brussel Fr. 19.40 Weenen of div. 20.05 Berlijn. 21.20 Brussel Fr. 21.50 Weenen of div. 4e Programma. 8.00 Brussel VI. 9.20 diversen. 9.50 Gramofoonmuz. G.R.D. 10.35 Droitwich. 11.50 Londen R. 13.35 Droitwich. 14.20 Londen R. 15.20 Droitwich. 18.20 diversen. 19.00 Droitwich. 19.50 Londen R. 20.35 Droitwich. (Wijzigingen voorbehouden. te Ostburg aangekomen om in het St. An- toniusgesticht aldaar den terugevonden en ter verpleging opgenomen bedrijfsleider W. N. uit Alkmaar, die in verband met een verduistering van 40.000 sedert 7 Oc tober voortvluchtig was, een eerste verhoor af te nemen en daarna onder arrest naar Alkmaar terug te voeren. De door zijn verliezen en speelschulden wanhopig geworden N. heeft na zijn vlucht uit Alkmaar een verschrikkelijke tijd door gemaakt. Uit zijn relaas is komen vast te staan, dat hij op 9 October, na een nacht in Rosendaal te hebben gelogeerd, met de veerdienst van Vlaardingen naar Breskens overstak. In deze eenzame uithoek van Zeeuwsch-Vlaanderen, tusschen Retranche ment en Cadzand, waar N. bekend was, om dat hij dit district in dienst van zijn firma, die haar afnemers heeft, vaak had bereisd, wilde hij een wijkplaats vinden, om zich aan het oog van politie en justitie te ont trekken. Slechts door een toevallige omstandigheid- is de man Zondagavond in deerniswekken de toestand verdorst en verhongerd terug gevonden in een week-end-huisje, dat hier vlak aan zee met drie andere op een rij staat. Pas Zondagmiddag eenige men- schen hadden hem kort te voren over den dijk zien strompelen had hij zich door verbreking van een ruit toegang tot dit huisje verschaft. Uit een onderzoek, naar aanleiding van N.'s verklaringen is komen vast te staan, dat hij zich voordien tien dagen en tien nachten heeft schuil gehouden in het duin, waar hij zich in de bremboschjes een leger had gespreid. Vrijwel onbeschut tegen de stormwind, de regenbuien en de nachtvorst. Al dien tijd, dat hij in de duinen tusschen Retranchement en Cadzand vertoefde, is N. niet in contact geweest met menschen en vermoedelijk van voedsel verstoken ge bleven. Een in zijn schuilplaats gevonden flesch met daaraan bevestigde schoenve ter, verklaart de manier, waarop hij zich des nachts uit regentonnen voorzag van drinkwater. Wij hadden te Retranchement een on derhoud met den heer H. Zwier, den eige naar van de kamphuisjes in de duinen, die den voortvluchtigen bedrijfsleider in een dier huisjes terugvond. De heer Zwier was nog sterk onder den indruk van het men schel ijk leed, waarmee hij den avond te voren had kennis gemaakt. Hij was Zondagnamiddag naar de niet ver van zijn woning gelegen huisjes ge gaan, omdat zijn dochter van een duin wandeling was weergekeerd met de mede- deeling, dat er zooveel water stond. De heer Zwier was vergezeld van zijn zoon en een paar van diens vriendjes. De Ingeslagen ruit en een voor het gat gehan gen mat deed het vermoeden rijzen, dat iemand het huisje was binnengedrongen en zich daar verborgen hield. Na het openen van de deuren viel in een der slaapkamer tjes het schijnsel der zaklantaarn toen spoedig op het gezicht van den man, die later bleek den voortvluchtige N. te zijn. De indringer lag tusschen eenige matras sen verstopt en verklaarde zich niet te kunnen bewegen. De heer Zwier beval den onbekende aanvankelijk op barsche toon uit het bed te komen, doch, zoo zeide hij, toen ik zag dat hij zich niet kon bewegen, kreeg ik medelijden. Het bleek, dat ten gevolge van het vele nachten achtereen buiten slapen, de voeten van den vluchte ling bevroren waren en alle dienst wei gerden. Tijdens het korte onderhoud in het huisje deed de onbekende plotseling een poging om zich met een mes verwondingen aan hals en polsen toe te brengen. Terwijl de heer Zwier den man het mes afnam, liep Zwier Jr. op verzoek van zijn vader naar den gemeenteveldwachter. Steunende op Zwier en den gemeenteveldwachter is de onbekende, die weigerde zijn naam te noe men, naar een auto gedragen, waarmede hij op last van burgemeester Leenhouts naar het St. Antoniusgesticht te Oostburg werd vervoerd. Op hem werden een gouden horloge en een dubbeltje gevonden. Papieren had hij niet bij zich, maar een van zijn kleedingstukken droeg het adres van een kleermaker in Alkmaar. Dit merk bracht den chauffeur van de auto. den heer Verduin uit Cadzand op het idee om, eenmaal thuis gekomen, de oude kranten nog eens na te lezen. Toen zijn vermoeden sterker werd, dat de in het duin aangetrof fen onbekende wel eens de voortvluchtige bedrijfsleider zou kunnen zyn, heeft hij de po.itie in Alkmaar gewaarschuwd. Gistermorgen heeft N. ten overstaan van de zusters en den dokter in het St. Anto niusgesticht bekend, de voortvluchtige te zijn. Ook tijdens zijn verhoor door de Alk- maarsche politie-autoriteiten liet hij zijn aanvankelijk zwijgzame hoi-dmg gehc en al varen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9