A(IIe) L(eidenaars) IVï(oeten) A(antreden) I Groote drukte. Op bezoek bij ijverige dames, optreden van een geesten-bezweerder. Het DINSDAG 20 OCTOBER 193b DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 DE MISSIONARIS-GOOCHELAAR. De duisteren duivelskunst van Pater Zoetmulder. Ieder kind in Leiden en Ommelanden weet, wat „Alma" beteekent: Algemeene Leidsche Missie Actie, maar Pater Zoet mulder, de goochelaar, heeft er iets anders op verzonnen: ALLE LEIDENAARS ML-ETEN AANTREDEN. Alma allemaal! Dit wachtwoord. „Naar de Alma al lemaal!" is gisteravond uitgegeven door Pater Zoetmulder tijdens zijn causerie over de Missie in Afrika. Pater Zoetmulder heeft naam gemaakt als missionaris en als goochelaar, een com binatie, die wat buitenissig aandoet, doch, na toelichting door den pater zelve, hebben wij begrepen, dat goochelen van groot nut kan zijn om een juist Godsbegrip aan de in landers bij te brengen! Eigenlijk moest op ieder missie-college naast de theologie ook de goochelkunst naast de Praedestinatie ook de Prestidigitatie geleeraard worden. Waarom, dat heeft Pater Zoetmulder gis teravond in de Kleine Zaal verteld op on derhoudende wijze, zóó onderhoudend, dat het ieder speet, toen aan zijn causerie een ontijdig einde kwam, door de aankondi ging, dat de Missiefilm begonnen was. In 1878 zijn de Witte Paters, die reeds missioneerden onder de Muzelmannen in Noord-Afrika, ook naar de binnenlanden, naar de Negers getroken, die toen kort ge leden „ontdekt" waren door mannen als Stanley en Livingstone. Het zag er zwart van de zwarten, die nog nooit een kruis gezien en nog nooit de naam van Christus gehoord hadden. En het is heerlijk om te beleven: .hans is er in die binnenlanden een bloeiende zwarte Kerk van Christus, met alleen in de Missies der Witte Paters 18 bisschoppen, een klein millioen gedoop- ten, 300 zwarte Zusters en 127 zwarte priesters, die in hun zwarte handen de witte Hostie opheffen en het Brood der Engelen uitreiken aan hun stamgenooten. Geestig verhaalde de pater van zijn eigen reis naar iiet hart van Afrika. Wanneer men het Pater Zoetmulder hoort vertellen, zou men cmken, dat het reizen en verblij ven in het heete werelddeel een pretje was. Doch de werkelijkheid is dikwijls an ders! Bij de lichtbeelden hield de pater nog een genoeglijk praatje over de gebruiken en over zijn avonturen. Van leeuwenjach ten e.d. zou de pater maar niets vertellen, dat zou toch niemand gelooven! De kleine beestjes in Afrika zijn trou wens veel erger, veel'gevaarlijker dan de groote beesten. De meeste slachtoffers wor den gemaakt 'door de malaria-muggen, de tse-tse.vliegen, de bacillen e.a. Groote en kleine beesten zijn als vijan den van de M'ssie echter nog sympathieker dan sommige inlanders, namelijk de medi cijn-meesters en toovenaars. De beesten beschadigen het lichaam, de toovenaars j zijn een gevaar voor de zielen. De inlanders geloovcen in een Opperwe zen, doch hun godsdienstige pr act ijk is uit gedraaid op een vereering van de geesten der afgestorvenen. Van deze geesten wordt verondeisteld, dat zij het gansche natuur verloop regelen. Daarom trachten de inlan ders goede maatjes te blijven met de gees ten en streven zij er naar met hen in verbinding te treden. Daarbij zijn de too venaars of geestenbezweerders hen behulp- zoam. Die toovenaars of magiërs vertoo- nen werkelijk zonderlinge dingen ver schijnselen, welke voor een gedeelte kun nen worden toegeschreven aan hallucina tie en suggestie, voor een gedeelte aan han dig goochelen. Toen pater Zoetmulder ge waar werd. dat de inlanders goochelen als het ingrijpen van geesten beschouwden en bijgeloovig de slechte raad van de toove naars opvolgde, leerde hij zelf goochelen, om de streken van de geestenbezweerders te ontmaskeren. Van zijn goochelkunst gaf pater Zoet mulder eenige gehaaide demonstraties, tot groot vermaak van alle aanwezigen. Toen wij den Pater later beneden in de zaal za gen rondwandelen druk gesticuleerend zooals steeds hebben wij Z.Eerw. met een scheef oog aangekeken en schuw ont weken. Want met de Zwarte Kunst van Pater Zoetmulder hebben wij niet erg op! Daar loeren de booze geesten onzer voor vaderen, die alles zien en alles weten, tot zelfs den inhoud van iemands porte- monnaie. ST. MELANIA EN ST. FRANCISCUS XAVERIUS. Deze beide heiligen, als schutspatroon ge kozen voor specifiek vrouwelijke missie actie, v.r.den wij deze week bijeen in een zij-zaait je van de groote Missie-tentoon stelling. Er :s op deze tentoonstelling zooveel te te zien, dat men de afdeeling van het St. Melania Liefdewerk en van de R. K. Missie- Naaiclub „St. Franciscus Xaverius" bijna voorbij zou loopen. Dat moet u niet doen en vooral de dames moeten een bezoek aan deze afdeeling niet vergeten. Wanneer u binnenkomt, ziet u aan uw rechterhand een stél Javaansche poppetjes. Dat is de afdee ling van het Melania-werk. U kent toch het werk van deze vrouwen, die in Neder - landsch-Indië haar zegenrijk werk uit oefenen, door het oprichten van scholen en schooltjes, waar de Inlandsche meisjes worden onderwezen in de meest elementaire wetenschappen, maar ook verdei worden opgeleid zelfs tot onderwijzeres toe?' Ook op medisch gebied beweegt zich het Mela nia-werk, vooral door het oprichten van klinieken voor kraam- en ba by-verpleging. In 't kort gezegd is het Melania-werk hulp verleening aan de inheemsche vrouw in onze koloniën. Wilt u er meer van weten, dan kimt u zich wenden tot mej. E. Boers, Joh. Verhulststraat 175, Amsterdam, waar het Centraal Bureau is gevestigd. Overigens kunt u zich laten inlichten bij de stand op de Missie-tentoonstellng, die er aantrekkelijk genoeg uitziet met zijn voor werpen van Javaansche kunstnijverheid en zijn gebatikte doeken. Het grootste gedeelte van het zaaltje wordt evenwel ingenomen door de Leid sche R. K. Missienaaivereeniging „St. Fran ciscus Xaverius", die dit jaar haar ten toonstelling houdt in het kader der Missie- tentoonstelling. Misschien levert deze ten toonstelling aan de ijverige Missie-naaiver- eeniging niet die baten op, welke anders de jaarlij kache 'tentoonstelling pleeg* af te wer pen, maar een goede oogst aan bekendheid, belangstelling en waardeering zal zij stellig opleveren. Nog nimmer was een tentoon stelling zoo keurig verzorgd, wat grooten- deels te danken is aan de artistieke kasui- feis en paramenten, waarmede de Missie naaivereeniging thans voor het eerst uitge komen is. Voor het eerst ook heeft de ver- eeniging zich gewaagd aan een velum, dat in al z'n eenvoud een juweeltje van naaldkunst is. Ook de andere kerkelijke benoodigdheden als altaar- en communie- dwalen, expositie-vaantjes enz. zijn een voudig, maar artistiek uitgevoerd en menige pastoor kan jaloersch zijn op de missiona rissen, die dat alles ten geschenke krijgen. Men vindt er ook meei bescheiden, maar daarom niet minder nuttige kleedingstuk- ken, bestemd voor zwartjes en bruintjes, o.a. een fraai stel voetbalpakjes, welke een merkwaardig samentreffen worden meegenomen door father B. Vlasveld uit Nellore. die juist vandaag uit zijn missie te Leiden arriveert. Hij komt dus juist bij tijds om ze mee te nemen. Ook father Si mons neemt wat van het geëxposeerde mee. De meeste vervaardigde kleedingstukken en misgewaden zijn trouwens bestemd voor missionarissen uit Leiden en omgeving. Eén blik op deze prachtige voorraad artikelen nu eens ter afwisseling geen voorwerpen uit de missielanden, maar voor de missie toont duidelijk, hoe zegenrijk ook dit werk is en maakt het begrijpelijk, hoe bij zonder deze arbeid wordt gewaardeerd door hen, die in verre gebieden zoozeer de hulp uit het moederland noodig hebben. HET AANTAL BEZOEKERS. Ondanks het aanlokkelijke weer, mag het bezoek aan de Alma tijdens de twee eerste dagen van haar kortstondig bestaan niet onbevredigend geacht worden. Zondag werd de tentoonstelling bezocht door 946 betalende bezoekers, van wie 516 tevens de film-voorsteling bijwoonden en 300 een „Abstecher" maakten naar de Me dische tentoonstelling. Gisteren werd 's morgens en 's middags de tentoonstelling vereerd met het bezoek van drommen schoolkinderen, terwijl 312 betalende bezoekers binnen kwamen, van wie 204 tevens de film bijwoonden en 150 ook op de medische afdeeling werden gesig naleerd. Ook vandaag liep het weer flink; er was in de nauwe straten van de Alma een gezellig vertier en een druk verkeer. Wij herinneren aan de film-vertooning van hedenavond te 8)4 uur, welke wordt voorafgegaan door een inleiding van prof. dr. C. C. Berg, hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit. Bij den stand Christelijke Kunst in de Missie wordt 's avonds explicatie gegeven door dames-studenten, die zich daarvoor welwillend beschikbaar hebben gesteld. De Medische Missie Gaarne plaatsen wij onderstaand artikel, dat bijzondere actualiteit heeft naar aanleiding van de Alma. Wie meer wil weten van de Medi sche Missie bezoeke de Medische Missietentoonstelling. „Gedurende mijn zestien-jarige arbeid in Eng.-Indië. moest mgr. Wagner, aposto lisch prefekt van Kashmir, bekennen, „heb ik nooit het gelaat van een Mohammedaan- sche vrouw gezien". Eeuwenoude gebruiken en godsdienstige bepalingen zijn de oorzaak, dat in Eng.-In dië en anderen Mohammedaansche- en Hindoe-landen de vrouwen in afzondering moeten leven en alleen maar door haar naaste mannelijke familieleden gezien mo gen worden. Zulke toestanden zijn verantwoordelijk voor het vele lijden en de ontberingen van vrouwen in heidenscbe landen, doch zij maken het ook onmogelijk voor de missio naris om aan de vrouw en moeder de blij de boodschap van het Evangelie bekend te maken. Alleen vrouwen mogen deze ge sluierde vrouwen van het Oosten benade ren en alleen door vrouwen kunnen zij in haar lichamelijk en geestelijk lijden wor den bijgestaan. Misschien het meest tragische gevolg van zulk een leven in afzondering en hulpe loosheid is de hooge sterfte van moeders en kinderen. Er zijn streken waar het kinder sterftecijfer oploopt tot 6080 pet. en in 1933 stierven er in Eng.-Indië alleen 1.650.973 kindertjes gedurende hun eerste levensjaar! In Afrika zijn er zelfs heele stammen die dreigen uit te sterven wan neer er op dit gebied geen spoedige hulp komt. Verder is dit gebrek aan zonlicht en be weging in de open lucht de oorzaak, dat de vrouwen die hieraan onderworpen zijn veel meer bevattelijk zijn voor de velerlei ziekten, die jaarlijks in de missie-landen zulke talrijke slachtoffers opeischen, om niet eens te spreken van het vele chroni sche lijden, dat hiermede gepaard gaat. Het is een daad van ware christelijke naastenliefde om al dit lichamelijke lijden te verzachten. Bovendien is dit verleenen van medische hulp de eenigste manier om met deze vrouwen in aanraking te komen. Sinds niets zoo gemakkelijk de weg tot het hart opent en vertrouwen wint als liefde volle verzorging in ziekte en lijden, zoo zal in vele gevallen de verpleging van het lichaam leiden tot de redding der ziel. Me dische missie mag dus inderdaad een apos tolaat genoemd worden en de toepassing der medische wetenschap in den dienst van het missie-werk kan honderd-voudige vrucht dragen voor de bekeering en het heil van onsterfelijke zielen. Wil de medische missie effectief werk verrichten en blijvende verbetering bren gen in de medische nood der missie, dan is het noodig, dat vakkundige hulp gegeven wordt door volledig bekwaamde dokters en verpleegsters. Het was op het feest van O.. L. Vr. van Lcurdes, op 11 Februari "van dit jaar, dat de Kerk een decreet uitvaardigde, waarin als het uitdrukkelijk verlangen van den H. Vader werd aangegeven, dat onze Missie zusters zich zouden wijden aan het medisch missie apostolaat on\ vooral de vrouwen en kinderen in de missie ter hulp te komen. Als een zorgvolle moeder omvat de H. Kerk ook hen, die nog in de duisternis van het ongeloof rondgaan onder Hare liefdevolle bescherming en gaf Zij in bovengenoemd decreet uitgebreide instructies omtrent het oprichten van nieuwe Zuster-congregaties voor dit doel. Deze zusters moeten haar opleiding aan erkende universiteiten en zie kenhuizen ontvangen en de hiertoe noodige concessies werden eveneens reeds gegeven. Het is nu dus mogelijk voor onze missie zusters om zich als dokters of gediplomeeer- de verpleegsters aan het medische missie apostolaat te wijden. Dat deze belangrijke bepalingen op het feest van O. L. Vr. van Lourdes uitkwamen mag wel als teeken genomen worden van Maria's bescherming over een werk, dat Haar zeker bijzonder lief moet zijn. Het decreet van 11 Februari IJ. vormde eveneens een bekrachtiging van de opzet en het doel van het Gezelschap van Katho lieke Medische Missionarissen, dat zich voordien reeds ruim tien jaar aan het me dische missie apostolaat gegeven had. Dit Gezelschap werd in 1925 opgericht als een religieuze vereeniging van vrouwelijke artsen, tandartsen, apothekeressen, ver pleegsters, vroedvrouwen enz., geheel over eenkomstig met de op 11 Febr. gegeven of- ficieele instructies der H. Kerk. Het Moe derhuis is te Washington, D. C., U.S.A., waar o.a. ook vijf Nederlandsche medische missionarissen zich op haar toekomstig mis sie-werk voorbereiden. Behalve reeds gedi plomeerde krachten neemt het Gezelschap ook meisjes aan, die neiging voelen voor medisch werk en die na afloop van het no viciaat door het Gezelschap voor dokter, verpleegster enz. worden opgeleid. Verder zijn er de zoogenaamde niet-medische leden, die het zoo belangrijke administratieve, propagandistische en huishoudelijke deel van het werk behartigen. In 1927 opende het Gezelschap haar eerste hospitaal in Rawalpimdi, Eng.-Indië, waar de stichteres en algemeene overste, Zr. Dr.Anna Dengel, reeds eerder als leeken missie-artse was werkzaam geweest. Er is tevens een opleidingsschool voor in landsche verpleegsters aan dit ziekenhuis verbonden, terwijl de zusters naai de om liggende dorpen en gehuchten uitgaan voor het houden van tijdelijke poliklinieken en ook van huis tot huis gaan om de zoo noo dige medische hulp te verstrekken. Op deze wijze kunnen wij het grootst mogelijke aan tal zieken bereiken, maar toch is onze hulp ver van voldoende. Dit zal duidelijk worden wanneer we bedenken dat er in de missie gebieden zijn waar op een bevolking van 750.000 zielen er slechte één dokter aanwe zig is. Is het dan eenig wondei dat er op den dag van heden nog millioeren melaat- schen rondloopen die absoluut geen ver pleging ontvangen, en dat gele koorts, ma laria, cholera, pest, pekken en kala-azar jaarlijks duizenden en honderdduizenden levens opeischen? Is het dan ook eenig won der dat er van de kant van missie-bisschop pen en missie-oversten steeds dringender gevraagd wordt om medische missionarissen en dat er nu in het Moederhuis te Washing ton alleen, meer dan 50 zulke aanvragen te wachten liggen, te wachten, omdat er geen voldoende werklieden gereed zijn om te arbeiden in deze welhaast verwaarloosde hoek van de wijngaard des Heeren? De tweede missie werd gesticht in Dacca, Bengalen, waar in 1930 twee centra voor moederschapszorg en wijkverpleging wer den opgericht, en begonnen werd met een opleidingscursus voor inlandsche vroed vrouwen. Zoo werden er aldaar in 1934 58 inlandsche vroedvrouwen opgeleid, die nu onder toezicht der medische missionarissen werkzaam zijn. Het resultaat is dat de kin dersterfte in het distrikt waar de zusters werken nu reeds tot op een derde van dat in het overige deel der stad is terugge bracht. In 1932 werd1 de verpleging van het groote gouvernements ziekenhuis te Dacca over genomen,. alsmede de daaraan verbonden opleidingsschool voor verpleegsters. Het steeds toenemende aantal van Euro- peesche aspiranten voor het medische mis sie-werk maakte het noodzakelijk dat in 1932 tot het stichten van een postulaat en studiehuis te Londen werd overgegaan, waar candidaten uit Nederland en de overige Europeesche landen de zes maan den van het postulaat doorbrengen alvorens naar Washington te komen waar het novi ciaat gevestigd is. Het feit dat de Kerk nu officieel dit werk heeft goedgekeurd, ja zelfs uitdrukkelijk heeft opgelegd, rechtvaardigt het vertrou wen, dat er in de toekomst vele edelmoe dige zielen zich zullen wijden aan het me dische missie apostolaat, en dat ook Neder- land's katholieken hun belangstelling en steun zullen geven aan deze nieuwe phase in het missie-werk van onze Moeder de H. Kerk. Zr. M. Eleonore Lippits. Cath Medical Mission House Brookland, Washington D.C., U.S.A. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. ROODE KRUIS COLLECTE. Het bestuur van de Afdeeling Leiden van het Nederlandsche Roode Kruis ver zoekt ons ter kennis te brengen, dat op Woensdag, 21 dezer hier ter stede zal wor den gehouden 's ochtends een collecte langs de huizen, terwijl 's middags op straat vlaggetjes zullen worden verkocht, teneinde het Roode Kruis in staat te stel len zijn vredestaak naar behooren te ver vullen. Wij mogen in herinnering brengen, dat deze taak veelomvattend is. Het Roode Kruis heeft opgericht eenige belangrijke bloedtransfusiediensten, waarvan hier ter stede een gevestigd is in het Academisch Ziekenhuis, heeft verder geplaatst hulp posten langs de groote wegen, exploiteert Parkherstellingsoorden en organiseert cur sussen voor helpsters, Rijksveldwachters, enz. Voor dit alles is veel geld noodig! Wij sporen daarom iedereen aan naar vermogen daaraan bij te dragen. In aansluiting op het hierbovenstaand bericht van het bestuur van de Afdeeling Leiden van het „Nederlandsche Roode Kruis" beveel ik den ingezetenen met warmte de collecte op Woensdag 21 dezer aan. Het barmhartig doel, dat het Roode Kruis nastreeft, rechtvaardigt ten volle een milden steun. De Burgemeester van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. AGENDA Vrijdag. R.-K. Handelsreizigersvereeniging „St. Christoffel", ledenvergadering in „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Oct. a.s. waar genomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. R. K. STUDENTENVEREENIGÏNG „SANCTUS AUGUSTINUS". Inauguratie nieuwe leden. Onder groote belangstelling heeft giste ren de inauguratie plaats gehad van de r.ieuwe leden der R. K. Studentenvereeni- ging „Sanctus Augustinus" alhier. Des morgehs te half tien werd cfoor den weleerw. heer R. J. J. Reijnen, moderator der vereeniging in de kapel van het St. Eli- sabethsziekenhuis een plechtig gezongen H. Mis opgedragen, waarna bestuur, leden en novieten zich vereenigden aan een ge meenschappelijk ontbijt in het „Eigen Huis". Daar vond des middags tevens de plech tige inauguratievergadering plaats, welke zich in een drukke belangstelling mocht verheugen. Onder de genoodigden merkten we o.m. op den hoogeerw. heer Mgr. P. G. Groenen, oud Unie-moderator en oud-moderator van S. Augustinus, pater dr. W. van Heugten, Unie-moderator, prof. P. J. Verhaar, pas toor Th. M. Beukers, mr. E. J. M. H. Bol- sius, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland en afgevaardigden van enkele zusterorga nisaties uit den lande. Bericht van verhindering was o.m. inge komen van den; rector magnificus, prof. dr. J. van der Hoeve, van deken Homulle, prof. Aalberse, jhr. von Fisenne, Mgr. van.Noort, mr. Marchant en de katholieke Leidsche hoogleeraren, benevens van diverse katho lieke studentenvereenigingen. De praeses van S. Augustinus, de heer R. van der Lugt, opende de bijeenkomst met den Chr. groet en verzocht de novieten bin nen te leider. Toen zulks geschied was, uitte spr. de hoop, dat de kwaliteit evenredig moge.zijn aan de kwantiteit, wijl niet min der dan 53 nieuwe leden 12 dames en 41 heeren konden worden aangenomen als Augustijn. De praeses hield hierna de gebruikelijke toespraak, waarin hij echter ditmaal meer over de hoofden der novieten heen sprak tot de ouderejaars. Hij wees op teleurstel lingen, welke hij gedurende zijn praesidaat had moeten ondervinden en gaf naaf aan leiding hiervan enkele richtlijnen volgens welke de leden van een gemengde katho lieke studentenvereeniging als S. Augusti nus is zich hebben te gedragen. Hierna werden de novieten met het tra- ditioneele ceremonieel geïnaugureerd, waar na het woord werd verleend aan den hoog- gel. heer prof. ir. M. J. Granpré Molière, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. Deze katholieke hoogleeraar sprak over: „de Katholieke student en de Wetenschap" en zeide, dat de student bij het vergaren der wetenschap voorzien moet zijn van de speciale deugd, welke daarvoor noodig is, de docilitas of de deugd der leerzaamheid. Daartegenover staan als ondeugden de eigenwijsheid en traagheid. De mensch streeft naar belanglooze kennis, waarvan het wezen een voedsel voor hem is, want diep in de ziel des menschen ligt het ver langen naar de waarheid onderwezen te worden. De wanorde, welke we op het oogenblik over de geheele wereld waarnemen, is toe te schrijven aan ontwetenheid, gevolg van hoogmoed en zedelijke verwording. Spr. zet vervolgens uiteen, hoe de weten schap in velerlei vorm kan worden be oefend, hoe zij niet en hoe zij wel beoefend moet worden, hoe onmatigheid, geldzucht en hoogmoed haar verlagen, hoe het zoeken naar God in de wetenschap haar opheft en veredelt. Valsche leerstellingen hebben thans wel licht in groote mate de overhand, doch dat is een gevolg van de eigenwijsheid der lei ders. Derhalve is het van groot belang juiste leiders te kiezen, welke men kan volgen zonder van slaafsche volgzaamheid Verdachte te worden. Spr. toonde vervolgens aan, hoe groote geesten als Salomon, Aristoteles, Albertus Magnus, Thomas van Aquine en Sanctus Augustinus de wetenschap beoefenden, maar daarnaast ook aan anderen meedeel den. Tenslotte behandelde spr. nog het terrein der politiek, waar meer dan ergens anders de tegenstanders met elkaar in botsing komen, omdat er is een springvloed van dwalingen, waartegenover de katholieke student tot taak heeft de geestelijke orde te stellen en de schatten van wijsheid en wetenschap te openbaren, welke opgesloten liggen in het H. Hart (Applaus). De heer van der Lugt dankte den geach- ten spreker voor zijn diepzinnig betoog over het begrip wetenschap. Hierna had de bestuursoverdracht plaats. Het nieuw gekozen bestuur nam daarop zit ting achter de bestuurstafel. Het is als volgt samengesteld: F. van Erekelens praeses, mej. C. C. Nijssen ab actis Ia. H. Kolstee vice-praeses, Th. Dieben, quaestor, Ad. van Dongen en H. van der Heyden assessoren. Met enkele woorden aanvaardde de heer v. Erekelens het praedium, waarna hij ten slotte de avunculaats-insignes aan de afge treden bestuursleden uitreikte. Hierna werd de vergadering gesloten. VOLKSBOND-NIEUWS. We herinneren er aan, dat morgenavond, te 8 uur, in het Bondsgebouw, Steenschuur 15, de eerste ontwikkelingsavond wordt gehouden, waartoe alle leden vrijen toe gang hebben. Als spreker zal dien avond optreden, de heer Hans Hermans uit Den Haag, die als onderwerp zal behandelen: „Het commu nisme als levensbeschouwing." We vertrouwen, dat velen aanwezig zijn!! ST. JOSEPH-GEZELLEN-VEREENIGING. Trekking loterij. Hedenavond, na de vergadering der afd. Gezellen, zal te circa half tien in de boven zaal van het Gezellenhuis de trekking plaats hebben van de loterij der Retraite club „St. Clemens". De trekking is voor ieder toegankelijk, doch prijzen worden er nog niet afgegeven. Dat zal geschieden Woensdag-, Donderdag en Zaterdagavond tusschen acht en half tien uur. De trekkingslijst v/ordt morgenavond in dit blad gepubliceerd. Voor het examen van wetenschappelijk archiefambtenaar is te 's Gravenhage ge slaagd de heer A. J. van Rossum du Chat tel, alhier.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2