Groote scheepsramp in Ned. Indië A.L.M.A. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De „Van der Wijck11 gekapseisd en omgeslagen Een zeventig-tal personen nog vermist 28ste Jaargang DINSDAG 20 OCTOBER 1936 No. 8551 DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitteti'ing: Voor Leideo 19 cent pei week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week t 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Oorzaak van de ramp ligt in het duister Hedenmorgen in de vroegte is het stoomschroefschip „Van den Wijck" van de Kon. Paketvaart Maatschappij 15 mijl ten Noorden van Tandjong Pakis aan Java's Noordkust tusschen Soerabaya en Semarang gekapseisd en om geslagen. Aan boord bevonden zich, inclusief de bemanning twee honderd vijf tig personen. Ofschoon velen gered zijn, worden toch nog meer dan 70 personen vermist. Van de opvarende passagiers worden op het oogenblik nog vermist: het echtpaar G. P. Carli, de heer S. Raaff, de heer Exley, mevrouw Wisse en baby, de heer J. van Egmond'en bet echtpaar Matatia met twee kinderen. Van de bemanning worden nog vermist: de marconist M. J. Uytermerk, de ladingklerk I. J. M. Hengst, de leerling-ladingklerk J. Latuperissa. Voorts worden van de bemanning en dekpassagiers nog 59 inladers vermist, wier namen nog niet bekend zijn. Van de passagiers werden gered: de heer M. Franken, het echtpaar R. H. Kamer, de heer A. Cranen, mevrouw S. Raaff, de heer H. Mangelaar Meertens, de heer E. C. Hudson, de heer Rochester, het echtpaar D. Polsky, de heer A. M. Schoevers, de heer G. G. Gerdingh, mevrouw Hartman met twee kinderen en mevrouw Bran des. Van de bemanning werden gered: de gezagvoerder B. C. Akkerman, de stuurlieden H. J. M. Hermsen, C. Harder, H. C. Verseput, en J. F. Stada, de werktuigkundigen G. A. Weyhenke, Chr. van Oversteeg, H. G. Geysen, J. H. Bax, A. L. Goossens, A. F. G. Smeets en P. Lolkema. Voorts zijn van de bemanning en de dekpassagiers gered 121 inlanders, waarvan de namen nog niet bekend zijn. De kantoren van alle scheepvaartmaatschappijen heschen na het bekend worden van de ramp de vlaggen halfstok. Weersomstandigheden kunnen in geen geval oorzaak van de ramp geweest zijn, het weer was goed en de wind was matig. Ter plaatse waar de ramp geschiedde, stond 22 Meter water. De commandant van de marine te Soera baya ontving hedennacht te 2 uur het ra- diosein van de „Van der Wijck" van de K. P. M., dat dit schip zwaar overhelde. De marine nam onmiddellijk maatregelen. Men berekende, dat het schip, dat 21 uur uit Soerabaja naar Semarang was vertrok ken, ter hoogte van Tandjong Oedjoeng Banka moest zijn. Hedenmorgen bleek het schip te zijn vergaan op 15 mijl ten Noorden van Tand jong Pakis. Dorniervliegtuigen, die uit Soerabaja derwaarts gezonden werden heb ben vele drenkelingen waargenomen. De „Reaal", eveneens een schip van de Paketvaart, was in de omgeving. Te 5.30 uur is de mijnenlegger „Nigel" uit Soerabaja naar de plaats van het on heil vertrokken, evenals alle andere mij nenvegers, alsmede de „Banckert" en ze ven Dorniers benevens twee vliegtuigen, tuigen. In den afgeloopen naoht kreeg het s.s. „Van der Wijck", tijdens gunstig weer, eenige uren na het vertrek uit Soerabaja naar Semarang, zware slagzij, waardoor het schip binnen enkele minuten zonk, na dat nog het noodsein „S.O.S. zware hel ling" was uitgezonden. Het schip voer in den sneldienst van de K.P.M. Van de 226 opvarenden zijn tot dusverre 154 gered, terwijl 72 worden vermist, on der wie acht Europeesche passagiers, drie Europeesohe kinderen en drie Europeesche leden van de bemanning. De overigen be- hooren tot de inlandsche bemanning en de inheemsohe passagiers. Nader wordt uit Soerabaja gemeld, dat de mijnenvegers reeds teruggekeerd zijn, terwijl de „Bancker", het gouvernements vaartuig „Rigel" en het K.P.M.-schip „Reaal" met zonsondergang worden terug verwacht. Momenteel wordt de zee rondom de plaats van de ramp, met een zeer ruime straal, zoowel te water als vanuit de lucht, afge zocht, zoodat het practisch kan worden aangenomen, dat na dit zoeken geen ver dere drenkelingen kunnen worden aange troffen. De mogelijkheid is echter niet uitgeslo ten, dat nog hier of daar aan de kust door visschersprauwtjes enkele overlevenden zijn aangebracht. Drie-en-veertig personen van de „Van der Wijck" zijn door marine-vliegbooten opgepikt en veilig te Soerabaja aan land gebracht. Acht Europeanen en een-en-dertig inlan ders zijn te Brombong aan wal gezet (Waarschijnlijk is hier de plaats Broem- boeng bedoeld, niet yer van Semarang ge legen). Deze redding geschiedde door vis- schersbooten. Verder zijn twee-en-twintig personen ge zien in een sloep. Verder trof men nog veilen aan die op zee dreven, terwijl zij zich boven water hiel den door zich vast te ^houden aan stoelen en tafels. Aan boord van de „Van der Wijck" be vonden zich 22 volwassen Europeesche pas sagiers met 5 kinderen, alsmede ongeveer 100 inlandsche dek-passagiers. De beman ning bestond uit den gezagvoerder, elf offi cieren, den marconist, den hofmeester, vijf klerken en 80 man inlandsch personeel. Tot 12 uur vanmiddag (Java-tijd) was bekend, dat gered waren: 14 Europeesche passagiers, 2 kinderen, de gezagvoerder, alle officieren, de hofmeester, 3 klerken en 121 inlanders .(passagiers en bemanning). Derhalve worden nog vermist: 8 Europea nen (passagiers), 3 kinderen, de marconist, 2 klerken en ongeveer 59 inlanders. De pogingen tot redding der vermisten worden met onverminderde energie voort gezet. EEN GOED EN STABIEL SCHIP. Het schip werd 21 September in het dok te Tandjong Priok opgenomen voor een al- geheele schoonmaak en voor inspectie. 12 October kon de „Van der Wijck" weer uit het dok gaan en nam het den dienst van de „Ophir" over. Op 13 October vertrok de „Van der Wijck" naar Makassar, nadat het schip door den havenmeester op reddings materiaal was geïnspecteerd en nadat een nieuw passagiers-certificaat was uitgereikt. De „Van der Wijck" stond bekend als een stabiel, goed schip, waarmede nooit eenig ongeluk was gebeurd. Gezagvoerder was de heer B. C. Akkerman, die tot de vier oudste gezagvoerders bij de K.P.M. be hoort. De kapitein had 31 Juli te Soera baja zijn zilveren dienstjubileum gevierd, waar hij door den agent namens de direc tie was gelukgewenscht. De wereld in vogelvlucht DE K. P. M. BOOT VAN DER WIJCK. Het voornaamste bericht van heden is de tragische ondergang van het schip der K. P. M. de „Van der Wijck" aan de Noord kust van Java ter hoogte van Tandjing Pa- kis, tusschen Soerabaya en Semarang. Het schip had nauwelijks eenige uren de haven van Soerabaya verlaten of het maakte zware slagzij en sloeg om. De zee was kalm en het vaarwater diep genoeg, het schip was stabiel en volkomen zee waardig, zoodat de ramp vooralsnog een raadsel is. Door het omslaan van het schip geraakten passagiers en bemanning, teza men 250 personen, te water. Sommigen schijnen een boot te hebben kunnen vieren; anderen hielden zich drijvende aan allerlei wrakhout. Onmiddellijk snelden verschil lende vaartuigen te hulp en het laat zich aanzien, dat de meeste drenkelingen kon den worden gered. Er zijn evenwel nog een 70-tal vermisten, passagiers, beman ning en inlanders. Deze vermisten behoe ven nog niet als verloren te worden be schouwd, daar schepen en vaartuigen van allerlei slag aan het reddingswerk deel nemen. Een prettiger bericht is dat van de aan komst van mr. Ekins te New-York. Hij heeft de reis rond de wereld volbracht in den record-tijd van nog geen 19 dagen. Hij is zijn concurrenten ver vooruit gebleven, want dezen zitten nog steeds op Manilla. Wij zijn juist daarom zoo verheugd over het succes van mr. Ekins, omdat hij zijn record te danken heeft aan de K. L. M. en de K. N. I. L. M., welke beide Holland- sche maatschappijen dus mede profiteeren van de reclame, door deze wereld-race ge maakt. Uit Spanje is weinig nieuws gekomen. Oviedo is door de nationalisten ontzet, maar volgens mededeelingen van de Madrileen- sche regeering zouden de regeeringstroepen den ring om de stad weer gesloten hebben, zoodat de bevrijders nu zelf tot belegerden zouden zijn geworden. Of het waar is, is een andere kwestie. President Azana schijnt het te benauwd te hebben gekregen in de Spaansche hoofdstad. Hij heeft ten minste een „bezoek" gebracht aan Barcelona, dat veiliger ligt. HET VERGAAN VAN DE „OKEANIS". Omtrent de redding van de opvarenden van de „Okeanis" (zie Gem. Ber., 3de blad) moet uit een nader bericht worden opge maakt, dat de bemanning niet door de „Beursplein" aan boord is genomen. Wel zouden de beide sloepen langszij het schip hebben gelegen, doch toen werd besloten zich naar het Grieksche s.s. „Belgion" te begeven, dat zich eveneens in de nabijheid bevond. De „Okeanis" had een groot gat ter hoogte van de vuurplaat, zoodat het zeer waarschijnlijk is, dat hierdoor de vuren zijn gedoofd en het schip als gevolg hier van onbestuurbaar werd. Vanmiddag om half een was het schip nog niet gezonken. Het dreef door den noorden wind en de eb zeer snel in zuidelijke richting en be vond zich op genoemd tijdstip op twintig mijl ten zuiden van IJmuiden. De sleepbooten Witte Zee en Utrecht ondernemen als het ware een wedloop om het eerst bij het schip te zijn. Het is niet uitgesloten, dat men er in slaagt het schip binnen te brengen. De „Neeltje Jacoba" is inmiddels naar IJmuiden teruggekeerd. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. President Azana brengt een bezoek aan Barcelona. Volgens de Spaansche regee ring zou de ontzette stad Oviedo opnieuw zijn ingesloten. (2de blad). De neutrajiteitsverklaring van Leopold van België. (2de blad). koning Het stoomschip van de Kon. Pakketvaart Mij., de „Van der Wijck" gekapseisd bij Tandjong Pakis. Vele vermisten (1ste blad). Mr. Ekins in New York terug. (Lucht vaart, 3de blad). BINNENLAND. De kostprijs van het brood. (2de blad). De disconto-verlaging. (2de blad). Het Grieksche s.s. „Okeanos" hedenmor gen tijdens stormweer op de Noordzee ge zonken; de opvarenden gered. (Gem. Ber., 3de blad). Hoe de voortvluchtige Alkmaarder heeft rondgezworven. (Gem. Ber., 3de blad). Roofoverval op ouden man te Zevenhui zen. (Gem. Ber., 3de blad). ERNSTIG TREINONGELUK IN FRANKRIJK. Twee dooden, vier licht, een zwaar gewonde. PARIJS, 20 Oct. (A.N.P.). De express- trein ParijsBazel, die gisteravond om 10 uur uit Parijs is vertrokken en die om half twee vannachfstoppen moest te Foulain, tusschen Langres en Chaumont is aange reden door den sneltrein BoulogneBazel. Twee personen werden door deze botsing gedood, vier bekwamen lichte verwondin gen, een persoon werd zeer ernstig^ewond. Tegen acht uur vanmorgen waren de rails weer vrijgemaakt, zoodat het trein verkeer normaal hervat kon worden. BOTSING TUSSCHEN PERSONEN- EN GOEDERENTREIN. Drie dooden, 23 gewonden. UNGWAR, 20 Oct. (A.N.P.). Tijdens een botsing tusschen een personen- en een goe derentrein bij het station Tacevo (Tsjecho- Slowakije) zijn drie personen om het leven gekomen, terwijl 23 anderen gewond wer den. Het ongeluk was ontstaan, doordat de machinist van den personentrein die door een explosiemotor werd gedreven, tijdens den rit door de uit den motor komende ben zinedampen werd bedwelmd en het be wustzijn verloor. De onbestuurde trein ijlde toen met volle snelheid tegen den goederen trein. PROGRAMMA VAN DINSDAG. 7^21034 Tentoonstelling geopend. Entree 25 cent. Medische Missie tentoonstelling. Entree 10 cent. 834 uur Missiefilm „Bloed over Japan", ingeleid door prof. dr. C. C. Berg. Entree 50 cent. (Entree-bewijs is tevens toegangsbewijs voor de tentoonstelling). PROGRAMMA VAN WOENSDAG. 93412 uur, 234534 uur en 7]41034 uur Tentoonstelling geopend. Missietentoonstelling ('s morgens gesloten). Entree 10 cent. In de middag- en avonduren is de entree slechts 10 cent. 8)49J4 uur Lezing met lichtbeelden door Pater dr. Borromaeus O. M. Gap., over „Afscheiding en Hereeniging der Oostersche Kerken". Toegang gratis voor tentoonstellingbezoekers. 8 en 934 uur Missiefilm „Bloed over Japan". Entree 35 cent. (Entree bewijs is tevens toegangsbewijs voor de tentoonstelling).

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1