CASINO HET MEISJE MET DEN BLAUWEN HOED HuJ PREMIE-ROMANS MAANDAG 19 OCTOBER 193t> DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 V.AF HEDEN AVOND LOU BANDY DE ALOM-BEKENDE REVUE-STER IN DE HOLLANDSCHE SUCCES Italië door aardbeving geteisterd. EEN 20-TAL DOODEN, VELE GEWONDEN. Groote materieele schade. Italië is Zondagochtend door een aard beving geteisterd. Te Caneva dè Sacile zijn 15 personen om het leven gekomen en velen gewond. Ver scheidene huizen weivden vernield. Te Conegliano werd een persoon gedood en zes gewond. Verschiedene andere plaatsen werden eveneens geteisterd, waarbij schade werd aangericht en enkele personen niet ernstig werden gewond. In de streek van Pordenone zijn nog zes «lachtoffers ontdekt van de aardbeving, die het eerst te Venetië is waargenomen. Nabij Sarrono zijn geweldige scheuren in den grond ontstaan. Een nieuwe schok. Zondagavond om half elf heeft zich eên niéuwe aardschok voorgedaan in de pro vincies Udine en Belluno. Onder de bevol king ontstond een paniek. Overhaast vlucht te een ieder naar buiten. In de provincie Belluno zijn niet minder dan 150 huizen ingestort. Drie dorpen zijn vernield. Ondanks den ernst van dezen schok zijn er geen slachtoffers gevallen. BINNENLAND Stormberichten uit het buitenland. AAN DE DUITSCHE NOORDZEEKUST. Het water in de straten. Sedert Zaterdag woedt boven de Noord- Friesche eilanden een zware N.W.-storm. De woedende elementen hebben in de Noordzee-badplaats Wijk-op-Foehr buiten gewoon veel schade aangericht. De water massa's werden opgestuwd tot een hoogte zooals sedert 1911 niet is voorgekomen. In de haven van Wijk drong het water tot in de straten door, zoódat de inwoners opgeroepen moesten worden om toet be hulp van zandzakken te trachten, het water te keeren. De geheele Westkust van Slees wij k-Hol- stein is Zondag door een buitenwoon zwa- ren N.W.-Stórm geteisterd. De zeedijken hadden het zwaar te verduren en de Neu- feldêr Koog is in verband met het gevaar van een dijkdoorbraak ontruimd moeten worden. Het vee en voor zoover mogelijk de inventaris is in veiligheid gebracht, waarbij o.a. hulp verleend werd door man schappen van den rijksarbeidsdienst en S.A. Trein door storm omgewaaid. Ook bovên Pommeren heeft Zondag een hevige storm gewoed, zoodat de scheep vaart Op de Oostzee groote vertraging on dervond. Op het eiland Ruegen is een locaaltrein omgewaaid. Eenige wagons Wérden door het geweld van den storm uit de rails gewor pen, waarbij zeven personen licht gewond werden, boven noord-engeland. Op het oogenblik woedt boven Schotland en Noord-Engeland een storm van buiten gewone hevigheid. Op verscheidene plaatsen zijn de telegrafische en telefonische ver bindingen verbroken. Verschillende sche pen verkeeren in een gevaarlijke positie o.a. het Noorsche s.s. „Saint Joseph", dat op de Gray Rocks is gestrand, en het vracht schip „Hauxley" uit New Castle, dat zich voor de kust van Northumberland in moei lijkheden zou bevinden. ook in denemarken storm. De zware storm, die sedert Zaterdag boven Denemarken woedt, heeft verschei dene ongevallen veroorzaakt. Uit vele dee- len van het land komen berichten binnen omtrent schade aan gebouwen en telegraaf- en telefoonleidingen. stormslachtoffers in de vereenigde staten. Tijdens den zwaren storm die sedert Vrij dag op het Erie-aneer in de V.S. woedt, is Zondagnacht, op 20 K.M. van de kust, een groote zandzuiger vergaan. Negentien leden der bemanning, alsmede de vrouw van den kapitein zijn verdronken. Zeven man zijn Zondagmorgen volkomen uitgeput en half bevroren door een vrachtboot opgepikt, na dat zij den gansohen nacht aan een omge slagen reddingsboot hadden gehangen. ook storm in polen. Ook in Polen heeft de storm gewoed. Van tijd tot tijd bereikte de wind een snelheid van 110 K.M. Schade van belang is echter niet ontstaan. Alleen in de buitenwijken van Warschau zijn een aantal huizen van hun daken beroofd en telegraafpalen vernield. PRINSES JULIANA NAAR DUITSCHLAND. Voor het afleggen van familie-bezoek. Zaterdagavond om 9.02 uur is Prinses Juliana per D-trein van Apeldoorn naar Duitschland vertrokken voor het aange kondigde familiebezoek. De Koningin deed haar tot op 't perron uitgeleide. Reeds on geveer een kwartier voor het vertrek van den trein was het gezelschap in de Ko ninklijke wachtkamer aanwezig. Het af scheid op het perron tusschen Koningin en Prinses was zeer hartelijk. Nadat de Prinses was ingestapt, ver scheen zij voor het open portierraam van haar coupé en onderhield zich nog eenigen tijd met de Koningin. De Prinses was ver gezeld van baronesse van Heemstra en den heer Juckema van Burmahia, baron Rengers van Warmenhuizen. Bij het wegrijden van den trein wuifde de Prinses die voor het portierraam bleef staan haar moeder nog eenigen tijd toe. De Koningin keerde daarna per auto naar het paleis Het Loo terug. Slechts weinig publiek was van het ver trek getuige. Naar wij vernemen, zal het familiebe zoek van de Prinses ongeveer een week duren. Prins Bernhard is verleden Zondag reèds naar Duitschland vertrokken. „De Courant" meldt verder dd. 19 Oc tober uit Berlijn: H.K.H. Prinses Juliana heeft Zondag morgen van 7.03 tot 8.34 op de doorreis naar slot Reckenwalde te Berlijn ver toefd. Met den D-trein uit Nederland kwam de Koninklijke s&lónwagen op het station Zoologischer Garten aan, waar de Prinses welkom werd geheeten door haar verloof de, Prins Bernhard, door diens móéder, Prinses Armgard, en jongeren broeder, Prins Achwin. De aankomst van H.K.H. was streng ge heim gehouden, zoodat zich, behalve ba ron Van Boetzelaer en den heer E. Star Busmann van het Nederlandsche gezant schap te Berlijn, slechts enkele ingewijden op het perron bevonden, om van de be groeting der Prinses door haar verloofde en dienB familie getuige te zijn. Prinses Juliana stapte als eerste uit den achtersten wagen van den trein, omhelsde Prinses Armgard, begroette op hartelijke wijze haar verlóófde en liet zich de ver tegenwoordigers van Harer Majestelts ge zantschap voorstellen. Een dochtertje van baron Van Boetzelaer bood de PrlnseS een grooten tuil prachtige roze rozen aan. De Prinses was gekleed in een donkerbrui nen bontmantel, waaronder zij éen licht blauw reiscostuum droeg, waarbij een sportief blauw jagershoedje Eenigen tijd onderhield zich Prinses Ju liana met Prinses Armgard, die in een mantel van petit gris was gehuld en met Prins Bernhard, die een donker pak en een zwarte jas droeg en op wiens borst een roode anjelier prijkte. Het vorstelijk gezelschap begaf zich daarna van het statiöh naar het nabijge legen hotel Eden, waar de familie Zur LippeBiesterfeld gedurende haar opont houd in de rijkshoofdstad haar intrek had genomen. In een gereserveerd vertrek van het hotel werd in intiemen kring het ont bijt gebruikt. Tegen half negen verschenen de vorste lijke personen weer op het station, waar inmiddels Legationsrat Mey, waarnemend chef van hot protocol, was aangekomen, om H.K.H. in naam van rijkskanselier Hitier te begroeten en eveneens een bou quet roode rozen aan te bieden. Totdat het signaal van vertrek werd ge geven voerde Prinses Juliana een gesprek met de weinige aanwezigen. Prins Bernhard was inmiddels reeds geheel alleen per auto vooruitgereden, om te Schwiebus dè ontvangst van zijn 1 loofde voor te bereiden. Van Schwiebus heeft het vorstelijk gezelschap de reis naar het slot Reckenwalde per auto voortgezet. In de schilderachtige en stille omgeving van Reckenwalde hoopt het jonge paar ongestoord eenige dagen in kleinen fami liekring door te brengen. Tegen den middag is het vorstelijk gezel schap met H.K.H. Prinses Juliana op slot Reckenwalde aangekomen. Aan het station Schwiebus werden de Prinses, prinses Armgard en Prins Achwin zur LippeBiesterfeld afgehaald door Prins Bernhard, die zijn verloofde, thans op het grondgebied van zijn geslacht, ontving en welkom heette. Prinses Juliana nam naast Prins Bern hard in diens two-seater plaats, terwijl Prinses Armgard, Prins Achwin en de ove rige begeleiders in den tweeden wagen stapten. In vlotte vaart ging het vervol gens langs den straatweg en later langs den idyllischen zandweg naar het oude Wyonowo, het tegenwoordige Recken walde. Het dorpje was door de bewoners fees telijk versierd met groen en bonte guir landes van herfstbloemen. Toen Prinses Juliana slot Reckenwalde betrad, werd aan den hoogen mast bovenop het gebouw de Koninklijke standaard van ons Nederland sche vorstenhuis geheschen. In intiemen kring werd in de eetzaal van het slot het middagmaal gebruikt, 's Namiddags is de Prinses op het slot gebleven. Gisteravond was er een groote receptie voor alle arbeiders, bedienden en employé's van het slot en de landgoederen van Prinses Armgard. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE LASTIGE WAARHEID. De Volkskrant schrijft: Onder de titel „Spanje" is door de „Ar beiderspers" een geillustreerd propagan- da-geschrift uitgegeven dat onder het motto „de fascisten hiermee zijn be doeld allen die zich verzetten tegen een sovjet-Spanje zijn moordenaars" nog eens de „waarheid" komt vertellen. De heer Koos Vorrink, voorzitter der S.D.A.P. draagt plichtmatig zijn steentje bij. ,,Het fascistische gespuis liet het Spaansche volk niet met rust, de latente burgeroorlog in de vorm van politieke moordaanslagen en ondergraving van 't gezag der wettige regeering duurde voort totdat franco de brandfakkel wierp". De heer Vorrink schrijft goed geschie denis, alleen maakt hij de fout dat hij zich in partijen en personen vergist. Want het communistische gespuis liet het Spaansche volk niet met rust, de moordaanslagen (meer dan 200) werden bedreven tegen rechtsche personen Zon der dat de regeering ingreep, de brandr fakkel werd geworpen door de moorde naars van Calvo Sotelo die door politie dienaren werd afgeslacht. Maar de waarheid luistert niet zoo nauw als men eèn propaganda-geschrift uitgeeft om een „net van verdichtsels" te ver scheuren. HET HUWELIJK VAN DE PRINSES. Omtrent den datum nog niets bekend. Naar aanleiding van den laatsten tijd in de pers voorkomende berichten, waarin mededeeling wordt gedaan van den da tum, waarop het huwelijk van de Prinses zal plaats hebben en omtrent een te ma- kén huwelijksreis naar Ned.-Indië, is ons aldus het A. N. P. bij een onderzoek gebleken, dat te bevoegder plaatse noch omtrent den datum van het huwelijk, noch omtrent een te maken huwelijksreis op het oogenblik iets bekend is. NIEUWE REGELING VAN INVOER IN BELGlë. De Nederlandsche gezant te Brussel, mr. j. A. N. Patijn, heeft met den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken Spaak een onderhoud gehad over de kwestie van de. opheffing dér Consenten Voor den in voer van landbouwproducten. Voor de loopende maand werd een Voor beide partijen bevredigende oplossing ge vonden. De Belgische regeering zal n.l. opnieuw consenten verleenen voor 25.000 K.G. bo ter, 75.000 K.G. varkensvleêsch, terwijl voor schapenvleesch de gewone tóestand wordt hersteld. Van Nederlandsche zijde zullen échter controle-maatregelen worden genomen om te voorkomen, dat de Nederlandsche pro ducten de Belgische markt door te lage prijzen zouden ontwrichten. Voor reuzel en vléeschpreparaten moet nog een regeling worden getroffen. In den loop dezer week zullen echter tusschen Nederland en België onderhan delingen worden gevoerd om een defini tieve regeling Voor den invoer van land bouwproducten voor dè volgende maan den te bewerkstelligen. „Tel." HET NIEUW ONTWERP-VOGELWET. Standpunt der Landbouw-centrales. De Katholieke Boeren- en Tuinders- bond. het Koninklijk Ned. Landbouw- Comité en de Christ, Boeren- en Tuinders- bond in Nederland, hebben tot de Tweede Kamer een adres geribht, waarin adhaesie wordt betuigd met een request van het comité Covavo ter zake van het nieuwe ontwerp Vogelwet. Voorts wordt in het bijzonder gewezen op het belang, dat de Nederlandsche land en tuinbouw heeft bij algeheele afschaffing van de vangst van zangvogels en een zoo danige beperking van het eierénrapen, dat althans het derde legsel van een kieviten- paar gespaard wordt, HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR 1 NOVEMBER IN WERKING. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat het werktijdenbesluit voor fabrieken of werk plaatsen 1936 in werking treedt met in gang van 1 November a.s. Katholieke Nederlandsche boeren- en tuindersbond Rede van den voorzitter. Maandagmiddag om 1 uur Ï6 in „De Twee Steden te ?s-Gravenhage de algemee- ne vergadering gehouden van den Katho lieken Nederlandschén Boeren- en Tuin dersbond .onder voorzitterschap van den bondsvoorzitter, de heer j. Th. Verheggen. De vergadering werd geopend door den voorzitter met een rede, waaraan het vol gende is ontleend: De Nederlandsche gulden heeft zijn goudibasls verlaten. Öf deze operatie nu mag worden aangeduid met den term de- va-lutie öf niet, doet weinig ter zake. Feit is, dat de gulden in het internationale geld verkeer een gedeelte van zijn waarde heëft verloren. Wij zullen het feit te aanvaarden hebben, zooals het er ligt. En wij zullen verstan dig doen om van den nieuw ingetreden toestand een Zoo goed mogelijk gebruik to maken. Wanneer wij de ontwikkeling der din gen sedert den befaamdèn Zaterdagnacht van 26 September beschouwen, kunnen wij echter de Vrees, dat de land- en tuinbouw het kind van de rekening Zou kunnen wor den .moeilijk onderdrukken. Het begint er, aldus spreker, eenigszins eomber voor ons uit te zien. Redelijke en onredelijke prijs verhooging. Vervolgens komende tot eén bespreking van de wettelijke maatregelen tegen prijs opdrijving zeide spreker, dat op de eerste plaats een scherp onderscheid moet worden gemaakt tusschen wat als een redelij- ke prijsverhooging en wat als een otire» d e 1 ij k e prijsverhooging moet wórden be schouwd. Voorzoover de productiekosten van een bepaald artikel of product tenge volge van de monetaire of andere omstan digheden werkelijk onvermijdelijk hooger komen te liggen, zal een prijsverhooging van dat artikel of product met een onge veer gelijk bedrag als de verhooging van den kostprijs bedraagt zeer zeker redelijk zijn te noemen. Trouwens, de regeering heeft dit zelf ook toegegeven. Indien nu in de naaste toekomst de prij zen, die de boer ontvangt voor zijn pro ducten, zouden worden verhoogd, moet „men" geen moord en brand roepen. Im mers het is nu reeds te voorzien, dat alles wat de land- en tuinbouw uit het buiten land betrekt aan meststoffen, voedermid delen, machines, werktuigen, enz. duurder (in guldens uitgedrukt) zal moéten worden betaald. En met eenZèlfde bedrag zal dus het eindproduct van dé boerderij en de tuinderij moeten worden Verhoogd, in dien men niet wil, dat ollze bóeren en tuin ders nog dieper in den put komen dan zij nu reeds zitten. Maar daar komt nog iets bij. Ook voordat dat gulden van het goud losraakte, waren de agrarische bedrijven reeds verder aan gepast dan véle andere bedrijven in Ne derland. Een deel onzer bedrijven leverde feitelijk reeds geen bestaan meer op, Nu de algemeene toestand, naar velen verwachten, een verbetering zal ondergaan, is het alles zins redelijk, dat ook de agrarische bedrij ven van deze verbetering mee-profiteeren. Voorzoover hét mogelijk is, moeten zij ten minste wéér met het hóófd boVen water worden gehaald, Heit zool toch onduldbaar Zijn de agrarische bedrijven uit te sluiten van het profijt eener verbeterende con junctuur. Tégen overdrijving kan worden gewaakt; zoo ergens, dan kan de regeering immers op het gebied van den land- en tuinbouw reguleerend optreden. Wij verwachten niet, dat dé toestand van dè agrarische bedrijven alleen door de ge volgen vah de depreciatie van den gulden weer gezond zal worden. Er zal in ieder .geval met groote kracht moeten worden voortgewenkt aan al hetgeen kan. bijdragen tot verlaging van de productiekosten. De maatregelen der regeering tegen prijsverhooging. Intusschen zijn reeds onmiddellijk na de wijziging in de monetaire politiek door onze regeeTing maatregelen genomen, die naar hare meening zouden voorkomen, dat be- R. K. Ver. v. Kraamverzcrging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau Boerhaavestr. 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 UUR tot het ver strekken van de gewenscllte Inlichtingen, aanmelden van conlribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaave- straat 30. langrijke eerste levensmiddelen als brood, aardappelen, boter, melk en consumptie- zetmeelen een pi'ijs verhooging zouden on dergaan. De toeslag op rogge en gerst werd verlaagd, de boterheffing verminderd, de uitkeering op de melk werd van 2.24 op 2 teruggebracht, de exportpremie voor aard appelen werd voorloopig vervallen ver klaard, de heffing op varkensvleesch werd ingetrokken. Spr, betreurde, dat hiervoor in het geheel geen overleg met de centrale landbouworganisaties is gepleegd. Noch de minister van landbouw en visschery, noch het college van regeeringscommissarissen hebben het blijkbaar noodig of nuttig ge oordeeld hierover met de centrale land bouworganisaties van gedachten te wisse len. Het is begrijpelijk, dat dit voor onze organisaties een bittere teleurstelling is en dat hierover in onze kringen een ernstige ontstemming heerscht. Spr. besloot: de min of meer verkregen aanpassing van de waarde van ons natio naal ruilmiddel aan dat van de rest dei- wereld heeft bij velen in den lande de verwachting gewekt aan een opleving van het Nederlandsche bedrijfsleven. Indien deze verwachting werkelijkheid wordt, zal ook de land- en tuinbouw in ons land, al leen daardoor reeds, er beter voor komen te staan. Laten wij dus hopen, dat de op timisten in het gelijk zullen worden gestold en laten wij God hiervoor bidden. De voorzitter gehuldigd. Na de algemeene vergadering werd te 3 uur een bijzondere vergadering gehouden, welke een feestelijk karakter droeg en welke gewijd was aan de herdenking van het 25-jarlg voorzitterschap v&n den heer J. Th. Verheggen. Onder de autoriteiten, die deze feestver- gaderirtg bijwoonden, warén O.a.! mgr. J. M. van der Tuyn, Deken van 's-Oraven- hage (namens den bisschop van Haarlem) en mr. dr. L. N. Deckers, eerelid van den Katholieken Nederlandsohen Boeren- en Tuindersbond, minister van landbouw £n visscherij. Verder vertegenwoordigers van den Algemeencn Nederlandschen Zuivel- bond, het Koninklijk Nederlandse!! Land- bouw-comité, den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland, den Nederland schen R.K. Landarbeidersbond „St. Deus- didit", de R.K. Studentanvereeniglng „St. Framciscus Xavérius", den Algemeenen R.K, Landbouw-Bedrijfiraad, het Stamboek voor het Nederl. Trekpaard en van de bij den R.K. Boeren- en Tuindersbond aangesloten organisaties. De onder-voorzitter van den Bond, L. F. J. M. Baron Van Voórst tot Voorst, hield de feestrede. Spreker noemde het een voorrecht, den jubilaris hulde te brengen en daarbij de tolk te mogen zijn van diens naaste medewerkers, diens mede-bestuur- deren op de eerste plaats, maar dan vooral ook van de 75.000 katholieke boeren en tuinders dezer federatie. Uitvoerig wijdde spr. uit over de groote verdiensten van den jubilaris. Namens den bond bood-spr. ten slotte den jubilaris een herdenkingsbord aan, dat voor deze gelegenheid was vervaardigd, De me dewerkers van den heer Verheggen ont vingen daarvan een verkleind formaat. De enkele restanten welke wij verleden week aanbaden zPjü uitverkocht. DE ADMINISTRATIE TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILLI0NAIR. 375 Vlug stond Toontje op en ging naor buiten om te 1 276. Al zoekende was Toontje in een bosoh terecht geko- zoeken naar die taartjes. Hij lag haast met zün neus op den men. Toen hij zijn hoofd naar buiten stak zag hij een man grond'en een meneer die hem zoo doende zag, begon hem staan die zoo hevigschrok bij de verschijning van loontje, achterna te loopen en ook te zoeken, hoewel hij niet wist dat hij boos werd en een groot stuk steen greep om het waar Toontje naar zocht. 1 hem naar zijn hoofd te gooien.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9