STADS V NIEUWS A. L. M. A. MAANDAG 19 OCTOBER 1936 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Dit nummer bestaat uit vier bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De stad Oviedo door de Spaansche na tionalisten ontzet, na een belegering van drie maanden. (2de blad). De strijd tegen de confessioneele scholen in Duitschland. (2de blad). Groote demonstratie van het Vaderland- sche Fronte te Weenen. Rede van Schusch- nigg. (2de blad). Mr. Ekins in Amerika terug. (2de blad). Stormberichten uit verschillende deelen van Europa. (Buitenl. Ber. 4de blad). Aardbeving in Italië. (Buitenl. Ber. 4de blad). ROE WORDT HET WEER STORMACHTIG. DE BILT SEINT: Matige tot krachtige tijdelijk stormach tige Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met i-egenbuien, later tijdelijk opklarend, aan vankelijk kouder. Hoogste barometerst.: 767.1 te Biarritz. Laagste barometerst.: 736.6 te Helsingfors. De diepe depressie, die gisteren op de Noordzee nog toenam, en zwaren Noord wester storm veroorzaakte, is Oostwaarts afgetrokken, maar een secundaire, die in den nacht over de Britsche Eilanden trok, veroorzaakte opnieuw toenemenden wind en regen. De hooge drukking trok West waarts terug. een. uitlooper ligt nog over de Alpen, zoodat daar in de hoogere stre ken nog fraai weer heerscht. Op de Brit sche Eilanden stormt het uit West tot Noord-West. Over Ierland en de Iersche zee waait het krachtig uit Zuid-West met regen om het kanaal. In Noord-Duitschland waait het nog krachtig tot sormachig uit West met regen in het Oosten. Zuid- Frankrijk heeft windstil en fraai weer met ochtendnevel. Ook in Zuid-Duitschland is het nog rustig, maar zal de wind toenemen. In Scandinavië blijft in het binnenland de vorst matig of licht. Hier en daar valt sneeuw. In verband met de sterke tempe ratuurdaling in de bovenlucht is koude en buiig weer te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 11.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Maandagnamiddag 5.26 uur tot Dinsdagmorgen 6.33 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 20 Oct. voorm. 5.03 en nam. 5.22 uur. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van De Bilt hedénmorgen te 7.50 uur aan de posten van Hoek van Hol land tot de Belgische grens: „Weest op uw hoede." Over wils-gymnastiek Dezer dagen is in een pers-interview medegedeeld, dat minister Colijn zoo veel rookt; fabelachtig veel! De „Haagsche Post", over deze gewoonte van dr. Colijn nog wat napratend, ont hult nog een andere bijzonderheid uit het particulier leven van dezen staatsman! „In verband met dit onderwerp kun nen wij nog een aardige bijzonderheid mededeelen. Elk jaar gedurende een bepaalde periode van eenige weken rookt dr. Colijn in het geheel niet. Dan laat hij iedere sigaar liggen. En dit doet hij, omzijn wil te oefe nen. Hij erkent, dat dit een groot of fer is, maar hij onderwerpt er zich aan. En nu willen we ook nog een anecdote vertellen. De Minister zat eens in een trein met verschillende heeren en zei: „Ja, ik zou u gaarne een sigaar aanbieden, maar ik kan het niet, want ik heb er zelf maar 25 bij me!" Hierbij willen wij even een korte kant- teekening maken: Hoewel de voorgeschreven Onthou ding en Vasten bij de katholieken een ander primair doel hebben dan natuur lijke wils-gymnastiek, ligt er óók dit ef fect in. Door de onderhouding van de Onthou ding en Vasten oefent men zijn wil. De groote Opvoedster en Leidster, die de Kerk is, beoogt ook bij haar wetten en voorschriften de vervolmaking of culti veering der menschen in natuurlijk op zicht. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Rechtsgeleerdheid mej. L. Lagers, Den Haag; candidaatsexamen Theologie de heer W. van Bergen, Boskoop; candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid de heer'E. J. van Dijk, Den Haag, mej. H. Sneller, Rotterdam. De restauratie van den ouden Stadhuisgevel In de groote houten loodsen en in de groote omheinde ruimte van het Pieters kerkhof werken beeld- en steenhouwers da gelijks aan het omvangrijke werk van de restauratie van den ouden stadhuisgevel. Een machtig interessante arbeid wordt hier verricht. De leek kan zich maar zeer vaag een denkbeeld vormen van de mini- tieuze nauwkeurigheid en van de liefderij ke zorg waarmede deze restauratie ge schiedt en de leden van de vereeniging Oud-Leiden, die Zaterdagmiddag een ex cursie naar dit restauratiewerk mochten maken en daarbij van deskundige voorlich ting gediend werden, mogen zich dan ook wel gelukkig prijzen, dat zij deze gelegen heid ontvingen. De belangstelling was be grijpelijk zeer groot. Deze excursie geeft ook ons gelegenheid over het restauratiewerk het een en ander mede te deelen, hoewel wij ons daarbij tot de groote algemeene lijnen moeten bepalen en niet in bijzonderheden af kunnen dalen. Men weet, dat, terwijl de nieuwbouw van het Stadhuis is opgedragen aan architect Blaauw uit Haarlem, de restauratie van den ouden gevel in handen is en onder lei ding staat van ir. v. Heeswij k en prof. Odé, leden van de Rijkscommissie voor Monu mentenzorg. De dagelijksche leiding is in handen van den hoofd-opziohter, den heer Bom, een bekend restaurateur, die ook bij verschillende andere restauratie-werken bekendheid heeft verworven. Onder zijn leiding had de excursie plaats. Toen het restauratie-werk voorbereid werd is natuurlijk allereerst de vraag ter sprake gekomen in hoeverre sommige ge deelten van den ouden gevel niet meer voor restauratie in aanmerking kwamen en toen is na lang wikken en wegen besloten om het gedeelte aan de zijde van de Maars- manssteeg, dat in latere jaren aan de hoofdpartij in gedeelten is aangebouwd, ge heel nieuw op te trekken en zooveel mo gelijk te doen aansluiten op de stijl van de fraaie middenpartij, terwijl dan de af sluiting aan die zijde is gevonden door de plaatsing aldaar van het Vischpoortje, dat bij den brand gespaard is gebleven. Daar door is het evenwicht in de gevel en de harmonie van het geheel op fraaie wijze hersteld. Den restaurateurs van den- ouden gevel stonden slechts weinig gegevens ten dienste. Er waren maar weinig teekeningen en deze waren onnauwkeurig. Ook het aantal goe de foto's was zeer gering en men had daar meestal slechts iets aan voor de details. De gevel zelf moest dus de voornaamste bron zijn, waaruit men zijn gegevens putte. Met nauwkeurigheid heeft men de resten van den gevel in kaart gebracht en wat de verwoeste stukken betreft: het is de groote verdienste van ir. v. Heeswijk geweest, dat hij uit de puinhoopen van het stadhuis de gevelbrokken bij elkaar heeft gezocht en voor vernieling behoed. Het is voor een groot gedeelte aan hem te danken, dat men bij de restauratie thans over voldoende ge gevens de beschikking heeft om de gevel volkomen te herstellen in den stijl dien hij had. Een belangrijke kwestie was ook die van de steensoort. Deze moest met de uiterste zorg gekozen om met de oude te harmo nieeren en men is zoo gelukkig geweest pre cies dezelfde steen (een Oberkirchener steen) te vinden, uit dezelfde laag en de zelfde groeve, waaruit vroeger de steenen waren geput. Men heeft de steenen aan laten komen in de groote blokken, waarin zij worden uit gegraven om op die manier zelf te kunnen oordeelen voor welke onderdeelen zij het best zouden kunnen worden gebruikt. Ze worden dus hier op het werk zelf gekloven en ontvangen hier hun bestemming. En zooveel mogelijk ook verrichten de steen houwers (die allen Leidenaars zijn) him werk op de wijze, zooals dat vroeger ge schiedde, hoewel dit niet in alles mogelijk is. daar de steenhouwerswet tal van werk tuigen, die vroeger werden gebruikt en die zeer veel stof gaven, verboden heeft. Maar toch is het hier allemaal handwerk. Alles gaat vrij uit de hand en hiermede tracht men te bereiken en bereikt men ook inder daad, dat de nieuwe stukken zich bij de cude aanpassen, dat er leven en charme in zit. Daartoe worden ook voor de steen houwers talrijke voorbeelden gemaakt naar de oude stukken en worden gedeelten van den gevel op het plein opgebouwd om goed te doen zien, hoe de stukken in het" groote geheel moeten passen. De sfeer van deze werkplaats, met de Pieterskerk in de on middellijke omgeving werkt ook in alle op zichten mede om de juiste werkstemming te maken, om inspiratie te geven in deze stemming op het werk, de liefde waarmede de steenhouwers hun werk verrichten is dan ook waarlijk uitstekend. Er zijn dagelijks zeventien steenhouwers bezig en het steenhouwerswerk is dan ook het belangrijkste. Maar daarnaast vraagt toch ook het werk van de drie beeldhou wers, die hier werk hebben gevonden de aandacht. Zij zijn het, die de vele versie ringen van den gevel: de caryatieden, de koppen, de leeuwen enz. naar het voor beeld der brokstukken in klei modelleeren en er gipsafgietsel van maken, die op hun beurt weer als voorbeeld dienen, waarnaar deze beelden in den steen worden gehakt. Ook hier is weer werk, dat de grootste zorg en nauwkeurigheid en tevens den kunste naarshand eischt. Er moet met zoo onge- loofeljjk veel dingen rekening worden ge houden, dat men voor degenen, die hier arbeiden, de grootste bewondering moet hébben. Als men behalve dit eigenlijk steen- en beeldhouwwerwerk ook ziet de prachtige teekeningen, die de heer Bom voor deze restauratie heeft "moeten maken, dan beseft men pas wat het zeggen wil zulk een werk op te zetten, uit te voeren en tot een goed einde te brengen. We hebben den heer Bom nog gevraagd naar den duur van het verkleuringsproces, dat de nieuwe steen moet ondergaan. De heer Bom antwoordde, dat de steen zeer snel aanslaat en spoedig verkleurt tot de tint die de oude steenen hebben. De waar heid hiervan was ook ter plaatse te con- stateeren, waar men nieuwe stukken on der de boomen had neergelegd naast oude brokken. Tusschen deze twee soorten was al niet zooveel verschil meer te zien. DE HAARLEMMERSTRAAT. De asphalteering van een gedeelte Haar lemmerstraat gaat in snel tempo. Waar wij eer-verleden week in de courant bij „Ge meentewerken" aandrongen op spoed bij dit werk willen wij nu verklaren, dat die aandrang overbodig is geweest. Hulde voor de doortastendheid, waarmee gear beid wordt. Deze spoed is voor de aan het betrokken straatgedeelte wonende winke liers heel aangenaam. Zij zullen wel feestvieren, als hun straatzoo mooi ver beterd zal zijn. LEIDSCHE IJSCLUB. Op de Vrijdagavond te houden algemeene ledenvergadering der Leidsche IJsclub zal o.m. in behandeling komen de verandering van huurcontract van het terrein. OUDERMIDDAG „LEIDSCHE BUITENSCHOOL- Zaterdag j.l. had de herfstb ij eenkomst óp bovengenoemde school plaats. Hoewel nog niet geheel voltooid, was de nieuwe eetzaal als plaats van ontvangst ingericht, waar de directrice de aanwezigen hartelijk welkom heette, haar groote voldoening" uit sprekend over 't feit, dat ondanks den stormachtigen wind, zoovelen den tocht naar Katwijk per fiets en per tram hadden ondernomen. Dit toch levert 't bewijs voor de belangstelling der ouders, een belang stelling, die ten goede moet komen aan 't werk der school, want waar 'belangstel ling is, bestaat groote kans op samenwer king. En deze samenwerking juist was 't on derwerp van bespreking van dezen mid dag. De practijk bewijst, dat de beste re sultaten daar liggen, waar 't gezin voort zet wat de Buitenschool, in hechte samen werking met den daaraan verbonden ge neesheer, begint en omgekeerd, waar de school kan voortbouwen op wat in 't ge zin is bijgebracht De beginselen der hy giëne en der zindelijkheid b.v. van jongs- af in toepassing gebracht, kweeken bij 't kind goede gewoonten, vaak voor heel z'n leven. Niet voor niets zegt 't spreewoord, jong geleerd, oud gedaan. Even werd stil gestaan bij 't z.g. „verwende kind", waartoe 't zwakke kind zooals helaas maar al te vaak gebeurt wordt verlaagd, 't Kind leert z'n krachten niet gebruiken, is mis schien de heerscher in 't gezin, maar een stlmper, zoodra 't buiten het vertroetelend milieu komt en raakt in een grooter ver band waar 't „ik" tevens de drager moet zijn van 't „wij". Na de thee werd door de hoogste klas sen een tooneelstukje opgevoerd, geschre ven door en onder leiding van den heer Schippers, met een verklarende inleiding van één der grootste meisjes. Onder veel hilariteit werd door de kinderen aan de ouders 't lijflied der Buitepsqhool geleerd. Vervolgens ging men naar de school, waar met veel belangstelling de padden stoelenverzameling van de 3e en 4e klas werd bewonderd en 't ten toon gestelde werk gelegenheid bood zich met de onder wijzers in verbinding te stellen. De kinde ren toonden hun ouders de plaatsen waar gewerkt, gerust en gegeten wordt, tot de aandacht werd gevraagd voor een korte in leiding door den heer Verver over het gymnastiek-onderwijs aan de school, waar bij hij aan de hand van afbeeldingen en demonstraties met de kinderen aantoonde, waarom en hóe bij de kinderen vooral de ademhalingsgymnastiek wordt onderwe zen. Deze oefeningen werden beëindigd met een gecostumeerdcn voetbalwedstrijd, waarna ouders en kinderen na deze zeer geslaagden middag huiswaarts gingen. LEIDSCHE BURGERWACHT. Een vijftal bestaande uit de heeren L. Ro- rnijn Jr., L. Romijn Sr., H. Pompe, A. G. Groenendijk en C. den Uijl, wisten in de Prov. wedstrijden met 248 punten een 2en prijs te behalen in klasse C, terwijl nog voor een persoonlijken prijs in aanmerking kwamen, de heeren, A. G. Groenendijk, J. H. van Staveren en H. P. v. Elk. De schietoefeningen zullen aanvangen op Vrijdag 29 Oct. a.s. en worden gehouden van 810 uur n.m., tevens prijsuitreiking van de met scherp gehouden wedstrijden in September j.l. Vervolgens eiken Vrij dagavond schieten op bovengenoemde uren in de kegelbaan van café „Den Burcht", aangezien de schietzaal in de M. P.-kazcrne niet beschikbaar is. De schermoefeningen, theorie mitrailleur, geweer en exerceeren zullen aanvangen op Dinsdagavond 20 Oc tober a.s. om 8.30 uur n.m., Gymnastiek zaal Pieterskerkgracht No. 7. WIENER SaNGERKNABEN IN LEIDEN. Na hun overweldigend succes in Austra lië en Amerika zal het beroemde jongens koor uit Weenen, waaraan wij bij hun komst in het vorige seizoen nog zulk een prachtige herinnering bewaren, nog een korte tournée door ons land maken, waar bij op Zondagmiddag 1 November een po pulaire matinée in de Stadsgehoorzaal ge geven zal worden. COMMISSIE HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. Aan het verslag van de afd. Leiden van de Commissie inzake Huishoudelijke Voor lichting, over het tijdvak van 1 Augustus 1-93531 Juli 2936 is het volgende ont leend: De Commissie heeft zich in deze verslag periode wederom belast met het geven van voorlichting op naai- en kookgebied aan huisvrouwen of hare plaatsvervangsters, wier gezin door de crisis zeer is getroffen. In September van dit verslagjaar werd door middel van advertenties in de plaat selijke bladen de aanyang der cursussen bekend gemaakt. In den loop van dit jaar werden inge schreven: 117 deelneemsters voor den kook cursus; 185 deelneemsters voor den naai cursus; 124 deelneemsters voor den ver volgcursus. Totaal 426 deelneemsters. Door den ongunstigen financieelen toe stand konden de vervolgcursussen niet worden georganiseerd. Van de 302 nieuw ingeschreven deelneemsters werden er dit jaar 233 op de naai- en kookcursussen ge plaatst. De 69 resteerende aanvragen tot deelna me werden op de lijst van de in October a.s. aan te vangen cursussen geplaatst. Na de ervaring van het vorige jaar werd besloten het aantal lessen van den naai cursus uit te' breiden met 2, zoodat een cursus thans uit 12 lessen van 2 uur be staat. De kookcursussen bleven onveranderd bestaan uit 5 lessen van 2 uur. Drie dagen voor den aanvang van de cursussen werden de deelneemsters hier van schriftelijk in kennis gesteld; aan de zen oproep werd geen gehoor gegeven door 39 personen, t.w. 17 voor den naai cursus en 22 voor den kookcursus. De deelneemsters betaalden een cursus geld van 2 cent per- avond. Bovendien werd besloten van de deelneemsters aan de naai cursussen een extra bijdrage te vragen als tegemoetkoming in de kosten van het doen verwaardigen van een japon, groot 50 cent per persoon. De cursussen werden gegeven door ge diplomeerde leerkrachten, daarbij zoo noo- ■dig geassisteerd door leerlingen der Vak scholen en leden der verschillende Vrou wen bonden. Bij den aanvang van dit verslagjaar be schikte de Commissie over 5.45 en moest er wederom een beroep worden gedaan op verschillende sereenigingen en instellingen, teneinde de benoodigde gelden voor het geven der cursussen bijeen te brengen. Van verschillende zijden mocht de Com missie dan ook dit jaar weer een geldelijke bijdrage ontvangen. Een oproep in de plaatselijke bladen, een lijstcollecte ten huize der professoren en een bijdrage van bet Werkcomité vormden een bedrag van 193.70 en wer-d ten slotte het ontbreken de aangevuld door een subsidie van de ge meente Leiden. Eveneens mocht de Commissie ook steun 'in natura ontvangen, t.w.groenten en aardappelen, geschonken door de Directie der Groentenveiling, Zoeterwoudscheweg, BINNENLAND. Tijdens den storm van gisternacht ver keerden tal van schepen in moeilijkhe den; drie jongens brachten hedennacht in een open boot door op de Waddenzee. (Gem. Ber., 2de blad). LEIDEN. Opening van de Alma. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Zeilen: De Na-Brasem leed schipbreuk door een teveel aan wind. (3de blad). Voetbal: LV.C.B.: Fraaie zege van Blauw Zwart op Donk, S.J.C. eh Teylin- gen verloren, Li&se won, V.V.L. speelde gelijk. K.N.V.B.: Hermes-D.V.S. door Haarlem geklopt, fraaie overwinningen van U.V.S. en Lugdunum; spanning in het Ocsten; verschillende landen wedstrijden. (3de blad). Olympische Spelen: Karei Lotsy benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. (3de blad). AGENDA LEIDEN. Vrijdag. R.-K. Handelsreizigersvereeniging „St. Christoffel". ledenvergadering in „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der- apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Oct. a.s. waar genomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. alhier, japonstof, beschikbaar gesteld door het Werkcomité, kruidenierswaren e.d., ge schonken door particulieren. Deze hulp, zoowel in geld als in natura, heeft de Commissie in staat gesteld dit jaar 233 huisvrouwen op naai- en kookgebied van voorlichting te dienen en betuigt zij den Schenkers nogmaals haar dank. De uitgaven bedroegen 764.15, de ont vangsten 885.25, zoodat er een batig saldo is van 121.10. Een dezer dagen hield bovengenoemde Commissie een vergadering, waar allereerst de kwestie aan de orde kwam of er dezen winter cursussen gegeven konden worden. De Commissie was overtuigd, dat dit crisiswerk absoluut noodzakelijk was, ja, dat wij dit niet mogen staken. Een groot aantal vrouwen liet zich reeds inschrijven alhoewel een oproep nog niet werd gedaan, terwijl een 50-tal nog op de i lijst staat. De geldmiddelen waren vóór September niet toereikend deze cursisten van naaimateriaal te voorzien. Door opheffing van het Crisis-Comité verviel tevens de belangrijke bijdrage voor de cursussen. Natuurlijk is de hoop nog niet opge geven, van verschillende organisaties, of uit de gemeentekas, subsidie te zullen ont vangen. Echter is hiermede steeds gerui- men tijd gemoeid en inwoners van Lei den wij kunnen toch geen maanden wachten met het oproepen onzer cursisten Een beroep op uw medeleven wordt dus gedaan: geef ons een bijdrage, groot of klein, alles is zéér welkom en wie spoedig helpt, helpt het best! Het gironummer onzer penningmeeste- resse is 199874. Indien u mocht prefereeren aan de commissieleden zelf uw gave ter hand te stellen, gaarne zullen zij deze in ontvangst nemen. Met spanning wordt dus gewacht of wij de ingeschreven vrouwen uitsluitëhd menschen die met een zéér klein inkomen moeten rondkomen kun nen plaatsen. PROGRAMMA VAN MAANDAG. 7'A—IO'A uur Tentoonstelling geopend. Entree 25 cent. Medische Mis sietentoonstelling. Entree 10 cent. S'A9J4tezing mei demonstratie en lichtbeelden door Pater P. Zoet mulder over Toovenarij in de Congo-Missie. Toegang gratis voor tentoonstellingbezoekers. 8 uur en uur Missiefilm „Bloed over Japan". Entree 35 cent. (Entree bewijs is tevens toegangsbewijs voor de tentoonstelling). PROGRAMMA VAN DINSDAG. 9V212 uur, 2)/25]/2 uur en 7Yz10j^ Tentoonstelling geopend. Zie boven. Medische Missietentoonstelling alléén 's middags en 's avonds geopend. 8y2 uur Missiefilm „Bloed over Japan", ingeleid door prof. dr. C. C. Berg. Entree 50 cent. (Entree-bewijs is tevens toegangsbewijs voor de tentoonstelling). Bijeenkomst Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond. (4de blad). Prinses Juliana in Duitschland. (4de blad).

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2