De Alma geopend 1 No. 8550 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De Openings plechtigheid 28ste Jaargang MAANDAG 19 OCTOBER 1936 Ste- £cid^elve6ou^cmt DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leideri 19 cent pel week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Pontificale Hoogmis In de Mon-Père kerk. De Alma is gisteren met grooten luister aangevangen. Z. H. Exc. Mgr. dr. M. H. Buckx (van de Congregatie der Priesters van het Allerh. Hart) oud-apostolisch vi caris van Finland, titulair-bisschop van Doliche, celebreerde een pontificale H. Mis in de parochiekerk aan den Heeren singel. Bij deze plechtigheid was presby- ter-assistens de hoogeerw. heer Deken A. Hortiulle, troondiakens de zeereerwaarde heeren Rector R. Reijnen en J. Janssen, diaken de zeereerw. pater L. Zonderland O.F.M., subdiaken de zeereerw. heer Rec tor L. Beune, ceremoniarius de weleerw. heer kapelaan P. Verhoofstad. De lagere functies werden vervuld door leden der Mariacongregatie van de parochie O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph. Het zangkoor, onder leiding van den weleerw. heer B. Dorbeck, voerde den zang bij deze plechtigheid indrukwekkend mooi uit. Was alles zeer goed, in het bij zonder trof ons de uitvoering van het Credo. Bij het binnenkomen van den Bisschop zong het parochieele zangkoor de voorge schreven antiphoon „Sacerdos et Ponti fex", bij diens vertrek den psalm Laudate Dominum. De wisselende gezangen van het Feest van den H. Lucas Evangelist. Kyrie, Gloria, Sanctus en Agnus Dei wa ren uit de Missa Octavi Toni van Orlan- dus Lass us, grootmeester der Nederland- sche School (15321594), voor vierstem mig gemengd koor. De Credo was uit de beroemde Missa Papae Marcelli van G. P. da Palestrina, grootmeester der Romein- MGR. J. M. BUCKX. sche School (15251594), voor zesstem mig gemengd koor. Dit meesterwerk van kerkmuziek pastte wel zeer bijzonder voor deze gelegenheid. Het Credo, de officieele geloofsbelijdenis der Kerk, vat den veel- zijdigen rijkdom der geloofswaarheden in het kort samen. Palestrina slaagt er vol komen in, dit muzikaal uit te beelden door voortdurende afwisseling van groot- schen en trotschen klankenrijkdom met innig-devote, verstilde bepeinzing, en be sluit, met het onvergelijkelijk imposante Amen, de zoo krachtig mogelijke bevesti ging van het beledene: Zoo is het! Tevens zong het koor nog, terwijl de Bisschop voor de Mis met de gewaden werd bekleed: Ave Maria van Jacob Ar- cadelt (15141574), eveneens uit de Ne- derlandsche School. Pontificaal Lof In de Hartebrug-kerk. Gisterenmiddag vulde de georganiseer de schoolvrije jeugd der stad Leiden het geheele middenschip der Hartebrug-kerk. Het overige gedeelte der kerk was geheel bezet door anderen. De Missie-bisschop Mgr. N. Stam zou een Pontificaal Lof ce- lebreeren. Om half drie arriveerde Mgr. per auto voor de pastorie en begaf zich tusschen een haag Graalleden en K. J. C.'ers, wier vlaggen vroolijk wapperden, naar den ingang der kerk, waar een stoet geestelijken Mgr. opwachtte en de jeugd hem met het liturgisch voorgeschreven gezang verwelkomde. Mgr. werd bij het celebreeren van het Lof geassisteerd door de zeereerw. heeren Pastoors S. Smitz O.F.M. en Th. Beukers als troondiakens, de weleerw. heer Kape laan G. Mudde als diaken, en den weleerw. Pater V. Wienk O. F. M., missionaris in Britsch-Indië als subdiaken. De verdere functies vervulden de weleerw. heeren H. MGR. N. STAM. Schrama en A. Leenders en Pater J. v. d. Snoek O.F.M. Caeremoniaris was de wel eerw. father B. Verhoef, onlangs priester gewijd, die binnenkort zal vertrekken naar Kisumu, het gebied, waar mgr. Stam bis schop is. De jeugd voerde op beschaafde en cor recte wijze de gezangen uit onder leiding van den weleerw. pater D. van Galen, 't Was een indrukwekkend schouwspel. Een verblijdend perspectief opende zich voor ons, toen we daar voor ons zagen die talrijke schaar meisjes en jongens: als die allen blijven, zooals ze zijn, trouw aan Koning Christus, dan is de toekomst aan de Kerk! God geve 't! 't Verwonderde ons niet, dat de Missie- Bisschop in een korte toespraak, welke hij hield tijdens het Lof, verklaarde, tot drie viermaal toe, dat zijn hart niet slechts klopte, maar bonste van vreugde bij het zien van deze jeugd, zoo geheel anders, dan die in den tijd, dat hij, 35 jaar geleden, naar de missie in Afrika trok. Toen bijna geen belangstelling. Nu 'n steeds breeder uitdeinend besef, dat de Missie 'n taak is van iederen Katholiek. Mgr. schetste het verschil van vroeger en nu in feiten en cijfers van bekeeringen in de Missie. Dat er nu zoo veel meer resultaten worden be reikt door de missionarissen dan vroeger is, aldus Mgr., te danken aan het gebed en den steun in geldelijken vorm van hen, die in het moederland achterblijven. Na het Lof werd nog een lied gezongen en Mgr. werd uitgeleide gedaan op dezelf de plechtige wijze als bij diens aankomst. Te even half vier had met een korte plechtigheid in den Foyer de opening plaats van de tentoonstelling. Daartoe hadden zich behalve de leden van het hoofdcomité met den eere-voor- zitter deken A. H. M. J. Homulle en den voorzitter rector R. Reijnen, in hun midden de hooge gasten, de missie-bisschoppen H.H. Excellenties mgr. dr. J. M. Buckx en mgr. Stam, benevens de leden der verschillende sub-comité's een groot aantal genoodig- den in den Foyer verzameld, o.w. verschil lende geestelijke en wereldlijke autoriteiten, een groot aantal geestelijken uit de stad en omgeving en talrijke vertegenwoordigers van de missioneerende orden en congrega ties. Wij zagen er de hoogeerw. Kanunniken van het Bisdom Haarlem, mgr. Taskin, pas toor Westerwoudt en prof. Niekel; mgr. Bekkers en mgr. Groenen; prof. Berg, hoogleeraren van het Groot-Seminarie te Warmond, het Kamerlid Engels, het lid van Ged. Staten mr. Bolsius, wethouder Tepe, burgemeester Wap van Zoeterwoude, de onderwijs-inspecteur Baak, enz. enz. (Er waren eenige berichten van verhindering gekomen, o.a. van den burgemeester van Leiden). Nadat de eere-voorzitter, deken Homulle de bijeenkomst met gebed geopend had, sprak de voorzitter van het hoofdcomité, rector R. Reijnen, een welkomstrede uit. Toespraak Rector Reijnen Nadat spr. de hooge gasten en alle aan wezigen had verwelkomd vervolgde hij, nadat de secretaris eenige berichten van verhindering had gelezen: Ik moet erkennen misschien tot uw aller verbazing dat deze bijeenkomst on der een bepaald opzicht iets onwezenlijks heeft. Deze bijeenkomst neemt namelijk de allure aan: „met iets te beginnen"!! Niets is echter minder waar! Reeds in Februari werd een begin gemaakt; en 't is ondoen lijk de lijst der namen voor te lezen van al degenen, die mij op loyale en vlotte wijze hebben bijgestaan bij de voorberei ding van deze Missieweek. Slechts één naam moet ik noemen een helper, die mij in den steek liet. Het is de heer v. Deene, zaliger gedachtenis, die aanvanke lijk zijn medewerking toezegde, maar die werd opgeroepen door Dengene, die leven geeft en leven neemt. Ik gedenk den heer v. Deene op dit oogenblik en ik neem mijn woord terug, dat hij mij in den steek liet, want 't is mijn overtuiging, dat hij ook thans in den hemel door zijn voorspraak mijn helper is, zij 't dan ook op gansch andere wijze dan wij beiden ons dat in Februari hadden gedacht. Wij kozen als typeerend letterwoord voor deze missieweek 't woord A.L.M.A., Alge- meene Leidsche Missie-actie. Ik neem de vryheid naar aanleiding vooral van 't eer ste woord „Algemeen" u enkele gedachten voor te leggen. Als dit woord „Algemeen" iets beteekent dan vóór alles dit: dat wij wars zijn van alle benepen eenzijdig heid Eenzijdig zou vooreerst de gedachte zijn, dat de Katholieke Kerk zich in dezen tijd zou moeten beperken tot een defensief. Zoowel 't eene (het defensief) als ook 't andere ('t offensief) moet gebeuren. Een wereldkerk die haar werfkracht verliest of prijsgeeft, onderschrijft haar eigen dood vonnis. Foutieve eenzijdigheid zou dat zijn, maar ook verraad tegenover den Christus, dis ons beval: Gaat en onderwijst alle volkeren.... Die woorden beduiden voor ons een non-stop-programma. Eenzijdig is 't op de tweede plaats om in deze missieweek uitsluitend te wil len zien een actie om belangstelling te wekken voor 't missieprobleem uitslui tend een gebeds-actie voor 't welslagen van de Missie-arbeid. Wij weten, dat 't gebed voor de Missie hoofdzaak is. Maar tevens weten wij, dat naast die hoofdzaak nog staat een bijzaak: uw aalmoes. De nood der missiën moet worden gelenigd. Eenzijdig zou 't zijn deze bijzaak te igno- reeren. Wij moeten ons daarenboven hoeden voor een derde eenzijdigheid. Wij v/eten allen, dat 't ons primaire streven moet zijn de groote algemeene Pauselijke Missiegenootschappen te steunen. Het ge nootschap voor de Voortplanting des Ge- loofs, het genootschap der H. Kindsheid, het St. Petrus-Liefdewerk. De Paus vraagt allereerst hiervoor onzen steun. Het zou echter al wederom foutieve eenzijdigheid zijn, als wij dientengevolge onzen steun zouden ontzeggen aan de particuliere Mis sie-actie der verschillende Missioneerende congregaties een steun, die voorzeker secundair, maar daarom niet minder nood zakelijk is. Tenslotte op de vierde plaats zou 't een fatale eenzijdigheid zijn, als wij onze missieactie zouden beperken tot een bepaalde categorie of erger nog: tot een bepaalde categorie van menschen. Zéker onder dit opzicht moet onze missieactie Algemeen zijn. Zóó, dat alle standen en rangen van ons volk worden te hulp geroe pen voor dit allerchristelijkst werk. En daarom noodigen wij tot een bezoek aan deze tentoonstelling uit: allen, allen zonder uitzondering, de rijken, de intellec- tueelen, de middenstanders, de arbeiders, de werkloozen, maar vooral de jeugd in al haar geledingen. De rijken, want de Missie heeft u noo- dig, uw persoon en uw geld. De intellectueelen, want de Missie heeft bitter noodig uw wetenschap en uw advie zen. Middenstanders en arbeiders, welke gods dienstige actie zou er ooit slagen als gij er TIJDENS HET ZINGEN' VAN HET OPENINGSLIED. Van 1. n. r. Rector Reijnen, de hoogeerw. hr Niekel, Mgr. Buckx, Mgr. Stam, Deken Homulle, Mgr. Taskin, de hoogeerw. heer Westerwoudt, Mgr. Bekkers en Mgr. Groenen. MGR. STAM KNIPT HET LINT DOOR. uw schouders niet onder zet of er uw stuw kracht aan onthoudt. En ook voor u, werkloozen, is deze Mis sieweek. Wellicht kunt gij niets missen -tenzij uw belangstelling en uw gebed. In Gods oog is dat méér dan geld en goud. En dan vooral de Jeugd, de Jeugd in al haar geledingen. De sehool-jeugd en school vrije jeugd, arbeidende en handeldrijvende jeugd, de jeugd der middelbare scholen, en de universitaire jeugd. 't Is immers uit de jeugd, dat straks de nieuwe keurbenden van Missionarissen en Missie-zusters moeten worden gerecruteerd. En tenslotte moge ik tot deelname uitnoo- digen allen, die er een eer insteEen den naam van Christen te dragen. E e nz ij d i g zou 't alweer zijn, als ik mijn uitnoodigimg slechts richtte tot de Katholieken aHeen. Zooveel is er dat ons, Christenen, in Chris tus vereenigt en onder dat vele zeer zeker dit ééne: het streven om Christus' rijk uit te breiden op deze aarde naar de bede uit het gebed des Heeren: Uw Rijk kome. Zonder de minste reserve, integendeel, met volle graagte, noodig ik u aHen, die Christus" volgelingen zijt, tot deze Missie tentoonstelling. Ik mag dan eindigen met deze bede: Geve God Zijn zegen aan ons en aan dit ons werk! Een voor deze gelegenheid samengesteld koor zong onder leiding van den heer W. Mizee: Cantate Domino van Ottawa Pitoni (16571743), uit de laat-Romeinsche School, Ave Maria van Jacob Arcadelt en Jubilate Deo van Oiiandus Lassus, aUes voor vier stemmig gemengd koor. Wat de heer W. Mizee in korten tijd met dit koor, waarvan de meesten tevoren nooit met elkander hadden gezongen, wist te be reiken, bewijst zijn vakmanschap. Dit koor zal bij de sluiting (tegen entree algemeen toegankelijk) wederom medewerken, en nog eenige andere werken uit het reper toire der klassieke katholieke kerkmuziek zingen, o.a. Sanctus uit de Missa Brevis van Palestrina. Wij werden weer eens dieper er van over tuigd, dat, (afgezien natuurlijk van het on overtrefbare Gregoriaansch), de klassieke kerkmuziek zich meer dan elke andere leent voor de opluistering van plechtigheden als deze. Tusschen deze muziek en een mis sietentoonstelling kan nog dit bijzonder verband worden gevonden, dat beide be wijzen, hoezeer aanvaarding en beleving van het eenigware geloof aan den mensch beschaving en cultuur van de aUerhoogste orde bijbrengt. AHen begaven zich nu naar beneden langs een eere-haag van padvinders, waar in de zaal en op de balcons zich reeds de Katholieke Jeugd had verzameld. Mgr. Stam •knipte het lint door, waarmede de toegang tot de zaal was afgesloten en allen begavep zich naar binnen. Uit volle borst weerklonk thans een welkomstlied, door allen meegezongen, een lied vart wel kom aan de hooge gasten mgr. Buckx en mgr.- Stam, waarna rector L. Beune als „aanvoerder" van de algemeen vormende Katholieke Jeugdbeweging namens deze jeugd een woord van begroeting en dank uitsprak. Zich wendend tot mgr. Stam, zeide spr. dat deze de harten der jongens en meisjes gestolen had en hen voor het missiewerk enthousiast had gemaakt. Onze jeugd is de beweging van de Katholieke Actie,van het Katholieke Apostolaat en zij ziet in de beide missie-bisschoppen de volheid van dit apostolaat en de volheid van het priesterschap. Zij ziet ook in hen de volheid van haar eigen ideaal en zij is den beiden missie-bisschoppen dankbaar dat zij hebben willen deelnemen aan deze missie-actie. Daarna het woord latend aan de jeugd zelve, sloot spr. zijn kort maar enthousiast woord met den apostelgroet de jeugd: Voor Christus onzen Koning! Waarop alle jon gens en meisjes luidkeels en fier driemaal antwoordden: God wil het. Amen. Het Missielied werd gezongen en nu schreed Mgr. Stam met het gewijde water zegenend langs de stands en onder den milden dauw van dezen zegen begon de Missie-tentoonstelling haar werkzaamheid. Bloed over Japan De groote Missiefilm. Gisteravond werd, zcoals dat ook op de Volgende avonden van deze week het ge val zal zijn, de groote Missie-film „Bloed over Japan" in de Foyer vertoond. Deze film, een der mooiste en best gespeelde missielfilms, welke ooit gedraaid zijn, verhaalt ons den marteldood van de 26 Japansche martelaren ->die op 5 Februari 1597 op den heuvel van Nagasaki aan het kruis werden gebonden en vervolgens met een lanssteek werden gedood. Het uitbeelden van dezen marteldood is hettragische einde van dit filmverhaal, doch de film geeft veel meer. Zij beeldt eerst het leven der Francisaansche missio narissen uit te midden der bevolking en doet op prachtige en ook op filmisch zeer verantwoorde en te waardeeren wijze uit komen, hoe dit zegenrijke werk wortel schiet onder de bevolking. Men ziet de te genstelling tusschen de heidensche zeden en tusschen de boodschap van liefde en zelfopoffering welke door de dienaren van het Kruis wordt gepredikt en in practijk gebracht. Dat neemt de bevolking voor de missionarissen in en hun invloed stijgt Tot zelfs in de hoogste kringen vinden zij waardeering voor hun werk. Tegelijkertijd heeft de samensteller van de film, een af- stammeling van een der Japansche marte laren, de gelegenheid op voortreffelijke wijze benut, om enkele cultuur beschrij vende fragmenten in te lasschen, die de waarde van deze missie-film niet weinig verhoogen. Tevens doet de film of schoon niet met den nadruk, welke mis schien wel wenschelijk was uitkomen, dat de vervolging der Christenen in Ja pan niet uit haat tegen de Christelijke leer, werd ingezet, maar uit politieke motieven. Men vTeesde den invloed der Katholieke missionarissen en verdacht hen er van, dat zij spionnen waren van vreemde mogend heden. Daarom werd de haat tegen hen ontketend en werden zij meedoogenloos ter dood gebracht. De lange -lijdensweg der martelaren wordt met ontsteHende duide lijkheid voor ons afgeschilderd en wie deze film eens zag, vergeet de Japansche mar telaren niet meer. Zeer indrukwekkend is ook de brief door een der martelaren geschreven tot af scheid aan zijn familie. Deze brief bestaat nog en wordt te Rome bewaard als kost baar document uit dezen duisteren tijd voor de Kerk in Japan. De film wordt tweemaal op den avond vertoond. Niemand verzuime er heen te gaan; want het is een der beste op dat gebied. Het be zoek was gisteravond al groot. ZIE VERVOLG PAGINA 5.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1