Sets KWATTA REEP (J® MAANDAG 19 OCTOBER 1936 DERDE BLAD - PAG. 12 ALLER OOGEN ZIJN GERICHT OP m de Tiieuhte met Qetdig kvHJtla soldaatje Bij inzending van Kwatta-Soldaatjes mag men deze uitge knipte adv. tellen voor 4 Kwatta-Soldaatjes op iedere 50. 23 B KORFBAL NEDERLANDSCHE KORFBALBOND De uitslagen le klas Z.H.: H.S.V.—H.K.V. 5—5; Het ZuidenOns Eibernest 26; D.K.C.Ro zenburg 32; DeetosFluks 21. 2e klas A: Fluks IIVreewijk 54; AchillesH.S.V, H 1—0; Velox—Gymna siasten 11. 3e klas A: Gymnasiasten IIDie Haghe Vicus OrientisEmma; OD.I.H.S.V. III; OlympiaanAchilles n. le klas N.H.: SportiefSwift 52; Koog- ZaandijkKattenburg 33; Blauw Wit D.T.V. 6—2; Luto—D.V.D. 2—2. le klas Gelderland: E.K.C.A.—Z.KC 0— 1; WilskrachtHellas 7—0; 't Overschotje Rapiditas 43 le klas Overijsel: Zwart WitD.O.S. 1 3; Naas—Achilles 2—0; H.K.C.—A.K.C. 1-2. le klas Noord: W.W.M.D.Sparta 62. DEETOS—FLUKS. 2—1. De stormachtige wind deed veel afbreuk aan het spel, en de Fluks-aanval, die in de verdediging dar thuisclub krachtige te genstand ondervond, was maar ternauwer nood bij machte de moeilijke weersomstan digheden te overwinnen. Maar ook de Deetos-aanval had allerminst vrij spel, want de gewijzigde Leidsche opstelling, met De Wolf c.s. in de verdediging, bleek een verbetering te zijn, zoodat de aanvallen van Deetos met succes konden worden af geslagen. Bovendien schoten Seits c.s. van te verre afstand. De Fluks-aanval wist zich enkele kaarsen te scheppen, doch deze ble ven door zwak schieten, onbenut. Tegen het einde der eerste helft had Seits toch succes (10), maar een strafworp werd door dezen speler gemist. Met den wind in den rug deed Fluks zich flink gelden, en de gelijkmaker, wel ke na 17 minuten door Rijnsburger werd gescoord (11), was volkomen verdiend. In de volgende opstelling kwam Deetos echter meer aan het woord. Haar aanval was beter dan die der Leidenaars. Hoewel mej. Voorden berg terdege werd bewaakt, was zij het toch, die met een fraai schot Deetos de leiding, en zooals later bleek, de overwinning wist te bezorgen (21). Fluks wist het niet tot een tweede doelpunt te brengen, en zoo kwam het einde met een eervolle nederlaag voor de Leidenaars. r 1 aas asm UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Jamboree 1937. Voor de onderdeelen van het groote programma der Wereld- Jamboree 1937 zijn de volgende maatre gelen genomen: (Sub-comité's) 1. Bloe mententoonstelling van Bloembollencul tuur, Gladiolus Ver., Dahlia Ver. en (of) zaadbloementelers met de heeren Bijl en Nieuwenhuis van het hoofdcomité. 2. Eta lage-wedstrijd van den Middenstand met H. Schoonderbeek. 3. Feestelijkheden V. V. V. met P. D. van Mourik; Harddraverij Ver. met J. Smit; A. N. W. B. met C. Velt- huys; Chr. Oranje Ver. met K. J. van Ge- mert en Hillegom Vooruit. 4. Jeugd, zang en muziek met R. J. J. Heirman, H. J. Lindeman en J. Ouwen- dijk. Deze sub-commissies zullen worden aangevuld. Accordeon-Ensemble. Alhier is opge richt een Accordeon-ensemble, genaamd „Excelsior". Indien mogelijk zal belange loos voor liefdadige instellingen van alle gezindten gespeeld worden en 1 of 2 maal per jaar een uitvoering worden gegeven. Directeur is de heer Marsbergen, secretaris de heer C. Lagendijk. Parkeeren in de Hoofdstraat. B. en W. hebben besloten, het parkeeren voor langer dan een half uur in de Hoofdstraat te verbieden vanaf de Burgemeester Pont straat tot perceel Hoofdstraat 76. Dit par keerverbod gaat in per 1 Nov. De regeling is billijk en met eenigen goeden wil ge makkelijk na te leven. KATWIJK AAN DEN RUN. Installatie pastoor C. J. Hesp. Zondagavond heeft de installatie-plech tigheid plaats gehad van den nieuwen pas toor der parochie, den zeereerw. heer C. J. Hesp. De installatie geschiedde door den hoogeerw. heer Deken Homulle uit Leiden. Op het presbyterium hadden plaats geno men Z.H.Exc. Mgr. dr. M. H. Buckx, em. pastoor J. Houtman en de weleerw. paters Armadus Pex en Adelbertus Ruyschenaars O.F.M. van het St. Willibrordus-College. Nadat de Deken den benoemingsbrief had voorgelezen, legde Pastoor Hesp. den eed af, waarna de Deken hem ten slotte in plechtigen rondgang naar den preekstoel geleidde, naar den doopvont, den biecht stoel en de sacristie. Vervolgens hield de Deken een toe spraak waarin hij den geloovigen de deug den en de verdiensten van den pas naar Kwadendamme vertrokken herder in her innering bracht. De Deken wees er op, hoe pastoor Buys in de 3 1/2 jaar, dat hij hier werkzaam is geweest, de liefde van alle parochianen had weten te verwerven. En nu, zeide Z. H. Eerw., staat er een andere priester voor u als pastoor, gezonden door den Bisschop. Een priester die in de voet stappen van zijn werkzamen voorganger wil voortwerken en God geve dat hij de zelfde resultaten moge bereiken. Ge kent hem nauwelijks doch ge weet, dat hij door den Bisschop is gezonden. Hij staat hier met vreeze en met vertrouwen. Met vreeze voor de verantwoordelijkheid, die hem op de schouders is gelegd. Met vertrouwen, mdat hij weet, dat God hem zend en zal -?rken met Zijn genade en zal steunen met 'n- hemelkracht. De Deken wekte ten 'te de parochianen op hun medewer- aan den nieuwen pastoor te verleenen en hem vooral te gedenken in hun gebeden. Hierna had een plechtig Lof plaats, ge celebreerd door pastoor Hesp. Alma. Door een der eerw. heeern Nor bertijnen, die in Leiden vertoeven voor de Alma, werd gisteren in het parochiehuis een lezing gegeven met lichtbeelden, des namiddags voor de kinderen en des avonds na het Lof voor de grootere parochianen. De lezing werd met volle aandacht gevolgd en ook de lichtbeelden, die aansloten op de lezing, worden zeer gewaardeerd. Jammer, zet was, omdat wegens de installatie v. d. zet was, dat wegens de installatie van den nieuwen pastoor het Lof pas te kwart voor negen was geëindigd. LISSE. Personalia. Mej. M. v. d. Meulen. al hier, is benoemd als onderwijzeres aan de Chr. Juliana Kleuterschool te Alphen aan den Rijn. Terecht. De bediende van kapper G. alhier, welke, zooals wij de vorige week berichtten, naar zijn ouders te Zuid-Schar- woude was gegaan, doch daar niet was aangekomen, is weer terecht. Hij was naar Brussel geweest! LEIMUIDEN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt op Donderdag a.s. des voor middags te 10 uur in openbare vergade ring bijeen. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stuk ken. 3. Voorloopige vaststelling gemeente rekening dienst 1935. 4. Aanbieding ge- meentebegrooting dienst 1937. 5. Wijziging algemeene politieverordening. 6. Behan deling ingekomen verzoek van R. K. schoolbestuur om uitkeering gelden inge volge art. 205 der L. O. Wet 1920. 7. Voor stel van B. en W. tot beschikbaarstelling dier gelden en tot het bepalen der voor waarden waaronder de beschikbaarstelling zal plaats hebben. 8. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening groot 19020.bij wijze van annuiteit met de N.V. Maatschappij voor Gemeente- Crediet te Amsterdam. 9. Benoeming leden Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 10. Reclame schoolgeld. 11. Wijziging be grooting dienst 1936. 12. Bespreking con trole tolgelden. 13. Plannen Commissie Raadhuisbouw. En hetgeen verder ter ta fel zal worden gebracht. LEIDSCHENDAM. Stichtingsfeest St. Josephsgezellen. Op waardige en schitterende wijze heeft de St. Josephs-Gezellen-Vereeniging te Leidschen- dam gisteren haar 16e Stichtingsfeest ge vierd. De dag werd begonnen met een H. Mis te 7 uur voor de levende en overleden leden der Vereeniging, waarna alle leden deel namen aan de algemeene H. Communie. Hierna zaten plm. 80 gezellen in het Patro naat aan het gemeenschappelijk ontbijt, terwijl men hierna nog langen tijd gezellig hijeen bleef. Des avonds te plm. 8 um: opende de Vice- praeses, kapelaan Wentholt den feestavond. Onder begeleiding van muziek van eenige leden der Vereeniging wordt d-oor allen het JColpingslied gezongen; vermeld zij hierbij dat de Gezellen den avond met hun mu ziek op heel aardige en aangename wijze opluisterden. Hierna verscheen voor het voetlicht de tooneelclub der Gezellen Adolf Kolping" welke opvoerde „Vlammende Vleugels", spel uit het vliegersleven in 4 bedrijven. Wij moeten erkennen en zijn overtuigd, dat de gezellen met deze opvoering op nieuw een groot succes hebben behaald, daar het stuk op keurige wijze werd ge speeld, zoodat de spelers niet alleen ons, doch wij zijn overtuigd van allen hebben doen medeleven met dit inderdaad prach tige spel. Met groote voldoening kunnen spelers en verder alle gezellen op dezen avond en dezen dag terugzien. Op het einde dankte de Vice-praeses de spelers voor hun mooie spel, verder bracht hij dank aan de muziek en alle aanwezi gen voor hun medewerking, niet in het minst aan den regisseur en den heer Bram- mer voor het keurige tooneel en sprak daar bij de hoop uit, dat hij steeds op aller sym pathie en medewerking zou kunnen blijven rekenen. STOMP WIJK. Kippendiefstal. Bij de politie te Stomp- wijk werd door J. A. v. D. uit Den Haag aangifte gedaan van diefstal vran plm. 50 kip pen uit een hoenderpark in de Tedinger- broek polder NOORDWIJKERHOUT. ..K.J.M.V. „St. Aloysius". Na de suc cesvolle propaganda-avond van Maandag j.l. zal hedenavond om precies kwart over acht de algemeene ledenvergadering ge houden worden. Belangrijke punten die voor de K.J.M.V.'ers gedurende het win terseizoen tot hun ontwikkeling en leer zame ontspanning zullen bijdragen, komen op de agenda voor. Eenieder is dus pre sent! Tevens wordt de aandacht gevraagd voor de K.J.M.V.-loterij. Door enkele jon gedames zullen de loten tegen den prijs van 10 ets aangeboden worden. De hoofd prijs is een prachtige heeren- of dames fiets. Andere prijzen worden nader bekend gemaakt. U steunt dus de jonge beweging en wint 'n fiets! 27 Oct. is er 'n gezellige K.J.M.V.-dans- avond waarvoor een zeer beperk aantal entreebewijzen te verkrijgen zijn bij A. Vermin, Nieuwe Duinstraat. ROELOFARENDSVEEN. Middenstandsactie. Vrijdagavond ver gaderde onder voorzitterschap van den heer P. v. Ruiten de winkelende midden stand, leden van Hanze. In het openings woord door den voorzitter werd mededee- ling gedaan waarom was besloten niet aan de Mica mede te doen. De tijd, waarin de Mica momenteel wordt gehouden is voor de Veensche middenstanders allerminst gunstig te noemen, anders is dit het geval omstreeks St. Nicolaas. Wil een winkel week slagen dan moeten alle middenstan ders daaraan mede kunnen doen, want uit het groote aantal bonnen moet de winst komen en daarom is het goed, dat ook ongeorganiseerden mede doen. Over dit punt werd even van gedachte gewis seld en met algemeen goedvinden werd besloten de niet-leden van de Hanze aan te nemen onder voorwaarde dat zij een kwart cent per bon extra betalen. Door deze kleine verhooging kan dan ook wer kelijk iedereen zich aansluiten. De gun stigste tijd tot het houden van twee win kelweken achtte de voorzitter van 23 Nov. tot en met 5 Dec. a.s. wat de ver gadering beaamde. Ook zal door de deel nemers een kleine som van twee gulden vijftig cent gestort worden om een waar- borgsommetje te krijgen en diegene die daartegen bezwaar heeft zal op een an dere manier hieraan kunnen voldoen. Be halve dat zooveel mogelijk van de in komsten van de bonnen, prijzen gekocht zullen worden, staan ook nog eenige at tracties op 't program, welke aan de win kelweken een zeer geanimeerd tintje zul len geven. Donderdag a.s. zal het comité^ een voorloopige berekening ter tafel bren gen omtrent de inkomsten en uitgaven. Algemeen werd besloten na dien datum geen deelnemers meer aan te nemen. Met een woord van dank aan hen dien hun steun hebben toegezegd sloot de voorzit ter de vergadering met een tot ziens op a.s. Donderdag in de Vier Heemskinderen. SASSENHEIM. .Fancy-fair R. -K. Vrouwenbond. Het ijverig bestuur met de dames van het klee- dingmagazijn organiseeren jaarlijks een fancy-fair ten bate van de kas der onder- afdeelingen. Van deze fancy-fair had gis teren de officieele opening plaats in het K. S. A.-gebouw. Mevr. v. Reisen—Vreeburg heette alle genoodigden van harte wel kom, sprak haar genoegen uit over de op komst, waaruit blijkt, dat de belangstelling voor dit schoone werk niet is verslapt. De Vrouwenbond met zijn onderafdeelingen voor zieken en armen zorgt ook voor het geestelijk welzijn der leden. Dank bracht de presidente aan de dames, welke zich hebben beijverd voor het vervaardigen van kleedingstukken, alsmede aan haar, die deze fancy-fair in elkaar hebben gezet. Ook werd een dankwoord gesproken aan de fa. Reeuwijk en G. Scheltinga voor hun be reidwillige medewerking, en aan den heer Zwart voor de opluistering met muziek. Ten slotte hoopt spr., dat deze fancy-fair moge slagen om met Gods hulp weer het jaar tegemoet te gaan. Als geest. adv. sprak de zeereerw. heer pastoor een opwekkend woord tot de aan wezigen. Spr. vertrouwde, dat deze fancy- fair in alle opzichten slagen moge en de binnengestroomde gelden van deze twee dagen het werk ruimschoots zullen beloo- nen. Hierna werd een rondgang gemaakt en menigeen beproefde reeds zijn geluk. .Onder vroolijke toonen van de versterkte radio-uitzending werd gevischt, geschoten, geraden, gegrabbelt en gelachen om de vroolijke keuken en om het paling draaien. Van alles is er om het geluk te beproeven. Vanavond is het de laatste avond. Gaat er ook heen. Dan steunt gij een goed werk. WARMOND. Staatspartij. De afdeeling Warmond van de R.-K, Staatspartij hield in hotel de Zon een algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer C. Schölvinck die in zijn openingswoord opriep de een heid te bewaren. Hierna was het woord aan den spreker van dezen avond, kapelaan H. A. J. Drost. Wij leven, aldus spreker, in een feilen en geweldigen tijd. Twee machten staan tegenover elkaar, machten, die elkaar de heerschappij betwisten. Aan de eene zijde vindt men de wereld, aan de andere zijde de kerk, het geloof tegen het ongeloof, de haat tegen de liefde. Wil de wereld niet ten onder gaan, dan zal er een radicale ommekeer moeten komen in het maatschappelijk leven, en de "groote strijd van onze dagen is: „Zal deze ommekeer gaan in de richting naar God toe of van God af." Dit zal uitsluitend van ons zelf afhangen en op ieder van ons rust dan ook een ontzettende verantwoordelijkheid, niet alleen tegenover ons zelf, maar in het bij zonder tegenover ons nageslacht. Daarbij moeten wij niet uit het oog verliezen, dat tegenwoordig alles afhangt van de politiek. Willen wij Katholieken in het openbare leven iets bereiken, dan hebben we onher roepelijk de politiek noodig. Het „ik doe niet aan politiek" is in dezen tijd fataal en uit den booze. Deze fout heeft zich duide lijk gewroken in Mexico en Spanje. De Kerk bemoeit zich niet met de politiek, maar de politiek bemoeit zich met de Kerk. De Kerk voert geen politiek katholicisme. In een krachtige peroratie wees spreker op het groote belang dat wij hebben in on ze eenheid. Wij zijn geen slippendragers van de R.-K. Staatspartij, maar wij willen de Staatspartij spannen voor den wagen van onze katholieke beginselen en idealen. Een spontaan en hartelijk applaus be loonde spreker voor zijn schitterend voor gedragen rede en bij monde van den voor zitter werd hem hiervoor namens de ge- heele vergadering hartelijk dank gebracht. Nadat de heer den Dunne nog op over zichtelijke wijze verslag had uitgebracht van de gehouden vergadering van de Sta- ten-Centrale werd de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze gesloten, waarbij nog werd medegedeeld, dat de bekende rede naar de weleerw. heer H. de Greeve, zich bereid heeft verklaard ook voor de afdee ling Warmond een spreekbeurt te willen vervullen. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Vereeniging „Pietas". De Vereeniging „Pietas", onderafd. van den R. K. yolks- bond, hield Vrijdagavond in de St. Joseph- zaal haar 4e jaarvergadering, onder voor zitterschap van den heer Redegeld. Het jaarverslag van den penningmeester sloot met een batig saldo. De heeren Redegeld en J. v. Egmond werden beiden herkozen. In de vacature v. d. Aart werd voorzien door de verkiezing van Mej. M. de Jong v. Her pen. Tot voorzitter werd met bijna alge meene stemmen de heer Redegeld herkozen. Hierna verkreeg de Geestelijk Adviseur, Kapelaan Kossen, het woord tot het hou den zijner lezing, waarin Z.Eerw. de doo- den-liturgie besprak. De Deken zeide „Pie tas" te beschouwen als een der schoonste onderafdeelingen van den R. K. Volksbond. Z.Eerw. spoorde dan ook allen krachtig aan, propaganda te maken ten einde het ledental te verhoogen. Hierna sluiting en dankwoord. ZOETERWOUDE. Alma. Bij de groote Missieactie van deze week heeft de Kruisheeren-Orde niet echter willen blijven en een tweetal avon den georganiseerd tot propaganda van den Missie-arbeid, om vooral bekendheid te geven aan het Missiewerk van de Kruis heeren-Orde. Gisteravond waren het vooral veel jonge toehoorders die naar de vlotte en geestige causerie met lichtbeelden van den Zeer eerw. Pater Joh. de Pater O.S.Cr, kwamen luisteren. Zeer boeiend en interessant heeft deze Missie-propagandist verteld van de Congo-Missie, waarbij vooral het moeilijk werken van den Missionaris in woord en beeld werd gebracht. Met bewondering kon reeds de groote vooruitgang in de bescha ving gevolgd worden gedurende de zestien jaren dat de Missionarissen van de Orde van het Heilig Kruis hebben gewerkt. Ook hedenavond zal de lezing met licht beelden worden gegeven en wordt de ver diende oelangstelling gevraagd van de ouders. Zeer gaarne willen wij een bezoek aan den Missie-avond aanraden, want het geheel is zeer belangwekkend. BODEGRAVEN. Volksbond. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer S. Steenber gen, heeft de geest, adviseur een toespraak gehouden tot Volksbondleden. Spr. huivert nu we het winterprogram tegemoet gaan, want het bestuur had verleden jaar een program dat klonk als een klok, doch medewerking van de leden, ho maar! Spr. is echter optimist en hoopt dat de op komst in den komenden winter beter zal zijn. Spr. hield vervolgens een beschou wing over de Katholieke Actie. We kun nen wel zeggen wat er mankeert aan fas cisme en communisme. Maar we moeten eerst eens vragen, „wat mankeert er aan ons". De wereld moet gered worden door de Katholieke Actie. De organisaties zijn nog niet het licht op de kandelaar. Wij hebben niet genoeg aan mooie leuzen, maar we moeten er ook naar leven! Zijn de katholieken wel getraind genoeg, om kleur te bekennen, temidden van ver brande kerken en vermoorde priesters, zooals wij voorbeelden hebben zoo kort bij ons? Om ons daarin te trainen, moeten wij ons geloof beleven. Wij beleven ons geloof niet door Zondags eens naar de kerk te gaan en dan nog eens een of twee keer per jaar ter H. Tafel, want dan ko men wij er niet. Wij moeten beginnen met voor iedereen een goed voorbeeld te zijn en alle middelen, die Onze Moeder de H. Kerk ons geeft voor onze zaligheid met beide handen aangrijpen. Dan, en dan al leen als wij schouder aan schouder de Katholieke Actie beleven, zooals de H. Vader dat wil, dan is er redding voor de menschheid mogelijk. Dus voortaan zor gen wij er voor, dat van onze organisatie uitgaat de voilé 100 procent Katholicisme. Dus, vrienden aan u het woord. A.s. Zon dag vieren wij het feest van Christus' Ko ningschap wat de Paus heeft ingesteld om Koning Christus die hulde te geven die Hem toekomt. Op de allereerste plaats mag niemand ontbreken aan de H. Tafel en indien we dien dag zoo beginnen, kan het niet anders, of dat feest van de Ka tholieke Actie moet slagen. De voorzitter dankte den geestelijk ad viseur voor zijn schitterende inleiding. Hierna werd een commisie samengesteld voor het kinderfeest, welke bestaat uit de heeren A. Wolswijk, C. v. d. Brink, A. Veldhuizen, M. v. Leeuwen en C. Groe nendijk. Nu volgde de benoeming van de werkloozencommissie, welke bestaat uit de heeren A. Rietveld, A. Groep, A. v. Veldhuizen, C. Groenendijk, C. v. d. Brink. Na rondvraag, sluiting op de gebruike lijke wijze. Het N.O.C heelt Zaterdag te den Haag een herinnerings diner aangeboden. - Tijdens het uitbrengen ven een dronk op de Koninklijke Familie. V.l.n.r.: Osendarp, Van Beveren, Rie Maslenb.-oek, Gunning. Nida Send, J. de Looper en Jopie Selbach

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 14