A.L. M. A. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang ZATERDAG 17 OCTOBER 1936 No. 8549 S)e £cidóeHc(2ou/Ycï/rit DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pei week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 ll GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers heeft aan den weleerw. heer R. Reijnen, Algemeen Voorzitter van het tfoofdcomité der A. L. M. A. Leiden, het volgende schrijven gezonden* Haarlem, 16 Oct. 1936. Weleerwaarde Heer, Met groote voldoening hebben Wij kennis genomen van het dege lijk en rijk geïllustreerd programmaboek voor de a.s. Missieweek te Leiden. Dit boek getuigt van ernstigen arbeid van al degenen, die met de voorbereiding van deze Missieweek waren belast. Gezien deze voorbereiding verhoopen Wij onder Gods milden Zegen de beste resultaten van deze Missie-Actie. Wij verheugen Ons om den ijver, die door de katholieken van Lei den en Omstreken aan den dag wordt gelegd voor de uitbreiding van Christus' Koninkrijk. Moge Christus Koning Uwe belangstelling, Uwe gebeden, Uw of fers, Uwen arbeid overvloedig vergelden. Met de stad Leiden en haar omgeving gevoelen Wij ons nog steeds met nauwe banden verbonden; deze uiting echter van diep geloofs leven heeft Ons hart nog meer aan haar verknocht. Met de beste wenschen voor het welslagen van Uwe actie verlee- nen Wij aan allen Onzen Bisschoppelijken Zegen. Uw dienaar in O. H. ALMA-VIGILIE. Wat een rommel! Misschien, dat er onder de lezers en le zeressen zijn, die in de Stadsgehoorzaal j een Hindemith-concert bijwoonden ééns 1 maar nooit weer! doch het lawaai en het gesnerp van moderne muziek is nog een liefelijke melodie, vergeleken bij de Alma-in-wording. Wat een rumoer, en wat een drukte in deze Alma-chaos, welke door vaardige scheppende handen tot een ordelijk geheel wordt gevormd! In zooverre dan bij een Missie-tentoonstelling ooit van een „orde lijk geheel" sprake is! De voorgaande missietentoonstelling leeft in onze herinnering als een gezellig mengelmoes van cosmopolitische geluiden en grootstedelijk gedrang. Als de voor teekenen niet bedriegen, belooft ook de Alma 1936 zulk een prettige en opgewek te herinnering na te zullen laten. De Alma zal morgen met groote staatsie en purperen praal worden geopend, doch vanmiddag en vanavond moet er stevig gewerkt en gezwoegd worden, voor de ijverige bouwers den handen en hoofden rust kunnen gunnen. Tafreeltjes speelden zich in de groote stadszaal af als op een Oostersche bazar, of op Indische passar. Muren van kisten en kratten werden stuk voor stuk opengebroken, en alle schatten en voortbrengselen van het aardrijk kwamen er uit te voorschijn. Mis sionarissen met baarden draafden rond als heilige Driekoningen, die de rijkdom van hun pleeg-volken aan het verblufte pu bliek van Leiden en omstreken zullen ko men vertoonen. Er waren ook vele missio narissen zonder baarden, maar die mét de baarden maken toch steeds de meeste in druk. vooral als zij rondloopen in de grijze stofjessen met een roode fez op het hoofd. En al die missionarissen sleepten met de zonderlingste voorwerpen, als vogels die eén 5nest bouwen, om hun eigen tent op te sieren en te dossen met al die wonder lijke en grillige voortbrengselen van exo tische beschavingen. Er werd getimmerd en geplakt, gepast en gemeten. Men kwam hamers en ladders tekort, maar met een strijdbijl van de Kannibalen kunnen echte missionarissen óók wel wat bereiken! Nu en dan ontstond er een gevecht tus- schen de geestelijke leiders van Indianen, gewapend met een vergiftigde speer en de pastoor van een neger-dorp, die zich versterkt had met een flinke knots. Doch het bleef helaas!, bij schermutselingen. Er heerschte op de Alma-in-wording een opgewekte stemming, want alle missiona rissen verwachten, dat de Leidsche ten toonstelling een succes zal worden, dat alle vorige successen knock-out zal slaan! De Stadsgehoorzaal leent zich voortref felijk voor deze tentoonstelling. Er is een miniatuur-stad ontstaan van breede stra ten tusschen rijen blanke met geel en blauw georneerde huizen. Boven ieder van die huizen is een naamkaartje bevestigd, in de vorm van een rijzende zon. Wij ont dekten als bewoners de fathers van Mill- Hill, paters Redemptoristen, priesters van het H. Hart, paters van Scheut, paters Do- minikanen, paters Franciscanen, paters Augustijnen, paters Montfortanen, paters Kruisheeren, Witte paters van Kardinaal Lavigerie, paters Norbertijnen, Sociëteit der Afrikaansche Missiën. Aan de entrée van deze stad is door de commissie voor Alma-vreemdelingenver- keer bijzondere zorg besteed. Een bezoek aan de missie-tentoonstelling is. jolig, ge zellig, ontwikkelend en amusant, maar het doel van al die gezelligheid wordt den binnenkomende in het geheugen geprent door een suggestief schilderij van Lode Sengers sinds kort burger van deze goede stad voorstellende St. Christoffel, die het Christuskind door de golven torst. Daarboven het pakkende opschrift: „Weest Christofoor Draag Christus de wereld door". De Alma-stad is, evenmin als zoo me nige buitenlandsche stad, op het „platte land" gebouwd. Op een heuvel aan het einde van de hoofdstraten verrijzen eenïge bogen en zuilen, een triumfpoort, die toëgang geeft tot het forum. Deze triumfboog is een hulde aan de drie groote Pauselijke missiewerken, en meer dan dat! Want de Paters in hun wit te hutten weten zoo handig te praten, dat sommige bezoekers de Pauselijke missie werken b ij n a zouden vergeten. Door deze triomfboog treedt men bin nen in de enorme thee-tent. Het is een echte tent, zooals Vader Abraham zich er een placht te bouwen. In deze tent houden vele dames verblijf, die, naar het illustere voorbeeld van Vader Abraham, een onbe perkte gastvrijheid beoefenen en de ver moeiden en dorstigen met thee laven en met versnaperingen nieuwe moed bijbren gen. In de Alma-stad zijn nog andere wijken, meer afgelegen zooals de medische Vnissietentoonstelling of hooger de heu vel op, zooals de filmzaal en andere be zienswaardigheden Toen wij vanmorgen 'een eerste rond wandeling maakten, was het tot in de hoogste regionen een heen-en-weer-geloop alsof de Stadszaal in brand stond. Het zal bij deze eerste rondwandeling niet blijven en wij beloven van alle onze wederwaar digheden in de Alma-stad een nauwkeu rig verslag te publiceeren. Trouwens, wie één keer de Alma be zoekt, verlangt ernaar om terug te komen en zich beter op de hoogte te stellen van al die rariteiten en al die Oostersche kunstvoortbren gselen Er is op de Alma veel te zien en veel te beleven, veel griezeligs en veel moois, veel ernstigs en nog meer leuks. En daar om: Allen op naar de Alma! Z. H. EXC. MGR. STAM. Z. H. Exc. Mgr. P. Stam, die morgen middag om half 3 in de Hartebrug-kerk een pontificaal Lof celebreert, zal zich vanuit de pastorie over de Haarlemmer straat naar de kerk begeven, tusschen een eerewacht van K.J.C.'ers en Verkenners. Bij de jeugdhulde in de Stadsgehoorzaal zal de jeugd vanaf de galerijen den Bis schop toezingen. KOOP DAN TOCH LÓTEN! Ik kan er ook niets aan doen. Missiewerk is op de eerste plaats werk van God. Maar God wil daarbij toch ook mensche- lijke medewerking. Anders geeft God Zijn genade niet zoo overvloedig. Ik kan - er niets aan doen: wij menschen, moeten ook met menschelijke middelen de Goddelijke hulp over de Missieactie aftrek- •ken. Daarom moeten wij bidden! Maar daarom moeten wij ook offeren. Zoudt u willen, dat de Missieweek finan- tieel een nadeelig saldo zou hebben? Zoudt u willen, dat de Paters Missiona rissen ook geldelijk goed geholpen worden? Zoudt u ook niet willen, dat de A.L.M.A. een reusachtig succes zou worden? Koop dan loten!!! Koop dan loten!!!! Koop dan loten!!!!! 25 cents per stuk, maar u moet er meer dere hebben! Vier prijzen van elk honderd gulden waarde! Koop dam loten!!! Koop dan loten!1!!! Koop dan loten!!!!! De Loterij commissie. PROGRAMMA VAN ZONDAG. 10 uur Pontificale H. Mis in de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart en Sint Jozef (Heerensingel), door Z. H. Exc. Mgr. dr. M. H. Buckx. VA uur Pontificaal Lof in de kerk van O. L. Vr. Onb. Ontvangenis (Har- tebrug), speciaal voor de georganiseerde schoolvrije jeugd, door Z. H. Exc. Mgr. N. Stam. 3 A uur Opening der Tentoonstelling in de foyer der Stadsgehoorzaal door Z. H. Exc. Mgr. N. Stam. Uitsluitend voor genoodigden. Onmiddellijk hierna circa 4 uur begroeting van den Missie bisschop door de jeugd in de groote zaal. 4 A uur Openstelling der tentoonstelling voor allen tot half 11 's avonds. Entree 25 cent. De Medische Missietentoonstelling is tegelijkertijd te bezichtigen alleen voor personen boven 18 jaar. Entree 10 cent extra voor be zoekers der tentoonstelling. 8 uur en 3 A uur Missiefilm „Bloed over Japan". Entree 35 cent. Een entree-bewijs voor de film geldt tevens als toegangsbewijs voor de tentoonstelling. PROGRAMMA VAN MAANDAG. S]/212 uur, 2Kuur en 7Huur Tentoonstelling geopend. Entree 25 cent. Medische Missietentoonstelling. Entree 10 cent. 3%9% lezing met demonstratie en lichtbeelden door Pater P. Zoet mulder over Toovenarij in de Congo-Missie. Toegang gratis voor tentoonstellingbezoekers. 8 uur en 9H uur Missiefilm. Zie hierboven. ALMA-VOORBEREIDING. „Waar moet die krokodil hangen, pater?" „Naast dat kannibalen-masker!" V Laster in de pers. Er wordt in de pers meermalen gezon digd tegen het verbod van kwaadspreken en lasteren. Deze woorden zijn niet bedoeld als stee- nen, om ze naar anderen te gooien. Ons weerhoudt daarvan de schrik voor de ernst der vermaning: Wie uwer zonder zonde is. Wij signaleeren hier het kwaad in het algemeen, het objectieve kwaad. Zoo heeft ons eenige maanden geleden heftig geërgerd een bericht in bijna alle bladen, onder den sensatiekop van „Haag- sche zedenzaak" of iets dergelijks, waarin personen worden aangeduid, als verdacht vam het begaan van misdaden tegen de ze den. Verdacht; vast stond nog niets, ter- wyl óók in dit laatste geval een publicatie werd o.i. niet door het alge- Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Largo Caballero opperbevelhebber der Spaanse he regeeringstroepen. (2de blad). Na de verklaring van koning Leopold van België. (2de blad). Is de scheiding tusschen Kerk en Staat in Duitschland aanstaande? (2de blad). De vroegere Abessijnsche veldheer Ras Nasiboe overleden. (2de blad). Vreemde belevingen van Ekins op den datum-lijn. Luchtv. 2de blad). BINNENLAND. Tweede Kamer geeft haar oordeel over de Grondwetsherziening. (2de blad). De Rijksmiddelen over September. (2de blad). De „Brockway" biedt een accoord aan voor surseance van betaling. (Rechtza ken, 1ste blad). V De Katholieken niet meegeteld Daar-zijn-er nog; die in hun optreden naar buiten eenvoudig geen rekening hou den met het feit, dat er.... katholieken zijn. Nu en dan gelukkig niet veelvul dig meer, zooals in den goeden ouden tijd komt. dit verschijnsel ook in Leiden ■voor. Zoo plaatste ^dezer dagen de uitgever van het Adresboek voor Leiden een op roep, om-adresveranderingen op te geven. Maar deze uitgever achtte het blijkbaar niet noodig dezen oproep óók onder de aandacht te brengen van de honderd tallen katholieken, hoofden van gezinnen en alleen wonende personen, die van het plaatselijk nieuws in het eigen, katholiek dagblad kennis nemen... Is het niet erg, als die katholieken met een verkeerd adres in het Adresboek ko men te staan? Decreteert de uitgever mis schien: dan moéten ze maar niet, of niet alleen, het eigen katholiek dagblad lezen? Wij weten niet; hoe die uitgever tot een dergelijke houding komt. Zij is ons ten- eenenmale onverklaarbaar! Dringt men zoo niet de katholieken, die zich niet aldus willen en mogen laten ne- geeren, om te zinnen op maatregelen van verweer? Wij vertrouwen, dat bedoelde uitgever handelende onder den invloed van een ondeskundig of oppervlakkig adviseur of handelende in een zekere sleur of onna denkendheid, het ten slotte met ons eens zal zyn! De wereld in vogelvlucht meen belang zou geëischt zijn. Bedoelde personen werden nog slechts verdacht; één hunner werd aangeduid met volledige initialen en de betrekking, welke hij aan een der departementen ver vulde! En nu vanmorgen wordt onder het opschrift „Ten onrechteverdacht" in de pers medegedeeld, dat de aanvankelijke I verdenking tegen laatstbedoelden persoon is onhoudbaar geblekenMaar intus- schen is het gerucht verspreid, en velen hangen immers de verheven „levenswijs heid" aan, die ons uitgedacht schijnt door een mensch, wiens hersens en hart 'n keer vol venijn zaten, wat hij moést uitspuwen, de „levenswijsheid", dat.... men geen koe bont noemt of er is een vlekje aan! Kwaadaardige berichten als de hier be doelde moest een pers-bureau niet doorge ven; daarvoor moest de telex niet gebruikt worden! In Davos, waar, hij herstel van gezond heid. zocht, is de vroegere Abessijnsche be velhebber Ras Nasiboe aan long-tubercu- lose overleden. Hiermede heeft de Negus wederom een van zijn trouwe aanhangers verloren. In den tijd dat de Abessijnsche oorlog nog niet beslist was, werd zijn naam vaak genoemd. Nasiboe was de verdediger van Harrar en Jijiga, hij was een der beste Abessijnsche strategen aan het Ogaden- front. Thans heeft hij den nederlaag gele den op het laatste front, waaraan iedere mensch den levensstrijd uitvecht. In België heeft de leider der Rexisten, Léon Dégrelle, verklaard, dat koning Leo pold in zijn befaamde verklaring eigenlijk niets anders gedaan heeft, dan verkondi gen wat de Rex altijd al verkondigd heeft. Men zou dus zeggen, dat 't derhalve koek en ei moest zijn tusschen de Rexisten en de regeering. Dat is het evenwel, allerminst. Minister Spaak heeft zoo juist een soort oorlogsverklaring aan de Rex afgegeven in een redevoering te Schaarbeek. Tegenover de golf van het Rexisme wil hij een an der golf zien ontstaan, zóó krachtig, dat na een half jaar niemand meer een dictatuur behoeft te vreezen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1