DE LITURGIE DER KERK GOSbS VSGSri ÜÜSNGSÏI WSLVMHT UIT DE OMGEVING ZATERDAG 17 OCTOBER 1936 -JE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND. Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan een der redactieleden: Mej. Zr. J. v. d. ABEELEN, Mevr. J. FEHMERSBOER KNOTTNERUS, Mej. M. .R. J. NTEMER, Mej. M. L. J. VAN ES. IMTERPAROCHIEELE HET IS JE PLICHT! DE H. MARGARETHA MARIA ALACOQUE. Aan deze heilige kloosterzuster, die 17 Oct. 1690 overleed, hebben wij de viering van den lsten Vrijdag te danken. Zy is slechts 43 jaar geworden. Op 24 jarigen leeftijd trad zij in 't klooster te Paray-le- Monial (in Bourgondië). 't Was een kloos ter, dat uitmuntte door ijver en boetege strengheid. Margaretha had al spoedig een bijna voortdurende omgang met Jezus. Haar Overste en mede-zusters twijfelden weieens aan haar, door haar buitengewone genadegaven. Ze was echter ook weinig ge schikt voor huiselijken arbeid, haar God had haar ook een veel grootscher werk toe- betrouwd. Zij was slechts drie jaren in 't klooster, toen op den feestdag v. d. H. Jo annes (27 Dec.) Margaretha, terwijl zij in de kapel was neergeknield en haar oogen vast o*p 't H. Sacrament gevestigd houdt, een hemelsch Licht verscheen. Te midden van dat licht staat de Zaligmaker en wijst haar op Zijn H. Hart, dat van vlammen omgeven is. Een zachte en liefelijke stem uit Jezus' mond zegt: „Mijn dochter, zie hier het Hart, dat de menschen zoo zeer bemind heeft en tot loon ontvang ik van de meesten slechts ondank: want zij hou den niet op Mij te beleedigen." Daarop maakt Jezus haar Zijn Wil bekend, dat de afbeelding van Zijn heilig Hart in het openbaar zou ten toon gesteld en ver eerd worden. Hij vroeg haar ook, dat een bijzondere feestdag ter eere van Zijn H. Hart zou worden ingesteld en dat de ge- loovigen op den eersten Vrijdag der maand zouden communiceeren om Hem eer herstel te geven voor alle beleedigingen, Hem in het H. Sacrament aangedaan. Nog dikwijls daarna is de Zaligmaker haar verschenen en deelde Zijn verlangens mede. Zij is terstond, na de bevelen ont vangen te hebben, begonnen Zijn wil ten uitvoer te brengen. Maar zeer groot en veel waren de moeiten en tegenwerkingen die zij moest overwinnen. Maar zij heeft gezegevierd na haar dood. Want dat het feest V. h. H. Hart is ingesteld is aan héér onvermoeide ijver te danken. De vereering van het goddelijk Hart van Jezus heeft tot grooteinhoud de gren- zenlooze liefde die Hij ons toedraagt in Zijn Hart en die Christus ons toedraagt in lijden, in de Heilige Eucharistie op zoo'n wonderbare wijze heeft geopenbaard. Lief de en lijden spreekt uit onze godsvrucht tot het Heilig Hart van Jezus. TERUG NAAR EIGEN ARBEID! Een dag of 14 geleden op „het Brok- kenhuis" zijnde, om er voor een oud moe dertje een keurige nieuw overtrokken matras te halen, vond ik daar vier dames bezig met knippen en naaien en toonde men mij allerlei kleed in gstuken uit oud goed vervaardigd. Terwijl ik den arbeid schatte en waar deerde, gingen mijn oogen in gedachten de stad rond, zag ik de vele werklooze meisjes en jonge vrouwen, zag ik de, aan de deurpost verpraatte uren zich aanéén rijen tot een lange keten nuttelooze tijds- passeering, tijd die niet meer terugkeert, verloren tijd. En in het Brokkenhuis, en wie weet in hoeveel andere gebouwen van onze stad, zitten vrouwen en besteden hun kostbaren tijd in heiligen ijver aan klee- dingstukken, die door de meisjes en moe ders zelf behoorden gemaakt te worden. Onlangs zefde een priester mij: „We zijn te actief, willen in elke vereeniging alles in daden omzetten, en streven we daar mede niet het doel voorbij?" Hebben we het recht om den menschen alle denken en doen uit handen te nemen, ze tot een botte onzelfstandigheid en fu neste gemakzucht te brengen en dat uit liefde tot de naaste? Is het niet de taak van onze Vrouwen bond hierin verandering te brengen en in samenwerking met de onderafdeelingen de sociale actie zoo te organiseeren, dat zij opbouwend werkt? Hoeveel verstrekken der zou het werk van de vereeniging „Hulp in de Huishouding en de Baby" zijn, als de moeders, onder leiding, een gedeelte van het uitzet je voor het nieuwe kindje zelf maakten! Zou de vreugde van de moe der niet grooter zijn, en het bezit van het kindje kostbaarder, als door het werken uur na uur en het bepraten van vreugde en leed of het lezen van opwekkende, goede lectuur de kleertjes vorm aanne men en er iets eigens groeit tusschen moe der en kind? De wereld scheeuwt om werk, hier is werk, en hier zijn handen en hersens, die anderen de vreugden van eigen arbeid willen bijbrengen. Wie durft dit werk aan, wie zet de eer ste stap? Ik ZUSTER VAN DEN ABEELEN. VER. „Sa. VERONICA". Vooreerst willen wij beginnen met onze laatste zitting van 1 Oct. te memoreeren en hartelijk dankzeggen voor zooveel me dewerking. Wederom werd er veel materiaal ge haald en mooie pakjes goed werden inge leverd. Wij zijn met deze sympathieke, daadwerkelijke hulp zéér ingenomen, daar de aanvragen in dezen tijd van 't jaar bijna dagelijks inkomen en stapels kleeren van 20 en 30 stuks tegelijk worden uitgege ven! Alle zeilen moeten dan ook worden bijgezet, om de voorraad op een dusda nig peil te houden, dat wij voortdurend in iedere redelijke behoefte kunnen voor zien. Op onze Vrijdagavondzittingen is nog groot gebrek aan een naaimachine. Wie zou ons hieraan kunnen helpen? Zoowel een hand- cn trapmachine is welkom! Misschien heeft één onzer lezeressen 't op zolder gezet, omdat de machine toch zelden of nooit gebruikt werd. Helpt u onze vereeniging er mee en u hebt een groot goed werk verricht! Ook, als er iets aan hapert, wallen wij de machine graag hebben en laten wij deze eerst herstellen. Ook met een machine „in bruikleen" zijn wij voorloopig gebaat. Kijkt uw inventaris eens na en met belangstelling wachten de bestuursleden uw bericht! Secretariaat Mare 23. R.-K. VER. „HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY". Heden wordt de Misietentoonstelling A. L. M. A. geopend. Met een hartelijk welkom wordt de wensch uitgesproken, dat deze dagen van 1825 October, het resultaat mogen ge ven, dat de vorige Missie-tentoonstelling ongeveer 12 jaar geleden, te Leiden mocht behalen. Echter aan onze Missionarissen een Roomsche bede! In de groote steden van ons vaderland, ook te Leiden, bestaan toe standen, die aan de binnenlanden van Afri ka doen denken. De vereeniging bovengenoemd bezoekt de gezinnen en strijdt, krachtens haar doel, tegen de moderne huwelijksbegrippen. Bij vermeerdering van gezin vooral bij ziekte der moeder tracht zij vertrouwen in Góds Voorzienigheid op te wekken, daarbij steun gevend op stoffelijke wijze door: hulp in de huishouding, waschbehandeling, het ver strekken van wieg met inhoud, baby-uit- zetje, enz. De aalmoes, nu gevraagd, is het ge bed. a. Aandemissionarissen. Zü toch weten, wat het beteekent. volgens Katho lieke plicht, te willen helpen, te moeten helpen en niet te kunne?, helpen, omdat de kas noodlijdend is. b. Aan allen, die dit lezen. Wilt toch allen door uw gebed onzen arbeid aan Gods Voorzienigheid aanbevelen. Wij willen staande blijven, doch hebben steun noodig, den steun van het gebed, door God gezegend. Met een dankend „God loone 't U" aan vaarden wij uw geestelijke hulp. HET BESTUUR. LEDENVERGADERING 8 OCTOBER. Verleden week hadden wij, Vrouwen bondsleden, het genoegen twee eerwaarde Zusters, Witte Zusters van Kardinaal La- vlgerie uit Boxtel, in onze vergadering te mogen begroeten en hoe hebben wij geno ten van onze gasten! In de „Leidsche Cou rant" heeft een uitvoerig verslag van de lezing gestaan die Zister Immanuel gehou den heeft maar toch wil ik er nog eens even over na-boomen. Wat heeft ze toch onderhoudend verteld, die goede Zuster Immanuel, over de 44 ja ren die zij in de Afrikaansche missie heeft doorgebracht en al het lief en leed daar ondervonden. Wat voor gevaren moeten ze trotseeren, die flinke mannen en vrouwen, daar werkzaam in de binnenlanden van Afrika! Zwaar zieke menschen, onbeschaafd, met de vreeselijkste. walgelijkste ziekten, die wij, gelukkig, niet kennen, moeten ver pleegd en geholpen worden. Ontberingen dag aan dag. Door vijan dige menschen en ook door wilde dieren steeds belaagd, gebrek meestal ook aan het hoogst noodige. En toch moed houden. Door de razende slementen in één oogen- blik weggevaagd wat door jarenlangen. noesten ijver aan gebouwen was verwor ven. En toch doorzetten en maar weer op nieuw beginnen. En Zuster Francesco? Tenger, kinderlijk bijna, maar wat een geestdrift voor de missie had zij! Haar zieken zijn haar alles; dapper grijpt zij aan en zelfs oogopera ties worden door haar verricht met goede resultaten, waardoor de, door een vreese- lijke ziekte aangetaste slachtoffers weer hun geheele gezichtsvermogen terug krij gen. 't Flinke Zustertje heeft in haar 3-jarig Nu de machten der duisternis samen spannen tegen Christus, nu de Kerkvervol ging ly'dt, nu priesters en kloosterlingen worden neergeknald en verjaagd, nu is het je plicht, katholieke jongeman, om je te organiseeren. Want daarin schuilt de zekerheid der overwinning. Slaapt niet, jonge kerels, en geeft den vijand geen kans. Grijpt in deze ure van gevaar naar het beste wapen om de we reld te overwinnen, je geloof. Beseft, dat het er niet om gaat menschenlevens te be hoeden, doch vóór en boven alles om je onsterfelijke ziel te behouden. De atmosfeer der huidige wereld dreigt ons te verstikken en we zijn te veel mate rialist geworden. We zijn geroepen tot de eeuwigheid en we mikken niet hooger dan een voetbalmatch en een Zondagsmis. Och, christen van naam, werpt geen steen naar den mensch, die niet hooger mikken kan, omdathij het niet weet. God en eeuwigheid zijn vage begrippen voor zoo iemand en jij zelf bent mogelijk de schuld, dat hij Christus haat. Want aan den Christus zit je vast met je christen zijn. En als het dan maar schijn is, niets anders dan verguldsel, dan kan jouw le ven de oorzaak zijn van andermans val. Het is je plicht, nu meer dan ooit, om je christendom te beleven. Een hulp daartoe is de Gezellen-Vereeniging, die je aller eerst zal bijbrengen, dat jij met je fel idea lisme een stuk apostolaat kunt beoefenen, de Gez.-Ver. zal je tevens Ieeren, hoe je als sociaal wezen in de gemeenschap je katholicisme moet uitbuiten. Komt bij ons, katholieke jonge werkne mers. De Paus roept jullie, de Bisschop re kent op jullie. Bouwt mede op het Kol- pingswerk, bouwt aan je eigen ziel, bouwt aan de zielen van andèren. Het is je plicht! Senior. ST. PETRUS LIEFDEWERK. Met groote vreugde hebben de gezéllen onzer vereeniging kunnen vernemen, dat na lange jaren van studie en financieele zorgen, door onze maandelij ksche offers en door onze gebeden, onze student Joh. Vil- lavarayen tot priester is gewijd. Toen het St. Petrus-Liefdewerk in onze vereeniging werd opgericht door den Vice- Praesess Th. v. Outersterp, hebben wij Paolo Gjini als student gekregen, en in 1932 werd Paolo Gjini door zijn Bisschop overgeplaatst naar Italië, en nam het Ko ninkrijk Italië de fïnancieele zorgen over. In 't zelfde jaar werd onze vereeniging een andeer student aangewezen, die even veel jaren al gestudeerd had als Paolo Gjini En de laatste jaren hebben wij de kroon op ons werk beloond gekregen, door de toediening van 't H. Priesterschap aan on zen student. Wij zijn er zeker van, dat deze jonge priester veel voor zijn onbekende weldoeners èn bij de Heilige priesterwij ding èn bij z*n eerste plechtige Heilige Mis gebeden zal hebben. Dankbaar mogen wij zijn, dat zooveel Gezellen hieraan hebben geofferd en de ge huwde Gezellen, al kwam het door werk loosheid soms niet al te best uit; en zoo hebben wij ruim 12 volle jaren ƒ250. bijeen gekregen. Ieder jaar hébben wij trouw die 250 opgestuurd voor onzen student, die zijn weldoeners niet kende. Hartelijk dank aan de mede-zelateurs, die ons 12 jaren ter zijde hebben gestaan om de maandelijksche offers op te halen, ook aan degenen, die thans geen zelateur meer zijn, maar destijds ook hard werkten. Het St. Petrus-Liefdewerk moet blijven bestaan, want weldra zullen wij weer een nieuwen student krijgen, en daarom, zela- teurs, blijft trouw de maandelijksche of fers bij uw leden ophalen en doet uw best om er nieuwe leden bij te kragen, opdat wij dit mooie missiewerk kunnen blijven volbrengen. Er zijn nog gezellen die o zoo gemakke lijk één dubbeltje maandelijks kunnen mis sen, laten zij lid worden! Gezellen, als er straks propaganda wordt gemaakt voor het St. Petrus-Liefdewerk om er nieuwe leden bij te krijgen, geeft u verblijf in de Arikaansche binnenlanden heel wat beleefd en toch hunkert ze weer naar 't oogenblik van vertrek. Wat een liefde voor den evenmensch en wat een Godsvertouwen! Wij kunnen daar wel eens een voorbeeld aannemen. Degene, die meer over 't werken der missionarissen weten wil heeft nu een pracht-gelegenheid zijn kennis te vermeer deren. Op de missie-tentoonstelling is veel te zien en te hooren over de volken en lan den waar onze Paters en Zusters werk zaam zijn. Alle Vrouwenbondsleden dus naar de Alma! N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. Gewone Pre fatie. ZONDAG 18 October. Feestdag v. d. H. Lucas, Evangelist. Twintigste Zondag na Pinksteren. Mis: Mihi au tem. 2e gebed v. d 20e Zondag na Pinksteren; 3e voor de Voortplanting des geloofs (Zie onder de Votiefmissen)4e (door den Bisschop voor geschreven) gebed „tegen vervolgers en kwaaddoeners". (Zie onder de „verschillen de gebeden" No. 11). Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Laatste Evangelie v. d. Zon dag. Kleur: Rood. De heilige Lucas, afkomstig uit Antiocihië. was een geneesheer. Bekeerd tot het Chris tendom werd hij een volgeling van den H. Paulus op diens verschillende missierei zen. Na den dood van den H. Paulus pre dikte de heilige Lucas in verschillende lan den aan de Middellandsche Zee en stierf waarschijnlijk als martelaar. Hij schreef het derde Evangelie (volgens den H. Lu cas) en de „Handelingen der Apostelen", waarin hij verhaalt de voornaamste ge beurtenissen uit de vroegste geschiedenis van de Kerk. MAANDAG 19 Oct. Mis v. d. H. Petrus van Alcantara, Belijder: Justus. 2e gebed „tegen de vervolgers en kwaaddoeners". Kleur: Wit Op 16-jarigen leeftijd trad de heilige Pe trus, te Alcantara in Spanje geboren, in de Franclscaarrsche Orde. Hij is een voor beeld geweest van verheven beschouwing en van een allerboetvaardigst leven. Als geestelijke leidsman stond hij de H. Tere- sia (van Avilla) terzijde in haar hervor mingswerk. Hij is de groote hervormer der Orde van St. Franciscus in Spanje. In 1562 stierf hij. DINSDAG 20 Oct. Mis v. d. H. Joannes van Kent, Belijder: Miseratio. 2e gebed „te gen vervolgers en kwaaddoeners". Klein-: Wit De heilige Joannes van Kent is een sie raad geweest aan de Hoogeschool van Kra- kau in Polen. Later was hij als priester van hooge deugd, van gebed, verstervin gen en groote zielenijver de glans van de Poolse he geestelijkheid. Hij is een der voornaamste beschermers van het Poolsche volk. WOENSDAG 21 Oct. Mis v. d. H.H. Ge broeders Ewald, Martelaren: Intret (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom op 3 Oct). 2e gebed v. d. H. Hilarion, Abt; 3e v. d. H.H. Ursula en Gezellinnen, Martelaressen: 4e „tegen vervolgers en kwaaddoeners". Kleur: Rood. De beide broeders, dragend dezelfde naam en ter onderscheiding naar de kleur hunner haren genoemde de „zwarte" en de „blonde" waren Angelsaksische priesters en zijn gemarteld om hun prediking van het heilig geloof. (7e eeuw). DONDERDAG 22 Oct. Mis v. d. 20e Zon dag na Pinksteren: Omnia. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede der Hei ligen); 3e naar keuze v. d. priester; 4e „te gen vervolgers en kwaaddoeners". Kleur: Groen. VRIJDAG. Mis als gisteren, maar: 3e ge bed Fidelium (voor alle overledenen. Zie het eerste requiemformulier)4e naar keuze v. d. priester; 5e. „tegen vervolgers en kwaaddoeners". ZATERDAG 24 Oct. Feestdag v. d. H. Raphaël, Aartsengel. Mis: Benedicite. 2e gebed „tegen vervolgers en kwaaddoe ners"; 3e voor den Paus. Credo. Kleur:1 Wit De H. Aartsengel Raphaël werd door God gezonden om de reisgezel te zijn van den jonge Tobias, de oude Tobias te genezen van zijn blindheid (Raphaël genezing Gods) en Sara, de vrouw van den jonge Tobias, te bevrijden van de lasten van den duivel. „Allerglorierijkste vorst, Aartsengel Ra phaël, wees onzer indachtig; bid voortdu rend voor ons bij den Zoon van God". IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: MAANDAG. Eigen Mis v. d. H. Petrus van Alcantara: Mihi autem. WOENSDAG. Mis v. d. Z. Jacobus van Strepa, Bisschop en Belijder: Sacerdotes. 2e gebed v. d. H. Hilarion; 3e v. d. H.H. Ur sula en Gezellinnen; 4e „tegen vervolgers en kwaaddoeners". DONDERDAG. Gedenkdag der wijding van de eigen parochiekerk. Mis: Terribüis. (Zie het Gemeenscshappelijke van Kerkwij ding). In het stilgebed wordt ook gebeden, wat tusschen haakjes staat. Credo. Klein:: Wit In de nietijgeconsacreerde kerken: Alles als in de kalender v. h. Bisdom. VRIJDAG 23 Oct. Mis v. d. Z. Josephina Leroux, Maagd en Martelares: Me exspec- taverunt 2e gebed v. h. Kerkwijdingsoc taaf (in de geconsacreerde kerken)3e „te gen vervolgers en kwaaddoeners". Credo (in de geconsacreerde kerken). Kleur: Rood. ZATERDAG 24 Oct. (in geconsacreerde kerken) 2e gebed v. d. Kerkwijdingsoctaaf; 3e „tegen vervolgers en kwaaddoeners"; 4e voor den Paus. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. dan op als lid en help mede om 't St Pe trus-Liefdewerk te doen blijven bestaan, want in dezen tijd is de fïnancieele zorg voor het missiewerk zoo groot; God loone u daarvoor. Trouw aan Kolpen! TH. B. KRIEK, Hoofd-zelateur S. P. L. MEDEDEELINGEN. Inschrijven van nieuwe leden zal voort aan plaats hebben iedere bijeenkomst in de Praesidentskamer door den vice-Praeses. De Studieclub zal na de AXMA. met haar werk beginnen. Een buitengewoon programma met sterk socialen inslag zal de leden zeker bevredigen. Voor de aspiranten zal eind October de cursus aanvangen. Zij kunnen nu reeds bij de Senjoren opgeven, welke avond voor hen 't beste uitkomt. Dinsdagavond, verplichte vergadering voor de afdeel ing ongehuwde Gezellen. La ten alle zorgen zooveel mogelijk pressent te zijn. EEN NABESCHOUWING. Het is weer voorbij, na twee a drie maanden voorbereidend werk. En het is wel nuttig eenige practische conclusies te trekken. De kerkelijke viering was goed. Gelukkig een volgende maal de heele kerk tot onze beschikking, want nu was het wat al te be nauwd. Het ontbijt was, blijkbaar door het late uur, niet zoo massaal bezocht als andere keeren. Overigens was de stemming uit stekend. De feestavonden waren goed bezocht, al was het jammer, dat het programma wat te vol was. Zulke avonden behooren half twaalf te eindigen. Daarom moet veel meer spelen gelaten worden tusschen de num mers. Hier ligt een ernstige taak voor de betreffende clubs. We mogen nog wel het volgende verklap pen. Het tooneelspel „De Zelfmoord" is echt eigen werk, geschreven door een lid der tooneelclub. „Entree van Fr. Schweit zer" en „De muzikale clown", inderdaad succes-nummers, zijn het werk van den heer Brunt, al zoo ook eigen werk. De tooneel-aankleeding en belichting was gunstig; het kapwerk en de costuums waren perfect verzorgd door de fa. G. Hop- pezak. Ons 49e Stichtingsfeest is geslaagd en daar ging het om! LISSE. Pluimvee- en Konijnenfokvereen. De Pluimvee- en Konijnenfokvereen. hield gisteravond in de zaal van „De Vereeni ging" een goed bezochte vergadering on der presidium van den heer N. J. Dot. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat wegens drukke werkzaamheden van den keurmeester, den heer Hamaker, de tafelkeuring niet is kunnen gehouden worden. Voorts wees hij er op dat dit jaar geen tentoonstelling wordt gehouden en dat het bestuur thans met plannen rond loopt om middelen te beramen de kas te versterken; het bestuur zal een dubbel tjes-loterij organiseeren, natuurlijk onder goedkeuring van B. en W. In verband met het toetreden tot de N. W. Bond stelde het bestuur voor de contributie met 25 cent per lid en per jaar te verhoogen doch daarentegen het entreegeld te brengen van ƒ1.op 0.50. Na gehouden stem ming bleek de contributieverhooging met drie stemmen meeredrheid verworpen. Vervolgens werd besproken collectief in zenden op diverse tentoonstellingen. Na rondvraag en verloting volgde sluiting. Een ongelukspaal. De paal van de vluchtheuvel van de N.Z.T.M. nabij de Vuursteeg werd door een auto aangereden en geheel vernield. Terstond werd er een noodpaal aangebracht en werd een nieu we waarschuwingspaal gehaald. In die tus- sehentijd heeft de noodpaal het evenwel ook moeten ontgelden en werd omvergere den door een andere auto. Toen de nieuwe tramverlichtingspaal aankwam behoefde men dus de noodpaal niet meer weg te halen. Bij een en ander waren gelukkig geen persoonlijke ongelukken en bleef het beperkt tot materieele schade. TER AAR. Moeder cursus. Onder auspiciën van het Wit Gele Kruis werd in het R.K. Ver- eenigingsgebouw de tweede Moedercursus geopend. De belangstelling was niet groot: er waren immers maar zeventien deelneem- stels. De voorz., M. Robertz, sprak een woord van welkom, wees op het belang van een dergelijken cursm, en na allen aangespoord te hebben de lessen trouw te volgen, waardoor dan dit leerzame insti tuut veel nut kan stichten voor de moe ders, verklaarde spr. de cursus voor ge opend. Hierop volgde terstond de eerste les, gegeven door Zuster Hoskam, enque trice van het Wit Gele Kruis.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 14