FINANClëN EN ECONOMIE ZATERDAG 17 OCTOBER 1936 üE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 VALUTA-OVEKEENKOMST. Sluit Nederland zich aan? Volgens een persbericht uit Washington aan de „Msb.", zouden Nederland, België en Zwitserland met het Amerikaansche ministerie van Financiën onderhandelen over toetreding tot de onlangs tusschen Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten getroffen valuta-overeenkomst, waarbij de wisselkoersstabilisatiefondsen van deze landen elkaar technischen steun toezegden inzake de wisselkoersen en de goudbeweging. DE DISTRIBUTIE VAN ZEEVISCH VOOR WERKLOOZEN. In gemeenten waar geen of geen goedkoope zeevisch is te verkrijgen. In verband met daaromtrent gestelde vragen wordt vanwege het departement van sociale zaken het volgende medegedeeld: De plannen betreffende de distributie van versche zeevisch aan ondersteunde en te werkgestelde werkloozen zijn in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. On voorziene omstandigheden voorbehouden, hoopt minister Slingenberg binnen twee a drie weken met de eerste verstrekking van zeevisch bij wijze van proef te kunnen aan vangen. Het ligt in de bedoeling de distributie te doen plaats vinden in die gemeenten, waarin zeevisch niet of slechts in geringe mate in den vrijen handel te verkrijgen is, dan wel de prijzen van dien aard zijn, dat de werkloozen geen visch kunnen beko men. Hierdoor wordt de mogelijkheid aanwe zig geacht, dat een nieuw afzetgebied voor de zeevisch voor de toekomst wordt ver kregen, terwijl aan den middenstand geen schade wordt toegebracht. In de distributie zullen in verband daar mede dan ook voorshands alleen worden betrokken gemeenten in Noord-Brabant, Limburg, den Achterhoek, Twenthe en Drenthe. De opzet is voorts zoodanig gekozen, dat den vrijen handel door het opkoopen van de visch voor de distributie geen enkele belemmering in den weg wordt gelegd. De vrije handel zal op de veiling normaal kun nen functionneeren. ONDERNEMERSOVEREENKOMSTEN. Commissie van Toezicht op de naleving. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 16 October benoemd tot leden van de com missie, bedoeld in artikel 12 van de wet op het algemeen verbindend en onverbin dend verklaren van ondernemersovereen komsten 1935 (belast met het toezicht op de naleving der verbindend en onverbin dend verklaring); mr. E. M. Meijers, hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, prof. dr. N. J. Polak, hoogleeraar aan de Ned. Handels-hoogeschool te Rotterdam, prof. dr. J. van Loon, bijz. hoogleer aar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, prof. mr. C. P. M. Romme, buitengewoon hooglee- raad aan de R.-K. Handelshoogeschool te Tilburg, mr. A. M. Engels, administra teur, hoofd van de afdeeling ar beid van het departement van sociale za ken, te 's-Gravenhage, drs. M. de Bloeme, directeur van den crisis-accountantsdienst te 's-Gravenhage, drs. J. H. Gispen, refe- referendaris bij het departement van han- nijverheid en scheepvaart, te 's-Gravenha ge, jhr. mr. G. A. M. J. Ruijs de Beeren- brouck, te Born, mr. A. Stoop, werkzaam bij het departement van justitie, te 's-Gra venhage. Voorts is bij beschikking van den minis ter van handel, nijverheid en scheepvaart aangewezen als voorzitter: mr. T. J. Ver schuur, oud-minister van economische za ken; als onder-voorzitter :prof. mr. E. M. Meyers; als secretaris: drs. J. H. Gispen, referendarus bij het departement van han del, nijverheid en scheepvaart. PAROCHIE VAN DEN H. ANTONIUS VAN PADUA TE ROTTERDAM. Uitstel van rentebetaling. Het R.K. Kerkbestuur van den H. An- tonius van Padua, Bosch je, te Rotterdam, daartoe bij schrijven van den 13den Octo ber 1936 door het bisschoppelijk bestuur gemachtigd, heeft zijn crediteuren uitstel voor alle vanaf dien datum verplichte ren tebetalingen en terugbetaling van hoofd sommen, verzocht. Dit verzoek om uitstel is noodig gewor den door de bezuiniging op de vergoeding ex artikel 205 der L.O.-wet, welke bezui niging voor bovengenoemd Kerkbestuur een zeer belangrijk financieel nadeel heeft op geleverd. Zoo spoedig mogelijk Zal door de com missie tot regeling van het kerkelijk cre- diet in het Bisdom Haarlem aan de cre diteuren een regeling worden aangeboden. GEMEENTERAAD VAN ALKEMADÊ .en met zijn indere been staat de man, die de verkeersre gels niet kent, in de gevangenis. De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond te 7.30 uur ten Raadhuize alhier. Voorzitter mr. J. W. Peek, burge meester. Tegenwoordig alle leden. Alvorens met de agenda aan te vangen, memoreert de voorzitter in passende be woordingen de verloving van H. K. H. Prin ses Juliana met Z. H. Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld. Tot de ingekomen stukken behoorden o.m. een aantal goedgekeurde raadsbeslui ten tot wijziging van de begrooting 1936, welke alle voor kennisgeving worden aan genomen. Op de verzoeken van P. Wesselman en J. Koek om verlenging van den ontruimings termijn van de onbewoonbaar verklaarde woningen wordt goedgunstig beschikt. De ontruimingstermijn wordt met 6 maanden verlengd. De Armen-zorg in Rijpwetering. In behandeling komt hierna wederom de bespreking goedkeuring der rekeningen van de Gemeene Armen van Rijpwetering. Het bestuur verzocht bij adres de ingezon den rekeningen over 1934 en 1935 alsnog goed te keuren, met toekenning van een kasvoorschot. De voorzitter herinnert er aan, dat over deze aangelegenheid in vo rige vergaderingen uitvoerig van gedachte is'gewisseld, waarbij het standpunt van B. en W. in den breede is besproken. Boven dien heeft over het adres zelve nog een bespreking plaats gehad met de meeste le den uit den raad, waarbij is gebleken, dat het Armbestuur de leden niet heeft kun nen overtuigen van zijn in deze juist in genomen standpunt. Op deze conferentie is juist het tegenovergestelde aangetoond, De voorzitter meent dan ook, dat het geen zin heeft op deze zaak nog uitvoerig in te gaan. De heer Verweij betreurt, dat de beide niet-Katholieke leden niet tot de bespre king zijn toegelaten geworden, te meer, omdat zij herhaalde malen blijk hebben gegeven zich voor deze zaak bijzonder te irtteresseeren. Op het adres van het armbe stuur zou spreker dan ook gaarne op en kele punten antwoord ontvangen, aange zien daarin wordt beweerd, dat geen vol doend overleg met het gemeentebestuur heeft plaats gehad. De voorzitter toont aan de hand van de stukken aan, dat overleg meer dan vol doende heeft plaats gevonden en dat het armbestuur zoowel mondeling als schrif telijk is gewaarschuwd tegen het doen van uitgaven zonder de vereischte machtiging voor inwinnen van rechtskundig advies. De heer Penning de Vries acht de gang van zaken niet een van de meest geluk kige. Veel stof is reeds opgewaaid, zoodat spreker niet voornemens is nog veel over deze zaak te zeggen. Spreker geeft echter den voorzitter in overweging eerst de re kening over 1934 aan de orde te stellen, waarbij z.i. het batige saldo nog moreel toekomt aan de R.-K. Armen. Is de raad het over die rekening eens, dan kan ge sproken worden over de vaststelling van de rekening over 1935, waarin verantwoord is de gedane uitgaaf voor rechtskundig ad vies. Voorzitter antwoordt, dat dit niet moge lijk is, aangezien het batige saldo van de rekening 1934 naar de rekening 1935 is overgebracht, zoodat zi. de kosten van ad vies in mindering dienen te worden ge bracht op het batige saldo. De heer Pennings is het met den voor zitter niet eens en is van meening, dat het batige saldo over 1934 volledig dient uit gekeerd te worden aan de drie kerkelijke armbesturen, terwijl z.i. het armbestuur wel degelijk de bevoegdheid had de ge maakte kosten ten laste van de rekening te brengen. Een begrooting is nimmer over gelegd geworden. 'Na ampele bespreking wordt op voorstel van den heer Heemskerk besloten over te gaan tot stemming over het voorstel van B. en W., inhoudende de burgerlijke arm besturen van Rijpwetering en Alkemade te combineeren, indien binnen 10 dagen door het bestuur der Gemeente Armen v. Rijp wetering niet wordt voldaan aan de reeds eerder tot dit bestuur gerichte uitnoodi- ging tot vermindering van het batige saldo over 1935 met de door dit bestuur zonder machtiging gemaakte onkosten voor rechts kundig advies of tot schrapping uit de re kening 1935 van de voor dit advies ge maakte onkosten. Het voorstel, in stem ming gebracht, wordt aangenomen met 11 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Pennings en Penning de Vries. Inzake het op de begrooting 1937 te bren gen bedrag, groot 875, voor kosten rat tenbestrijding, wordt besloten aan den Technisch-Hoofdambtenaar van den Pro vincialen Waterstaat te berichten, dat, hoe wel de gemeente sympathiek tegenover deze rattenbestrijding staat, de begrooting van dien aard is, dat een dergelijk groot bedrag niet op de begrooting kan worden geplaatst. Hierna is aan de orde de wijziging ge meente-begrooting 1936. De voorzitter deelt mede, dat de begrooting van Ged. Staten is terugontvangen met verzoek aan de daarbij gemaakte opmerkingen tege moet te komen. De heer van Emmerik wijst op de me morie van toelichting omtrent de verhoo ging van het subsidiebedrag burgerlijk armbesturen. In deze toelichting staan de uitkeeringsbedragen vermeld, welke be dragen z.i. veel te laag zijn. De voorzitter wijst op de mogelijkheid van werkversehaffin. De normen voor steunuitkeering worden door de bur gerlijke armbesturen vastgesteld in over leg met het gemeentebestuur. De beide wijzigingen va:l de begrooting worden hierna z.h«s. vastgesteld. De verhuring van tuinland. Bij het voorstel tot verhuring van eenige perceelen tuinland, bespreekt de heer Heemskerk de wenschelijkheid in verband met de monetaire politiek om in geen ge val over te gaan tot verlaging van de be staande huren. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. na raadpleging van de commissie voor de lan derijen voorstellen een drietal perceelen tuinland voor denzelfden huurprijs als vo rig jaar te verhuren, terwijl zij tevens voorstellen het tuinland aan P. van der Zwet voor den tijd van 1 jaar te verhu ren voor 360. De huurder van der Zwet is echter niet bereid hierop in te gaan, doch deze wil het tuinland met warenhuis hu ren voor 3 jaar tegen een huurprijs van ƒ360.De heer Verweij wijst op de on zekere toekomst en hoewel hij gaarne de menschen brood gunt, is spreker er voor de huurprijzen te handhaven. De heer Heemskerk kan zich hiermede volkomen vereenigen. De heer de Jong, wethouder, heeft geen bezwaar het tuinland voor 3 jaar te ver huren voor 360, vooral, nu hem geble ken is, dat de huurder de laatste 2 jaren weinig van het land heeft getrokken. De heer van den Broek kan zich even eens vereenigen met een huurprijs van ƒ360 en vindt het bovendien niet erg als hij als compensatie voor de slechte 'jaren een voordeel zou hebben van 50. De heer van 't Hart steunt het voorstel van den heer van den Broek. De heer Heemskerk acht het beter het tuinland voor ƒ410 te verhuren voor 3 jaar, met deze restrictie, dat hij slechte uit komsten de huurder aanspraak kan ma ken op gedeeltelijke kwijtschelding van pacht, hetgeen hem kan worden medege deeld. Het voorstel van den heer Heemskerk wordt hierna in stemming gebracht en aan genomen met 7 tegen 6 stemmen. De ove rige perceelen land worden verhuurd over eenkomstig voorstel van B. en W. Aan P. Zoetemelk en J. J. de Jong wordt wederom voor den tijd van maximum 3 jaar verhuurd de woningen staande te Rijp wetering en Oude-Wetering en wel tegen dezelfde huurprijzen. Op het verzoek van J. C. van Veen om de woning B 444 wederom te mogen huren voor den verlaagden huurprijs van ƒ2.50 per week, wordt afwijzend beschikt. Hem wordt nog gelegenheid gegeven binnen 3 dagen te berichten of hij de woning tegen den ouden huurprijs wil inhuren, terwijl bij niet-inhuring der woning tot publieke verhuring zal worden overgegaan. De begrooting 1937, sluitende in ont- vangts en uitgaaf met een bedrag van ƒ270883.40, wordt aan den raad aangebo den en in handen gesteld van de commissie voor onderzoek en rapport. Een aantal reclames schoolgeld, straatbe lasting en hondenbelasting worden afge handeld overeenkomstig voorstel van B. en W. Bij de rondvraag bespreekt de heer Pen nings de uitbreiding van het kabelnet te Oud-Ade. Spreker vraagt hoe het komt, dat de Lichtfabrieken te Leiden met deze uit breiding nog geen aanvang hebben ge maakt. De voorzitter zal zich nader met Leiden in verbinding stellen. De heer Ho- genboom en van 't Hart bespreken de straatverlichting. Vele lampen branden des avonds niet, waardoor het vooral in het zuiden van de Veen zeer donker is. De voorzitter antwoordt, dat de concier ge op de verlichting toezicht houdt. De heer de Jong is van meening, dat het beter zou zijn, wanneer de politie op cJe verlichting toezicht uitoefende. De con cierge kan moeilijk iederen avond de lan taarns inspecteeren, terwijl het voor de politie gemakkelijk is hierop controle uit te oefenen. De heer Hogenboom gelooft ook, dat de politie beter toezicht kan uitoefenen dan de concierge. De voorzitter wijst er op, dat het politie corps alhier te gering is om deze werk zaamheden aan het corps op te dragen. In dien de .bevolking in deze niet medewerkt is het een onbegonnen werk, want door baldadigen worden herhaaldelijk lampen stuk gegooid. Spreker doet dan ook bij deze een ernstig beroep op de bevolking om zooveel mogelijk mede te werken, dat de eigendommen der gemeente worden ont zien, terwijl hij vertrouwt, dat bij consta teering van vernieling mededeeüng zal worden gedaan. De heer Heemskerk vraagt hoe het staat met de onderhandelingen der provincie over de spoorbaan. De voorzitter antwoordt dat hij vernomen heeft, dat momenteel be sprekingen gaande zijn met de provincies Zuid- en Noord-Holland inzake dezen weg. De heer Los bespreekt de uitkeeringen van het burgerlijk armbestuur. Hoewel ge klaagd wordt over de lage uitkeeringen, welke door het Burgerlijk Armbestuur van Alkemade worden verstrekt, wil spreker LEIDEN. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag: Het gebouw is geopend vanaf nam 7 uur. Maandag: Rechtskundig Advies Bureau voor de leden van de afd. Leiden en Om streken van 6.308.00 uuc, Bondsgebouw, Steenschuur 15. Maandag: Repetitie R. K. Gem. Zang- vereeniging „Pulchri Studio", 8 uur. Maandag: Bestuursvergadering R. K. Volksbond, 8 uur. Dinsdag: Bijeenkomst Dames Gongrega- tie, 8 uur. Dinsdag: Repetitie R. K. Tooneelveree- niging „Vondel", 8 uur. Dinsdag: De Poedelaars, 8 uur. Woensdag: Inlichtingen over de Steun regeling op het Kantoor, 1.302.00 uur. Woensdag: Te 8 uur Ontwikkelings avond voor de leden van den R. K. Volks bond. Spreker Hans Hermans over het onderwerp: „Het communisme als levens beschouwing." Woensdag: Cursus Bakkers, 8 uur. Woensdag: De Poedelaars. Donderdag: Ledenvergadering Bouw vakken, 8 uur. Donderdag: Repetitie R. K. Tooneelver- eeniging „Vondel", 8 uur. Donderdag: Bestuursvergadering Trans port, 8 uur. Donderdag: Damclub „Gezellig Samen zijn", 8 uur. Zaterdag: Spaarbank op het Kantoor, 7 uur. Zaterdag: Bibliotheek, 7.008.00 uur. N.B. Men wordt beleefd verzocht tijdig bij de Concierge de zalen te bespreken, dit voorkomt teleurstelling! INTERPAROCHIEELE SINT JOSEPHS- GEZELLEN-VEREENIGING. Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen Vereeniging te doen inschrijven R. K. Jongemannen vanaf 17 jaren iederen 3den Maandag van den maand des avonds te half 9 in de Presi dentskamer van het Gezellenhuis, Rapen burg 52. Toegang tot de bijeenkomsten voor fietsers uitsluitend Pieterskerkhof; voet gangers Rapenburg 52. Heden, Zaterdag van 89 uur Bibliotheek Beurtrooster: Zondag: A. Uphoff en Th. van Schaik; Maandag: F. van Hal en H. Klein; Dinsdag: G. Bot en J. van Steen; Donderdag: G. Cambier en H. Brasker; Zaterdag: C. Bilderbeek en C. v. d. Meel. Zondag is de zaal geopend van 12.30 2.30 uur en van 7.00—10.15; verplichte bij eenkomst van 8.459.45 uur; om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Van 12 'uur Bibliotheek. Van 12 uur Zitting St. Joseph's Spaar kas; de spaarkas wordt waargenomen door de Heeren: O. Bik en H. Braakman. 8.30 uur Kegel wedstrijden; hoofdprijs een pracht sjaal. 8.30 uur Prijsbiljarten; hoofdprijs een slipover. 7.00 uur Tafeltenniswedstrijd tegen Voor hout; alle leden dezer club op tijd aanwe zig. Maandag Van 8.00—10.15 uur Bijeen komst voor de leden. Tevens derde Maandag van de maand; inschrijving nieuwe leden in de Presidents kamer. Dinsdag: 8.45 uur verplichte vergadering Afd. Gezellen; na de vergadering spreek uur van den Eerw. Vice-Praeses. Tevens ma andelij ksche afrekening Zela- teurs St. Petrus Liefdewerk en Kemper- manfonds. 9.30 uur Trekking loterij Retraiteclub. Woensdag: 8.15 uur Repetitie Liederta fel „Sebastian Schaf fier''. Men kome allen op tijd. Donderdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.0010.15 uur. 8.30 uur Vergadering Commissarissen, afd. Gezellen. Vrijdag: 8.30 uur Repetitie Muziekgezel schap „Frans Schweitzer." Zaterdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.0010.15 uur. 8.30 uur Kegelclub „De Poedelaars". Van 89 uur Bibliotheek. hier tegenover opmerken, dat enkele on dersteunden weer gaarne ondergebracht zouden worden onder dit armbestuur in verband met de nog lagere uitkeeringen die zij van andere instellingen ontvangen. De steunnorm gaat tot 7.en verhooging is alleen mogelijk na bekomen machtiging van het gemeentebestuur. De voorzitter antwoordt deze zaak nader te overwegen. Hierna sluiting. Verdere mededeelingen: Gezellen, drie dagen in stilte doorgebracht in het Re traite-huis, geeft U levensmoed en levens blijheid. Wie nog nooit een retraite heeft medegemaakt, moet het nu doen en daar om zooveel mogelijk sparen. KRUISVAART. Cohort: St. Petrus. Burcht: Garenmarkt 36. Zondag 2.00 Aantreden van alle Kruis vaarders aan den Burcht voor Pontificaal Lof en opening van de A. L. M. A. Maandag 7 uur K. J. C. Mis voor Kruis vaarders St. Jozef-parochie. 8.30 uur Tarcisius-ban. 8.30 Aloysiusban. Ontspanning. Dinsdag 8.30 uur Groepsbijeenkomst. Woensdag 7.15 uur Godfriedban. 7.15 uur Don Boscoban. 8.30 uur Aloysiusban. Donderdag: Vrijdag: 7.15 uur Lodewijkban. Zaterdag: 7 uur K.J.C.-Mis voor Kruis vaarders der St. Petrus-Parochie. 2.30 uur Sloyd. 5 uur Contributiebetalen, sparen, Jon ge Wacht, 3 centsfonds. Kruisvaarders. Allen Zondag 2.00 uur present en in uniform voor de opening van de A. L. M. A. Cohort: St. Pancras. burcht: Anna Paulownastraat. Zondag 2 uur Aantreden van het geheele cohort. Vanaf onzen Burcht gaan we naar het Lof en naar de opening van de Missie tentoonstelling. Maandag: 7.00 uur Gedialogeerde H. Mis voor Verkenners en Kruisvaarders. Zaterdag 56 uur 3 cents-fonds afreke- nen en Kampspaarbank. Deze week vervallen de gewone bijeen komsten in verband met de Missietentoon stelling. Cohort: Aeterne Pater. Burcht: St. Antonius-Clubhuis. Zondag 2.15 uur Alle kruistochters in uniform in de burcht, daarna naar de kerk Geen ontspanning. Maandag 7.30 uur Antonius-, Hubertus- en Arnoldusban. Dinsdag 7 uur Zaagclub. Woensdag 7.30 uur Martinus, Servatius en Pascalisban. Donderdag, 7 uur Postzegelclub. 8 uur Trommelen. 8.15 uur Esperanto. Zaterdag, 7 uur, Bibliotheek. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". Zaterdag 1.30 uur vertrek van het Graalhuis van allen die meedoen aan de Alma-fietstocht. 5—6 uur gym. kleuters in de Ursula- steeg. 6.007.30 uur reidansen Muio's. 7.008.30 uur cadetten. 8.3010.00 uur contributie betalen. Zondag: 121 uur contributie betalen. Willen jullie er voor zorgen allemaal op tijd en in uniform in het Lof in de Harte- brugkerk te zijn. 5.30 Zang. Maandag: kwart voor zeven H. Mis voor alle Graalleden tot intentie van de ver volgde Katholieken. 7.30 uur Volkszang. En congregatie Zangkoor Oegstgeest. 89.45 uur charitatief naaien, missie- handwerken, naaien en handwerken. 8.30 uur „Actief" damesafdeeling I. Dinsdag: 45 uur gym. kleuters St. Pe trusparochie. Dinsdag: 56 uur gym. kleuters Hee- rensingelschool. Dinsdag: 79 uur vrije clubs in hand werken en naaien. 89.45 uur Engelsch voor beginnenden en huisvlijt. Woensdag: 23 uur kruiskinderen. 2.30 uur Kinderkoor. 8.009.30 uur naaien, reidansen I en III, huisvlijt. Donderdag: 8 uur reidansen II. Geen alg. ontwikkelingclub. 8.30 vioolclub. Vrijdag: 6.15—7.15 uur „Actief" meisjes- afdeeling I. 7.15—8.15 uur „Actief" meisjesafdeeling II 8.309.30 uur damesafdeeling II. 8 uur tooneelclub. 8 uur Engelsch voor gevorderden. 8.30 uur E. H. B. O. cursus. TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILLIONAIR. 273. Toen hij was weggegaan kwam er weer een apder ventje binnen die een groote koksmuts droeg die begon een liedje te zingen waarin veel voor kwam over lekker eten. 274. Toen die weg was kwam er weer een ander, die op het bed bij Toontje ging zitten en onderwijl een lekker taartje at. Hij vertelde dat in de omgeving de taartjes zoo maar voor het oprapen lagen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11