Wfr- Iedere Katholiek neemt actief deel aan de ALMA18-25 October DONDERDAG IS OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 BINNENLAND NEDERLANDSCHE BEWEGING VOOR EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Vergadering te 's-Gravenhage. POLITIE MOET HANDELEND OPTREDEN. De Haagsche afdeeling der Nederland sche Beweging voor Eenheid door Demo cratie hield gisteravond in de groote zaal •"■an den Dierentuin te 's-Gravenhage een propagandavergadering, waarin als spre kers optraden dr. H. Faber, uit Velsen, de eerw. heer H. de Greeve uit Haarlem, prof. mr. A. C. Josephus Jitta uit den Haag en ds. A. van der Heide uit Voor burg. De toeloop tot deze vergadering was zoo groot, dat velen moesten worden afgewe zen. De leiding was in handen van den heer Weiss, die na een kort openingswoord het woord gaf aan dr. Faber, die de beginse len der beweging uiteenzette. Tijdens deze rede werd het achter in de zaal reeds onrustig, zoodat de voorzitter moest waarschuwen niet te interrumpeeren, en de ordeverstoorders dreigde met verwij dering uit de zaal. De eerw. heer Henri de Greeve was de tweede spreker, die evenals dr. Faber met luide toejuichingen werd begroet. Hij begon zijn rede met mededeeling te doen van de ontvangst van een express- brief, waarin stond te lezen: „We zijn niet zoo gemeen als u denkt. Mussert wint". De eerste flater van dezen brief was, dat deze geadresseerd was aan pastoor De Greeve. Maar ik ben geen pastoor. De tweede flater is: Mussert wint, want: Mussert wint nooit. (Toejuichingen). De derde flater maken de menschen, die denken, dat ik vanavond iemand zal gaan belasteren. Neen, het gaat ons alleen om ideëele zaken. We hebben dus geen „doorslaande argumenten" als tafelpooten en ploertendooders noodig. Ik spreek hier aldus de eerw. heer De Greeve als katholiek priester (hoonend gekuch). „Deze overtuiging zal er met gekuch, met ge schreeuw noch met de knoet uit te krijgen zijn". (Langdurig applaus en gejuich). Spreker zette vervolgens het standpunt der katholieken t.o.v. de democratie uit een. Hierbij werd de spreker herhaalde malen door interrupties onderbroken, zoo dat op een gegeven oogenblik rechercheurs een aantal bezoekers hebben moeten ver wijderen totaal zijn er ongeveer 150 uitgezet hetgeen in enkele gevallen met den gummistok moest gebeuren. (Er wer den ook N.S.B.-strooibiljetten in de zaal geworpen). Na dit incident kon de spreker zijn be toog beëindigen, vrijwel ongestoord. Het katholieke standpunt is niet te ver eenigen met het begrip van den totalen staat, omdat, ondanks de goede bedoeling van een leider, de totale staat toch uit loopt op willekeur, omdat een leider niet alles alleen kan doen en dus veel aan an deren moet overlaten. Zou de heer Mus sert hier geweest zijn, hij zou zich ge schaamd hebben voor het incident, zoo juist voorgevallen. Want moeten zijn be- ginselen verdedigd worden met zulk ba- naai geschreeuw? De eerw. heer de Greeve nam vervol- gens eenige gedeelten van de staatsleer der nationaal-socialisten onder de loupe. Een volk dat rustig wil leven en rustig aan de toekomst .wil werken en in dezelf- de sfeer van gedachten wil wisselen, wil i niet geterroriseerd worden door een klei- j ne bende politieke gangsters, en wenscht geen behandeling als onmondigen met één kreet: „Hou zee en hou je bek". (Luide toejuichingen). Na de pauze sprak prof. Josephus Jitta, die vrijwel ongestoord zijn onderwerp kon behandelen waarin hij de vrijheidsge dachte sedert eeuwen door het Nederland- sche volk hooggehouden als onverganke lijke waarde belichtte. De laatste spreker, ds. van der Heide, die naar aanleiding van een uitspraak van den Engelschen staatsman Churchill, waarin deze op de zegening der democra tie wees, deze tegenover de autocratie in andere landen stelde, likte eveneens pro testen uit. Daar het overgroote deel van J de tegenstanders der democratie evenwel reeds uit de zaal verwijderd was kon spre ker zijn rede rustig beëindigen. De voorzitter deelde mede, dat een hon derdtal aanwezigen zich tijdens de pauze als lid had opgegeven en dat de nationale landdag der beweging op 4 November as. te Amsterdam zal worden gehouden. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche Zuivelcentrale, 18 October t/m 24 October 1936 consumptiemelk re- geeringscontract, taxegedeelte 6,25 cent, eventueel verhoogd met premie of vermin derd met afdracht voor de kwaliteit. Over- melk regeeringsminimumprijs 4,60 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2,50 cent. JHR. DE JONGE GEOPEREERD. De toestand van den patiënt is bevredigend. Hedenochtend heeft de oud-gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië jhr. mr. B. C. de Jonge, in het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam de voorgenomen operatie met goed gevolg ondergaan. De toestand van den patiënt is bevredigend. Jhr. de Jonge zal waarschijnlijk ongeveer vijf weken in het ziekenhuis moeten wor den verpleegd. NA DE SPOORWEGRAMP TE WOERDEN. Machinist Suiker in ziekenhuis. Locomotief van goederentrein nog niet gelicht. De machinist Suiker van den nabij Woer den verongelukten personentrein is Dinsdag in het ziekenhuis te Den Haag opgenomen, waar bij onderzoek is gebleken, dat hij tijdens het ongeluk glas in het linkeroog heeft gekregen, waardoor dit oog zeer ern stig werd gekwetst. In verband hiermede kon hij dien dag door de enquête-commis sie te Utrecht niet worden gehoord. Nog steeds heeft men de locomotief van den goederentrein, die bij het spoorwegon geluk te Woerden in de sloot terecht kwam, niet kunnen lichten. Ook de groote kranen staan machteloos en kunnen er geen bewe ging in krijgen. De machine zakt steeds die per in de modder weg. Men zal nu een spoortje in de sloot aanleggen en trachten de locomotief daarop te plaatsen. Lukt ook dat niet, dan zal de locomotief ter plaatse worden gesloopt. Rijden de stoom-diesels te snel? Naar aanleiding van het ongeluk te Woerden, schrijft „De Morgen" o.ni. het volgende: De verongelukte trein was een zooge naamde stoomdiesel, dat is een trein als E. M.-trein aangegeven, doch als stoom trein met dezelfde snelheid rijdend. Die stoomdiesels zijn altijd vrij kort van samenstelling met ouderwetsch min of meer licht materiaal. De nieuwe stalen wa gons vindt men er nooit in, In de Kamer is al eens geklaagd over de minder aange name sensaties, welke men in zoo'n stoom diesel kan beleven. Als de topsnelheid van 100 K.M. is bereikt, wordt het dikwijls een schommelen en schudden van je welste. Lezen is dan bijna niet meer mogelijk. Menschen met gevoelige magen gaan zich gauw onbehagelijk gevoelen. Menigeen heeft wel eens de vraag ge- gesteld, of die snelheid voor treinen van zulk een samenstelling wel geheel verant woord is. Als ons die vraag gesteld werd, dan heb ben we altijd het volste vertrouwen uit gesproken in de waakzaamheid der Neder landsche Spoorwegen, die het safety first zeker ook tot hun devies rekenen. De proe ven, welke genomen zijn, alvorens deze stoomdiesels aan het rijden werden gezet, hadden, naar we vast aannemen, ook ten doel de veiligheid van het reizen op deze manier te onderzoeken. We weten inmiddels, dat nu, na dit Woer- densche onderzoek, de bovenbedoelde vraag weer sterk is gaan opleven onder het rei zend publiek. Het zou daarom gewenscht zijn. als de Nederlandsche Spoorwegen te dezen aanzien openlijk geruststellende ver zekeringen konden en wilden geven. We zouden de kwestie "niet in het pu bliek geopperd hebben, als we niet wisten, hoe erover gepraat wordt in onderlinge ge sprekken. Nu is het ook in het eigen be lang van de Spoorwegen, dat er op wordt gereageerd met een afdoende verklaring. De toestand van den heer Ginjaar gunstig. Wij vernemen, dat de heer Ginjaar uit Zoeterwoude, die bij het spoorwegongeluk te Woerden een bekkenfractuur heeft op- geloopen en in het R.K. ziekenhuis aldaar is opgenomen, het naar omstandigheden goed maakt. De patiënt zal nog geruimen tijd moeten worden verpleegd. DE GULDEN EN DE GRAAN-PRIJZEN. Een adres van den Kring Leiden van den L. T. B. Door het bestuur van den Boerenvak kring Leiden van den L. T. B. is aan het bestuur van den Boerenvakbond L. T. B. te Haarlem het volgende schrijven gezon den: Het Bestuur van de Boerenvakkring Lei den, in vergadering bijeen, wenscht het volgende onder uwe aandacht te brengen: a. de heffing op granen bedraagt volgens de begrooting van het Landbouwcrisis fonds ruim 33 millioen gulden, idem op aardappelen ruim 2 millioen gulden; b. door het stijgen der graanprijzen, en, als gevolg daarvan, de vermindering en opheffing van de toeslagen op granen, da len de uitgaven van het Landbouwcrisis- fonds aanmerkelijk; c. de graanprijzen zijn reeds pl.m. 2. per 10 kg. gestegen, en waar nu het eind product van deze granen (vleesch en melk en zuivel) niet in prijs mag stijgen, komt de veehouderij in een onmogelijke positie. Reden waarom het bestuur van den Kring Leiden van meening is, dat zoo spoedig mogelijk een einde moet komen aan de onhoudbare toestand, welke de Minister schept, door het verhoogen der prijzen van vleesch, melk en zuivel doel bewust tegen te houden; zoodat volgens de meening van den Kring noodig is: ge- heele of gedeeltelijke afschaffing van de monopolierechten op granen, of: een zoo danige compensatie toe te passen dat de hoogere graanprijzen zonder bezwaar kun nen worden betaald. Overigens zij erop gewezen dat geen vermindering der werkloosheid ten plat ten lande, noch betere verhouding tus- schen kosten en prijzen, noch verbetering van het vaste lasten-probleem te verwach ten is, indien de bedrijven niet rendabel worden gemaakt. Derhalve dringt het Kringbestuur Leiden er met klem op aan, dat door uw bestuur met grooten spoed een vergadering wordt belegd, waarin de ze urgente kwestie kan worden behan deld. DE REIS VAN DE PRINSES NAAR DUITSCHLAND. Deze week volgt zij Prins Bernhard, die reeds vertrokken is. Naar wij vernemen, zal Prinses Juliana reeds tegen het einde dezer week voor haar aangekondigd familiebezoek naar Duitsch- land vertrekken. Prins Bernhard is reeds naar Duitschland vertrokken. De Koningin en de Prinses zullen mor gen naar Het Loo terugkeeren. PRINSES JULIANA ONVERWACHT TE ROTTERDAM. Bij huwelijks-plechtigheid van studie vriendin. Prinses Juliana heeft hedenmorgen een niet officieel bezoek gebracht aan Rotter dam, zulks in verband met het huwelijk van mr. A. de Jong met mej. Mia de Mon- chy, een studievriendin van de Prinses. Ruim twaalf uur, tegen het einde van dien dienst in de kerk van de Doopsgezinde ge meente aan de St. Laurensstraat, kwam de auto van H. K. H., wier komst geheim ge houden was, bij het gebouw aan, alwaar de Prinses het laatste deel van den dienst bijwoonde. Na den dienst begaf H. K. H. zich met het bruidspaar en de naaste fami lieleden naar de consistorie-kamer. Na een half uur ongeveer verliet de Prin ses wederom de kerk. Inmiddels was haar aanwezigheid echter bekend geworden en een groote juichende menigte deed haar uitgeleide. DE INVOER VAN GROENTEN IN FRANKRIJK. Contigent over het laatste kwartaal 1936 is..*,.* nul! Een paar dagen geleden is bekend gewor den, dat het Fransche invoercontingent voor groenten uit ons land over het laatste kwartaal van het loopende jaar 0 (nul) is, wat wil zeggen, dat er in den loop van dit kwartaal in het geheel geen groenten uit ons land naar Frankrijk verzonden zullen kunnen worden. Dit besluit is blijkbaar bijna tegelijkertijd gevallen, dat van Fran sche zijde de verzekering werd gegeven, dat men niet, in verband met de monetaire verschuivingen, belemmeringen aan den invoer in den weg wenschte te leggen. Voor onze groenten komt het op een in voerverbod neer. Het is nu de tijd van de schorsenee- ren, waarvan Frankrijk de laatste drie jaar belangrijke hoeveelheden, gemiddeld wel een 300.000 kg. per jaar, heeft afge kocht. Deze kunnen er thans niet uit en het spreekt vanzelf, dat zulks voor de kwee kers, welke zich op de schorseneren-cul tuur toeleggen, een bxzonder onwelkome en onaangename boodschap en kortweg ge zegd een zware klap is. Schorseneren vormden het overgroote bestanddeel van de groenten, die Frankrijk anders in dezen tijd van het jaar invoerde. Men begrijpt de re den van het invoerverbod niet, omdat Frankrijk de zwarte schorseneren, waarom het te doen is, niet of tenminste in slechts zeer geringe hoeveelheden voortbrengt. De Fransche tuinders telen in hoofdzaak witte schorseneren. Het Centraal bureau voor de veilingen heeft in den Franschen maatregel aanleiding gevonden zich met dé regeering in verbin ding te stellen en er bij haar op aan te dringen, dat zij stappen doet om het Fran sche „contingent" herzien te krijgen, resp. tenminste voor het eerste kwartaal van 1937 een redelijk contingent te bedingen. Als ge luk bij het ongeluk kan in verband hiermee worden vermeld, dat schorseneren niet als andere producten bederfelijk zijn, zoodat de tuinderij ook met een flink contingent voor het eerste kwartaal 1937 nog gehol pen zou wezen. „N. R. Crt." ZUIVELCENTRALE IN HET ONGELIJK GESTELD. Bij arbitraal vonnis veroordeeld tot schadeloosstelling van voederfabrikanten. Onlangs hebben wij gemeld, dat de Ned. Zuivelcentrale bij arbitraal vonnis in het ongelijk was gesteld met betrekking tot haar eisch, dat eenige handelaren in ma gere melkpoeder hun contractüeele verle- verings-verplichting te haren aanzien zou- deh nakomen. De handelaren hadden gewei gord en zich van hun leveringsplicht ontslagen geacht, omdat de voorzitter der Centrale, de heer Britzei, aan eenige andere contractanten, zooals destijds door ons openbaar werd ge maakt, annuleering van hun leveringsplicht had toegestaan, in plaats van dit voor recht en voordeel pondpondsgewijze over alle contractanten te verdeelen. De arbi trage-commissie heeft dezen eisch van dit overheidslichaam afgewezen en de weiger achtige contractanten in het gelijk gesteld. Daarna heeft rich echter het omgekeer de geval voorgedaan: de Zuiver-centrale had het melkpoeder doorverkocht aan voe derfabrikanten, doch meende, dat nu haar leveranciers niet behoefden te leveren, zij zélf op haar beurt ontslagen was van den leveringsplicht aan genoemde fabrikanten. Zij beriep zich daarbij o.a. op overmacht, doch de voederfabrikanten namen daarmee geen genoegen en daagden haar voor de ar bitrage. Deze heeft nu wanpraestatie geconsta teerd en de Zuivelcentrale veroordeeld tot schadevergoeding, welke nader zal worden opgemaakt. Het gaat over een party van niet minder dan 475.000 kg., zoodat iedere cent schadevergoeding een bedrag betee- kent van ƒ4750! De willekeurige annuleering van eenige contracten komt de Zuivelcentrale dus naar twee zijden duur te staan! „Hbld." DE VOLKSWELVAART. Mr. L. G. Kortenhorst spreekt voor de R.-K. Werkgevers te Arnhem. sche regeering. Mede vertoeft Sneevliet aldaar om besprekingen te voeren om de wijze te bepalen, waarop aan Spanje het best de steun tot uitdrukking kan worden gebracht. Sneevliet is verzocht voor den radiozen der P.O.U.M. (de Spaansche Trotzkistische partij van Andreas Nin) een redevoering te houden. SCHRIFTELIJKE CURSUSSEN VAN HET CENTRAAL BUREAU DER K.S.A. In een Woensdagmiddag te Arnhem ge houden vergadering der Alg. R.-K, Werk- geversvereeniging, kring Gelderland en Overijsel, heeft mr. L. G. Kortenhorst een inleiding gehouden over de Economische situatie van ons land, waarin hij vooral het welvaartsprobleem belichtte in verband met den gewijzigden monetairen toestand. Zoowel tegen als voor het loslaten van den gouden standaard zijn vele bezwa ren aan te voeren, welke spr. opnoemde. Onze regeering heeft goed gedaan den gulden niet dadelijk te stabiliseeren op een bepaald niveau, opdat, als andere landen opieuw gaan devalueeren, de gulden daar van niet den weerslag zal ondervinden. Als 'voordeel van de devaluatie in het buitenland is gebleken dat daar de werk loosheid verminderde. Ook hier zal men, aldus spr. er naar moeten streven meer menschen arbeid te verschaffen. Dit hangt niet alleen af van de werkgevers, maar ook van de activiteit der Regeering. Ook het verdwijnen van vele crisismaat regelen is een voordeel, maar spr. waar schuwde tegen een te overhaaste afschaf fing. Beter is eerst eens te zien, wat andere landen doen. De clearingspositie met Duitschland achtte spr. wankel. Reeds nu zijn er symp tomen die er op wijzen, dat dit land alles zal doen om de uit de devaluatie voor Ne derland voortspruitende voordeelen onge daan te maken. Het regeeringsparool dat de kosten niet omhoog mogen gaan, is voor de werkge vers van groot belang. -Devaluatie kan ook aanleiding worden om een actie tot loonsverhooging in te zet ten, waarbij het gevaar bestaat, dat de massa zich laat opstoken door verkeerde leiders en de organisaties hun invloed op de arbeiders verliezen. Daarom dient de loonpolitiek centraal te worden geregeld en mag zij niet ontaarden in een wilden klasse-strijd. De regeering zal er goed aan doen, om zoo spoedig mogelijk te komen met een plan tot uitvoering van productieve wer ken. We hebben nu reeds tien jaren een wegenplan en in dien tijd is slechts 50 pet. der wegen, die men had willen aan leggen, gereed gekomen. Thans moet de regeering overgaan tot uitvoering van autosnelwegen in zeer .versneld tempo! Dit Zou een krachtig middel zijn ter bestrijding van de werkloosheid. Men moet ook niet meenen,- dat men met de devaluatie van het vraagstuk der vaste lasten af is. Dit nu af te werken, is een der voornaamste taken der regeering. Ten opzichte van Indië verwachtte spr. van de devaluatie grootere voordeelen, omdat dit land meer exporteert. Indirect zal ons land daar ook wel bij varen. Naast de taak der overheid een goede politiek te volgen, hebben ook de werk gevers een groote taak: o.m. geen onrede lijke winst nemen, die misschien voor de hand ligt, maar mogelijke toekomstplan nen vernietigt. De voordeelen der deva luatie moeten zij niet alleen in eigen be lang benutten, maar door solidarisme ten bate van allen. KWALITEITSCONTROLE OP DEN UITVOER VAN GROENTEN EN FRUIT. Voorloopig voor alle soorten kool en fruit. Het ligt in het voornemen van de Re geering op Zaterdag 17 October e.k. in het Staatsblad No. 772 af te kondigen een Koniyklyk Besluit, hetwelk berust op de artikelen 8 en 11 van de landbouwuitvoer- wet 1929. Dit besluit stelt eischen aan de hoedanigheid van de verpakking van voor uitvoer te bestemmen groenten en fruit. Het treedt ten aanzien van druiven en roo- de, witte, savoye, bloem- en spruitkool in werking met ingang van Maandag 19 Oc tober. Ten aanzien van andere soorten van groenten en fruit treedt het in werking op nader door de kroon te bepalen tijdstip pen Voorbereid wordt de aanwijzing als con trole-instelling van het uitvoer-controle- bureau voor groenten, fruit en aardappe len, gevestigd te 's-Gravenhage. Na de aanwijzing, die met ingang van Maandag 19 October e.k. mag verwacht worden, zullen druiven en bovengenoemde koolsoorten slechts mogen worden uitge voerd op een door voormeld bureau ver strekt certificaat. Dit wordt alleen gege ven, indien de voor uitvoer bestemde pro ducten gezond, gaaf, zuiver, rijp en versch zyn. Worden zij verpakt verzonden, dan moeten zij bovendien naar kwaliteit gesor teerd zijn en dient op de verpakking het gewicht of het aantal stuks van de zich daarin bevindende producten te zijn ver meld. VERBLIJF VAN SNEEVLIET IN SPANJE. Eenige dagen geleden is het Tweede Kamerlid Sneevliet, voorzitter van de R.S.A.P. en tevens voorzitter van het Na tionaal Arbeiders Secretariaat (N.A.S.) in opdracht van beide laatstgenoemde organi saties naar Barcelona vertrokken met in gezamelde gelden voor steun aan de Spaan- Daar zich nog steeds nieuwe deelnemers aan de schriftelijke cursussen aanmelden, heeft het Centraal Bureau der K.S.A. be sloten den aanvang der cursussen te stellen op begin November. Er bestaat derhalve nog gelegenheid om zich voor deelname aan een of meer dezer cursussen (Sociologie, Staathuishoudkunde en Staatsinrichting) aan te melden bij het Centraal Bureau voornoemd: Steenschuur 17, Leiden. Tevens verstrekt het Bureau gaarne alle gewenschte inlichtingen. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Mij. N.V. Vervoeropbrengsten gedurende Septem ber 1936/35 (ongecontroleerd) totaal op brengst 1936 250.286, 1935 267.703. Snipverkouden Dan wat Dampo diep opsnuiven. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apolh. en Drogisten. D A Itfl P O daar lucht je van op STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MIJ. NEDERLAND. MOENA (thuisr.) arr. 14 Oct. te Londen. SIMALOER (thuisr.) vertr. 14 October van Batavia. TARAKAN (thuisr.) vertr. 14 October van Batavia. KON NED STOOMB. MIJ. AÜRORA arr. 14 October van Genua te Palermo. BOSKOOP, van Chili naar Liverpool, 13 Oct. 2.55 uur voorm. 1000 mijl Z. W. van Valentia. MARS, vertr. 13 Oct. van Patras naar Algiers. NEREUS arr. 14 Oct. van Odense te Gotenburg. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. OMBELIN van Batavia naar Port Natal vertr. 13 Oct. van Tamatave. NIEUW ZEELAND arr. 12 Oct. van Adelaide te Singapore. ROGGEVEEN arr. 13 Oct. van Saigon te Port Natal. TASMAN vertr. 12 Oct. van Saigon naar Zuid-Afrika. KON. HOLL LLOYD. MONTFERLAND (thuisr.) vertr. 14 Oct. van Bahia. WATERLAND (uitr.) arr. 14 Oct. te Santos. ZAANLAND (uitr.) vertr. 14 Oct. van Las Palmas. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALCYONE (uitr.) arr. 13 Oct. te Monte video. ALDABI (thuisr.) vertr. 13 October van Montevideo. z STOOMVAART MIJ OCEAAN. ACHILLES, Japan-Rotterdam, vertr. 13 Oct. van Manilla. AGAMEMNON, Yokohama naar Rotter dam, arr. 14 Oct. te Singapore. POLYPHEMUS vertr. 13 Oct. van Swan sea naar Liverpool. HELENUS, RotterdamJapan arr. 12 Oct. te Hongk.g no MENESTHEUS, van Japan naar Londen Rotterdam, 13 Oct. 2.34 uur nam. 350 mijl Z.Z.W. van Land's End. SARPEDON vertr. 13 Oct. van Kobe n. Rotterdam. VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. (HollandAfrika Lijn.) JAGERSFONTEIN (thuisr.) pass. 13 Oct. Gibraltar.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8