DONDERDAG 15 OCTOBER 193t> DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 2 ^ytN®ERtW(. HOE WORDT HET WEER WIND. DE BILT SEINT: Meest matige, in het Noorden tijdelijk krachtige wind uit Westelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, later tijde lijk opklarend, tijdelijk regen, aanvanke lijk zacht, later kouder. Hoogste barometerst. 768.3 te Lyon. Laagste barometerst.: 734.5 te Isafjord. De diepe depressies bij IJsland breiden zich over het geheele Noorden uit. De mi nima bewegen zich ongeveer langs den poolcirkel en het eerste nadert de Noorsche kust. De diepe depressie over Finland blijft stationnair. Een secundaire, welke gister morgen over Schotland lag, diepte zich uit in -het Kattegat. Het geheele Noorden en Noord-Oosten wordt thans overdekt door een uitgebreid en diep gebied van lagen lucthtdruk. In het Westen en Zuid-Westen op den Oceaan ligt overal eenige dagen lang een machtig gebied van hoogen lucht druk. Deze luchtdrukverdeeling heeft tot gevolg, dat over het geheele waarnemings gebied de winden uit West tot Noord- West zijn en dat de Oceaan-winden langs den Noordrand van het gebied van hoogen luchtdruk, vochtige warmte brengen tot diep in het continent en dat de arctische winden uit het Poolgebied binnen den Poolcirkel blijven. In het Zuid-Oosten steeg de luchtdruk. In de Alpen is het het weer prachtig en waaien om de hooge toppen droge Föhnwinden. De koude is thans nagenoeg overal verdwenen. De re genval bleef beperkt tot kleine hoeveel heden, behalve dicht bij de centra der de pressies. Voorloopig is nog weinig verande ring in het weertype te verwachten. LUCHTTEMPERATUUR. 14.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Donderdagnamiddag 5.35 uur tot Vrijdagmorgen 5.58 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 16 Oct. voorm. 2.54 en nam. 3.08 uur. Stormwaarsehuwingsdienst. Geseind 15 October te 9.50 uur aan de posten van Delftzijl tot Hoek van Holland: „Weest op uw hoede.". LUCHTVAART Aanwinst der K.L.M. luchtvloot HET NIEUWE DOUGLAS VLIEGTUIG. De D.C. 3 „Ibis", het nieuwe vlaggeschip der K. L. M. Sedert eenige dagen bevindt zioh thans de nieuwste aanwinst der K.L.M. op Schip hol, het nieuwste Douglas-vliegtuig van het type D.C. 3, ingeschreven onder de re- gistratieletters P.H.A.L.I., genaamd de „Ibis", Heden heeft de directie der K.L.M. de pers in de gelegenheid gesteld officieel met de „Ibis" kennis te maken, al bleef het een kennismaking op den beganen grond, omdat er nog eenige formaliteiten te ver vullen zijn, alvorens het toestel met passa giers de luoht in mag gaan. Reeds het uiterlijk van de D.C. 3 toont de vooruitgang, die de Douglasfabrieken heb ben bereikt, zelfs in vergelijking met de zoo voortreffelijke D.C. 2. Het merkwaar dige is, dat het eerstgenoemde vliegtuig 21, het laatste 14 passagiers kan vervoeren en dat niettemin de afmetingen van bedde vliegtuigen weinig udtloopen. De meerdere ruimte is voornamelijk gevonden in het bouwen van een breederen romp, die ge heel ovaal is gehouden, zoodat aërodyna misch een beter effect nog is verkregen dan bij de D.C. 2. Reeds uiterlijk kan men dat zien als men recht voor de beide toe stellen gaat staan. De D.C. 3 is volmaakt gestroomlijnd, toont soepel in elkaar over gaande bolle lijnen, terwijl men, voor de D.C. 2 staande een indruk krijgt van een kop met ingevallen wangen", zooals de onder-directeur der K.L.M., de heer Guil- lonard, die de pers namens de maatschappij ontving, het zoo karakteristiek uitdrukte. Ook de overgang bij de roeren verloopt soe peler door een extra rib, die in den romp is aangebracht, waardoor tevens het toe stel een grootere stabiliteit heeft verkre gen. De vleugels van de D.C. 3 hebben dezelf de afmetingen als die van de D.C. 2, tot aan de vleugeltippen, die zooveel langer zijn dan die van het vorige Douglasmodel, dat de totale spandijdte er drie meter groo- ter door wordt. De D.C. 3 heeft dezelfde motoren als de D.C. 2, met dit verschil, dat van laatstge noemd toestel de startcapaciteit 8500 P.K., van de D.C. 3 1000 P.K. is, waardoor het laadvermogen, dat door de motoren omhoog kan worden gebracht, 11.000 K.G. bedraagt, bij de D.C. 2 slechts 8500. Ook verder bevat de D.C. 3 de nieuwste technische vindingen, die evenzoovele ver beteringen zijn. Daar zijn b.v. de schroe ven, bij de D.C. 3 zgn. „constant speed propellers". Deze maken het mogelijk, dat de bestuurder tijdens de vlucht of reeds bij den start de schroeven een bepaald aantal toeren geeft. Wordt de gastoevoer vermin derd of grooter gemaakt, dan stellen de schroeven zich automatisch anders in en wel zoodanig, dat zij het door den piloot bepaalde toerental blijven maken. Ook het landingsgestel is verbeterd. Terwijl de wie len bij de D.C. 2 met de hand moesten worden uitgepompt, waarmede 18 a 20 sec. gemoeid waren, is bij de D.C. 3 een druk op een knop voldoende om den hydraulischen oliepomp in werking te stellen. Door het toepassen der constant speed schroeven kunnen de beide motoren ook niet meer „uit den pas" raken, wat in an dere machines nog wel eens mogelijk is, waardoor een zwaar onaangenaam brom mend geluid ontstaat. Wat de geluiddicht heid van cabine en cockpit betreft, blijkt de D.C. 3 trouwens ook belangrijk te zijn vooruitgegaan, want terwijl in de D.Q|. 2, waarin normale conversatie tusschen de passagiers zeer wel mogelijk is, geluids- meetingen een geluidsterkte van 84 decibel hebben uitgewezen, blijkt de sterkte van het ~eluid in de D.C. 3 slechts 80 decibel te bedragen. De cabine zelf is uiterst comfortabel in gericht met 21 prettige fauteuils, die door een druk op een knop door den passagier zelf naar voren of naar achteren gesteld kunnen worden. Tusschen cabine en cockpit is een groote radioruimte en de cockpit zelf heeft twee naast elkaar gelegen stuurstoelen, waar- tusschen in de gashandels zijn aangebracht, terwijl het instrumentenbord voor beide piloten even gunstig gelegen is. Alle D.C. 3 toestellen zijn uitgerust met een zgn. auto- matischen piloot en met de nieuwste navi- gati e-insfrum en ten De „Ibis" is uit Amerika geleverd zon der radio-installatie, omdat de K.L.M. den voorkeur geeft aan de Nederlandsche in stallatie van de N.S.F., die een week de tijd krijgt voor het inbouwen van de noo- dige toestellen. Is men daarmede gereed, dan zal de „Ibis" nog eenige proefvluchten maken en vervolgens dienst doen op de Europeesche lijnen. Na 150 a 200 vlieguren in Europa zal dan het nieuwe vliegtuig op de Indiëlijn worden gebracht. Reeds kort na .het uitbrengen van de D. C. 3 kregen de Douglasfabrieken tal van opdrachten en op het oogenblik zijn reeds meer dan 80 van deze toestellen besteld". Dat de K.L.M. reeds thans een geleverd kon krijgen, bewijst wel, welke prijs men aan dezen afnemer hecht, die door haar voortreffelijke prestaties de mooiste pro paganda voor het nieuwe product dezer fa brieken maakt. Nog 7 D.C. 3's heeft de K.L.M. besteld. De eerste van deze serie zal per 1 Maart uit Santa Monica worden afgeleverd en dus omstreeks 1 April heir zijn. Met een tempo van een week tus- schenruimte zullen de overige toestellen hier aankomen, zoodat in den komenden zo mer de K.L.M. 8 van deze nieuwste machi nes, waarover het internationale luchtver keer beschikt, in dienst zal kunnen nemen. Dank zij de voortvarendheid der K.L.M.- directie zal Nederland daarmee de meeste andere landen weer zeer ver vooruit zijn. Het is merkwaardig, dat na de D.C. 2, die toch reeds beschouwd moest worden als een zeer groote stap vooruit en een perfection- neering van de bestaande verkeersvliegtui gen, reeds zoo spoedig een nieuwe machi ne kan worden uitgebracht, die op vele ge bieden een zoo groote verbetering is. Hier uit blijkt wel, dat men op het gebied van den vliegtuigbouw nog lang niet is uitge praat en wie weet hoe spoedig reeds weer een nieuwe machine op de markt ver schijnt, die .wederom een groote verbetering blijkt te zijn. Maar als dit het geval mocht zijn, kan het Nederlandsche publiek er ze ker van wezen, dat ook dan de K.L.M. op haar post zal staan om den voorsprong die zij in het internationale luchtverkeer heeft, te behouden. VLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. Drie dooden. Tijdens een vlucht boven Florida verloor een vliegtuig een vleugel. Het toestel stortte omlaag en drie inzit tenden kwamen om het leven. DE MISLUKTE NOODLANDING TE DINTELOORD. De toestand der gewonde vliegers. Omtrent den toestand der vliegers, die Woensdagmiddag bij de noodlanding van hun sporttoestel te Dinteloord, werden ge wond, kan worden gemeld, dat de heer van Korpershoek, die een enkelbreuk had op- geloopen, naar zijn woning te Amsterdam is vervoerd. Zijn metgezel, de heer Heems kerk, die een bovenbeen had gebroken, zal nog een aantal weken in het ziekenhuis te Steenbergen, moeten worden verpleegd. Deoverige verwondingen der beide slacht offers zijn van onbeteekenenden aard. GEDWONGEN LANDING MILITAIR VLIEGTUIG. Hedenochtend omstreeks tien uur is een militair vliegtuig, bestuurd door den ser geant-vlieger C. Sipkes, die van Schiphol I voor een oefenvlucht was opgestegen, door het afslaan van den motor, tot een nood landing gedwongen op een weiland in den I Bovenkerkerpolder te Nieuwer Amstel. De manoeuvre verliep vlot en het toe- DIOC. VEREENIGING VAN ONDERWIJZERS. De Dioc. Vereeniging van Onderwijzers „St. Augustinus" hield gisteravond een ver gadering in „den Burcht". De voorzitter, de heer H. de Boer, ver welkomde de leden. De toekomst voor de onderwijzers is eenigszins duister. Lot zijn leedwezen moest spr. constateeren, dat de Regeering voor de werklooze onderwijzers nog niets heeft gedaan. Spr. wekte de on derwijzers op met hun leerlingen actief mee te leven met de Alma. Spr. wenschte ten slotte den heer Van der Putten geluk met de hem verleende' pauselijke onder scheiding; spr. teekende den heer Van der Putten als een bescheiden man van onver droten plichtsvervulling. De secretaris, de heer Vreeburg, las de notulen, welke werden goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat op 21 Januari de Borneo-film van den heer Tilleman zal worden vertoond; de leden zullen een uit- noodiging ontvangen. Het bestuur stelt voor het a.s. zevende lustrum op waardige wijze te vieren. Op 11 November zal door de tooneelclub van de Haagsche afdeeling een voorstelling worden gegeven. Opgevoerd zal worden „Meneer de Senator'". Een klein muziek gezelschap zal de feestavond opluisteren. Na afloop van het tooneel-spel „gezellig samenzijn". Ieder lid ontvangt twee kaarten gratis; verdere introducé's tegen betaling. Aangekondigd werd, dat binnenkort (29 of 30 October) in een der lokalen van „De Voorzienigheid" een demonstratie-avond van de Ward-methode wordt gegeven; de scholen krijgen omtrent de datum nog nader bericht. De voorzitter leidde hierna den heer H. P H, Geurts uit Schiedam n, die spreken zal over „Planten en Bloemen, Jeugd en wij". Het woord was daarna aan den heer Geurts. De moderne asfalt-mensch is zijn afhan kelijkheid van de natuur vergeten. Zelfs in de vacantie ziet hij van de natuur maar een schimmetje. De moderne mensch heeft de innige vreugde van de natuur reeds lang niet meer genoten; hij is van de natuur vervreemd. Verre van soort menschen staat het, wat spr. zou willen noemen het Gezelle-type. Gezelle was een innig beschouwer van plan ten en boomen, van het leven en streven der natuur. Tenslotte culmineert bij hem de natuurbeschouwing tot zijn hoogste adel, wanneer zij hem voert tot den Schep per zelve. Spr. citeerde fragmenten uit enkele van Gezelle's gedichten o.d. over het huislook, de berk, de plataan, met rake karakteris tiek van het eigene dezer planten. Ook wer den besproken de natuur-contemplatieve gedichten, zooals: wilde en onver- valschte pracht....'' en het „Ik ben een blomme. Gezelle is de volmaakte natuurmensch; zoo ook St. Franciscus van Assisië, die eveneens de natuur vol zinnebeelden zag. Dit zien der natuur in betrekking tot God is tot een systeem uitgewerkt door Franz Lorinsen in zijn ,,Buch der Natur". De na tuur is niet alleen schepping, doch ook weg wijzer naar God. De symbolieke natuurbeschouwing moe ten wij niet als een aardigheid opvatten, doch ook niet overdrijven. Prof. Buitendijk heeft omtrent deze symbolieke natuurbe schouwing een wetenschappelijke verhan deling geschreven. De symboliek is de schoonste kant van de natuur, die wij aan de jeugd moeten toonen. Wij moeten er naar streven de boven natuurlijke natuurbeschouwing van Guido Gezelle in ons zelf aan te kweeken, om stel kwam goed neer. Een schaap werd evenwel doodgereden. Na korten tijd is het vliegtuig weer opgestegen en naar Schip hol teruggekeerd. DE „HAWAII CLIPPER" OP GUAM. Binnen twintig dagen om de wereld? Het eerste deel van den vliegtocht over den Stille Oceaan, welken de wereldrei ziger Ekins thans onderneemt, is vlot ver- loopen. De Amerikaansche journalist, die hedenmorgen om 5.20 met de „Hawaii Clipper" te Manilla opsteeg met San Francisco als bestemming, is na een vlucht van enkele uren geland op het eiland Guam. Zijn beide rivalen bevinden zich, zooals men weet, aan boord van een stoomschip, dat hen naar Manilla zal brengen; de kans dat zij Ekins inhalen is vrijwel verkeken. Kort voor zijn vertrek verklaarde laatst genoemde, dat hij, als er niets meer tus- schenbeide komt, zijn reis om de wereld in twintig dagen zal hebben voltooid. Bij zijn aankomst te Guam kreeg Ekins van den gouverneur een uitnoodiging bij hem te dineeren. Van zijn kant heeft Ekins voor zijn beide rivalen te Manilla een in vitatie achtergelaten voor een gemeen- schappelijken maaltijd te New York, zoo dra alle drie de wereldreizigers hun tocht volbracht hebben. „Ik hoop, zoo heeft Ekins geschreven, dat ge te New York mijn gasten wilt zijn aan een maaltijd, waaraan wij gelegenheid zullen hebben op prettige wijze onze ervaringen uit te wis selen en herinneringen op te halen aan onze spannende race om de wereld." SUMAY (Guam), 15 Oct. (A.N.P.). De „Hawaii Clipper", de geweldige vliegboot van de Pan American Airways, is vanmor gen om 5 uur 10 plaatselijken tijd, van hier vertrokken naar Wake Island. Het toestel heeft den journalist Ekins aan boord, die zijn mededingers in de race om de wereld een eind weegs voor is. deze aan de jeugd te kunnen overbrengen. Doel is door bewondering, liefde, eerbied voor de natuur te voeren tot bewondering, liefde en eerbied voor den Schepper. Ieder jong mensch heeft nog een heim wee naar „Moeder Natuur"; wij mogen dat heimwee niet verstikken. In planten en bloemen hebben wij een ruime voorraad om dat verlangen te stillen. Ga de natuur in met een open oog en een open hart; met een groote club als 't moet, met een kleine club als 't kan. Goed voorbereide school reisjes kunnen van groot nut zijn Zeer aan bevelenswaardig achtte spr. de lezing van het Katholieke blad „De Zwerver in Gods vrije natuur". Spr. heeft zijn liefde voor de natuur geleerd van zijn vader, die hem meenam op lange wandelingen. Dat is de juiste manier, om natuurliefde bij te bren gen. Het wandelen moet meer beoefend worden. Bij het wegwijzen in de natuur moet men zich niet beperken tot het geven van de naam van plant of dier alleen. Men moet dieper erop ingaan. Iedere plant is een won der van doelmatig- en kunstzinnigheid. Spr. 'heeft tot systeem, lederen jongen als „taak" de bestudeering van een bepaalde wilde plant te geven. Ook beval spr. aan kennis te nemen van de Plant-lore, de sagen en verhalen, waar in planten en bloemen een rol spelen. Men zie hiervoor het boekje „Bloemen" van D. J. van der Ven. Spr. wees ook op de innige vermenging tusschen natuur en godsdienst en de sym boliek der Kerk. Als we eenvoudig met de jeugd spreken wordt het natuurlijke boven natuurlijk en het bovennatuurlijke natuur lijk. Al wandelend en kijkend pratend, niet preekend kunnen wij de jeugd eer bied voor de natuur en echte beschaving bijbrengen. Ook in het zelf laten kweeken, vindt de jeugd veel vreugde. Waar er animo is: laat de jeugd tuinieren. Spr. gaf tenslotte nog eenige praktische raadgevingen o.a. betreffende de verzamel woede. De voorzitter dankte den spreker voor zijn inleiding, en de leden voor hun talrijke opkomst en sloot daarna de vergadering. VEREENIGINGEN VOOR ZIEKENHUIS- VERPLEGING IN NEDERLAND. Algemeene vergadering van het Streék- verband Bloembollenstreek. Gisteravond werd in een der zalen van hotel „In den Vergulden Turk" alhier de eerste Algemeene ledenvergadering gehou den van het Streekverband „Bloembollen streek" van Vereenigingen voor Zieken- huisverpleging in Nederland. De vergadering werd gepresideerd door den voorzitter van het Streekverband, dan heer P. P. de Koning van Leiden. Aanwe zig waren de vereenigingen uit Leiden (On derlinge Vereeniging) en „Vooruit"; Kat wijk aan Zee, Katwijk aan den Rijn (Ver- plegingsfonds, Voorschoten, Noordwijk, Noordwijkerhout, Noordwijk (D. E L.), Lisse, Voorhout en Wassenaar. Van het hoofdbestuur van de Federatie was aanwe zig de heer J. M. Buyze. De voorzitter riep de aanwezigen een hartelijk woord van welkom toe op deze eerste algemeene vergadering en sprak de hoop uit, dat er ook in de toekomst veel tot stand moge worden gebracht door sa menwerking. In het bijzonder werd den heer Buyze een woord van welkom toe geroepen. De notulen van de gehouden oprichtings vergadering te Katwijk aan Zee werden behoudens een kleine opmerking vastge steld. Na eenige ingekomen stukken te hebben voorgelezen werd overgegaan tot behande ling van het ontwerp-reglement, zooals dit door het bestuur van het Streekverband de vereenigingen was voorgesteld. De voor zitter las het reglement artikelsgewijze voor. De vragen die gesteld werden, wer den door den voorzitter op duidelijke wijze beantwoord. Eenige opmerkingen 'werden ter harte genomen en enkele wijzigingen aangebracht. Uit het reglement memoree- ren wij, 'dat de vereenigingen die tot het streekverband willen toetreden de luttele contributie hebben te betalen van ƒ2. voor de eerste duizend verzekerden en voor iedere duizend of gedeelte daarvan 1.per duizend meer. De inleggelden be dragen 2.50 voor eenmaal. Dit kan voor geen enkele vereeniging een bezwaar zijn om toe te treden. Echter moet iedere ver eeniging die toetreedt, aangesloten zijn bij de Federatie, hetgeen zeer begrijpelijk is te noemen. Bij reglement werd vastgetegd, dat zoowel in het voorjaar als in het na jaar een algemeene ledenvergadering zal worden gehouden. Het reglement werd ver volgens vastgesteld. Nadat 10 minuten was gepauzeerd, werd de vergadering in de gelegenheid gesteld om punten ter sprake te brengen betref fende de voorloopige werkzaamheden van het Streekverband Als eerste en voor naamste punt werd wel genoemd om te trachten te komen tot het aanstellen van een controleerend geneesheer voor de pa tiënten die in ziekenhuizen moeten worden opgenomen. Het bestuur werd in deze vrij mandaat gegeven om naar de mogelijkheid van de instelling daarvan een nauwkeurig onderzoek in te stellen en op de eerstvol gende vergadering met voorstellen te ko men. Er kwamen vervolgens nog meerdere punten ter sprake, welke ter behandeling en onderzoek in handen van het bestuur werden gesteld. Verschillende interne aan gelegenheiden werden besproken, waarme de het bestuur zijn winst kan doen bij het onderzoeken van een en ander. Van de rondvraag werd door verschil lende afgevaardigden gebruik gemaakt. De voorzitter diende de sprekers van ant woord. De aanwezigen werden ten zeerste opge wekt tot bijwoning van de vergadering AGENDA LEIDEN. Donderdag', R.K. Reclasseeringsvereaniguig afd. Leiden zitting i. h. gebouw der St. Vincentius-Ver., Hoogl. Kerk- gracht 32, 89 uur. Vrijdag. Geloof en Wetenschap, lezing prof. dr. Barge over de afstam ming van het Nederlandsche volk, Turk, te 8 uur. Vrijdag', Vriendenkring ter eere van het Allerheiligst Sacrament, alg. le denvergadering, Gebouw St. Jos. Gezellen, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Oct a.s waargeno men door de apotheken: P. du Croix, Ra penburg 9, telef. 594, E. R. de Metz, Ka- merlingh Onneslaan 28, tel. 3553 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Telefoon 274. van 20 Oct., in welke vergadering de voor zitter van de Federatie een referaat zal houden over het ontwerp-ziekenverzor- gingswet. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter onder dank voor de opkomst de vergadering. Herhalingsoefeningen. Op 27 October a.s. komen bij het 6e Re- giment-Veld-Artillerie alhier officieren en onderofficieren van de lichting 1930 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. Op 3 November a.s. komt de lichting 1930 bij het 6e Regiment-Veld-Artillerie alhier onder de wapenen voor het houden van oefeningen in oorlogsverband. Op 19 November a.s. gaat het geheel met groot verlof. De fourier G. H. Broekema van het 6e Regiment-Veld-Artillerie alhier, is geslaagd voor het examen van Opperwachtmeester- Administrateur, dat gehouden is te Amers foort. MUZIEK. BACH-CONCERT. Ir. L. van Gelderen. Feike Asma. Wij weten het hoezeer de concerten van den organist van de Hooglandsche Kerk steeds de aandacht trekken te dezer stede, en in aanmerking genomen de groo te ruimte van het middenschip, is er ook nu voldoende belangstelling geweest. Met in teresse gingen wij op naar de „St. Pancras", niet alleen om den gedegen organist te hoo- ren. ook om den violist onze aandacht te geven Feike Asma begon met „Fantasia et Fu ga g mol" en in bewondering voor Bach's geheel „eenig" talent voor de levenskracht, de opzet, de vaart, de diepte van verwer king, beluisterden wij de vertolking. Asma speelt zoo'n fuga, die een stroom van mu- zoek geeft en waarin leven en tempo klopt met de grootste vaardigheid en kunde. Maar er zijn toch momenten, nu denken wij b.v. aan „de Fantasia" waarin Bach zooveel van die sensitieve weelde en sou plesse heeft. Waarom laat Asma zich dan niet wat meer verlokken tot spontane vi sies en meer aandrijven tot temperament voller expressie? Hierna speelde van Gelderen „Invention No. 3" voor viool en orgel; en hier spreekt de meer teedere Bach. Na even ingespeeld te zijn was de violist, wat men noemt, op dreef Wij waardeeren veel in van Gelde- ren's spel. Te meer waar deze als niet-pro- fesional zijn spel uit liefde voor de kunst tot zulk een artistiek peil heeft weten op te voeren. Dit getuigt niet alleen van wil, maar niet minder van veel muzikaliteit en talent. Zijn toon is heel welluidend en de stokvoering lenig. Hij bepeinst op zijn viool zijn verbeeldingen die de gevoelsexpressie hem voor oogsn doet komen en speelt met veel ernst en toewijding, welke tot luiste ren dwingen. In zijn zeer muzikale voor dracht ligt karakter en eigen inzicht. Meer malen vecht hij dan heimelijk met zijn techniek, die zich dan niet altijd onmid dellijk aan de eischen der impulsie wil aan passen. Door voortreffelijk voorbereid sa menspel wisten violist en organist hun auditorium te boeien. Dan speelt hij uit Partita II „Courante Sarabande" en Gigue voor viool-solo. Se rieus werk met resultaten. Zeer zeker te roemen. Meermalen deed hij veel moois in toonbelichting, en melodische phraseering, waarnaast staat, dat nog niet alles (vooral in de „Courante" viel dit te bemerken) heel en al evenwichtig is, en hij de zelf- beheersching al absoluut onder de knie heeft. Dat kan ook niet want capaciteit wordt door routine meer en meer ontwikkeld, maar wij voelden de warmte en gevoels expressie, in levende voordracht en ook in technischen zin is waarlijk wat bereikt. Wij aarzelen niet te zeggen, dat wij hem met belangstelling hoorden. De vioolvoordrachten werden afgewis seld door „Drei Choralvorspiele". De sub tiele „Choralvorspiele" waren uitmuntend op haar plaats na het „Inventure". Fraai van melodische opzet wist de organist smaak in registratie absolute rust en piëteit in de beide laatste „Choralvorspiele" neer te leg gen. Tot besluit de magistrale „Passacaglia C moli". Welk een voortvarendheid in de in terpretatie, een drift- en neiging naar ma- jestueuse wedergave, naar fugatische uit beelding van de optredende motieven. Asma heeft in een en ander ook in het eene meer dan in het andere zijn vele voortreffelijke organisten-eigenschappen ten tocm gespreid. De Passacaglia klonk fa meus. Er was veel aandacht, en wij ver- gihssen ons niet, wanneer" wij meenen dat de waardeering algemeen is geweest. J. K

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2