No. 8547 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang DONDERDAG 15 OCTOBER 1936 S)e £cid^eh^(Sou^arit DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pei week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Een eere-comité voor de A.L.M.A. Het zeer lezenswaardig program-boek van de Alma (Algemeene Leidsche Missie actie) bevat OJn. de namen van hen, die zitting hebben in de verschillende comité's, imaar wij zoeken tevergeefs eeneere comité. Zonder een lange lijst namen van hen, die de verdienste hebben voorname (al dan niet lucratieve) functies in het openbare leven te vervullen, en die te zamen een eere-comité vormen, zal nu de Alma moeten slagen. Er is geen eere-comité gevormd voor de Alma! Een verstandig besluit, omdat gewoonlijk in bedoelde eere-comité's zoo vele personen zitting hebben, die onver schillig staan tegenover de onderneming, waarvoor een eere-comité' is gevormd, ter wijl er, van den anderen kant, zoo vele personen niet in worden opgenomen, die hun arbeid en hun persoon (en hun geld, voorzoover zij wat kunnen missen) met onvolprezen toewijding aan diezelfde on derneming schenken. Men moet een eere-comité vormen uit werkelijke autoriteiten, of: men moet het niet doen. Dat de Alma alleen een eere-voorzitter heeft benoemd den hoogeerw. heer "Deken van Leiden en geen eere-comité heeft gevormd, is geen omissie, en nog veel min der een betreurenswaardige omissie, een betreurenswaardig verzuim. Wij noemden het daarentegen reeds: een verstandig be sluit. Het bovenstaande is een „aanloopje" om te zeggen, wat we vandaag even wilden zeggen, en dat is het volgende. De Alma heeft geen eere-comité, maar: alle Katholieken van Leiden en omgeving moeten het zich een plicht en een eer reke nen, zich te scharen rondom de initiatief nemers voor en uitvoerders van de Alge meene Leidsche Missie-actie, en zóó alge meen mee te leven, daadwerkelijk mee te leven met die actie. Alle Katholieken vormen samen één groot eere-comité! Een eere-comité, zooals er nog nooit een ge vormd is! Alléén de onverschilligen en lauwen, van welken maatsehappelijken stand of sociale positie zij ook zijn, val len er buiten. Zóó gaan we met veel vertrouwen op een schitterend succes, met een even diepe als uitbundige geestdrift de Alma tegemoet! V Krachtig optreden gevraagd I Wij nemen hier over een artikeltje uit het laatste nummer van ,De Opmarsch", getiteld: „Geldverspilling bij de Land- bo u wcrisisdiensten' Een onzer lezers, de heer W. B. uit A., vestigt onze aandacht op critiek, in het verslag van de Algemeene Re kenkamer, geoefend op geldverspil ling bij de Landbouwcrisisorganisaties. Onzerzijds daarover eenige opmer kingen: Uiteraard heeft deze smijterij met geld, dat door het volk in den vorm van heffingen op de levensmiddelen wordt opgebracht, ook onze zeer ern stige afkeuring. Het eenige excuus voor deze wan toestanden ligt in het feit, dat de landbouwcrisisdiensten in betrekkelijk korten tijd uit den grond moesten worden gestampt, zoodat het niet ver wonderlijk is, dat onder de honder den, die daar werkzaam zijn, ook lie den schuilen, die blijk geven van een volstrekt verkeerde mentaliteit. Men twijfele er echter niet aan, dat minister Deckers, die op dit gebied al eerder een straffe hand toonde, zal ingrijpen, nu deze feiten aan het licht gekomen zijn. Voorts is er de Kamer nog, die het bewuste verslag van de Rekenkamer in handen heeft gesteld van de Com missie voor Rijksuitgaven. Deze Com missie doet voor de Kamer het voor bereidende studie- en controlewerk en is niet gewend om dergelijke zaken slapjes aan te pakken. Wat de opmerking van onzen ge- achten briefschrijver betreft, dat deze feiten koren op den molen der N.S.B. moeten zijn, zouden wij willen ant woorden, dat de N.S.B., indien zij eer lijk was, hierover beter zwijgen kon. Want dat deze dingen aan het licht komen, danken wij aan het régime, dat zij vernietigen wil. De Rekenka mer, de Staten-Generaal, de Ministe- rieFele verantwoordelijkheid en de vrijheid van drukpers stellen in staat, tegen dergelijke wantoestanden in te grijpen. Wij behoeven den naam Goe- ring maar te noemen, om te doen zien, welke prestaties op het gebied van geldverspilling mogelijk zijn en dan zonder dat er een (Duitsche) haan naar kraaien mag in een régime als dat waarmede de heer Mussert ons land zou willen opknappen. Wij nemen dit artikeltje over, omdat naar onze besliste meening tegen de be doelde wantoestanden inderdaad krachtig moet worden opgetreden. Er is gepubliceerd. Dat is veel waard. Dit zelfs zou niet overal kunnen en mogen geschieden! Maar er moet nu ook krachtig wor den opgetreden. En van zulk een optreden is nog niet zoo héél veel gebleken, waaruit wel de veronderstelling mag worden gemaakt, dat 't ook nog niet zoo héél krachtig heeft plaats gehad! UIT HET LAND ZONDER GLIMLACH. Waarom de „Querschnitt" in Duitschland verboden werd. GEMIS AAN GEVOEL VOOR HUMOR. De rijksminister van propaganda, dr. Göb- bels, heeft voor onbepaalden tijd het blad „Der Querschnitt" verboden, benevens het tijdschrift „Das innere Reioh". Het verbod van de „Querschnitt" wordt ge- motiveerd met de omschrijving, dat dit tijd schrift in zijn uitgave van vorige maand een reeks van „boosaardige, tegen den staat gerichte dwalingen" heeft gepubliceerd. Het betreft hier een bijdrage, aldus de „Tel.", welke onder den titel „Fremdwör- terbuch" verscheen en die hieronder volgt. Het is een opsomming van een reeks niet- Duitsche of ver-Duitschte woorden, waar achter een „verklarende" omschrijving volgt: Absurd wanneer iemand op betere tijden hoopt. Adhaesie de kunst om in ieder café de laatste te zijn. Karakter een hinderpaal voor de car rière. Debat het eerste stadium van een vechtpartij. Diplomatie, „Keep smiling" met een dolk tusschen de kleeren. Feuilleton dat deel van de krant, dat nog gelezen wordt. Financiën een kruiswoordraadsel voor den staat. Gage bijgeloof bij tooneelspelers. Genie iemand, wien iets invalt. Hocus pocus zit onder „Politiek". Ideaal speelgoed voor groote kinderen. Journalistiek koorddanserij tusschen de regels. Kapitaal mythologische uitdrukking voor een schoone zaak. Literatuur het bewijs van het bestaan, doch tevens voor de ontoegankelijkheid van den geest. Maculatuur de openbare meening van gisteren. Nonsens iets, dat te aller, tijde moge lijk is. Nervositeit de wraak van de natuur op de beschaving. Optimist een ongeneeslijke zieke. Philosophie het vermogen om de we reld anders te zien dan zij in werkelijk heid is. Politiek een nieuwerwetsche uitdruk king voor „Zwarte Kunst". Record een schrede verder in het Niets. Statistiek een meisje voor alle voor komende werkzaamheden. Talent iets waarmede men geld ver dient. Theorie de verkeerde opinie van den ander. Universiteit Exerceerterrein voor toe komstige hoogere staatsfunctionarissen. Utopieën „oude koeien" van overmor* gen. Civilisatie het bewijs, dat een stuk zeep belangrijker is dan het verstand. „Das innere Reich" werd verboden, om dat dit tijdschrift in zijn Augustus-num- mer een door Rudolf Thiel geschreven arti kel aan Frederik den Grooten had gewijd, dat wordt gekwalificeerd als een „lage en infame bezoedeling" van het karakter van den vorst. Industrialisatie Thans mag niet langer gewacht worden Thans mag niet langer gewacht worden. In de „R.K. Werkgever" van deze week schreef de voorzitter der Alg. R.K. Werk geversvereniging, ir. F. H. E. Guljé een artikel, waarin aangedrongen wordt op krachtige industrialisatiepolitiek, nu na de muntcorrectie de kansen voor de Neder- landsche industrie beter staan dan gedu rende vele jaren het geval was. Het bestuur van de A.R.K.W.V. heeft zich altijd gerealiseerd dat aan een mo- netairen maatregel vele kanten zijn; niet alleen een economische, maar ook een sociale, een politieke en een mo- reele kant. Daarom heeft 't zich als zoodanig steeds van actie op monetair gebied onthouden. Ook thans kan men nog verschillend denken over de al gemeene mérites der manoeuvre, die door het Kabinet op technisch zeer ge lukkige wijze is volbracht. Maar dat zij voor de industrialisatie-mogelijkheden niet anders dan gunstige gevolgen zal hebben, staat o.i. wel buiten twijfel. Onder invloed van de hoogere wissel koersen zullen de prijzen van indus- trieele voortbrengselen nu wel spoedig gaan stijgen, en daardoor zal de renda- biliteitsmarge van de industrie als ge heel genomen verbreed worden. Deze allerbelangrijkste voorwaarde ontbrak tot nog toe, en ofschoon dit ons nooit had mogen weerhouden om naarstig te zoeken naar de „r.chaarsche objecten die nog rendabel bleken, gelooven wij toch dat dit de voornaamste reden was, waarom de industrialisatie niet op schoot. Hét komt ons voor, dat er spoe dig een ruimer keus van industrialisa tie-objecten voorhanden zal zijn, vooral indien de Regeering er in slaagt, door geleidelijke afbraak van de landbouw crisismaatregelen een prijsstijging van landbouwproducten te compenseeren en zoo de levensmiddelenprijzen constant te houden, wat o.i.- niet anders dan re delijk zou zijn. Zoo de productie-voorwaarden in het algemeen al gunstiger worden: in het bijzonder mag men thans een verrui ming van de export-mogelijkheden ver wachten. Al blijven alle handelsbelem meringen bestaan: het netwerk is toch niet zoo nauw, dat men niet gemakke lijker met lage dan met hooge prijzen den weg naar den buitenlandschen af nemer zou kunnen vinden, en dat er voor een land met lage valuta niet méér kans zou zijn dan voor een met hooge wisselkoersen. Bovendien mee- nen wij, dat Nederland toch wel deze vrucht zal plukken van zijn tot-he t- uiterste vasthouden aan den gouden standaard, dat onze reputatie op het ge bied van handelsmoraal ongeschokt is en dat vreemde landen al heel moei lijk retorsie-maatregelen kunnen ne men tegen deze devaluatie-uit-over- macht. Er is thans werk aan den win kel voor den nieuwen, inderdaad goed geleiden, economischen voorlichtings dienst, die nog juist te elfder ure tot stand is gekomen. Nog geheel andere omstandigheden pleiten voor industrialisatie thans. Een der voornaamste vereischten is goed koop kapitaal en goedkoop geld, met een stabielen rentevoet, In een prae- advies over conjuctuurpolitiek, vorige week uitgebracht voor de Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en de Sta tistiek heeft prof. H. A. Kaag er de aandacht op gevestigd, dat het relatief hooge disconto der Ned. Bank, ter handhaving van den gulden vroeger noodzakelijk, aan een wenschelijke con- junctuurpolitiek in den weg stond. Ook dit kan thans anders worden en wellicht zullen spoedig onze rente tarieven die te Londen naderen, waar het particulier disconto sinds lang om streeks pet. zweeft. En ten slotte zal de winst op den goudvoorraad de Ned. Bank, die voor het overgroote deel aan den Staat toevalt, het moge lijk maken, de industrie-financiering van Overheidswege met méér voortva rendheid te bedrijven dan tot nu toe geschiedde. Het spreekt overigens i zelf, dat de groote geldruimte toch nooit tot roekeloosheid mag leiden. Inderdaad aldus de „Tijd" komt mi nister Gelissen thans in een bijna benij denswaardige positie. De reactie van in- dustrieele kringen op de muntcorrectie is bijna over de geheele lijn gunstig. Natuur lijk houdt men nog wel eenige slagen om den arm, maar in het algemeen zijn de verwachtingen van industrieelen thans op timistisch. En het is te verwachten dat, wanneer de positie van bestaande bedrij ven wordt verbeterd, er ook een marge korrft, waarin nieuwe kunnen worden ge sticht. Zoo staat thans een wijde horizon open voor de industrieuitbreiding, waar van prof. Gelissen altijd in woord en ge schrift (laatstelijk nog in de Augustus-af- levering van het Haagsch Maandblad) ge ijverd heeft. Dat is ook de -meening van den heer Guljé en hij wijst met name op de projec ten voor een aluminium-industrie in Lim burg en voor een staal- en walswerk bij de hoogovens te IJmuiden. En den thans te volken weg wijst hij duidelijk aan wan neer hij aan het slot van zijn artikel schrijft: Misschien hebben wij in het voor gaande den schijn gewekt, den lof der devaluatie te willen zingen. Nogmaals herhalen wij, dat wij erkennen, dat de maatregel ook zijn schaduwzijden heeft. Daarom is het volstrekt noodza kelijk door juiste maatregelen de kos ten van levensonderhoud laag te hou den, opdat de economische ontwikke ling niet door sociale en politieke on rust verstoord wordt. Maar thans, na hetvoldongen feit, lijkt het ons van weinig nut, te gaan redetwisten over de vraag of de voord eelen dan wel de nadoelen gro;oter zijn. Wij hebben slechts één ding te doen: to make the best of it. Wij hopen en vertrouwen vast, dat, nu het legislatieve werk in dit opzicht gedaan is en de strijd om de muntpolitiek door overmacht beslist, de Regeering, met den eendrachtigen steun van het gansche volk, door ener gieke industrialisatie deze kans ten volle benutten zal. Wij verwachten dan ook, dat in de komende maanden in dustrialisatie "méér zal zijn dan een woord een woord, dat trouwens niet eens in de Troonrede voorkwam. De wereld in vogelvlucht Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Koning Leopold van België heeft giste ren in den ministerraad een verklaring afgelegd, welke nogal sensatie heeft ver wekt, speciaal in Frankrijk. De koning heeft doen uitkomen, dat België zich voort aan wil houden aan een politiek van vol strekte neutraliteit en onafhankelijkheid. Daarbij wil België niet steunen op bond genootschappen, maar op zijn eigen leger, dat daartoe sterker moet worden gemaakt. De koning baseerde dat besluit op den toe stand in de wereld die een toenemende be wapening te zien geeft, waardoor het ge vaar voor conflicten steeds grooter wordt. België is niet van plan meegesleurd te worden in conflicten, waarin zijn nabuur landen verwikkeld mochten worden en maakt zich daarom los van alle militaire verplichtingen. Deze gewijzigde houding van België heeft begrijpelijkerwijs sensatie gewekt in Frankrijk, dat België steeds heeft be schouwd als een soort vazalstaat; als een schakel in de verdedigingslinie van de Fransche weermacht. Deze verklaring is daarom een geduchte tegenvaller voor Frankrijk en het vraagt zich af, hoe het nu moet gaan met het Locarno-pact en zelfs met het Volkenbondspact, welke beide toch ook militaire verplichtingen inhouden. Doet België niet meer mee? Zal het zich nu ook uit den Volkenbond terugtrekken? Dergelijke veronderstellingen gaan o.i. wel wat ver. Koning Leopold heeft o.a. ge wezen op het voorbeeld van Nederland en Zwitserland, die zich eveneens steeds angstvallig onthouden hebben van militai re bondgenootschappen. En toch zijn deze landen lid van den Volkenbond. Dat zal ook België wel blijven, maar het heeft schoon gelijk, dat het zich niet militair wil vastkoppelen aan Frankrijk, dat zulk een wisselvallige politiek voert. Wat Spanje betreft, is van belang, dat Rusland te Londen opnieuw heeft aange drongen op controleering van de Portu- geesche havens, waaruit naar het ver moedt hulp wordt verzonden naar de Sp?ansche nationalisten. Daar Portugal een dergelijke cotnrole niet dulden zal, is het gevaar groot, dat het non-interventie-ac- coord verbroken zal worden. BUITENLAND. Koning Leopold verklaart, dat België terugkeert tot zijn oude neutraliteit. Geen bondgenootschappen, maar een eigen ver sterkt leger. (2de blad). Nieuwe Russische stappen te Londen in zake de non-interventie in Spanje. (2de blad). Minister Eden geeft een overzicht van de Britsche politiek. (2de blad). Ekins te Guam aangekomen. (Luchtv. lste blad). BINNENLAND. De uitvoer van groenten naar Frankrijk stopgezet. (2de blad). Een rumoerige vergadering van „Een heid door Democratie" in den Haag. (2de blad). De vergiftiging te Spekholzerheide; weer een slachtoffer OA^erleden. (Gem. Ber., 3de blad en lste blad). Uitvoer van landbouwproducten naar België tijdelijk beperkt, (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Richard verbetert het werelduurrecord wielrennen. (3de blad). DE VERGIFTIGING TE SPELHOLZERHEIDE. Nog een slachtoffer overleden. In Spekholzerheide (gemeente Kerkrade) overleden in het begin dezer week plotse ling onder verdachte omstandigheden de caféhouder M. Lemmens en P. Fischer. De behandelende geneesheeren konden de doodsoorzaak niet vaststellen, de ziektever schijnselen waren onbekend. Woensdagmiddag werd een patiënt, de mijnwerker J .M. J. Ramaekers naar het St. Josephziekenhuis te Kerkrade overge bracht. Door den geneesheer-directeur dr. Willemse werd als diagnose vastgesteld methylalcohol-vergiftiging. Gisteren in den loop van den avond werden nog vijf geval len van de methylalcohol-vergiftiging waargenomen. Deze patiënten zijn eveneens in het ziekenhuis opgenomen. Ramaekers, in wiens toestand eenige ver betering was ingetreden, verkeert nog steeds in levensgevaar. Bij de meeste pa tiënten treedt geheele of gedeeltelijke blindheid op. Een tiental personen, waarbij de moge lijkheid bestaat, dat zij zouden zijn vergif tigd, zijn eveneens in het ziekenhuis te Kerkrade onderzocht en zijn ter observatie opgenomen. Hedennacht is nog in het ziekenhuis over leden de mijnwerker L. Schuur, uit Kerk rade. Voor zoover bekend heeft de medische wereld in Nederland nog nimmer een der gelijke methylalcohol-vergiftiging van zoo'n omvang en epidemisch karakter waargenomen. Dergelijke vergiftigingen hebben wel in Amerika en Duitschland plaats gehad. BIJEENKOMST INTERNATIONALE KAMER VAN KOOPHANDEL. PARIJS, 15 Oct. (A.N.P.). Morgen zal de internationale Kamer van Koophandel haar 53ste zitting houden te Parijs, waar dertig landen vertegenwoordigd zullen zijn. De besprekingen zullen betrekking hebben op de economische gevolgen van de recente gebeurtenissen op monetair gebied en op de maatregelen, die hierop zouden moeten volgen. Bij deze gelegenheid zullen ver schillende voorstellen worden bestudeerd, strekkende tot een nauwere samenwerking der regeeringen met het oog op een bespoe diging van de muntstabilisatie en de ver mindering der handelsbelemmeringen. Het internationale schuldenprobleem, dat in nauw verband staat met den toekomsti- gen monetairen toestand, zal het onderwerp vormen van een rapport, dat wordt uitge bracht door den heer H. A. van Nierop, ge delegeerd bestuurslid van de Amsterdam- sche Bank.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1