STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 18.25 OCTOBER IEDER zal deze tentoonstelling bezoeken. 28ste Jaargang WOENSDAG 15 OCTOBER 1936 No. 8546 Sk £clcbclve(Soii^<mt OF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leideo 19 cent pei weekf 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Aboniié's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DE TOENAME DER HEIDENEN. Statistieken zijn dikwijls onbarmhartig; zij verzwijgen geen enkele onaangename waarheid: en de statistiek der godsdienst ■maakt daarop geen uitzondering. Volgens de gegevens van het statistisch'bureau van den Volkerenbond te Genève mag de be volking der ge'heeleaarde worden geschat op rond 2.000.000.000 of twee milliard: daarvan staat de grootste helft, i.000.000.000 buiten het Christendom. Volgens de bere kening van deskundigen neemt het men- schelijk geslacht toe met circa 1% per jaar: het aantal niet-christenen groeit dus jaar lijks met circa 10 millioen. Daarnaast stellen wij de statistieken der Propaganda. Volgens de jongste gegevens mag men rekenen, dat de katholieken in de missielanden, behalve met het natuur lijk geboorte-overschot toeneemt met een aantal bekeerlingen van een half millioen. Als men deze gegevens, bijeen telt, komt men dus tot de verbijsterende conclusie dat op de wereld het aantal heidenen jaarlijks met 9.5 millioen toeneemt. Ook het aantal katholieken neemt toe, maar het aantal hei denen neemt meer toe, en zoo ziet de Kerk zich geplaatst voor een steeds grooter aan tal zielen, dat zij voor Christus moet win nen. Misschien vraagt de een of andere bange ziel: is dit geen onbegonnen werk! Goddank, neen. Mits men deze opgave beschouwt in het licht van het Evangelie. Christus voorzag de langzame groei der Kerk, en berustte daarin. Het staat niet aan ons daarvan de redenen té achterhalen. Hij deed het, en dus is het goed. Hij be loofde de Kerk de langzame" groei van het mosterdzaad; Hij troostte de Zijnen, dat zij al vormden zij slechts „een kleine kudde" toch het Koninkrijk Gods be zaten. En in dit verband gaf Hij aan Zijn Kerk de opdracht alle volken te onderwijzen, en gaf haar daarvoor den tijd tot het einde der wereld: want als teeken dat het laatste oordeel naderde, gaf Hij aan dat „het Evan gelie des Rijks zal worden gepredikt aan ieder volk" Daarom richt ook de missioneering zich •allereerst op de volken. Als het doel slechts was de afzonderlijke zielen te redden en te behouden, dan zou de Kerk haai priesters concentreeren op een aantal zielen, dat door één mensch kan worden geleid en ver zorgd. Maar wetend, dat de mensch slechts werktuig is, tracht zij haar zendingsposten juist te decentraliseeren: in zijn Missie encycliek raadt Pius XI de concentratie van krachten zed:s. met klem af. De Kerk moet op de eerste plaats zorgen, dat zooveel mo gelijk gelegenheid wordt geboden om Gods woord te hooren. Vandaar dit voortdurend splitsen var. missiegebieden, reeds lang voordat een streek kan worden geoordeeld genomen te zijn. De omstreeks 150 nieuwe missiegebieden, welke onze tegenwoordige Paus in de 14 jaren zijner regeering op richtte, zijn wel een zeer sprekende uiting van deze tactiek.. Zoo bezien behoeven wij dus niet zwak- moedig te klagen: het is onbegonnen werk de steeds wassende menigte der heidenen den Christus te leeren kennen. Wel echter mag het feit, dat het aantal heidenen al maar grooter wordt, ons wel doen vragen: beantwoorden wij aan onze taak? Ik vraag hier met opzet niet: be antwoordt de Kerk aan haar taak, maar wij! De Kerk is immers aangewezen op de menschelijke krachten, die uit haar midden voortkomen! En die menschelijke krachten moeten wij, haar kinderen, haar bieden. Zoo gesteld, moet de vraag ons beangsti gen! De groeiende massa der heidenen eischt van de Kerk een uiterste krachtsinspanning! Enmogen wij allen zeggen, dat wij. geven wat wij kunnen? Dat wij geven aan persoonlijke toewijding, aan gebed, aan offers, aan aalmoezen, wat mogelijk is? In een vorig artikel zette ik uiteen, dat de bedoeling van den Missiezondag is, de algemeene belangstelling voor het missie werk wakker te roepen en te organiseeren. Als wij het aantal heidenen zoo zien groei en, veel en veel sneller dan het aantal dat zich uit hun midden tot de Christus bekeert, dan wordt de noodzakelijkheid van die al gemeene belangstelling wel heel en heel duidelijk door de feiten gedemonstreerd. De ongeveer 1.100.000.000 heidenen en de circa 20.000.000 katholieken die in de mis sielanden leven, moeten worden bekeerd en verzorgd door circa 17.000 priesters, d.i. ge middeld ruim 1.000 katholieken per pries ter (daaraan heeft een priester eigenlijk werk genoeg) en dan nog gemiddeld 65.000 heidenen vooi dienzelfden priester. Is dus ieder in de gelegenheid den Chris tus te hooren prediken? Schrikkelijke wanverhouding! Begrijpt 13 nu, waarom wij allen zonder uitzondering moeten, bidden en helpen aan de opleiding van priesters, aan de opleiding, j van missionarissen hier, aan de vorming van inlandsche priesters in de* missies (S.P.L.). Begrijpt U nu waarom allen zonder uit zondering moeten helpen om dat werk van die priesters te ondersteunen: alweer door persoonlijke toewijding, door gebed, door offers en aalmoezen. Dat het zóó langzaam gaat met de bekee ring der heidenwereld is dat wel alleen te wijten aan moeilijkheden buiten de Kerk? Is dat voor een deel ook niet te ver klaren door gemis aan medeleven en mede werken ran de leden der Kerk zelve? De geschiedenis toont aan dat de ups and downs van den missie-arbeid geheel en al parallel loopen met de ups and downs der missiebelangstelling in de Kerk! Welnu, mag ik dan niet de vraag herha len welke ik in mijn vorig artikel 'stelde: Lezer of lezeres, bidt U eiken dag voor de missie? offert U regelmatig voor het mis siewerk? Moge de komende Missiezondag veel bij dragen om de algemeene belangstelling voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk wak ker te roepen en deze blijven te organisee ren minstens in een bloeiend Genootschap tot Voortplanting des Geloofs in elke pa rochie. TH M. F. BEKKERS, pr. Voorschoten,- St. Wilfried 1936. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN De wereld in vogelvlucht Ofschoon er in Spanje een titanenstrijd plaats vindt, waarvan de uitslag van ge weldige draagwijdte kan zijn voor geheel Europa en welke derhalve door iedereen, die prijs stelt op behoud van de hoogste geestelijke waarden, met angstige spanning behoort te worden gevolgd, valt het toch moeilijk om z'n belangstelling bij voort during gevestigd te houden op het trage verloop van de worsteling. Wat zich lang zaam voltrekt kan bezwaarlijk onze aan dacht, gewend aan de snelle dagelijksche wisseling der gebeurtenissen en verhou dingen, vast houden. Veeleer worden wij geboeid door opwindende snelheidsrecords, vandaar dat een der meest de aandacht trekkende berichten de tijding is, dat het mr. Ekins gelukt, is, hedenmorgen, met de „Hawaiï Clipper" van Manilla te vertrek ken, op weg naar San Francisco. Wanneer de watervlugge Amerikaan nu geen pech heeft, dan bereikt hij zijn uitgangspunt dagen eerder dan zijn rivalen, mej. Kil- gallen en mr. Kieran. Zooals -bekend, zat hij reeds vanaf Zaterdag te Manilla. Bui ten raasde de typhoon en binnen stamp voette mr. Ekins van ongeduld om weg te komen, doch de storm maakte zijn vertrek onmogelijk. En iedere dag, die verstreek, bracht zijn mededingers nader bij. Dank zij de K. L. M. had hij op hen een prachtigen voorsprong gekregen en deze dreigde hij nu te verliezen door zoo'n stommen storm. Het is hem echter van daag gelukt om van Manilla weg te ko men en als miss Kilgallen en Kieran, die ieder volgens een eigen route reizen, daar aankomen, hebben zij het nakijken. Tenslotte is in Japan weer eens de oude tegenstelling opgedoken tusschen de mi litaire autoriteiten en de burgerlijke mi nisters. De militairen willen steeds" ver der op den imperialistischen weg en de burgerlijke ministers remmen. Thans wordt weer gewag gemaakt van een po ging der militairen om tot een dictatuur te komen. Krijgen zij de overhand, dan I zijn nieuwe krijgsoperaties in Noord-China J te verwachten. Opening der Missie-Tentoonstelling a,s. ZONDAG. MUSSERT VOOR DEN GAVEN GULDEN De Maasbode schrijft:. Nadat de N. S. B. op een moment, dat ons nationaal belang de beproefde Neder- landsche kalmte eischte, met een opgewon den pamflet de rust is komen verstoren, is zij thans nu ons volk meer het oor bleek te leenen aan het bezadigde woord van dr. Colijn uit een ander vaatje gaan tappen. „Volk en Vaderland" gaf een extra-blad uit om de gemaakte fout te herstellen. De editie is geheel gewijd aan de depreciatie van den gulden. Een aantal financieel „deskundigen" zijn hier aan het woord om het volk eens goed te zeggen, waar het op staat. Het is een trieste vertooning, dat men met dergelijke aan alle kanten rammelende finan- cieele beschouwingen 't volk gaat voorlich ten. In een twintigtal regels worden even het zoo ingewikkelde landbouwprobleem en dat der gevolgen van guldenreprecia- tie opgelost. Het gelijkt veel op het recept van een slapende dame, die ook in enkele minuten tijd de verborgenste kwalen ont dekt en er geneesmiddelen voor weet. De heer Mussert veroordeelt de deflatie- politiek van dr. Colijn, hy veroordeelt de devaluatiepolitiek en ziet blijkbaar als een „helderziende" nog 'n derde mogelijkheid, welke echter geen enkele econoom van naam weet aan te wijzen. Niettemin be waart hij toch zelf eveneens het stilzwij gen. Hij beweeirt wel, dat Colijn te laat deva lueerde, doch vergeet zijn lezers mede te deelen, dat Mussolini het nog enkele "dagen later deed en wel met niet minder dan 40 pet. En dan heet het dat „Volk en Vader land" de eenig juiste voorlichting brengt! Maar Duitschland dan/de andere fascis tische heilstaat, daar devalueert men toch maar niet. Ook hier missen wij in „Volk en Vaderland" de noodige voorlichting, blijkbaar bij gebrek aan fiancieel-deskun- dige redacteurs. Hitier toch behoeft niet te devalueeren, omdat er practisch in Duitschland geen „gave marken" meer zijn. Hitier heeft mar ken in alle prijzen en naar ieders smaak. Hij heeft goedkoope reismarken, hij heeft nog goedkoopere sperr- en effectensperr- marken, hij heeft zelfs Hollandmarken. Al les verkrijgbaar in iedere hoeveelheid voor een appel en een ei. Jamnier voor den heer Mussert, dat zijn collega's in het buitenland hem zoo in den steek laten als hij straks in zijn eentje den boer opgaat om te pleiten voor een „gaven" gulden. Wij zouden hem een goe den raad mede willen geven en wel: „Boer blijf bij je kippen!", want het pad der fi- nancieele en monetaire prbblemen ligt be zaaid met voetangels en klemmen en kan alleen zonder ongelukken door terzake des- kudden bewandeld worden. COLUN ROOKT EN... RILT. Uit het Handelsblad knippen wij het volgend stukje: „De Haagsche Post van deze week bevat een aardige beschrijving van een bezoek van den heer D. Hans aan mi nister Colijn, neen aan dr. H. Colijn privé. Het blijft buiten de politiek, maar twee dingen er in troffen ons niettemin of juist daarom. De heer Colijn is een groot rooker. Wij weten niet hoe lang het onderhoud duur de, doch het was minstens drie sigaren lang. Honderd sigaren in vier dagen zet des staatsmans mond in rook om; dezelfde mond die in de Kamerdebatten al zoo vaak vurige doch fantastische voorstellen in rook deed vervliegen. Dit zware rooken heeft hij gemeen met Bismarck, die zelf verklaarde bij zijn honderdduizendste si gaar te hebben opgehouden om over te gaan naar de pijp, welke hem tot zijn laat- sten levensdag op Friedrichsruhe gezel schap hield. Ook met Joseph Chamber lain, den Engelschen imperialist, van droeve Boerenoorlog-reputatie, dien men in het zoo sportieve Engeland eens vroeg of hij zich werkelijk onthield van alle lichaamsbeweging „neen", zeide hij, „ik rook immers zeer zware sigaren". In de verre toekomst zullen physiologen en psychologen misschien kunnen uitmaken of het Toebacksuyghen heeft bijgedragen dan wel gehinderd aan de grootheid van dezen grooten Nederlander. Zeker is het, dat het iets afneemt van de stijve deftig heid, welke anders het hooge ambt soms tot een zoo moeilijke sfeer schept voor on gedwongen besprekingen. Maar er zit om deze sigaren van onzen premier een spe ciaal onzichtbaar nationaal bandje. Ons sigaren rooken is een nationale liefhebbe rij, die nergens op aarde wordt geëven aard. Alleen Nederland heeft lichte, goe de sigaren, die tegelijk goedkoop zijn. Wa ren ze zwaarder dan zou geen menschelijk gestel het uithouden, waren ze duurder, dan zou geen menschelijke beurs het kun nen betalen. Een rookprestatie als deze kan dus alleen ongestraft in Nederland geschieden. Een tweede merkwaardigheid is, dat dr. Colijn ronduit bekent verzot te zijn op detective-verhalen. Wie Chesterton's „De fence of the three-penny thriller" gelezen heeft, zal beamen, dat een slecht mensch geen vreugde kan scheppen in verhalen, waarin steeds de deugd uiteindelijk triom feert, ondanks alle hinderpalen. Boven dien, zegt Chesterton, blijkt de liefheb ber nog iets overgehouden te hebben van den avontuurlijken geest, die ieder onbe dorven kind bezielt; wat Moeder de Gans was voor den kleuter, dat zijn Conan Doyle c.s. voor de ouderen. Het is dus een bewijs, dat al de staatszorgen het gemoed van dezen lezer niet verdord hebben." UITBREIDINGSPLAN VAN ZEGWAART NIET GOEDGEKEURD. Met vernietiging van een desbetreffende beslissing van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, is bij Koninklijk Besluit goedkeuring onthouden aan het plan van uitbreiding der voormalige gemeente Zeg- waart op 'grond dat een bestemming van de gronden tot landelijke bebouwing in den daaraan door den gemeenteraad gege ven zin, te ver gaat. Er bestaat geen vol doende motief, aldus overweegt het Kon. Besluit, de vrijstaande gebouwen te be perken tot die, uitsluitend ten dienste van of in verband staande met de uitoefening van land-,en tuinbouwbedrijfen de vee teelt ter plaatse. Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De hand van Moskou in Spanje (2de blad). Leger- en vlootautoriteiten drijven naar een militaire dictatuur in China. (2de blad). De Amerikaan Ekins met de Hawaii- Clipper van Manilla vertrokken. (Luohtv., 2de blad). De Zweedsche Oceaanvlieger Björkvall op Schiphol. (Luchtv. 2de blad). BiNNEHLAND. In de Bollenstreek zal de bijslagregeling voor het bloembollenbedrijf niet meer wor den toegepast. (2de blad). Minister de Wilde over de salariëering van het gemeente-personeel. (2de blad). LEIDEN. Voorbereiding van feesten ter gelegen heid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. (1ste blad). OMGEVING. Uitbreidingsplan van de voormalige ge meente Zegwaart (nu Zoetermeer) niet goedgekeurd. VRIENDENKRING TER EERE VAN HET H. SACRAMENT. Het is met de komende Missietentoon stelling als bij den f eestelij ken intocht van een vorst: hoe meer nabij, hoe meer span ning onder de wachtende menigte. Zoo stijgt in Leiden en omgeving de spanning vol verwachting, nu de tentoonstelling a.s. Zondag wordt geopend. Een vorst stuurt bij zijn intrede zijn boodschappers en voor- loopers vooruit: ook dat doet de missie- tentoonstelling, en een van de herauten wil de Vriendenkring zijn voor haar trouwe leden en belangstellenden. De Vrienden kring houdt altijd in dezen tijd van het jaar een ledenvergadering:dit jaar plaatst zij deze vergadering in het teeken der komen de missie-tentoonstelling. Want Vrijdag avond a.swanneer deze vergadering wordt gehouden, laat zij Father D. J. Simons, Leidsch Missionaris van de St. Joseph-Con- gregatie te Mill-Hill, die met verlof over is, en wiens Congregatie ook aan de tentoon stelling deelneemt, als spreker optreden met het onderwerp: De H. Eucharistie en de Missie Ik weet natuurlijk niet, wat Father Simons zal zeggen in zijn rede, maar het zal wel hierop neerkomen, dat de Mis sie beoogt de heidenen te brengen in één geloof en één liefde met ons ten opzichte der H. Eucharistie. Ik hoop, dat een groote opkomst van leden en belangstellenden aan Father Simons en het Bestuur de voldoe ning zal geven, dat de Vriendenkring op zijn terrein waardig en krachtig aan de voorbereiding en het welslagen der missie- tentoonstelling zal hebben bijgedragen. KAP. B. DORBECK G.A. ten voor deze cursus zijn voor beide dagen 2.50 per hoofd. Opgave van naam, adres, geboortedatum en positie op heden in het jeugdwerk zoo spoedig mogelijk schriftelijk opgeven aan Rector L. Beune, Zoeterw. singel 33, KLEINE KRUISVAART. Leidsters voor de Kleine Kruisvaart, of ficieel de St. Jansknapen genoemd, kunnen op de Zaterdagen 17, 24 en 31„ October een opleidingscursus volgen, die gegeven wordt in Den Haag. Onkosten zijn 2.50 per persoon. Tot morgen (Donderdag) twaalf uur in den middag bestaat de gelegenheid zich schriftelijk voor deze cursus op te geven (naam, adres enz.) bij Rector L. Beune, Zoeterw. singel 33. JEUGDLEIDERSCURSUSSEN K.J.C. Op de Zondagen 1, 8 en 15 November a.s. worden in het Liduinahuis, Zoeterw. singel 33 te Leiden cursussen gegeven ter oplei ding van leioers voor de Kath. Jongens Cen trale. Op 1 November gaat de algemeene K.J.C.- cursus, waaraan alle nog niet gediplomeer de jeugdleiders van Verkenners, Kruisvaart, S.F.L. en Juniorensport moeten deelnemen: Niemand mag in de K.J.C. een functie als Jeugdleider vervullen zonder diploma van deze cursus. Vooral worden dezen keer jongemannen opgeroepen, die in de gere organiseerde R. K. Sportbeweging zich nut tig willen maken als Juniorenleiders. Kos ten voor deze cursus bedragen één gulden per persoon. 8 en 15 November zijn gereserveerd voor de speciale Kruisvaartcursus, het z.g. In structievendel. Op deze beide Zondagen verwachten wij allen, die in de Kruisvaart leiding willen geven en het diploma van deze cursus nog niet hebber, behaald. Kos- OPRICHTING AFD. DAMESHOCKEY. Er is besloten tot de wederoprichting van een R.-K. hockeyclub voor meisjes. Zonder twijfel bestaat hiervoor belangstel ling en zullen velen dezen winter onder goede leiding de hockeysport willen be oefenen. De moeilijkheden, die verleden jaar ontstonden, in verband met het slecht bespeelbare terrein, zijn nu geheel opge lost. Er zal, bij voldoende deelname, ge speeld worden op het hockey-terein nabij Maaldrift, eèn goed "veld, waar ook in een nat seizoen doorloöpend op gespeeld kan worden. De. oefentijden zullen zijn: Woensdag-, Zaterdag- en Zondagmiddag van 2 tot 4 uur. Zondagsmiddags wordt er natuurlijk alleen getraind, wanneer er geen wedstrijd te. spelen is. Met één of twee elftallen, naar gelang het aantal leden, zullen wij uitkomen in de competitie, die onder leiding staat van den sportraad van den Graal. De contributie zal waarschijnlijk bedra gen 9.per seizoen, terwijl de reiskos ten voor eventueele uitwedstrijden zooals gewoonlijk voor rekening van de speel sters komen. Wie zich als lid opgeeft, ver plicht zich voor" het geheele seizoen, loo- pende tot 1 Mei .1937. Werkt allen mee om te komen tot een werkelijk goede club, waarin een sportie ve geest heerscht! Nieuwe leden kunnen zich vóór Zondag 18 October opgeven bij: A. Wilmink, Co- betstraat 32. Gistermiddag te half drie is de 39-jarige L. W. K„ voorman by de H. T. M., wo nend te Wassenaar, op het Havenplein bij het leggen van stukken rails op een wagen, met de rechterhand bekneld geraakt. Daar door werden enkele vingertoppen bloedend verwond. Door den E. H. D. werd de man naar het Acad. Ziekenhuis vervoeg.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1