Uien -Ooelé zuA fvL Instantine MAANDAG 12 OCTOBER 1936 DZ LEÏDSCHE COURANT DtXUt BLAD PAG. 10 NA HET ONTBIJT MET TEN HOE VET ROQQE BROOD TEN HOEVE'5 ROGGEBROOD IS KRACHTIG. UCHT VERTEERBAAR EN BEVORDERT DE SPIJSVERTERING VRAAGT UW BAKKER.' GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG ROTTERDAM TEL. 533298 TEL.53949 KERKNIEUWS DE INWIJDING VAN EEN KATHOLIEK SLOWAAKSCH GYMNASIUM IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Een groot Katholiek feest. Nog niet zoo heel lang geleden is in Tsjecho-Slowakye het congres der Pax Romana gehouden. En het is merkwaar dig van welk een invloed dit is geweest op de activiteit der Slowaaksche Katho lieken. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat de Katholieke activiteit der Slowaken voor dien tijd geheel en al gesluimerd zou hebben, maar toch is het een feit, dat, zooals intellectueele Katholieke Slowaken zelf verklaren, de cultureele verhouding tusschen de Slowaaksche en Hollandsche intellectueele Katholieken de Katholieke activiteit der Slowaken nog belangrijk heeft doen toenemen. Er is in Tsjecho-Slowakije een sterk verband tusschen het religieuze en het na tionale element, bij de Katholieken cul- mineerend in den jaarlijkschen feestdag van Cyrillus en Methodius, bij de overi gen in den Staats-feestdag ter eere van Hus, welke feestdag ook door vele Katho lieken in de jonge Republiek wordt mee gevierd. Hier zien wij de verbinding der elementen: religie en natie. Zoo is het echter niet altijd geweest. Reeds in de vorige eeuw hebben de Ka tholieke Slowaken veel verdrukking moe ten ondergaan. Wij behoeven er slechts aan te herinneren, dat nog in 1874 de eenige Katholieke middelbare school in de Slowaaksche taal gesloten werd en ook het vernationaliseeren van alle katholieke Slowaaksche middelbare scholen ligt nog versch in het geheugen. Juist daarom is gisteren de inwijding van de nieuwe gebouwen eener middel bare school door den Bisschop van Neusol de aanleiding geweest tot een groot feest der Katholieke Slowaken. Het is in Klastor pod Znievom in de lage Tatra, het Mekka der Katholieke Slo waken. waar de inwijding van het nieuwe gymnasium is geschied en waar de groote Katholieke feestelijkheden hebben plaats gehad. Er heeft den laatsten tijd een groote Katholieke opleving plaats ge had en de hartelijke verhouding tusschen de Hollandsche congressisten van „Pax Romana" en de Slowaaksche delegatie, welke wederom bleek bij het laatste „Pax Romana"-congres in Oostenrijk is daar aan niet geheel vreemd. De Katholieke in tellectueele Slowaken ontwikkelen een groote activiteit hun volksaard, die uit bundig is en warm, leidt er toe de zaken met enthousiasme aan te pakken. Zij zijn de Vlamingen van Midden-Europa, gehecht aan Kerk en Paus en bezield met groote idealen welke zij uitleven in hun Geloof. Naar dat stadje van 4000 inwoners, naar dat Slowaaksche Rome. zullen op 11 Oc tober ongetwijfeld duizenden Slowaken heenstroomen en ook vertegenwoordigers der regeering zullen dit feest komen bij wonen. Het Katholieke zelfbewustzijn der Slo waken is sterk vooruitgegaan in de laat ste jaren. Dit bewijst wel het feit, dat de inwijding van een nieuw gymnasium door de geestdriftige Katholieken van Slowakije wordt aangegreDen om er bijna een groo te nationalen Katholieken feestdag van te maken. Met niet minder dan 485 studen ten zal het nieuwe Katholieke Slowaak sche gymnasium beginnen, wel een bewijs van de groote Katholieke opleving aldaar en het leidt dan ook geen twijfel of deze intellectueele ontwikkeling van Katholiek Slowakije zal groot» en schoone gevolgen hebben voor haar verdere ontwikkeling op den grondslag van hun Katholiek ge loof en hun Slowaaksch bewustzijn. F. S. Daar staat de „doodstraf" op! Fietsen in het donker zonder reflector en zonder wit achter- spatbord kost 'n paar gulder boete (als de politie u ziet of... uw leven (als het verkee: u niet zietl) P.S. Wist 11, dat alleen „wit" „wit" is..~ Crsmoezelig" of „verroest" is dus niet voldoende 0 UIT DE OMGEVING LISSE St. Joseph's Gezellenvereeniging. Gis teravond hield de St. Joseph's Gezellen vereeniging haar jaarlijksche najaarsver gadering ter opening van het winterpro- gram in het Patronaatsgebouw. Hierbij waren uitgenoodigd, behalve de leden der Gezellenvereeniging, de Raad van Be stuur alsmede de ouders der leden, bene vens de besturen van de Gezellenvereeni- gingen uit de naaste omgeving van het Leidsche District. Alzoo was de patronaats zaal, welke wat minder aangenaam was, nog niet was verwarmd, tamelijk bezet. De heer J. Reeuwijk, die als altijd aan de piano het muzikale gedeelte voor zijn rekening had, bracht er al spoedig door eenige opgewekte wijsjes de stemming in, waardoor de kilheid der zaal minder aan deed. De senior, de heer G. Weyers, open de de bijeenkomst met den Kolpingsgroet heette op de allereerste plaats welkom den weleerw. heer J. C. A. de Bot, vice- praeses van Delft I en districts-praeses uit het Westland, welke heden als spreker zal optreden. Voorts den Raad v. Bestuur, de ouders en de besturen der buurtvereeni- ging. Hij betreurde de slechte opkomst der ouders. Waarom van dien kant toch zoo weinig meeleven? Laten we hopen, dat dit niet verlammend werkt op hun zoons- leden, want dat zou te betreuren zijn. Hij had echter goeden moed voor den a.s. winter, omdat het aantal bezoekers in den afgeloopen zomer bevredigend was. Hierna verkeeg de vice-praeses, kape laan Tabink, het woord, die eenige me- dedeelingen deed over het winter-program Door den secretaris werden hierna de namen der vijf nieuwe leden voorgelezen, waarna deze onder de gebruikelijke cero- monieën door den vice-praeses werden ge ïnstalleerd en de beloften van trouw af legden. Hierna werden de twee eerste coupletten van het Vlaggelied gezongen. Hierna verkeeg de weleerw. heer de Bot het woord om zijn onderwerp „Het uur van den leek" uiteen te zetten. Het egois me viert hoogtij en de echte naastenliefde is ver te zoeken. Daar zijn echter momen ten in ieders leven waarin duidelijk spreekt dat dit het uur is van God! Het was Zijn uur toen Hij aan het kruis hing en een omwenteling teweegbracht van het hei dendom naar het christendom! Wij moeten onze katholieke ideëen de wereld indra gen. Begon Hitier niet een jaar of tien geleden met zeven man achter zich? En kijk nu eens. Katholiek moeten we zijn in merg en been.. Na een korte pauze kregen we van eeni ge leden der tooneelclub een paar decla- 'maties en van P. de Koning „Sprookje" en Koos Faas met „Voor zichzelf sprekend" van pater v. Meurs, terwijl last not least kapelaan Tabink, een paar verzen las van Joost van den Vondel, o.a. „Kinderdijk" welke allen een aandachtig gehoor von den. Nadat hierna het Vlaggelied was ge zongen werd de bijeenkomst met den Kol pingsgroet door den scenior gesloten. Vermist. Sedert een week wordt al hier vermist een eerste bediende van kap per G. Deze heeft zich Zondag 4 October per rijwiel naar zijn ouders te Zuid-Schar - woude begeven, doch is daar niet gearri veerd. Alle nasporingen waren tot heden vruchteloos. Men vreest een ongeluk. NOORD WIJK. Personalia. Naar wij vernemen, heb ben B. en W. de navolgende ambtenaren in dienst dezer gemeente bevorderd: de heer P. J. H. de Boer, thans tijdelijk klerk ter gemeente-secretarie, is bevorderd tot adjunct-commies 2e kl. titulair in vasten dienst der gemeente-secretarie; de heer P. Meijers, thans tijdelijk klerk bij de ge meentebedrijven en openbare werken, en de heer N. van Zelm, thans tijdelijk klerk ten kantore van den gemeente-ontvanger en den kassier der bedrijven, zijn beiden bevorderd tot klerk in vasten dienst bij ge noemde instellingen. NOORDWIJKERHOUT. Ruiling Mica-tjes. De ruilbeurt voor de Mica-tjes wordt niet geopend, zooals eerst werd bericht, op 18 October, doch op 13 October. Veiling. Wegens de nachtvorsten was de laatste dagen de aanvoer van boonen op de Veiling de Eendracht, alhier, zóó gering, dat de veiling dit seizoen is geslo ten. OUDE WETERING. Schaak- en Damclub „Kijk uit". Als onderafdeeling van „Kijk uit" is een Jeugd club opgericht, welke Maandag voor het eerst bijeenkwam. Aanvankelijk gaven zich 17 leden hiervoor op, 10 voor dam men en 7 voor schaken. Nadat de voorzit ter, de heer B. Snel, eenige uiteenzettingen gegeven had over de algemeene spelregels, werd overgegaan tot onderlinge spelen. Als leiders voor de Jeugdclub stelden zich verscheidene personen disponibel. WARMOND Film-voorstelling. A.s. Woensdag avond zal in de „Stad Rome" een zeer bij zondere filmavond worden gegeven door de N.V. Filmafdeeling voor de K.S.A. te Leiden, met sprekende en musiceerende films. Behalve een leuk programma met als hoofdfilm „Circusleven", waarin optreden de drie wereldberoemde clowns de Drie Fratelinni's, zal vertoond worden een prachtige film van Lourdes. Men ziet niet alleen de grootsche plechtigheden, maar men hoort de gebeden en gezangen; men is als 't ware in Lourdes. Het zal ongetwijfeld druk loopen. (Zie ook advertentie). UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Transportarbeidersbond. De R. K. Transportarbeidersbond „St. Bonifacius", hield Zondagmiddag hare 18e jaarverga dering. De tweede voorzitter opende op gebruikelijke wijze met gebed de bijeen komst en deelde vervolgens mede. dat de heer A. Goedhart als voorzitter en be stuurslid had bedankt. Ook het bestuurs lid, de heer A. van Hemert, had wegens vermoedelijk vertrek, zijn ontslag genomen Het jaarverslag van den penningmeester sloot met een klein batig saldo. Uit het verslag van de secretaris bleek o. m., dat het ledental der afdeeling met zeven achteruit was geloopen; vier wegens vertrek en drie door royement.. De bestuursverkiezing had niet plaats, door het beriuit het aantal bestuursleden op vijf terug te brengen. Met groote meer derheid van stemmen werd do heer A. Brasker tot voorzitter gekozen. Nadat de heer van Hemert nog een afscheidswoord had gesproken, nam de geestelijk adviseur het woord, om de aanwezigen op te wek ken tot een krachtige actie voor de katho lieke organisatie. De heer J. v. Caoe] be- j sprak alsnog de gevaren, die er dreigen van de zijde van het communisme. Hierna kwam de rondvraag en sluiting op gebrui- j kelijke wijze der bijeenkomst. Ernstige aanrijding. Zondagavond omstreeks 7 uur is de pl.m. 50-jarige mej. v. O., wonende in de Hoorn, toen zij op eeniCTen afstand van hare woning wandel de en eenigszi"s weifelde bij het overste ken van den Rijksstraatweg, door een nas- seerende auto aangereden. Het slachtoffer werd tegen den grond ?eemakt en bekwam een ernstige, diepe hoofdwonde. Met een ziekenauto uit de garage Vreeswijk, werd zij naar hare woning vervoerd. Klopjacht op een parachute. De M. I. C. A.-vliegmachine, die Zaterdagmiddag j boven deze gemeente verscheen en enkele malen rond cirkelde, bracht heel wat tongen of beter gezegd, beenen in bewe- gi.ng. Vooral de jeugd bleek tuk op de parachuutjes met waardebonnen, welke de aviateurs op sommige plaatsen naar bene den wierpen. We waren juist in de Hoofd straat toen er een paar naar beneden kwa- men zeilen. Onmiddellijk ontstond een j klopjacht op de parachuutjes, en toen deze de aarde naderden, geleek het op een mie- j renhoop van gegadigden om ze te bemach- 1 tigen. De jongens grepen er allen naast; een dochtertje van den heer N. v. d B. werd de - gelukkige bezitster. We verna- men nog, dat een jongen uit een arm ge- zin op deze wijze een bon wist te bemach tigen ter waarde van 10 gulden; die was daar goed op zijn plaats. Gevestigd. Gerrigje van Vliet echt- gen. van J. Goedhart van Sliedrecht Gijsbetrtus C. van Dam van Berkel en Ro denrijs Cornelia van 't Wout van Nieuw koop Aagje K. van Luinen van Zwam- merdam Jan Moed van Wedde Mat- thijs G. van Eijk van Boskoop Willemina C. Verwoerd van Bodegraven Jan V/. Hoenders en gezin van 's Gravenhage j Adrianus van Gils van Stomp wijk Jan I Koning van Boskoop Theodora J. Rijs- j dijk van Voorhout Louis Hendrikse van Hengelo (O.) Markus Gorter van den Helder Geertruida H. Nieuwenhuis echt- genoote van A. Donker van Lisse. Vertrokken: Hendrika van der Laan naar Hazerswoude Wed. L. Nieboer-Fal- laux en dochter naar Leiden Jannetje van der Bijl naar Bodegraven Johannes J. Chrispijn naar Leiden Helena M. E. Enthoven naar Noordwijk Pieter J. Koe- lewijn naar Zaandam Johannes Koele- wijn naar Zaandam Niesje van Leeu wen naar Leiden Pieter W. Kroon naar Haarlem Henri J. L. van Rhoon en ge zin naar Zoeterwoude Wed. J. Rooze- boom-Muijs naar Boskoop Paulus Jong naar Beverwijk. Geboren: Adrianus Aristides, z. van H. M. Kasbergen en C. S. van Leeuwen Willy, d. va nJ. H. Vierbergen en B. L. Turken Cornells, z. van C. Offers en H. van der Zee Elisabeth Charlotte Christi na, d. van J. C. de Vries en H. G. G. Steen bergen Johannes, z. van F. van der Velden en F. Kortland. Gerrie Huberta, d. van M. Kraan en M. van der Vis Geer truida Apolonia, d. van P. Boef en M. van der Pouw Kraan. Gehuwd: P. M. Korbee 24 j. (wonen de te Noordwijk) en G. Bruijnes 24 j. Overleden: J. van dne Akker 98 j., wedr. van M. Oudshoorn M. van Donk 82 j., wedr. van M. M, van der Wilden Adolphina Juliana Joanna de Wit 68 j. C. Veerman 77 j., wede. van H. Ldros. BODEGRAVEN. Geboren: Johannes Gysbertus z. v. H. van den Akker en van T. H. Braam. Ondertrouwd: H. van der Lee 27 j. en G. Bijman 23 j. Overleden: Joh. Woudenberg echtg. van P. Baars 38 j. A. van den Bosch, echt- genoote van T. Ooms 36 j. Gevestigd: W. J. van Velsen, boeren arbeiders van Alphen aan den Rijn. A. Goudkuil, tuinman, van Zwammerdam. G. Burggraaf, z. b van Hazerswoude. J. van der Bijl, z. b., van Alphen aan den Rijn. J. A. Verheuve., broodbakker, van Kedichem. P. J. Porsjpe, z. b. van Meer kerk. H. H. Barmentlo en gezin, fort wachter Wierickerschans, van Amersfoort. G. J. Spijker, banketbakker, van Am sterdam. H. J. C. Driehuis, dienstbode, van Zwammeidam. - J. Molenaar, z. b., van Kockengen. Vertrokken: M. G. Raadschelders, winkel juf rouw, naar Bloemendaal. C. Dijs, kruidenier, naar Monster. R. van Dam, boomkweeker, naar Zwammerdam. A. de Groot z. b., naar 's-Gravenhage (Loos Juinen). WOERDEN. HET OPRUIMEN VAN DE RUÏNE. Beide sporen vrij. Nadat Zaterdag dé geheele dag de op ruimingswerkzaamheden zijn voortgezet onder voortdurende belangstelling van hon derden kijklustigen, is men erin geslaagd de locomotief en de tender van de perso nentrein beiden op de rails te krijgen, zoo- dat nu de geheele spoorweg vrij is. Zondag 1 werd slechts gewerkt aan de verbetering der lijnen. Tot nu mogen de treinen slechts I in zeer matige gang de plaats passeeren. I Vanzelfsprekend was de toeloop van nieuwsgierigen Zondag nog zeer groot, om I de ruïne in oogenschouw te nemen. Heden (Maandag) is men begonnen met de op ruiming hiervan. Dit zal zeker nog gerui- men tijd in beslag nemen. He* terrein staat onder voortdurende bewaking van rijks- en gemeentepolitie. GOUDEN KLOOSTERFEEST PASTOOR MEGENS. Aanbieding van een huldeblijk. Het gouden kloosterfeest van onze Zeer- eerw. heer Pastoor, pater Victor Megens O.F.M., is Zondag op kerkelijke wijze ge vierd. Nadat de Pastoor te Maastricht met nog vier andere medebroeders op Fran- ciscaansche wijze gehuldigd was, keerde hij Vrijdag weer in zijn parochie terug. Om half elf des Zondags had de plech tige Hoogmis plaats, opgedragen door den jubilaris. Nadat het feestelijk gelui der klokken de parochianen in groote getale naar de kerk had opgeroepen, werd de Pas toor onder het zingen van het Veni Crea tor met bruidjes ingehaald. Het kerkge bouw was op keurige wijze versierd, ter wijl het priesterkoor en altaar met een schat van bloemen waren getooid en straal den in een zee van licht. Na het beëindigen van het Veni Creator betrad de Weleerw. Pater v. d. Boezem, als oudste der Kape laans, de kansel om in een korte toespraak de Pastoor mededeeling te doen van het aangeboden huldeblijk der parochianen: twee prachtige kandelaars voor het beeld van O. L. Vrouw van Smarten, als uiting van hun dankbaarheid jegens hun herder. Hij verzocht den jubilaris tenslotte de H. Mis voor hun intentie op te dragen. Het H. Offer werd dan begonnen, waarbij de jubilaris geassisteerd werd door den zeereerw. pater Heiling, gardiaan van het klooster, als presbyter assistens en door de weleerw. paters Groen als diaken en Beek man als sub-diaken. De beide Kapelaans hadden in het Priesterkoor plaats genomen. Door het parochiale zangkoor, onder leiding van den eerw. Broeder Martinus Jaspers, werd uitgevoerd de Missa „Pontificalis" van Jan Nieland _voor 5 stemmig gemengd koor. Na de H. Mis werd een feestlied gezon gen door alle geloovigen. Eén druk bezochte receptie werd gehou- van 1 tot 2.30 uur, waarop het Kerk- en Armbestuur, tal van afgevaardigden van vereenigingen en corporaties en vele pa rochianen hun gelukwensohen kwamen aanbieden. Des avonds om zes uur had een plechtig Lof plaats, gecelebreerd door den Jubilaris met dezelfde assistentie als des morgens. In het priesterkoor hadden plaats genomen Pastoor de Graaff O.F.M. uit Gouda, Pastoor Bennebroek O.F.M. uit Oudewater, pater «Rffid j licjg HOOFDPIJN KM MIGRAINE bH B"\ H^UESPUfJH (bay er) tejflzENUWPIJN IM \Ry LOOMHEID Prijs 50 ets. sfilt en voorkom! pijnen! dr. Huygens O.F.M., pater Beaufort O.F.M. en pater dr. Gerlach Royen, allen uit Utrecht. Na het Magnificat betrad de Ju- bileerende Pastoor de kansel om een dank woord te richten tot de geloovigen. Op de zen feestdag bracht hij op de eerste plaats dank aan God voor de vele genaden hem geschonken in al deze jaren, vooral ook in. de 20 jaren, dat hij Pastoor was in Woer den. Dan dank ik, aldus de jubilaris, die zichtbaar aangedaan was, allen die dezen dag voor mij tot een onvergetelijke heb ben rr maakt. Het Kerk- en Armbestuur, de Patronaatscommissie en alle vereeni gingen, die in den loop der jaren een steun voor mij zijn geweest, dank ik hartelijk. Dan sprak de jubilaris ook zijn erkente lijkheid uit voor de gaven, die zoo bereid willig werden gegeven voor het huldeblijk. Tenslotte verzocht hij de steun en samen werking van alle parochianen om het groot aantal van hen, die hun Paschen niet meer houden te doen verminderen en de gemengde huwelijken uit onze parochie te weren. Het Lof werd hierna voortgezet en be sloten met een plechtig Te Deum van Pe- rosi, voor gemengd koor. Gedurende het Lof werden werken uitgevoerd van Refice en Vittoria, eveneens voor gemengd koor. Na het Lof werd door allen een dank lied gezongen. De organist voerde werken uit van Andriesssn, Jan Nieland, Widor en Vierne. Hedenochtend (Maandag) had een kin derhuldiging 'plaats op de R.K. Scholen. Het gymnastieklokaal van de R.K. Jon gensschool was feestelijk versierd, toen de jubilaris hier binnentrad ónder het zin gen van een welkomstlied onder leiding van den heer S. P. Onneweer, hoofd der school. Dan werden door meerdere kinde ren samenspraak] es gehouden en eenige versjes opgezegd, welke allen voor deze gelegenheid waren gedicht door den heer H. Moons, onderwijzer aan deze school. De Pastoor dankte de kinderen hartelijk, waar na zij werden getracteerd en verder vrijaf kregen. Op de R.K. Meisjesschool had even eens een huldiging plaats in de recreatie zaal van het Pensionaat, waar allen met de zusters en onderwijzeressen vereenigd wa ren. Hier werd o.m. een tooneelspelletje van St. Franciscus opgevoerd. Nadat de Pas toor de meisjes had bedankt, werden ook deze onder luid applaus getracteerd en kregen vrijaf. We mogen tenslotte zeggen, dat een en ander een mooi einde was van de waar dige viering van Pastoors gouden kloos ter-jubileum. „Koninginnedag". De Vereeniging „Koninginnedag" heeft reeds plannen ont worpen om het huwelijk van H. K. H. Prin ses Juliana met Z. H. Prins Bernhard op grootsche wijze te vieren. Deze viering zal over twee dagen verdeeld worden. Onder meer zal een groote liohtstoet georgani seerd worden, waaraan alle vereenigingen, corporaties, particulieren kunnen deelne men. Op beide dagen, zal deze stoet uit trekken. Natuurlijk zullen vele wijken op mooie wijze versierd worden, waarvoor di verse buurtvereenigingen zullen zorg dra gen. Een uitgebreid ^programma is ook vastgesteld voor den avond, waarbij een enorme tent op het Exercitie-terrein bij mo gelijk ongunstig weer de menigte zal be schutten. De tweede dag zal beginnen met een grootsche kinderhulde, waarna verrassin gen voor hen wachten. De geheele morgen zullen dan uitgebreide volksspelen plaats hebben om prijzen. Ook des avonds vinden weer feestelijkheden plaats. TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILLI0NAIR. 263. Toontje kroop vlug uit de waschkuip. Het water liep hem met straaltjes uit zijn kleeren en vormde een klein vijvertje om hem heen waarin een aantal kuikentjes direct een lekker bad namen. 264. Toen Toontjes kleeren wat opgedroogd vva.en na. een geweldige windvlaag zijn petje op en blies het op der rijweg.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10