nederl r.k. Volksbond ZATERDAG 10 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 PLAATSELIJKE CENTRALE ARBEIDERSBEWEGING DE OVERBODIGE ADVISEUR Rector J. F. A. Bots schreef in het or gaan „De Midenstander" het navolgende lezenswaardige artikeltje onder boven- staanden titel, dat wij onzen lezers niet kunnen onthouden, om de zeer beharti genswaardige woorden die daarin tot uit drukking komen. Wanneer door de kerkelijke overheid een sociale vereen iging als katholieke or ganisatie wordt erkend, wordt er meteen een priester aan verbonden als geestelijk adviseur. Men leest nooit dat een kerkmeester of de prefect van een Congregatie tot geeste lijk adviseur wordt aangesteld, het is al tijd een priester. De aanstelling tot gees telijk adviseur in onze sociale organisa ties veronderstelt dus dat er voor zoo'n functionaris ook „priesterlijk" werk te doen is. Nu gebeurt het nog al eens, want ik weet zeker, dat menige priester een soort gelijke ondervinding heeft opgedaan, dat een priester zich in een vereeniging to taal „overbodig" gevoelt. Natuurlijk is het voor den betrokken priester zelf een vernederende positie ver gadering op vergadering te moeten mee maken in een vereeniging, waar de sfeer en gezindheid zoodanig zijn, dat er geen ruimte overblijft voor de activiteit van den priester. Toch is het niet om wille van den pries ter, dat hier dit feit wordt gesignaleerd, maar om wille der organisaties zelve. Ik ben mij bewust een ernstige beschul diging neer te schrijven aan het adres dier betrokken organisaties, want, als een priester ondanks de beste persoonlijke ver houding zich in een vereeniging overbodig gevoelt, dan hapert er iets, dan hapert er alles aan het katholiek karakter van zoo'n vereeniging. Ook in zulk een organisatie haalt men den godsdienst er wel eens bij, maar hij is er niet de zuurdeesem, welke heel het le ven en werken van zoo'n vereeniging ka rakteriseert, maar hij wordt er integen deel verlaagd tot een propagandamiddel. De oorzaak van zulk een houding moet men niet zoeken in onwil of kwaadwillig heid, maar ligt heel, heel diep in het den ken en de gezindheid der betrokken men- schen. Zij zijn kinderen van hun tijd, zonder het zelf te weten. Welnu, wat is het kenmerkende van den modernen mensch? Volgens Karl Adam ligt het karakteris tieke van den modernen mensch in zijn „ontworteld zijn". Het „los van de Kerk" in de zestiende eeuw voerde onvermijde lijk tot het „los van God" in de negen tiende eeuw. Daarmee was de moderne geest losge rukt van zijn diepste levensbron en het gevolg is geweest, dat het leven zijn spanning verloor en zijn beteekenis en vooral de liefde, welke alleen kan op vlammen uit het goddelijke. Thons beleven we naar een woord van dr. Rademacher den laatsten weerslag van de scheiding van godsdienst en leven. Foerster wijst dan ook dien modernen ontwortelden mensch zonder God aan als de laatste oorzaak der wereldcrisis, want, losgemaakt van de werkelijkheid Gods, gaat alles regelrecht op den afgrond aan. Want wat zien we nu gebeuren? Een ontzaglijke bedrijvigheid* maar: los van het gebed. Een kracht, die werelden verovert, maar: los van de liefde. Een allesomvattende organisatie, maar: zonder waarachtige gemeenschap. Een wedloop van allen met allen, maar: zonder doel. Een angst van allen voor allen en ten slotte: een zich wapenen van allen tegen allen om door allen te vernietigen. Dat is de geest van den modernen mensch geest van materialisme. Wanneer ik daar straks schreef, dat in sommige katholieke vereenigingen de gees telijke adviseur overbodig wordt gemaakt, omdat haar bestuur of haar leden al te zeer kinderen zijn van dezen tijd, dan ben ik mij wel bewust hiermee een ernstige beschuldiging neer te schrijven, want het beteekent, dat zij zoozeer door den mate- rialistischen tijdgeest worden overheerscht, dat zij meenen de benauwende problemen van dezen tijd louter stoffelijk te mogen zien en louter stoffelijk te kunnen op lossen. Voor hen wordt heel het maatschappe lijk probleem een technisch vraagstuk en het behoeft ons niet te verwonderen, dat in kringen, waar men de maatschappelijke ontreddering zoo leert zien, men na eenige desillusie, ook al spoedig gaat roepen om een gewelddadige oplossing door fascis me of bolsjewisme. Wanneer de chaos verwekt wordt door den mensch zonder God, zal de katholieke organisatie de orde slechts kunnen her stellen, wanneer alles, ook het economi sche leven, weer gericht wordt op zijn laatste en grootste doel, op God. Zoo heeft ons sociale werk een diep- godsdienstige strekking en moet er voor den priester volop ruimte zijn, zijn werk te doen om het inzicht der leden te ver diepen en hun gezindheid te beïnvloeden opdat zij gemeenschappelijk zullen helpen het leven weer te wortelen in God. Ik weet heel goed, dat hier geen onwil m het spel is, want schreef ik zij zijn kinderen van dezen tijd zonder het te weten. In zijn groote werk: Der Proletarische Sozialismus, verklaart Werner Sombart. dat vele menschen, die zich opwerpen als bestrijders van het socialisme, door de so cialistische gedachte worden beheerscht. Dit gaat nog in veel sterkere mate op van het materialisme. Vele Katholieken, die in onze organisaties den tijdgeest mee- t ente bestrijden, zijn er zelf in hooge mate door aangetast, zoodat zij ons orga nisatieleven materialistisch richten in plaats van bovennatuurlik. Hen wil dit artikeltje waarscthuwen, want als ons leven niet bovennatuurlijk wordt, zal het steeds meer onnatuulrijk worden en geheel verbasteren. ALS IEDER OP ZIJN POST IS. Er is de laatste weken veel gevraagd van onze bestuursleden. Niet minder dan twee bestuursvergaderingen vonden plaats. Op de eerste werden meer algemeene za ken behandeld, terwijl de tweede speciaal gewijd was aan de 13 September j.l. in werking getreden gewijzigde steunregeling met al zijn aankleve. Deze werd in den breede besproken, doch uit alles bleek, dat Mn het R.K. Werkliedenverbond èn het bestuur op hun post waren geweest. Zij heb ben gedaan wat in hun vermogen was om de verslechteringen ongedaan te maken. Echter dient men te bedenken, dat met critiek alléén men niet verder komt! Thans, nu de regeering tot muntcorrectie van de gulden heeft besloten, zullen, naar wij vertrouwen, weldra de gewraakte ver slechteringen tot het verleden behooren. Daarmede moet men niet denken, dat het pleit gewonnen is. Integendeel, het is nog maar een begin. Waakzaamheid is dubbel geboden! De devaluatie, reeds in alle toonaarden bezongen, heeft voor ons ook een slechte zijde! De daarmede in verband staande prijsopdrijving van levensmiddelen enz., ondanks de wettelijke maatregelen, steekt dreigend haar kop op, waarom wij met klem aandringen om toch vooral met ons te waken tegen onredelijke opdrijving der prijzen van levensmiddelen, enz. In deze kwestie" is het bestuur diligent! Het vertrouwt dat de leden dit eveneens zijn en direct zullen berichten als geval len van onredelijke prijsopdrijving door hen geconstateerd worden. Tegenmaatregelen zullen onzerzijds dan zeker niet uitblijven. DE HERDERLIJKE BRIEF VAN HET NEDERLANDSCHE EPISCOPAAT Ook voor ons is een taak weggelegd Zonder ophouden en met steeds krach tiger aandrang, vraagt onze Heilige Vader de Paus, ons, zijn kinderen, zich te weer te stellen tegen den aldoor wassenden vloed van Godloosheid en heidendom, die de werld met ondergang bedreigt. Ook tot ons, mannen van de Stands organisatie, is deze oproep gericht. Ook wij moeten ons standpunt bepalen, wil het ons niet vergaan zooals zoovele voorbeel den buiten onze landsgrenzen bewijzen. Daaruit is voor ons volop leering te trek ken. Daarom moeten wij daden stellen. Wij moeten al onze krachten verzamelen tot een vastaaneengesloten groep, die een krachtig eenheidsfront vormt tegen hen die vijandig staan tegenover God en het geheele menschelijk geslacht. Voor ons, vereenigd in de Standsorganisatie, is hier een machtig terrein voor een in al zijn geledingen doorgevoerde Katholieke Actie. Laten we toch afzien van alle enghartig gedoe (individualisme), ook al mocht dit zware offers kosten, het is voor ons eigen heil en dat der geheele menschheid. Een innerlijke geloofsverdieping zoeke men in godsdienstige vereenigingen. Laten wij toch niet ons heil zoeken in de menschen, maar in God, want van Hem alléén is redding te verwachten!! DE R.K. ARBEIDERSBEWEGING EN DE GEBEURTENISSEN VAN DEN LAATSTEN TIJD Nog maar nauwelijks was tot het koo pend publiek doorgedrongen, dat devalua tie een feit was, of pogingen tot prijsver- hoogingen kwamen ons reeds ter oore. Niet bemoedigend was het oordeel van een plaatselijke grossier, dat de fabrikan ten het regeeringsbesluit wel zouden uit- v< eren, maar slechts naar hun goeddun ken. Wij kennen een groote groep van men schen, die onverwijld trachten uit derge lijke gebeurtenissen al het mogelijke te halen. Gelukkig behoeven wij onder deze onzen handeldrij venden middenstand niet te noemen als haantje de voorste. Toch moet van een gebeurtenis, als deze, leering uitgaan voor elk beider. Een, ook door de regeering dankbaar gebruikt middel, om prijsverhoogingen zoolang mogelijk tegen te gaan, is zeker de Verbruikscoöperatie. Rustig doet zij in geheel de samenleving haar krachtige werking, in moeilijke oogenblikken als nu, gelden. Haar aanwezigheid is een groote belemmering voor de speculanten. Als een lichtbaak geeft ze de koers aan, en niet zonder noodzaak zal die köers wor den miskend of verlaten. Dat het Ministerie ook dadelijk telefo nisch contact zocht met de Coöperatieve Centrale, toont haar waardevolle betee kenis. Dat in tijden als nu, een samenwerking tuschen Coöperatie en Arbeiders-Vakorga nisatie gewenscht is, blijkt overduidelijk. Dat deze samenwerking niet alleen in waardeering, maar bovenal in daad-werke lijk mee-leven, moet bestaan, bevestigen de gebeurtenissen van nu! Daar wij als R.K. arbeiders alleen in de Kath. Vak-Organisatie (Vereenigingen) thuis behooren, is het duidelijk, dat ook voor de Coöperatieve Verbruiksvereeni- ging, geen andere dan de Katholieke, onze keus kan zijn. Alléén dan heeft de samen werking haar beteekenis, en zal een heil- zamen invloed op het dagelijksch gebeu ren van haar uitgaan! BESTUURSVERGADERING. Einde October of begin November zal een bestuursraadvergadering worden ge houden, waarop de- werkloozenzorg van dezen winter een voornaam punt der be sprekingen zal uitmaken. Gezien de be langrijkheid van deze vergadering, waarbij komt dat tevens de financieele zijde van een en ander zal worden bekeken, ver dient de volle aandwacht van alle ver- eenigingsbestuurders. Onze geestelijk ad viseur, prof. A. Clophas, zal een inleidend woord spreken. De datum van bovenbe doelde vergadering zal zoo spoedig moge lijk worden bekend gemaakt. We verwach ten de volledige besturen van alle vak- en onder-afdeelingen. DE JAARFEESTVIERING Zooals wij reeds hebben geméld wordt op 8 November het jaarfeest gevierd, De R.K. Tooneelvereeniging „Vondel", welke bereids haar medewerking verleent, zal des avonds in de Stadsgehoorzaal een kluchtige verwikkeling in vier bedrijven opvoeren, getiteld „Haaien op de kust", bewerkt door Jan Everwijn. Als we dan nog mededeelen, dat de avond verder op geluisterd wordt door een strijkje, zeggen we niets te veel, als we beweren, dat het gezellig kan worden! Hoe u kaarten kan bekomen en waar deze moeten worden afgehaald deelen wij u in de volgende rubriek mede. DE EERSTE ONTWIKKELINGSAVOND Woensdag 21 October a.s., des avonds te 8 uur worden vele leden verwacht in het Bondsgebouw, Steenschuur 15. Er zal dien avond een inleiding gehouden worden, waarvoor het bestuur beslag heeft te leg gen op den heer Hans Hermans, zoon van de in de R.K. Arbeidersbeweging zeer be kende en geziene persoonlijkheid den heer Henri Hermans. Hij zal behandelen het onderwerp: „Het Communisme als levens beschouwing". Dit zeer actueele onderwerp zal doqr den geachten spreker in den breede worden uiteengezet, waarna er ge legenheid zal zijn vragen te stellen. We vertrouwen dat velen aanwezig zullen zijn om leering te trekking uit het gesproke ne en daardoor te toonen dat dergelijke ontwikkelingsavonden op prijs worden ge steld. Zal de zaal te klein zijn? ST. BARBARA-VEREENIGING Door bovengenoemde onderafdeeling zul len in de maand November wederom de dan gebruikelijke bidstonden worden ge houden. Een en ander is daarvoor reeds in voorbereiding en we hopen u een vol gende gelegenheid daarover meer te kun nen berichten. IN HET ZILVER De R.K. Fabrieksarbeidersbond herdacht dezer dagen zijn vijf-en-twintig-jarig be staan op luisterrijke wijze, terwijl het vak blad „De R.K. Fabriekarbeider", ons toe gezonden, in extra uitgave verscheen. Het lezen daarvan deed pretitg aan, pittige ar tikeltjes troffen wij daarin aan van advi seur, bestuurders en oud-bestuurders, ter wijl het geheel met verschillende foto's was verlucht. Bij de vele gelukwenschen bieden wij ook volgaarne de onzen aan. DE GEHOUDEN STUDIEDAGEN TE VOORHOUT Eerstdaags zau verschijnen het verslag boek der studiedagen, gehouden in Augus tus 1.1., waar door een 10-tal zeer bekwa me eminente inleiders het Lijdensprobleem werd behandeld, onder den algemeenen tiel: „Mijn politiek is het kruis". De inlei dingen, welke deze stof veelzijdig belich ten, zijn in extenso opgenomen en bevat ten een groote schat van materiaal, be- noodigd bij de beoordeeling van het lij densprobleem, waarmede onze tijd zoozeer te kampen heeft. Zoowel priesters als lee- ken zullen hierin een zeer goed bron vin den bij hun werken in de sociale organisa ties, terwijl een ieder, die op een of an dere manier met de werkloozen in aanra king komt, dit boek ook niet kan ontbe ren. De prijs van dit boek is voor geeste lijke adviseurs en leden van onze organisa ties slechts 0.65, voor anderen 0.85, al les inclusief porti. Gelieve bestellingen zoo spoedig mogelijk op te geven aan het R- dactie-adres, men voorkomt daardoor te leurstelling. SCHRIFTELIJKE CURSUS IN STAATS INRICHTING EN SOCIOLOGIE Deze maand wordt door het Centraal Bureau der K.S.A te Leiden een nieuwen schriftelijken cursus in Staatsinrichting ge opend. Deze cursus staat onder leiding van den heer mr. H. F. A. Geise te Leiden. Naast deze cursus organiseert het Centraal Bureau ook een cursus in Sociologie (Staats- en Maatschappij-leer). Zij, die van een dezer cursussen gebruik willen ma ken, kunnen zich daarvoor aanmelden bij het Centraal Bureau der K. S. A., tSeen- schuur 17, Leiden, hetwelk gaarne de ge- wenschte gegevens verstrekt. f DE AL.M.A. De Volksbonders weten wel allemaal dat van 18 tot 25 October in de Stadsge hoorzaal een groote Missieten toonstelling gehouden zal worden, waaraan tevens een loterij is verbonden ter dekking van de fi nancieele voorbereiding. Allen brengen na tuurlijk een bezoek aan deze tentoonstel- fing en nemen deel aan de loterij! De Missie vraagt van ons een daad! Een offer? dan is zij in staat, Te brengen bij den heidenschaar: Gods Woord! Als ieder doet, Zooals het móét, Dan doet hij goed!!! WIJ VRAGEN UW AANDACHT....? voor den datum 29 November! De vereeni ging Katholiek Leiden organiseert dan in de Stadsgehoorzaal voor alle Katholieken een specialen avond, welke, naar wij ver nemen, een groot succes belooft te wor den. Als spreker treedt op de welbekende priester Henri de Greeve, uit Haarlem. Het zal wel niet noodig zijn om onze leden aan te sporen, om dien avond in groote getale daar aanwezig te zijn. De naam van den spreker is voor hen voldoende en het onderwerp wat hij zal behandelen zeer ac tueel. Bovendien bestaan er bij het bestuur van Katholiek Leiden plannen voor de werkloozen reductie op de entreeprijzen te geven. Laten we dus nu reeds afspre ken dal we 29 November a.s. vrij houden om dan den weleerw. heer Henri de Gree ve te gaan beluisteren. BIBLIOTHEEK. Zaterdag, 17 October a.s., wordt de bi bliotheek heropend. Eiken Zaterdagavond zal er vanaf dien datum van 7 tot 8 uur gelegenheid zijn tot het afhalen en ruilen van boeken. Het lesgeld bedraagt 4 ct. per deel en per week, werkloozen betalen den halven prijs. Een groot aantal nieuwe boeken is weer aangeschaft, zoodat ook zij, die meenen alle boeken gelezen te hebben, kunnen worden bevredigd. VAN DE REDACTIE Alle correspondentie, deze Rubriek be treffende, moet worden gezonden aan het Redactie-adres: Verlengde Bloemistenlaan 45. De eerstvolgende Rubriek verschijnt 31 October a.s. Bijdragen daarvoor be stemd, worden ingewacht tot uiterlijk Woensdag 28 October. Wij dringen vooral op beknoptheid van eventueel toe te te zenden copie aan, daar wij anders genoodzaakt zullen zijn deze te coupeeren. Met het toezenden van vakbladen gaat het uitstekend. Achterblijvers zullen er steeds zijn!! Wegens overvloed van copie moesten wij „Huisbezoek" tot een volgende rubriek bewaren. ONS STICHTINGSFEEST. Zondagmorgen te 8 uur de H. Mis met algemeene H. Communie in de St. Lode- wijkskerk. De liturgische gezangen wor den uitgevoerd door de onderafdeeling Lie dertafel „Seb. Sohafer", onder directie van den heer A Martij n. Circa half tien gemeenschappelijk ontbijt in het Gezellenhuis. Het zilver van verdienste voor 25 jaar lidmaatschap zal alsdan worden uitgereikt aan de heeren L. Nijssen, J. G. v. d. Klauw, en B. Pad denburg, leden der afd. Gehuwden. Tevens installatie van enkele nieuwe leden. De feestavonden zijn Zondag- en Maan dagavond in de Stadsgehoorzaal, waar drie onderafdeelingen een bonten avond geven met een vroolijk, varieerend programma. De aanvang is precies 8.15. Het plaatsbespreken voor bei de avonden is in de vestibule der Gehoor zaal op Zondag 11 Oct. van 12.30 tot 13.30. Het uitreiken der volgnummers be gint om half twaalf. Kaarten zijn a 40 cent tijdens het plaatsbespreken verkrijgbaar in de Ge hoorzaal. Tevens aan de volgende adressen: P. K. Koorsteeg 17, Rapenburg 52, Gas- straat 68, Genestetstr. 37, Kapteinstr. 10 en Hooge Rijndijk 106. Programma's zijn verkrijgbaar a 5 cent. Door Het aanbrengen van een geluids installatie zal de geheele uitvoering goed te volgen zijn in de groote Gehoorzaal. Tot slot: zonder kaart heeft niemand toe gang! VOOR ONS DISTRICT. 1. De (vice-) Praesidenten, die Zon dagavond de uitvoering te Leiden niet kun nen bijwonen, kunnen op dezelfde kaart Maandagavond toegelaten worden. 2. Vereenigingen, die mee wenschen te werken aan een biljart-competitie, worden dringend verzocht dit vóór 1 Nov. te doen weten aan den districts-secretaris. 3. Ook wordt getracht te komen tot een tafeltennis-competitie. Vereenigingen met interesse daarvoor moeten zich melden, eveneens bij den districts-secretaris, vóór Zondag 25 Oct. NA 49 JAREN.... GOUD IN T ZICHT! Bij ons 49ste Stichtingsfeest een paar ge dachten. Vooreerst van dankbaarheid. Ja waarlijk, de Kolpingszonen der Sleutelstad zijn dankbaarheid verschuldigd aan de vele priesters en leeken, die het Gezellen werk met rotsvaste trouw hebben gediend. Het zijn er velen en namen noemen heeft geen zin. Maar dit is zeker, men zou rond hun hoofden aureolen kunnen weven, aureolen van hulde en dank, voor het vele en goe de door hen tot stand gebracht. De taak der Gez.-Ver. is geen sinecure. Vooral in onzen tijd, nu de aanvallen op het christendom ontstellend zijn en tergend- satanisch, nu moeten de jongeren in de stuwing van hun levensontwikkeling lei ding en leering ontvangen. En daarvoor is de Gez.-Ver. het aangewezen instituut, want zij is een universiteit in de volkstoon, zij heeft een beproefd program en haar geheel eigene sfeer, en bovenal bezit de Gez.-Ver. haar grooten stichter en held, Adolf Kolping. Maar niet enkel voor nu, ook voor de toekomst heeft Kolping's werk zin en be teekenis. En daarom blijven wij werken, blijven wij strijden, blijven wij één. Hoog rijzen de golven van oorlog en haat, Fel grijpend den jongere, die Christus verlaat. Maar wij bouwen geslachten, die eeuwen lang staan. Die trouw aan hun Koning, de wereld weerstaan. Kolpings getrouwen, gij kent uw plicht, Blijft daarom bouwen, het goud is in 't zacht l Senior. JEUGDIGE WERKLOOZEN. In het Kolpingsblad van 3 Oct. jj. trof ons van de hand van een jongen werk- looze het volgende dankbare woord: Praeses, ik heb u veel te vragen Voor al die 14 mooie dagen, Ik dank u ook bovendien, Voor wat we van U hebben gezien. Het is hier echt fijn geweest, Het was voor ons een heerlijk feest. Praeses, als er weer een kamp begint Ben ik dan weer uw kind? Wilt mij nu al vast opschrijven; Ik wil hier mijn leven wel blijven. Bij nadere informatie bleek ons, dat een Gezel van Leiden, dde een der kampen in „De Liebaard" heeft meegemaakt, dit dank woord uitsprak. Er blijkt uit, hoe een jon ge werklooze, door het goed benutten van zulk een kamp, tot echte dankbaarheid kan komen. Dit zoo noodzakelijke werk der kampen bevelen we nog eens bijzonder aan in de directe actie der diverse stands- en jeugd- standsorgamisaties. Maakt er uw menschen op attent. Er loopen nog tientallen jonge kerels zonder werk. Hun steun, hun red ding wellicht, is zoo'n werkkamp, dat voor allen open staat in den leeftijd van 16 tot 25 jaar. Meldt u aan in het Gezellenhuis aan het Rapenburg. Aan de velen zonder werk is nu d e d a a dl S. M. CURSUSSEN. Bij voldoende deelname zal wederom een cursus boekhouden worden georganiseerd. En wel een a-cursus voor beginnenden en een b-cursus voor gevorderden. Een goede kennis van eenvoudig boek houden is thans een vereischte. De massa van onze leden is nog jong en heeft vaak genoeg tijd beschikbaar om één avond per week iets nuttigs te leeren. Grijpt nu de kans om op zeer goedkoope wijze uzelf te ontwikkelen. De gelegenheid tot aanmelden bestaat Zondagmorgen na het ontbijt in de Praesi- dentskamer. BETER EEN UUR LA- TER, - OM TWAALF UUR - THUIS DAN REEDS OM ELF UUR IN EEN ZIEKEN. HUISI

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10