DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN STADS NIEUWS Kleine Advertentiën 28ste Jaargang DONDERDAG 1 OCTOBER 1936 No. 8536 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pei weekt 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit. vier bladen. De nieuwe geldkoers en de gevolgen Is er reeds eenig perspectief? Na twee dagen zweven, schijnt het per centage, waarmede de gulden in waarde is verminderd tenopzichte van de valuta der andere landen, te blijven schommelen op circa 20 pet. Wij willen daarmede niets voorspellen en zullen de eerste zijn, om toe te geven, dat de toekomst nog wel eens anders kan leeren, maar de gissing is toch niet geheel en al zonder grond, wanneer wy als waar schijnlijk aannemen, dat voortaan de gul den ten opzichte van het buitenland een waarde van 80 pet. zal vertegenwoordigen. Wanneer het egalisatie-fonds er voor zorgt, dat ons betaalmiddel zich op deze hoogte rustig houdt en geen bokkenspron gen maakt, dan kunnen wij zeggen, dat de gulden practisch met 20 pet. gedevalueerd is, al is die devaluatie dan voorloopig nog geen wettelijk vastgestelde. Hoezeer dit alles echter op een gissing berust moge blijken uit de volgende opmer kingen, geknipt uit het Amsterdamsch Ef fectenblad: „Wij weten het, ons prijsniveau was, on danks de aanpassing op onderscheiden ge bied, nog niet in overeenstemming met dat der reeds gedevalueerde landen. Maar even zeer weten wij, dat de loopende posten van onze betalingsbalans geruimen tijd vrijwel in evenwicht waren. Hetgeen te denken geeft! Want ten slotte hangt het koersverloop op een wisselmarkt, zooals by alle andere markten, af van de verhouding tusschen vraag en aanbod. Die vraag en aanbod zouden, wat betreft de loopende posten van de betalingsbalans, dus voor zichtbare en onzichtbare in- en uitvoer, vrijwel in even wicht zijn, zoodat er uit dien hoofde geen aanleiding is om een sterke afwijking van het koersniveau „voor en na den val" te verwachten. Ware het, dat de koersontwikkeling al leen zou afhangen van vraag en aanbod op de wisselmarkt uit hoofde van de genoemde „loopende posten", dan zou men zich in derdaad ernstig moeten afvragen: is het wel aan te nemen, dat de markt zelve een nieuw evenwichtspeil zal vinden, gebaseerd op de interne en externe prijsniveauver houdingen? Maar een wisselmarkt, juist in een tijd als deze, heeft meer te verwerken dan alleen den ruilhandel. Daarnaast zijn de kapitaalsbewegingen op het koersverloop van invloed, soms van doorslaggevenden invloed. En wanneer men dat bedenkt, dan kan niet anders verwacht worden dan dat de markt blijvend een koersdaling voor den gulden te zien zal geven, die afhangt van de opinie, die het publiek heeft omtrent de kansen der devaluatie. De basis voor de koersontwikkeling van den eersten dag kan geen enkele andere zijn geweest, dan een zuiver psychologische. Maar ditzelfde moet men concludeeren met betrekking tot het koersverloop voor de toekomst. Om diezelf de reden kan men, aldus het blad, dan ook de theoretische mogelijkheid van stijging boven pariteit gerust uitschakelen, omdat reeds lang voordien de kapitaalvlucht weer op de koersen zal inwerken". Wat ervan zij of de daling met 20 pet. op psychologische dan wel op andere gron den berust een blijvende waardevermin dering van ongeveer 20 pet. is toch geen on aannemelijke veronderstelling. En dan gaat men onwillekeurig eens na, wat de gevolgen van deze waarde-daling zijn voor ons land. Voorloopig staat alles nog op losse schroeven en moet nog worden afgewacht, wat het buitenland zal doen, maar eenige opmerkingen van algemeen en aard kunnen toch wel gemaakt worden. Wij hebben vooreerst onze betrekkingen met het buitenland. Wanneer de gulden met 20 pet. daalt, stijgen de buitenlandsche geldswaarden met ditzelfde percentage. Al les wat wij in betaling ontvangen voor onzen export stijgt mét 20 pet. Eenerzijds stijgen daardoor onze ontvangsten, terwijl wij an derzijds deze winst kunnen benutten voor scherpere concurrentie. Voor den export- handel wordt de nieuw geschapen toestand dus algemeen gunstig geacht. Anders staat het met den import-handel, die voortaan duurder zal moeten inkoopen. Hieruit spruit voort, dat het algemeene prijsniveau in Nederland iets zal moeten stijgen, omdat de duurdere import zijn in vloed zal doen gevoelen. Het leven zal dus iets duurder worden, hoewel niet met 20 pet., want wij hebben behalve geïmporteerde artikelen, ook arti kelen van eigen bodem, terwijl bovendien de levens-duurte mede bepaald wordt door hetgeen wij aan huren, belastingen en ver goeding van bewezen diensten hebben, te betalen. De invloed van de waardedaling van den gulden is voor onze binnenlandsche verhou dingen geheel anders, minder direct, meer gedempt, dan voor onze buitenlandsche be trekkingen. Deze fungeeren in dit opzicht als de banden van een auto, die de eerste schokken van de straatkeien opvangen, en ze daarna gedempt door de rubber, de lucht en de veeren doorgeven naar de carosserie. Men heeft reeds kunnen lezen, dat met name de spijzen der eerste levensbehoeften niet noemenswaardig zullen behoeven te stijgen. De meeste levensmiddelen zijn n.l. in verband met de gevoerde landbouwcrisispo- litiek belast met heffingen, die in vergelij king met den wereldmarktprijs der produc ten over het algemeen zeer aanzienlijk kun nen worden genoemd. Dit beteekent dus, dat een prijsstijging tengevolge van munt- depreciatie zoo noodig kan worden opge vangen door middel van een verlaging der verschillende crisisheffingen. Uit een oog punt van prijsnivelleering beschikt de over heid dus over een goede veiligheidsklep. Hoe het met andere uitgaven zal gaan, is nog niet te overzien. Dat de huren bijv. in eenigszins belangrijke mate zullen stij gen is onwaarschijnlijk, gezien het groote overschot aan woningen. De algemeene indruk is nu reeds, dat het met de duurte wel los zal loopen. De wol ken zullen waarschijnlijk wel minder zwart blijken, dan ze aanvankelijk schenen. Daar- tusschen door komt zelfs een streepje licht schijnen. De verwachting is n.l., dat er eenige op leving zal komen. Zelfs prof. Raaymakers, die zich steeds voorzichtig uitdrukt en al lesbehalve een voorstander van devaluatie is, verwacht in den beginne een opleving, hoewel zuiver uit psychologische oorza ken. In dit verband is het wel interessant een citaat aan te halen van het bekende Engel- sche economische tijdschrift „The Econo mist", die in een beschouwing over den En- gelschen toestand na 5 jaren van pond-de preciatie o.a. schrijft: „Oorspronkelijk werd aangenomen, dat het voornaamste voordeel van „valuta-de preciatie" was, dat hierdoor de export aan merkelijk zou worden bevorderd. Sinds 1931 heeft men in Engeland echter langzaam aan gerealiseerd, dat het gevolg voor den export betrekkelijk onbelangrijk is en dat de werkelijke beteekenis van „monetaire alignement" ligt in het opheffen van den druk op de goudvoorraden van de centrale bank en het mogelijk maken om een politiek van goedkoop geld te volgen, welke ten doel heeft allen weer aan het werk te zet ten. In het sterlingblok wordt heden ten dage het los zyn van het goud bijna uit sluitend gewaardeerd op grond van de bin nenlandsche voordeelen en, men zou bij na kunnen zeggen ondanks de buiten landsche nadeel en. Indien men heden de balans zou opma ken, zouden de binnenlandsche voordeelen ongetwijfeld vele malen zwaarder wegen dan de nadeelen op buitenlandsch gebied. Maar het huidige oogenblik is wellicht niet het juiste tijdstip om een definitieve balans op te maken". Tot zoover de „Economist". Nu is Engeland geen Nederland en als „The Economist" na 5 jaren nog niet de balans van Engeland kan opmaken, dan is het voor Nederland niet mogelijk om nu reeds de balans in de .toekomst te voor spellen. Mr. H.F. A. GEISE. V De werkloozen-steun De vergaderingen der Staten-Generaal van de paar laatste dagen hebben op ver heugende wijze blijk gegeven van den w e n s c h naar samenwerking tusschen re geering en volksvertgenwoordiging, zich uitend in een wederzjjdsche toe- na d e r i ng. Zoo behoortt altijd te zijn Maar n u schijnt 'tin werkelijkheid zoo te zijn! Dat met de regeering te praten valt, was I tot blijdschap van afgevaardigden als de heeren Goseling (R.K.), Albarda (S.D.A.P.) en Joeket (V.D.) gebleken uit het slot der regeeringsverklaring van j.l. Dinsdag, n.l. uit de mededeeling, dat in overweging ge nomen is, of, onder de nu gewijzigde om sbandigheden, de onlangs getroffen regeling met betrekking tot den huurbiislag wijzi ging behoeft. Minister Colijn nu heeft gisteren reeds mededeeling gedaan in de Tweede Kamer, dat met ingang van 4 October de huurbij- siag geheel zal vervallen, doch dat daar tegenover een zoodanige overgangstoelage bij het steunbedrag zal worden verleend, dat de toestand voor de gesteunden niet slechter zal worden, dan vóór 13 Sep tember (dag waarop de huurbijslag werd verminderd) Als de huur wordt vermin derd, wordt bedoelde toelageniet ver minderd, zoodat de ondersteunde dan zelfs meer ontvangt dan vóór 13 Sept Dit waarschijnlijk om drang uit te oefenen in de richting van een huurprijsverlaging, of althans een huurprijsverhooging tegen te houden, want: voor verhooging van bedoel de toelage bij hoogeren huur zal ook geen sprake zijn. Over de standaardloonen, die volgens de heeren Goseling, Albarda en nog enkele andere sprekers evenmin ongewijzigd zullen kunnen bly ven, zal de contactcommissie Donderdag een bespreking met minister Slingenberg hebben. De heer De Visser (C.P.) was met die toe zeggingen en mededeelingen niet tevreden. Zijn motie tot intrekking van alle maat regelen, waardoor de toestand der werkloo- zen slechter zou zijn geworden, kreeg ech ter slechts 6 stemmen, die van de 3 aan wezige communisten, mitsgaders van de heeren Sneevliet, Van Houten en Arts. Hier tegenover stonden 69 tegenstemmers, waar bij zich ook alle aanwezige socialisten be vonden. 't Is wel een merkwaardige houding van de Volksvertegenwoordiging! Pater P C. Frigge Morgen herdenkt de weleerw. pater Albi- nus (Petrus Cornelius) Frigge den dag, waarop' hij voor 40 jaren het kleed van Va der Franciscus ontving in het klooster der Paters Minderbroeders te Wychen. Plechtig geprofest werd hij op 9 October 1900 en hij ontving de heilige priesterwij ding te Weert op 22 Maart 1903. Na eenigen tijd werkzaam te zijn geweest als assistent te Woerden werd hij benoemd tot Kapelaan te Haarlem (H. Antonius-pa- rochie) op 10 Jan. 1906 en 8 Febr. 1917 kwam hij als Kapelaan naar de Hartebrug- parochie te Leiden. Ruim 19 jaar heeft pater Frigge in de Hartebrugparochie en in Leiden gewerkt. En met héél veel vrucht. Dit mogen wij constateeren zonder te vervallen in de toon van een feeststemming, 't Is, bescheiden uit gedrukt, de on-opgesmukte waarheid! Bescheidenheid past bij den persoon van den jubilaris! Bijna twintig jaren heeft pater Frigge hier gearbeid; iedere paro chiaan kent hem en talloos velen buiten de parochie, omdat hij, geroepen door zijn geestelijke Overheid, ook buiten -de pa rochie op velerlei terrein zijn priesterlijken arbeid heeft verricht. En toch: nimmer plaatst hij zichzelf op den voorgrond. Als men hem niet in een katholieke zaak in haalt, als zijn plicht hem niet roept dan blijft hij er, in zijn hem typeerende beschei denheid, liever buiten! Maar, kennend en waardeerend zijn priesterlijken ijver, heeft zijn geestelijke Overheid hem tot velerlei arbeid geroe pen. En hij heeft zich dan aan dien arbeid gegeven, zóó, dat zijn toewijding anderen tot mede-arbeid prikkelde en aller respect afdwong. In de parochie lag steeds zijn eerste en voornaamste taak in biechtstoel en door huisbezoek heeft hij talloozen getroost en gesterkt, bekeerd en tot hooger geestelijk leven geleid. Pater Frigge is in de parochie geweest directeur van de Broederschap van de H. Kruisweg en directeur van- de Meisjes-Con gregatie. Verder noemen wij het eerst de twee functies, die de Pater nog waarneemt, en met hart en ziel waarneemt: het directeur schap van den Stillen Omgang en van de R.K. Militairen-Vereeniging. Deze twee vereenigingen kan men zich moeielijk voor stellen zonder den bezielenden leider, pater Frigge! ïn den loop der jaren is Pater Frigge vervolgens geweest directeur van het St. Franciscus Liefdewerk, voorzitter van de Zita-Vereeniging, voorzitter van het liefde- NIET VERSCHIJNEN. Zaterdag, feestdag van Leidens Ontzet, zal „De Leidsche Courant" NIET verschijnen. DE DIRECTIE. (Telefoontjes) worden, daax de Leidsche Courant Za terdag 3 October (Leidens Ontzet) NIET verschijnt opgenomen in ons blad van Vrijdag, 2 October. =3 VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Franco door de militaire junta tot dic tator benoemd. Langzaam concentreert de aanval der nationalisten zich op Madrid. (4de blad.) De Negus bereid tot het brengen van offers, zijn bereidwilligheid komt te laat. (4de blad). Conflict tusschen de Fransche Kamer en Senaat over de monetaire politiek der re geering. (2de blad). werk „Oud-Papier", geest, adviseur van het Kruisverbond en van de Mariavereeniging, van de vereeniging van onderofficieren „St. Martinus", van de R.K. Vereeniging tot be scherming van Meisjes, lid van de vereeni ging tot steun aan miliciens, vice-voorzitter van de Gewestelijke landstormcommissie en van de plaatselijke bioscoopcommissie, procurator van den Franciscaansehe Missie- bond. In deze opsomming ligt opgesloten een enorme hoeveelheid gepraesteerden ar beid. Mogen Pater Frigge nog vele jaren wor den geschonken, om zijn priesterlijken ar beid voort te zetten, zij 't dan ook op een j beperkter terrein! Voor de stichting, den parochianen van i de Hartebrug gedurende zoo vele jaren ge- I schonken, bij de uitoefening van zijn zui- ver- en direct-priesterlijke functies, mogen wij den Pater hier heel bijzonder openlijk betuigen onzen eerbiedigen dank.... Morgen, Vrijdag, om kwart voor 8 draagt Pater Frigge een plechtige H. Mis op. Van 12 tot 1 uur is er aan de Pastorie ge legenheid den Pater geluk te wenschen. Gouden jubileum. Maandag 5 October a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer A. Valkenburgh als leerling-letterzetter bij de N.V. voor heen E. J. Brill, Oude Rijn 33, alhier, in dienstbetrekking kwam. BINNENLAND. Discussie in de Tweede Kamer over de regeeringspolitiek inzake het munt-vraag- stuk. (2de blad). Huurtoeslag-verlaging voor de werkloo- zen practisch ingetrokken. Ook intrek king van andere verslechteringen van den steun in overweging. (2de blad). Afgescheurde atfiche's 't Zal wel niet zoo veel te beteekenen hebbenmaar het is werkelijk zoo, men kan in de buurt van Leiden eenige afge scheurde affiche's van de ALMA opmer ken! Het zijn ófwel kwajongens, ófwel vol wassen menschen zonder veel inzicht ge weest, die zich geroepen voelden dit kar weitje aan te durven. Toch zou het mooi zijn, als er eens een kordaat antwoord op gegeven werd. Katholieken van Leiden, die gelegenheid wordt u geboden. In deze dagen van voor bereiding van de groote ALMA, de Missie tentoonstelling van 1825 October in de Stadsgehoorzaal, gaat de Propagandaclub rond, om cmze mooie affiches te plaatsen op allerlei punten der Sleutelstad. Wij noodigen ten eerste hen uit, die een plaat verlangen in etalage of raam van een kamer aan de straat en zoo'n affiche nog niet ontvingen, zich ten spoedigste op te geven aan het Secretariaat van de Pro pagandaclub, op het adres van den heer A. van Dijk, van der Waalsstraat 16, Telefoon 553. Dan hebben wij nog vele Katholieken voor wie het ophangen of aanplakken aan een raam, om welke reden dan ook, onmo gelijk is. Tot hen richten wij ons tweede ver zoek. Weest bereid uw medewerking te ver- leenen, als de Propagandaclub Dr. Schaep- man dezer dagen aan uw deur komt met platen en stijfselpotten! Als dan de ra men te klein zijn, de blinde muren zijn dan toch groot genoeg! We zullen de stee- nen laten spreken! Wij laten ons niet bang maken; niet door kwajongens en ook niet door kleinzielige menschen. Moge het zoo zijn, dat wij aan allen die loopen in onze straten laten weten onze ongebroken, krachtige wil: mede te wer ken, ieder op zijn manier, aan de verbrei ding van het Godsrijk op aarde. Om dezen wil te verstevigen en te verdiepen houden wij onze tentoonstelling. Laten wij dan ook alle helpen, om deze tentoonstelling zoo uitstekend mogelijk voor te bereiden; dan is ons succes voor een goed deel verze kerd. Want een goed voorbereide, alom aangekondigde tentoonstelling zal de be langstelling doen toenemen en daarmede ons gebed en onze aalmoes ten behoeve van de Missiën. Namens het Comité voor Pers en Propaganda, Pater P. GEISE O.F.M.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1