Een verschil van 60 Dekalumen! Huiselijk DRAMA met goeden afloop 1 WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1936 Ltli .HE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 STADSNIEUWS NIEUWBOUW V. D. /room en Dreesmann opent morgen haar poorten voor het publiek: de nieuwbouw is een feit geworden. Eigenlijk is het geen opening, want het bedrijf is gedurende de twee-jarige ver bouwing geen oogenblik gestagneerd ge weest. Dat op zichzelf beteekent voor 'n zoo groote zaak, waar 350 menschen werk vin den, al heel wat. Nu echter de nieuwbouw van het omge bouwd bedrijf als geëindigd mag beschouwd worden, mag van een opening van het nieuwe kolossale pand ongetwijfeld wel ge sproken worden. Deze nieuwbouw is imponeerend, èn om den groei van het bedrijf èn om den bouw zelf. Wat dit laatste betreft heeft het nieuwe pand van V. en D. door de bekwame lei ding van de architecten L. van der Laan en ir. Jan A. van der Laan zich een zeer bijzondere plaats in het stadscentrum ver overd. We mogen zeker wel zeggen, dat dit mo derne complex het stadsbeeld volkomen ibeheerscht zonder tot wansmaak te ver vallen. Dat te voorkomen is sxeeds het stre ven der architecten geweest en de wijze waarop zij tot 'n dergelijk resultaat ge komen zijn, verdient zeker alle lof. In twee jaar tijd is deze nieuwbouw, de omtoovering van 'n behoorlijk groot win kelpand met daarnaast verscheidene oude huisjes tot één groot complex, tot stand ge komen. In Juni 1934 toch werd begonnen met het éloopen van de huizen naast het Waagge bouw voor het eerste gedeelte van den nieuwbouw. De eerste paal daarvoor werd geslagen op 3 Juli 1934 en den 18en Juli 1935 was het eerste gedeelte gereed. In September van het vorig jaar begon het sloopwerk voor het tweede gedeelte, de eerste paal daarvoor werd geslagen op 4 October en nog geen jaar later is ook dit gedeelte gereed, zoodat morgenmiddag de ingebruiknamev kan plaats hebben van een monumentaal gebouw zooals in onze stad niet te vinden is en groeide het bedrijf van 'n bescheiden winkelpand in 1903 allengs uit tot wat het nu geworden is. De bebouwde oppervlakte van den nieuwbouw is thans 1570 M2, de totale vioer-oppervlakte be draagt 6600 M2. Wil men nog eenige af metingen? De gevelbreedte bedraagt 48 Meter, de hoogte van het gebouw tot in den torentop 30 Meter, terwijl de diepte van Aalmarkt tot Breestraat 80 Meter bedraagt. De steeds meer ruimte vragende handel en verkoop, de steeds grooter wordende sorteeringen hebben tot het bereiken van dezen groot-bouw bijgedragen en nu is één groot geheel verkregen, waardoor het be drijf beter kan functioneeren. Et zijn betrekkelijk geen nieuwe afdee- lingen bijgekomen. Eigenlijk alleen de tea room, welke echter niet zoozeer is bedoeld als handelsobject, doch als service ten diensite van het publiek, dat zulks op het oogenblik verlangt. Er is overigens naar getracht een gezel lige sfeer te scheppen, welke men inderdaad in zulk een massaal gebouw niet zou den ken te vinden. Wij zullen onze lezers (essen) niet ver moeien met het geven van afdeelingsbe- schrij vingen. Behalve dat niemand zich hier door bevredigd zou worden, wil men toch zelf een kijkje gaan nemen. Onder het geheele gebouw bevindt zich een sousterrain, waar de technische instal laties zijn aangebracht, als: centrale ver warming met oliestookinrichtkig, een kalk- waterinstallatie tot opvoering van den wa- terleidingdruk naar de bovenste verdie ping ook bij e.v. brandgevaar ter voor ziening van de eigen brandweer en een ventilatie-inrichting, waarbij voor automa tische luchtverversching met verwarmde lucht wordt gezorgd. Hierbij wordt door een op het dak van het gebouw staanden •toren versche lucht opgezogen, welke be neden gefilterd wordt en verwarmd naar de diverse afdeelingen wordt gedirigeerd. Verder bevindt zich' in het sousterrain een afzonderlijke ruimte voor de accumu latorenbatterij voor de eigen electrische noodverlichting. Bij e.v. lichtstoring van de electrische centrale kan deze installatie ge durende drie uur in de lichtbehoefte voor zien. Aan de zijde van het Waaggebouw is de ingang voor het personeel, dat daar de gar derobe vindt en via het personeelstrappen- huis naar de diverse afdeelingen kan komen. Dat voor het personeel extra voorzieningen moesten worden getroffen valt niet te ver wonderen, als men weet, dat dit steeds om streeks 350 personen bedraagt. Ten slotte bevindt zich beneden de expe ditie-ruimte, welke met een speciale lift met alle verkoopruimten in verbinding staat. De verkoopruimten zijn gevestigd op par terre, le, 2e en 3e en een gedeelte der vier de verdieping. De derde verdieping is geheel als meu- belafdeeling ingericht. Daar sluit aan de tearoom op den hoek der Maarsmanssteeg en de keuken. De vierde verdieping is eigenlijk meer showroom dan verkoopafdeeling, zulks naar gelang het seizoen een of andere expositie vraagt. Hier is verder de kantoorafdeeling aan de Aalmarkt-zijde gevestigd met ver gaderkamer voor directie en personeel en de directiekamer. Het gebouw bevat verder een overdekt dakterras, als pendant van de tearoom en over den geheelen achterbouw een open terras als zomerattractie. Het uitzicht over stad en verre omgeving is hier wondeibaar en vooral bij helder weer een lust voor het oog. Bij de constructie van het betongeraamte van het massale pand door de Holl. Beton Mij. is gebruik gemaakt van een beton- pomp, waarbij de verwerkte specie door een rioleering onder de straat door tot de hoogste verdieping werd opgevoerd. Daar door. werd het verkeer op de smalle Aal markt nagenoeg niet gestagneerd Bij' den bouw was bijna voortdurend 200 man personeel betrokken, zoodat velen de laatste twee jaar hier prachtig werk heb ben gevonden. Gedurende de feestweek zal het gebouw met speciale schijnwerpers worden verlicht, doch er is op het balcon op de bovenste verdieping tevens een speciale natriumver- licbting aangebracht, terwijl zich in den toren een zoeklicht bevindt, dat ronddraai end over de stad zijn lichtbundels zal uit werpen. Al degenen op te noemen die iets tot dezen bouw hebben bijgedragen zou on doenlijk zijn. Wij vermeldden reeds, dat architecten waren de heer en L. en ir. Jan A. v. d. Laan. Met het dagelijksch toezicht waren belast de heeren J. Reintjes en A. van Holst. Adviseur voor de technische installaties was ir. N. Kloots uit Bilthoven adviseur voor de betonconstructie ir. L. H. Huydts te Den Haag. Aannemers waren: Bouw: N.V. Holiandsche Beton Mij., onder leiding van Ir. van Hoolwerff. Uitvoerder de heer Suter. Bronzen pui: N.V. Kon. Fabriek F. W. Braat, Delft. Glas- en. SchilderwerkenH. W. F. van 'der~Steen,--Lèiden.~-j.— Stucadoorwerken: Fa. Joh. dé Best, Lëi- den. Marmerwerken: Fa. G. Keuzenkamp, den Haag. Verwarmings- en ventilatie-installatie: N.V. Winkelhorst Co., Den Haag. Electrische installatie: N.V. IEMCO, Lei den. Liften: N.V. Huygen Wessel, Amers foort en N.V. Starlift te Voorburg. Betimmeringen: Gebr. van Remmen, Den Haag en Firma H. Pander Zoon, Den Haag. Meubileering: N.V. Nederl. Meubelfabriek „Wageningen" te Wageningen. Beeldhouwwerk gevel: A. Termote, Voor burg. Stoffeerinig: N.V. Vroom Dreesmann, Leiden. Toen alle werklui geleidelijk aan gereed kwamen bleef er natuurlijk nog heel wat op te ruimen over en de bekende fa. Kukler en Zonen zorgde ervoor, dat alles tenslotte een net aanzien kreeg. Zoo is het gebouw gereed om morgen de tallooze belangstellenden te ontvangen. Een officieele opening zal evenwel niet plaats hebben. De directie, de heeren Kerck- hioff, houdt van eenvoud, zoodat zij wars zijn van alle uiterlijk vertoon. In 'n in tieme bijeenkomst met personeel, architec ten en aannemers zal de opening echter op passende wijze plaats hebben Daarbij zal aan de directie door het personeel een blij vende herinnernig worden aangeboden. Te 3 uur zal het gebouw voor het publiek •ter bezichtiging worden opengesteld. „Drama" is NIET te sterk uitgedrukt. Wat is tragischer dan achteruitgaand gezichtsvermogen? Vlugge vingers reppen zich. Oogen turen op fijne steken en warrelende motieven. Bij onvoldoende licht. En langzaam voltrekt zich het drama van oogbederf... Oogen verdragen geen constant licht- tekort. Gaat ernstig na,of de midden lichten van al Uw vertTekken wel een lamp van ten minste 150 deka lumen bevatten. Laat j___— Uw installateur zonder EsGJOmII eenige verplichting gra tis een lichtmeting bij Zorgt evenzeer voor een goede bijverlichting op de plaatsen, waar U handwerkt of leest! Goed licht is goedkoop. Voor 1 cent geeft een Philips' „Bi-Arlita"-lamp van 150 de kalumen een heelen avond helder licht, - berekend naar de meest-ge- bruikelijke stroomtarieven. Vf Niemand verzuime ons gratis werkje „Van het Wondere Zien" aan te vragen. Het voorkomt veel verdriet, en wijst U den weg naar gezelligheid en gezondheid! PHILIPS' „BI-ARUTA" ilTMHillIlilHiHWtiillU'll'DII GEMENGDE BERICHTEN BOTSING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gistermiddag te ruim vijf uur is in de Sarphatistraat te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Een auto kwam uit de richting van de Muiderpoort en wilde de Mauritskade oprijden. Op dat oogenblik na derde van de zijde van het Weesperplein een motorrijder, die, doordat hij de ma noeuvre van de auto niet zag, met den wa gen in botsing kwam. Een 15-jarige jongen, die op de duo zat, werd op den grond ge slingerd en door de auto overreden. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het Binnengasthuis gebracht. Voor hij hier aankwam, bleek hij echter reeds te zijn overleden. AUTOMOBILIST, DIE DEN WEG OPLIEP, DOODGEREDEN. Gisternacht heeft te Helvoirt een aanrij ding plaats gevonden, die aan een autobe stuurder het leven heeft gekost. De 65-jari ge heer Nieman uit Nbordscharwoude stond daar met zijn wagen op den weg. Toen hij van achter de auto te voorschijn kwam werd hij gegrepen door een juist passee- renden luxe-wagen. Hevig bloedend werd het slachtoffer op genomen en eenige oogenblikken later was de heer Nieman reeds overleden. Het lijk is later overgebracht naar Den Bosch. MEISJE, DAT DEN WEG OVERSTAK, DOODGEREDEN. Dinsdagavond is te Oostwold, (gem. Leek), het 7-jarige dochtertje van den heer Hovinga, dat plotseling den rijweg over stak, aangereden door een auto uit Gronin gen. Het kind werd met inwendige kneu zingen naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Voor enkele jaren is op dezelfde plaats een kind van dezelfde familie aan gereden en gedood. TWEE KINDEREN DOOR AUTO AANGEREDEN. Op den rijksweg tusschen Nispen en Roosendaal zijn gisteravond twee kinderen, het elfjarig zoontje en het driejarig doch- tertje van den landbouwer A. Bakx, die met een autoped plotseling den weg over staken, aangereden door een uit de rich ting van de Belgische grens komende auto, bestuurd door den heer S. uit Haarlem. De kinderen werden vrij ernstig gewond. ECHTELIJKE TWIST MET GEVOLGEN. Auto tegen boom en handtaschje gestolen. Een Engelsch echtpaar, dat sedert ge- ruimen tijd te 's-Gravenhage woonachtig is (de man is in den handel), had Maandag avond gekibbeld. De vrouw had toen het huis verlaten met een handtaschje, waarin zij eenig geld en een aantal vrij kostbare sieraden had opgeborgen. Hoewel zij sterk onder drankinvloed ver keerde, deinsde zij er niet voor terug in haar auto te stappen en zelf achter het stuur plaats te nemen. Na geruimen tijd rondgereden te hebben, stopte zij omstreeks half twaalf op den Leidschestraatweg. De motor weigerde en zij verzocht twee heeren haar even te, helpen. Nadat de mo tor op gang was gebracht, stapte dit ga lante tweetal in. Zij zouden de bestuurster even den weg wijzen. Enkele oogenblikken later reed de dame tegen een boom op. Een van de heeren (beiden staan in een slecht blaadje bij de politie) kreeg een vrij ernstige hoofdwond en werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. De tweede werd minder ernstig verwond en kwam er af met een lichte blessure aan de rechter knie. De politie arresteerde hem onder verdenking van de bewuste handtasch gestolen te hebben. De bestuurster kreeg een wondje aan de neus en werd ter ontnuchtering in bewa ring gesteld. BOERDERIJ AFGEBRAND. Door nog niet opgehelderde oorzaak is brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer Van Os te KerkdrieL De brand weer kon niet verhinderen, dat het perceel geheel in vlammen opging. Ook de inboe del en de landbouwinventaris gingen in de vuurzee verlaren. Verzekering dekt de schade. STEEKPARTIJ TE ROTTERDAM. Gisteravond heeft in een pand op den Croos wij ksch en weg te Rotterdam een steekpartij plaats gehad, welke wonder bo ven wonder nog al gunstig is afgeloopen. De bewoner, de 56-jarige C. L., kreeg ruzie liep zoo hoog, dat de man een zak- ruzie liep zoo hoog, da tde man een zak mes greep en de vrouw ermee bedreigde. Op het gillen van de vrouw snelde de 33- jarige havenarbeider H. J. W., een buur man, toe en ontzette de vrouw. De echtge noot ontstak hierdoor echter zoo in woede, dat hij zoowel de vrouw als den man met het zakmes aan de hand verwondde. De buurman en de vrouw zijn gezamenlijk naar het ziekenhuis aan den Bergweg ge gaan, waar zij behandeld zijn. De politie heeft L. opgesloten en het zakmes in be slag genomen. VAN DE CEL NAAR HET ZIEKENHUIS. Arrestant slikte een vork in. Dinsdagmiddag had in het arrestantenlo kaal der gemeentepolitie te Venlo een eigenaardig incident plaats. De 36-jarige zwerver H., afkomstig uit Rotterdam, die Maandagavond onder verdenking van dief stal van een rijwiel in het arrestantenlokaal was opgesloten, slikte gistermiddag, toen hem het eten werd gebracht, zijn vork in. Te voren had hij den steel van de vork afgebroken en het andere gedeelte, waar aan de tanden zitten, door zijn slokdarm naar binnen laten verdwijnen. Al spoedig kreeg de man het erg benauwd en belde om hulp. Hij vertelde wat hij gedaan had, waarna een dokter werd ontboden. Op diens advies werd H. naar het R.K. zieken huis overgebracht, waar men na opname van een röntgenfoto kon vaststellen, dat de vork zich werkelijk in den slokdarm van den man bevond. Langs operatieven weg zal men trachten het voorwerp te verwij deren. Bij ondervraging door den inspecteur van politie gaf H. als motief voor zijn daad op, dat hij overspannen was. Hij was pas kortgeleden uit een gevangenis in Duitsch- land ontslagen. Gelijktijdig bekende hij zich aan den fietsendiefstal te hebben schul dig gemaakt. Hij had het rijwiel te Eind hoven ontvreemd. „Msb." MET EEN AUTO ERVAN DOOR. Door aanrijding in handen der politie gevallen. De Bussumsche politie arresteerde een 19-jarigen monteur uit Amsterdam die de zer dagen een auto wegnam die voor een hotel te Bussum geparkeerd stond. Later werd de wagen in de Koningslaan aldaar teruggevonden. Het jongmensch bleek met de auto naar Hilversum te zijn gegaan, waar hij op den Betonweg een aanrijding veroorzaakte. De aangeredene eischte schadevergoeding waarop de auto-dief zich legitimeerde met de zich in den wagen bevindende papieren en verzocht 's avonds bij hem thuis de schade te komen regelen. De aangeredene, een ingezetene van Hil versum, vervoegde zich aan het opgegeven adres doch vanzelfsprekend zonder succes. Toevalligerwijze meldde zich bij de po litie een voorbijganger, die de aanrijding gezien had. Deze kon een nauwkeurig signalement van den monteur opgeven met het gevolg, dat de politie tot zijn arrestatie kon overgaan. De man ontkende de bedoeling gehad te hebben de auto te stelen, doch haar slechts gebruikt te hebben voor. het doen van ee>- uitstapje.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9