reinig vlugger zonder krassen met WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Distributie varkensgehadtk. Door het gemeentebestuur is besloten de distributie van varkensgehakt in blik rechtstreeks van gemeentewege te doen geschieden. Dit be sluit is genomen, nadat was gebleken, dat de slagers niet bereid waren tegen de vast gestelde vergoeding van 1 l/2ct. per blik deze distributie te verzorgen. Geboren: Alida Maria Petronella d. van W. de Jong en J. H. Bizot. Joannes Wenceslaus Jacobus z. van J. J. de Jong en R. B. Adema. Theodora Petronella Marie d. van C. J. van Haastrecht en J. J. van den Broek. Eduard August Ma ria d. van C. J. J. Stockmann en van M. P. A. van de Kamp. Wilhelmus Nico- laas z. van P. L. Straathof en M. A. M. Verkleij. Getrouwd: M.de Cloe en M. G. Rijns burger. C. J. de Jong en H. G. M. Bak ker. Overleden: Klazina Castelijn 70 j. Gevestigd: L. J. van der Quast, van Stomp wijk. C. B. Heijn, van Leiden. S. M. J. J. Peeters, van Leiden. J. M. C. Rietdijk, van Leimuiden. J. M. van der Meer, van Echt. J. A. H. Kok, van 's-Her- togenbosch. M. M. Baker, van Nieuw koop. A. Vreeken van Oegstgeest. P. J. van der Hulst, van Wateringen. M. A. G. Guitink, van Arnhem. Vertrokken: J. C. Rietbroek, naar Leiden. A. M. Bistervelt, naar Rotter dam. C. Stoutenberg, naar Noord wijk. P. C. Möllers, naar Leimuiden. M. J. de Jong, naar Heemstede. D. G. van Ak keren naar Tilburg. J. A. Klein, naar Heemstede. J. P. Koek, na.r St. Oeden- rode. M. C. van Amsterdam, naar Heemstede. A. van der Aar, naar War mond. M. E. Mollers, naar Wassenaar. A. C. P. van der Meer, naar Leiden. M. G. Rijnsburger naar Haarlemmermeer. C. M. W. Vermeulen, naar Culemborg. HILLEGOM. Propaganda-Missie-Sportavond. Gis; teravond heeft in de voormalige St. Jo- sephkerk de aangekondigde Propaganda- avond plaats gehad voor de Katholieke Mis sie en -Sportvereeniging. De voorzitter van „Concordia", de heer F. C. van Lierop Jzn., sprak een kort ope ningswoord, waarin hij de aanwezige Eerw. Heeren Geestelijken van beide parochies, benevens den Zeereerw. Pater Zoetmulder, Missionaris uit Afrika en den heer H. Put ter, voorzitter van den Diocesanen Haarlem- schen Voetbalbond, een bijzonder welkom toeriep. Spr. betreurde het, dat de Katho lieke Sport te Hillegom nog zoo weinig steun vond van de Katholieken zelf en vond het jammer, dat zelfs op dezen avond nu er 2 groote Katholieke zaken gepropa geerd worden de belangstelling niet groo- ter is. Hierna hield de heer H. Putter een rede over de Katholieke Sportbeweging. Vervolgens was het woord aan Pater Zoetmulder. Op zeer aardige, soms humo ristische en spannende wijze belichtte spr. het leven van den Missionaris in Afrika, terwijl alles met lichtbeelden werd verdui delijkt. Een treffend gedeelte in het optreden van den Pater was wel een beschouwing over de Mazieërs, die wel gelooven in een Schep per, doch groote vereerders zijn van gees ten. Zij meenën, dat de Schepper te groot is, om zich met de menscher in te laten en dat Hij de geesten heeft aangesteld om voor hen te zorgen. Z.Eerw. toonde door het verrichten van inderdaad zeer sterke staaltjes van goochelkunst aan, hoe de Mis sionarissen op die wijze deze geestbezweer ders tot zich weten te trekken. Het geheele optreden van Pater Zoetmul der was niet alleen zeer leerzaam maar bovendien spannend en vermakelijk, zoo dat alle aanwezigen zeer enthousiast waren over dezen geweldigen redenaar inzake Mis sie en Sport. Te rond II uur ©loot voorzitter Van Lierop met hartelijke dankwoorden tot de beide sprekers KATWIJK. Geboren: Gerretje, d, van C. E. Boo gaard en G. van Delft Floris, z. van F. Schaap en A. Krijgsman Teunis, z. van G. Pronk en C. Vlieland Everdiena, d. van J. van Duyn en K. Ouwehand Her- manes, z. van J. Haasnoot en C. van der Plas Pieter, z. van P. van Delft en. H. van Klaveren Daniël, z. van D. Tavenier en R. Haasnoot Willem, z. van W. Guyt en J. Sip Willem, z. van W. van Rijn en A. de Best Antje, d. van G. Hoek en G. de Mol Dirkje, d. van G. Vlieland en D. Haasnoot Lyssete, d. van M. Kadé en M. van Egmond. Ondertrouwd: D. Hoek en J. Barn- hoorn. Getrouwd: J. van der Plas en C. Mey- vogel B. J. Dijkdrenth en J. Koster C. Guyt en A. Dubbelaar J. Varkevisser en C. Remmerzwaal. LISSE. Diefstal. Terwijl de heer M. R. bij een bewoner aan de Voortlaan een bestelling bezorgde, liet hij zijn rijwiel, waarop een mand met boter en eieren enz., ter ge zamenlijke waarde van 2.50 even onbe heerd staan. Toen hij enkele oogenblikken later terug kwam was fiets en mand ver dwenen. Een voorbijganger vond deze spul len vooraan op de Groene laan doch..., mand en fietsbanden waren ledig. Dit laat ste zeker om achtervolging te voorkomen. Belastingmerk gestolen. Tijdens een verblijf aan de de K.N.A.L. bemerkte een zekere H., bij zijn terugkomst, dat zijn rij- wielbelastingmerk van zijn rijwiel was ont vreemd. „Met het Ned. Roode Kruis naar Ethio pië". Dinsdagavond werd in Café Res- tauarnt „De Nachtegaal" te Lisse de eerste openbare vergadering in deze wintercam- pagne van de Vereeniging „Theorie en Practijk" gehouden. Als spreker zou dezen avond optreden dr. Ch. W. F. Wunckel, lei der der voormalige Nederlandsche Ambu lance in Abessinië over het onderwerp: „Met het Ned. Roode Kruis naar Ethiopië". Wegens omstandigheden kon dr. Winckel niet optreden en trad in diens plaats op dr. Belmonte, die ook deelnam aan de ambu lance. De voorzitter der Vereeniging „Theorie en Practijk". Vereeniging /an oud-leerlin gen der Rijkstuinbouwschool te Lisse, de heer Harry Hylkema, van Hillegom, sprak een kort openingswoord waarin hij in het bijzonder den spreker verwelkomde en zijn blijdschap uitsprak over de zeer groote op komst. Na het openingswoord werd het woord gegeven aan den spreker dr. Belmonte. Spr. gaf nu een beschrijving van het ver trek der Ambulance. Bij de besprekingen in Addis Abeba bleek, dat alleen de keizer daar de eenige man was die iets te zeggen liad. Alles en alles liep voor hem alleen. Niemand anders had iets te zegge .n De Ned. Ambulance trok naar het Noordelijk front. Het Noordelijk front echter was zeer on herbergzaam Zeer vele m-teilijk heden de den zich voor, waarvan spr. een beschrij ving gaf. Ongeloofelijk was he taak die een verkenner had te volbrengen en ook deed spr. uitkomen, dat eer dat een verkenner zijn mededeelingen aan den Keizer of het Parlement kon overgebracht hebben, de toestanden zich reeds geheel gewijzigd had den doordat hij vele dagen onderweg was. Het patiënten vervoer was zeer moeilijk. Spr. gaf een overzicht van tietgeen de ver schillende posten hebben meegemaakt en ondervonden en in welke toestand het land zich bevindt. Wegen kende men daar voor 20 jaren nog niet. De autoweg die er thans is, is bijna nog niet bruikbaar. Het gaat over en door de rotsen en lanags diepe ravijnen. Uiterst gevaarlijk was het gebruik van de zen weg. Er waren gedeelten die per 100 meter 18 meter stegen, terwijl dit in Euro pa slechts 8 meter mag zijn. Spr. ging verder met zijn mededeelingen en vertelde iets over het bedrijf in het hos pitaal te Dessie. De heete temperatuur over dag en de lage temperatuur des nachts eischte van de bezetting de grootste afmat ting en ontbering. Vervolgens werd een beschrijving gege ven van het verplegen der gewenden, het geen met geen woorden te beschrijven is. Spr. eindigde het eerste gedeelte van zyn causerie met een bescrijving van de behan deling van het hondje van den Negus, welk hondje onder de meest moeilijke omstan digheden moest worden behandeld en ge lukkig genezen is. De geheele voortzetting van het werk der Ambulance ja zelfs het leven der Hollanders was van de genezing van het hondje afhankelijk! Na de pauze werd door dr. Belmonte aan ae hand van een serie projecties nog op in teressante wijze van al hetgeen de ambu lance had meegemaakt verteld. De aanwezigen, onder wie vele leden van de E.H.B.O., volgden met zeer groote be langstelling de lezing. De voorzitter dankte den spr. voor zijri interessante en leerzame causerie. Bouwvergunningen. Burg. en Weth. dezer gemeente hebben aan den heer H. Marseille, bouwkundige, alhier, vergunning verleend tot het bouwen van 4 burgerwoon huizen op het perceel kadastraal bekend gemeente Lisse in sectie C. no. 2536, gele gen langs de von Bönninghausenlaan. Burg. en Weth. dezer gemeente hebben aan den heer C. J. van der Zon, alhier, ver gunning verleend tot het bouwen van een rijwielreparatie-inrichting, op het perceel kadastraal bekend gemeente Lisse in sectie B. no. 1612, gelegen aan den Heereweg.- NOORDWIJKERHOUT. Propagandavergadering Staatspartij. In hotel Gouwenberg hield de R.-K. Staatspartij, afd. Noordwijkerhout, de eer ste propaganda-vergadering in het seizoen. De opkomst van de katholieken van Noord wijkerhout was zeer groot, de zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld toen om 8 uur de voorzitter van de afdeeling, de heer J. Roelin, de vergadering opende met den chr. groet. Hij heette alle aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder de geeste lijkheid, de burgemeester en niet in het minst de spreker van den avond, de wel- eerw. heer H. de Greeve, priester, die zoo welwillend is geweest om vanavond naar Noordwijkerhout te komen. De voorzitter zeide er verheugd over te zijn dat de aan wezigen in zoo'n groote getale zijn opge komen. We staan, aldus de voorzitter, aan den vooravond van de groote actie voor de Kamerverkiezingen, er zal een groote actie op touw gezet moeten worden niet alleen hier, doch overal in het geheele land. We moeten er van doordrongen zijn dat wy katholieken ook in de politiek onze eenheid moeten bewaren. Het is echter niet mijn taak van u dit duidelijk te maken, ik zal dit overlaten aan den geachten spre ker van hedenavond. Hierna betrad on der luid applaus van de aanwe.zigen de spreker het podium om zijn rede over „De eenige oplossing" te houden. Spreker be gon met te zeggen, dat, wanneer hij hier optreedt, hij zich bewust is voor 'n zaak van buitengewoon groot belang op te komen. Er zijn groote dingen op komst, men kan het aan de menschen merken, velen zijn als door een gloeiend vuur aangestoken en strijdvaardig, doch niet altijd van het zui verste gehalte, niet in Noordwijkerhout, doch elders maakt men dat wel meerma len mee. Als we politieke actie willen voe ren, vervolgt spreker, moeten we het zoe ken in beginselen en niet als de N. S. B. in personen of zaken. Ik verheug me over de geweldige belangstelling en ik richt vooral een groet tot de aanwezigen in de andere zaal die door middel van een ge luidsinstallatie mijn woorden kunnen vol gen. Spreker haalde vervolgens aan, dat we hier in Noordwijkerhout in een gun stige positie verkeeren, de menschen zijn hier nog 18 karaats katholiek, in andere, vooral de grootere plaatsen, is de geest aan gestoken ook door de N. S. B. Verleden jaar bij de gemeenteraadsverkiezingen en vooral Prov. Staten ging de strijd eigen lijk al om de dictatuur of parlement, „Mein Kampf" of „Quadragesimo Anno". Spreker verdedigde vervolgens in den loop van zijn rede de volgende stelling. Hangende de verschillende kwesties is er geen andere uitkomst dan: 1. Een te ver trouwen beginsel. 2. Eenheid, 3. Een en ander duidelijk gemaakt door den wensch en het bevel van de bisschoppen. 4. Het politiek advies. Op zeer duidelijke wijze werd deze stelling uiteengezet. Punt 4 werd voornamelijk na de pauze besproken en op overduidelijke wijze zette de eminente spreker breedvoerig uiteen, dat er geen en kele reden is om van de eenheid af te wij- ken. De spreker riep ten slotte vooral de jongeren op om actief deel te nemen aan de politiek. Hij zeide er verheugd over te zijn, dat een jonge man hier als voorzitter van de afdeeling fungeert, dit was een voorbeeld voor de jongeren om niet stil te zitten. Nadat de spreker zijn rede be ëindigd had onder daverend aplaus van de vergadering, sloot de voorzitter onder dank voor de opkomst met den chr. groet. ZILK. Keuring Politiehonden. Gisteren had op het oefenterrein Paardenkerkhof alhier de najaarskeuring plaats van de afdeeling Noordwijkerhout en Omstreken van den Ned. Politie Diensthond. Als keurmeesters fungeerden de heeren Ph. v. Most, inspec teur van politie te Amsterdam, W. Schaap, idem en M. Hol, Commissaris van politie te 's-Gravenhage. Aan de keuring werd met 8 honden deel genomen, allen van de plaatselijke afdee ling. Het weer werkte schitterend mee en waren veel belangstellende aanwezig van de omliggende gemeenten. Aan het werken van de honden was te zien, dat de leiding van de afdeeling bij den heer A. M. Jansen, jachtopziener te Zandvoort, in goede handen is. Er werden pracht staaltjes werk door de honden gede monstreerd. Des middags werd de uitslag door de jury bekend gemaakt. Het bleek, tot groo te vreugde, dat geen der honden was afge wezen. Wel een bewijs, dat de honden voor hun taak volkomen berekend zijn. De uitslag is als volgt: No. 1 L. Bakker, jachtopz. te Zandvoort 453, No. 2 H. Klin kenberg, jachtopz. te Noordwijkerhout 448, No. 3. P. Duivenvoorden, jachtopz. te Zilk 400, No. 4 A. Vermeulen, jachtopz. te Noordwijk 385, No. 5 C. J. Duivenvoorden, veldwachter te Bennebroek 384, No. 6 E. J. Willemse, Rijksveldwachter te Noordwij kerhout 381, No. 7 J. Weenk, agent v. opl. te Noordwijk 377 en Visscher, idem, met 344 punten. Van genoemde heeren behaal den No. 1, 2, 3 en 4 definitief certifaat. Na afloop werd de uitslag in huize „Paar denkerkhof" door den heer Ph. v. d. Most met een toepasselijk woord bekend ge maakt, waarna men nog eenigen tijd gezel lig bijeenbleef. Het was voor de afdeeling, die steeds in groei en bloei toe schijnt te nemen, een mooie maar ook succesvolle dag. NOOTDORP. Sluiting scholen. In samenwerking met den Inspecteur van de Volksgezondheid heeft de Burgemeester de in deze gemeen te gevestigde scholen met ingang van 28 September voor 14 dagen gesloten in ver band met de in deze gemeente heerschen- de roodvonk. De voorgekomen roodvonk- gevallen zijn alle van lichten aard. Reden tot eenige ongerustheid bestaat niet. Vertrokken: M. D. Kleijweg-van der Sman naar Delft M. G. J. de Vreede naar Rijswijk Wed. Th. van der Helm naar Stompwijk R. W. van Dijk naar Zoeter- meer. Gevestigd: A. R. van Welie van Mid- delharnis C. Steijn van 's Gravenhage. Geboren: d. van B. de Bruijn-Groene- wegen. Gehuwd: A. H. van der Sman jm. 25 j. en S. H. J. Rolvink jd. 23 j. L. R. Veerman 32 j. en D. van Hilborg jd. 29 j. OUDE-WETERING. Personalia. Tot onderwijzeres aan de R.-K. Par. school alhier is met ingang van 1 October 1936 benoemd mej. E. Vellekoop, te Rotterdam. ROELOFARENDSVEEN. Propaganda-avond in de St. Panera tius- zaal. Op Donderdag 1 Oct. zal des avonds 8 uur in de St. Pancratiuszaal een groote propaganda-avond worden gehouden met filmvoorstellingen ten bate van de Prop.- club Iedereen zal in de gelegenheid zijn dien avond de verlovingsfilm van H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard te zien. Naar wij vernemen zal ook de film van de Olympische spelen in Berlijn vertoond warden en'de Vlaamsch sprekende film „De Witte". De prijs is zoo gesteld, dat het voor niemand een bezwaar kan zijn, om dien avond mee te werken om de noodlij dende kas te stijven. De donateurs en le den van de Prop.club kunnen plaats ne men op het tooneel. Andere bezoekers ne men plaats in de zaal. WASSENAAR. Vereeniging van Oud-leerlingen. In het „Wapen van Leiden" hield de afdeeling Wassenaar van den Ned .Bond van vereeni- gingen van Oud-leerlingen der Tuinbouw- cursussen, haar ledenvergadering. Een schrijven van de afdeeling Wassenaar van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde lokte nogal bespreking uit. Dit schrijven was een antwoord op een tot die afdeeling gerioht schrijven, dat de vereeniging ver der geen prijs meer stelde op samenwer king inzake het leerlingwezen tot opleiding voor 2de en 1ste knecht. De verleden jaar gehouden cursus was in 1936 niet doorge gaan en op den langen baan geschoven. Vandaar dat de Oud-leerlingen geen mede werking voor dien cursus meer wenschten te verleenen. Na bespreking werd met meerderheid van stemmen besloten de sa menwerking inzake het leerlingenwezen niet verder voort te zetten. Verder was ingekomen een schrijven van de cursuscommissie meldende dat de Tuin- bouwcursus, de z.g. kleine wintercursus zal aanvangen op 1 October a.s. met 22 leerlingen. Voor de teekencursus zijn er 20 en die voor Bedrijfscontrole zijn er 25 leerlingen. Besproken worden door den heer Kel derman bloemen van de 1-jarige Titonia speciosa. Vervolgens werden verslagen uitge bracht van de gehouden excursies van 15 Juni naar het landgoed Reichersbergen, op 2 Juli naar het landgoed Rust en (Vreugd, op 21 Juli van den Bondsdag te Haarlem en de excursie naar het landgoed Zuydwijck. Hierop werd een aanvang gemaakt door de aanwezigen met het vervaardigen van een bloemwerk als tafelstukje. Tot juryle den waren aanwezig de heeren C. van der Salm en F. A. van Linschoten. Na de gehouden keuring werden de uitslagen be kend gemaakt. Deze luiden voor de vaklie den: le prijs P. Kelderman; Êde prijs G. Verlint, 3de pr. G. ter Burg, 4de pr. H. Schipper. De amateurs: le pr. J. Wens- veen, 2de pr. C. Versteeg Jr., 3de pr. K. Benschop Knook, 4de pr. J. Sutorius, troost prijs H. J. H. Harnas. Voor het puntenstelsel verwierf de heer G. ter Burg voor bieten 8 p.; tomaten Fuchsrood Inprovee 7 p.; Veldsla Groote Waard 6 p.; Pieterseliewortel 9 p.; Andijvie 7 p.; en Duitsche soepboonen 8 p. Na beant woording van vragen sluiting. TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILLIONAIR. 245. Een konijntje dat er vlak in de buurt zat schrok van het lawaai en ging er ijlings van door, gevolgd door Toontje, die echter niet zoo goed kon zien omdat hij nog steeds den vuilnisemmer over zijn hoofd droeg. 246. Hij botste daarom tegen den balonnenkoopman en voordat hij het wist hadden de balonnen zich vastgehaakt aan de ooren van den vuilnisemmer en werd Toontje door de lucht meegevoerd.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11