ALMA De Fransche franc devalueert. ZATERDAG 26 SEPTEMBER 193b DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Overeenkomst tusschen Frankrijk, Amerika en Engeland. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. 27ste Jaargang No. 8532 Ste £eid4eHe(Boti/Ycmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij roornitbetaling: Voor Leiden 19 cent pel week1 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. V Samenwerking met S. D. A. P, in Gemeenteraad ïn een rede, getiteld „Naar een Christe- lijk Kabinet", gehouden voor de afd. Utrecht der R. K. Staatspartij, heeft mr. A. baron van Wijnbergen o.m. deze op merking gemaakt: Aan het Katholieke Gemeenteraads- bestuur, dat, gelijk zoo pas in meer dan één plaats is geschied bij de wet houderskeuze, gemeene zaak zou ma ken met de socialisten, worde duide lijk gemaakt, dat zij door dus te han delen bereiken, dat wij door onze protestantsch-christeüjke landgenooten volkomen terecht niet worden vertrouwd. Zelf eerst vertrouwen we ten te winnen en dan een beroep op beide andere partijen. Er zullen „Katholieke Gemeenteraads- besturen" bedoeld: Katholieke Raads fracties in Gemeenteraden zijn, die zich deze terechtwijzing kunnen aantrekken. Maar, om in concreto een dier bedoelde Raadsfracties te kunnen veroordeelen, die- ne men op de hoogte te zijn van alle omstandigheden. Dit merken wij op niet ter verdedi ging van de Katholieke Raadsfractie in den Leidschen Gemeenteraad. Omdat deze geen verdediging in dit op zicht noodig heeft! Ondanks het feit, dat de wethouders- verkiezing te Leiden door sohriftelijke correspondentie tusschen de partijen is voorbereid, welke correspondentie volle dig gepubliceerd is geworden, kan men toch nog hier en daar misverstand ont dekken. Misverstand, dat niet voortkomt uit kwade trouw, maar uit onkunde. Wij grijpen daarom deze aanleiding aan, om nog even te constateeren, dat te Lei den de verkiezing van twee sociaal-demo cratische wethouders in het College van B. en W. heeft plaats gehad met volle dige overeenstemming tusschen de drie rechtsche, de drie Christelijke par tijen. De A. R. en Chr. Hist, hebben zich niet aangesloten bij de R. K. dit zou men trouwens niet kunnen verwachten, waar de R. K. tegenover de beide Protes- tantsch-Christelijke partijen een minder heid vormen maar alle drie deze groe pen ieder op zichzelf waren van meening, dat -T gezien de uitslag der verkiezingen, een goede.gang van zaken in het ge meentebestuur de inwilliging van het ver langen der S.D.A.P., om twee soc.-dem. wethouders (In het College van B. en W. te Leiden hebben, zoo als men weet, vier wethouders zitting) te benoemen, noodza kelijk of wenschelijk maakte. Het feit, dat de S.D.A.P. voor haar intrede in het Col lege van B. en W. geen enkele reëele voorwaarde stelde, maakte de inwilliging van haar verlangen voor de drie recht sche fracties mogelijk. Deze historische verfrissching van het geheugen schijnt ons in deze dagen voor enkelen niet overbodig. En deze Leidsche wethouderskwestie toont wel erg duidelijk aant dat er omstan digheden kunnen zijn, waaronder niet alleen de Katholieke partij, maar evenzeer de A. R. en de Ohr. Hist, partij tot op zekere hoogte een samenwerking met de S.D.A.P. op politiek terrein niet absoluut afwijzen.... Vanaf heden PROGRAMMABOEKEN en LOTEN verkrijgbaar, beide èi 25 ct. per stuk, bij de ivolgend® adressen te Leiden; Firma J. N. GEIJER, Boteïmarkt. Firma J. A. HUIBERS, Haarl. straat ZANDVLIET's BOEKH., Haarl.str. De waarde van den franc vastgesteld op 100 tranc per pond sterling. Zal economische vrede het gevolg zijn?. De drastische disconto-verhooging van de Banqne de France, waarvan wij gisteren melding maakten, wees er op, dat het niet pluis was met de Fransche franc. Dat de Fransche Bank naar dit middel greep om den franc op peil te houden, was een aanwijzing dat men nog niet tot devaluatie wilde overgaan. Het was evenwel camou flage, want naar thans bekend wordt, is er een monetaire overeenkomst tot stand gekomen tusschen Frankrijk, Engeland en Amerika en heeft de Fransche regeering aan de andere re- geeringèn medegedeeld, dat zij beslo ten heeft, tot een aanpassing van haar valuta over te gaan. De drie regeerin gen zijn voornemens gebruik te ma ken van de haar ten dienste staande middelen om een storing op de inter nationale wisselmarkt te voorkomen. De Fransche officieele verklaring behelst o.a., dat de waarde van den nieuwen franc zal liggen tusschen 49 en 43 milligram goud met een gehalte van 0.900 fijn goud. De koers van den franc zal dan worden vastgesteld op 100 francs per pond sterling. SLUITING DER BEURZEN. Bij decreet van den Franschen mi nister van financiën zullen de effec ten- en goederenbeurzen vanaf heden tot een nader vast te stellen datum gesloten zijn. Ook de wisselmarkten van Parijs, Londen en New York zul len vandaag en Maandag gesloten zijn. EEN ENGELSCH COMMUNIQUE. Over de valutabesprekingen tusschen Parijs Londen en New York. Een te Londen gepubliceerd officieel communiqué doet mededeeling van de besprekingen, die de laatste dagen hebben plaatsgevonden tusschen de Britsche, de Amerikaansche en de Fransche regeering nadat deze laatste op de mogelijkheid had geduid, dat zij tot een herziening van de waarde van de franc zou besluiten. In het communiqué wordt o. a. gezegd, dat de Britsche regeering in geen enkel op zicht verantwoordelijk is voor de mone taire maatregelen, die de Fransche regee ring besloten heeft voor te stellen. De be sprekingen hadden betrekking op de hou ding, die de Britsche regeering zou aanne men ingeval een herziening van de waar de van den franc. Noorzakelijkerwijze zijn deze besprekingen beperkt tot de drie landen, die op het oogenblik de interna tionale centra van financieele transacties zijn. Geen enkele wijziging van de Britsche monetaire politiek vloeit eruit voort. Het pond sterling zal een vrij devies blijven, dat niet aan het goud of aan eenig ander devies is gebonden. Wij willen, aldus gaat het communiqué voort, duidelijk doen uitkomen, dat de Britsche regeering niet opzettelijk als te genmaatregel tegen de door Frankrijk voor gestelde monetaire maatregelen het pond sterling zal deprecieeren. Het communiqué besluit met er op te wijzen, dat geen volledig herstel van den internationalen handel mogelijk is zonder geleidelijke loslating van het tegenwoor dige contingenteeringsstelsel en van de controle op de wisselkoersen, en de Brit sche regeering acht het van het grootste belang, dat alle landen zoo spoedig moge lijk iets tot dit doel doen. Reeds drie maanden onderhandeld. Reeds drie maanden is tusschen Frank rijk, Engeland en de Ver. Staten onderhan deld over een wereld-prijs-niveau. De wereld in vogelvlucht TOELICHTING VAN VINCENT AURIOL. De aanvang van een monetaire vrede? Te 1.15 uur vannacht heeft de Fransche minister van financiën, Vincent Auriol, de journalisten ontvangen en daarbij de vol gende toelichtingen gegeven op de mone taire maatregelen der regeering: Na zijn dank te hebben uitgesproken aan de regeeringen te Londen en Washington, en meer in het bijzonder aan Morgenthau en Neville Chamberlain, zeide de minister: „De totstandgekomen overeenstemming is het gevolg van besprekingen, die onze re geering sedert Juni j.l. heeft gevoerd. Zij bevestigt de denkbeelden, die wij reeds voor beide Kamers hebben uiteengezet, géén eenzijdige devaluatie, welke silechts een vorm is van monebairen oorlog, en géén regeling zonder veiligheid, daar deze slechts een andere vorm van eenzijdige devaluatie is. De overeenkomst, die wij hebben ge sloten, vormt den aanvang van een mone- tairen vrede, welke de voorwaarde is voor den economischen en den. menschelijken vrede. De overeenkomst tusschen de drie democratische regeeringen, waarbij zich weldra andere landen, met name België, naar ik overtuigd ben, zullen aansluiten, zal door maatregelen onzer drie groote centrale banken worden voltooid, en zal leiden tot een evenwicht van den econo mischen toestand. Hiertoe moesten wij echter onze munt aanpassen aan het niveau van anderen. De internationale gevolgen heu ik u reeds uiteengezet. Het binnenlandsdhe gevolg zal zijn, een herleving van ons bedrijfsleven en wij zullen trachten de inconvenienten ervan tot een minimum te beperken. De regeering wenscht sociale onrechtvaardig heden te vermijden en een socialen vrede te consolideeren. Om aan dezen zorg van moreelen aard het hoofd te bieoen, zal de regeering aan het parlement voorstellen, het goud tegen den dagkoers op te eischen, alsmede maatregelen ten behoeve van de kleine renteniers en oud-strijders en kleine pensioentrekkers te nemen, als ook de loo- nen aan de kosten van levensonderhoud aan te passen. Zij zal alles doen om een ongerechtvaar digde prijsstijging te voorkomen, en daarbij met name gebruik maken van haar bevoegd heden op het gebied der douanerechten. Ik ben er van overtuigd dat deze oproep tot economischen vrede diepen terugslag in de wereld zal hebben. De regeering is er van overtuigd, dat parlement en openbare meening met terzijdestelling van zorgen van binnenlandsch-politieken aard haar zullen helpen in haar taak van economisch herstel en bij haar vredeswerk, om zoodoende de hoop der volken te bevredigen. VERKLARING DER FRANSCHE REGEERING. De Fransche regeering, na tot overeen stemming te zijn gekomen met de regee ringen van de Vereenigde Staten en Enge land, geeft tezamen met hen, uitdrukkingen aan den wil den vrede te handhaven, de vestiging van voorwaarden te begunstigen die het best kunnen bijdragen tot herstel van de orde in de internationale economi sche betrekkingen en een politiek te volgen, die ten doel heeft de voorspoed in de wereld te bevorderen en het leven der volkeren te verbeteren. De regeering der Vereenigde Staten van Amerika en de regeering van Groot-Brittannië moeten in hun interna tionale monetaire politiek natuurlijk ten volle rekenng houden met de eischen van binnenlandschen voorspoed der Amerikaan sche republiek en van het Britsche Empire, evenals de Fransche regeering natuurlijk rekening zal houden met soortgelijke over wegingen ten aanzien van de economie van het moederland en de overzeesche bezittin gen. Zij grijpen met genoegen de gelegen heid aan, die hun is geboden om opnieuw te bevestigen, dat zij de politiek willen voortzetten die de laatste jaren gevolgd is en waarvan een der: voortdurende doelstel- Het wordt eenzaam om ons heen. Zooals wij het laatste vrijhandelsland geweest zijn, zijn wij thans een der laatste goud landen. Frankrijk heeft z'n franc thans ook gedevalueerd met ongeveer een der de van de vroegere waarde en wel in over eenstemming met Londen en Washington. Wij hebben steeds in onze besprekingen van het devaluatie-probleem geschreven: Let op Frankrijk! Thans is het zoover en wij wachten nu maar af, wat de gevolgen zullen zijn voor onzen Nederlandschen gulden. Voorloopig houdt onze regeering vast aan haar tot nu toe gevolgde politiek, maar als het komt tot een internationale valuta-stabilisatie, zullen wij ons wel moe ten aanpassen. Deze valuta-stabilisatie is door de maatregelen der Fransche regee- gen opeens veel nader gekomen. De drie voornaamste landen hebben een bond ge sloten, om hun valuta onderling op het zelfde niveau te handhaven en dat kan het begin zijn van een algemeene overeenkomst Is deze eenmaal bereikt, dan bestaat er eenig uitzicht, dat wij eindelijk eens kun nen overgaan tot de opheffing, althans vermindering van de handelsbelemmerin gen, welke de contingenteeringen en an dere beperkende maatregelen vormen, maar dat is alles nog toekomstmuziek. Voor den Nederlandschen gulden be staat geen oogenblikkelijk gevaar. De technische positie van de Nederlandsche Bank is stevig genoeg, zoodat wij niet be hoeven te worden meegesleept, maar rus tig onzen tijd kunnen afwachten. De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank kan een stootje velen. Gisteren heeft onze nationale credietinstelling voor het eerst weer een paar millioen gulden aan goud aan Amérika moeten afstaan, daar de dol larkoers het goudpunt had overschreden, maar een vergelijking met Frankrijk doet onze positie toch wel in een bijzonder gunstig daglicht plaatsen. Naar de Federale Reserve Bank van New-York in haar dagelijksch rapport me dedeelt, werd op 25 dezer 13.652.000 dol lar aan goud uit Frankrijk ontvangen. Bovendien werden Vrijdag schikkingen getroffen voor den invoer van niet min der dan 43.532.000 dollar# aan goud uit Frankrijk, Het sluiten der Fransche beurzen en van de wisselmarkten te Parijs, Londen en New-York heeft uitsluitend ten doel om speculatieve transacties tegen te gaan; de wet tot devaluatie van den Franschen franc moet Maandag nog door het parlement worden aangenomen. De Amsterdamsche beurs was heden ta melijk rustig; men wacht af. Tegenover deze zeer belangrijke berich ten uit Parijs, welke een ommekeer in den monetairen wereldtoestand inluiden, val len de berichten uit Spanje in het niet. Het Alcazar blijkt nog steeds oninneem- baar en generaal Franco's troepen blijven oprukken. Dat president Azana een toe vlucht heeft gezocht in de Argentijnsche ambassade, werpt wel een eigenaardig licht op de toestanden in Madrid. lingen is, een zoo groot mogelijk evenwicht op de wisselmarkt te handhaven en niets te verzuimen, om te voorkomen, dat een Ame rikaansche of Britsche monetaire actie dit evenwicht verstoort. De Fransche regeering deelt met de re geering der Vereenigde Staten van Ame rika en de regeering van Groot Brittanndë de overtuiging, dat de voortzetting van deze gecoördineerde politiek dienstig zal zijn voor de algemeene doelstellingen, die alle regeeringen zouden moeten nastreven. De regeering, van meening zijnde, dat de gewenschte stabiliteit tusschen de voor naamste valuta's niet op soliede grondslagen verzekerd kan worden, zonder dat van te voren de duurzame verhouding tusschen de verschillende staatshuishoudingen is her steld', heeft tot dit doel besloten aan haar parlement een herziening van haar devies voor te stellen. De regeeringen van de Ver. Staten, van Groot Brittannië hebben, in de hoop dat zoodoende hechtere grondsla gen voor de stabiliteit der internationale economische betrekkingen gevormd zullen worden, dit besluit gunstig ontvangen. De regeeringen van de Ver. Staten, Grool Brittannië en Frankrijk verklaren, dat hel hun doel is, gebruik te maken van de juiste maatregelen, waarover zij beschikken, om zoo veel mogelijk te vermijden, dat de nieuwe grondslagen der wisselkoersen die het resultaat zijn van de beoogde herzie ning, ondermijnd worden. Tot dit doel zul len de noodige besprekingen worden ge voerd met de twee andere regeeringen, als mede tusschen de bevoegde instituten. De Fransche regeering is bovendien even- De Fransche franc gedevalueerd. Een monetaire entente tusschen Frankrijk, Amerika en Engeland. (1ste blad). De Spaansche president Azana zoekt be scherming in de Argentijnsche ambassade te Madrid. (2de blad). De Spaansche Volkenbondsgedelegeerde del Vayo over de non-interventie (2de blad). De spanning te Sjanghai verminderd. (2de blad). BINNENLAND. Gepubliceerd wordt de regeling van de vergoeding voor het denatureeren van aardappelen van den oogst 1936. (2de blad) De inwerkingtreding van de wet, ter beteugeling van misbruiken en wantoe standen bij den huisarbeid. (2de blad). Prins Bernhard is begonnen met de be studeering van het bedrijfsleven in Ne derland. (2de blad). Bij Beilen werd een auto op 'n onbe- waakten overweg door den trein gegrepen, waarbij de chauffeur werd gedood. (4de blad). als de regeeringen van de Ver. Staten en Groot- Brittannië, overtuigd, dat het wel slagen van de hierboven aangegeven poli tiek samenhangt met de ontwikkeling van den internationalen handel. In het bijzonder acht het van het groot ste belang, dat onverwijld maatregelen zul len worden genomen om geleidelijk de hui dige stelsels van contingenteering en con trole op de wisselkoersen in te krimpen met het oog op de uiteindelijke afschaffing er van. De Fransche regeering doet evenals de regeering van de Ver. Staten en van Groot Brittannië een beroep op de medewerking der andere landen om te komen tot ver wezenlijking der politiek, zooals deze in deze verklaring is geformuleerd. Zij rekent er op, dat geen enkel land zal trachten een onredelijk valuta-voordeel te behalen en daardoor het streven, dat de regeeringen van de Ver. Staten, Groot Brittannië en Frankrijk willen volgen, teneinde meer sta bile economische betrekkingen in te voeren, tegen te werken. De ministerraad heeft deze verklaring, zooals er eveneens een te Londen respec-. tievelijk te New York is gepubliceerd, goed gekeurd en tevens zijn goedkeuring gehecht aan het onderwerp van een monetaire wet, waarvan het voornaamste oogmerk is de waarde van den franc, aan te passen aan den huidigen economischen toestand. Krachtens deze wet zal het gehalte van den franc komen te liggen tusschen 49 en 43 milligram goud van 900/1000 fijn. Voor de devaluatie bevatte de franc 65 milligram goud, zoodat de waardevermindering gesteld kan worden op ongeveer 1/3 en de koers gebracht is op ongeveer 100 francs per pond sterling. De monetaire politiek der Nederlandsche Regeering In verband met de zich opnieuw open barende beweging op de wisselmarkt deelt de Nederlandsche regeering mede, dat zij hare monetaire politiek onveranderd hand haaft. VERKLARING VAN Mr. TRIP. Mr. L. J. A. Trip, president van de Ne derlandsche Bank, verklaarde, dat het Ne derlandsche publiek altijd verstandig is geweest en dat men er op kan rekenen, dat het ook ditmaal verstandig zal reageeren op de gebeurtenis ten aanzien van de Fran sche valuta. Er is, aldus mr. Trip, juist daar om geen reden, zich ongerust te maken over het besluit van de Fransche autoriteiten, omdat wat daar nu gebeurt, de consequen tie is van een reeds vroeger ingezette poli tiek. De gevolgen van een devaluatie waren er reeds, voordat de wijziging in de mone taire politiek zelf werd voltrokken.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1