VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 INGEZONDEN STUKKEN 3 OCTOBER-OPTOCHT. Nu wij wederom aan den vooravond staan van de 3 Oktoberfeesten, zal menige gedachte uitgaan naar de „clou" van het menu, zooals uw verslaggever d.d. 12 September schreef: n.l. den jubileumop tocht. Velen uwer lezers zullen aan de welver zorgde optochten terug denken, doch er zal zeker ook een groot gedeelte onder u zijn, die een zucht slaken, als zij er aan denken, hoe zij in Leiden een optocht kunnen zien. Niet, dat zij, na soms lang te hebben moeten wachten, teleurgesteld worden wan neer zij op de trottoirs een goede staanplaats hebben ingenomen, doch wel, indien blijkt, dat hun ordelijk optreden tot een mislukking wordt, wanneer het publiek, dat geen geduld kent, door de agenten te paard, die den optocht voorafgaan, worden achteruit gedreven, waardoor het publiek op het trottoir zich op den lOen rij ziet geplaatst, en daardoor wel veel menschen, doch geen optocht zien voorbij trekken. Dit is een speciaal Leidsch verschijnsel, want komt men in andere steden, dan zal uitzonderingen daargelaten niemand het wagen, vóór het trottoir een plaats vóór een ander in te nemen, doch wordt door hen een staanplaats gezocht achter de reeds wachtende kijklustigen. De politie-autoriteiten staan tegen dit jnag ik spreken van ongemanierd? op treden blijkbaar machteloos, omdat, naar mij ter oore kwam, een zeer groot gedeelte van het publiek niet tot goede medewerking bereid is. Zij zal dan ook ernstige maatre gelen overwegen, om aan dit euvel een eind te maken. Ofschoon de route, die de optocht zal ma ken, mij nog niet bekend is, zal het bestuur van de 3 October-Vereeniging toch zeer ze ker met een zeer groote verbetering hier ter stede hebben rekening gehouden en zal zij den optocht vanaf den Hoogen Rijndijk laten gaan over de 15 M. breede, nieuwe straat, genaamd het Levendaal met de aan weerszijden 6 M. breede trottoirs, in tegen stelling met de benauwde Hoogewoerd, waar van trottoirs niet kan worden gespro ken. Niet alleen dat die straat veel gunsti ger is dan de Hoogewoerd, doch zij kan daarmede tevens bereiken, dat de deinende massa, die zich speciaal blijft bewegen op Breestraat en Prinsessekade, zich meer zal verspreiden en zich thans een goede plaats zal verzekeren op het Levendaal. Aangezien de 3 October-optocht vele be zoekers uit de omliggende gemeenten trekt, doe ik èn voor hen èn voor „het publiek op het trottoir" een beroep op uw aller mede werking, opdat velen, beter dan thans mo gelijk is geweest, met vreugde kunnen te rugdenken aan den 3 October-optocht, nu zij in de gelegenheid zijn geweest, den op tocht te hebben kunnen zien voorbij trekken. Aan het bestuur van de 3 October-Ver eeniging doe ik het vriendelijk verzoek, op dit schrijven haar aandacht te willen ves tigen. Moge deze regelen er tenslotte toe bij dragen, dat velen van u in de gelegenheid mogen zijn, den fleurigen 3 October-op tocht, het glanspunt van den dag, beter te kunnen zien, dan vorige jaren mogelijk was. Met vriendelijke dank voor de verleende plaatsruimte blijk ik met de meeste Hoogachting, F. J. DE JONG. Leiden, 24 September 1936. P. J. Blokstraat 43. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. Herbenoeming burgemeester. Bij Ko ninklijk besluit van 21 September is op nieuw benoemd met ingang van 18 October 1936, tot burgemeester der gemeente Bo degraven mr, C, S. van Dobben de Bruijn. NIEUWKOOP. Bijtijds gered. De sigarenhandelaar Jaske uit Gouda kwam gisteren in het Zuideinde alhier en stopte aldaar bij een klant. Het trok een zoon van J., die ook in de auto zat, de aandacht dat er in het water in de Voorwetering iets spartelde en dies ging hij op onderzoek uit. Tot zijn ont zetting zag hij dat het een kind was, dat reeds geheel onder water lag. De jonge ling bedacht zich geen oogenblik en sprong gekleed in het water en wist de kleine be houden op het droge te brengen. De dren keling bleek een 4-jarig zoontje van A. L. te zijn, die vermoedelijk al spelende met een autoped te water was gereden. De moe dige redder werd door de ouders van de drenkeling van droge kleeding voorzien. Geboren: Adrianus z. van A. A. Wan- sinck en W. Hoogerwerf. Johannes Fran- ciscus z. van C. Pieterse en R. Blom. Overleden: H. van Grol 78 j. we duwnaar van Y. J. de Gans. A. J. Bos dam 78 j. weduwe van M, Groenendijk. Ondertrouwd: H. vai^ der Neut 26 j. en M. van der Horst 22 j. wonende te Maarn. „Och, waren alle menschen wijs..* (Dat is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn I) Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. „GELOOF EN WETENSCHAP." „Geloof en Wetenschap" heeft haar pro gram voor het a.s. seizoen gepubliceerd. Een program, dat ons een zevental le zingen biedt, terwijl toegezegd wordt, een excursie naar het nieuwe Berlage-museum te 's-Gravenhage onder deskundige leiding. Die lezingen zijn zeer gevarieerd. Wij geven hier namen van sprekers én titels der voordrachten. „Het Rassenvraagstuk in Europa en de Anthropologisohe samenstelling van het Nederlandsche Volk" door prof. dr. J. A. J. Barge. „Rubens en de Kunst der 17e eeuw" met lichtbeelden door Dr. A. Stubbe, pr., Zei- zate (België). „Ernest Claes vertelt" door Dr. Ernest Claes, Ukkel (België). „Met de film naar Apo-Kajan, het Oer- land van de Dajaks in Centraal-Borneo" door H. F. Tillema te Bloemendaal. „Instincten en ondervinding bij de die ren (met lichtbeelden) door A. F. J. Por- tielje, inspecteur van de levende have van Artis te Amsterdam. „De beschavingswereld van het Oude Testament" door pater Drs. J. Eyckeler, Montfortaan. „Het Concilie van Ephese, Dogma- of Troonstrijd?" door pater dr. Ephrem Sloots O.F.M., lector in de Patrologie te Venray. De contributie van G. en W. bedraagt slechts 2.50 (voor huisgenoot-leden 1.50) Moge een toenemend aantal leden voort zetting en uitbreiding van de cultureele werkzaamheden van G. en W. mogelijk maken. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschr.: 6807. Wed. R. H. Beerhorst, Sassenheim, Hoofdstraat 78, bloembollenhandel. E.: Wed. M. J. Beer horstRoorda, Sassenheim. Wijziging: 552. Firma L. van Dam, Leiden, Lange Koppenhinksteeg 6, groot handel in kaas. Vest. fil.: Rotterdam, N. Binnenweg 210a, Kaashandel II en te Schiedam, Broersvest 50a, Kaashal III. Naar de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland mededeelt, zal de heer J. M. Donker te Johannesburg, Han delsagent voor Nederland van de Commis sie voor den Nederlandsch Zuidafrikaan- schen Handel, die gedurende de maanden October/November voor een korte dienst reis hier te lande vertoeft, op: Dinsdag 20 October a.s., van 9.3012 uur v,m., in het gebouw der Kamer van Koophandel, Sta tionsweg 43, Leiden, zitting houden, ten einde het bedrijfsleven in het district dezer Kamer in de gelegenheid te stellen zijn be langen bij den handel op Zuid-Afrika ken baar te maken en te bespreken. Naar de Kamer vertrouwt zullen belang stellenden deze gelegenheid benutten. BINNENLAND. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN BRABANT. Oss begroet de vorstelijke personen. H. M. Koningin Wiihelmina, H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard aan het station Oss gearriveerd. Ter begroeting van de vorstelijke perso nen waren op het station aanwezig het voltallig college van B. en W., de gemeen tesecretaris en de voltallige raad der ge meente Oss, de geheele geestelijkheid der stad, de directeuren van de plaatselijke groot-industrieën, een duizendtal school kinderen, de harmonie K. V. A., alsmede tal van autoriteiten uit Oss en omgeving. Bij het naderen van den trein steeg een geestdriftig gejuich op uit de-duizendkop pige menigte, dat nog toenam, toen de vor stelijke verloofden uit het raam bogen om de enthousiaste hulde der Ossche burgerij in ontvangst te nemen door naar alle zijden te wuiven. Den vorstelijkeen personen werd het Wilhelmus en „lang zullen ze leven" toe gezongen. Deze hulde werd in de twee mi nuten, dat de trein in het station bleef, door de vorstelijke- personen vriendelijk lachend in ontvangst genomen. De Prinses en de Prins bleven ook toen de trein weg reed in de richting Nijmegen voor het open raam staan, tot het station Oss uit het gezicht was verdwenen. Na de huldebetooging op het station maakte de harmonie K. V. A. een muzikale rondwandeling door de stad, gevolgd door een groote menigte, welke met de school kinderen, die vrijaf hadden gekregen, de feestelijke stemming den geheelen dag be waarde. ERNSTIG GEVAL VAN MISHANDELING. De zaak voor de Haarlemsche Rechtbank. Begin Juli van dit jaar kreeg de politie van Velsen kennis van een ergerlijk geval van mishandeling in den Spaarndammer- polder. Bij onderzoek vond zij in een schuurtje bij de woning van den 55-jarigen machinist C. B.. een 17-jarig meisje, dat in zeer vervuilden toestand verkeerde. Hoewel het in het schuurtje vochtig en tochtig was, had het kind bijna geen klee- ren aan, terwijl het lichaam vele sporen van mishandeling vertoonde. De machinist stond vandaag voor de Haarlemsche rechtbank terecht, Uit het getuigenverhoor bleek, dat de man voor de tweede maal getrouwd was. Zijn tweede vrouw was niet bijster met het mismaakte en achterlijke meisje ingenomen en daar- i om werd het kind in het schuurtje opge sloten. Toen zij op 12 Juli het slot van het schuurtje had vernield, ranselde verdach te het kind met een gummistok af. Buren, die het gekerm van het meisje reeds eer der hadden gehoord, waarschuwden de politie, met het gevolg, dat de vader werd aangehouden. Het meisje werd in een in richting te Zandvoört ondergebracht. De officier van justitie Mr. A. R. An- dringa, zeide in zijn requisitoir, dat ver dachte verschillende malen gepoogd heeft zich van zijn kind te ontdoen. Spr. eischte drie maanden gevangenisstraf. Mr. M. van Vugt uit Amsterdam vroeg een nader onderzoek. De Rechtbank willigde dit verzoek in en wees de zaak terug naar den rechtercom missaris. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren Ingrid, dochter van S. Ver beek en T. de Jongh Boe Tjhiang zoon van B. H. The en H. N. Yo Betje Helma, dochter van H. Meijer en C. E. Bannet Grietje, dochter van C. van Muyen en C. Vogelenzang. Ondertrouwd: W. Mais jm. 25 jaar en M. C. Duyverman jd. 27 jaar L. Neu teboom wedn. en M. J. Heskens jd. Overleden: S. C. Cleutjens, dochter 24 jaar R. A. M. Vermeulen, m. 85 jaar. DE MOORD TE MEPPEL VOOR DE RECHTBANK TE ASSEN Hcaen stond voor de rechtbank te As sen terecht Eike V. uit Meppel, thans gede tineerd, wegens den moord op mevr. Re becca tSern—Chottel te Meppel, waar zij als dienstbode in betrekking was. Op 3 Mei werd Meppel opgeschrikt door dezen vreeselijken moor, en er is nadien heel wat gesproken over de omstandighe den, woaronder deze moord heeft plaats gehad. Het was n.l. algemeen bekend, dat mevr. Stern een zeer lastig persoon was. De deelneming met het meisje, dat deze daad in woede heeft uitgevoerd, was alge meen. Het gebeurde op een Zondagmorgen. De heer Stern, echtgenoot van het slachtof fer, was op reis. Mevrouw Stern lag te bed. Zij ontbood het meisje bij haar op de slaapkamer en liet haar schilderijen ver hangen. Vanuit haar bed gaf zij telkens instructies. Daarbij moet het meisje ten slotte zoo in woede zijn ontstoken, dat zij met een hamer op mevr. Stern is toegevlo gen en haar verscheidene keeren met dit voorwerp op het hoofd heeft geslagen. Vervolgens is het meisje de deur uitge gaan en is met haar vriendinnetje gaan wandelen alsof er niets was gebeurd. Mevr. tSern was bewusteloos geraakt en werd later, baend in bloed, gevonden. De politie stond voor een raadsel, daar men er geen oogenblik aan dacht, dat het meis je den moord gepleegd zou hebben. Bij haar eerste verhoor ontkende zij iets van den moord te weten. De aanwezigheid van eenig bloed in haar schort verklaar de zij door te zeggen, dat zij zich had ge sneden. Des avonds echter viel z\j door de mand, toen ook in haar schoenen bloed werd aangetroffen. Zij bekende toen vol ledig. Mevr. Stern is in den nacht van 4 op 5 Mei aan de gevolgen overleden. Bij de behandeling der zaak werden als getuigen gehoord B. Stern, echtgenoot van het slachtoffer, H. Breetveld, inspecteur van politie te Meppel, die het onderzoek heeft geleid, en dr. E. A. Spanjaerd uit Meppel. Daarnaast werden als deskundigen ge hoord J. P. L. Hulst, arts te Leiden, die de sectie op het lijk heeft verricht, en dr. A. G. Audier, geneesheer-directeur van de gestichten „Licht en Kracht" en „Port Na- tal" te Assen. Deze laatste bracht een uitvoerig rap port uit over den geestestoestand van ver dachte^ waarbij hij tot de positieve conclu sie kwam, dat verdachte niet toerekenbaar was op het moment, dat zij de daad uit voerde. Het was n.l. niet de eerste keer, dat zij een aanval op een persoon deed. In een fabriek te Meppel heeft zij ook al eens iemand aangevallen. Hij achtte plaatsing in een inrichting aan te bevelen, echter niet in een gewoon gesticht, doch in een gesticht met een open afdeeling, omdat daar de kans op een psychische infectie kleiner ns. De officer van justitie achtte het bewijs geleverd. Hij kon echter door vele omstan digheden het rapport van den deskundige niet overnemen, hoewel hij dit in het al gemeen steeds zal doen. Hij achtte verdach ts niet volkomen ontoerekenbaar en kon dus ook niet niet d,e gewone strafmaat meegaan, wel achte hij in hooge mate ver minderde toerekeningsvatbaarheid aanwe zig. Tenslotte eischte de officier van justitie een gevangenisstraf van acht jaren en ter beschikking stelling van de regeering. Verdachte barstte in snikken uit bij het hooren van dezen eisch en kreeg een ze nuwaanval:, waarna zij werd weggeleid. De president stelde nog een vraag aan den deskundige, r. Audier, n.l. of hij na het hooren van alle bijzonderheden van den officier van justitie nog tot een andere conclusie zal kunnen komen. Dr. Audier verklaarde, dat dit wel mo gelijk zou zijn, och dat hij zich daar niet verder ever uit kon laten. De rechtbank trok zich daarop in raad kamer terug. Na heropening deelde de president mede, dat de rechtbank na een nader onerzoek noodzakelijk achtte, daar bij als deskundige wenschte te hooren prof. W. van de Scheer en dr. S. van Mes dag, beiden te Groningen. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Highly phenylated Hydrocarbons", de heer S. Th. Bowden, ge boren te Cwmavon, Port Talbot, Wales. Geslaagd: Artsexamen 1ste gedeelte Mej. E. E. van Aarem, Oegst geest; A. M. Laterveer, Wassenaar. Bevorderd: tot arts: Th. J. S. Locher, Elberfeld; W. Kerpel, Leiden,; F. D. Carels Brussel. Om niet uit wijs te worden 1 Maten en gewichten in vroegeren tijd. In vroegere jaren was het zeer ingewik keld gesteld met de half als officieel, half als algemeen gebruikelijk erkende maten en gewichten. Bijna zou men kunnen zeggen, dat elke stad in ons land vroeger haar eigen maten en gewichten bezat. Vanzelf sprekend bracht dat duizend en één moeilijkheden met zich mee in tal van beroepen en be drijven, wanneer b.v. bij intercommunale vroeger geheeten „tusschensteedsche" handels-relaties gerekend moest worden bij Amsterdamsche, Haagsche, Brabantsche of Maastrichtsche ellen, die elk onderling een fractie verschilden. In Amsterdam kende men bij het aange ven van maten, behalve de Amsterdamsche el (van 0,68781 meter), de Amsterdamsche „ronde mast palm" (van 0.0955 meter) en de Amsterdamsche „roeden en voeten", wel ke afweken van b.v. Puttensche, Rijnland- sche, Looedrechtsche (veen-), Sallandsche, Stichtsche (stads-) en Schermerhornsche voeten en roeden. Een Amsterdamsche roe de mat 3,68 meter, mits zij van 13 Amster damsche voeten was, maar 4.53 meter in dien ze 16 Amsterd. voet lang was. Daar entegen was, om maar iets te noemen, een Barsinghornsche Zeedijk-roede gelijk aan 12 Amsterdamsche voeten benevens nog 3 Y, duim. In vierkante maten kende men vroeger in de hoofstad drie verschillende afmetin gen, aangegeven als: de „Amstellandsche maat" van 500 vierkante roeden (6773,9 vierk. meter), dan de „Amsterdamsche mor gen" van 600 Amsterd. vierk. roeden, en nog de „Amsterdamsche vierkante voet" (van 0.081023 vierk. meter). Daarnaaast spraken andere steden niet van „Maat" of „Morgen", maar van „gemet", „loopense", „gras" (in Groningen), „deimat" in Fries land), ook op tal van plaatsen van „bunder" (Achterhoek), welke alle onderlinge ver schillende vierkante maten bedoelden. Voor inhouds-maten had men in de hoofd stad een nog veel grootere afwisseling. Amsterdam had zijn eigen „schepsel", ge lijkstaande met 36 zak, of 24 ton, dan wel 27 mud, gelijkstaande aan een Amsterdam- schen „graanlast" (van 3003,91 kub. deci meter); maar onze „scheepslast" was weer ongeveer 200 kub. decimeter minder dan de „graanlast", en een „graanschepsel" was gTooter dan een „koren-schepel". Het Am sterdamsche „vat" van 4 oxhoofden ,van 6 „aam", van 24 „anker" (alles toepasselijk op wijnmaten), verschilde b.v. weer met een „aam Rijnsche wijn". Bij den Amsterdamschen wijnhandel trouwens gebruikte men vroeger tal van be namingen om de inhouds-maat aan te geven, die nu meestal verloren zijn gegaan, ten minste niet meer bij wijn-transacties ge bruikt worden. Men sprak en mat met „steekannen", „stoppen", „kruiken", „min- gels", „pinten" en „mutsjes". Menig vak had zijn eigen typische aan duidingen om een inhoudsopgave te doen; de kalk en steenkool werd per „hoed" ge leverd, de zaad-olie per „aam", de biksteen per „kinnetje", het zand per „schaft" of „schacht", bier, fruit, zout, zeep, turf alles per „maat", welke in maat telkens scheel den. Bij gewichten was het al even verwar rend. Het Amsterdamsche pond stond al fabetisch bovenaan; het had aan kilo's een waarde van 0,4940904, en het was onder verdeeld in „oneen", „looden", „engelsen" en „aasen". Ook sprak men wel van een Amstendamsch „Trooisch pond", zijnde een Amsterdamsch pond min 40 aas. Intusschen was er natuurlijk weer een belangrijk ver schil tusschen de hoofdstedelijke ponden en Delftsche (of Antwerpsche) Haagsche, Keulsche en Nijmeegsche ponden. Voor den zoo belangrijken graanhandel •had Amsterdam behalve zijn inhoudsma ten ook afzonderlijke aanduidingen voor de gewichten, rekende met Amsterdamsche ponden en den Amsterdamschen zak van drie schepel. Eenige andere typische benamingen vol gen hier nog. Bij het meten van garven of bossen rogge spreekt men onder vaklieden nog vaak van „hokken"; bij eieren en visch is de uitdrukking „snees" nog in gebruik. Voor bossen stroo, ook voor takkenbossen en riet, spreken de schippers van „vim". Dat haringen per „tal" berekend worden, is vrij bekend, en ook, dat in den boter- handel de „verrel" van 40 kilo in eere gebleven is. Eveneens, dat de conservatie ve papierhandel geen afstand heeft kunnen doen van zijn „kinnetjes", „riemen", „boe ken" en „vellen". Bij stokvisch spreekt men nog in knus ouderwetsche winkeltjes van „waag" of „wog". En voor zekere hoeveel heden flesschen gebruik, men nog wel eens een enkele maal de uitdrukking van „schok" (zijnde 60 flesschen), gelijknaming met „stukken grof linnen". In den Beem- ster-polder permitteert men zich, er hier en daar nog een eigen gewichts-naam op na te houden. Wie daar hooi koopt moet weten, dat als hij een „koehooi" inslaat, hij 5000 kilo thuis gestuurd krijgt. TELEGRAMMEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN ITALIË. FLORENCE, 25 Sept. (A. N. P.). In <*en afgeloopen nacht zijn bij een botsing tus schen een particuliere auto en een mili taire vrachtwagen drie personen gedood, twee ernstig-en een licht gewond. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 25 Sept. Vee. Aanvoer totaal: 622 runderen, 255 kalveren, 1155 schapen, 348 varkens, 7 paarden, 26 veulens en 30 bokken of geiten. Prijzen per stuk: 38 stieren 100260, schoon gewicht 4456 cent, handel tamelijk; 203 kalf- en melk koeien 100225, handel traag; 102 vare koeien 90—160, handel kalm; 179 vette koeien f 115220, schoon gewicht 4462 cent handel matig; fokkalveren 10—15, handel matig; 81 graskalveren 1850, handel stug; 40 vette kalveren 3685, 4680 cent, handel luit; Ï34 nuchtere kal veren 610, 150 vette schaperr-fc 1925, 350 vette lammeren 1215, 655 welge schapen 13—18 handel matig; 211 mest> varkens 13—26, en 137 biggen f 7.50— 10.50 handel slecht; 7 paarden, 26 velens 80140, handel tamelijk, 30 bokken of geiten 312, handel matig; zeugen 30 45 handel stil. Kaas, Aangevoerd 96 partijen waarvan 79 partijen Goudsche en 17 partijen Leid- sche kaas. Besteed werd voor: le soort Goudsche f 20—23.50, 2e soort 18—19, le soort Leidsche kaas 21—22.50, 2e soort 1920, Handel voor Goudsche en Leid sche Jcaas matig. DELFT, 24 Sept. Vee. Aanvoer: 2 paar den, 117 runderen, 84 nuchtere kalveren, 261 magere varkens, 413 biggen, 7 schapen of lammeren en 7 geiten of bokken. Prijs: paarden f 50150, kalfkoeien 125235, varekoeien 75145, nuchtere kalveren 413, magere varkenc 1436. biggen 613, geiten of bokken f 36, alles per stuk, rundvleesch 485662 cent per kg. Boter 1.451.55 per kg. Aanvoer 15 achtste en 3 zestiende vaten, wegende samen 330 kg. Handel kalm. BOSKOOP, 24 Sept. Bloemenveiling. Rozen per boa van 10 stuks: Golden Ophe lia 915 cent, Krauc 60 cent, Hadley 20 35 cent, Claudius Pernet 1521 cent, Co lumbia 813 cent, Butterfly 1016 cent, Mac Keiler 5—12 cent, Wilh. Kordes 10— 20 cent, Mme Jules Bouché 1220 cent, Rosalandia 1016 cent, Florex 1624 cent Phoebe 1016 cent, Wendland 3044 cent, Chas. P. Kilham 1525 cent, Edith Helen 2040 cent, Aug. Noack 815 cent. Else Poulsen 1524 cent, Gloria Mundi 2035 cent, Rosa Mundi 2031 cent. Paul Gram- pel 1016 cent, Pechtold 3042 cent, Ellen Poulsen 815 cent, Chrysanten grootbloe- mig 50100 cent, idem tros 2060 cent, Nerine 60 cent, Physalis Franchetti 1017 cent, Clematis Durandi 1622 cent, Clema tis Prins Hendrik 1.00, Clematis The President 2040 cent, Clematis l'Azurstem 58 cent, Erica per stuk 16 cent. ALKMAAR, 25 Sept. Kaas. Aangevoerd 64 stapels, zijnde 138.000 kg. Fabriekskaas kleine 18, Boerenkaas kleine 18, Boe renkaas commissie 21.50 per 50 kg. Han del vlug. LEEUWARDEN, 25 Sept. Vee. 71 Enter stieren 100165, 76 Twenterstieren f 165 270, 295 vette koeien 115210 per stuk 3654 cent per ke. 60G melk- en kalfkoeien 110220, 40 pinken 65125, 10 vette kalveren f 2058, 759 graskalveren f 18 38, 202 nuchtere kalveren 58, 445 vette schapen 1322, 247 weideschapen 918 281 lammeren f 613, 464 vette varkens 35110 per stuk 3238 cent per kg.; 45 magere varkens f 1540, 205 kleine biggen 712, 19 bokken of geiten, 13 paarden. Totaal aanvoer 3777 stuks. Overzicht: han del in stieren door betrekkelijk kort aan bod vrijwel prijshoudend, alhoewel stem ming iets flauwer. Vette koeien en melk en kalfkoeien handel over het geheel ge drukt, goede soorten evenwel prijshoudend, overigens waarschijnlijk niet geheel prijs houdend. Graskalveren voor de slacht min- der, voor geschetste kalveren stugger, vette kalveren weinig aanvoer, stillen handel, nuchtere kalveren iets minder. Varkens en wol-vee iets vlugger doch prijzen vrijwel stationnair. Gisteren werden aan de N. V. C. 102 en heden 215 varkens geleverd. Kaas. Sleutelkaas 1516, Gouda- kaas 2632, Edammerkaas f 1017. Aan voer 3774 kg. Boter. Mijnboter 1.35, veilingboter 1.311.14 per kg. Aanvoer 8 zesde vaten Commissie 0.53. RIJPWETERING, 24 Sept. Veiling RVP Aanvoer 1780 kippeneieren 4.404.90, henneneieren 2.603.00, 26 eendeneieren 3.10 per 100 stuks, 28 hanen 1748 cent, 21 kippen 1638 cent, 21 kippen 0.18 1.20 per stuk, kaas 2350 cent per kg.. ..NIEUWVEEN, 24 Sept. Eierenveiling. Aangevoerd 799 kippeneieren 3.405.00, 48 eendeneieren 3.003.20 per 100 stuks, kaas 21 cent per pond, bloemen 5 cent per bos, appelen 2530 cent per 8 pond. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Berlijn 59.37 Londen 7.481 New York 1.4715/16 Parijs 9.733/4 Brussel 24.98 Zwitserland 48.18 Madrid Oslo37.56i/4 Kopenhagen 33.40 Stockholm38.5(ji/4 Milaan Praag 6.111^ Weenen Boedapest

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3