NIEUWS STADS DO?,''DERDAG 24 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 DISTRICTSAVOND K. J. M. V. Rector Beune over „Gemeenschapszin". De districtsavond der K.J.M.V., gister avond in het St. Lidwinahuis gehouden, mocht zich in een slechts matige belang stelling verheugen. Vooral de opkomst der Leidsche K.J.M.V.-ers was wel zeer be droevend. Naar verhouding waren er veel meer jonge middenstanders uit Noord wijk en Noordwijkerhout en dat ondanks het feit, dat verschillenden uit Noordwijker hout naar den districtsavond te Sassen- heim waren. De vergadering werd te ongeveer 9 uur geopend door den heer Kees Morsch, die na de K.J.M.V.-groet het woord gaf aan den Verbondsmoderator. Rector Beune zeide in zijn inleiding gaarne meerdere K.J.M.V.'ers tegenwoor dig te hebben gezien. De districtsavond bedoelt te zijn een avond, waarop in groote lijnen uiteenge zet wordt hetgeen in den komenden win-, ter gebeuren gaat. Vorig jaar stond de districtsavond in mineur, nu meent spr. een anderen geest te zien. Dank zij de betere waardeering, de verdieping, welke in de K.J.M.V. is doorgevoerd wijzen de teekenen erop, dat ook het ledental aanmerkelijk vooruit zal kunnen gaan. Op het oogenblik zit het land vol propaganda-materieel voor de K.J.M.V. De nationale bestuurderendagen mogen als geslaagd worden beschouwd. De sfeer en de geest was tevens zooveel beter dan vorig jaar. Spr. wijst er dan op, dat in het bis schoppelijk schrijven over de K.J.M.V. zoo dringend de wensch van het Episco paat tot uiting komt. Dat moet voor alle jonge middenstanders een reden zijn, om de thans plaats vindende omwentelingen in het maatschappelijk leven ten goede aan te wenden. Wat er evenwel veran- dere, voor de K.J.M.V. is geen verande ring van principe mogelijk, omdat de Goddelijke beginselen van altijd vast staan. Het kan niet goed gaan wanneer men het leven wil opbouwen op valsche begin selen. Aan de K.J.M.V.-ers de taak om te voorkoment dat het leven op dergelijke beginselen gebouwd wordt. Het is wit en zwart, licht en donker. De K.J.M.V.-ers hebben slechts een keus: te kiezen, voor het licht en het wit, tot behoud van eer en deugd tegen de on deugd der duisternis. De Katholieke middenstand heeft lang geheeten de ruggegraat van Kerk en maat schappij. Door noeste vlijt en zware zor gen hebben zij zich opgewerkt tot vurige katholieken, op wie nimmer tevergeefs een beroep werd gedaan. De tijden zijn veranderd en de vooruit zichten zijn tegenwoordig niet bijster mooi. Maar daarom moet er terdege gewerkt worden, niet alleen voor eigen stand en gezin, maar vooral ook voor de gemeen schap. De gemeenschapszin, dat is de lijn, wel ke door het nationaal program heen loopt. Wat betreft de gemeenschapszin in het godsdienstig program, is het, aldus spr. voor het eerst, dat het nationaal is door gevoerd, om de waarde daarvan ook in eigen kring te doen gevoelen. Sterkere ge meenschapszin dan in de katholieke actie is niet mogelijk. Voor den gemeenschapszin in het so ciale leven werd als eerste punt voorop gesteld de organisch gebouwde staat. Het is de fout van de laatste eeuwen geweest, dat men naast elkaar door het leven ging. Dat wreekt zioh nu op overduidelijke wijze. Open oog moet men daarbij vooral heb ben voor het vraagstuk der jeugdwerk loosheid. De gevolgen daarvan zetten veel verder door dan in het vakkundig leven geschiedt in het godsdienstig leven. Er groeit nu op een groote groep van toe komstige mannen 'en echtgenooten, die in hun jeugd niet alleen zeer vakkundig zijn ontwikkeld, doch ook geen karakter en geen wil is gevormd. Spr. is bang, dat zich dit euvel later op schrikkelijke wijze zal wreken, indien de standsorganisaties haar aandacht daar niet aan schenken. Spr. hoopt, dat indien binnenkort op de K.J.M.V. een beroep wordt gedaan om het jeugdige werkloozenvraagstuk terde ge onder de oogen te zien en te doen wat in haar vermogen is om de jeugdige werk loozen te helpen, de oproep niet tever geefs zal zijn. Het aankweeken en versterken van den echten katholieken gemeenschapszin, dat I is het doel van het nationaal program en spr. kan niet anders dan den wensch uiten, dat ook thans in dezen crisistijd het schoone van de katholieke levensbe schouwing ten volle tot uitleving kome. Laten allen toch de handen ineen slaan om als katholieken te zorgen, dat alle te genstellingen verdwijnen, dat allen één worden in de overweging, dat alles van God uitgaat en tot God terug moet keer en. Na een korte pauze werd nog even over verschillende kwesties van gedachten ge wisseld, waarna de voorz. van de Noord- wijksche K.J.M.V. de bijeenkomst sloot met den K.J.M.V.-groet. Gisteren werd een banketbakker hier ter stede telefonisch opdracht gegeven 50 ge bakje* te willen bezorgen in een hofje aan de Oude Vttrkensmarkt, terwijl daarbij tevens gevraagd werd voor wisselgeld te willen zorgdragen, aangezien van een bankbiljet van 100 terug gegeven moest worder.. De bestelling werd uitgevoerd, doch In bet hofje bleek niemand in 50 ge bakjes te hebben, zoodat de banket bakker de dupe is geworden van een flau- wen grappenmaker. „GELOOF EN WETENSCHAP." „Geloof en Wetenschap" heeft haar pro gram voor het a.s. seizoen gepubliceerd. Een program, dat ons een zevental le zingen biedt, terwijl toegezegd wordt, een excursie naar het nieuwe Berlage-museum te 's-Gravenhage onder deskundige leiding. Die lezingen zijn zeer gevarieerd. Wij geven hier namen van sprekers en titels der voordrachten. „Het Rassenvraagstuk in Europa en de Anthropologische samenstelling van het Nederlandsche Volk" door prof. dr. J. A. J. Barge. „Rubens en de Kunst der 17e eeuw" met lichtbeelden door Dr. A. Stubbe, pr., Zei- zate (België). „Ernest Claes vertelt" door Dr. Ernest Claes, Ukkel (België). „Met de film naar Apo-Kajan, het Oer- land van de Dajaks in Centraal-Borneo" door H. F. Tillema te Bloemendaal. „Instincten en ondervinding bij de die ren (met lichtbeelden) door A. F. J. Por- tielje, inspecteur van de levende have van Artis te Amsterdam. „De beschavingswereld van het Oude Testament" door pater Drs. J. Eyckeler, Montfortaan. „Het Concilie van Ephese, Dogma- of Troonstrijd?" door pater dr. Ephrem Sloots O.F.M., lector in de Patrologie te Venray. De contributie van G. en W. bedraagt slechts 2.50 (voor huisgenoot-leden 1.50) Moge een toenemend aantal leden voort zetting en uitbreiding van de cultureele werkzaamheden van G. en W. mogelijk maken. „DR. SCHAEPMAN". Ledenvergadering 25 September 1936" „den Burcht", 8J4 uur. Voor de propagandisten is deze oproep wellicht overbodig. Zij hebben immers reeds een persoonlijke convocatie ontvan gen; en op aller opkomst wordt stellig ge rekend. Langs dezen weg bedoelen wij ons voor de zooveelste maal te wenden tot hen die nog niet bij onze propagandaclub als lid zijn aangesloten. De vergadering van Vrijdag 25 September biedt daartoe wederom een mooie gelegen heid. De heer H. J. Kuiper uit Haarlem, die reeds op verschillende gewestelijke landda gen met zooveel succes is opgetreden, zal een propagandistisch woord tot ons richten. I Ook hopen wij in verband met de ko- j mende Missieweek op de komst van Pater G. Geise O.F.M. Alzoo geen kans op een „doode" bijeen komst! Zouden wij dit jaar eindelijk eens mogen rekenen op een massale versterking van onze gelederen? Wij hopen dit niet voor onszelf, maar voor de zaak waarvoor wij strijden. Een ieder begrijpe nu eens, dat afzijdig heid onder de gegeven omstandigheden de meest ernstige gevolgen na zich kan slee pen. Wilt u daarvoor de verantwoordelijkheid dragen? Uw komst zij een klinkend bewijs van het tegendeel. Het bestuur van „Dr. Scha ep m a n". DE GEWIJZIGDE STEUNREGELING. Het gemeentebestuur zoekt naar een oplossing. Van bevoegde zijde woxdrt medegedeeld, dat het Gemeentebestuur over den toestand die ten aanzien van verhuurders en huur ders door de wijziging van de werkloozen- steunregeling is ontstaan, in overleg is ge treden met vertegenwoordigers van de beide partijen. Het Gemeentebestuur acht het intusschen nuttig er de aandacht van belanghebbenden op te vestigen, dat het hier een vraagstuk betreft, dat vele zyden heeft en van alle kanten moet worden bezien, een vraagstuk dat men niet oplost, door zonder meer een redelijke huurverlaging te weigeren of de steun-vermmdering eenvoudig van de huur cif te houden. Een zooveel omvattende aangelegenheid voTdert natuurlijk tijd voor bespreking en overweging en is dus niet zoo maar in eens tot oplossing te brengen. Het Gemeente bestuur streeft er echter krachtig naar de totstandkoming binnen den kortst moge lijken tijd van een allen bevredigende rege ling te bevorderen. Mr. A. J. Romijn. De officieele installatie als burgemees ter van Winschoten van mr. A. J. Romijn, alhier, zal plaats vinden Woensdag 7 Octo ber des namiddags te 6 uur. Versiering Lange Dief steeg. Naar men ons mededeelt, zal de Lange Diefsteeg ter gelegenheid der 3 October- feesten worden versierd. De uitvoering dezer versiering, die weder een bijzondere attractie belooft te worden, is opgedragen aan het reclame-atelier „Het Centrum" (C. Edel) alhier. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschr.: 6807. Wed. R. H. Beerhorst, Sassenheim, Hoofdstraat 78, bloembollenhandel. E.: Wed. M. J. Beer horstRoorda, Sassenheim. Wijziging; 552. Firma L. van Dam, Leiden, Lange Koppenhinkstêeg 6, groot handel in kaas. Vest. fil.: Rotterdam, N Binnenweg 210a, Kaashandel II en te Schiedam, Broersvest 50a, Kaashal III. VEREENIGING OUD-LEIDEN. Voordracht jhr. mr. F. van Rijckevorsel over Windmolens. In de bovenzaal van de sociëteit „Ami- citia" hield gisteravond voor de Vereeni- ging' „Oud-Leiden" jhr. mr. F. van Rijcke vorsel uit 's Hertogenbosch een voordracht over windmolens. In een inleiding wees spr. er op, dat het gebruik va1, maal werk tuigen reeds in de grijze oudheid gevonden wordt. Vandaar ook dat in den Bijbel dik wijls over het malen gesproken wordt. De dood van de eerstgeborenen in Egypte waarvan in Exodus sprake is, zal zoowel den Koning treffen als de dienstmaagd „die achter de molen zit". Jeremia zegt ergens als hij de vloek over het land profeteert, dat het geluid der molens zal vérstommen. Simeon wordt bij de graanmolens te werk gesteld. En zoo zijn er vele voorbeelden. In den Romeinschen tijd waren er vier soorten molens: de handmolen, de groote slavenmolen, de dierenmolen en later de watermolen. In de 8ste eeuw was de wa termolen in geheel Europa bekend. Van de molen, die door windkracht gedreven wordt, werd het eerst gesproken in een proces stuk uit 1119. Op de vraag door wie het eerst de windkracht voor het malen werd toegepast is geen positief antwoord te ge ven. Sommigen beweren dat de eerste windmolens werden gebouwd in de landen bij de Middellandsche Zee, waar de wind zoo goed als altijd dezelfde richting heeft. In oude papieren is voor het eerst van een molen in België sprake in 1180 en in Nederland in 1299. Bij die eerste molen kon de wind slechts van een zijde worden opgevangen. Omstreeks 1600 wer J de draai bare molen uitgevonden. Door wie? Som mige wijzen Leeghwater als de uitvinder aan, anderen Leonardo da Vinei, weer an deren Lieve Jansz. van Moerbeke. Deze draaibare molen was een enorme vooruit gang. Het eerste type was de standaardmo len, waarbij de heele molen rond een stan daard draait. Men kan van dat type in ons land nog vele voorbeelden aantreffen en allerlei modellen. Voor het maalbedrijf zijn zij voldoende. Een vervolmaking van dit type was de holle standaard, waardoor het mogelijk werd ook werktuigen op den grond aan te drijven, zoodat de molen ook als watermolen kon worden gebezigd. Weer later kwam de molen met de draaibare 1 kap, waarvan de capaciteit direct veel groo- ter werd. Ook dat type is in allerlei vormen in ons land aanwezig, evenals de zgn. wip molen met het standaard-principe. Spr. behandelde vervolgens de industrie molen, die een tijdlang de Zaanstreek over- heerscht heeft. Er hebben er daar op een betrekkelijk kleine oppervlakte 800 ge staan: oliemolens, meelmolens, pelmolens, houtzaagmolens enz. Toen de stoomkracht kwam, waartegen niet te concurreeren viel, zijn ze helaas grootendeels verdwenen. Na even stilgestaan te hebben bij het hoogst interessante werk van de molenbou wers, een ambacht dat men tegenwoordig alleen nog maar in familieverband kan lee- ren, behandelde spr. nog de watermolens, de Friesche molens, de Zuid-Hollandsche en de Noord-Hollandsche. Speciaal stond hij stil bij de getrapte bemaling van de Scher mer, waar het groot aantal molens thans buiten werking een bijzonder fraai ge zicht oplevert. Tenslotte wees hij op het werk van dep molenbouwer Dekker, aan wien het te danken is, dat de molen-sloo ping tot staan is gekomen. Door de „ver dekkering der wieken", waarbij deze ge stroomlijnd worden is de capaciteit der mo lens enorm toegenomen. Moesten zij vroe ger 70 pet. van den tijd stilstaan, dat is thans 30 pet. geworden. De lezing werd met een groot aantal lan taarnplaatjes toegelicht. Zij diende als voor bereiding op een molen-excursie, die Zater dag door de Vereeniging Oud-Leiden zal worden gehouden. De heer Dekker, ter vergadering aanwe zig, beantwoordde nog eeniga technische vragen, die door enkele aanwezigen werden gesteld, waarna de heer Bicher Coorten na mens de Vereeniging den heer van Rijcke vorsel dank zegde voor zijn interessante voordracht, hetgeen de talrijke aanwezigen met applaus onderstreepten. Naar de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland mededeelt, zal de heer J. M. Donker te Johannesburg, Han delsagent voor Nederland van de Commis sie voor den Nederlandsch Zuidafrikaan- schen Handel, die gedurende de maanden October/November voor een korte dienst reis hier te lande vertoeft, op: Dinsdag 20 October a.s., van 9.3012 uur v.m., in het gebouw der Kamer van Koophandel, Sta tionsweg 43, Leiden, zitting houden, ten einde het bedrijfsleven in het district dezer Kamer in de gelegenheid te stellen zijn be langen bij den handel op Zuid-Afrika ken baar te maken en te bespreken. Naar de Kamer vertrouwt zullen belang stellenden deze gelegenheid benutten. Gisteravond is ter gelegenheid van het novitiaat der V.V.S.L. een boottocht met versierde en verlichte vaartuigen door en kele grachten gehouden. Gisterenavond verzamelden zich aan de Wilhelminabrug een aantal menschen, wijl door de radio een bericht was verspreid, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard van 's-Graveland naar Den Haag zouden gaan. Te 10 uur volgde echter een nieuw bericht, dat zulks niet het geval was. zoodat de menschen toen maar weer aftrokken. De eerste ploeg der lichting 1937 van het 6e regiment veldartillerie, bestemd voor den dienst als treinsoldaat, wordt 1 Decem ber 1936 voor eerste oefening ingelijfd bij de treinafdeeling der Ie artilleriebrigade te 's-Gravenhage. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Jacobus Johannes Maria, z. v. J. A. M. Kleine en M. C. Rosdorff. Lena, d. v. A. Kerkman en J. C B. Lotte. Mar in us Wilhelmus, z. v. J. G Krapels en G. de Vink. Catharina Maria Sietske Berendina, d. v. W. J. Ran en J. C. Pijnen burg. Ondertrouw d: M. B. Witsenburg jm 22 j. en E. H. v. Brandenburg jd 20 j. N. J. Koet jm 24 j. en A. Schillemans jd 20 j. G e h u w d: A. v. d. Blom jm en G. V. Lieshout jd. H. Dreef jm en E. Unyi jd. Chr. v. Duijvenbode jm en C. M. H. Paats jd. C. Griffioen jm en N. Im- mink jd. K. D. de Jong jm en H. Floris- son jd. H. J. P. M. Pierrot jm en A. M. Janssen jd. J. P. Riebeex jm en E. de Bolster jd. A. Serdijn jm en M. Gijsman jd. F. J. M. Smits jm en A. C. v. Wou denberg jd. J. D. Waasdorp jm en C. Abrahams jd. A. Ouwerkerk jm en J. Vredenburg jd. F. Kors jm en S. A. Ta verne jd. G. S. den Hollander jm en M. v. Ingen Schenau jd. P. J. Boom jm en P. S. v. Velzen jd. O v e r 1 e d e n: G. v. d. Vos-Selier vr. 57 j. L. Ober m. 35 j. DERTIEN KORENMIJTEN VERBRAND. Hedenmorgen omstreeks twaalf uur ont dekten arbeiders, die op de grens Appel schaSmilde bezig waren met machinaal dorschen, dat brand was ontstaan in een korenmijt. De vlammen sloegen weldra ook op de andere korenmijten over, zoodat in weinig tijd dertien korenmijten, be- hoorende aan zes verschillende eigenaars, brandden. Alle dertien mijten, in totaal twintig H.A. koren verbrandden. Hiervan was een H.A. niet verzekerd. De brandweer van Appelscha had nog geruimen tijd noodig om den brand te blusschen. BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. DOOVE MAN AANGEREDEN. Vanmorgen omstreeks elf uur is de on geveer 70-jarige A. van K. wonende te Arkel, door een uit de richting Gorinchem komende personenauto aangereden. Het slachtoffer, dat zeer doöf is, werd gegre pen toen het de straat wilde oversteken. Van K. is in hoogst zorgwekkenden toe stand per roode kruis auto naar het zie kenhuis te Gorinchem overgebracht. De bestuurder van de auto trachtte nog door krachtig remmen de aanrijding te voorkomen, doch slaagde hierin niet. Vol gens ooggetuige zou hem geen schuld treffen. De auto werd licht beschadigd aan de rechter voorzijde. BOTERNOTEERING. De commissie-noteering v.oor Nederland sche boter is voor de week van 28 Septem ber tot 3 October vastgesteld op 53 cent per kg. MARKTBERICHTEN WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Berlyn 59.40 Londen 7.493/g New York l-47"/s Parijs 9.73t/4 Brussel 24.98 Zwitserland 48.14 Madrid Oslo37.671/0 Kopenhagen 33.471/.? Stockholm38.65 Milaan Praag 6.1 U/2 Weenen Boedapest RECHTZAKEN ERNSTIG GEVAL VAN MISHANDELING. De zaak voor de Haarlemsche Rechtbank. Begin Juli van dit jaar kreeg de politie van Velsen kennis van een ergerlijk geval van mishandeling in den Spaarndammer- polder. Bij onderzoek vónd zij in een schuurtje bij de woning van den 55-jarigen machinist C. B., een 17-jarig meisje, dat in zeer vervuilden toestand verkeerde. Hoewel het in het schuurtje vochtig en tochtig was, had het kind bijna geen klee- ren aan, terwijl het lichaam vele sporen van mishandeling vertoonde. De machinist stond vandaag voor de Haarlemsche rechtbank terecht, Uit het getuigenverhoor bleek, dat de man voor de tweede maal getrouwd was. Zijn tweede vrouw was niet bijster met het mismaakte en achterlijke meisje ingenomen en daar om werd het kind in het schuurtje opge sloten. Toen zij op 12 Juli het slot van het schuurtje had vernield, ranselde verdach te het kind met een gummistok af. Buren, die het gekerm van het meisje reeds eer der hadden gehoord, waarschuwden de politie, met het gevolg, dat de vader werd aangehouden. Het meisje werd in een in richting te Zandvoort ondergebracht. De officier van justitie Mr. A. R. An- dringa, zeide in zijn requisitoir, dat ver dachte verschillende malen gepoogd heeft zich van zyn kind te 'ontdoen. Spr. eischte drie maanden gevangenisstraf. Mr. M. van Vugt uit Amsterdam vroeg een nader onderzoek. De Rechtbank wiÜigde dit verzoek in en wees de zaak terug naar den rechtercom missaris. LAATSTE BERICHTEN HET KONINKLIJK BEZOEK AAN BRABANT. Oss begroet de vorstelijke personen. Met den trein van 13.13 zijn vanmiddag H. M. Koningin Wilhelmina, H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard aan het station Oss gearriveerd. Ter begroeting van de vorstelijke perso nen waren op het station aanwezig het voltallig college van B. en W., de gemeen tesecretaris en de voltallige raad der ge meente Oss, de geheele geestelijkheid der stad, de directeuren van de plaatselijke groot-industrieën, een duizendtal school kinderen, de harmonie K. V. A., alsmede tal van autoriteiten uit Oss en omgeving. Bij het naderen van den trein steeg een geestdriftig gejuich op uit de duizendkop pige menigte, dat nog toenam, toen de vor stelijke verloofden uit het raam bogen om de enthöusiaste hulde der Ossche burgerij in ontvangst te nemen door naar alle zijden te wuiven. Den vorstelijkeen personen werd het Wilhelmus en „lang zullen ze leven" toe gezongen. Deze hulde werd in de twee mi nuten, dat de trein in het station bleef, door de vorstelijke personen vriendelijk lachend in ontvangst genomen. De Prinses en de Prins bleven ook toen de trein weg reed in de richting Nijmegen voor het open raam staan, tot het station Oss uit het gezicht was verdwenen. Na de huldebetooging op het station maakte de harmonie K. V. A. een muzikale rondwandeling door de stad, gevolgd door een groote menigte, welke met de school kinderen, die vrijaf hadden gekregen, de feestelijke stemming den geheelen dag be waarde. LEIDEN, 23 Sept. Groentenveiling. Per 100 stuks: andijvie 5070 cent, kroten 1 1.10, komkommers 14, bloemkool I 1.90—10.—, bloemkool n 1.50—4.80, roodekool 1.504.80, savoyekool 3.10 3.80, groenekool 12, Chinakool 2, me loenen 316, pieterselie 3060 cent, prei 0.801.30, kropsalade 5080 cent, selderie 3050 cent, bleekselderie 511, knolselderie 2.002.60, wortelen 2.00 3.50, rabarber 30 cent, perziken 35, per 100 kg.: kroten 11.60, kroten, gekookt 25, snijboonen 321, stokboonen 3 22, pronkboonen 1.503.80, stamboo- nen 318, pelen 7, postelein f 25, spi nazie 27, tomaten A en B 3.00—4.40, C 3—3.20, CC 2.—, uien 1.00—2.60, wortelen f 1.002.60, spruiten I 1.50 3.00, aardappelen f 1.902.50. Melkveiling. Week van 27 September tot en met 3 October. Consumptiemelk 1ste klas 5.50, 2de klas 5.25, 3de klas 5.00, Industriemelk 4.805.00. Prijs voor te leveren boven taxemelk in georganiseerd overleg voor het district Leiden week 27 September tot 3 October, gelijk aan de door de regeering vastgestel de prijs. GOUDA, 24 Sept. Vee. Aangevoerd in totaal 678 stuks, waarvan 45 slachtvar- kens: vette 18.519 cent en Londensche 1516 cent per pond levend met 2 pet. korting. 213 magere varkens 1826, 345 biggen 911, Geldersche biggen 1114, 4 runderen 150200, 39 nuchtere kalve ren f 59, 2 graskalveren, 30 schapen 1 5. Handel alle soorten stroef. Kaas. Aanvoer 402 partijen. Prijzen le kwal. met R.M. 2122.50, 2e kwal. 1920, zware 24. Handel matig. Boter. Aanvoer 288 ponden. Goeboter 7075 cent, weiboter 6570 cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 92500 partijen. Prij zen: kippeneieren 4.004.30 en kleine eieren f 2.753.00 ped 100 stuks LOOSDUINEN, 23 Sept. Melkveiling. Op de heden gehouden melkveiling werd van 98 aanvoerders verkocht, om in de week van 28 Sept. tot 5 October dagelijks te leveren 16,000 liter melk. Prijs af boer derij 6.50, melk voor industrie f 5.00 5.40 per 100 liter. BOSKOOP, 23 Sept. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 814 cent, Kraus 4068 cent, Hadley 1526 cent, Claudius Pernet 2034 cent, Columbia 814 cent, Butterfly 1016 cent Wilh. Kordes 1525 cent, Mme Jules Bou- ché 20 cent, Rosalandia 10—16 cent, Florex 2035 cent, Juliana 1017 cent, Wendland 4068 cent, Chas. P. Kilham 1528 cent, Edith Helen 3048 cent, Aug. Noack 815 cent, Else Poulsen 1527 cent. Gloria Mundi 1023 cent, Perfection 1820 cent Paul Grampel 1221 cent, *Str. van Nes 10 17 cent, Pechtold 3055 cent, Elle Poul sen 813 cent, Talisman 1523 cent, Briar- cliff 1522 cent, Chrysanten, grootbloe mig 4080 cent, idem tros 2050 cent, Physalis Framchetti 815 cent, Gerbera 613 cent, Clematis Durandi 1628 cent, Clematis Prins Hendrik f 1.02, Clematis The President 20—32 cent, Clematis le Coultre 1.20, Ligustrum 1521 cent, sneeuwbessen 17 cent, Pernettia per stuk 35 cent. NOORDWIJKERHOUT, 24 Sept. Veiling „De Eendracht." Dubb. boonen f 0.301.25 snijboonen 0.301.35, enkele boonen met draad 6585 cent, idem zonder draad 0.701.00, stokboonen zonder draad 65 95 cent alles per 10 kg. VOORSCHOTEN, 23 Sept. Veiling V.P.V. Prijzen: kippeneieren 4.005.00 per 100 stuks, kippen 45—55 cent en konijnen 0.141.25 per stuk. ZOETERMEER, 23 Sept. Eierenveiling. Aangevoerd 4000 stuks. Prijzen: kippen eieren 3.954.80 en eendeneieren 3.25 3.60 per 100 stuks.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3