DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1936 DE LE1ÜSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 2 AANVANKELIJK ZACHTER. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige wind, uit Oostelijke tot Zuidelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk nog droog, later toenemende kans op regen of onweer, aanvankelijk zachter. Hoogste barometers!.: 769.3 te Seydisfjord. Laagste barometers!: 744.7 te Vardö. Het hoogedrukgebied van onze omge ving is aanmerkelijk in omvang en betee- kenis afgenomen. Een 765 kern ligt thans nog over Zuid-Noorwegen, Denemarken, Duitschland, Polen en Oostenrijk. Het weer is daar rustig, over Duitschland komt nog al wat nevel en mist voor. Sinds gis teren is over IJsland en omgeving de hoo- gedruk nog toegenomen. Waarschijnlijk breidt dit laatstgenoemde hoogedruk-ge- bied zich Oostwaarts naar Scandinavië uit, als gevolg van de luchtdrukstijgingen aan de achterzijde van de aldaar aftrekkende depressie. Thans wordt met matigen Wes telijken tot Noord-Westelij ken wind over Zweden en Noorwegen nog eenige koude aangevoerd. Abisko had vrij veel sneeuw, andere stations langs de kust melden regen. Intusschen is de depressie in het Westen verder naar onze omgeving doorgedron gen. Over Ierland is de luchtdruk sinds gisteren meer dan 10 m.m. gedaald, ook thans is over de geheele Britsche Eilanden de barometer geleidelijk dalende. Een se cundaire strekt zich naar de Golf van Bis cay e uit, ook in Frankrijk is de barometer nog geleidelijk dalende. Het depressie-sys teem brengt toenemende bewolking over Zuid-Europa. Regen valt nog slechts over het Zuid-Westen van Engeland en Ierland en over Zuid-Frankrijk. Bij het verder Oostwaarts verplaatsen van de depressie, is ten onzent geleidelijk verslechtering van het weer te verwachten. LUCHTTEMPERATUUR. 18.2 gr. C. LICHT OP POOR FIETSERS C. a. Van Donderdagnamiddag 7.25 uur tot Vrijdagmorgen 6.20 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 25 Sept. voorm. 9.58 en nam. 10.46 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 16 gr. C. De Koningin had groote belangstelling voor kanonnen. Voorbij Schijf bezichtigde de Koningin het hier tusschen het struikgewas opge stelde luchtdoelgeschut, dat haar tot in onderdeelen gedemonstreerd werd behou dens dan dat niet in werkelijkheid ermede werd geschoten. Ook verder op den weg, wederom in de buurt van Rucphen, was het 't geschut dat de aandacht van de Koningin trok. Langdurig werd de hier opgestelde vijf tien c.m. houwitsers van het regiment mo torartillerie uit Naarden bekeken. Bij de kruising van den weg nabij Scher- penburg onder Rucphen, werd opnieuw halt gehouden. Ditmaal viel hier echter niets te bezichtigen. Toch stopte de Konink lijke stoet om begroet te worden door den Minister-President a.i. Minister van Oorlog, dr. H. Colijn, die hier juist was aangekomen in gezelschap van een aantal leden der legercommissie van Eerste en Tweede Kamer, o.a. de heeren Bogaert, Knotten belt en K. ter Laan. Een luchtgevecht. Reeds toen scheerden eenige verkennings vliegtuigen, die kennelijk tot de roode troe pen behoorden, over het door den witten bezette terrein. En nauwelijks was de Ko ninklijke stoet even verder gereden en op een open weggedeelte gekomen, waar men een groot gedeelte van den.hemel kon waar nemen, of een rood escadrille verscheen boven de witte stellingen, die door de vlieg tuigen gebombardeerd en beschadigd wer den. De Koningin liet de stoet halt houden om dit schouwspel des te beter te kunnen gadeslaan en de Prinses en haar verloofde keken door het geopende dak van den auto heen naar het luchtschouwspel dat nog in teressanter werd, toen een escadrille witte jagers verscheen en zich een luchtgevecht ontwikkelde dat slechts korten tijd duurde, waarna de roode vliegtuigen het gevechts terrein verlieten. Op den weg tusschen Rucphen en Klun- dert werd nogmaals halt gehouden ter be zichtiging van de nieuwe infanteriecanon van het regiment Grenadiers te 's-Graven- •hage, die ter vervanging van de stukken 6 veld bij de infanterie goede diensten kon doen, zooals de commandant, kapitein Sit sen demonstreerde door de lichte stukken snel door infanteristen te laten wegtrek ken, stelling nemen en in gevechtspositie brengen. Ontmoeting met een buffel. Dicht bij Zundert ontmoette men op den weg de gevechtswagens „Wisent" en „Buf fel", die eveneens in oogenschouw werden genomen, doch welke indruk overtroffen werd door de modernste pantserwagens, waarover het leger beschikt, die men even later tegenkwam. Op een vrijgemaakte weg gedeelte demonstreerde de commandant van een dezer wagens, luitenant Steenbergen, van het escadron pantserwagens uit 's-Her- togenbosch, dezen nieuwen aanwinst voor ons leger, o.a. door in verschillende rich tingen met de mitrailleurs te vuren waaruit bleek, hoe snel en zuiver de draaibare koe pel bediend kan worden. Enkele minuten hiervandaan werd halt gehouden bij het landgoed „de Moeren" on der Zundert van mr. Van der Hoeven, waar de Koningin, de Prinses en de Prins met •haar gevolg uitstapte, om eenige rust te nemen in een der prachtige lommerrijke lanen van dit landgoed. Van kwart voor elf tot kwart over elf duurde deze rustpoos. Toen was het ech ter te laat geworden voor de verdere af werking van het voorgenomen program ma, dat een groote teleurstelling betee- kende voor de bevolking van Zundert, die reeds in dichte hagen langs den weg door het dorp stonden geschaard. In plaats van over Zundert werd rechtstreeks naar Roosendaal gereden, waar de geheele be volking op de been was, omdat het vast stond, dat vanwege het vertrek van den koninklijken trein het hooge gezelschap hier zou komen. Met gejuich begroet in Roosendaal. Marechaussee en politie hadden voor een goede afzetting gezorgd en toen de koninklijke auto's kort voor twaalf uur in het stadje verschenen werden zij met da verend gejuich begroet en allerwege klonk het: „Lang zullen zij leven", terwijl op enkele plaatsen de opgestelde school kinderen het Wilhelmus zongen. Ook op het station verdrongen zich hon derden mensqhen doch het laatste gedeel te van het eerste perron, waar de konink lijke rijtuigen gereed stonden, was vrij gehouden. De militaire autoriteiten, die het gezelschap hadden vergezeld, namen afscheid, terwijl hier tevens aanwezig wa ren de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, baron van Rijc- kevorssel en de burgemeester van Roosen daal, de heer Prinsen. Spoedig daarna werden de koninklijke rijtuigen aan den gereedstaanden trein gekoppeld en toege juicht door de menigte zette deze zich te 12.09 uur in beweging op weg naar Apel doorn. Vroolijke storing tijdens de lunch. Op hun terugreis naar Het Loo arri veerden de vorstelijke personen te 12.20 uur op het station Breda, alwaar het Oranjecomité met burgemeester Van Slobbe aan het hoofd was opgesteld. De vorstelijke personen waren juist bezig de lunch te gebruiken, doch zij lieten onmid dellijk de raampjes zakken. De leden van het Oranjecomité hieven daarna het Wilhelmus aan, dat door de overige aanwezigen spontaan werd meege zongen. Prinses Juliana en Prins Bern- hard vertoonden zich vervolgens even eens voor het open raam van het salon rijtuig en wuifden de talrijke menigte hartelijk toe. Na een oponthoud van eenige minuten verliet de koninklijke trein langzaam het stations-emplacement, enthousiast door de duizendkoppige menigte toegejuicht. Prins en Prinses bleven nawuiven. Het voorbijrijden van de koninklijke trein heeft in Tilburg aanleiding gegeven tof een werkelijk grootsche huldiging. Dui zenden personen stonden op het eerste per ron, toen de trein te 10 minuten over 1 langzaam onder de overkapping aan het tweede perron voorreed. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en Oranjever- eeniging „Tilburg Vooruit", hadden vlag getjes uitgedeeld, waarmede men de vor- telijke personen toezwaaide. Prinses Ju liana en Prins Bernhard stonden voor het open coupéraam om de hulde der Tilbur- gers in ontvangst te nemen. Er werden lui de „hoera's" aangeheven ter eere van de prinselijke verloofden en de Koningin. Het Wilhelmus werd gezongen, toen de trein na drie minuten oponthoud in de richting Den Bosch verdween. Prinses Juliana en Prins Bernhard ble ven, totdat de trein uit het gezicht verdwe nen was, de menigte uit het coupéraam toe wuiven Ook bij het viaduct aan den Bos- schen weg en op andere plaatsen waar de spoorbaan voor het publiek zichtbaar is, stonden veel menschen om de koninklijke trein gade te slaan. i SENSATIE-JOURNALISTIEK. Protest van den vice-president der Maastrichtsche rechtbank. Bij de opening der strafzitting van de rechtbank te Maastricht, heeft de vice- president, mr. F. I. J. Janssen, de volgende verklaring voorgelezen: „In de laatste zitting van de strafkamer, nu 14 dagen geleden, zijn tijdens de be handeling van één der strafzaken foto's ge nomen door een persoon, die in zyn zieke lijke zucht naar reclame en sensatie zich niet heeft ontzien, om zonder toestemming gevraagd te hebben, door te dringen tot een bevoorrechte plaats, van waar hij ook den verdachte heeft kunnen fotografeeren. De rechtbank betreurt dit en protesteert tegen dergelijke onkiesheid en brutaliteit zij benijdt niet de mentaliteit van per sonen, die uit louter reclame-, sensatie- en gewinzucht zich er toe leenen het leed van verdachten en him familie nog te vergroo- ten. Nu zulke gedragingen mogelijk is geble ken, zie ik mij verplicht, maatregelen te treffen om voor het vervolg zulk onkies optreden te verhinderen en te voorkomen". LAND- EN TUINBOUW L. T. B. Op Maandag 28 September wordt te Haarlem de algemeene vergadering van den L. T. B. gehouden. De volgende voorstellen werden door afdeelingen in de omgeving ingediend. De afd. Zoeter woud e: Zoo moge lijk op de algemeene vergadering te Haar lem geen vakbelangen behandelen. De afd. Sassenheim zag gaarne, dat er te Leiden een rechtskundig-adviseur werd aangesteld of benoemd. Motiveering, dat de tegenwoordige advi seur in Den Haag woont en het te kost baar wordt aan tijd en geld, om die reis te maken. De kring Leiden: dat het hoofdbestuur ernstige pogingen aanwendt, om de Boe- renvakbond van den L. T. B. vertegen woordigd te krijgen in het bestuur van de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond. De afd. Rijpwetering: weer op nieuw actie te gaan voeren voor verlaging van de vaste lasten, en er bij het hoofdbe stuur op aan te dringen, om met meer aandrang te streven naar devaluatie of muntcorrectie. De kring D e Venen: a. Aan onze vei lingen worden lasten, zooals: grond- en personeele belasting zonder pardon geind. Gevolg: De tuinder ontvangt in de cam- pagnetijd soms nog minder dan de knecht verdient. Daar 't voor dezulken onmogelijk is aan de verplichtingen te voldoen, ver zoeke men daarom vrijstelling (of gedeel telijke) of soepeler heffing. b. Hoe staat het met het vaste lasten- ontwerp? De afd. Rijpwetering: Te probee- ren, om vooral aan het beslagleggen op zuivelsteun door den fiscus een einde te maken. De onkosten, welke daarbij ook nog in rekening worden gebracht, zijn ook veel te hoog. De afrd. Nieuwveen: Om de toeslag op de loonen op korte termijn uitbetaald te krijgen, daar dit de werkverruiming zeer ten goede zal komen. De afd. Leidschendam: Bij de Re geering krachtig aandringen op verrui ming van onze export van agrarische pro ducten, voornamelijk naar Duitschland. Blijven aandringen bij de Regeering op uitbetaling der volle richtprijzen. Reeds het voorgaande jaar werd door den Minis ter steun toegezegd, welke nog steeds uit bleef. Gevolg, minder bewerking der grond, meer werkloosheid en algemeene verarming ten plattelande. Kring De Venen: Verhooging van de minimumprijzen 'van de groenten. Toelichting: Het publiek zal toch wel zijn deel nemen en betaalt hierdoor gedeel telijk steun aan den tuinder. Alleen zui vere exportproducten zouden kunnen wor den uitgesloten, waarop dan een directe toeslag beter effect zou hebben. Indien ech ter geen verhooging van minimumprijzen kan worden verkregen, zal een directe toeslag noodzakelijk zijn op die producten, welke bij verkoop den minimumprij bena deren. Afd. Wassenaar stelt voor, dat het hoofdbestuur zal trachten te bewerken, het zij langs wettelijken weg, hetzij dor bemid deling van de Nederlandsche Sierteelt- Centrale, dat het onmogelijk gemaakt wor de, dat bij faillissement of bij gedwongen li quidatie, banken en bloembollenveilin gen worden bevoordeeld door cedeering van buitenlandsche vorderingen ten koste van kweekers en leveranciers. Kring De Venen: Kwijtschelding roe heffing bloemisterij over 1935. Toelichting: Per December 1935 uitge sproken bloemist is geen kweeker. Was dus ook géén kweeker en heeft dus on rechtvaardig gesaneerd en ingekrompen, en moet nu als slot nog over 1935 roehef- ring betalen. Betaling veigeren geeft niet, daar het dan over de veilingen geind wordt; verzoeke daarom kwijtschelding. Afd. De Zi 1 k verzoekt het hoofdbe stuur ter bevoegder plaatse te verzoeken, dat ook de hyacinthen in de maten van 13 en 14 c.M. als betaald surplus worden op genomen. Afd. R ij p w e t e r i n g: De heffing op het veevoeder verlagen. Aid. Langeraar: Bij de Regeering te verzoeken en aan te dringen, de heffing op de import van granen te verlagen, gezien de hooge pjrijzan, vooral wat betreft mais en koek. Afd. Aarlanderveen: Het verstrek ken van extra biggenmerken, waar op he den zooveel biggen sterven aan de be smettelijke varkensziekte, de z.g. pest. Kring Leiden: Bij de bevoegde in stanties ernstige pogingen aan te wendep, om de biggenmerken en kalverenschetsen op wat ruimer schaal verstrekt te krij gen. Daar de pestziekte onder de varkens stapel in deze streek ernstige schade heeft aangericht, dient de fokgelegenheid te worden verruimd, wil men niet binnen korten tijd aan varkensarmoede gaan lij den. Afd. Sassenheim: Aan te dringen op meer biggenmerken. Duur vleesch en te kort brengt weer meer invoer uit Dene marken met zich mede. Afd. Aarlanderveen: De mestver- gunningen voor varkens in te trekken, m. a. w. een ieder vrij te laten in het te hou den aantal mestvarkens. Afd. Zoeterwoude: Dat de toewij zing der fokkalveren zoo worde verhoogd, dat de fokbedrijven in stand gehouden kunnen worden. Afd. Nieuwkoop: Dat er aandacht aan geschonken en voorgezorgd zal wor den, dat voor die boeren, die door de crisis zoozeer zijn gedupeerd, dal zij steeds voor minder kalverschetsen in aanmer king komen, waardoor hun veestapel te veel achteruit gaat,, meer kalverschetsen beschikbaar worden gesteld. Afd. Bodegraven: Om den Minister te verzoeken, aangaande het afsluiten van contracten voor het leveren van melk meer gelijke rechten met de z.g. randboe- ren te bewerkstelligen. Toelichting: De boeren in Bodegra ven zijn ver achter met den melkprijs, ten opzichte van de z.g. randboeren. Er zijn in Bodegraven en omgeving veehouders, welke gecontracteerd hebben en een taxe toebedeeld kregen van 6 liter; anderen van 4 1/2 liter en nog weer anderen 3 liter en ten slotte heelemaal niets. Bovendien zijn er nog een of twee leden dezer afdeeling, welke door omstandigheden twee jaar géén regeeringscontract hebben gehad, nu weer in de gelegenheid zijn een contract af te sluiten, maar door de Nederl. Zui- vel-Centrale zijn geweigerd. Afd. Nootdorp: Het voorstel, om bij de N. Z. C. te bewerken, dat aan alle boe ren gelegenheid- wordt gegeven een ge deelte van hun overmelk te verkamen voor eigen gebruik. Afd. R e e u w ij k stelt voor, dat ge tracht zal worden, de steuntoeslag op melk wederom verhoogd te krijgen, daar ze ver laagd is van 2.46 op 2.24. Dit is onbil lijk, omdat indertijd besloten is, dat via de toeslag een schadeloosstelling gegeven zou worden voor de graanheffingen. Algemeen praeadvies op de ingekomen voorstellen van de Afdeelingen en Kringen. Door een indeeling te maken van de voorstellen in voorstellen van algemeenen aard en van bizonder vakbelang, acht het Hoofdbestuur voldaan te hebben aan het verzoek van de afdeelingen om op de Alge meene Jaarvergadering geen vakbelangen te behandelen. Aanstelling van een reohtskundig-advi- seur met standplaats Leiden komt het Hoofdbestuur niet noodzakelijk voor. De eerst aangewezenen om van advies te die nen zijn de eigen afdeelings- en Kringbe- sturen. Verder kunnen de leden zich by alle kwesties en gerezen moeilijkheden wenden tot het Bondsseoretariaat, terwijl voor bijzondere rechtskundige gevallen één rechtskundige adviseur voldoende is te achten. Waar gevraagd wordt om een vertegen woordiging van den Boerenvakbond L.T.B. in den Katholieken Nederl. Boeren- en Tuindersbond, mag het Hoofdbestuur op merken, dat ook de Tuindersvakb'ond L.T. B. geen vertegenwoordiger als zoodanig in dat Bestuur heeft, noch een der speciale vakbonden of groepen van de andere dio cesane organisaties. De Algemeen-voorzit ter vertegenwoordigt de L.T.B. als zoodanig in dat College, evenzoo de heer Jac. Groen Azn. Het Hoofdbestuur stelt er hoogen prijs op, dat de heer Jac. Groen Azn. naast den Algemeen-voorzitter deel blijft uitmaken van genoemd bestuur. Als eenigste tuinder zal zijn steun op dq vergaderingen van het bestuur van den K.N.G.T.B. slechts noode gemist kunnen worden. De wrad.-alge- me en-secret ar is maakt de vergaderingen mee als adviseerend lid. Zijn er mogelijkheden en gelegenheden om de boerenbelangen van Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland speciaal door een bijzonderen vertegenwoordiger dezer boe ren te doen behartigen, zoo laat het Hoofd bestuur deze geenszins ongebruikt voorbij gaan. In het afgeloopen jaar heeft o.a. de voorzitter van den Boerenvakbond L.T.B. zeer vele besprekingen kunnen voeren met de vertegenwoordigers van den K.N.B.T.B. in het College van de Dagelijksche Bestu ren der 3 Centrale Landbouworganisaties en de bijzondere belangen en omstandig heden van het Hollandsche en Zeeuwsche boerenbedrijf onder hun aandacht kunnen brengen. Wat de Regeering na de verwerping der vaste lasten-ontwerpen zal doen, is aan het Hoofdbestuur uiteraard niet bekend. Het Hoofdbestuur wil er echter op wijzen, dat de verworpen ontwerpen onmogelijk zou den hebben kunnen voorzien in wat er in derdaad noodig is om den druk op de zwaar -belaste bedrijven te verlichten. Het is zelfs de .vraag of de voordeelen voor het geringe aantal bedrijven dat hiervan inderdaad zou kunnen profiteeren, wel opwogen tegen de nadeelen in het algemeen voor land- en tuinbouw. Over het vraagstuk deflatie of devaluatie, dat zich hierbij op den voorgrond blijft dringen, is de meening van onze organisatie vorig jaar duidelijk gebleken. Met een en kel woord willen wij deze meening, tam geuit, in herinnering brengen: Algemeene renteverlaging of schuldvermindering, consequente deflatie dus, zou ongetwijfeld het zekerst bijdragen tot verlichting in den grooten nood. Echter zou dit over de ge heele linie, consequent dus, dienen te ge schieden. De Regeering heeft bij haar poli tiek echter die consequentie niet aanvaard en is veelal met maatregelen gekomen, die onvoldoende waren of den druk verplaatste daar, waar men de gevolgen evenmin kon dragen. Hierdoor is het vertrouwen in deze halfslachtige deflatiepolitiek zoodanig ge schokt, dat met devaluatie of wel muntcorrectie ging prefereeren, hoewel de voordeelen hiervan eerst zouden kunnen blijken, als de Regeering want slechts de Regeering en niet de Kamer kan tot devaluatie besluiten daartoe zou zijn overgegaan. Het Hoofdbestuur neemt het standpunt in, dat het, indien nu ook niet tot deva luatie wordt overgegaan, gebiedende eisch is, dat een schuldenregeling t.a.v. het be drijfsleven tot stand komt, waardoor dit inderdaad van den veel te zwaren last, waaronder het gebukt gaat, wordt ontheven, om, als er niets gebeurt, de ondergang van het grootste deel der boeren- en tuinders stand niet meer zal zijn te voorkomen. Het wil en het zal ook ter bevoegde plaatse al het mogelijke in deze richting doen. Voor wat betreft de voorstellen over de export van agrarische producten, inzonder- AGENDA LEIDEN. Donderdag „Katholiek Leiden", Bestuurs vergadering „Turk" 8J^ uur. Vrijdag R. K. Propagandaclub „Dr. Schaep- man", Den Burcht (Foyer), 8.15 uu.r Vrijdag. R.K. Handelsreizigersver. „St. Christoffel", Ledenvergadering. Spr. Jac. Ahtoni over „Wasproduc- ten", „De Harmonie" 8 y2 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Sept. a. s. waarge nomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telefoon 136 en A. J. Donk Doezastraat 31, telef. 1313 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel, 274. heid van tuinbouwproducten, verwijst het Hoofdbestuur naar de conclusies, welke hieraangaande getrokken zijn op de groote Algemeene Vergadering van den K.N.B. T.B. op Dinsdag 22 September 1936 te 's-Gravenhage. Het Hoofdbestuur stelt voor de navol gende voorstellen te verwijzen naar de Al gemeene Vergadering van de Tuindersvak bond: over de tuiinbouwteeltregeling; over prijzen- en steunregeling; over de steun op tuinbouwproducten; over-''de regeling van de vroege aardappelen; over bloembol len en bloemen. En de navolgende naar de Algemeene Vergadering van den Boerenvakbond: over aardappelen, tarwe, erwten, uien en bie ten; over heffingen en accijnzen op agra rische producten; over biggenmerken en kalverschetsen; over zuivelbelangen; over de cqnsumptiemelkregeling. Gestreefd wordt naar betere loonbijslag- regelingen voor het komende jaar, zooals deze op het oogenblik werken, kan bijna geen boer of tuinder hiervan gebruik ma ken. Aangedrongen wordt, de bepalingen van. de landbouw-uitvoerwet van kracht te ver klaren op den export van tuinbouwpro ducten. Extra steun-verleening aan boeren en tuinders, die door ernstige misoogst ge troffen zijn en zoodanig verarmd zijn, dat zij het oogstrisico niet meer kunnen dra gen, wordt bij voorkomende gevallen steeds met alle aandrang bepleit. Stappen zijn gedaan om volledige vergoe ding te verkrijgen doör de Nederlandsche Groenten- en Fruit-Centrale voor de vroe ge aardappelen, die nadat zij doorgedraaid en 'weer opgekuild waren, verziekt zijn, alsmede een regeling, waarbij ook steun wordt uitgekeerd voor de vroege aardap pelen, die na 12 Juli op het veld verziekt zijn. Hopenlijk zal bereikt worden, dat de na betaling over eerstgenoemden zal geschie den. Voor laatstgenoemden is het wel zeer moeilijk gebleken, een practisch regeling te treffen. Toestemming aan de kleinkweekers van bloembollen om hun bedrijf vrijelijk te mo gen uitbreiden tot b.v. een halve H.A. is niet te verdedigen, omdat door een zooda nige vrijheid, het totale areaal met bloem bollen beteeld een onder de huidige om standigheden ongewenschte groote uitbrei ding zou geven. Ten aanzien van de handelsbemoeiingen van de Ned. Veehouderij-Centrale afd. Var kens sluit het Hoofdbestuur zich aan bij de resolutie, aangenomen op de groote verga dering van den K.N.B.T.B., gehouden 30 Januari 1935. TELEGRAMMEN HET LAATSTE INCIDENT TE SJANGHAI. TOKIO, 24 Sept. (A.N.P.) De Japansche vlootautoriteiten hebben den geheelen nacht beraadslaagd na het laatste incident te Sjanghai, waarbij een Japansch marinier werd vermoord. Minister Nagano heeft na afloop der bespreking tegenover de pers evrklaard: „Geen conferentie meer, noch verklaring, doch slechts daden". Vooraanstaande ambtenaren van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken hebben vanochtend geconfereerd, waarna de Minis ter van Buitenlandsche Zaken zich met Mi- nister-president Hirota heeft onderhouden over de anti-Japansche agitatie in China. Vanmiddag zal op het Departement van Buitenlandsche Zaken een bijeenkomst plaats vinden van de ministers van Buiten landsche Zaken, Oorlog en Marine, welk feit, naar de woordvoerder van het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken uiteen zette, wijst op den ernst van den toestand. De woordvoerder zeide, dat de laatste reeks anti-Japansche uitbarstingen in China niets anders is dan een georganiseerde be weging. Diplomatieke waarnemers verklaren, dat weinig voortgang wordt gemaakt bij de onderhandelingen tusschen den Japanschen ambassadeur Kawagoe en den Chineeschen minister van Buitenlandsche Zaken Tsjang. Men verklaart, dat het noodig is directe onderhandelingen te openen tusschen den Japanschen ambassadeur en maarschalk Tsjang Kai Tsjek, teneinde de incidenten van Hankau, Tsjengtoe, Pak Hoi en Sjang hai spoedig te kunnen bijleggen en ook om de Chineesch-Japansche betrekkingen te regelen om te voorkomen, dat de toe stand verergert.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2