DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 BILJARTEN FEDERATIE VAN BILJARTBONDEN IN NEDERLAND. Bovengenoemde' Federatie heeft haar jaarlijksche vergadering gehouden waarbij tegenwoordig waren de Haagsche Biljart bond, Rotterdamsche Biljartbond, Utrecht- sche Biljartbond en Leidsche Biljartbond. Door het bedanken van den voorzitter, den 2en Secretaris en een commissaris werd het bestuur als volgt samengesteld: H. de Ree, voorzitter, H. J. Otten, 2e voor zitter, J. J. de Bruin le secretaris, H. G. Ouwerkerk, 2e secretaris, G. M. Teege- laar le penningmeester en A. J. Offenberg 2e penningmeester, terwijl er een plaats in het bestuur open is gehouden voor Utrecht. De afgevaardigden van dezen Bond deelden mede voorloopig niet in het Bestuur zitting te zullen nemen. Als plaats •waar de volgepde Federatie-wedstrijden zouden worden gehouden werd Rotterdam aangewezen, en wel op Zondag 25 Oct. De plaats, waar gespeeld wordt, zal nader be kend gemaakt worden. De loting voor deze wedstrijden had het volgende resultaat: cadre kl. A den HaagRotterdam; Lei denUtrecht. cadre kl. A.: Den HaagRotterdam; Lei denUtrecht. libre kl. 1. Den HaagRotterdam; Lei denUtrecht. libre kl. 2. Den HaagUtrecht; Leiden Rotterdam. libre kl. 3. Den HaagUtrecht; Leiden Rotterdam. libre kl. 3. Den HaagUtrecht; Leiden Rotterdam. libre kl. 5.: Den Haag—Utrecht; Leiden Rotterdam. 2e ronde. Winnaars en verliezers tegen elkander. De indeeling luidt: cadre kl. A. gemidd. onbeperkt; cadre kl. B. gemidd. 4.506.00, libre kl. 1 gemidd. 3.504.50; libre kl. 2 gemidd. 2.50—3.50; libre kl. 3 2.00—2.50; libre kl. 4. gemidd. 1.602.00; libre kl. 5. gemidd. tot 1.60. Voor 10 Oct. e.k. moeten de spelers aan den compl. J. J. de Bruin worden bekend gemaakt. OLYMPISCHE SPELEN VIER CANDIDATEN VOOR DE OLYMP. WINTERSPELEN IN 1940. De secretarisvan het Int. Olympisch Comité, de heer Berdez, heeft mededeelin- gen gedaan omtrent het toewijzen van de Olympische Winterspelen in 1940. De heer Berdez zeide, dat het land, dat de Olym pische Zomerspelen in 1940 organiseert Japan dus op de Winterspelen een priori teitsrecht heeft, d.w.z. dat het ook de Win terspelen kan organiseeren, voor zoover het daartoe bereid en in staat is. Daar Japan tot nu toe niet -officieel ge meld heeft, dat het van de organisatie der Winterspelen afziet," blijft het candidaat. Verdere candidaten zijn nog St. Moritz, Oslo en Canada. De beslissing over de toe wijzing der Winterspelen zal in de tweede week van Juni 1937 te Warschau worden genomen. Van dien datum echter zal het voltallige bestuur van het Int. Olympisch Comité in Lausanne een zitting houden. HET SCHAAKSPEL De groote schaakmatch tusschen Euwe enAljechin is van zeer veel invloed ge weest op het Nederlandsche schaakleven. Schaakclubs zagen hun ledental toenemen, soms zelfs verdubbelen, schaaktijdschriften verschenen naast de reeds bestaande, in couranten werd een schaakrubriek ge opend, waar levendige belangstelling voor bestond. Ik, zoowel als vele andere schakers, heb ben 'gemeend, dat het een tijdelijke schaak- koorts zou zijn, maar met groote vreugde zien wij, dat het nog immer waar is, dat men, eenmaal getroffen door de schoon heid van ons spel, het schaken trouw blijft. We herinneren ons, hoe tijdens de match, de radio telkenmaal ons inlichtte omtrent den stand der partijen met voor on-inge- wijden raadselachtige woorden als: koning Gerrit een, toren Bernard vier enz. Maar de wel ingewijden grepen bord en stuk ken, plaatsten den stand enprobeerden Euwe te laten winnen van den geweldigen Rus. Zoo ging het in tallooze huiskamers, in wachtlokalen van politie en militairen, zóó ging het ook bij den inzender van onder staande partij. Hij kocht stukken, een schaker onder zijn kennissen gaf de noo- dige aanwijzingen.... en thans volgt hier onder dan een partij, waarin hij als wit- speler ons toont hoe ver men het in nauwe lijks drie kwart jaar kan brengen. Wit J. V. Angevaare. Zwart: C. de Groot. Gespeeld te Zevenhoven 6 Sept. 1936. 1. e2—e4 e7—e5 2. d2d4 e5xd4 3. Ddlxd4 Pb8c6 Wit heeft het z.g middengambiet ge speeld. Een opening, die tot interessante partijen leidt. Nu echter was het beter om de aangevallen dame naar e3 te brengen, daar zwart thans een tempo (een stuk meer ontwikkeld) wint. 4. Dd4—dl Lf8—c5 Ook Pf6 kwam in aanmerking om na Pc3 voort te zetten met. Lb4 5. Pgl—h3 Pf3 was veel beter. Op h3 doet het paard weinig. Slechts in heel bijzondere gevallen is het goed om de paarden naar a3 of h3 te ontwikkelen. 5d7d6 6. Pblc3 h7—h6 Hier had zwart reeds door Lc8xh3 de v/itte pionnenstelling kunnen verzwakken. 7. g2g3 Lc8e6 8. Ph3—f4 Pg8—f6 9. Pf4xe6 f7xe6 10. Lflg2 0—O De'looper op g2 stond beter op c4, maar verder zijn de stellingen ongeveer gelijk. 11. Lel—e3 Lc5—b6 Hier had zwart beter gedaan te ruilen, daarmee wit een zwakke dubbel-pion op e3, e4 bezorgend. 12. Le3xb6 a7xb6 13. 0—0 Kg 8h8 Om den koning een eventueel schaak op d5 te besparen. Noodig was de zet niet. 14. Ddl—13 e6e5 15. Df3e3 Dd8e8 Wit, zoowel als zwart hebben thans goede aanvalskansen. 16. h2h4 Veel beter was f2f4! 16Pc6d4 17. De3—d3 De8—c6 18. Pc3d5 Tf8—f7 19. c2c3 Pd4e6 20. Pd5xf6 Tf7xf6 Wit speelt op afruil. Een over 't alge meen goede tactiek om remise te bereiken tegen een sterkere speler. 21. Dd3d5 Dc6xd5 22. e4xd5 Pe6—d8 Lastiger voor wit was 't geweest als 't paard naar c5 had gegaan. 23. b2—b4 Kh8g8 Nu is een zeer moeilijk spel ontstaan. Met 24. b4b5 had wit de zwarte dame- vleugel-pionnen onbeweeglijk gemaakt en daarmede goede winstkansen gehad. Het eindspel.- is wel het moeilijkste onderdeel van 't spel en we kunnen ons de minder juiste voortzetting best begrijpen. 24. a 2a3 b6—b5 25. g3g4 Tf6—f4 26. f2—f3 Sluit de looper in. Veel beters was er echter niet. 26c7c6 27. d5xc6 b7xc6 28. g4g5 Tf4xh4 Het kost wit een pion. 29. g5xh6 g7xh6 30. Tfl—dl Pd8—f7 En nu gaf f3f4 een kans op tegenspel. Daardoor kwam Lg2 vrij (sloeg c6) en de zwarte pionnen werden verzwakt (b5!). 31. Tdl—el Th4—f4 32. Tele4 Tf4xe4 Zeer terecht maakt wit de lastige zwarte toren onschadelijk. 33. f3xe4 Kg8—g7 34. Tal—a2 Pf7—g5 Veel kansen heeft zwart niet meer, on danks zijn pion meer, Op den duur was het wel te winnen, wit verhaast door een min der goede zet de tegenkans van zwart. 35. Ta2d2 Ta8xa3 36. Td2xd6 Ta3xc3 Nu wordt de overmacht te groot. 37. Td6d7f Kg7—f8 38. Td7—d8f Kf8—e7 39. Td8h8 Pg5—f31 Zwart wil door afruil zijn overwicht beter doen uitkomen. 40. Lg2xf3 Tc3xf3 41. Th8xh6 Tf3—f6 42. Th6xf6 Ke7xf6 Met de torens op 't bord had de winst voor zwart zeer moeilijk, zoo niet'onmoge lijk geweest. Nu verkrijgt zwart een vrij pion, die hem de winst verzekert. 43. Kglf2 Kf6e6 44. Kf2e3 Ke6—d6 45. Ke3d3 c6—c5 46. b4xc5 Kd6x5 47. Kd3c3 b5—b4f 48. Kc3—b3 Kc5b5 Korter was Kc5d4 om dan e4 te ver overen en e5 naar dame te voeren. 49. Kb3c2 Kb5c4 50. Kc2d2 Kc4d4 51. Kdlc2 Kd4xe4 52. Kc2b3 Ke4d3 53. Kb3xb4 e5—e4 Wit geeft op. Een aardige partij, die met wat meer routine stellig niet voor wit verloren had hoeven gaan. KERKNIEUWS ZILVEREN KLOOSTERJUBILE PATER C. SLOOTS. Te Weert werd gisteren met groote plechtigheid het zilveren Klooster- jubilé van P. Cunibertus Sloots O.F.M., ar chivaris van de Nederlandsche Provincie der Minderbroeders, gevierd. Bij het Plechtig Heilig Misoffer werd de Jubilaris geassisteerd door zijn medebroe ders P. Dr. Eph'rem Sloots O.F.M. en de Fraters Diocletius Langeveld en Damasus Castelein. Onder de H. Mis naderden leeraren en leerlingen van de R. K. Mulo-school, waar aan de feestvierende Pater als Godsdienst leeraar is verbonden, ter H. TafeL P. Sloots, die van alle zijden buitenge wone bewijzen van belangstelling en vriendschap mocht ondervinden werd in de loop van den morgen nog op bijzondere wijze gehuldigd op de Mulo-School. Daar getuigden o. a. de hoogeerw. heer Deken van Weert zijn groote sympathie en dank baarheid voor Pater Sloots, die niet alleen in zijn vakkringen, maar ook elders zeer gezien is. Pastoor C. J. Snoeys. t Gisterochtend is op ruim 62-jarigen leef tijd plotseling overleden de Zeereerw. heer C. J. Snoeys, pastoor der parochie Neer kant (gemeente Deurne). LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD GEMEENTERAAD VAN KATWIJK De Raad dezer gemeente kwam gister avond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was Burgemeester Woldringh van der Hoop. Aanwezig alle leden. Terwijl de leden zich van hun zitplaatsen verhef fen, wijdt de voorzitter eenige welgekozen woorden aan de verloving van H. K. H. Prinses Juliana. Vervolgens heeft de benoeming plaats der verschillende raadscommissies. Het volgende punt, een voorstel van B. en W. tot verhuring van twee huizen, het eerste aan den heer A. de Klerk, voorma lig concierge aan de gemeentezaal, voor 1.50 p. week, bij vooruitbetaling te vol doen en met een opzegtermijn van een week, het 2de aan D. v. Duyn, gemeente- voerman, Zuidstraat 83, voor 3.50 per week. Aangenomen. De tuinder D. v. Egmond heeft een per ceel teelland aan de Sandtlaan in huur groot 309 R.R. tot Kerstmis 1936. v. E. wil de huur laten doorloopen tot 1942 voor 0.30 p. R.R. telken jare bij vooruitbetaling van 8 Jan. te voldoen. Ook hiermede kan de raad zich volkomen vereenigen. Volgt een voorstel van B. en W. om het pand Burgerdijkstraat waar op heden het bureau voor de arbeidsbemiddeling is, welk bureau wordt verplaatst naar de ge meentezaal, te verkoopen aan den heer G. de Best, aannemer, voor 1575.kosten van overdracht en levering voor rekening van den kooper. Conform besloten. Praedavies op het rapport der commis- ;ie inzake wijziging van de precariorech ten. In de vergadering van 24 Juni is deze zaak aangehouden en is een commissie be noemd om rapport uit te brengen. B. en W. kunnen zich met enkele voorstellen de zer commissie vereenigen, met anderen net. Het tarief voor zonneschermen stellen B. en W. thans voor op ƒ1.met en 0.50 zonder reclame er op aangebracht. Het is ook niet de bedoeling om voor het atsen van een rijwiel voor het huis rech ten te heffen. Een voorstel van den heer v. d. Marei om zonneschermen zonder recla me geheel vrij te stellen werd met 510 st. verworpen. De verordening wordt z. h. st. aangenomen. Voorstel tot wijziging der verordening op de tarieven voor de levering van eleotri- citeit. B. en W. zijn van oordeel, dat de krachtstroomtarieven in vergelijking met de lichtstroomtarieven eenigszins te hoog zijn, zoodat een herziening door B. en W. wenschelijk wordt geacht. Een en ander wordt uitvoerig toegelicht door den voorzit ter. Z. h. st. aapgenomen. Voorstel tot h,et weder huren van de brugwachterswoning aan den Noordwijker- weg, welke huurovereenkomst 31 Dec. a.s. ten einde loopt. Rijnland is bereid de huur overeenkomst met een jaar te verlengen onder de bestaandé -voorwaarden, behou dens enkele" wijzigingen van ondergeschik ten aaTd. Na korte bespreking gaat de raad me tdit voorstel accoord. Dan is aan de orde punt 10 der agenda: voorste ltot vaststelling der vergoeding in gevolge art. 101 der L.O.-wet 1920 over 1933 en afrekening dier vergoeding over 1931, 1932 en 1933. Een berekening, waar bij van dezelfde beginselen werd uitge gaan als vorige jaren, leverde tot resul taat, dat het bedrag per leerling voor het gewoon lager onderwijs moet worden vast gesteld op 9..98 en voor het uitgebreid lager onderwijs op 18.29. Dan worden de verschillende bedragen genoemd der 12 Bijzondere scholen in de gemeente en van de Leidsche Buitenschool, welke deze be sturen tegoed hebben. Aangenomen. Praeadvies op het verzoek van de Christ. H.B.S. te Leiden om een bijdrage ad. 48.87 per uit Katwijk schoolgaande leerlingen in de exploitatiekosten dier school over 1933 tot een bedrag van 533.49. B. en W. stellen voor op het verzoek guns tig te beschikken. De heer M. v. d. Marei vraagt of de ge meente wettelijk verplicht is, dit bedrag toe te staan. De voorzitter antwoordt, dat de gemeen te dit niet verplicht is. Staat de gemeente dit bedrag niet toe, dan worden de ouders verplicht hun kinderen naar een andere school te zenden. De kosten per leerling worden-dan veel hooger, ongeveer 160. per leerling en de gemeente is dan wette lijk wel verplicht te betalen. Z. h. st. aangenorpen. Als punt12 staat op de agenda: praead vies op het verzoek om subsidie voor „Het Groeen Kruis", noodig voor de instandhou ding van de ontsmettingsdienst, tot een be drag van y2 ct. per inwoner. B. en W. zijn van oordeel, dat op het verzoek niet moet worden ingegaan en achten het juister, dat de financieele moeilijkheden worden opgelost door verhooging van de ontsmet tingstarieven, daar hierdoor iedere gemeen te zal bijdragen naar de mate waarin door haar van den bedoelden ontsmettingsdienst wordt gebruik gemaakt. B. en W. stellen daarom voor op het verzoek afwijzend te beschikken. Conform besloten. Punt 13 is voorloopige vaststelling van de rekening van het Grondbedrijf en vast stelling van de rekening van den school- artsendienst over 1935. De eindcijfers van de baten en lasten van het grondbedrijf bedragen 12.854.27, kapi- taalsdienst 212.680.79^. Het eindcijfer van den schoolartsendienst in ontvang en uitgaaf 9474.73. De desbe- trefefnde commissieleden ontvangen den dank van B. en W. en den Raad. Conform besloten. Bebouwing van „Nieuw-Zuid". Punt 14: voorstel tot wijziging van de begrooting voor 1936. In verband met de gestadige uitbreiding van de bebouwing der gronden in „Nieuw- Zuid" is de wenschelijkheid gebleken om over te gaan tot het doortrekken van ver schillende aldaar gelegen straten met de daarbij behoorende rioleeringswerken enz. Het ligt dan ook in de bedoeling van B. en W. om tot uitvoering van de volgende werken over te gaan: 1. doortrekking van de Thijmstraait tot aan de Kamperfoelie- straat; 2. doortrekking van de Kamperföe- liestraat in de richting van de Driepias sen weg tot aan dien weg; 3. doortrekking van den Drieplassenweg tot aan de Park laan; 4. het aanleggen van het plantsoen tje bij de Parklaan; 5. bestrating van de om dit plantsoentje loopende wegen. Volgens een ruwe schatting zullen de kosten van genoemde werken pl.m. 11.500 bedragen. Met het oog op de dekking der kosten dezer werken, moet de begrooting van het Grondbedrijf worden gewijzigd. Een concept-wijzigingsbesluit wordt heden den raad aangeboden door B. en W. Z. h. st. aangenomen. „Verlovings-uitkeering" voor alle armlastigen. Bij de behandeling van punt 15, 'wijziging van de gemeentebegrooting voor 1936, wordt op verzoek van den heer B. v. d. Bent door B. en W. toezegging gedaan, dat ook de z.g. armlastigen een extra-uit- keering van ƒ2.50 zullen ontvangen. De kosten hiervan komen geheel voor rekening van de gemeente. Punt 16: praeadvies op het voorstel-v. Rijs inzake opheffing ambt van Inspecteur van politie. Naar aanleiding van het niet gemotiveerde voorstel van de heeren v. Rijs, Marei en van 't Wout om de functie van Inspecteur van politie te laten verval len, deel en B, en W. den raad mede, dat, in verband met den omvang der gemeente, wijziging in de formatie van het politie korps niet mogelijk is. B. en W. stellen mitsdien den raad voor bedoeld voorstel voor kennisgeving aan te nemen. De heer C. v. Rijs zegt, dat de financieele draagkracht der gemeente-eischt, dat er op de uitgaven van de politie bezuinigd moet worden. De rang van inspecteur kan ten alle tijde opgeheven worden. De heer v. d. Marei: Het gaat om de 3000.—. De voorzitter wijst er op, dat in een plaats als Katwijk de politie zeer sober is opgezet. In dit corps is een inspecteur onmisbaar. Het prae-advies om de functie niet op te heffen, wordt met 133 st. aangenomen. Punt 17 is een praeadvies van B. en W. met betrekking tot'het verzoek van den Mi nister van Binnenl. Zaken inzake salaris korting. B. en W. zeggen, dat dit college den Minister meerdere male berichtte, dat er voor B. en W.'geen aanleiding was om de wedden en loonen van de daarbij nader aangeduide ambtenaren en werklieden te verlagen'. B. en W. hebben den Minister uit voerig ingelicht omtrent de motieven die tot deze afwijzende houding hebben ge leid. De Minister is echter tot geen andere gedachte te brengen, doch bij herhaling werd op wedde-verlaging aangedrongen. B. en W. stellen voor den Minister'mede te deel en, dat geen termen aanwezig zijn om tot vermindering over te gaan. Conform besloten. Punt 18: Voorstel tot vaststelling van een rechtpositie-regeling van de beklee- ders van nevenbetrekkingen. In de raads zitting van 24 April 1.1. is een verordening vastgesteld regelende de rechtspositie van de ambtenaren en werklieden. Daarin is een uitzonderingsbepaling opgenomen voor hen die een gemeente-betrekking bekleeden welke als een bijbetrekking moet worden aangemerkt als administrateur Grondbe drijf, secretaris eener vaste raadscommissie, Opperbrandmeester, Secretaris-boekhouder bij de Gemeente-spaarbank. Volgens Ged. St. kan deze uitzondering niet met zich brengen, dat voor bedoelde groep geen rechtspositie wordt vastgesteld, omdat de -ambtenarenwet 1929 zulks niet toelaat. B. en W. hebben thans een rechtspositierege ling ontworpen. Zij stellen den raad voor deze aan te nemen. Na eenige bespreking goedgekeurd. Punt 19: Praeadvies op het adres van P. Bauw met betrekking tot het verleenen van toestemming tot het uitstekend van recla- mevlaggen aan het winkelpand, v. Wasse- naerkade. 35b. De heer Bauw heeft er be zwaar tegen, dat hij goedkeuring noodig heeft voor het uitsteken van dergelijke vlaggen, doch bedoelde goedkeuring door B. en W. vindt haar grond in het besluit van den raad van 9 Maart 1933 tot verkoop van het voormalig Badhotelterrein. B. en W. stellen mitsdien voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Conform be sloten. De steunregeling. Punt 19 is het praeadvies van B. en W. op het voorstel van den heer v. Rijs met betrekking tot de wijziging van de steun regeling voor werklooze arbeiders. De heer v. Rijs noodigt in het voorstel B. en V/. uit bij den Minister van Sociale Zaken be zwaar te maken tegen de toepassing van de voor de werklooze ongunstige wijzigingen in de steunregeling, doch B. en W. wen- schen er op te wijzen, dat het hoofddoel van de bedoelde circulaire geen bezuini ging beoogt, maar een billijker verdeeling van de steungelden over de steden en het platteland, en aangezien in de plattelands gemeenten de steunnormen laag zijn, valt hieruit onmiddellijk af te leiden, dat de steuntrekkers in de groote gemeenten van deze nieuwe regeling nadeel zullen on dervinden. Een uitvoerige toelichting wordt gegeven, waaruit afdoende blijkt, dat de steuntrekkers in Katwijk er hoegenaamd geen schade van zullen ondervinden, doch dat er wel verbeteringen te constateeren zijn: 1. de maxima voor steun plus loon bij gedeeltelijke werkloosheid zijn verhoogd; 2. de distributie van levensmiddelen zal aanmerkelijk worden uitgebreid. Op grond van de uitvoerige uiteenzetting meènen B. en W. te mogen concludeeren, dat er voor Katwijk geèn aanleiding be staat om den Minister te verzoeken de wij ziging der steunregeling ongedaan, te ma ken. De heer v. Rijs verdedigt zijn voorstel. De .voorzitter merkt nog op, dat 121 steuntrek kers 106.04 omhoog gaan, d.i. per gezin ,0.87%-. De heeren P. Guijt en J. G. Scho- neveld verklagen zich voor het maken van bezwaar bij den Minister. De heer B. v. d. Bent vraagt of hét mogelijk is de huren van. de huizen der Bouwvereeniging nog eenigszins te verlagen. Ook stelt de Minis ter geld beschikbaar voor het bouwen van woningen. Wethouder Veltkamp antwoordt, dat er reeds twee verlagingen hebben plaatsge had, in totaal is de huur 12 y pet. verlaagd, waardoor de Bouwvereeniging met tekor ten heeft te kampen. Met nieuwbouw dient men hoogst voorzichtig te zijn. De woningen moeten zichzelf bedruipen. Het praeadvies van B. en W. wordt aangenomen met 12—5 stemmen. Na rondvraag ging de raad in geheime zitting. WILT U IETS WETEN? Vraag: Een abohné heeft 5 volle jaar gangen liggen van de Katholieke Illustratie. Nu vraagt die abohné, of er een liefdadige instelling is, die ze graag wil hebben, dan kan deze inlichtingen krijgen-bij den agent van de' Leische Courant, Noord wij k-Bin- TOONTJE VAN TEUTEN, DE NIILUONAIR. 235. Ze kwamen beiden op straat terecht. Door den val I 236. Eenige straten verder zag Toontje een man die hee- vlogen de schoenen van den meneer uit en een ervan trof lemaal gepantserd was door een groote vuilnisemmer. De Toontje juist tegen zijn hoofd. Vlug ging Toontje er van- stad werd namelijk onveilig gemaakt door eenige knapen door, want de booze meneer wilde hem pakken daar hij die iedereen wilden toetakelen. Toontje kocht den bescher- dacht dat Toontje hem de trappen af had gegooid. 1 menden vuilnisemmer van den man voor duizend gulden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10