ALMA DE NOOD DER TUINDERS. {7 ste Jaargang WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1936 No. 8529 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. K== 1 I I V Samengaan met de S.D.A.P. De Haagsche Briefschrijver van de „Tijd" de man, die al minstens een kwarteeuw stok oud is wydt gisteravond een brief aan het onderwerp: samengaan met de S.D.A.P. De opmerkingen, die hij daarin maakt, willen wij hier even naar voren brengen, omdat ze komen van een man met een zoo rijke ervaring èn omdat 't is wel ver metel! wij 't er niet heelemaal mee eens zyn. De schrijver constateert op de eerste plaats: Er is niemand men lette er wèl op: niemand in de R. K. Kamerfractie, die er ook maar in de verste verte aan denkt in een kabinet tre treden of een kabinet te steunen of zelfs maar te dulden, waain de S. D. A. P. de leiding zou hebben. (Wij drukken vet. Red. L. Crt.). Voor ook maar eenigermate ingewijden was dit al lang bekend. Maar die overtui ging was en is lang nog niet gemeengoed geworden de overtuiging n.l., dat de R. K. Kamerfractie in geen Kabinet zal treden, zelfs ook geen Kabinet zal dulden, waarin de S.D.A.P. de leiding zou hebben. En, dat die overtuiging onder de Katholie ken gemeengoed wordt, is van het aller grootste belang! In dézen tijd! De R. K. Staatspartij wyke daarom af van het voor heen zeer verstandige standpunt, om geen wenschen te uiten en zeker geen uit spraken te doen, inzake samenwerking van partijen in een komende regeering, om de beslissing daarover met vertrouwen over te laten aan het beleid van haar vertegen woordigers in de R.K. Kamerfractie. Voor heen was dit standpunt verstandig, terwijl het ook nu nog, in het abstracte be schouwd, verstandig is, uiting van wijze voorzichtigheid. Maar, wij herhalen het, in dézen tijd is het van het allergrootste be lang, dat de kiezers weten, heel positief, wat zij hebben aan de R. K. Staatspartij inzake het samengaan met de S.D.A.P. En een officieele verklaring van de R. K. Staatspartij in den geest als die van den Haagschen Briefschrijver van de „Tijd" zou zeer verhelderend werken in veler door waan-voorstellingen over de R. K. Staatspartij benevelden geest. Men lette er echter wèl op, dat die Haag sche Briefschrijver niet zegt, dat in de R. K. Kamerfractie niemand denkt aan een parlementaire samenwerking met de S.D. A.P. (dus zonder dat de S.D.A.P. daarbij de leiding heeft). Daarom schrijft hij: Het is niet mijne taak te dezer plaat se nog eens aan te toonen, dat de vraag of, onder bepaalde omstandigheden en op bepaalde voorwaarden, ooit een par lementaire samenwerking met de So ciaal-democratische Kamerfractie door de Katholieke Fractie kén worden aanvaard, op zichzelf in het geheel geen principieele doch veeleer een practische vraag is. Alleen wil ik er op wijzen, dat daartoe in elk geval in het Katholieke volksdeel een bepaalde ge zindheid en afwezigheid van sterk wantrouwen noodig zyn, ails conditio sine qua non (noodzakelijke voorwaar de). Zoowel de voorbehoudlooze steun aan de, naar het schijnt geheel door de extremisten beheerschte, Spaan- sche Regeering, als het voortdurend pogen, om de Katholieke fractie in de Tweede Kamer in een dwangpositie te brengen, kunnen niet anders dan ver oorzaken, dat deze afwezigheid van sterk wantrouwen niet wordt bereikt. In zyn verder betoog blijkt nog duide lijker, dat de schrijver, hoewel niet ab soluut afwyzend, zeer gere serveerd staat tegenover een parlemen taire samenwerking met de S.D.A.P. „onder bepaalde omstandigheden en op bepaalde voorwaarden". Ook een officieele verklaring van een dergelijke strekking van de R K. Staatspartij zou een zeer ge- wenscht propagandistisch effect heb ben. De Haagsche Briefschrijver laat verder ons dan voelen, dat hij het betreurt, dat de S.D.A.P. zich niet zoodanig heeft ontwik keld den laatsten tijd, dat een samengaan tusschen R. K. Staatspartij en S.D.A.P. uit het rijk der theoretische mogelijkheden in dat der politieke werkelijkheid zou kunnen worden gebracht. Hy zegt: Het kan nu eenmaal niet worden ontkend, dat de politieke aanrakings punten tusschen R. K. Staatspartij en D. A. P., vooral op het terrein der economische en sociale politiek, steeds talrijker worden. Wil het ooit langs parlementairen weg tot de hervormingen komen, wel ke óók de R. K. Staatspartij in haar program heeft staan, dan is het on denkbaar, dat dit zou kunnen geschie den zonder dat de S.D.A.P. daaraan in een of anderen vorm hare medewer king verleent. Hier nu willen wij opmerken, dat wy 't niet met den schrijver eens zijn, als hij de mogelijkheid van een samenwerking met de Protestantsch-Christelijke partijen voor de verwezenlijking van de hervormin gen, welke de R. K. Staatsparty in haar program heeft, blijkbaar a priori, ten- eenenmale uitsluit. Dat is verkeerd. Een dergelijk standpunt kan alleen ver klaard worden door een anti-Colijnsche stemming, welke de politieke mogelijkhe den in het hier bedoelde opzicht te somber inziet, zelfs heelemaal negeert. Wij willen hier opmerken, dat deze laatst-bedoelde op vatting van den Haagschen Briefschrijver van de „Tijd" in even sterke mate onze in stemming mist als zijn voorafgaande ge dachten over samengaan met de S.D.A.P. onze sympathie hebben. Ten slotte maakt de Briefschrijver de opmerking, dat de Kabinetsvorming in 1937 waarschijnlijk het stempel zal dragen niet van bepaalde daarin vertegenwoordigde partijen maar van representatieve per soonlijkheden. „Dit ligt ook onte genzeglijk méér in de lijn van den tijd" aldus schrijver. Maar dan zullen toch óók die repre sentatieve persoonlijkheden (wij spa tieeren opzettelijk het eerste woord) met elkaar moeten samenwerken en niet anders willen samenwerken dan in den geest van hun partijen. En dan kan toch ook practischde kwestie der samenwerking tusschen partijen niet worden uitgesloten, zeker niet als voorzit het streven wat voorzitter moét dat het Kabinet zoo veel mogelijk goeds tot stand moet brengen ten bate van het Nederlandsche volk. Voor vandaag willen wij met deze kantteekeningen volstaan. (Algemeene Leidsche Missieactie) 18-25 OCTOBER. 2!^* Ieder koopt minstens één lot a 25 cent. 5947 PESSIMISTISCHE VOORSPELLING VOOR AMERIKA. WASHINGTON, 23 Sept. (A.N.P.) Nor- man Thomas, de candidaat der socialisten voor het presidentschap der Vereenigde Staten, heeft Dinsdag gezegd, dat de Ver eenigde Staten voor een crisis staan een rampzalige crisis. Hoewel Thomas gelooft, dat Roosevelt den verkiezingsstrijd zal winnen, voorspel de hij, dat men zich binnenkort zal afvra gen, wat men na de New Deal zal krijgen. Noodlottig ongeluk bij de Jegeroefeningen in Brabant. Stuk veldgeschut ging onver wachts af, waardoor infanterist werd gedood Uit Roosendaal wordt ons gemeld: Vanmorgen om kwart over zeven heeft bij de legeroefeningen in Noord-Brabant' een droevig ongeluk plaats gehad. Op een afstand van ongeveer twee kilo meter ten Oosten van Nispen had een stuk 6 c.M. veldgeschut stelling genomen. Men had het geladen met losse munitie. Toen een patrouille infanterie naderde vroeg deze verlof om het stuk te mogen passeeren en •nadat dit was toegestaan, trok de patrouille voorbij. Door tot dusverre niet opgehelderde oor zaak ging plotseling een schot af, dat een van de laatste mannen, behoorende tot de mortieren compagnie van het 14e regiment infanterie te Bergen op Zoom, in den rug trof. Korten tijd later is de militair aan de bekomen verwondingen bezweken. Het gebeurde heeft grooten indruk bij de troepen gewekt. Verdere ongevallen. Verder zijn in den loop van den nacht eenige ongevallen van minder ernstigen aard voorgevallen, waarvan twee huzaren het slachtoffer werden. Twee paarden die schrokken, wierpen hun berijder af. Een huzaar bekwam verwondingen in het ge laat, de andere liep een trap van een paard op, waardoor hy een been brak. Voorts is een eskadron huzaren in het duister terecht gekomen in een aantal rij wielen langs den weg. Zeven rijwielen wer den onder de hoeven der paarden vernield. De wereld in vogelvlucht Van den Volkenbond is vandaag weinig nieuws. De groote kwestie, waarmede de Bondsvergadering is begonnen, nl. de toe lating van de Abessijnsche delegatie, is voorgelegd aan het Haagsche Hof van Internat. Justitie te Den Haag. Het ant woord van het Hof zal evenwel niet zoo één-twee-drie gegeven kunnen worden, zoodat de vraag nog wel eenigen tijd han gende zal blijven. Wat moet er in dien tusschentjjd gebeuren met de Abessijnen? Zullen zij de vergaderingen kunnen bij wonen totdat beslist is, dat zij geen gel dige vertegenwoordigers zijn, of zullen zij buiten de deur moeten blijven, totdat het antwoord uit Den Haag gunstig voor hen luidt? De Abessijnen blijven blijkbaar tot het laatste toe hopen, dat er van de zijde van Genève nog eenige hulp te ver wachten is. Als zij maar weer niet een désillusie rijker worden! Uit Spanje komen de gewone berichten van kleine successen. Het meest sensatio- neele nieuws is nog de breuk tusschen Uruguay en Madrid, wegens den moord op de drie zusters van den vice-consul van Uruguay. Bijzondere gevolgen zyn evenwel van deze breuk niet te verwachten. Het inci dent typeert weer eens de toestanden in Madrid, waar Largo Caballero het heft in handen heet te hebben. Er blijkt weer eens uit, dat de regeering geen regeering is, en dat het gepeupel doet wat het wil. ZWEEDSCHE REGEERING AFGETREDEN. STOCKHOLM, 23 Sept. (A. N. P.). De Zweedsche regeering is in verband met den uitslag van de jongste verkiezingen af getreden. Stemmen uit verschillende stfeken. Nadat op het buitengewoon congres van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersband te 's-Gravenrhage de drie vermelde spre kers hun inleidingen gehouden hadden, kwamen bij de gedachten wisseling afge vaardigden van diverse kringen aan het woord om nader den nood in eigen streek te schetsen en aan te dringen op de hulp middelen, welke zij voor redding noodzake lijk achtten. De heer J. D. de Kok uit Loosduinen kwam op tegen het eenzijdig aanpassings systeem der regeering en waarschuwde tegen het kapitalistisch optreden ook in onze katholieke kringen. De groenten gaan naar de mestvaalt, maar dat zou er anders uitzien, als geen eenzijdige aanpassing was toegepast en een andere regeling voor den export was getroffen. De renten van Indi sche belangen genieten de voorkeur boven den tuinbouw. Er zou ook steun aan den tuinbouw moeten worden verleend tot den kostprijs. Meer moet ook worden gedaan voor het behoud van onzen tuinbouw ex port. Aan onze in Nederland gekweekte pro ducten moet bij dén export een voorkeur worden verleend. De productiekosten van den tuinbouw koinnen niet meer omlaag, betoogde spr. De afgevaardigde van den Kring Venlo, de heer G. Driesen wees op den noodtoe stand van den tuinbouw in Venlo en om streken. Het bloembollenbedrijf. De heer Lefeber uit Lis se wees op den toestand in het bloembollenbedrijf en drong aan op de volgende maatregelen: le het handhaven van minimumprijzen en opkoop surplus; 2e een systeem om te voorkomen, dat men te veel surplus zou blijven telen van onvoldoend gevraagde variëteiten om zooveel mogelijk aanpassing aan de markt te ver krijgen; 3e de te nemen maatregelen juister te stellen en deze zoowel juridisch te doen sluiten voor de wet, alsook prak tisch voor de uitvoering in het bedrijf; 4e een ander systeem van het leggen van las ten op het bedrijf, door dit niet meer te doen plaats hebben per are, doch uitslui tend per afgeleverd leverbaar, rekening houdend met de oogstresultaten; en 5e de mogelijkheid te openen voor een reservee ring en korting tegenover een beteren oogst. Ten slotte drong hy er op aan, dat de Re geering niets opbeproefd zal laten om een verdere beperking van den export te voor komen. Pater van Mansfeld uit Bergen op Zoom wees er op, dat de steun voor den tuinbouw te gering is in verhouding tot het groote percentage arbeid, dat in het product ligt De heer Lakeman uit Bovenkarspel wees op de moeilijkheden van den tuinbouw in Noord-Holland. De heer Iemenschot, Zwolle, drong ook aan op meer steun. Geen droog brood meer te ver dienen. De heer W. de Groot uit Beverwijk be toogde, dat thans ook de gezonde kern van den tuinbouw in Kennemerland dreigt ten onder te gaan. Er is zelfs voor de beste tuin ders geen droog brood meer te verdienen. De tuinders benijden dikwijls de werkloo- zen, omdat zij tenminste voor den grootsten nood bewaard zyn. De bedrijven zullen zon der meer hulp van Regeeringswege niet meer te houden zyn. De heer J. J. v. d. Meer, uit R o e 1 o f- arendsveen sprak over den toestand in de veenstreek, dien hij als ellendig schets te. Niet alleen de producten, maar ook het land is niets meer waard. Er dienen voor zieningen te worden getroffen, dat niet de eerste hypotheekhouder alleen met land en stal gaat strijken, maar ook de andere cre diteuren hun deel krijgen. Spr. drong er op aan, dat ook in de veen- streek de glascultuur behoorlijk gesteund zal worden. De heer Mathot, uit Boskoop klaagde er over, dat de boomkweekers, die door de vorige credietverleening gesteund zijn, van het nieuwe crediet niet zullen kunnen pro- fiteeren en vroeg voor deze kweekers een extra steun. De heer Kolk, uit Aalsmeer, bepleitte meer steun voor de Aalsmeersche bloemen cultuur, welke door den minister wel is toe gezegd, maar die nog steeds is uitgebleven. De geestelijk adviseur, prof. Cleophas, wees op het groote aantal faillissementen ook onder de tuinders. De tuindersstand heeft steeds zoo goed begrepen, dat niet al leen de ondernemers, maar ook de arbei ders hun deel moeten hebben van de op brengst van den grond. Het is rechtmatig, dat zij thans geholpen worden. Spr. wekte de aanwezigen op tot eenheid en samenwerking, omdat daardoor alleen kan worden bereikt, dat aan de gezinnen kan worden gegeven een ©enigszins mensch- waardig bestaan. Een hartelijk applaus volgde op dit op wekkend woord. Resolutie. Tot slot van deze welgeslaagde vergade ring, die tot het laatste moment de leven dige belangstelling van de talrijke aanwe zigen bleef vasthouden, las de secretaris, mr. H. van Haastert, de volgende resolutie voor: VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Uruguay verbreekt de diplomatieke be trekkingen met Madrid. (2de blad). De kwestie der toelating van de Abes sijnsche delegatie te Genève. BINNENLAND. Nieuwe inlichtingen over de bacon- kwestie. (2de blad). Het Rijk betaalt de extra-uitkeering van ƒ2.50 aan ondersteunde werklooze arbei ders geheel. (2de blad). Doodelijk ongeluk bij de legermanoeuvrea in Brabant. (1ste blad). De Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, in buitengewone vergadering te 's-Graven- hage bijeen ter bespreking van de belangen van de tuinders en den tuinbouw in Neder land en van de middelen, die zullen moeten worden aangewend om van het levensge vaarlijk door de crisis getroffen tuinbouw bedrijf te redden wat er nog te redden valt; is van oordeel: dat het behoud van den tuindersstand en van den tuinbouw in den meest uitgebrei- dèn zin in Nederland voor volk en staat noodzakelijk is; dat het derhalve een eisch van algemeen belang is, dat doeltreffende maatregelen worden getroffen om dezen stand en dit bedrijf te redden en te handhaven; dat met het treffen van deze maatregelen als het ware geen dag en geen uur meer mag worden gewacht, daar een deel van den tuinbouw feitelijk reeds ten onder is gegaan en een ander deel tot aan den rand van den ondergang is genaderd; acht de volgende maatregelen noodzake lijk: a). handhaving met hand en tand van het geen er van den eertijds zoo bloeienden tuinbouwexport nog is overgebleven en daarnaast het doen van wilskrachtige, doel bewuste en hardnekkige pogingen om den huidigen export van tuinbouwproducten weer uit te breiden, zoowel door middel van gunstige handels- en clearingverdragen met de oude afzetgebieden als door het opsporen van nieuwe afzetmogelijkheden elders; b. het maken van wettelijke regelingen, die ten doel en ook daadwerkelijk tot effect hebben, dat de z.g. „vaste lasten", die ook den tuinbouw dooddrukken, worden ver minderd en verlicht, opdat de tuinbouw bedrijven in staat worden gesteld zich met hun productiekosten zooveel mogelijk aan te passen aan het prijspeil bij verkoop der producten; c). het doortastend aanvatten van het vraagstuk der distributie van tuinbouw producten in het binnenland, opdat de on natuurlijke marge tusschen den prijs, dien de tuinder voor zijn product op de veiling krijgt, en den prijs, dien de binnenlandsche consument betaalt, zoodanig worde ver kleind, dat het product goedkooper wordt en daardoor in grooter hoeveelheden en bij breeder lagen der bevolking afzet kan vin den; d). het aanbrengen van prijscorrigeeren- de regelingen bij 'den afzet, zoodat ook de tuinder evenals hiernaar t.a.v. den ak kerbouw en de veehouderij wordt gestreefd voor zijn producten een billijke vergoe ding ontvangt voor zijn productiekosten; e). het spoedig, althans spoediger dan in het verleden is geschied en ook nu nog ge schiedt, uitkeeren van de steunbedragen uit het Landbouwcrisisfonds, omdat de tuin ders, waarvan verreweg de meesten geen reserves en zelfs vaak geen crediet meer hebben, deze bedragen voor het onderhoud van hun gezin en het voortzetten van hun bedrijf allerdringendst noodig hebben; f). het tewerkstellen op hun eigen bedrijf van die tuinders, welke zonder hulp buiten den bedrijfssteun niet meer kunnen bestaan en, blijven ze van deze hulp verstoken, hun bedrijf op moeten geven en geheel op ar menzorg zullen zijn aangewezen. Ten slotte spreekt de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond als zijn meening uitpdat geen blijvende verbetering in het bedrijfs leven in het algemeen en dus ook in den tuinbouw mogelijk zal blijken, tenzij een herordening van het sociale en economische leven overeenkomstig de beginselen aan gegeven door en de richtlijnen getrokken in de Encycliek „Quadragesimo Anno" wordt tot stand gebracht. Met algemeen instemmend applaus werd deze resolutie goedgekeurd. Met een dankwoord tot de aanwezigen en de inleiders sloot de voorzitter de vergade ring.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1