De beteekenis van de wijziging van den werkloozensteun voor de werklooze arbeiders in de Bloembollenstreek n n De legermanoeuvres in Brabant. DINSDAG 22 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Bij circulaire van 31 Juli 1936 heeft de Minister van Sociale Zaken den gemeente»- besturen kond gedaan, dat de steunregeling voor werkloozen zal worden gewijzigd, zulks met ingang van de steun week 30 Augustus5 September 1936. Die wijzi ging beteekent voor zeer velen een bedui dende verslechtering van den steun, voor sommigen daarentegen een verbetering. Bij het verschijnen van de ministerieele circulaire kwam er sterke oppositie o.a. van de besturen der grootste gemeenten en van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten. De Minister gaf niet toe, deed al leen wat water in den wijn. Zoo zou de wijziging van den steun eerst ingaan over de week van 13 tot 19 September, werden de standaardloonen eenigzins verhoogd en werd de maximum schade die een steun trekker tengevolge van de gewijzigde be palingen kan lijden bepaald op één gulden. Wij zullen thans in het kort de wijzigin gen, die in de steunregeling zijn aange bracht bespreken, speciaal voor zoover deze betrekking hebben op de werklooze arbeiders in de bloembollenstreek. Op de eerste plaats wordt de huurbij- slag afgeschaft. Voorloopig niet geheel. Zooals bekend, werd vroeger huurtoeslag gegeven voor het volle bedrag dat de huur der woning meer bedroeg dan drie gul den. Later is dat veranderd en werd als huurbijslag twee derden uitgekeerd van hetgeen de huur der woning meer dan 3 gulden bedroeg. De Minister voert thans in, dat voorloopig een derde van hetgeen de huur meer dan 3 gulden bedraagt als huurbijslag wordt uitgekeerd. Dit geldt echter slechts tot 9 Mei 1937. Met ingang van dien datum zal de huurbijslag geheel verdwijnen, daar de Minister van oordeel is, dat de huurbijslag een remmenden in vloed heeft op de verlaging van de wo- ninghuren. Door de vermindering van den huurbij slag worden in deze streek vele menschen gedupeerd. Er zijn hier vele woningen met een huur van 4.en ƒ5.en de werk looze bewoners daarvan ontvangen voor het meerendeel een huurbijslag van 0.66 a 1.32. Dit wordt nu althans voorloo pig 0.33 a 0.66. Niet alle werkloozen, die in een duurder huis wonen dan van f 3.worden door dezen maatregel gedu peerd. Immers, zooals reeds vroeger is uit eengezet, vindt een begrenzing van den huurbijslag plaats door den maximum steun, daar de huurbijslag in tegenstelling met den brandstoffenbijslag in den maxi mum steun is inbegrepen. Een andere nieuwigheid is de invoering van een standaardloon. Onder het stan- daardloon vallen die arbeiders, die over een aaneengesloten tijdsduur van 4 jaren minder dan 26 weken hebben gewerkt en die overigens blijven voldoen aan de voor waarden voor opneming in de steunrege ling gesteld. De Minister gaat hier uit van de onderstelling, dat die menschen door langdurige werkloosheid niet meer behoo- ren tot het beroep, dat zij eertijds uit oefenden. Voor de bloembollenstreek is het standaardloon vastgesteld op 16.Het loon waarmede thans bij den steun wordt rekening gehouden bedraagt voor bloemist arbeiders 19.50 plus 1.emolumenten ƒ20.50 en wordt afgerond naar boven tot ƒ21.Tot welke consequenties deze verlaging van den loonnorm bij menschen met groote gezinnen kan voeren zullen wij straks met enkele voorbeelden verduide lijken. Voldoende zij er hier op te wijzen, dat voor iemand met 10 kinderen de in voering van het standaardloon een verla ging van den steun kan beteekenen van 1.60 per week.' Een derde nieuwigheid is, dat de maxi mum percentages voor- steunverleening voor een aantal gevallen gewijzigd worden. Bij een loonnorm van ƒ21. was de maximum en wordt tot op heden gewijzigd gezin zonder kinderen ƒ12.— f 10.75 met 1 kind 13.— „11.75 2 kinderen 14.— 12.75 3 14.88 13.75 4 15.13 14.75 5 15.38 15.75 9 16.— 16.— .,8 16.— 16.— 6 15.69 16.— io 16.— 16.— Ten slotte is door den Minister ten aan zien van personen, die tengevolge van hun jeugdigen leeftijd nog slechts een zeer laag loon hebben verdiend, bepaald, dat voor de berekening van him maximum steun 70 pet. van het standaardloon als loonnorm mag worden aangenomen indien zij: le. den leeftijd van 21 jaren hebben be reikt; 2e. gedurende een bepaalden tijd ten minste in staat zijn geweest voor zich zelf te zorgen, wat zijn uitdrukking zal vinden daarin, dat zij gedurende ten minste 26 weken een weekloon hebben verdiend, het welk niet lager is dan het steunbedrag voor dubbel uitgetrokken kostgangers ter plaatse. 3e. in staat worden geacht bij eventueele tewerkstelling ten minste het ter plaatse geldende (gemiddelde) loon van een onge schoolden arbeider te kunnen verdienen. 4e. naar het oordeel van het orgaan voor steunverleening in voldoende mate naar werk in het vrije bedrijf omzien. Laat ons thans aan de hand van een paar Koninklijke familie op het Loo concrete voorbeelden nagaan in hoeverre de wijziging van den steun nadeel brengt aan de diverse categoriën van werkloozen. Buiten beschouwing wordt daarbij gelaten, dat de Minister heeft bepaald, dat voor hands op niemand's steun meer gekort zal worden dan f 1. A. Een uitgetrokkene heeft 2 kinderen en betaalt een huishuur ƒ5.10. Volgens de oude regeling geniet hij 9.50 2 maal 1.f- 1.40 huishuur 12.90. Volgens de nieuwe regeling krijgt hij 9.50 -f 2. -f 0.70 huishuurtoeslag 12.20. Volgens de gewijzigde regeling krijgt hij dus 0.70 minder en wordt Minister Slingenberg in staat gesteld om zijn voornemen uit te voeren dan krijgt hij in Mei aanstaande weer 0.70 minder. B. Een uitgetrokkene heeft 4 kinderen en verwoont ƒ4.80 per week. Volgens de oude regeling genoot hij 9.50 'f 4.|- 1.20 huurtoeslag 14.70. Volgens de nieuwe regeling geniet hij 9.50 4.— 0.60 14.10. Hij krijgt dus 0.60 min der en als in Mei a.s. de huurtoeslag geheel wordt afgeschaft krijgt hij 1.20 minder. C. Een uitgetrokkene heeft 6 kinderen en betaalt ƒ4.20 per week aan huishuur. Hij genoot volgens de oude regeling 9.50 6.-f- 0.80 huurtoeslag 16.30. Aangezien echter het maximum 15.69 was kreeg hij niet meer dan dit bedrag in han den. Dezelfde man geniet volgens de nieu we regeling 9.50 -f 6 0.40 huurtoe slag 15.90, welk bedrag hem ook ge heel wordt uitgekeerd, door het maximum thans voor hem 16.is. Deze werklooze gaat dus door de nieuwe regeling 0.21 per week vooruit. Wordt eohter met Mei a.s. de huurtoeslag afgeschaft, dan krijgt hij nog 0.40 minder en gaat hij vergeleken bij de oude regeling 0.19 per week ach teruit. D. Een uitgetrokkene heeft 10 kinde ren en verwoont f 4.50 per week. Hij ge noot volgens de oude regeling 9.50 10.1.huishuur 20.50. Hij kreeg echter slechts 16.in handen, daar dit het maximum was. Krachtens de nieu we regeling ontvangt de man 29.50 -f 10.h 0.50 huishuurtoeslag 20. Het maximum- is echter 16.gebleven, zoodat hij ook thans ƒ16.— krijgt uitge keerd en de verlaging van den huurtoe slag hem niet deert. Ook van verdere verla ging van den huurbijslag in Mei as. heeft hij geen nadeel. E. Thans een voorbeeld van een werk looze met 8 kinderen, die 4.20 verwoont en een inwonende zoon heeft, die 9.per week verdient. Deze geniet volgens de oude regeling ƒ9.50 +J8.1- ƒ0.80 huishuur- toeslag 18.30, verminderd met 2/3 van ƒ9.ƒ12.30. Volgens de nieuwe rege ling krijgt de man 0.40 minder, daar de huurtoeslag tot een derde is teruggebracht. Verdwijnt in Mei a.s. de huurtoeslag ge heel dan krijgt hij 0.80 minder. Wat beteekent voor de steuntrekkers in de voorbeelden A, B, C, D en E gesteld de invoering van een standaardloon, aange nomen, dat zij behooren tot de categorie van personen, die in de laatste 4 jaren minder dan 26 weken hébben gewerkt? Bij A maakt dit geen verschil. Bij B be teekent dit een nadeel van 1.50, daar zijn maximum steun nu f 13.20 wordt. Bij C gaat het nog meer schelen. Diens maximum steun wordt nu 13.60. Vergeleken bij de oude regeling gaat hij dus 2.05 achteruit. Bij D gaat de werklooze eveneens een stuk achteruit. De maximum steun, die 16.was, wordt nu 14.40. De steuntrek ker ontvangt by de nieuwe regeling dus 1.60 minder. Bij E maakt het geen verschil of de steun naar het standaardloon dan wél naar den gewonen loonnorm wordt berekend. Resumeer en de kunnen wij zeggen en de gestelde voorbeelden toonen dit duidelijk aan: le. De vermindering en de latere af schaffing van den huurbijslag drukt uit sluitend op de kleinere gezinnen. 2e. Door invoering van het standaard loon worden uitsluitend de grootere gezin nen getroffen, behoudens in het geval in zoo'n gezin vrij aanmerkelijke verdiensten van inwonende kinderen zijn. 3e. De verhooging van de maximum- schalen beteekent een kleine verbetering voor de grootere gezinnen voor zoover de betreffenden steuntrekker niet onder het standaardloon komt te vallen. Er is over de invoering der gewijzigde steunnormen heel wat te doen geweest. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft zich met een gedocumenteerd adres tot den Minister van Sociale Zaken gewend. In de Eerste Kamer is een motie aangeno men, waarbij men opschorting der geno men maatregelen wensahte en in de Twee de Kamer zal de zaak bij de behandeling der begrooting nog wel aan de orde ko men. Het is lang niet onmogelijk, dat de Minister zich voor den op hem uitgeoefen- den en nog uit te oefenen drang zal moeten wijken. De regeling is intusschen in werking ge- heden. A.s. Woensdag, als de steun wordt uitbetaald, zal men er echter nog wel niets van merken. Immers de hoogste korting is voorloopig ƒ1.en aangezien men ter oorzake van de Vorstelijke Verloving 2.50 extra krijgt, zal zelfs de meest door de nieuwe regeling gedupeerde a.s. Woensdag nog ƒ1.50 meer krijgen dan op den laatst verloopen betaaldag. Noordwijkerhout. VAN IERSEL. De Blauwen hebben 't verloren I Fietstochten in de bosschen. Zondagmiddag hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard geprofiteerd van het mooie weer, door het maken van fietstoch ten. Gistermiddag heeft H. M. de Koningin in een open rijtuig, vergezeld van een hof dame, een rondrit door Apeldoorn ge maakt om de versieringen in verband met de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernhard te bezichtigen. Halverwege werd H. M. overvallen door een regenbui. Door den stroomenden regen, onder de beschutting van een parapluie is de Koningin daarop naar het Paleis te ruggereden. Prinses Juliana maakte gistermiddag, vergezeld van een hofdame, een autotocht in de omgeving van Apeldoorn. Geschenk van de padvinders. Nadat Prins Bernhard gistermiddag uit Amsterdam was teruggekeerd, hebben om vijf uur de vorstelijke verloofden op het paleis een deputatie van de Apeldoornsche padvinders en padvindsters ontvangen, die hun als geschenk een plateau ter opper vlakte van 6 vierkante meter, waarop de Veluwe in beeld was gebracht, hebben aan geboden. Prinses en Prins toonden zich zeer in genomen met het geschenk. Het Prinselijk paar begaf zich hierna nog even op het bordes en begroette de honderden belangstellenden, die voor het paleis stonden geschaard en hen toejuich ten en toezongen. PRINS BERNHARD BEZOEKT AMSTERDAM Donkere bril vergemakkelijkt het incognito. Na den grooten dag van Donderdag j.l. heeft de hoofdstad gisteren gedurende en kele uren opnieuw bezoek gehad van Prins Bernhard, echter met dit verschil, dat slechts een handjevol Amsterdammers van deze gebeurtenis kennis heeft gedragen en deze laatsten bovendien geheel toevallig, aangezien ook de autoriteiten niet waren ingelicht en zij, die den a.s. Prins-gemaal Bij het vertrek verzocht de maitre d'ho- incognito streng geëerbiedigd. Prins Bernhard was ditmaad vergezeld van zijn secretaris ir. W. G. Roëll en den vice-president van den Raad van State, jhr. F. Beelaerts van Blokland. De Prins bracht een bezoek aan den President van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip. Na het bezoek aan mr. Trip verscheen te gen een uur een open grijze cabriolet met bruin leer bekleed voor Hotel de l'Europe en stapten de drie inzittenden uit om zich naar het restaurant te begeven. Onmiddel lijk merkte de maitre d'hotel op met wel ke voorname gasten hij te doen had en hij zorgde dan ook, dat Prins Bernhard, die een bruin colbert-coustuum droeg en wiens oogen achter een donkere bril schuil gin gen, een goed tafeltje bij het raam kreeg, dat een fraai uitzicht bood op de ver keersdrukte op het Munt-plein, alsmede op de bedrijvigheid aan de nieuwe brug voor de nieuwe Doelenstraat, welke thans snel haar voltooiing nadert. De Prins liet zich, terwijl de maitre d'hotel nauwlet tend toezag, dat de bediening een vlot ver loop had, zijn lunch goed smaken. Voort durend onderhield Z. D. zich met zijn mede-dischgenooten, die hem af en toe op typische bijzonderheden in het stadsbeeld opmerkzaam maakten. Onder de andere bezoekers, die hun ta feltje in de onmiddellijke nabijheid had den, waren er enkelen, die den Prins her kenden. Zij namen echter de goede vor men streng in acht en droegen zorg, dat hun belangstelling op geen enkele wijze hinderlijk zou kunnen zijn. Te dien aanzien hadden trouwens de in gewijden onder het bedienend personeel van het hotel strenge instructies ontvan gen. Na de lunch rookte de Prins op zyn gemak een sigaar, zoodat de lunch met dat al ruim een uur in beslag nam. Bij het vertrek verzocht de maitre d'ho tel Prins Bernhard zijn naam in het gou den boek te willen schrijven, het bijzonde re gastenboek, dat de handteekeningen van vele prominenten draagt. De Prins lachte even, maakte daarop een kort afwerend ge baar met de hand en zeide: „Dieses Mal nicht, ein andres Mal". Vervolgens zijn hoed van den kapstok nemend en snel naar buiten tredend open de de Prins het portier van de auto, welke de letter M van de provincie Gelderland droeg, waarna als gevolg van een kort uit- noodigend gebaar van zyn kant jhr. Bee laerts van Blokland het eerst instapte. On middellijk daarna stapte de Prins in, ter wijl jhr. Roëll achter het stuur plaats nam, Via de stille zijde van het Rokin reed de wagen vervolgens over de brug naar het Spui en zoo midden door het drukke ver keer langs den Nieuwe Zijds Voorburgwal naar het Centraal Station, waar de heer Beelaerts van Blokland de auto verliet om zich na een hartelijk afscheid per trein weer naar Den Haag te begeven. Zonder door het publiek te zijn herkend waarbij uiteraard de donkere bril on misbare diensten bewees zetten de Prins en zijn secretaris hun tocht met de grijze auto van laatstgenoemde voort. Hoe de kinderziel reageerde. In de derde klasse van een der open bare lagére scholen te Doetinchem heeft men een proef genomen hoe de kinderziel reageert op de verloving van Prinses Ju liana. De eene helft der klas kreeg tot taak een felicatitiebrief tot de Prinses te TILBURG, 21 September. Onze vrees, uitgesproken aan het eind van den tweeden dag, dat de blauwe partij ook gisteren het onderspit zou moeten delven, en dat daar door de rooden definitief de overwinning zouden hebben bevochten, is bewaarheid geworden. Nadat de roode lichte brigade gedurende den neutralen dag gelegenheid had gehad haar troepen weder te ordenen, is heden ochtend vroeg de strijd hervat vanuit de stellingen welke Zaterdagavond waren be reikt. Zooals men zich herinneren zal, kon rood toen niet verder en moest eerst de artillerie bij Loon op Zand in stelling wor den gebracht. Het leek wel echt. Er is vandaag zwaar slag geleverd en vooral het einde van het gevecht bood span nende momenten. De rooden begonnen den dag met een omzwaai van den rechtervleu gel naar het Wilhelminakanaal en toen wij met ons autobusje tegen negen uur Don gen passeerden, stonden de beide vijande lijke machten in dit plaatsje tegenover elkaar, zoodat de blauwen opnieuw een aantal kilometers waren teruggedrongen, dank zij den steun welken de roode voor hoede van het artilleriegeschut achter haar had gekrgen. Steeds zwaarder werd de druk der rooden en blauw verloor meer en meer terrein. Ook de vliegtuigen van rood waren weer voortdurend in actie om het terrein te verkennen en het resultaat hunner waar nemingen aan den commandopost over te brengen. Naast het knettervuur van mi trailleurs en het geknal der karabijnen, was het geronk van de vliegtuigmotoren niet van de lucht en men kreeg den indruk op een werkelijk slagveld te zijn. Toen de roode troepen tot ongeveer vier vijfhonderd meter van het Wilhelmina- kanaal waren opgerukt, werd halt gehou den en werden kleine patrouilles vooruit geschoven om het terrein verder te ver kennen. Inmiddels had het grootste ge deelte der huzaren de paarden als „onbe weeglijke handpaarden" (hierbij staan tien k twaalf paarden onder bewaking van 1 man, in koppels bijeen), achtergelaten en was te voet verder gegaan. Een ander ge deelte trok met z.g. „beweeglijke handpaar den" (een man met twee paarden) verder, zoodat onmiddellijk als dit noodzakelijk mocht blijken, hierop kon worden opgeste gen. De aanval was nu gericht op de drie bruggen over het kanaal bij Dongen. De kunstbrug in den weg DongenRijen en de Westelijk daarvan gelegen betonbrug was het doel van de huzaren, gesteund door de pantserwagens. De Oostwaarts ge legen ophaalbrug moest worden veroverd door de wielrijders onder bescherming der artiellerie. Daartoe werden de batterijen drie kilometer achter het kanaal opnieuw opgesteld en toen kon de strijd opnieuw ontbranden. Blauw verloor meer en meer veld en zag zich zelfs genoodzaakt het ka naal over te trekken en zich, na de brug gen onbruikbaar te hebben gemaakt, aan de overzijde van het kanaal in een verdedi gende stelling te gaan, maar daarmede kwam tevens een moeilijke taak voor de roode troepen, want al was er steun in den rug van de artillerie, het was toch te ge vaarlijk om zonder meer het kanaal over te steken, terwijl ook de pantserwagens, nu de bruggen onbegaanbaar waren, geen ver deren steun konden verleenen. De vliegtuigen zweven aan. Daarom werd opdracht gegeven tot een aanval met de jager-vliegtuigen en het was een imposant schouwspel deze een raid te zien uitvoeren, waardoor de blauwe troe pen werden gedwongen nog verder te reti- reeren, daarbij aan de rooden gelegenheid biedend het kanaal over te steken. Ver schillende compagnieën deden dit met drijfzakken, andere hadden roeibooten ge- requireerd, terwijl er een zelfs een voorbij varend schip charterde en op deze wijze aan de overzijde kwam. Een der stellingen (veldgeschut der blauwen), welke tot het laatste oogenblik trachtte stand te houden, werd door een der overgetrokken roode afdeelingen in den rug aangevallen en buiten gevecht gesteld. Nog een korte felle achtervolging door de roode troepen volgde, en toen werd het eindsignaal geblazen, waarna de troepen zich gereed gingen maken voor het te hou den défilé. De 3-daagsche oefening der lichte brigade is derhalve geëindigd met een eclatante overwinning van de rooden. Op de blauwe partij, die desniettemin dapper weerstand geboden heeft. Dagorder en défilé. Tijdens de rust van de troepen werd door de verschillende commandanten den volgenden dagorder van den commandant der lichte brigade, generaal-majoor Fabius voorgelezen, waarin hij alle officieren, on derofficieren, korporaals, soldaten, huza ren, artilleristen, dankte voor de toewijding en den ijver, waarmede allen hem gesteund hebben om de oefeningen leerzaam te ma ken en te doen slagen. Tot slot van den dag werd daarna een défilé gehouden voor generaal-majoor Fa bius, waaraan alle troepen, die de oefe ning hebben meegemaakt, deelnamen. Niet tegenstaande de enorme vermoeienissen der laatste dagen trok de lichte brigade een kranige houding met een snelheid van 12 K.M. per uur op den kunstweg Oosterhout, aan zijn commandant voorbij, die te paard gezeten, salueerend, het défilé gade sloeg. Het défilé, dat van kwart voor vier tot vijf uur duurde, had tal van toeschouwers getrokken, terwijl voorts een groot aantal personen was uitgenood igd. En thans zijn we genaderd aan de groote manoeuvre onder leiding van den comman dant van het veldleger. Hierover morgen meer. BINNENLAND richten; de andere helft om de gebeurtenis door een teekening in beeld te brengen. Een der teekenin gen stelde een hond voor met een grooten or an j estrik, met als onderschrift: „Alles draagt Oranje". Bij de briefjes waren twee zeer gevoeli ge, waarin Prins en Prinses werden be dankt voor den „rijksdaalder, dien ze ons hebben gegeven." Briefjes en teekeningen zullen worden ingebonden en het Prinselijk paar worden aangeboden. DE ANTI-REVOLUTIONAIRE PARTIJ. Voorstellen van het centraal comité aan de kiesvereenigingen, houdende een ontwerp-verkiezingsmanifest. Het Centraal Comité van anti-revolutio naire kiesvereenigingen (tijd. voorzitter het a.r. Tweede Kamer-lid J. Schouten) zendt ter kennisgeving de voorstellen, welke het oomité voor de verkiezing van 1937 aan de kiesvereenigingen heeft gedaan. De Anti-revolutionaire Partij acht het haar roeping, de bijzonder aandacht en de hartelijke medewerking van het gansche Nederlandsche volk te vragen voor het be houd en de versterking van ons nationale levhn in historischen zin. Zij meent, gelet op de buitengewone om standigheden en op den toestand, waarin staat en maatschappij te onzent verkeeren, in dezen stembusstrijd op den voorgrond te moeten plaatsen als algemeene richtlijn voor den staatkundigen'arbeid: den plicht tot het ontplooien van een krachtige werkzaamheid ter bewaring van de hoogste goederen, onder Gods voorzienig bestel en onder de leiding van het Huis van Oranje, in den loop der historie aan ons volk geschonken. Zy wenscht diensvolgens én in den stem busstrijd èn in de eerstvolgende parlemen taire periode het pleit te voeren voor een christelijke staat kimde en daarbij meer in het bijzonder te bevorderen: 1. een krachtige handhaving van het ge zag, zoowél hier te lande als in de Over- zeesdhe Gewesten; 2. het behoud van de grondslagen, waarop het Nederlandsche staatsleven steunt; de eerbiediging van de vrijheid van godsdienst en geweten; de bewaring van den rechtma- tigen volksinvloed op het landsbestuur; 3. de versterking van het christelijk hu welijks- en gezinsleven; de handhaving van de publieke eerbaarheid; de bescherming en verbetering van de Zondagsrust; 4. de toepassing van de rechtsbeginselen in het internationale volkerenleven, in overeenstemming met de behoeften van dezen tijd; 5. de versteviging van de weermacht tot verdediging van de onafhankelijkheid en de rechten van het Koninkrijk der Nederlan den; 6. de voortzetting van den arbeid tot fi nancieel en oeconomisch herstel, gepaard gaande met: a. inachtneming van de sociale rechtvaar? digheid; b. geleidelijke verdere erkenning van de bedrijfsorganisatie c. voortgaande bestrijding van de werk loosheid; d. inperking, waar mogelijk, van de bij zondere crisismaatregelen, teneinde aan het bedrijfsleven meer vrijheid te hergeven; 7. de verdere uitvoering, voor zooveel deze doenlijk blijkt, van haar program van actie van 1929 (1933). DE GIFT VAN ƒ2.50 AAN STEUN TREKKENDE WERKLOOZEN. Gelijk bekend, heeft de regeering onlangs in de Eerste Kamer medegedeeld, dat aan de onder de rijkssteunregeling vallende werkloozen een gift van 2.50 zal worden verstrekt. Nader heeft zij aan de gemeen ten doen weten, dat in de aan deze gift verbonden uitgaven slechts de gewone bij drage uit het werkloosheidssubsidiefonds zal worden verleend (80 pet.), zoodat een deel dezer uitgaven ten laste van de ge meenten zal blijven. Burgemeester en wethouders van Am sterdam hebben zich thans tot den minister van sociale zaken gewend met het verzoek, de uitgaven geheel voor rekening van het rijk te willen nemen, alsmede eenzelfde gift eveneens ten laste van het rijk te mogen verstrekken aan de niet onder de rijks steunregeling vallende werkloozen en de armlastigen. In Leiden heeft de hier bedoelde uitkeering reeds plaats gehad, zooals met weet. Ook in Haarlem, in Hille- gom en in Warmond zie Raadsverslag in dit nummer geschiedt een dergelijke uit keering.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7