ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 De Koningin en het Prinselijk Paar naar Het Loo. H.M. de Koningin is hedenmiddag om half drie van het paleis Noordeinde naar Het Loo gereden. Vergezeld van een hof dame, nam Hare Majesteit plaats in haar open cadillac-landaujette. Achter de Ko ninklijke auto reed een hofauto, waarin twee leden van de hofhouding hadden plaats genomen. Hierop volgde een open hofauto voor Hare Majesteits persoonlijk gebruik te Apeldoorn. Een auto van de rijkspolitie escorteerde den stoet. Er waren slechts weinige belangstellenden in de om geving van het paleis aanwezig, die van dit vertrek getuige waren en de Koningin hartelijk toejuichten, toen zij op het bordes verscheen en enkele oogenblikken later wegreed. Precies een half uur later heeft het Prin selijk paar 'het paleis aan de achterzijde, door het tuinhek verlaten om zich even eens naar Het Loo te begeven. Prins Bern- hard zat zelf achter het stuur van zijn po pulaire jrijze Ford, waarvan de kap was opengeslagen. Naast den Prins had Prinses Juliana plaatsgenomen. Achter het Fordje van den Prins volgd- de glimmende zwarte tuto van de Prinses Een tweetal auto's, van de rijkspolitie en van de Haagsche politie, volgden de hofauto. Een motor met zijspan van de Haagsche po.'itie opende den stoet. Het escorte van de Haagsche politie heeft het Prinselijk paar tot het viaduct op den Leidschen straatweg uitgeleide gedaan. De rijkspolitie ging tot het Loo mede. Ook bij het vertrek van de Prinses en Prins Bernhard was weinig publieke be langstelling. Onder luide hoera's reed het jonge paar het hek uit. De Prinses droeg een bontjas en had een grijs hoedje op. De Prins had een licht grijs pak aan, een roode anjer in het knoopsgat en was bloots hoofds. Bij het viaduct heeft Prins Bernhard even gestopt en zich enkele oogenblikken met inspecteur Van der Laan, die het jonge paar al deze dagen op zijn tochten heeft vergezeld, onderhouden. De Prins dankte hem voor zijn geleide en reikte hem, even als de Prinses, de hand ten afscheid. Hoofd inspecteur Preller, die bij het viaduct voor de goede orde zorgde, werd vervolgens door het prinselijk paar ontboden. Ook deze politieman werd bedankt voor de diensten, door hem jegens het jonge paar, bewezen. H. K. H. voegde hieraan toe, dat zij vol bewondering was voor de wijze, waarop de Haagsche politie zich van haar taak heeft gekweten. Met een hand druk namen de vorstelijke verloofden van den heer Preller afscheid. WEDEROM ONGEKEND DOOR DE STAD. Even voor 3 uur is H. M. de Koningin per auto door Leiden gereden op weg naar het Loo. Tegen half vier kwamen ook de Prinses en Prins Bernhard door de stad. Deze door tocht, op dit uur, kw^m geheel onverwacht. Bijna niemand heeft de vorstelijke perso nen gezien. Bij de Fordgarage aan de Hooge Rijndijk stopte de Prins en reed de garage binnen ter inspectie van zijn dynamo. De Prins stapte uit de wagen; de Prin ses bleef zitten. Het ongerief was binnen 5 minuten verholpen. Intusschen had zich de mare van het Prinselijk bezoek verspreid en in deze en kele minuten vormde zich reeds een volks oploop voor de garage. De Prins, die dit bemerkte, stootte de Prinses aan en wees haar op de belang stelling. Na den bedrijfsleider, den heer Hartog een hand gegeven te hebben, stapte de Prins weer in en reed met zijn Verloofde de garage uit. De komst van de Koninklijke Familie was hier ter stede geheel geheim gehouden. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag gepubliceerd). Ook te Utrecht zijn H. M. de Koningin en, later op den middag, Prinses Juliana en Verloofde bijna onopgemerkt de stad ge passeerd. In enkele gemeenten op den tusschen- gelegen weg was meer ruchtbaarheid aan de komst der koninklijke familie gegeven, (men zie onder Zoeterwoude H.R. en Woerden). Te Soesterberg stond de geheele schooljeugd opgesteld, voorzien van oran je-vlaggen. Toen de vorstelijke auto midden in het dorp was gekomen, begonnen de beide fanfare-corpsen van Soesterberg het Wil helmus te spelen, hetgeen de hooge gasten zoo apprecieerden, dat Prins Bernhard zijn two-seater tot stilstand bracht. Op dat moment trad de voorzitter van de Oranje vereniging „Wilhelmina", de heer A. Mul der, naar voren en overhandigde het vor stelijke paar namens de burgerij van Soes terberg een felicitatie-register. De Prinses en de Prins dankten voor deze spontane attentie en vervolgden, luide door de aan den kant van den weg opgesteld menigte, him reis naar Het Loo. Te Amersfoort onder bloemen bedolven. De doortocht van de Koninklijke familie te Amersfoort had gistermiddag onder ongekende belangstelling plaats. Het is een ware zegetocht door Amers foort geworden. Het begin reeds op den Utrechtscheweg, waar het personeel van de ziekenhuizen Linabu, Zon en Schild en de Lichtenberg, zich hadden opgesteld en het verloofde paar bloemen aanboden. Langs de Daam Fockelaan, waar de leer lingen van het pensionaat Onze Lieve •Vrouw ter Eem stonden opgesteld, ging het naar het Stationsplein. Hier hadden zich vele schoolkinderen en leerlingen van middelbare scholen langs den weg ge schaard en de geestdrift was zóó groot, dat men de afzetting verbrak, zoodat de V-8 moest stoppen. Lachend namen de Prinses en de Prins de huldebetuigingen in ont vangst om daarna hun tocht voort te zet ten. Op nog meer plaatsen werden bloemen aangeboden. Op den Hoogeweg kreeg men weer wat meer ruimte en een volgauto kwam naast de V-8 rijden om de vele bloemstukken, waaronder men de verloofden bijna had bedolven, over te nemen. Vervolgens ging het full-speed, voorafgegaan door de mo torbrigade, waarbij de commissaris van po litie zich persoonlijk had gevoegd, in de richting Apeldoorn. Verkeersopstopping te Voorthuizen. Op hun doorreis naar Het Loo kwamen Prinses Juliana en Prins Bernhard om kwart voor zes door het dorpje Voorthui zen. Hoe de bevolking van de komst van de vorstelijke personen op de hoogte is gebracht, is een raadsel, doch langs den geheelen rijksstraatweg TerschuurVoort huizen stond een geweldige menschenme- nigte opgesteld. Te Voorthuizen stroomden de ingezetenen den weg op, zoodat de Prins zich genoodzaakt zag te stoppen. De politie maakte den weg spoedig vrij, 'aarop het vorstelijke paar luide toegejuicht zijn reis voortzette. Te Apeldoorn. De Koningin is gisteravond kwart voor zes per auto via de Koningslaan door het Koninklijk park op het Paleis Het Loo aan gekomen. Prinses Juliana en Prins Bern hard waren te ca. 6 uur in de bekende grijze twoseater gearriveerd langs den Amersfoortschenweg en Paleislaan. Langs den Amersfoortschenweg hielden zich velen op, doch het tijdstip van aan komst was echter te weinig algemeen be kend om een groote belangstelling te kun nen verwachten. EEN GROOTE KAAS AANGEBODEN AAN HET VORSTELIJK PAAR. Een deputatie van negen kinderen van de verschillende scholen te Bodegraven heeft zich gistermiddag onder leiding van den heer Bogaard, hoofd van de R.-K. Jongensschool en nog eenige onderwijzers, naar Den Haag begeven, om het vorste lijk paar als huldeblijk van de school jeugd van Bodegraven een groote boeren kaas van vijftig pond aan te bieden. Bij aankomst aan het koninklijk paleis bleek, dat de Prinses en Prins Bernhard, die van de komst der kinderen waren op de hoogte gesteld, op het gezelschap had den gewacht, alvorens naar Apeldoorn te vertrekken. Zij werden onmiddellijk ontvangen. Ieder mocht de Prinses en de Prins feli- citeeren. De heer P. Maaskant, hoofd van de Christelijke U.L.O.-school, heeft bij de aanbieding van het geschenk een korte toespraak gehouden. Het geschenk bleek zoo op prijs gesteld te worden, dat het on middellijk werd ingepakt, om medegeno men te worden naar het Loo. PRINSES ARMGARD EN PRINS ASCHWIN OP WEG NAAR DETMOLD. Men meldt ons uit Arnhem: Gistermiddag omstreeks half drie zijn Prinses Armgard en Prins Aschwin per auto op weg naar Detmold Arnhem gepasseerd De auto was via den Amsterdamschen weg de stad bin nengekomen. De auto werd bestuurd door Prinses Armgard. Naast haar zat de chauf feur en achterin Prins Aschwin met een dame. Op het Velperplein stopte de auto even om Prins Aschwin gelegenheid te geven, met den chauffeur van plaats te verwisselen. Enkele wielrijders, die den auto reeds op den Amsterdamschen weg hadden op gemerkt, waren hem gevolgd en maakten op het Velperplein het publiek er op at tent. Dadelijk kwamen van alle kanten de menschen toeloopen en het gezelschap werd hartelijk toegejuicht. Na een oogen- blik vervolgde de auto den weg naar Nij megen. HET AUTOMOBIEL-NUMMER VAN PRINS BERNHARD. HZ 36200. De A. N. W. B. meldt: De plotseling populair geworden kleine, grijze auto van Prins Bernhard, de two seater, waarmee het jong-verloofde paar zoo huiselijk ongedwongen en zoo gewoon, dat het ieders sympathie wekte, in de Resi dentie zijn intocht deed, die het begin was van dien glorieuzen veroveringstocht, waarbij de Prins stormenderhand aller harten won, droeg nog het Duitsche auto nummer I A 105108. In een van de feestelijk gestemde courantenverslagen, waarin die blijde intocht en de aankomst voor het Koninklijk Paleis in het Noordeinde uit voerig werden beschreven, werd toen de vraag gesteld, wanneer dit nummer door een Nederlandsch zou worden vervangen Die vraag kan nu reeds worden beant woord Het nummer is al namens Prins Bernhard aangevraagd en het rij- en num- merbewijs is gisteren door den commissaris der Koningin in Zuid-Holland afgegeven. Het nieuwe Nederlandsche nummer van den Prinselijken auto is: HZ 36200. Direct na ontvangst hiervan heeft Prins Bernhard bij den A. N. W. B. de noodige grensdocumenten aangevraagd, ten behoe ve van een eventueele reis per auto buiten de grenzen van Nederland. HET VERBLIJF VAN PRINS EN PRINSES TE 'S-GRAVELAND. Het zeer rustige dorpje 'sGraveland, door de' vele buitenverblijven een der mooiste plaatsen van het Gooi, is door de verloving van onze Kroonprinses en Prins Bernhard wel in het centrum der belang stelling gekomen. Iedereen weet, dat de Prinses en de BINNENLAND DE 35STE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Het bezoek 30 percent grooter dan het vorige jaar. De Agrarische beurs een succes. Donderdag zijn de poorten van de 35ste Nederlandsche Jaarbeurs weer gesloten. De bedrijvigheid, welke gedurende tien dagen in de Jaarbeursgebouwen en op en om het Vreebrug heeft geheerscht is verdwenen. Direct na de sluiting reeds hebben vele exposanten hun stands ontruimd en binnen enkele dagen zullen ontelbare vrachtwa gens alle producten van Nederlandsche industrie en van onzen landbouw en de fabrikaten van buitenlandschen oorsprong, welke ten toon gesteld waren, hebben weg gehaald. De secretaris-generaal van de Kon. Ned. Jaarbeurs, de heer W. Graadt van Roggen, heeft ons in een onderhoud een en ander medegedeeld over het verloop van deze jaarbeurs. „Het is moeilijk een antwoord te geven op de vraag of er over het algemeen „goede zaken" zijn gedaan" aldus de secretaris generaal. „Er zijn groepen, waar druk ver kocht werd, in andere afdeelingen schijnt het minder goed te zijn geweest. Doch wij beschikken niet over de gegevens, die over het zaken-doen zelf een definitief oordeel mogelijk maken. Wat wel vaststaat is, dat het bezoek aan de Jaarbeurs veel drukker is geweest dan het vorige jaar. Er waren dagen, dat er meer dan 50 percent meer bezoekers waren, dan op dezelfde dagen van het vorige jaar. Gemiddeld was het bezoek 30 percent grooter". De Agrarische Jaarbeurs was ik kan dat met nadruk verklaren een succes. Het was natuurlijk, zooals bekend, een eerste poging. Maar deze is dan ook vol komen geslaagd". De secretaris-generaal deelde ons in dit verband nog mede, dat ook in landbouw- kringen het oordeel over deze eerste Agra rische Jaarbeurs gunstig is. „Het belang rijkste is, dat deze proef bewezen heeft, dat de Jaarbeurs-idee in kringen van land- bouw-industrie en -handel ingang heeft ge vonden en dat men het groote belang er van inziet, dat ook de landbouw en wat daarmede in verband staat zich eens per jaar op een Jaarbeurs concentreert Wij heb ben thans zelf ook ervaring opgedaan wat de organisatie betreft, hetgeen bij volgen de Agrarische jaarbeurzen van belang is." NA DE TROONREDE. Het wederantwoord op het Adres van 'Antwoord. Het wederantwoord van de Koningin op het Adres van Antwoord van de Eerste Kamer der Staten-Generaal ter beant woording van de Troonrede luidt: „Mijne Heeren> Terwijl Ik dank zeg voor het Adres van Antwoord op de rede ter opening van de tegenwoordige zitting der Staten-Gene raal, verzoek ik u aan de Eerste Kamer te willen overbrengen, dat Ik getroffen ben door haar deelneming in Mijn vreugde over het voorgenomen huwelijk Mijner dochter. Daarbij vernam Ik met voldoening, dat de verdere inhoud hare belangstelling en aandacht heeft gehad en dat zij van harte instemt met Mijne aan het slot uitgespro ken bede". WAARSCHUWING AAN RIJBEWIJS HOUDERS. Lang niet alle houders van een Neder landsch rijbewijs denken er bijtijds aan, voor afloop van den loopenden termijn een nieuw rijbewijs aan te vragen, met het ge volg, dat zij plotseling tot de ontdekking komen, dat him rijbewijs niet meer geldig is en zij dan met hun aanvraag niet meer op tijd kunnen zijn. Daarom is de A.N.W.B. er sinds het be- Prins op den heuglijken dag der verlo ving op het bijzonder fraaie buitenver blijf „Sperwershof" van jhr. mr. W. F. Roëll, kamerheer i.b.d. van H.M. de Ko ningin, verbleven en vandaar hun blijden intocht in den Haag begonnen, doch wei nigen weten, dat het Prinselijk paar reeds dea Zaterdags tevoren him intrek op Sperwershof hadden genomen. Natuurlijk was dit streng incognito en behalve aan de bewoners van Sperwers hof was het verblijf van het prinselijk paar slechts bekend aan de bewoners van het mooie landgoed „Boeksteyn", behoo- rende aan jhr. J. A. Roëll, die gehuwd is met een dochter van de dame du Palais, mevr. Van LoonEgidius en aan het per soneel, dat echter de strengste geheimhou ding was opgelegd. 'Daar het verblijf zelfs het gemeentebestuur van 'sGraveland niet bekend was en dus geen veldwachter ter speciale bewaking werd gezonden, kreeg de boschwachter van „Boekesteyn" op dracht een oogje in het zeil te houden. Uit den aard der zaak vertoonde het prinselijk paar zich niet in het dorp, doch maakte het wandelingen in de uitgestrekte bosschen van Boekesteyn. Deze bosschen zijn voor natuurliefhebbers, die voorzien zijn van kaarten toegankelijk, doch deze werden tijdens de wandelingen van hst prinselijk paar onder een en ander voor wendsel geweerd. Intusschen gaat het gerucht en dit ge rucht is reeds via een persbureau in de bladen vermeld, dat Prins Bernhard we der op Sperwershof zijn intrek zal ne- mpn. Naar wij echter vernemen is dit nog lang niet zeker. Wij hoorden zelfs ter be- voegder plaatse, dat de Prins zijn intrek niet op Sperwershof zal nemen, zeker niet binnen korten tijd. „Msbd." gin van dit jaar toe overgegaan, aan allen wier Nederlandsch rijbewijs over enkele weken zijn geldigheid verliezen zal, een waarschuwing te zenden, zoodat zij nog tijdig voor vernieuwing kunnen zorgen. Deze maatregel wordt door de betrokke nen zeer gewaardeerd en vele brieven wer den reeds ontvangen van dankbare rijfoe- wijshouders, die verklaarden, dat zij het anders „heusch" vergeten zouden hebben. Ondanks het vele werk, dat aan deze nieuwigheid verbonden is, gaat de A.N.W.B. er dus mee door. In verband hiermede wordt eraan herin nerd, dat men bij verhuizing naar een an dere provincie een nieuw rijbewijs moet aanvragen. Het oude vervalt dan. R.K. GEMEENTERAADSLEDEN IN DEN STATENKIESKRING „GOUDA". De Vereeniging van R.K. Gemeenteraads leden in den Statenkieskring Gouda wordt gehouden Vrijdag 25 September des avonds om half acht in „Concordia", Westhaven 28, Gouda. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen en mededeelingen. 3. Ingekomen stukken. 4. Bespreking van de prae-adviezen, welke behandeld worden op het Congres der Fe deratie op Zaterdag 3 Oct. a.s. te Arnhem, n.l.: „De gemeente en de ordening in het Middenstandsbedrijf' door mr. F. Bach; „Werkloosheidbestrijding door subsidiestel sel voor particulier werk?", door mr. M. de Kort Het prae-advies van mr. Bach zal op deze vergadering worden behandeld door den heer J. Bakker, directeur van het Centraal Hanze-Bureau te Den Haag, waarna ruime gelegenheid tot gedachten- wisseling. 5. Verkiezing van 2 afgevaardig den naar het Congres. 6. Behandeling van event, schriftelijk ingekomen vragen. 7. Rondvraag en sluiting. Daarom is deze vergadering nog eens toegankelijk voor alle RK. Gemeenteraads leden, leden der R.K. Staatspartij, en wordt een groote opkomst verwacht. DE OVERLADEN LEERPROGRAMMA'S. Adres R.-K. Vrouwenbond. De Federatie van R.-K. Vrouwenbonden in Nederland heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het volgende schrijven gezonden: Het bestuur van de Federatie van R.-K. Vrouwenbon den in Nederland neemt met verschuldig- den eerbied de vrijheid Uwe Excellentie te verzoeken een commissie van deskundi gen in het leven te willen roepen, die be- studeeren zal of de leerprogramma's van verschillende takken van het lager, mid delbaar en voorbereidend-hooger onder wijs overladen zijn, en zoo haar uitspraak bevestigend mocht luiden, tot eventueele herziening en vereenvoudiging daarvan te willen overgaan. Het bestuur wendt zich tot Zijne Exc. wijl, onder invloed van de huidige opposi tie uit verschillende kringen tegen de be staande leerprogramma's, uit Vrouwen bondsmilieu werd aangedrongen op de in stelling eener dusdanige commissie, die de kwestie zou bestudeeren. Het Federatie-bestuur is van meening, dat dit werk met meer vrucht door een ambte lijke commissie kan geschieden. BLOEMKWEEKERSCREDEETEN Bij ministerieele beschikking van 17 Sep tember is het bedrag, genoemd in de Cri- sis-Bloemkweekerscredietbeschikking 1935 I onder C gewijzigd van ƒ250.000 in 300.000. Minim um-kleinverkoop-prijzen Consumptiemelk. De Nederlandtsche-centrale, afdeeling zuivelsteun, deelt mede, dat met ingang van 20 September 1936 de volgende minimum- klein-verkoopprijzen voor consumptiemelk en eenige daarmede gelijkgestelde produc ten voor de verschillende gemeenten zijn vastgesteld: Voor melk per liter: 10 cent voor een zestal gemeenten, w.o. Pijnacker. 9 cent voor ongeveer zestig gemeenten, w.o. Aalsmeer, Alkemade, Bodegraven, Boskoop, Nieuwkoop, Waddinxveen, Woer den en Zwammerdam. Voor slagroom: per liter: ƒ1.30 voor de gemeente Boskoop. Per 1/10 liter: 15 cent voor de gemeenten Boskoop en Waddinxveen. Voor karnemelkspap: per liter los: 7 ct. voor de gemeenten Boskoop, Nieuwkoop en Waddinxveen. Per liter per flesch: 8 cent voor de ge meenten Bodegraven, Boskoop, Nieuwkoop, Waddinxveen, Woerden en Zwammerdam. Voor karnemelk: per liter los: 5 cent voor de gemeenten Bodegraven, Woerden en Zwammerdam. Per liter per flesch: 6 cent voor de ge meenten Boskoopen Waddinxveen. Alle prijzen bovengenoemd zijn niet van toepassing voor zoover het betreft den ver koop aan wederverkoopers en grootver bruikers. De prijzen voor losse melk en voor gepasteuriseerde of gesteriliseerde melk in flesschen zijn eveneens niet van toepassing bij levering van deze producten aan bakkersbedrijven ter verwerking in die bedrijven anders dan tot room. Onder grootverbruiker wordt verstaan: a. voor zoover betreft melk, gepasteu riseerde of gesteriliseerde melk in fles schen, slagroom en koffieroom, degene, die van den leverancier ten minste 100 liter melk per week afneemt of een zoodanige hoeveelheid melk en/of room als overeen stemt met ten minste 100 liter melk per week, waarbij voor de omrekening van room in melk 14 liter koffieroom of 7 liter slagroom gelijkgesteld wordt met 100 liter melk. b Voor zoover betreft karnemelkspap, degene, die van den leverancier ten minste 100 liter karnemelkspap per week afneemt. c. Voor zoover betreft karnemelk idem als b. LOONEN BIJ WERKEN, DOOR OF MET STEUN VAN WERKFONDS UITGEVOERD. De 8ste aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat, als vervolg op reeds eerder gepu bliceerde overeenkomstige overzichten, we der gegevens over de loonen volgens bestek ken van werken, welke door of met steun van het Werkfonds 1934 worden uitge voerd, ditmaal betrefefnde de werken in de maanden Februari tot en met Augus tus 1936 aanbesteed of gegund. In de meeste bestekken komen in hoofd zaak drieërlei uurloonen voor. Het hoogste van die drie loonen geldt dan voor beroe pen als betonwerker, cementwerker, metse laar, timmerman, schilder, stucadoor, elec trician, loodgieter; het middelloon o.a. voor bowvaksjouwers, grondwerkers, opperlie den, enz. en het laagste uurloon voor onge schoolden buiten het bouwvak, enz. Voor sommige beroepen als heibazen, steenhou wers, straatmakers, en taludwerkers, gel den steeds of in bepaalde plaatsen afwij kende loonen. De drie als regel in de bestekken vastge stelde uurloonen volgen hier: (in centen) in enkele gemeenten: Amsterdam 57 52 47 Haarlem 57 52 '47 Leiden 51 45 41 Lisse 48 41 33 Sassenheim 47 39 34 INDEENSTSTELLING VAN AUTOMA TISCHE TELEFOONCENTRALEN. In de omgeving van Amsterdam. Op Dinsdag, 29 dezer, zullen automati- sohen telefooncentralen in dienst worden gesteld te Landsmeer, Sloten, Uithoorn,, en Nes a d. Amstel. In verband hiermede is dien dag tusschen 13 en 14 uur de telefoongemeenschap met de aangeslotenen niet steeds mogelijk. De afwikkeling van de omstreeks dien tijd aangevraagde gesprekken zal worden be proefd: is deze tengevolge van de in gang zijnde overzetting niet mogelijk, dan wordt de aanvraag als vervallen beschouwd. Afwikkeling achterstallige handels- vórderingen op Duitsche debiteuren. In de week van 14 tot 19 September 1936 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks R.M. 500.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De num mers van deze posten liepen van 91942 92381. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten die nog niet tot uit betaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks RJVL 5,6 millioen. De Sonderkonto-posten waarvoor koersfixee- ring is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhaenderkonto-posten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer R.M. 150.000 met de begunstigden afgere kend. Het hoogste afgerekende volgorde- nummer was 19789. Het totale bedrag van de op het Treu- haenderkonto Niederlande uitstaande vor deringen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks R.M. 8,3 millioen. De Treuhaender konto-posten waarvoor koersfixeering in vekregen, zijn hieronder begrepen. Haarlemsche bioscopen zullen sluiten. Naar het „Volk" verneemt, heeft het be stuur van de Nederlandsche Bioscoopbond de directeuren van de vijf bioscooptheaters te Haarlem ervan in kennis gesteld, dat het bestuur blijft bij zijn voorgenomen besluit om de bioscooptheaters te doen sluiten in dien de verhooging van de belasting op de openbare vermakelijkheden uitsluitend voor bioscoopondernemingen wordt inge voerd. Het bestuur heeft de theaterdirecties ge adviseerd hun personeel ontslag aan te zeggen met ingang van den dag, waarop de nieuwe verordening van kracht zal wor den. Uit deze mededeeling blijkt dus afdoen de, dat Haarlem over twee of drie maan den voor het feit staat, dat de bioscoopthea ters in deze gemeente gesloten worden. Ge zien de hardnekkigheid, waarmee beide partijen op hun standpunt staan in de vergadering van den gemeenteraad is dat nog eens duidelijk gebleken valt moei lijk vooruit te beoordeelen hoe lang deze strijd duren zal. In elk geval staat nu wel vast, dat de deuren van de bioscooptheaters voor geruimen tijd dicht zullen gaan aldus het „Volk". S. D. A. P. te Alkmaar. De afdeeling Alkmaar van de S.D.A.P. heeft gisteravond in een vergadering, wel ke door 272 leden was bezocht, het roye ment van de heeren Bonsema (wethou der) en Bakker (raadslid) en dat van het oud-raadslid mevrouw HellemanHarde- bol uitgesproken. Met meerderheid van stemmen werd het advies van het hoofd bestuur om ook het raadslid Bülens te royeeren, verworpen. Mr. Duys wenscht geen candidatuur meer voor de Kamer. Naar wij vernemen zal het Tweede Ka merlid, mr. J. E. W. Duys, het volgend jaar zich niet meer beschikbaar stellen voor een candidatuur voor de Tweede Ka mer. De heer Duys zal het volgende jaar Den Haag metterwoon verlaten en zich te Lochem vestigen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6