ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 16 GEMENGDE BERICHTEN Moordaanslag te Bussum. Winkelier uit Nijmegen zoekt zijn gewezen verloofde op Meisje met zoutzuur mishandeld Te Bussum is, naar eerst thans bekend wordt, Woensdagavond laat een moord aanslag gepleegd op een 22-jarige dienst bode, afkomstig uit 's-Heerenberg, die in betrekking is bij een familie in de Burge meester 's Jacoblaan aldaar. ■Om het onderzoek der politie niet te be moeilijken is deze moordaanslag tot nog toe geheim gehouden. De dader werd ech ter Vrijdagmiddag gearresteerd. De 22-jarige mej. E. was aanvankelijk in Nijmegen in betrekking, waar zij om gang had met den 25-jarigen V. uit Nij- mgen. Het meisje wenschte echter den omgang te verbreken, wat in het geheel niet naar den zin van V. was. Zij zette echter toch door, waarna V. 't haar dus danig lastig maakte, dat zij ten einde raad, besloot in Bussum in betrekking te gaan, V. heeft haar daarna gedreigd en haar toegevoegd: „dan moet je het zelf weten, vinden zal ik je toch en dan ga je er aan!" Toen nu mej. E. Woensdagavond eenige boodschappen in Bussum moest doen, ont waarde zij tot haar grooten schrik V., die haar op den Huizerweg inhaalde. Hij greep het meisje vast en kneep haar de keel dicht, waarop hij een fleschje zout zuur voor'den dag haalde en den inhoud het meisje in den mond goot. Mej. E. had de kracht en tegenwoordigheid van geest om het zoutzuur uit te spuwen. Haar mond, Jteel en gezicht werden echter deer lijk verbrand. Ook haar kleeren waren geheel verbrand. Op het luide hulpgeroep van het meisje gooide de dader het fleschje weg en nam snel de vlucht. Het fleschje werd door eenige dames opgeraapt en gedeponeerd •bij de familie, waar mej. E. in betrek king is. Het slachtoffer heeft zich direct onder medische behandeling moeten stellen en is nog steeds bedlegerig. Dader gevat. Daar de politie dien avond den dader niet te pakken kon krijgen, vermoedde zij evenwel dat hij zich nog wel in de omgeving zou wagen, juist omdat van deze daad niets was uitgelekt. De politie werd in dit vermoeden in het gelijk ge steld, want Vrijdagmiddag werd V. in de Burgemeester 's Jacoblaan gesignaleerd, waarvan de politie direct in kennis werd gesteld. Zij toog er direct op uit en wist V. op den Rijksstraatweg te pakken. Hij werd aan een verhoor onderworpen, waarna hij volledig bekende. Hij wordt ter beschikking van den Officier van Jus titie gesteld. De commissaris van politie te Bussum verzoekt den beiden dames, die het flesch je met zoutzuur hebben opgeraapt, zich aan zijn bureau aan den Huizerweg be kend te willen maken. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een doode, twee licht gewonden. Gisteravond heeft op den nieuwen ver bindingsweg naar Schiphol dicht bij den Sloterstraatweg een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Vermoedelijk door te sterk remmen is daar een auto over den kop geslagen, waarin drie personen zaten, twee heeren en een dame. De auto kwam van Schiphol, aanvanke lijk met een heer en dame. De derde pas sagier D. genaamd, reed mee, omdat hij naar Amsterdam moest. Hij kwam er af met een lichte wonde aan het hoofd. Ook de jongedame, die de verloofde was van den bestuurder van den wagen, werd slechts licht gewond. De bestuurder, de heer A. Stougie uit Schiebroek, moest het ongeluk met den dood bekoopen. Zijn lijk is naar het Wilhelminagasthuis te Am sterdam vervoerd. HET AUTOBUSONGELUK BU MEERKERK. Een der slachtoffers overleden. Gisternacht is de heer B. de Jong, wo nende in de Pretoriusstraat te Amster dam, die ernstig gewond werd bij het autobus-ongeluk onder Meerkerk, aan zijn verwondingen overleden. Het slachtoffer werd in de Rijksklinieken te Utrecht ver pleegd en daar is hij ook gestorven. De chauffeur van de auto, naast wien de heer De Jong gezeten was, bevindt zich ook nog in het ziekenhuis, maar gaat goed vooruit. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Twee dames gewond. Gistermiddag is een personenauto, tus- schen Borne en Hengelo rijdende in de richting Hengelo, nabij de Bornsche brug tegen een boom gereden. De bestuurster, mevrouw Rosingh te Hengelo, echtgenoote van den directeur van het filiaal van de j Rotterdamsche Bankvereeniging aldaar, had ernstige verwondingen opgeloopen benevens een hersenschudding. Zij ver- j keerde geruimen tijd buiten bewustzijn. Mevr. Rosingh, moeder van den heer Ro- singh te Hengelo (de schoonmoeder van mevrouw Rosingh), die ook in de auto zat, werd eveneens gewond. De beide kinderen van mevrouw Rosingh liepen slechts lichte kwetsuren op. Dr. Stomps uit Borne heeft de eerste hulp verleend, waarop de gewonden per ziekenauto naar het Algemeen Ziekenhuis te Hengelo zijn gebracht. JEUGDIG FIETSER VERONGELUKT. Onder vrachtauto geraakt. Vrijdagmiddag Is op den Noordersingel te Groningen, vlak tegenover het Diaco- nessenhuis, de 11-jarige Thijs Veenstra met zijn fiets tegen een vrachtauto opge reden en onder het voertuig geraakt. Hij werd gewond en bewusteloos opgenomen. In het ziekenhuis is hij zonder bij ken nis te zijn gekomen, eenigen tijd later overleden. Omtrent de toedracht van het ongeluk kan nog worden gemeld, dat de jongen rechts van den weg reed, toen hij door den zeswieligen vrachtauto werd inge haald. Op het moment, dat de wagen naast hem was, stootte het voorwiel van de fiets tegen een kleine verhooging van den asphaltweg, tengevolge waarvan de jongen met zijn fiets begon te slingeren en met den vrachtauto in aanraking kwam, waarna hij onder den wagen viel. VROUW DOOR AUTO AANGEREDEN Toen gis iermiddag de auto van den commissaris der Koningin in de provincie Drenthe mr. dl. R. H. baron de Vos van Steenwijk, waarin gezeten waren diens echtgenoote, dochter en zoon, welke laat ste chauffeurde, op weg naar Zwolle de Lichtmis was gepasseerd, fietste de 64-ja- rige echtgenoote van den timmerman Ger ritsen te Den Hulst, gemeente Nieuw Leu zen, plotseling van het rijwielpad den weg op. Een botsing kon niet meer voor komen worden. De vrouw werd bewuste loos opgenomen en naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht, waar bleek, dat zij een hersenschudding opgeloopen had. Haar toestand is vrij ernstig. Den bestuurder van den wagen treft geen schuld. De auto werd nagenoeg niet bescha digd en de familie van den commissaris kon na het ongeval de reis weer voort zetten. ONGELUK MET MITRAILLEUR. Soldaat krijgt lossen patroon in de hand. Bij het schoonmaken van een mitrail leur na terugkeer van de oefeningen in de infanteriekazerne te Venlo verwijder de een der soldaten, de ongeveer 25-jarige Andriessen uit Rotterdam, die voor her halingsoefeningen onder de wapenen is, den loop uit het wapen. Toen hij hier mede bezig was ging plotseling een schot af. Bij onderzoek bleek, dat een losse pa troon in den loop was achtergebleven. De soldaat, die juist zijn hand voor den loop hield, werd door de volle lading getrof fen. De palm van de hand werd diep in gescheurd door de splinters van den hou ten kogeL In bewusteloozen toestand werd de man opgenomen en naar het hospitaal vervoerd. Na verbonden te zijn is de man in de ziekeninrichting opgenomen. IN EEN WERKPUT GESTORT. Twee werklieden gewond. Aan het groote spoorwegwerk aan het Oosterdok te Amsterdam zijn twee werk lieden van de maatschappij Oberon in een werkput gestort. Zij werden beiden ern stig gewond. De werkman P. de Rooy brak een been en heeft Vermoedelijk een beleediging aan een der halswervels. De andere arbeider P. Voorde liep een bek kenfractuur op. Beiden zijn opgenomen in het Binnengasthuis. BRAND TE BAKKEVEEN. Jongetje speelde met vuur. Doordat een jongetje met vuur speelde is Vrijdagmiddag brand ontstaan in de hooischuur van de boerderij van den land bouwer J. Bakker te Bakkeveen. Spoedig stond de geheele schuur in lichter laaie, terwijl het ook niet lang duurde of de vlammen tastten de boerderij zelf aan. De brandweer uit Duurswoude, die inmiddels gearriveerd was, kon niet veel uitrichten en slechts voorkomen, dat de brand naar andere gebouwen oversloeg. Een groote hoeveelheid hooi en een gedeelte van den graanoogst gingen verloren. De inboedel kon gedeeltelijk worden gered. Verzeke ring dekt de schade. WOESTELING GEARRESTEERD. Na door revolverschot te rijn getroffen. Gisteravond heeft de steuntrekker Th. te Ginneken over een kwestie inzake steun zijn woede gekoeld door met een hakbijl deur en vensters van de woning van den ambtenaar de Jong in de Prins Hendrikstraat aldaar te bewerken. De inspecteur van politie Bilsen was spoedig ter plaatse en zag zich genood zaakt, toen de woesteling hem met de hak bijl te lijf wilde, van zijn revolver gebruik te maken, waarbij Th. niet levensgevaar lijk werd gewond. Hij werd gearresteerd en overgebracht naar het St. Laurentius- ziekenhuis. „Msb." caACR huisbrand voor kachel, haard, centrale verwarming, thans nog tegen de lage ZOMERPRIJZEN. Ideale brandstof voor centrale verwarming is: brechcokes, ge mengd met prima Belgische anthraciet, thans F. 1.15 per H.L. CALOR, Hooge Morschweg 148, Tel. 2760 (2 lijnen), Leiden EEN CAFETARIA OP ZOLDER. Ambtenaren te Amsterdam doen een ontdekking. Gisteren hebben ambtenaren van de ac cijnzen te Amsterdam bij controle een grooten diefstal ontdekt, waarbij ten hui ze van een man een zeer groote voorraad levensmiddelen in beslag is genomen af komstig van diefstal uit de bekende ca fetaria op het Spui. De ambtenaren waren, zooals gewoon lijk, bezig met het controleeren of er op de markten ook ongebanderolleerde siga ren werden verkocht. Zoo bevonden zij zich gistermorgen in de omgeving van de Alb. Cuypstraat, toen zü een koopman aanhielden, die in het bezit was van ongebanderolleerde siga ren. Bij zijn aanhouding deed de man zeer zenuwachtig, hetgeen den achterdocht van de ambtenaren opwekte. Men nam hem mede naar het bureau Stadhouders kade en hier werd hij aan een nauwkeurig verhoor onderworpen. In een en ander vond de politie aanlei ding te zijnen huize een onderzoek In te stellen. Dit onderzoek leverde voor de rechercheurs resultaten, maar tevens een groote verrassing op. In zijn woning trof men aan een zeer grooten voorraad blikken levensmiddelen als groenten, fruit, vischconserven, potten mayonnaise, een vijftig liter slaolie, sui ker, sigaren, sigaretten, wijnen, likeur, champagne, benevens een cassette met le pels en vorken. Op de vraag hoe hij hieraan kwam, deel de de man mede, dat hij dit langzamer hand had ingeslagen voor feesten, welke in zijn familie zouden worden gevierd. De politie kwam echter spoedig tot de ont dekking, dat een en ander afkomstig was van een bekende cafetaria aan het Spui. In verband hiermede is een aan deze zaak Werkzame employé door de politie gearresteerd. De geheele voorraad is In beslag genomen en naar het bureau Stad houderskade overgebracht. Het onderzoek is in vollen gang en zal vermoedelijk, daar de diefstallen in de sectie van bureau Singel zijn gepleegd, door dit bureau ver der worden voortgezet. WEER EEN EERLIJKE VINDER „BELOOND". Men schrijft uit Bussum aan de „N. R. Crt.": Een kellner in een hotelrestaurant te Lage Vuursche vond op een stoel op het terras een damestasch met geld. Hij bracht het aan zijn patroon, die consta teerde, dat er 2000 aan bankbiljetten en zilvergeld en een cheque van f 350 in was. Na eenige uren kwam een dame zich als eigenares van de tasch aanmelden. Daar de gegevens omtrent de cheque en het aantal bankbiljetten klopten werd haar de tasch overhandigd. Toen zij met een kort bedankje wilde weggaan, maak te de kellner er haar op attent, dat hij de vinder van de tasch was, waarop de dame korzelig in haar tasch zocht en er een kwartje uit opdiepte. De kellner was te verbouwereerd om deze belooning te wei geren. DE DRIE VERDWENEN JONGELUI UIT DEN HELDER. Weer terecht. De drie jongelui uit Den Helder, de 15- jarige J. M., de 16-jarige P. B. en de 18- jarige M. G., die Maandag per fiets de we reld zijn ingetrokken met het doel naar Zuid-Amerika te gaan, hebben het niet ver gebracht. Zij zijn den vorigen nacht in Egmond- Binnen door den gemeenteveldwachter aangetroffen bij den heer de Vries, die hen had aangenomen om aardappelen te rooien. Spoedig was de politie in Den Helder gewaarschuwd, die met een der ouders over kwam. De drie jongelui bleken de vermisten te zijn. Zij zijn op transport gesteld naar Den Helder. UIT DE OMGEVING NOORD WIJKERHOUT. BROEDER CAJETANUS. t In den ouderdom van 78 jaar is in de St. Bavo-stichting alhier overleden de eerw. Broeder Cajetanus (in de wereld Ferdinand Sudowe, geboortig uit Lechtin- gen in Hannover). Sedert eenigen tijd was hij rustende en in Februari van dit jaar vierde hij nog onder groote belangstelling zijn gouden professiefeest. Gedurende 16 jaar stond hij aan het hoofd van het St. Vincentius Paviljoen. De ter aarde bestel ling heeft heden-, Zaterdagmorgen, in al len eenvoud op het kerkhof van de stich ting plaats gehad. R.I.P. NIEUWVEEN Bazar t.b.c.-vereeniging. Onder de plm. vijftig vereenigingen in ons dorpje neemt de t.b.c.-vereeniging wel een zeer schoone plaats in. Is sanatoriumverple- ging voor een patiënt (e), van welke ge zindte ook, noodig, zij draagt in de hooge kosten op beduidende wijze bij. De laat ste tijd gaat er wekelijks 10 de kas uit en waar deze maar matig gevuld is, komt de bodem leelijk boven. Daarom hebben de dames een bazar in voorbereiding, die volgende week Donderdag te 8 uur 's avonds geopend zal worden en tot Za terdagavond duurt. Van die drie dagen moet 't komen en op aller medewerking wordt een beroep gedaan. De dames zelf hebben twee jaar achtereen iedere week voor deze bazar, die in café Van Eijk gehouden wordt, ge werkt. Fraaie en nuttige handwerken groeiden onder haar vaardige vingeren. Dat alles ligt Donderdag te kijk ente koop. Enfin, u herinnert zich voldoende van vorige t.b.c.-bazars, die bevredigend slaagden, zoodat een aansporing bijna bodig lijkt. Wilt u wat in natura of contan ten afdragen, geneert u niet. Tot slot verwijzen wij naar een adver tentie in dit nummer, zoo deze u ontgaan mocht zijn. Geboren: Nikolaas Petrus Maria z. v. F. Lenting en E. M. G. Wijfje Herma- nus Gerardus Theodorus z. van J. L. Spek man en J. J. Oosterkamp. Vertrokken: Th. J. J. Stouten naar Beverwijk E. H. Speelman naar Den Haag Wed. Wijfje geb. Bon naar Ha- zerswoude L. C. Volbregt naar Zeven hoven. OUDE-WETERING. Overreden. Gisteravond is een zoon tje van den heer v. V. onder de achteruit rijdende vrachtauto van den bode S. ge raakt, waardoor hij een lichte kneuzing aan een zijner voeten opliep. Tot zijn geluk werd de bestuurder terstond op het onge val opmerkzaam gemaakt, zoodat hij on middellijk kon remmen. De jongen zag daardoor nog kans zich kruipende uit de voeten te maken, zoodat hij alleen aan zijn voet geraakt werd. Nog eens te meer is het gebleken hoe ge vaarlijk het is om zich vlak achter een stilstaande auto op te houden. Réunie damesstudenten. Gisteren hield een groote groep damesstudenten een réunie op de terreinen van het Paviljoen „De Brasem" alhier. Ongeveer 150 dames waren aanwezig. De meesten waren per rijwiel naar hier gekomen en zijn des avonds per „Tosca" weder vertrokken. Van het zwembad kon echter wegens de lage temperatuur van het water geen gebruik worden gemaakt. TER AAR. Een mooie sportmiddag wacht u. On ze R.-K. Sportvereeniging „Adolf Kolping" heeft voor Zondag een mooie sportmiddag georganiseerd, die bij gunstig weer uitste kend zal slagen. Om twee uur zal de groo te interlandwedstrijd aanvangen, n.l. een R.-K. Belgische elftal tegen DOS I uit Roe- lofarendsveen. Ongetwijfeld een match waarvan iedere sportliefhebber genieten zal, het nejs van de zalm. Dat deze wed strijd op een hoog peil staat moge wel blijken uit het feit, dat de Belgische ploeg in de eere-afdeeling speelt en de presta ties van DOS zijn wel van dien aard, dat zij hier als een waardige tegenstander mag beschouwd worden. Vanzelfsprekend ver wacht het bestuur van Kolping veel pu bliek, te meer daar zeker vereenigingen in het rond dien dag hebben vrij gelaten en deze supporters komen naar Kolping. De R.-K. Muziekver. „Arti" zal de wed strijd opluisteren. De opstelling van het Belgisch elftal is: Doel: De Bruyre. Ach ter: De Koeck en Van Bosch. Midden: De Mayer, Clays, Bruggeman. Voor: Barbiers, Didicke, Vloeybergh, Schoeters, Moris. De leiding van deze wedstrijd is in han den van D. Haverkorn, Leiden. De win naar ontvangt een mooie beker, de verlie zer een lauwertak. „Adolf Kolping" wacht U! Kindsheidsfeest. Wederom is de feest dag van de Kindermissievereeniging uitste kend geslaagd. Het is weer een dag ge worden, die volkomen aan zijn doel, een propagandadag te zijn voor de Missie, heeft beantwoord. Voor de kinderen is het op dezen dag altijd vroeg present zijn, omdat er natuurlijk heel wat voor noodig is al vorens de zelatricen enkele honderden kin deren van kleedij verwisseld hebben. De feestdag werd dan aangevangen met een H. Mis, Na de H. Mis werd in korten tijd de optocht samengesteld en deze trok wel dra door het dorp. We hebben reeds meer malen geconstateerd, dat deze rondgang steeds de belangstelling der grooten trekt en altijd een der hoogtepunten van den dag is. Dank zij het ideale weer en de op gewekte muziek van Arti, die trouwens nooit op dit feest ontbreekt, was het ook dit jaar weer als altijd veel belangstelling en niets dan vreugde. Zoo tegen twaalven werd de speelplaats van de school bereikt en werd het feeet nog gedurende enkeel uren voortgezet De kinderen werden getracteerd en Arti zorg de er wel voor, dat de stemming er in bleef. Voor het naar huis gaan werd door een der onderwijzers, de heer v. d. Hoorn, een dankwoord namens de kinderen uit gesproken. Allereerst tot de zelatricen voor het werk, dat zij voor het welslagen van het feest verricht hebben en voor de trac- tatie, die zij ondanks de ongunstige tijden in zoo ruime mate aan de kinderen schen ken. Maar ook aan Arti, die telkenjare zoo belangeloos haar medewerking geeft, een medewerking, die in feite onmisbaar is, werd hartelijk dank gebracht. Ons rest slechts nog te vermelden, dat bij de hoofdzelatrice, mej. B. Hoogervorst, die toch reeds voor de 52e maal aanwezig was, de leiding van het feest in veilige han den was. WASSENAAR. Woningbouwvereniging „St. Willibror- dus". De R.K. Woningbouwvereeniging „St. Willibrordus" alhier hield in het ver een igingsgebouw aan de Kerkstraat haar jaarvergadering. De kassier bracht het jaarverslag uit. De totale uitgaven 'bedroe gen 28.939.98, de totale inkomsten ƒ25.435.36, zoodat het exploitatiejaar 1935 verlies heeft opgeleverd van 3504.62. De balans sloot met een bedrag van ƒ479.686.05. Tot bestuursleden in de plaats van de heeren J. J. van der Holst, Jac. Ver- hart en C. Schoor! werden gekozen de hee ren G. van Leijenhorst, J. van der Peet en N. van Leeuwen. WOUBRUGGE. Veen derpol der. In de gehouden ver gadering van den Veenderpolder van Wou- brugge werd met meerderheid van stem men benoemd tot lid van het bestuur de heer C W. Uit den Boogaard. Van Rijnland waren enkele opmerkin gen gemaakt over de rekening over het jaar 1935 met betrekking tot een aan den secretaris-penningmeester toegekende gra tificatie. De Ingelanden besloten met alge- meene stemmen deze gratificatie niet te verminderen. Besloten werd den weg in den Veender polder intens te bewerken en van een goede grintlaag te voorzien. Een verzoek was ingekomen van de re- gnonale commissie voor werkverschaffing te Leimuiden om medewerking te verlee- nen bij de tewerkstelling van werkloozen middels uitvoerig van werkzaamheden in den polder, als het schoonmaken van sloo- ten, enz. Volgens het schrijven der com missie komen de lasten voor rekening der gemeente en rijk. De secretaris deelt me de, dat de gemeente Woubrugge bereid is medewerking te verleenen, doch de uitga ven, welke de uitvoering meer kosten dan de kosten van steunverleening, behooren voor rekening van den polder te blijven. Het bestuur kan zich met dezen gedachten- gang niet geheel vereenigen en meent, dat aan de hand van de bepalingen der keur sanctie kan worden toegepast op nalatig heid bij het nakomen van verplichtingen inzake schoonhouden van slooten, enz Be sloten wordt het schrijven voor kennisge ving aan te nemen. De wenschelijkheid wordt hierna bespro ken om de machine, welke nog in den mo len staat opgesteld en thans geen dienst meer doet voor de bemaling, te verkoopen. Z.h.s. vereenigt de vergadering zich met dit voorstel van het bestuur. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILLI0NAIR. 227. Toontje had intusschen danig pret om den koksmaat die met alle macht probeerde om een paar waterlaarzen aan te trekken hetgeen hem niet gelukte. Ook de scheepskat had treel plezier in het geval. 228. Plotseling schoot echter met een vaart de zool uit de laars, juist tegen Toontjes neus, zoodat hij de sterretjes- voor zijn oogen zag dansen. De kat viel van schrik achter over.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 16