Sta OS' Oehoorzaal Missionarissen met stands Attracties Lezingen prijs per lot -i SEPTERILER 1936 R.K. KLUBO ESPERANTIST A. Men schrijft ons: Zondag heeft onze club haar tienjarig bestaan herdacht op feestelijke wijze. Des morgens werd voor de leden met bloedverwanten een H. Mis opgedragen in „De Voorzienigheid", waarbij allen tot de H. Tafel naderden. Hierna vereenigden zij zich aan een ge meenschappelijk ontbijt in Maison Bern- sen, waar was geplaatst een meter hooge bloemenmand welke door den Esperanto- club Pacen, geschonken was. Des 's middags werden de buitensteed- sche gasten afgehaald aan het station; Rot terdam, Schiedam, Den Haag, Haalem, Amsterdam, Zaandam, Gouda, Roelof- arendsveen en nog enkele anderen plaatsen waren vertegenwoordigd. Daarna werd met plm. 10 personen een bezoek gebracht aan het Museum van Oudheden, waarna naar den Volkbondgebouw werd gegaan, voor den region ofwel congres-vergadering. Na den huishoudelijke vergadering, kreeg de heer Heilker het woord, en zooals al tijd wist hij al zijn toehoorders te boeien. Spr. zeide o.a. dat alleen goed Esperantist zijn niet voldoende is, maar dat we op de allereerste plaats Katholiek esperantist moeten zijn. Hij vond het zoo jammer, dat de geestelijkheid zoo wenig voor Esperan to voelt en doet. Spr. noemde het dom, om te zeggen, dat Moskou het Esperanto gebruikt voor zijn communistische propaganda en wij het daarom niet moeten gebruiken. „Gebruiken wij geen trein, telefoon, radio enz. Waarom t schaffen wij dat niet af omdat Moskou het ook gebruikt", zoo riep spr. uit. „Neen veel eer moet Moskou hier met eigen wapenen bestreden worden". Spr. zag in den toe komst twee machtige hulpmiddelen voor den wereldvrede n.l. de radio en het Es peranto. Hij besloot met den wensch, dat elk katholieke esperantist mocht in zien, dat zijn plaats achter het vaan der R.K. Nederlandsche Esperanto Bond is. Na den heer Heilker bedankt te hebben voor zijn gloedvol betoog, sloot de voorz. deze vergadering waarna men naar den groote stadszaal ging ter bijwoning van een door de afd. Leiden aangeboden avond programma. Of het mooie weer of wel het Oranjefeest voor spelbreker speelde, is niet te zeggen, vermoedelijk wel het laatste, maar de zaal was maar matig bezet Dit neemt niet weg dat deze avond, welke door het Gezelschap Hofmann verzorgd werd, een prachtsucces werd; en de aanwezigen hebben werkelijk genoten Om plm 11.30 was het laatste deel van het dagprogram beëindigd, waarmee dit congres, dat voor den afd. Leiden zooveel beteekende, wederom tot het verleden be hoorde. Personen uit Leiden vertrokken. A. J. Balledux, Rotterdam, Nieuweha- ven 98a E. J. M. PeetersBeenakker, Heemstede, Bosb. Toussaintlaan 47 Wed. A. van Mourik Broekmanv. d. Bergh, Aalsmeer. Oosteinderweg 234 H. Bing, Zpid-Afrika E. J. Bokma, Katwijk, Voorstraat 20 M. P. DekeyserBots, Eeckeren Belg., Alph. Jurressenstr. 2 A. Buchner, Den Haag. Koninginnegr. 76 H. C. Buning, Den Haag, W. de Zwijger laan 8 S. C. v. Donkelaar, Voorburg, Kon. Wilhelminalaan 44 C. J. van Dorth en Fam. Hilversum, Orionlaan 23 W. M. Esser, Den Haag, v. Boetzelaerlaan 32 S. SmallenbroekFles, Den Haag, Olean derlaan 63 W. Freke en Familie, Kat wijk, Voorstraat la J. Gordijn, Utrecht KI. Eligensteeg 10 W. J. Groeneveld, Am sterdam, Hondiusstraat 3 II M. v. d. WeijdeHarland, Nieuwerkerk a. d. ÏJs- sel Hoofdweg E 68 I. J. Heinic, Duis burg, Rosenbergstr. 20 J. Hoekstra, Delft, St. Olofslaan 5 H. J. de Jong, Den Haag. Vaillantlaan 458 M. Kok, Amersfoort, Kerkstraat 1 E, F. de Wolf v. Kooy, Nijmegen, Mus. Kamstr. 47 W. Kreukniet, Oegstgeest, de Kempenaer- straat 80 I. J. Leemans, Apeldoorn, De- venterstraat 125 J. W. Lindijer, Rotter dam, Ochterveltstr. 48a S. Lüger, Glad- Beek, Heinrichstr. 18 A. Lijcklama a Nijeholt, Rotterdam, Kral.plaslaan 22 M. Mauve, Den Haag, Harstenhoekw. 109 D. Melkert, Apeldoorn, Doorgangshuis 17 L. J. Mens, Den Helder, Ankerpark 20 E. Munting, Amsterdam, Stadhou derskade J. Noppen en Fam., Den Haag Burg. Hovylaan 29 J. B. van Overeem, Den Haag, Danckertstraat 35 H. N. Overvliet, Oegstgeest, Wijttenbachweg 83 A. v. d. Poel. Den Helder. Ankerpark 20 R. de Rochemont, Oegstgeest, Pr. Hen driklaan 1 H. W. de Ruijter, Rotterdam, Rozenburgilaan 40 F. E. Salomons, Am sterdam, Dintelstraat 36 M. H. Schreu- der en Familie, Oegstgeest, de Kempen aer- straat 80 A. Seeger, Duisburg Hamborn, Diesterwegstr. 20 E. E. v. d. Snoek, Heemstede. H. de Keyzerlaan 18 J. Sparreboom, Den Haag, Kritzingerstraat 238 F. Taake, Vaals, Maastrichterstr. 50 H. Troost en Fam., Amsterdam, Purmer- plantsoen 20 M. F. Uljé, Oirschot K. D. Vader, N. O. Indië A. J. Verboom en Familie, Leiderdorp, Lindelaan 9 J. P. Verra en Fam., Soest, Korte Brinkw. 28 J. A. Vink, Oegstgeest, W. de Zwijger laan 30 J. W. Keijzersv. d. Voort, Hil- legom, Haarlemmerweg 8 Th. B. Wal- beehm. Utrecht, Croesestr. 26bis A. Weeda. Amsterdam. Curacaostraat 29 II M. J. van Went. Zoeterwoude, Hooge Rijndijk 65f F. C. Westenberg, Oegst geest, de Kempenaerstr. 80 J. W. van Wijnen en Fam., Voorburg, v. d. Waterin genlaan 154 W. Zaalberg, Rotterdam, Polderlaan 69b. In Leiden gevestigd: M. v. Beekum, Rijnsb.weg 37 A. M. H. v. Beers, Oude Rijft 23 L. Bakker-de Bes, Morschsingel 16 E. Beusekamp, verpleeg ster, Rijnsb.weg 10 J. Boekee, de Ge- nestetstr. 51a M. C. Bouwmeester, dienstbode, Rapenburg 4 J. Brand, dienstbode, Stationsweg 10 G. Carree en Fam., chef meelfabr., Brederostr. 25 W. A. Croon en Fam., Stationsweg 6c E. W. Dibbits, Rapenburg 131 C. W. Dirkse, onderwijzeres, Hooigr. 44 Wed. J. G. .El- singa-Don, Steenstr. 55a J. F. Driesens, koopman, H. de Grootstr. 8 S. Foekking, dienstbode, Zijlsingel 24 A. Goosen en Fam., siganrenmaker, Kanaalstr. 24 G. J. Goosen, sigarenmaker, Willemstr. 13 A. P, v. d. Haas, Vreewijkstr. 24 G. Hal- bertsma, Oegstgeesterln. 9 M. v. Halst en Fam., bankwerkers, Meloenstr. 18 P. A. den Hairtog, dienstbode, Noordeinde 34a C. v. Heekeren, cand. Inf. ambtenaar, Mariënpoelstr. 29 A. C. v. Leeuwen-v. d. Hoeven, Merelstr. 3 T. Huitema, Groenhovenstr. 24 J. Jongejan, kapper, Pieterskerkstr. 2 B. Kingma en Fam., on derwijzer, Buys BaUotstr. 40 G. Knul en Fam., trambeambte, Tesselschadestr. 27 P. Koek, touwspinner, Voorstr. 12 D. Kralt, dienstbode, J. de Wittstr. 48 S. W. v. Leeuwen, chauffeur, Transvaalkade 4a W. C. Legerstee en Fam., stationschef, Stationsplein 1 C. C. D. v. Meegen-Lelie, Seringenstr. 22a J. Net, sigarenmaker, Oude Rijn 68a W. Opechowski, Marislaan 1 D. W. Ossevoort, dienstbode, Morsch- weg 66 J. H. Passtoors, Rapenburg 56 H. Penders, dienstbode, Zoeterw.weg 1 L. W. F. H. van Peski, Witte singel 85 Wed. J. M. de Vos-Pleijte, huishoudster, Woutershof 3 M. G. v. d. Ploeg en Fam., remiselbeambte, Coornhertstr. 28 J. H. Pijnnaken, dienstbode, Uiterstegr. 34 J. N. de la Rambelje en Fam., Ind. ambtenaar m. v., H. de Vriesstr. 42 J. C. Rietbroek, dienstbode, Hoogstr. 3 J. H. M. Rutten, serveerster, Nachtegaalln. 4 K. H. Schelts, Rapenburg 131 E. Smits, Witte singel 106 C. H. Strumphler, Mare 70a Wed. M. v. Drunen-v. Tuijl, Zijlsingel 66 S. B. Vecht, Roodenb.str. la H. Th. A. Chr. Versteeg, motorhersteller, Wasstr. 69 L. Willemsen, Rapenburg 131 A. M. v. d. Willigen, Rapenburg 131 A. J. de Wit en Fam., Levendaal 141 J. H. L. v. Wijk, koopman, Woutershof 3. De Commissaris van Politie te Leiden, brengt in herinnering de verordening, re gelende het toezicht op in Leiden vertoe vende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, bin nen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Po litie (bureau Vreemdelingendienst Zonne veldstraat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het Bureau van de Be volking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt ook voor dienstperso neel, voor logé's enz. van vreemde natio naliteit. De. LEIDSCHE COURANT BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Jan Gustaaf z. van W. v. Heusden en W. P. Raadsen Petrus Ge- rardus z. van P. G. v. d. Geer en E. Maas. Ondertrouwd: A. Heruer jm. 27 j. en A. M. Warmerdam gesch. 23 j. Overleden: F. J. M. MartynGe- lens vr. 41 j. BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd. Luxor: Goedgekeurd. LAATSTE BERICHTEN DE PRINS MAAKTE EEN TOERTJE OM. Hedenmiddag om goed half drie zijn Prinses Juliana, Prins Bernhard, zijn moe der en Prins Aschwin, per hofauto, nadat zij bij den Duitschen gezant, graaf Zech von Burkersroda, de lunch hadden ge bruikt, naar het paleis aan het Noordeinde gereden. De moeder van Prins Bernhard en Prin ses Juliana gingen het paleis in. Prins Bernhard sprak eenige oogenblikken met den chauffeur, stapte weder in. Zijn broer was in de hofauto blijven zitten en reed weder weg, tot verrassing van de belang stellenden en ook van de motorbrigade, welke echter full speed de achtervolging inzette. Het bleek, dat de beide prinsen naar het Mauritshuis reden. Prins Aschwin stapte hier uit en heeft het museum bezocht. Prins Bernhard heeft zich vervolgens naar den hoffotograaf, den heer F. Ziegler, in de Zeestraat, begeven. Na ongeveer tien minuten is de Prins vertrokken en heeft zich door den ingang van de koninklijke stallen naar het paleis begeven. Onnoodig te zeggen, dat de Prins overal herkend werd en luide werd begroet. AANBIEDING NOMINATIE VOORZITTERSCHAP TWEEDE KAMER. Hedenochtend te 11 ure heeft de com- sie uit de Tweede Kamer, ten paleize Noordeinde, aan H. M. de Koningin de no minatie voor het voorzitterschap der Ka mer, aangeboden. Op de nominatie komt als nummer 1 voor prof. mr. Aalberse, als nummer 2 de heer Van Dijk en als nummer 3 de heer Vliegen. De commissie van aanbieding bestond uit prof. Aalberse, mevrouw Bakker Nort en de heeren Van Kempen, Van Baren, Donker, Van Poll, Krijger, Bakker, Schaep- man en Vervoorn. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche zuivelcentrale. 20 tot en met 26 September 1936 consumptiemelk re- geeringsconract, taxegedeelte 6,25 cent, eventueel verhoogd met premie of vermin derd met afdracht voor de kwaliteit, over- melk regeeringsminimumprijs 4.40 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere taxemelk 2.50 cent. BEJAARD FIETSRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN. De 60-jarige heer Th. van Lieshout, wo nende in de Kruisstraat te Eindhoven, maakte gistermorgen een fietstochtje naar Bergeyk om vandaar via België weer naar Holland terug te keeren. Op den Rijksweg onder Lommei, aan de Belgische grens, werd de heer L. door een hem achterop komende auto aangereden. De automobilist reed door. In den afge- loopen nacht om half een werd het slacht offer door een Belgische douane-beambte gevonden. Deze bracht hem naar een nabij gelegen boerderij, waar men een kleine wonde aan den linkerslaap constateerde. Korten tijd later is de heer L, overle den. Het lijk is door de Belgische justitie in beslag genomen. De fiets van het slachtoffer vond men op honderd meter afstand van de plaats waar het ongeluk plaats vond. MOORDAANSLAG TE NIJMEGEN. Aangeredene met een mes gestoken. In den afgeloopen nacht werd zekere van der B. uit Druten te Leeuwen door twee dronken wielrijders aangereden. Toen hij hierover aanmerkingen maakte, vielen bei de mannen hem aan en staken een mes in den schouder, waarna zij op de vlucht gin gen. Eenigen tijd later werd van der B. langs den weg gevonden. Men waarschuwde een geneesheer. Deze achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Het mes was 10 c.M. in het lichaam gedrongen. In het Canisius-ziekenhuis werd het slachtof fer opgenomen, waar langs operatieven weg het mes verwijderd werd. Als verdacht van dezen aanslag zijn aan gehouden zekere R. en de B. uit Druten. KORENSCHUUR TE HEERLEN AFGEBRAND. Zeer groote schade. Hedennacht is brand uitgebroken in de groote korenschuur van den heer A. Heuts, aan de Locht te Heerlen. Toen de Heerlen- sehe politiebrandweer arriveerde en met twee spuiten water gaf, was de brand tot een groote vuurzee opgelaaid. De korenschuur ging met zijn inhoud ge heel in de vlammen op, doch uitbreiding wist de brandweer te voorkomen. Niet min der dan 15.000 K.G. stroo en 3000 K.G. ge- dorschte rogge en haver gingen verloren, terwijl ook een melkwagen en diverse landbouwgereedschappen door het vuur vernield werden. Tevens kwamen 50 kip pen in de vlammen om. Verder verbrandde nog 15.000 K.G. stroo van den vrachtrijder Berthelot, die eveneens in de schuur -wa ren opgeslagen. Verzekering dekt de schade, die zeer aan zienlijk is. De oorzaak van den brand is onbekend. INBRAAK IN SCHOOL TE LENT. In den afgeloopen nacht is een inbraak gepleegd in de R.K. Meisjes- en Jongens school te Lent bij Nijmegen. De dieven zijn binnengedrongen door de vensters open te duwen en hebben alle schoollokalen door zocht en overhoop gehaald. De buit bestond slechts uit eenige spaarbusjes. De politie stelt een onderzoek in. RECORD-ONTVANGSTEN VAN DE H. T. M. De Haagsche tram heeft, zooals te ver wachten was, in de afgeloopen dagen goe de zaken gemaakt. Zaterdag 12 dezer, den dag van natio naal gedenken, boekte de H. T. M. aan ontvangsten f 24.200, tegen 13.400 op den overeenkomstigen Zaterdag (14 Sep tember) in 1935. Maandag 14 dezer bedroeg de ontvangst 17.700 (tegen 12.700 op Maandag 16 September 1935). En gisteren, Prinjesdag, ontving de H. T. M. niet minder dan 28.700 (tegen 19.300 op den dag van de opening der Staten-Generaal in 1935). Over de bovengenoemde drie dagen te zamen bedroegen de tramontvangsten der halve 25.200 meer dan in het drietal overeenkomstige dagen in het vorige jaar. Ook in de overige dagen van de afge loopen week, sedert Dinsdag 8 dezer, was er veel tramverkeer, maar de record-ont vangsten werden in de genoemde drie da gen verkregen. TELEGRAMMEN DE TOESTAND IN SPANJE. Communique van het Ministerie van Oorlog. MADRID, 16 Sept. (A. N. P.). Het mi nisterie van oorlog heeft gisteravond me degedeeld, dat de regeeringstroepen in den sector ten Zuiden van Oviedo een afdee- ling opstandelingen, 400 man sterk, heb ben vernietigd. De opstandelingen hebben een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal moeten achterlaten, terwijl velen hunner werden gevangen genomen. Het bombardement op Oviedo duurt voort. Bij Saragossa is een driemotorig vlieg EERSTE BLAD - PAG. 3 tuig der opstandelingen neergeschoten. Aan het front van Talavera del Tajo zijn de regeeringstroepen bij den strijd om Santa Olalla eenige km. opgerukt. Gedroste soldaten hebben verklaard, dat er groote tuchteloosheid heerscht in de gelederen der opstandelingen, terwijl zij voorts beweren, dat te Melilla een afdee- ling tercios in opstand is gekomen en de meeste legionarissen, die bij deze afdee- ling waren ingedeeld, hebben doodgescho ten. DR. GOEBBELS NAAR ATHENE. ATHENE, 16 Sept. (A.N.P.) Rijksminister dr. Goebbels wordt Zaterdag te Athene ver wacht. EEN PORTUGEESCH LEGIOEN OPGERICHT. LISSABON, 16 Sept. (A. N. P.). De Por- tugeesche ministerraad heeft een decreet goedgekeurd, waarbij machtiging wordt verleend een Portugeesch legioen" op te richten, dat bestaan zal uit vaderlandslie vende mannen, die zich vrijwillig aanmel den. Het legioen zal zoo noodig de geregelde strijdkrachten helpen in den strijd tegen de vijanden des vaderlands en de vijan den van de maatschappelijke orde. Het zal bestaan uit Portugeezen van 18 tot 50 jaar. Dr. Maria Montessori neemt voorloopig haar verblijf in Holland. DiMontessori is door de Spaansche bur geroorlog genoodzaakt haar land te verla ten en heeft nu met haar familie haar ver blijf in Nederland genomen. Zij heeft verschillende plannen, o.a. zal zij persoonlijk toezicht houden over de Montessori-scholen te Amsterdam, Quinten Matsysstraat 22 en te Laren, Hilversumsche- weg 29. MARKTBERICHTEN ALPHEN a. d. RIJN, 15 Sept. Paarden markt. Op de heden gehouden paarden markt waren aangevoerd 100 paarden. Prijzen werkpaarden 120225, slacht- paarden 100175, hitten 75^140, Han del flauw. AMSTERDAM, 16 Sept. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 258 vette kalveren le kwal. 4656 cent, 2e kwal. 40 45 cent en 3e kwal. 3639 cent per kg. levend gewicht, 52 nuchtere kalveren 7 11.50 per stuk, 238 Varkens: vleeschvar- kens, wegende van 90110 kg. 4748 cent, zware 4647 cent, vette 44 45 cent per kg. slachtgewicht. Overzicht: vette kalveren matige aanvoer, handel zeer stug, weinig beste kwaliteit en hoogere prijzen; nuch tere kalveren korte aanvoer, vlugge han del, constante prijzen. Varkens zeer korte aanvoer, handel zeer stug; vette varkens lager, overigens prijzen als Maandag jl. BOSKOOP, 15 Sept. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 610 cent, Hadley 818 cent, Claudius Pernet 1727 cent, Columbia 6—12 cent, Butterfly 914 cent, Wilh. Kordes 15 22 cent, Mme Jules Bouché 612 cent, Ro- salandia 814 cent, Florex 1522 cent, Phoebe 1526 cent, Wendland 1735 cent Chas. P. Kilham 15—22 cent, Edith He len 1630 cent, Aug. Noack 612 cent, Else Poulsen 1018 cent, Gloria Mundi 1521 cent, Str. van Nes 813 cent, Pech- told 2541 cent, Ellen Poulsen 1016 cent Ingar Ohlson 1220 cent, Briarcliff 1625 cent, Chrysanten, grootbloemig 5090 cent idem tros 1540 cent, Longiflorum 25 cent Tritoma 6 cent, Physalis Franchetti 815 cent, Clematis Durandi 1633 cent, Cle matis Prins Hendrik 1.08, Clematis The President 40 cent, Ligustrum 19 cent, Co- toneaster 50 cent. KOUDEKERK. RIJNDIJK. 15 Sept. Eierenveiling. Aanvoer 2200 stuks. Prijzen kippeneieren f 3.804.10, eendeneieren' 2.903.10 per 100 stuks, boter 6068 cent en kaas 1523 cent per pond, kippen 36 44 cent en hanen 55—72 cent per stuk. NOORDWIJKERHOUT, 15 Sept. Veiling „De Eendracht.". Dubb. boonen f 0.30 1.05, snijboonen 0.301.25, Enk. m, dr. 3085 cent, Enk. z. dr. 3085 cent, stok z. dr. 3575 cent. Alles per 10 kg. VEUR, 15 Sept. Eierenveiling Café „Het Wapen van Veur". Aangevoerd: 25405 kip peneieren 2.104.50, 141 eendeneieren 2.60, 10 ganzeneieren 5.per 100 stuks; 763 kippen f 0.201.00, 62 eenden 2550 cent, 216 konijnen 0.151.50, 22 duiven 1020 cent. VOORSCHOTEN, 15 Sept. Vrije veiling. Prijzen: kippeneieren 4.004.60 en een deneieren 3.804.10 per 100 stuks; kip pen 4060 cent, konijnen 2090 cent, dui ven 1012 cent per stuk. WOERDEN, 16 Sept. Kaas. Aanvoer 451 partijen. Met rijksmerk le kwal. f 20 22.50, met rijksmerk 2e kwal. 1820. zware f 24.Handel matig. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Berlijn 59.251/3 Londen 7.45f/4 New York 1.475/16 Parijs 9-70 Brussel -^-87!/2 Zwitserland 48.01 Madrid Oslo37.483/4 Kopenhagen 33.333/4 Stockholm38.483/,j Milaan Praag 6.10 Weenen Boedapest ROV£ omissie - 1ÊNTOONSTEUIN6 IN SE 18-25 ©CT02CR Fl IMS ETC. HONDGRDEN PRJJ2EN VIER VAIM f iOO.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3