DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Zegetocht van het jonge paar. jpste Jaargang WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1936 No. 8523 Geid^eheSau/tai/iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V De aanpassings-politiek De millioenen-nota spreekt sterker uit, wat in de Troonrede ook al reeds tot uit drukking kwam: de Regeer ing is over haar oeconomisch en financieel beleid tevreden en zij maakt er zelfs een soort geloofsbe lijdenis van, zooals gisteren in de radio door den journalist D. Hans werd opge merkt. Zij zegt toch: „De loop der gebeurtenissen heeft de regeering gesterkt in haar overtuiging, dat zy met haar politiek een weg heeft Ingeslagen, welke, moge die, naar te voorzien was, tijd vorderen, niettemin zal voeren tot zoodanige resultaten, dat de mededinging van Nederland op in ternationale markten mogelijk blijft". En verder: „De regeering heeft vol vertrouwen, dat bij een vastberaden voortgaan op den tot dusver gevolgden weg on der aanvaarding eener harde werke lijkheid, die, zij is daarvoor allerminst blind, van ons volk groote offers vraagt, en met afwijzing van experimenten, die wel eenig oogenblikkelijk soulaas, doch geen werkelijke verbetering kunnen verschaffen gunstige resultaten voor volks- en staathuishouding niet kun nen uitblijven". Wij zouden er zoo graag m e t de regee- ring van overtuigd zijn, dat, als wij voortgaan op den ingeslagen weg, wij tot goede resultaten komen. De Regeering zegt wel in de Troonrede, dat er reeds bevredigende resultaten bereikt z ij n, maar wij zien er zoo bedroevend weinig van!.. Al moeten wij toegeven, dat door dege nen, die van meening zijn, dat de Regee ring een verkeerden weg bewandelt, tot nu toe ons ook niet heel duidelijk is uitgestippeld de weg, die wèl begaan moet worden. Eén ding is ons echter héél duidelijk. En dat is: dat de door de Regeering in haar „millioenen-nota" wéér naar voren gescho ven „aanpassing van kosten en 1 o o n e n van ons bedrijfsleven aan de gewijzigde omstandigheden" (wij spatieeren: loonen) niet kan doorgaan, zoolang die omstan digheden mede door de al dan niet nood zakelijke, maar in ieder geval: feitelijke politiek dierzelfde Regeering zoodanig zijn, dat het dagelijksch levensonderhoud duur is, de belastingen tot „een ongekende hoog te" zijn opgevoerd. Nieuwe belastingen worden voor 1937 niet voorgesteld; al zullen er eenige wij zigingen in bestaande belastingen wor den aangebracht, welke wijzigingen 3,5 mil- lioen zullen opleveren. De bestaande be lastingen blijven gehandhaafd. De voorge stelde reisbelasting die o.i. nog zoo kwaad niet was! wordt teruggenomen. En verschillenden gemeenten hangt ver zwaring van lasten boven het hoofd, om dat het Rijk haar feitelijke tekorten niet meer in den omvang als tot nu toe kan op vangen. Leiden behoeft hiervan, gelukkig, niets te vreezen, tot nu toe). Alles te zamen: wij kunnen ons er over verheugen, dat de begrooting sluitend wordt gemaakt zonder drastische of, als men wil: zonder verdere drastische maatre gelen van algemeenen aard. Dat Rijks finan- cieele toestand er in de begrooting 1937 rooskleurig zou uitzien, kon men niet ver wachten. DE POSITIE DER SPAANSCHE NATIONALISTEN. PARIJS, 16 Sept. (A.N.P.) De radiozen der van Tetouan meldt, dat de sterkte der troepenmacht van de nationalisten bij Ma drid thans meer dan 170.000 man bedraagt, welke goed gewapend en van voldoende munitie voorzien zijn en binnenkort tot den aanval op de hoofdstad zullen over gaan. Koninklijke rijtoer door Residentie. Het spreekt wel vanzelf, dat, waar de be- belangstelling langs den weg ter gelegen heid van de opening van de Staten-Gene- raal dit jaar zoo bijzonder groot was. dit gisterenmiddag ook het geval was langs de route, welke de Koninklijke Familie en Haar Gasten op den traditioneelen rijtoer door Den Haag hebben gevolgd. Even vier uur ving de rit aan, die onge veer vijf kwartier heeft geduurd. Er zul len thans zeker zeer weinige Hagenaars zijn, die het jonge Paar nog niet gezien hebben. Immers, de gekozen route bood een ieder gelegenheid, hetzij in Den Haag, hetzy in Scheveningen, Prinses Juliana en Prins Benno toe te juichen. De Vorstelijke Verloofden hadden plaats genomen in een calèche la Deaumont be spannen, getrokken door vier paarden. Op een van elk span was een jockey, in roode tuniek met witte rijbroek, gezeten. De Ko ningin, de Moeder van Prins Bernhard en diens broer hadden in de tweede a la Deau mont bespannen calèche plaats genomen. Een hofrijtuig opende den stoet, en vier an dere hof rij tuigen volgden achter de calèche waarin H. M. en Haar Gasten gezeten wa ren. In het achterste hofrijtuig had de eer- ste-stalmeester, ritmeester jhr. Verheyen en de secretaris van Prins Bernhard, jhr. ir. Roëll, plaats genomen. De calèches werden geflankeerd door een adjudant en een ordonnans-officier van de Koningin. Onder luid gejubel ving de rit aan. De Prinses was in het wit gekleed en droeg een blauwen hoed met veer en; Prins Bernhard was in jaquet en droeg een hoogen hoed. H. M. droeg een gris-perle robe. Prinses Armgard was in het zwart ge kleed. Onder onafgebroken toejuichingen van duizenden en duizenden werd in draf via de Paleisstraat, Oranjestraat, Parkstraat Alexanderstraat, Plein 1813, Alexander- straat naar de Javastraat gereden. In de Alexanderstraat stonden padvin ders en leden van het meisjesgilde opge steld, terwijl in de Javastraat onder de tal rijke vereenigingen, die hier langs den weg stonden, zich de Princevlag bevond Een escorte van motorpolitie, zorgde er voor dat de rijweg vrijbleef. Voor de ramen en in de tuinen van de huizen en gebouwen langs de route was het overvol van belangstellenden. Velen hadden, evenals Dinsdagochtend, op vracht wagens een hooge plaats opgezocht Toen de rijtuigen langs de Katholieke kerk in de Stadhouderslaan reden, beierden de klokken. Stapvoets reed de stoet ver volgens over den Scheveningschen weg. In den tuin van de Sophia-stichting van den Gevers Deynootweg stonden rij aan rij de witte bedjes van de jeudige patiënten die den stoet prachtig konden zien. Via de nieuwe Parklaan en Koninginnegracht, zwenkte de stoet het Korte Voorhout op, waar de drukte overweldigend was. Een oponthoud Op het trottoir voor het gebouw van het hoofdbestuur van het Roode Kruis aan de Koninginnegracht stonden verplegers en zusters opgesteld. Bij het tramhuisje op het Tournooiveld had de stoet ongeveer vijf minuten oponthoud Het bleek, dat een bus van de H.T.M. hier den weg versperde en niet uit de wielen kon komen zonder een tram aan te rijden. Op last van de politie heeft de buschauffeur toen den tramwagen maar aangereden, hetgeen een lichte ma- terieele schade aan beide voertuigen ten gevolge had. Na dit korte oponthoud bereikte de stoet in enkele minuten het paleis Noordeinde. De Vorstelijke Personen toefden nog even op het bordes, om te danken voor de toe juichingen en trokken zich toen in het pa leis terug. De Koningin vertoonde zich hierna nog voor een venster, naast het balkon, vrien delijk wuivend naar de belangstellenden. De politie verspreidde toen de menigte. PRINSES EN PRINS ONTVANGEN HET NATIONAAL FOND VOOR BIJZONDERE NOODEN. Bij terugkeer ten paleize van den feeste- lijken rijtoer door de stad hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard gistermiddag in bijzondere audiëntie ontvangen het da gelijksch bestuur van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, te weten: mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, voorzitter, mr. H. M. L. H. Sark, algemeen secretaris, mr. E. E. Menten, penningmeester, mr. J. Everst, mr. J. W. Noteboom en mr. M. C. Bloemers, adjunct-secretaris. Bij de aanbieding van een bloemstuk in de kleuren van Oranje en Lippe heeft de voorzitter de Prinses en den Prins harte lijk gelukgewenscht en haar bedankt voor de sympathie voor het Nationaal Fonds, dat het Nationaal Crisis Comité is opgevolgd De Prinses heeft het bestuur dank ge zegd en de hoop uitgesproken, dat de bij dragen van het Nederlandsche volk het fonds in staat zullen stellen vele nooden te lenigen. De Prinses en Prins Bernhard hebben zich daarna nog geruimen tijd met de hee- ren onderhouden. TAPTOE BESLUIT DEN PRINSJESDAG. Gisteravond om half negen hebben op Plein 1813 de Koninklijke Militaire Kapel, de tamboers van het regiment grenadiers, de hoornblazers van het regiment grena diers, de hoornblazers van het regiment jagers, alsmede de trompetters van het 3de half regiment huzaren en van het 2e re giment veldartillerie, het geheel onder lei ding van kapitein Walther Boer, een groo te taptoe gegeven. De belangstelling, niet alleen van de zij de van het publiek, maar ook van civiele en militaire autoriteiten, was bijzonder groot. Duizenden en duizenden hebben van dit militaire gebeuren genoten, een dichte haag van belangstellenden vulde het ruime plein 1813. Tot de aanwezige autoriteiten behoorden de Minister-President, dr. H. Colijn, de mi nisters Deckers, Van Sohaik en Oud, de Commissaris van de Koningin in Zuid-Hol land, jhr. Van Karnebeek en de burgemees ter van Den Haag, mr. de Monchy. Aan het einde van de taptoe onderhield minister Colijn zich nog eenigen tijd met kapitein Walther Boer, om hem zijn dank te betuigen voor den taptoe. Daarna werd afgemarcheerd. De menigte verspreidde zich en velen hunner trokken de stad in, waar het den geheelen avond zwart van de menschen was en de feest vreugde hoogtij vierde. Weer naar de Cineac. Omstuwd door een uitgelaten menigte. Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ben hedenochtend met de moeder van den Prins en diens broer een geheel onver wacht bezoek aan de Cineac op het Bui tenhof gebracht, waar het gezelschap bijna de geheele eerste voorstelling heeft bij gewoond. Even 10 uur verliet het gezelschap, waarbij zich nog gevoegd hadden de secre taris van Prins Bernhard, jhr. ir. Roëll, het paleis Noordeinde om te voet naar de Cineac te gaan. Door de Hoogstraat be reikte men de Groenmarkt, waar de Prin ses van een collectant een speldje kocht ten behoeve van „Zwakke en gebrekkige kinderen naar buiten". Het prinselijk paar werd natuurlijk op de drukke Groenmarkt onmiddellijk her kend en omstuwd door een jubelende, steeds toenemende schare, bereikte het gezelschap omstreeks kwart over tien het bioscooptheater. Met moeite drongen de vorstelijke personen het theater binnen, waarvoor een groote file stond opgesteld. Op de achterste rij nam het jonge paar plaats, de Prinses op een boekplaats naast haar Prins Bernhard, naast hem Prinses Armgard, vervolgens Prins Aschwin. Het publiek was eerst geheel onkundig van de aanwezigheid van het hooge ge zelschap in zaal, maar spoedig bleek DE RIJTOER VAN DE VORSTELIJKE PERSONEN DOOR DE RESIDENTIE. H. K. H. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD IN HET GALARIJTUIG. Dr. J. G DE LINT t Privaat-docent aan de Leidsche Universiteit. het te zijn ingelicht. Toen dan ook, na een gekleurde teekenfilm, het licht aanflitste, stond de tot berstens toegevulde zaal als een man op, om het jonge paar toe te juichen, waarvoor het glimlachend dankte. Tijdens de vertooning van „Filmflitsen uit het leven van onze Kroonprinses" werd voortdurend geapplaudisseerd. Toen kwamen de opnamen uit den ver lovingstijd van het jonge paar, geopend met het Wilhelmus, dat door de aanwe zigen staande werd meegezongen. De hoo ge gasten konden op het witte doek aan schouwen, hoe zij na hun eerste bezoek aan de Cineac, op het Buitenhof werden toegejuicht door een duizendkoppige me nigte. Het défilé van Zaterdag werd hierna gedraaid, gevolgd door een geestige „Ka- leidoscoop-cacophonie van de feestvreugde in de Residentie", de opening van de Staten-Generaal, de rijtoer van gistermid dag en tenslotte de kerkgang van Zon- dag j.l. Het programma besloot met een film, opgenomen in het stamland van Prins Bernhard. Tijdens de vertooning hiervan, heeft het hooge gezelschap de zaal verla ten. Rechercheurs en politieagenten heb ben op den terugweg voor een escorte ge zorgd, dat op den heenweg geheel ont brak. Het enthousiasme van de menigte op het Buitenhof was weer grenzenloos. Hon derden liepen achter Prinses Juliana en haar gezelschap mede. Juichend en zin gend ging het via Gravestraat Hoogstraat en Noordeinde naar het paleis, waar het ook weer zwart van de menschen zag. Het hooge gezelschap ging het paleis binnen door een zijdeur onder de linker zuilengalerij. De politie, die voor een be houden terugkeer zorgde, was ditmaal in grooteren getale aanwezig, dan de vorige maal, toen zij niet kon verhinderen, dat Prinses Armgard en Prins Aschwin in de menigte achterbleven en een kwartier na het jonge paar het paleis betraden. Gelukkig bleef het gezelschap thans bijeen, al was het enthousiasme van de menigte niet minder dan ter gelegenheid van het eerste bezoek aan de Cineac. Lunch op de Duitsche legatie De Duitsche gezant en gravin Von Zech- Burkersroda hebben hedenmiddag aan Prinses Juliana en Prins Bernhard, Prin ses Armgard en Prins Aschwin een lunch aangeboden. De gezantschapsraad, dr. E. Boltze, zat mede aan. De vorstelijke gasten verlieten om één uur in een gesloten hofauto het paleis Noordeinde en wel door'het tuinhek naast den ingang van de koninklijke stallen. Via de Mauritskade, Koninginnegracht, Princessegracht, Korte Voorhout en Tour nooiveld reed de koninklijke auto naar het gebouw van de Duitsche legatie aan de Vijverberg, waar het gezelschap met gejuich werd begroet door de talrijke be langstellenden. De Duitsche gezant heette zijn hooge gasten op het bordes welkom. HUWELIJKSGESCHENK VAN HET GEHEELE VOLK Wij zijn gemachtigd mede te deeden, dat het aanbieden van een algemeen huwelijks geschenk van het gansche Nederlandsche volk, de volkomen instemming heeft va*"- kregen van het vorstelijk paar

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1